MEi3IIM€A¥ONIO EEN GOEDE SENSATIEFILM: D-TREIN 13 HEEFT VERTRAGING' Indrukken van een reis door Indië. ZATERDAG 10 OCTOBER 1931 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE BLAD FILMKUNST. Iets over het bijprogramma. „De Stomme van Portici." Het gevecht in het restaurant In een voor-vertooning in het Rembrandt- theater hebben wij met twee films kennis gemaakt, die beide gewijd aan zeer opper vlakkige zaken toch als voorbeeld gesteld kunnen worden, in dezen troostloozen tijd, die aan heel weinig goeds en aan heel veel slechts het licht deed zien. Na de periode van snelle opleving, waarin eerst recht van kunstfilm gesproken mocht worden, een kor te hevige opleving, is er snel een periode van teren op het succes gekomen. De nieuwe vormen werden gemeenplaats en in stede van originaliteit cliché. Deze stilstand was onvermijdelijk en men kan het Hollywood en Neubabelsberg niet kwalijk nemen, dat zij zóó goed bij de voorvechters van de moder ne filmkunst ter schole gingen, dat kunst wetenschap werd. Veel ernstiger is het ech ter dat een nieuwe categorie films vasten voet gewonnen heeft, dank zij de geluids techniek, Dat is de categorie der operette- en revuefilms en al die misbaksels die tus- schen die twee verfoeilijke soorten het mid- Üen houden. Eén goede operette kan aardig zijn, één revue „Hollywood op stelten'' of iets van dien aard, kan men waardeeren, maar iedere week filmsterren van het oude mannequinachtige genre, die te pas en te onpas beginnen te kweelen, is onverdrage- lijk. Wie wordt niet kriegel gestemd als het verlaten meisje plotseling haar lied begint uit te zingen? Wie wordt niet wrevelig, als de schoone jongeman (een gemeenplaats a la Willy Fritsch) ook al weer zingend zijn hart en zijn hand en zijn auto aanbiedt? Neen, dit zijn. toestanden die ternauwernood in de opera worden geduld. „Film" heeft be wezen iets onafhankelijks te kunnen zijn, iets beters dan een gefotografeerde operette, Êrevue of opera. Bij uitzondering is deze ver gissing niet erg. Men dient echter te pro testeeren, wanneer uitbuiten van een nieuwe techniek, de goede ontwikkeling van de kunstfilm èn van de amusementsfilm, in den weg staat. Amusementsfilm moet er zijn. Natuurlijk, maar dan ook deze categorie moet zoo zuiver mogelijk gehouden worden! En 't is daarom dat wij bijzondere aandacht wijden aan „D- trein 13 heeft vertraging" en aan het korte intermezzo „De Stomme van Portici" (Regie Kurt Gerron). Beide films bewijzen, dat het zeer goed mogelijk is amusementsfilms te maken, zon der te vervallen in het weerzinwekkende ge doe van de zangerige kluchten en de kluch tige gezangen. „D-trein 13 heeft vertraging" is een sensatiefilm, een zeer handig in el kander gezette misdadigersgeschiedenis, waarin de misdadigers, die een aanslag wil len doen op het geld en het leven van een oliemagnaat die met D-trein 13 reist, het onderspit delven tegen de politie en tegen een argeloozen, eerzamen, maar naar avon turen hakenden echtgenoot, die tegen zijn wil in deze huiveringwekkende zaak gehaald wordt. Hier wordt braaf gespot met de wetten der waarschijnlijkheid, hier wordt ons vermogen om aan de fantasie van den scenario-schrijver geloof te hechten, zwaar op de proef gesteld, en toch is deze film hemelhoog verheven, boven de larmoyante of quasie-geestige flauwiteiten van de zoo in trek zijnde operettefilms. „D-trein 13" is een Typeerende foto uit „D-trein 13 heeft vertraging pittige, frissche, krachtig geregisseerde avon turenfilm waarin den hemel zij dank niet gezongen wordt Een reeks uitstekende spelers vertolken de hoofdrollen. Het crl- mineele genre ligt den Duitschen film-ac teur wel! Het voorfilmpje waarvan hierboven spra ke is, verdient ook onze aandacht. Want het voorprogramma lijdt tegenwoordig nog meer dan de hoofdfilms aan het euvel hierboven beschreven. De filmproducenten trachten al onze betere gevoelens te verstikken onder een vracht gefilmd variété, gefilmde opera aria's gefilmde zigeunerkampen (al of niet Kort voor. de ontknooping. gekleurd) gefilmde Spanjolen bij spel en dans, en meer gefilmd fraais, dat een deel van het verblijf in een bioscooptheater vreugdeloos maakt. Het filmpje waarvan hier sprake is echter, is een korte humoreske, het genre van een echtgenoot, die op mmder oirbare wijze zijn maand-salaris kwijt raakt en het bij zijn thuiskomst bijaldien beter vindt te doen a!sof hij plotseling stom is geworden. Het simuleeren verwekt natuurlijk een reeks complicaties, die cinegrafisch heel aardig uitgewerkt zijn. En alhoewel dit werkje geen enkele kunstzinnige waarde heeft, is het toch voorbeeldig van constructie en kan het niet anders dan een goeden invloed hebben, op de algemeen geldenden smaak ten aanzien van het voorprogramma Wij wenschen dan ook van harte dat de directie der beide groote Haarlemsche thea ters dit voorbeeld door andere zal laten vol gen, opdat wij verlost worden van de weeige tafereeltjes, die de ontwikkelingsgang van de film niet alleen tegenhouden, maar bo vendien terugdringen naar eeh periode die al een jaar of tien achter den rug is. Wij weten echter hoe moeilijk het is om in dezen tijd een programma samen te stel len dat in alle opzichten bevredigend is. Er is nu eenmaal weinig goeds. En wij zouden onrechtvaardig zijn, wanneer wij geen er kentelijkheid toonden voor de twee altijd belangwekkende buitenlandsche geluids journaals, en de voortdurende tegenwoordig heid van Bimbo of Mickey Mouse L. A. WAT DE MENSCH KAN ETEN. Er is meer voedsel, waarmee we in leven blijven dan de mees ten van ons denken. Een vierjarig kind, dat in ce Australische wildernis verwwaalde, heeft zich een week lang gevoed met ..crowfoot" een gras, dat veel van klaver heeft, vóórdat het 45 mij len' van huis in een kamp terecht kwam. Dr. Louis W. Sambron, die onlangs is over leden, beweerde steeds dat de mensch alles kan eten wat door het vee verorberd kan worden en er ook door in leven blijft. Een schotel, waarop hij somtijds zijn vrienden tracteerde, bestond uit klaver, door hemzelf bereid. En zij smulden er aan! Ook bamboe hoorde tot de weinig bekende spijzen, die Sambon zijn kennissen wel eens voorzette. Beschuit, uit zaadjes van zonne bloemen en salade van waterkastanjes, wa ren andere gastronomische ontdekkingen van dezen pionier van nieuwe gerechten. JEANNETTE MACDONALD. Jeanette MacDonald, de filmster, die o.a. met Maurice Chevalier in de Liefdesparade optrad, is geboren in Philadelphia op 18 Juni 1904. Zij ontving een goede opvoeding en kreeg les in zang en muziek. Toen zij op 15-iarigen leeftijd in haar omgeving bekend was om haar mooie stem, kreeg zij lust in een theater op te treden. Doch hierin weid zij zeer tegengewerkt door haar ouders, zoodat het 1922 moest worden alvorens zij zich voor het eerst in het openbaar kon laten hooren. Dit was in New York, in het Capitool, een groote bioscoop aan den Broadway, in een cabaretnummer. Onmiddellijk had ze al succes. Toch duurde het nog tot 1926 vóór ze een groote rol kreeg van impresario Henry Savage in de operette de Magic Ring. En toen, in de revue, Yes, Yes, Yvette, wist ze de attentie te trekken van een film-regisseur, die haar vroeg in een studio op Long Island een proeffilm te spelen. De proef slaagde en zij werd aange nomen. Haar eerste groote film was de Lief desparade. Van de geruchten, die over haar loopen, als zou zij overleden zijn, is niets waar. Zij pre pareert zich nu voor een volgende film. EEN LUCHTPOSTDIENST IN CANADA. De langste luchtpostbaan van Canada strekt zich uit tusschen Mc. Murray, 300 mijl ten Noorden van Edminton en Akïavik. aan de uitmonding van den Mackenziestroom, in de Noordelijke IJszee. Ze bestaat nog geen twee jaar en heeft al veel diensten bewezen. Op een afstand van 1800 mijl (2800 K.M.) doorloopt zij een streek waar de gebouwen zeer ver van elkaar ver wijderd zijn. Jarenlang kregen de oeverbewoners van den Mackenziestroom en zijn bijrivieren hun brieven in den winter door middel van sle den, door honden getrokken, in den zomer een paar maal door middel van een boot. Men kan dat schilderachtig noemen, maar het was stellig onvoldoende. Het vliegtuig heeft tochten in de ijsstre- ken van het Dominion mogelijk gemaakt. Het heeft er financiemannen en mijntont- ginners en ook enkele aardrijkskundigen en natuuronderzoekers heen gebracht. Samen met pelshandelaren, zendelingen, politiebe ambten. prospectors en anderen, zijn zij tal rijk genoeg om een luchtpostdienst te recht vaardigen, die trouwens in de eerste helft van 1930 veertien ton poststukken heeft ver voerd. EEN TANDENSTOKERS MUSEUM. Een tandheelkundige te Berlijn houdt er een eigenaardig museum op na, dat niet in de reisgidsen vermeid staat, maar dat toch voor iedereen toegankelijk is en waarheen de tand- en mondspecialisten per circulaire uit- genoodigd worden. Het is een museum van. tandenstokers. Men ziet er tandenstokers uit het Ro- meinsch tijdvak, fijn gecisileerd en met oor lepeltjes verbonden. Het begin der middeleeuwen heeft geen specimina achtergelaten; misschien heeft de tand des tijds om in de vaktaal te blijven ze heelemaal opgeknaagd. Maar in de elfde eeuw ziet men tanden stokers verschijnen in zilver gedreven met gothische versierselen: in den vorm van een zwaard, van een dolk, van een kruis, van een jachtmes, met door elkaar gekronkelde slan gen of knielende madonna's. In latere dagen Venetiaansche gondels en portretten van Napoleon er op. Het democratiseeren yan het voorwerp, dat nu nog maar een stukje hout, een stukje schildpad of een stukje pennescnacht is, heeft een einde gemaakt aan de artistieke fantasieën, die den Berlijnschen tandheel kundige in staat hebben gesteld zijn museum saam te stellen, Het Wegennet op Java. Java heeft een prachtig wegennet, waar wij Nederlanders trotsch op mogen zijn en waar van ge het evenbeeld in geen enkele andere kolonie zult vinden. Wij hebben over die mooie wegen, die Noord en Zuid en Oost en West met elkaar verbinden, al weer eenige duizenden kilometers over het asphalt gere den, maar ook wel eens anders en daarvan wil ik U vertellen. Ik had twee spreekbeurten, één In Kediri en den volgenden avond in Djember. Daartus- schen liggen driehonderd kilometer en als be kendste bergtoppen de Kloet en de Smeroe. Over de hellingen van Kloet en Kawi loopt reeds eenige jaren een prachtige verbindings weg. die bij Poedjong een hoogte van 1100 M. bereikt en die bekend is om zijn natuur schoon en om zijn prachtigen aanleg, die het mogelijk maakt in twee en een half uur van Kediri naar Malang te rijden, zonder de prise directe voor een der versnellingen te verwisselen. Maar dan! De woeste Zuidhelling van den Smeroe met zijn diepe in asch en modderstroomen uitgespoelde ravijnen lag daar steeds als een onoverkomelijke hinder paal voor het verkeer. Lag, want thans is de nieuwe Zuid Smeroeweg geopend, die de ver binding vormt tusschen de beide groote cul tuurcentra Malang en Loemarjang. Malang ligt in een breede vruchtbare vlakte, die reeds in oude tijden een belangrijk deel uitmaakte van het beroemde rijk van Modjopahit. Vijf honderd jaar geleden reeds was Malang een versterkte plaats, een der weinige Hlr.doe- forten, die men in onzen Archipel vindt. De weg naar Dampit voert een kleine dertig Kilometer door de rijstvelden der bevolking, afgewisseld met suiker, katjang en mals. Even voor Dampit beginnen de hellingen, die ons naar hooger gelegen terrein voeren, waar al spoedig de bevolkingslandbouw plaats maakt voor groote cultures. Eindeloos slin gert en kronkelt de weg omhoog door onaf zienbare rubbertuinen, af en toe door koffie afgewisseld. De eene onderneming volgt op de andere en de weg zelf, hoewel prachtig verbreed, draagt overal de kenmerken van vroeger een ondernemingsweg te zijn geweese. die met zooveel mogelijk kronkelingen een zoo groot mogelijk deel der tuinen gemakkelijk bereikbaar maakte. Thans is zeker de helft der bochten afgesneden, maar er zijn er nog genoeg over om den chauffeur geen oogenblik rust te gunnen. Steeds hooger slingert de weg, tot wij op ongeveer zeshonderd meter komen bij het ravijn van de kali Glidek, de groote hinder paal op het eerste gedeelte van den weg. Daar moet een geheel nieuw stuk provinciale .weg worden aangelegd met een kostbaar viaduct en daarvoor is thans geen geld, zoodat de Slid? OHdêi fféffitógSWag' ?n Wonokerto nog maar even in gebruik moet blijv'c" pn dat kostte mij bijna een achteras en een Stf! veeren, zoo niet den heelen wagen. Een smal karrespoor vol ruwe steenen voert onder een helling sterk slingerend langs don uit samengebakken asch bestaanden wand omlaag tot op den bodem van het ravijn. Daar ronken de vrachtauto's zóó, dat men niemand kan hooren aankomen en het resul taat was, dat ik, die de breedte van mijn wagen nog niet kende, met mijn achterwiel in de goot terecht kwam. Maar hier in Indië leven bijna allen boven hun stand en dus rijden wij in een groot en Oldsmobile, die met zijn 65 paardenkracht ons al gauw weer op den weg bracht en met zijn vier wielremmen tot twee keer toe een botsing nog maar net kon voorkomen. Bij den tweeden keer was er precies een handbreed ruimte tusschen de bumpers der beide wagens. Maar wij kwamen levend be neden en op de tweede versnelling was er ge lukkig geen tegenligger. En toen was het weer rubber en koffie en koffie en rubber, tot plot seling om een hoek over de koffietuinen met hun bovengroei van accacia als schaduw- boomen de Smeroe in zijn volle schoonheid voor ons lag. Een prachtige berg. die hoogste top van Java van bijna 400 M. Een reuzen vulkaan met steile gelijkmatige hellingen, door een geweldigen aschkegel gekroond. Weer volgen wij een tiental kilometers den tot een provincialen hoofdweg verbreeden ondernemingsweg tot plotseling een slagboom De nieuw aangelegde Dessaweg ten Zuiden van den Smeroe, toaar de rivier, dwars overheen stroomt. den weg afsluit en bij een zijweg naar links een groote eerepoort van bamboe en palm blad. met papieren rozen en vlaggen versierd ons welkom toeroept. Daar begint het nieuw ste gedeelte van den weg, dat een kwartier geleden door den Gouverneur van Oost-Java was geopend. Hier liep verleden Jaar nog slechts een voetpad, hier en daar een stukje rijweg voor ossekarren. over een der oude modderstroo men van den Smeroe Ruw en ruig. onvrucht baar terrein, waar de inlander vrijwel niets mee kan beginnen, zoodat het nog heelemaal met alang-alang is begroeid. In dat twee meter hooge gras huist nog de tijger, maar dien kregen wij niet te zien. Ik heb er trouwens niet erg naar uitgekeken De weg was nog lastiger dan in het ravijn van de Kali Glidlk Die was tenminste be hoorlijk verhard en Ingereden, maar deze was pas uit asch en steenen opgeworpen met echte onbeholpen hellingen en haaksche bochten. Kleine bruggetjes over vrij diep in gesneden riviertjes zou ik niet hebben dur ven passeeren. wanneer de stoet niet Juist voor ons uit was gegaan. Het aardigste waren nog een paar waterstroompjes van een meter of tien breed in tamelijk vlak terrein, waar men niet de moeite had genomen een brug te leggen De autosporen eindigden aan den eenen en begonnen weer aan den anderen kant van het snelstroomende glasheldere water en dus plonsden ook mijn voorwielen er in. zoodat het water tegen de voorruit spatte. Juist tot aan de as ging het tot drie keer toe en langzaam kun ie er ook al niet doorrijden, want de oevers zijn steil en de wielen worden nat en glibberig Wel een aardig experiment als je zulke dingen nooit gedaan hebt. en een goede vooroefening voor wat ons straks op Sumatra te wachten zal staan, waar wegen- en bruggenbouw wel groote vorderingen maakt, maar toch nog lang niet zoover is als op Java. Een der kleine riviertjes geeft nog een ver rassing. Het stroomt door een diep ravijntje, dat geheel met oerwoud begroeid is Prachtige bamboe en boomvaren, armdikke lianen, tal rijke groote vlinders, gezellige libellen, noo- den uit om even te rusten en het is ook eigen lijk het eenige werkelijk mooie plekje langs den heelen weg. Een reusachtig verschil met den weg over Poedjong van Malang naar Kediri. die bijna voortdurend prachtige boschgezichten, schit terende wilde plantengroei, dus echt Indische natuur te genieten geeft. Toch zijn wij erg blij als weer een eerepoort zichtbaar is, als overal vlaggen wapperen en de dessa Soepltoerang ons een „goede reis" toewenscht. Do weg wordt meteen beter. Overal in de koffietuinen zijn tientallen vrouwtjes druk bezig aan het plukken, vaak met beljuip flygggbore fotJjjgyyCJ, want de koffiestrulken groeien hier zeer hoog. Altijd een aardig gezicht, de takken vol met onrijpe groene en rijpe gele of roode bessen en soms aan denzeifden struik de heerlijk geu rende sneeuwwitte bloemen. De onderneming Soember Bopang heeft als heggen in de tuinen nog een belangrijken aanplant van cocastruiken, waarvan de bla deren de verdoovende stof leveren, die vroe ger in de handen van tand- en oogartsen zulke belangrijke diensten aan de mcnsch- heid bewees, maar die tegenwoordig behalve morphine en opium aan de verschoppelingen uit onze maatschappij een even kort als lichaam- en geestvernielend genot brengt. De cocaincfabricage heeft haar besten tijd gehad. De cocastruik wordt niet meer aange plant. De tandendokter beschikt over betere, sneller werkende praeparaten uit Duitsche fabrieken. Steeds voort gaat het, weer een veertigtal kilometers smalle, slingerende ondernemings weg, vol met gevaarlijke bochten, tot Pasirian is bereikt. Daar vinden we weer asfalt tot Loemadjang; dan is de doorsteek volbracht. Nu is het nog slechts zeventig kilometer tot Djember en wel langs een specialcn snelver- keersweg. aangelegd langs het groote irriga tie-kanaal van de reuzen suikerfabriek Djat- tiroto. Wij doen precies tien uur over onze driehonderd kilometer, maar hebben onder- tusschen een interessant hoofdstuk over Java's wegenbouw meegemaakt. Want zooals het hier ging is het al zoo vaak ge gaan. De ondernemingen zoeken telkens nieuwe terreinen; ze zijn ver plicht om steeds ver der de bergen in te trekken, omdat het Indische Gouverne ment den Europeaan niet toestaat grond van den inlander te koopen of zelfs maar te huren, die deze zelf in gebruik heert. De erfpachtsterrelnen lig gen daarom allemaal aan het randje van de bewoonde wereld en elke onderneming be gint haar werkzaam heden met het aanleg gen van den nieuwen weg. Liggen er nog een paar kampongs verscholen in het te ontginnen terrein, dan worden de kam pongwegen met toe stemming van het re gentschap zóó verbe terd. dat ze voor auto's berijdbaar zijn maar vaak moeten et telijke tientallen kilo meters nieuwe weg ge heel door de jonge on derneming worden aangelegd en bekos tigd. Dit Is ook hier ge beurd. zoowel van Ma lang als van Loemad jang uit. Toen de on dernemingswegen van weerskanten elkaar tot ongeveer vijftig kilometer afstand wa-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 17