HAARLEM'S DAGBLAD DE WESTLANDSCHE BLOEMENCULTUUR. ■J HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 10 OCTOBER 1931 den. En sin<^ Augustus Is de toestand nog aanzienlijk verergerd. De toestand mag dus in Frankrijk nog niet zoo ei1® zijn als in Engeland en Duitsch land. hij is, aldus het Hbld.. toch ernatg genoeg, zoo concludeert Blum, en hij dringt er op aan, dat er verbetering zal worden gebracht in het Fransche stelsel van den steun aan werkloozen door middel van facul tatleve gemeentekassen en dat de bijdragen daaraan verhoogd zullen worden. Ontevreden mijnwerkers bij Laval Minister-president Laval heeft een depu tatie van mijnwerkers uit de departementen du Nord en Pas de Calais ontvangen. Zij werden vergezeld door de kamerafgvaardig- den dezer districten. De deputatie heeft gedoeld op de toene ming der werkloosheid en verklaard dat de maatregelen, welke genomen zijn om den invoer van buitenlandsche steenkolen te verminderen, niet toereikend zijn, aldus het Hbld. De deputatie heeft de regeering verzocht den toestand opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen, hetgeen Laval toezegde. Uitnoodiging van Mussolini aan Briand? PARIJS. 9 October (V.D.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Briand. heeft Vrijdag den Italiaanschien ambassadeur in audiëntie ontvangen. „Paris Soir" beweert uit bevoegde bron te hebben vernomen dat de Itaiiaansche am bassadeur namens Mussolini Briand heeft uit- genoociigd tot een bezoek aan Rome. Wat besprak Reading in Parüs? Dc correspondent der N.R.C. te Parijs meldt: De Engelsche minister van buitenlandsche zaken en de Fransche ministers hadden el kaar wat to vragen en te zeggen. De voor naamste besprekingen droegen een finan cieel karakter. Lord Reading is niet gekomen om op het oogenblik steun te vragen voor het pond. noch oogenblikkelijke medewerking voor de stabilisatie. Men ds hier overtuigd, dat 'de Engelsche regeering daarom voor- loopig niet wil ingrijpen. Zij wacht het oogen blik af. waarop de schommeling van het pond ophoudt en stabilisatie mogelijk wordt: dan pas zal buitenlandsche hulp voor Engeland nuttig kunnen zijn. De ofl'icieuse Petit Parisden bevestigt dat Frankijk op dat oogenblik voor zoover moge lijk met Amerika bereid zal zijn Engeland te steunen. De gouverneur van de Bank van Frankrijk ging eenige dagen vóór Laval naar de Vereenigde Staten scheep om met de leiders van de Federale Reservebank daaromtrent te spreken. Zelfs schijnt een proefballon opge laten te zijn om de mogelijkheid na te gaan van Engelsche deelneming aan de aanstaan de bevspreklngen te Washington'. Een derge lijke uitnoodiging zou van Hoover moeten uit gaan. De president heeft tot nu toe geen geneigdheid daartoe getoond. Volgens de algemeene verwachting zou het Amerikaansehe volk alleen zijn eisch op de Europeesche debiteuren willen laten vallen, als deze het succes van de ontwapeningscon ferentie willen verzekeren. Dit is der» natio nalisten natuurlijk niet naar den zin. De Echo de Paris beschouwt het Fransche leger als de pijler van de orde in Europa. Als deze steviger geweest was, m.a.w. als de eisch van Duitschland inzake bewapening en her ziening der grenzen minder vrees gewekt had. zou het financieel bestel van midden-Europa niet zijn ingestort en zouden de Engelsche en Amerikaansehe kapitalen niet geleden hebben. Dan zou'op dit oogenblik de stichting van een instituut voor buitengewone crecMeten over bodig zijn. De Echo de Paris besluit daaruit, dat de Engelsche en Amerikaansehe financiers tegen hun eigen belang gehandeld hebben door de Fransche politiek te verijdelen. An ders gelijkgezinde bladen sporen Laval aan om tegenover Hoover op dit punt vooral voet bij stuk te houden. Ten opzichte van de beperking der wa pening zou Briand 'tegenover den Engelschen minister herhaald hebben waat hij te Genève zeide: „Wij zullen op den weg van ontwape ning even ver gaan als de andere mogend heden bereid zuilen zijn te gaan op den weg van wederkeerigen steun". De Fransche minister van handel moet Lord Reading de gevaren onder het oog hebben gebracht die den Franschen uitvoer zullen bedreigen als Engeland beschermende rechten gaat heffen. Neittemln duren de landbouwstaking en de gewelddaden op het platteland voort. Een groot aantal koeien en varkens zijn ernstig verminkt. De stakers hebben alle munitie, die in het bezit van particulieren is, opgeëischt. Ettelijke arrestaties hebben plaatsgehad, o.a. die van het hoofd der plaatselijke politie tévens leider der communisten. LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders in dit nummer.) HET TOONEEL N. V. Theater. MARIKEN VAN NIEUMECHEN. België. Colleges in het Nederlandsch in Leuven. Aan de universiteit te Leuven wonden steeds meer colleges in het Nederlandsch ge geven. Met ingang van het nieuwe academische leerjaar zal weer op 29 colleges meer dan het vorig jaar, in het Nederlandsch gedo ceerd worden. Deze colleges rullen behooren tot de facul teiten van rechtsgeleerdheid, geneeskun de. wijsbegeerte en letteren en ook van de hande'.shoogeschool, aldus het Hbld. Hierdoor zijn eenige leergangen, b.v. die van de faculteit der wijsbegeerte en let teren, verdubbeld. Nieuwe professoren zijn reeds benoemd. Beperking van invoer van steenkolen. Het Koninklijk Besluit, over de instelling van invoervergunningen voor steenkolen in België, is geieekend en verschijnt morgen in het Belgische Staatsblad, aldus „De Tel. Na drie dagen treedt het besluit in wer king. Spanje. Het Terrorisme. CORDOBA, 8 October (B.T.A.) Een re- geeringsgedelegeerde. die naar VULanueva de Cordoba was gezonden om een eind te maken aan het heerschende terrirLsmc, heeft daar aoht monarchistische gemeenteraads leden en twee communisten afgezet en aan Ipe politic strenge orders geseven» Het is een bewijs van moed van Dr. Wynand Frans, den leider van het nieuwe gezelschap „Theater", om in dezen tijd van malaise met een opvoering van Mariken van Nieumeghen te durven komen, te meer daar zeer velen nog de herinnering zullen hebben bewaard aan de voortreffelijke voorstellingen, welke Het Schouwtooneel eenige jaren geleden van dit ontroerend schoone middeleeuwsche spel heeft gegeven. Het zeef warme applaus aan het slot van de opvoering die een pre mière was gisteren in den schouwburg aan den Jansweg moge hem de overtuiging heb ben geschonken, dat het niet talrijk maar aandachtig publiek deze durf heeft geappre cieerd en de voorstelling op hoogen prijs heeft gesteld. Het was een opvoering, die zeer ongelijk In waarde was. Er waren voortreffelijke ta- fereelen, die zelfs grooten indruk maakten naast tooneelen, welke door een te zwakke bezetting van enkele rollen niet. volkomen tot hun recht, kwamen. Ook in de regie waren zeer gelukkige vondsten, waarnaast op an dere oogenblikken weer een tekort te con- stateeren viel. Dr. Wynand Frans is in de regie zijn eigen weg gegaan en deze voorstelling was dus geen copy van wat indertijd Het Schouwtooneel heeft gebracht. Wij kregen een geheel nieuwe Mariken van Nieumeghen. Toch meen ik, dat de triptiek, waarin de heer Van der Horst dit middeleeuwsch spel liet spelen, veel voor- deelen opleverde boven de wijze van opvoe ring in verschillende decors, zooals wij gis teren van den heer Wynand Frans hebben gezien. In het drieluik was het mogelijk de verschillende tafereelen onmiddellijk na elkander te doen afspelen en dit middel eeuwsch spel bevat zooveel schoonheid in zich zelf. dat het niet meer decors verlang de. Dr. Wynand Frans heeft gemeend tel kens van decors te moeten wisselen, met het gevolg, dat de voorstelling herhaaldelijk on derbroken werd, wat aan den totaal-indruk niet ten goede kwam. Wij raakten door dat wachten te veel uit de stemming, vooral, wanneer de handeling niet onmiddellijk volgde op het gesproken woord van den verhaler, die de tafereelen aan elkaar verbond. De decors van Chr. de Moor waren ik erken dit gaarne zeer fraai vooral het gezicht op Nijmegen en hot. vertrok van den Paus maar in een stuk als Mariken van Nieumeghen is een aanduidend, desnoods zeer primitief decor al voldoende. Ook in het spel miste ik nu en dan te veel het primitieve. Het was althans van enke len te reëel. Dat geldt vooral van de hoofd persoon, Mariken. Mej. Cor Roozendaal heeft zeer zeker talent, maar zij leek mij niet de aangewezen persoon om deze middeleeuwsche figuur te spelen. Haar spel was te realistisch en haar stom miste den milden klank, welken Mariken verlangt. Wie zich Stine van der Gaag met haar ontroerend warm geluid in deze rol herinnerde, zal het verschil in deze twee Marikens wel heel sterk hebben gevoeld. Met Mariken van-Nieumeghen van Corry Roo zendaal hadden wij geen medelijden. Wij konden in het begin niet aan het naieve en schuldelooze van haar gelooven en tegen het slot gelukte het haar niet ons met haar berouw te ontroeren. Zij was en bleef te kern gezond en te modem en bracht ons niet ln de sfeer van dit middeleeuwsch spel. De beste momenten van het stuk kregen wij niet door Mariken, maar door Moenen, Moeye en Heer Ghysbrecht. Deze drie waren uitstekend en het tooneel tusschen die Moeye en Moenpn werd dan ook het hoogtepunt van de voorstelling. De dood van die Moeye zeer mooi en expressief gespeeld door Henny Faassen. een mij tot nu toe onbekende actri ce. maakte sterken indruk en in dat tafereel heeft dc regie evenals in dat van de ver leiding van Mariken door Moenen zeer veel bereikt. Pierre Balledux heeft vooral plastisch een zeer imposanten forschen duivel gegeven. Zijn eerste verschijning van achter den boom werd een moment en heel den avond speelde hij met veel raffinement. Ook zijn dictie ofschoon nu en dan wat geforceerd was over het algemeen bijzonder knap. Als derde zeer goede kracht noem ik Kom mer Kleyn. die van Heer Ghysbrecht een heel fijne, fragiele figuur maakte. Jammer was hot. dat deze oude pastoor nu en dan plotse ling mot de stem van Kommer Kleyn sprak. Ook de „proloogde heer Pieter van Hemert mag geroemd worden om zijn rus tige. duidelijke en stijlvolle dictie. In het wagenspel van Masscheroen, van der Hoog die ook een goede Paus was de sterke figuur. Hij beheersche geheel het tooneel. wat zeker niet de bedoeling is. Bob van Leersum was uiterlijk we! een decora tieve Christusfiguur, maar de tekst kwam bij hem ook door een spraakgebrek niet volkomen tot haar recht. En geheel onvol doende was Jo Frans als de Moedei- Gods, waardoor dit ontroerend schoone gedeelte in het spel hoe „hemelsch" was dat inder tijd van mevrouw Van der Horst geheel mislukte. Zoo was de voorstelling zooals ik reeds schreef zeer ongelijk in waarde. Ook in de regie. Er waren frappante goede vondsten zooals de plotselinge verschijning van Moenen op den toren van Nijmegen en de ontvoering van Mariken door Moenen in de lucht en ook in enkele tafereelen was heel veel bereikt. Maar daarnaast waren weer onhandigheden zooals de stuntelige volks groepen en de optocht van de Nijmegenaars als ganzen achter elkaar na den val van Mariken waarom het volk niet dadelijk voor het opgaan van het scherm om haar gegroepeerd? die bij een oud vakman ze ker niet zouden zijn voorgekomen. Maar onverdeeld kan ik roemen het hoog ernstig streven, dat uit li^el de opvoering zeer duidelijk bleek. Dat dlv in enkele tafc- reelcn tot prachtige resultaten leidde, Is voor een jong gezelschap reeds zeker heel veel. 3. SCHUIL. j LOUIS KAHN, TELEPAATH-OPLICHTER. In Luxemburg is een 58-jarige Duitscher gearresteerd, die indertijd velen verstomd heeft doen staan door zijn gaven op het gebied van helderziendheid. Hij was echter bezeten door een hartstocht voor het spel, en aangezien zijn helderziendheid hem daar bi> in den steek liet. begon hij met oplich terijen om de geleden verliezen te dekken. Aldus !e Journal. Louis Kahn was een helderziende van groote bekendheid. Zijn roem groeide, niet het minst toen hij in 1925 voor een uitgë- lezen gezelschap politie-manner. en vooraan staande Parijsehe persoonlijkheden een proefvoorstelling gaf, waarbij hij een vol komen overwinning op de nog ongeloovigen behaalde. Hij vertelde, wat in een brief stond, zonder dat hij de enveloppe open maakte: zelfs wist hij letterlijk te zeggen wat in een epistel geschreven was, dat men verbrand had. Men weefde verdichte verhalen om hem heen, men sprak van zijn zesde zintuig. Zijn onrustig-dwalende oogen gaven aan zijn ge laat een bijzondere attractie. Er ging iets ge heimzinnigs van hem uit. En dat trekt 't pu bliek aan. Voeg hierbij dat hij een uitstekend causeur was en het is te begrijpen dat hij in alle kringen ontvangen werd. Maar hij speelde, en verloor telkens. Zoo dat hij tot oplichterspraktijken overging. Hij oefende bovendien het vak van makelaar in juweelen uit en ook daarbij fraudeerde hij: in 1926 eigende hij zich 145.000 francs toe van iemand, voor wie hij edelsteenen verkoo- pen moest. Sindsdien was hij verdwenen en zocht men hem. Thans is hij tenslotte ge vonden. Een psychiater getuigt van Kahn, die zich ook Michant en Akidar noemde: „Hij was een onevenwichtig mensch, een gewetenloos iemand, die ontegenzeggelijk groote telepathische gaven heeft, doch die paart aan lage aandriften In Parijs heeft hij geld geleend zonder het ooit terug te geve ntot een totaalbedrag, dat in de honderdduizenden loopt Hij beloofde aan zijn bewonderaars het onfeilbare mid del om bij de wedrennen te winnen. Toen hij naar Parijs kwam. had hij reeds gevangenisstraf wegens oplichting in Duitsch land achter den rug. IS DE COURANT WAARIN GIJ MET 811 HET MEESTE SUCCES ADVERTEERT *11 AMSTERDAMSCH ADVOCAAT GEARRESTEERD. ZIJN CLIëNT TE KEULEN AANGEHOUDEN, HUISZOEKING MET VERRASSEND RESULTAAT. Naar wij vernemen, zijn eenige belangrijke arrestaties geschied, waarvan één te Amster dam en één te Keulen. Te Amsterdam is in arrest gesteld een ad vocaat en procureur uit de hoofdstad. Deze arrestatie houdt verband met een andere arrestatie, namelijk van iemand, die dezer dagen te Keulen is gearresteerd. Laatstge noemde is voor de Nederlandsche justitie geen onbekende en de In Amsterdam ge arresteerde advocaat was zijn raadsman. De arrestaties schijnen te zijn geschied naar aanleiding van een aanklacht, die door iemand uit Limmen (N.-H.) bij de justitie is ingediend. De substituut-officier van Justitie mr. Rei- lingh heeft deze zaak, die vermoedelijk ver band houdt met verduistering of chantage, m handen. Over de arrestatie verneemt de Msb. nog: De som, waarvoor het slochtoffer van deze verduisteringsaffaire, een weduwe te Limmen, is opgelicht moet ongeveer 16.000 bedragen. Onmiddellijk nadat de zaak ter oore was ge komen van de Amsterdamsche politie werd het onderzoek krachtig aangepakt. De com missaris van het bureau Stadhouderskade de heer H. de Jongh gaf aan inspecteur G. van Grootheest opdracht zich naar Duitschland te begeven omdat men vermoedde, dat de ge zochte zich in Keulen of in de buurt daarvan zou ophouden. Inderdaad werd de man in Keulen gevonden. Zijn woonplaats had hij echter te Bottrop in Westfalen. Vroeger woonde hij in Amsterdam, waar hij als café houder aan het Amstelveld een goede beken de van de politie was. Op Duitsch grondge bied mocht de inspecteur hem niet arrestee ren. De verdachte verklaarde zich echter bereid mee te gaan naar Amsterdam. Zoodra zij over de grens waren, deelde inspecteur Van Grootheest hem mede. dat hij zijn arrestant was. Bij het verhoor, dat na aankomst op het bureau Stadshouderskade volgde wilde de man maar weinig loslaten. Wel bleek, dat hij dc weduwe te Limmen kende. De tweede arrestant, de advocaat, was eeni- gen tijd geleden directeur van de diamant club „Concordia", zoodat zijn arrestatie in kringen van den diamanthandel groot opzien verwekte. De politie vermoedt, dat nog meer dere personen bij deze zaak betrokken zijn. Zij zet het onderzoek voort. Vrijdag is nogmaals een langdurige huls- zoeking gehouden bij den advocaat. Het re sultaat was, naar het blad vernam, verras send. VEERTIEN DAGEN HECHTENIS WEGENS EEN AANRIJDING. In den avond van 20 Augustus van het vorige jaar werd op den Muiderstraatweg bij Diemen bij een vrij ernstig verkeersongeluk, een veehouder uit Mujden'gewond. Deze vee houder. Vedder. reed" met zijn kaasbrik in de richting van zijn woonplaats. Plotseling werd zijn kar van achter aangereden door een automobilist, aannemer te Hilversum. V. werd van zijn voertuig geslingerd en vrij ernstig gewond. Wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld veroordeelde de rechtbank den aannemer tot veertien dagen hechtenis. Vrijdag bevestigde het Gerechtshof te Am sterdam dit .vonnis in hooger beroep, Jong bedrijf van groote beteekenis. TULP EN CHRYSANT. Een expositie in November. n „Zonder overdrijving durven we beweren, dat onze chrysantenveiling de grootste is van het geheele land". Met ge rechtvaardigden trots kon de voor zitter van de binnenkort te Honselersdijk te houden bloemententoonstelling dit verklaren, tijdens de excursie van Nederlandsche pers vertegenwoordigers door het gebied der West- landsche bloemencultuur. Wanneer men bedenkt, dat de snijbloemen teelt feitelijk slechts tien jaar hier beoefend wordt en men beschouwt thans den omvang van de jaarlijksche veiling, die dit jaar ver moedelijk een omzet van één millioen gulden zal hebben, dan kan men zich een idee vor men van de groote vlucht, welke het bedrijf in dit korte tijdsverloop heeft genomen. Aan deze snelle opkomst heeft in niet ge ringe mate medegewerkt de Centrale West- landsche Snijbloemenveiling, in 1923 te Poel dijk opgericht. Aanvankelijk kende het Westland alleen de vruchtencultures, doch een tiental Jaren ge leden is men begonnen om naast de tomaten- en druiventeelt bloemen als aanvullingscul tuur te gebruiken. De verschillende proefne mingen leverden het bewijs, dat hiervoor de chrysant en de tulp het meest geschikt waren. Een groot voordeel van de chrysant is haar uitnemende bruikbaarheid als wissel bouw in de z.g. „warenhuizen", waarin de tomaten en druiven worden geteeld. Zou men namelijk één en dezelfde vrucht onafgebro ken ln een kas kweeken, dan krijgt men het verschijnsel in deze teelt, dat de tuinder met „moe" aanduidt. Zooals onze lezers bekend zal zijn, is de chrysant, die in het najaar wordt gekweekt, voornamelijk bestemd voor den binnenlandschen verkoop, terwijl de tulp, die men gedurende het voorjaar in de waren huizen aantreft meer voor export dient. Wij hadden het genoegen op onze excursie begeleid te worden door den burgemeester van Naaldwijk, den heer Th. P. J. Eisen, onder wiens deskundige leiding wij een bezoek brachten aan de bestaande veiling te Honse lersdijk (gem. Naaldwijk), aan het nieuwe veilingsgebouw, dat op 3 November officieel zal worden geopend, en aan een der West- landsche kweekerijea. Als ge het gebouw der Centrale Westland- sche Snijbloemenveiling in oogenschouw neemt, valt het U spoedig op welk een veel grootere uitgestrektheid een bloemenveiling inneemt, dan een fruitveiling. Dit komt, om dat iedere bloem, die het gebouw wordt bin nengebracht een apart plaatsje noodig heeft, in tegenstelling met de tomaten en de groen ten, welke willekeurig in kisten op elkander gestapeld kunnen worden. Ook in andere op zichten verschilt het veilen van bloemen van het veilen van groente of fruit, bijv. wat be treft de aanvoer. Worden de laatsten door de tuinders zelve, hetzij per vrachtwagen of per schuit, te veiling aangevoerd, de Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling, heeft daar entegen een „auto-afhaalsysteem" georgani seerd, die de bloemen bij de leden vandaan haalt en zc vervolgens verder naar de veiling expedieert. Een uitgebreide staf van deskun dig personeel draagt hier zorg voor het uit pakken en de sorteering op de gebruikelijke rol tafels. Hoe snel de ontwikkeling van de Westland sche bloemenveiling in haar werk is gegaan, moge blijken uit de hier volgende gegevens. De oprichting van de C.W.S. dateert, zooals wij reeds zeiden, van 1923. Bedroeg de omzet ln dat jaar nog slechts 36000, het volgend jaar werd reeds voor meer dan 90.000, ter wijl in 1926 de veillngomzet tot een -kleine 134.000 gestegen was. Het spreekt vanzelf, dat door de enorme groei van het bedrijf het oorspronkelijke gebouw te Poeldijk langza merhand niet meer aan de eischen van doel matigheid en ruimte voldeed. In 1927 kreeg de Centrale Westlandsche bloemenveiling de beschikking over haar tegenwoordig gebouw te Honselersdijk, gem. Naaldwijk, gelegen in het centrum van Westland met goede verbin dingen met Den Haag, Delft, Rotterdam en Maassluis. De resultaten van deze verhuizing bleven niet uit. In één jaar tijds steeg de om zet van de Honselersdijksche bloemenveiling van 193.000 tot 418 000! Van toen af drong de roem van de Westlandsche bloemen gelei delijk ook tot het buitenland door, met het gevolg dat de exporthandel van aanzienlijke beteekenis werd. Ten einde zich van een snel lere verzending te verzekeren maakte men gebruik van de luchtvaart, terwijl, in samen werking met de K.L.M. een speciale vervoer dienst met het vliegveld „Waalhaven" tot stand kwam. Intusschen bleef de Westlandsche bloe mencultuur zich in stijgende lijn voortbewe gen. Regelmatig groeide de aanvoer bij de Honselersdijksche veiling aan, zoo zelfs, dat men de in het hoogseizoen" aangevoerde tulpen en chrysanten bijna niet meer kon verwerken en het veilingsbestuur genood zaakt was tal van ingrijpende maatregelen te nemen, teneinde voor een behoorlijken gang van zaken zorg te dragen. In het begin van dit jaar is men er toe overgegaan plan nen voor een nieuw gebouw te laten ontwer pen. Het laatstgenoemde besluit had tevens een reorganisatie in de Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling ten gevolge. Opgericht werd de Coöperatieve Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling GA., die binnenkort in de plaats van de oude C.W.S. komt. Zij zal op 3 November de groote Westlandsche bloemen tentoonstelling openen in het thans nog in aanbouw zijnde nieuwe gebouw aan den Rljkweg (de Rijksstraatweg Den Haag- Naaldwijk) te Honselersdijk. Deze expositie, die van 3 tot 7 November wordt gehouden, heeft ln de eerste plaats ten doel de kweekers te toonen, wat hun collega's tot stan$ hebben gebracht. Zoo hoopt men de bloementeelt, en tegelijk ook de veiling, op nog hooger niveau te kunnen brengen. Daarnaast willen de or ganisatoren op deze wijze de aandacht van het Nederlandsche volk op de belangrijkheid van de Westlandsche bloemencultuur vesti gen. Om eenigszins een denkbeeld te geven van den omvang van het nieuwe veillngsgebouw, zij medegedeeld, dat het geheel een opper vlakte beslaat van ruim 4000 M2„ waarvan alleen de veilinghal een ruimte van 2000 M2. Inneemt. Aan weerszijden bevinden zich af zonderlijke afdeelingen (elk 40 M. bij 8 M„ waar de aanvoerende tuinders hun bioemen en planten kunnen brengen voor het over pakken op de roltafels. De rechterzijde dient voor den aanvoer per auto. de linkerzijde, aan de haven, voor het watertransport. Veertien vaste afdeelingen zijn ln het gebouw aange bracht ten behoeve van de kooplieden cn exporteurs. De koopliedenbanken bieden In totaal plaats voor 200 koopers. voor welk aantal het electrische mijntoestel berekend ls. Het gebouw is ontworpen door den heer Joh. C. Pondmans te Rijswijk, bij wien ook de leiding van de uitvoering berust. Een belangrijke maatregel, die den aanvoer van bloemen nog aanmerkelijk opgevoerd heeft, is in het begin van dit jaar door de Snijbloemenveiling genomen, n.l. de verplich ting voor de leden om al hun voortgebrachte bloemen aan de veiling te brengen. Mede door dit besluit, mocht de snij bloemenveiling het genoegen smaken in het voorjaar van 1931 een omzet van ruim 470.000 te berei ken. d l. hetzelfde bedrag, dat ln 1930 totaal over het geheele jaar verhandeld werd! Einde September bedroeg de veilingomzet over dit jaar 675,042. Men hoopt zelfs, in dien de prijzen in het najaar niet al te laag zijn, tot een jaarbesomming van eén millioen gulden voor 1931 te komen. En dat ln een tijd waarin de crisis vrijwel geen enkel bedrijf onaangetast heeft gelaten! Het is Inderdaad merkwaardig op te mer ken, hoe de Westlandsche bloemencultuur, ondanks de alom heerschende malaise, zich in een ongekend snel tempo blijft ontwik kelen. Wij zijn tevens in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen ln het Koelhuis N.V. MIJ Hoek van Holland, daar men pas enkele jaren geleden voor het eerst proefnemingen heeft gedaan om de bloembollen kunstmatig eeni- gen tijd te ..winteren", de proeven zijn des tijds met succes beloond en thans zendt de Westlandsche bloemenkweeker zijn bollen, wanneer deze gerooid en schoongemaakt zijn, in bakken met aarde naar genoemde koel- inrichting. Nadat de bollen gekoeld zijn, wor den ze hier op een constante temperatuur van negen graden gebracht. Is de „pen" van den bol uitgegroeid tot een lengte van zes centimeter, dan acht de kweeker den tijd ge komen om zijn producten terug te halen en in de kassen te brengen, waar de temperatuur op dat oogenblik circa zestien graden be draagt en de bal de verdere ontwikkeling doormaakt. SCHILDERIJENDIEFSTAL IN HET SLOT TE MANNHEIM MANNHEIM, 9 October (V.D.) Uit de schilderijengalerij van het Slot te Mann heim hebben in den afgeloopen nacht dieven zes kostbare schilderijen, voor het meeren- deel van de 17de eeuwsche Hollandsche meesters, gestolen. De daders zijn van de binnenplaats via een ladder door een venster binnengedrongen, waarvan het glas met een diamant was uit gesneden en ingedrukt. De schilderijen zijn vakkundig uit de lijst genomen in een afgescheurd gedeelte van de wandbespanning gewikkeld en met een gordijnenkoord ingepakt. Door een ander en gunstiger gelegen venster zijn de dieven verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amstelkerk 8 v. Accra n. Freetown, W.-Afri- ka naar Amsterdam. Alpherat 8 v. Rio Janeiro, Buenos-Ayres n. Rotterdam. Aludra 8 v. Rotterdam te Hamburg:. Alchiba 8 v. Rotterdam te Buenos-Ayres. Boskoop 8 te Callao v. Buena Ventura. Bennekom 6 te Santa Fe v. Buenos Ayres. Baarn 9 te Antwerpen v. Hamburg. Bodegraven p. 8 22 u. 30 m. Vlissingen, Ant werpen n. Hamburg. Crijnssen 7 v. Barbados n. Amsterdam. Delfland 10 8 u. v. Rosario te Ipswich verw. Damsterdijk 7 n.m. te Portland O., Pacific- kust naar Rotterdam. Djambi S v. Hamburg naar Rotterdam. Ivo 7 te Santos v. Amsterdam. Insulinde 9 v. Singapore, Batavia n. Rotter dam. Kota Inten 9 7 u. te Padang, New York naar Java. Klipfontein 9 v. Kaapstad n. P. Elisabeth. Kota Agoeng 8 22 u. te Bremen v. Hamburg. Kertosono 9 11 u. tc Belawan, Rotterdam n. Batavia. Kota Gede 7 te Singapore v. San Francisco, vertrok n. Calcutta. Maaskerk 8 v. Las Palmas, Amsterdam naar West-Afrika. Nieuw Holland 8 te Melbourne v. Sydney. Oranje Nassau 9 12 u. v. Havre. 10 11 u. v. West-Indië te Amsterdam verwacht. Poelau Roebiah S te Belawan Doli. Batavia naar Amsterdam. Prins dor Nederlanden 8 v. Genua. Batavia naar Amsterdam. Palembang p. 9 5 u. Sagres, Rotterdam naar Batavia. Rijnland 8 te Rio Janeiro, Amsterdam naar Buenos Ayres. Randfontein 9 te Antwerpen, Beira naar Rot terdam Simaloer 7 te Hampston Roads, New-Yorlc naar Java. Salland 8 te Rio Janeiro. Buenos Ayres naar Amsterdam. Stuyvesant 8 te New-York v. West-Indië Tapanoeli 9 v. Belawan, Java n. New York. Tawali 9 te Suez, Australië n. Rotterdam. Tjipondok S v. Macassar. Tjisadane 6 v. Macassar n. Batavia. Tablnta S te Genua, Batavia n. Amsterdam. Tjikarang S te Tslngtao v. Manilla, Tilnwa 6 te Osaka v. Calcutta. Van Ileutsz 7 te Hong Kong. Veendam 7 v..New-York naar Bermuda. Venezuela 9 te Barbados v. Amsterdam. Zaanland p. 8 Dungcness, Amsterdam naar Buenos Ayres. Zuiderkerk 9 v. Rotterdam naar Japan. Volendam 11 18 u. 20 m, tc Plymouth verw* New York naar Rotterdam,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6