tiitm De Opening van het nieuwe gebouw van de Stichting Amsterdamsch Conservatorium. VICTORIA-WATER De belachelijke economische toestand. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 VIERDE BLAD fffuzieW: Een mijlpaal in de geschiedenis txin het Nederlandsche muziekleven. 5 Het nieuwe Amsterdamsch Conservatorium. Den 15en September 1384 werd het Con servatorium voor Muziek te Amsterdam ge opend. Drie musici van naam: Daniel de Lange, Frans Coenen en Julius Röntgen had den het initiatief er toe genomen; van de eerste was wel de gedachte uitgegaan. Bij de genoemde drie voegden zich de organist van het Paleis voor Volksvlijt J. B. de Pauw, de cellist Henri Bosmans, de violist Joseph Cramer, de zanger Joh. Messchaert en de actrice mevr. De Kleine-Gartman. Dit wa ren de eerste leerkrachten. De opening ge schiedde door W. H. Joosten, en oa. sprak de waarnemende burgemeester W. van Lennep bij die gelegenheid woorden van sympathie. Met 32 leerlingen werd de eerste cursus be gonnen. Men was gehuisvest in een gemeente gebouw aan de Nieuwe Achtergracht, dat in de wandeling door de leerlingen ,.de stal" werd genoemd. Het gebouw was zóó repre sentatief, dat, gelijk Ant. Tierie Dinsdag avond in zijn rede memoreerde, leeraren of leerlingen van buitenlandsche conservatoria, die tijdens een verblijf in Amsterdam het Nederlandsche hoofdstedelijke conservato rium wilden bezichtigen, afgescheept werden met de mededeeling, dat de lokalen juist wer den schoongemaakt en dus bezoek onmoge lijk was, terwijl de Amsterdammers dan het in de nabijheid gelegen Amstel-Hotel uit de verte aanwezen als het trotse he gebouw hun ner school! Al was de huisvesting in den beginne verre van schitterend, waren er toch ook licht punten in de geschiedenis der eerste jaren. Gemeente en provincie verleenden terstond subsidies. In April 1885 had de eerste leer lingenuitvoering in het gebouw Odeon op het Singel plaats; daarbij was de Koningin- Moeder tegenwoordig; zij werd bescherm vrouwe der instelling. Ook een 15-tal parti culieren verleenden van stonde af finan- cieelen steun, en zoo konden reeds zeer spoe dig studiebeurzen voor onvermogende ta lenten worden ingesteld. De eerste directeur was de violist Frans Coenen. Hij werd in 1895 als zoodanig opge volgd door den eigen lijken geestelijken va der, den man die niet het minst ais secretaris van het Hoofdbestuur van de M t. b. d. T. gedurende vele jaren een grooten invloed op het Nederlandsche muziekleven heeft uitge oefend.: Daniël de Lange. De componist Ber nard Zweers, de pianiste mevr. S. Bosmans- Benedicts, de muziekhistoricus Jacques Har- tog, de zangpaedagoge' Cornelie van Zanten, en de violisten André Spoor en Bram Elde- ring, werden in de jaren dei nu volgden aan Het orgel In het nieuwe Conservatorium. het Conservatorium als leerkrachten verbon den. Een orkestschool werd aan het leerplan toegevoegd: de eerste blazers van het Con certgebouw waren qualitate qua docenten aan het Conservatorium. Ook de dirigent Willem Mengelberg was. zij het dan ook al leen in naam. hoofdleeraar. In 1895 overleed Bosmans en werd opgevolgd door I. Mossel. In 1901 werd voor het eerst de Prijs van Uit nemendheid toegekend aan den organist C. de Wolf, thans zelf hoofdleeraar voor orgel als opvolger van De Pauw. In 1904 was het aantal leerlingen tot een 60-tal gestegen. De ..Stal" werd in 1907 door de Amst. brandweer in beslag genomen, ter vergroo ting van haar aangrenzend gebouw. Een tijd van omzwerving volgde. Op verschillende plaatsen, ook bij de leeraren aan huis. wer den de lessen gegeven, totdat in 1909 het „Huis met de Hoofden'' aan de Keizersgracht van de gemeente in huur verkregen werd. Vroeger was daar de Handelsschool gevestigd geweest. Het was een oud patriciërshuis met fraaien gevel, doch voor ipuziekonderwijsin- richting eigenlijk totaal ongeschikt. Het was zeer gehoorig, hokkerig, ten deele slecht ver licht en vooral wijl de Muziekschool der afd Amsterdam er ook in werd ondergebracht, te arm aan lokaliteiten. Het 25-jarig bestaan van het Conservatorium werd in dat jaar feestelijk herdacht. In 1910 kwam rijkssubsidie; in 1916 kon een studieorgel aangeschaft worden; het or gelfonds was uit de opbrengst van speciale concerten gesticht Het was in den goeden tijd, toen concerten gemeenlijk nog geld op brachten. Dan. de Lange legde in 1914 het directeur schap van Conservatorium en Muziekschool neer, en werd aan het eerste door Jul. Rönt gen. aan het tweede door Ulfert Schult-s op gevolgd. De Lange overleed in 1918 te Point Lorna in Californië. Jul. Röntgen trad. wegens gevorderden leeftijd, in 1924 als directeur af. Zijn opvol ger werd Sem Dresden, die reeds als hoofd leeraar voor harmonie, contrapunt en com positie aan het Conservatorium verbonden was. Dresden werd in 1930 ook directeur der Muziekschool. Het z.g. „solistendiploma" werd ingesteld, het Collegium musicum ter onder linge beoefening van oude muziek Ingesteld, in 1928 had de eerste Opera-uitvoering door leerlingen plaats Nog verder strekkende plannen zijn in voorbereiding; de uitvoering wacht op beschikbare gelden. Tal van leerkrachten die in al die jaren aan het Conservatorium werden aangesteld, onder hen bevinden zich velen wier namen algemeen bekendheid hebben, als mevr. A. Nooröewier-Reddingius, Carl Flesch, Louis Zimmerman, Alex. Schmuller, Ant. Tierie, S. van Milligen, Jan Musch en vele anderen. Dr. A. A. Smijers, die van Milligen opvolgde werd twee jaar geleden bovendien tot bijzonder hoogleeraar in de Muziekgeschiedenis aan de Universiteit te Utrecht aangesteld. De ontoereikendheid van het Huis met de Hoofden demonstreerde zich hoe langer hoe meer, naarmate het aantal leerlingen toe nam en vooral naarmate de wijd uitziende blik en vooruitstrevendheid van Sem Dres den andere perspectieven en mogelijkheden wenschelijk maakte. Aan Dresdens voortva rendheid, organisatietalent en rusteloozen ijver is het te danken, dat niet alleen plan nen voor een nieuw, eigen gebouw, dat aan alle moderne eischen zou voldoen, ontwor pen konden worden, maar dat die plannen ook konden worden uitgevoerd. Hoe zij zijn uitgevoerd, en hoe het nieuwe eigen huis of ficieel is geopend en in gebruik genomen, hopen wij in het volgend deel van dit artikel te vertellen. We kunnen nu reeds vermelden dat het feestconcert schitterend was. K. DE JONG. MUZIEK. H. O. V. Ledenconcerf De groote aantrekkelijkheid, die naast de leden der Haarl. orkestvereeniging zoovele anderen naar de concertzaal bracht, is zon der twijfel geweest het vioolconcert van Brahms. Concertmeester Frans yonk ver tolkte het. Als ik zeg. dat hij na de groote cadens in het eerste deel den hoorder gevan gen hield, dien ik ook de reden aan te geven, dat in wat voorafging de spanning alsnog ontbrak. Aan den solist alleen lag dit zeker niet. Want het orkest was in stemming nog geen homogeniteit. Het was dit ook niet in het slot der voorafgaande ouverture van Gluck („Iphigénie en Auüde"). De opzet van het vioolconcert klonk onwennig. Volstrekt geen onbegrijpelijk verschijnsel. Dirigent Frits Schuurman heeft van Brahms, en zoo als hij na de pauze toonde ook van Tschal- kowsky, een eigen opvatting. Nogal natuur lijk. Maar even natuurlijk is het. dat het orkest der H. O. V., waar het stelsel van het gastdirigeeren niet is ingeburgerd, vreem* staat tegenover al wa tniet harmonieert rffet de speelwijze die het zich in de vruchtbare periode onder Eduard van Beinum heeft eigen gemaakt. De ^ymphonie van Tschai- kowsky die (het zy vooraf gezegd) een uiterst spontane weergave genoot, gaf herhaa'de malen het bewijs, hoe een andere zienswijze bij den dirigent het vlottend verloop van 't geheel kon remmen. Ik mag hier herinne ren in 't eerste deel, aan de plaats waar in het zangthema de houtblazers, en onder hen de a-klarinetten, den vier keer herhaalden kwintroep doen hooren. Voorheen werd dit altijd tenuto geblazen. Schuurman doet dit niet en houdt zich streng aan de partituur, die hier ,.picè animato" voorschrijft. Gevolg 1 was, dat het pizzicato-accoord der strijkers i ongelijk kwam. Zoo zijn er vele voorbeelden, dat een andere zienswijze niet aanstonds I KOxdt aangevoeld. In het Andante b.v, .(oa INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel QBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER Sedert 1887 Nederlandsche Onderneming. het middendeel), wanneer het noodlotsthema onverwacht in een driemalig forte uitrbeekt, werd altijd, ook onder Gerhard, die klank explosie voorbereid door een haast onmerk bare tenighouding in tempo. Schuurman houdt zich strikt aan de aanduiding van het veranderde tempo en zet zonder voorberei ding in. Het klein koper nu was hierop niet voorbereid en markeerde als gewoonlijk. Dit zijn echter betrekkelijk kleinigheden, die spoedig zullen verdwijnen. Andere malheur- tjes, zooals in de wals de syncopenpartij bij de fagot, zijn hiervan weer middellijk het gevolg. Maar zij konden toch niet beletten, dat wij van het slotdeel een uiterst spontane vertolking te genieten kregen, waarin als bij tooverslag een prachtig samenvoelen van leider en orkest elke gedachte aan onwen nigheid wegvaagde. Hier was het ook. dat bij ons. luisteraars, de vergelijking tusschen Van Beinum en Schuurman op den achtergrond raakte en wij dachten er geenszins aan, hoe de opvol ger den rok niet draagt met den prettigen zwier van den voorganger. Wij zagen alleen den kunstenaar. Wij hoorden enkel een eigen opvatting van het kunstwerk. Dat dit eerst, laat op den avond kwam. is heel natuurlijk en alleen gevolg van wat ik boven aanroerde De opzet van het vioolconcert van Brahms, hoe voornaam ook door Frans Vonk gespeeld stelde ook om genoemde redenen teleur. De solist is zeer zeker de man om de beide boek- deelen groot, gespierd voor te dragen. De adellijke opvatting die hij heeft van dit sclioone werk van grootmeester Brahms, zal ons, zoo hopen wij. nog menigmaal in de ge legenheid stellen om ons in den zin van dit k.'ankendicht te verdiepen. Wij mogen als vaststaand aannemen, dat het oogenblik dat de absolute eenheid tusschen orkest en leider zal zijn bereikt, niet ver meer afligt. De zeer hartelijke samenwerking, die reeds een concert als dit mogelijk maakte, staat ons daarvoor borg. G. J. KALT. HET JUBILEUM VAN „SINT MICHAëL". DE RECEPTIE. Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan hield de afdeeling Haarlem van den Nederl. R.K. Politiebond „Sint Michaël" Dinsdag middag receptie in het gebouw „Sint Bavo". Tot degenen die het jubileerende bestuur persoonlijk kwamep gelukwenschen behoorden de heer E. H. Tenckinck. com missaris van politie te Haarlem, dr. Th. Th. Koot, voorzitter der R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", afgevaardigden van den Christelijken Bond van Politiepersoneel „Sursum Corda", den Algemeenen Neder- landschen Politie Bond afdeeling Haarlem, de Haarl. Politie Muziekvereeniging, de af deeling Haarlem van den R.K. Bond van Politiepersoneel, de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel, de Vereeniging van Inspecteurs, de heer Kemper, inspecteur van politie te Heem stede, dc heer E. var. Duin, bondsvoorzitter. Laatstgenoemde bood den afdeelingsvoorzit- ter, den heer Van der Hulst die des morgens de pauselijke onderscheiding had ontvangen, het daarbij behoorende brevet in gouden lijst aan. Voorts waren verschenen dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heemstede, het raadslid M. L. A. Klein, lid van het hoofd bestuur van „Sint Michaël" en eerelid der afdeeling Haarlem, afgevaardigden van de politie te Haarlemmerliede, en verscheidene inspecteurs, hoofdagenten, rechercheurs en agenten. Bloemstukken waren o.a. gezonden door den Alg. Ned. Politiebond, afdeelingen Haar lem en Bloemendaal, de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel Sint Raphaël. den Christelijken Bond van Politie Personeel cn de Haarlemsche Politie Muziekvereeni ging. Schriftelijke felicitatie waren ingekomen van den burgemeester, den heer C. Maar schalk, jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem (met den bisschoppelij- ken zegen), wethouder mr. J. Gerritsz. den heer De Landmeter, secretaris van den Com missie van Georganiseerd Overleg, het eere lid den heer Zonneveld, het Heemsteedsche gemeenteraadslid, den heer Van der Linden en de vereeniging „Sint Raphaël". De voorzitter van de jubileerende afdeeling bedankte de verschillende sprekers voor hun gelukwenschen. Feestavond. In de groote zaal van het gebouw „Sint. Bavo" had des avonds een feest plaats, dat een zeer geslaagd verloop had. In groote getale waren de leden met hun dames en introducé's naar het gebouw getrokken. De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. L. Spee sprak een openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette en tevens nog een speciaal woord richtte tot den voor zitter. voor wien deze herdenkingsdag van zoo bijzondere beteekenis is geweest. Wat het eigenlijke feestprogramma betreft, dit bestond in de eerste plaats uit 't optreden van het dubbel mannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van Nico Hoogerwerff „Inter Nos" kwam met een uitgebreid repertoire voor den dag, dat met groote aandacht ge volgd werd. De aanwezigen toonden zich zeer enthousiast ten aanzien van het gebodene. Voor het komische deel van het program ma zorgde het duo Klaare en Flora, een tweetal artisten. dat reeds vele malen met succes in onze stad is opgetreden. Ook dit maal wist zij met hun ernstige en vrooUJke samenzangen het gewenschte resultaat te bereiken. Voorts werd medewerking verleend door de jazz-band van den heer Vogel. Na afloop van het programma volgde een gezellig samenzijn, dat tevens het slot van het herdenkingsfeest vormde. ..MARIKEN VAN NIEUMEGHEN" Het Tooneelgezelschap N.V. „Theater" onder leiding van Dr. Wijnand Frans, dat den 9en October a.s. in den Schouwburg aan den Jansweg een opvoering zal geven van „Mariken van Nieumeghen", heeft dit zeer boeiende stuk in het openluchttheater te Valkenburg, dezen zomer, met groot succes opgevoerd. Êcn opvoering in een zaal Is mede groote lij ks afhankelijk van monteering en decors. Hieraan is dan ook de uiterste zorg be steed. Zoo werd het decor ontworpen door Chr. de Moor in een fraaien stijl cn uitge voerd door de ateliers van Somraer, De mensch en de malaise. Wij moeten het kapitalistisch stelsel controleeren. Door LORD MELCHETT. Het woord, dat het beste den economi- schen toestand der wereld karakteriseert, is het woord „belachelijk". In het Oude Testament komt een oude man voor, die Jozef heette Hij had zeven goede oogsten achter elkaar, hetgeen onder gewone omstandigheden, Egypte zou geruïneerd hebben. De wereld onzer dagen is geruïneerd dor vyf goede oogsten. Maar Jozef was een merkwaardig man. Hij had den moed. voor raden te maken. Hij hield z'Jn overschotten zeven jaren vast en toen de zeven magere jaren kwamen, was hij in staat aan de moei lijkheden het hoofd te bieden. Hij moet an ders een vreeselijken tijd doorgemaakt heb ben. Veronderstel dat hij eens acht jaren achtereen goede oogsten had gehad in plaats van zeven. Of zelfs negen? Hoe lang zou het geduurd hebben, eer hij de overschotten op de markten van de Egyptische wereld zou hebben geworpen en die markten zou heb ben te gronde gericht? En veronderstel, dat hij acht magere jaren had gehad? De dingen komen op het gemiddelde over langer perioden, maar wat noodig is. is een vooruitziende blik. kracht en gezag bij de machthebbers, opdat deze ontwikkelingen tot de kleinst mogelijke proporties worden beperkt en heftige schommelingen vermeden worden. De mensch heeft de middelen uit gevonden om de productie te doen toenemen, maar hij heeft vergeten, hoe hij zijn mark ten moet stabiliseeren. De economische wereld is uiterst gevoelig in dezen tijd. omdat alles met elkaar samen hangt en dus met elkaar op en neer be weegt. In vroe-ger dagen bevorderde prijs vermindering de vraag. In onzen tijd is het tegenovergestelde waar. omdat alle prijzen gezamenlijk stijgen en dalen. Zoo komt het dat. zoo gauw als een artikel goedkoop wordt de kooper (die zelf een ander artikel pro duceert) zoo verarmt door de overeen komstige prijsdaling van zijn eigen artikel, dat zijn koopkracht op hetzelfde oogenblik verdwijnt. De eenige dingen, waarvan de prijs vast blijft, zijn die. welke onder controle staan: goud in de eerste plaats, crediet in de tweede en arbeid in de derde plaats. Maar natuurlijk: wanneer deze belangrijke factoren onder controle staan en haar tegen wicht niet, ontstaat ontwrichting. Of alles moet in bedwang worden gehouden, of niets. Prijsdaling brengt een veel ernstiger staat van zaken teweeg dan ontwrichting. Econo men en statistici gelooven, dat alles met cijfers kan worden opgelost. Zij zien over het hoofd, dat cijfers alleen de werkzaamheid demonstreeren van dat gevoelig, verander lijk en absoluut onbetrouwbaar wezen: den mensch. Wanneer zich een plotselinge in zinking voordoet, als thans, pijnlijk en lang durig, gaat hij zich zoo ellendig gevoelen, dat niets hem meer kan opvroolijkcn. Tevergeefs trachten financieele autoriteiten, die bij hun poging hem te kastijden voor zijn boven matige uitbundigheid, bijna zijn ruggegraat hebben gebroken, hem moed in te spreken. Hij wil hen niet gelooven. Hij voelt zic-h alleen maar ellendig en gaat in zijn tuin om wormen te eten. terwijl de perziken in de kassen verrotten. Totdat hij weer in oen goede stemming komt zullen de financieele autoriteiten der wereld, de smettelooze groep van economen en statistici, zich achter de ooren blijven krabben. Al hun theorieën, al hun cijfers, beteekencn niets, als de menschheid niet reageert op normale prikkels. Gelukkig brengt zijn aard mede, dat hij ééns weer opvroolijkt. Om te citeeren. wat ik bij een vroegere gelegenheid heb gezegd: „Eens zal de dag komen, waarop het aantal menschen dat denkt dat de din gen goedkoop zijn grooter is dan dat van hen, die denken dat de dingen duur zijn". Dan zullen de menschen weer gaan koopen en daarmede zal de stabiliteit bereikt zijn. In tusschen: deze sombere staat van zaken heeft een aantal onmiddellijk op te lossen vraagstukken met zich gebracht, waaraan zeer groote aandacht in bijzonderheden moet worden gewijd. Duitschland :s nog weer eens geruïneerd. Dat beteekent alleen dat Duitsch land. dat in de zwakste economische positie verkeert, dat den oorlog verloren heeft en daarvoor gedwongen is, te betalen en dat bovendien nog Elzas en Lotharingen heeft verloren, altijd het eerst, bij elke financieele depressie, geruïneerd zal worden. Dit is een zeer gelukkig feit daar het iedereen in staat stelt zich onmiddeillijk naar de kritieke plaats te wenden, zonder dat er lang over gepraat behoeft te worden, waar het kwaad eigenlijk zit. President Hoover moest wel tusschenbeiden komen omdat de Amcrikaan- jc.he banken heel veel geld aan Duitschland hadden geleend (juist als onlangs Amerika vo! Duitse he marken zat). Zijn plan zal twee gevolgen hebben. In de eerste plaats za! hy de gedrukte menschheid wat opkikkeren en ten tweede zal hy aardig wat vraag naar goud in Europa veroorzaken door op te houden, de winsten van de Europeesche Industrie naar Amerika te trekken in den vorm van goud. Dit moet den bal van den handel we', weer aan 't rollen brengen en de wereld terugvoeren naar den toestand van voorspoed, waarop zij door haar geest, haar harden arbeid en haar spaarzaamheid recht heeft. De voornaamste les is. dat wij moeten leeron den kringloop van den handel te beheerschen. In den tegen woord lgen tijd zijn handel en crediet zoo nauw aan elkaar verbonden dat ieder artikel, iedere markt en leder land met elkaar rijzen en dalen. He: resultaat is een schommeling van het weefsel van handel en geldmiddelen, die heftiger is dan het weefsel kan verdragen. De spanning wordt steeds grooter en tenslotte breekt, de boel. Voor het repareeren is veel tijd noodig en het is een dure geschiedenis. De menschheid heeft de middelen uitgevonden om zich overvloedig van alles te voorzien. Zij moet leeren. haar productie en haar overschotten zóó te be heerschen, dat zij voordeel heeft van haar uitvindingen en er niet door geruïneerd wordt. Vele „wijzen" beweren dat regeling; onmogelijk is en zij vestigen er de aandacht op. dat dergelijke regelingen in den oorlog altijd mislukt zijn. Maar het Is evenzeer mogelijk te wijzen op vele industrieën, waar bij regeling wèl is gelukt, bij voorbeeld ver schillende onderdeelen van de chemische in dustrie. De verfstoffen-industrie, bijvoorbeeld was een enorm succes en leidde tot groote vorderingen op wetenschappelijk terrein, toen zij in Duitschland geheel gecontroleerd werd. Sinds den oorlog, toen die industrie, onge controleerd, in handen van verschillende volken kwam, is zij uit handelsoogpunt een mislukking geweest. Het valt tegenwoordig niet erg in den smaak, wanneer men voor controle pleit, omdat de menschen bang zijn dat het tot socialisme zal leiden. Maar dan zien zij geheel over het hoofd dat (toftzij het kapitalistisch stelsel verbeterd kan wor den, zoodat het geregelder en logischer werkt), de wereld zeker een proef zal nemen met het socialisme door de macht der stemmen van de millloenen arbeiders, die voortdurend on der dfes depressies lijden. De verbetering van de verbindingsmiddelen, de samenhang van het economisch en cre- dietetelsel in de geheele wereld hebben den kring van den handel zoo nauw aangetrok ken dat de bestendigheid van de beschaving gegrondvest op het volksstemrecht, er door in gevaar wordt gebracht. Naar mijn oordeel is dat een van de voordeelen van het volks stemrecht (dat ook een groot aantal nadeelen heeft) Financieele en politieke autoriteiten zullen gedwongen worden tot handelen in plaats van de zaken maar te laten gaan en een van de eerste dingen, waartoe zij gedwon gen zullen worden is de regeling van den invoer in Engeland, hetzij door tarieven, ver gunningen of welke middelen het geschiktst zullen blijken. (Nadruk verboden). JUBILé. Op 25 October a.s. hoopt de heer K. de Vries, schrijver le klasse, werkzaam ten bureele van den Indeelingsdistrictcomman- dant te Haarlem, den dag te herdenken waarop hij vóór 36 jaar in militairen dienst trad. Hem zal op dien dag de gouden medaille voor trouwen dienst worden uitgereikt. MOTORDIENST. Bij de Schoolcompagnie van den Motor- dienst te Haarlem zijn voor eerste oefening ingelijfd van de lichting 1931 15 dienstplich tigen voor opleiding tot reserveofficicr. 23 dienstplichtigen voor opleiding tot dienst plichtig onderofficier. 15 voor opleiding tot monteur en 16 voor opleiding tot chauf feur. NEDERL. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Donderdag zal In het Rembrandt Theater een liefdadigheidsmiddag worden gehouden ten bate van de nieuw op te richten kindcr- bewaarplaats in Haarlem-Noord. Dit belooft een bijzonder aardige middag te worden, gezien het programma. Er zal een film worden vertoond, een dans opgevoerd er zal worden voorgedragen door Edith Kla verweide met begeleiding van Wout Denijs en er zal de levende-reclame-revue zijn. Voor zoover ons bekend, is dit iets nieuws voor Haarlem. Het publiek krijgt verscheidene tableaux te zien. die eik de bekendste reclame van een firma voorstellen. Men moet nu raden welke reclame bedoeld is. Hiervoor zijn veie prijzen geschonken door de firma's, die ook de costuums en benoodig- de artikelen ter beschikking stelden. De reclames worden door meisjes voorgesteld. Wij mogen natuurlijk niets verklappen, maar kunnen wel zeggen dat er buitengewoon aardige groepjes bij zijn! Het is dan ock te horen, dat het comité zij: groote moeiten en opofferingen, die het zich getroost heeft, beloond za'. zien met een volle, enthousiaste zaai! De aanwezigen zul len er zeker geen spijt van hebbeni GUNNING. Door de architecten Mulder en Van As- donk te Bloemendaal is namens hun princi paal aan W. v. Rijn aannemer te Halfweg gegund na onderhandsche aanbesteding, het bouwen van een villa aan de Krullelaan te Bloemendaal. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aagtekerk 5 te Suez. Japan n. Rotterdam. Alpherat te Santos. Buenos. Tyrea n. Rot terdam. Binnendijk p. 5 n.m. Gibraltar, New York n. Java. Balocran 7 8 u. 30 m. v. Batavia teRotterdam verwacht. Calypso 4 te New York v. Weat-Indji. Drcchterland p. 4 Tenerlffe, Buenos-Ayrca naar Amsterdam. DJambi 6 te Hamburg v. Bremen. Hoogkerk p. 6 Porlm. Calcutta n. Rotterdam Heemskerk 5 Dungeness, Rotterdam naar Kaapstad. Kota Radja p. 6 2 u. Point de Gatle, Batavia naar Rotterdam. Kota Nopan p. 6 7 u. Perim, Batavia naar Rotterdam. Meerkerk 5 te 8Janghai. Japan n. Rotterdam Maasdam 5 12 u. v. Puerto Luz (Las Talmas) Tamplco naar Rotterdam. Karenta 4 to Colon. Rotterdam n. Vancouver P. C. Hooft p. S Gibraltar, Amsterdam naar Batavia. Poelau Bras 5 te Londen. Batavia naar Am sterdam. P&lembang 5 20 n. v. London, Rotterdam n. Batavia. Slgll 6 te Belawan Dell. Simon Bolivar 6 te Amsterdam v. West-IndtU TJImenteng 3 v. Hongkong n. Milke. Tjlsaroea 4 te Hongkong. TJlncgara 4 te Sjanghai v. Batavia. Tawali p. 5 Perlm, Brisbane n. Rotterdam. Ulyasea 3 v. Arlea naar Iquique, Veendam r» te New York v. Bermuda. Zuklerkork lc Rotterdam. Amotordam,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13