LETTEREN EN KUNST Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 ZESDE BLAD Van Kunst en Kunstenaars. Sowjetkunst en orientalisme. De verslaggever van de New-York Evening Post de heer Knickerbocker, wiens boeken over de Sowjetregeering ook in ons land be langstelling vinden, heeft in „De roode handel dreigt" meegedeeld, dat door het Russsisch bestuur ook in de „Kunst" voorzien is. Even eens volgens een bepaald „plan" moet daar het volgende geschieden: „Alle schilders en beeldhouwers in de Sowjet Unie moeten gecatalogiseerd worden, ei slechts aan zeer enkelen zal het worden toe gestaan origineele kunstwerken te scheppen. Deze schilderijen worden dan door een Com missie onderzocht en gekeurd, en daarna als voorbeeld en norm voor massaproductie uit gegeven. De andere kunstenaars die minder hoog staan aangeschreven, nemen daarna die normaal-kunstwerken als voorbeelden, om ze in ateliers, die technisch perfect zijn inge richt, in massa te vermenigvuldigen". In het „Kunstblatt" van October discus sieeren Georg Hublitz en Paul Westheim een beetje over het geval. De eerste vindt het wel wat sneu voor schilder X, die zijn geheele leven Herfstdagen in het Bosch, of Schilder Z, die altijd stilleven met kreeft geschilderd heeft, dat die twee nu maar zoo niets anders als bijvoorbeeld Breitner's te copieeren krij gen. Aan den anderen kant, zegt hij, is de wereld nu ook van al die herfstdagen en kreeften verlost en krijgt ieder burger die een schilderij in zijn huis weïscht, althans een kunstwerk zij het een reproductie. Jawel zegt Westheim maar waarom dan maar niet in eens dat ouderwetsche met de hand copieeren uitgeschakeld en de men- schen met mechanische reproducties geluk kig gemaakt. Ieder zijn geluk met een Piper- druk. En daar zou voor die redeneering wel wat te zeggen zijn. Ze komt trouwens neer op het meer gehoorde: beter een goede repro ductie dan een slecht origineel. Maar zoo ziet het in het Sowjet-plan niet uit. En dan maakt Westheim nog een paar zeer gegronde opmerkingen: Als de Staat, zegt hij, mag gaan uitmaken wie er wel, en wie er niet ori gineele kunst „scheppen" mag, dan is er geen enkele reden om aan te nemen waarom die Sowjet Staat niet dezelfde domheden zou uithalen als tot nu toe iedere andere Staat, wanneer ze zich met deze materie inlaat, be gaan heeft. Als de staat het scheppen had kunnen verbieden, zou er nooit een Cézanne, Marees, Van Gogh of Casper David Friedrich geweest zijn, laat staan een Picasso. En wie zou tenslotte een Paul Klee, door den Staat aan het copieeren van Liebermann's gezet, kunnen verhinderen in alle stilte Paul Klee's te maken! De vergelijkingen met het oude gildewezen gaan voor onzen tijd niet meer op. Bij alle respect dat men voor den opbouwen- den arbeid van de Sowjets hebben kan, be twijfelt Westheim m.i. terecht of zij, als regeering, ingenieuser in kunstbegrip zullen zijn dan iedere andere regeering vóór haar. Dat zijn dingen die ondanks het scepticis me waarmee ze geuit werden, niet te ver- waarloozen zijn bij de overdenking der toe komst-mogelijkheden. En ook Hublitz sprak een eenigszins zure waarheid uit als hij insi nueert: „maar hoevelen scheppen er eigenlijk in werkelijkheid en heden ten dage? Hoe- velen zijn er heden feitelijk toch al niets anders dan reproducenten, ondanks onze vrijheid der kunst! Maar dat alles lijkt ons beter dan kunstproductie bij staatsbestel direct noch indirect is die te aanvaarden. En waar Staat, commissie, jury of coöperatie zich met kunst bemoeid hebben, zijn de fla ters niet van de lucht geweest. Ten nadeele yan producent en consument beide. De groote Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft in de Fransche afdeeling een ver zameling schilderijen van negentiende-eeuw - sche meesters bijeen gebracht, waaraan Jean Alazard in de Gazette des Beaux-Arts (Octo ber) een paar aanteekeningen wijdt. Men zou zegt hij het exotisme in de Fransche kunst besprekend, van Delacroix tot Gauguin een lijn kunnen trekken, die alle anderen omsluit. Zij zijn de belangrijkste ge weest, al is Fromentin niet geheel weg te re deneeren, evenmin als de fijngevoelige, maar [traditie-volgende Prosper Marilhat. Voor Delacroix werd het Oosten een onuit puttelijke bron voor zijn romantische kleur- vervoeringenGauguin vond er de motieven voor zijn laatste, rijpste werk, waarmede zijn op het decoratieve gerichte kunst een prach tige afsluiting vormt. Nog veel meer artisten hebben in de vorige eeuw uit het Oosten ge put: Decamps, Regnault, Dehodoncq, Chas- sériau om enkele voorbijgaande bevliegingen van Renoir, Barye etc. nu maar niet te noe men. Het zou een onderwerp voor een opstel kunnen zijn: welke invloed heeft het Oosten op de Nederlandsche moderne kunst gehad? (Ten Kate, Bauer, Isaac Israels, enz. enz.) 13-10-'31. J. H. DE BOIS. HET TOONEEL „NIEUW LEVEN." „GEKOCHT EN BETAALD". Wanneer wij een rechtvaardig oordeel wen- schen uit te spreken over de vertooning van „Nieuw Leven" van het tooneelspel „Gekocht en Betaald", dienen wij wel degelijk voorop te stellen, dat hier dilettanten aan het werk waren. Het komt wel eens een enkelen keer voor, dat spel van amateurs een anderen toets van critiek kan weerstaan dan deze. Hier echter is het noodzakelijk een onder scheid te maken: met waarlijk goed en ge routineerd tooneelspel mocht deze vertooning immers niet vergeleken worden en het is dan ook met deze noodzakelijke reserve, en na het inachtnemen van de scheidingslijn hier boven aangegeven, dat wij „Gekocht en Be taald" beoordeelen. De deugden van de opvoering waren de ernst en de liefde waarmede men met suc ces trachtte een gaaf geheel te scheppen. Zoowel Vosshard. in de rol van den mil- lionnair die de liefde van een arme vrouw weet te winnen, verspeelt, en opnieuw weet te veroveren, als mevrouw HageVan Meel (de zuster van de arme vrouwen de heer E. Hage (de verloofde later de man van tic zuster) wisten de ver tooning op peil te houden. Vosshard, de beste van deze drie, speelde rustig, met zelfvertrouwen, en over tuigingskracht, was vooral goed in het tweede bedrijf, waar de tragische ontwikkeling der gebeurtenissen hem dwong, zich geheel te ge- vn. Jammer dat Vosshard in zijn tegenspeel ster, mevrouw Vosshard—Dijkstra niet die gewenschte kracht vond, die zijn eigen spel meer kleur en steun had kunnen geven. Deze hoofdrol was namelijk onvoldoende bezet, niet alleen omdat het zeggen van de tekst af en toe haperde, maar vooral omdat deze dilettante, die een goede bijrol zou kunnen spelen, niet opgewassen is tegen de ontzag gelijke moeilijkheden, die een dergelijke dra matische rol een dilettante pleegt te bieden. Juist in de groote scènes, waarin Fanny Blaine haar man verlaat om der wille van het zelfrespect, hoewel deze stap haar het hart breekt, schoot mevrouw Vosshard te kort. Hetzelfde geldt voor het blijde weerzien, het oogenblik, waarop Stafford zich zelf over wonnen heeft, en aan Fanny Blaine ongelijk bekent Ook hier was het resultaat van de vertolking niet evenredig aan de ontroering die de schrijver heeft willen opwekken. En zooals gezegd vooral aan Vosshard's losse en gemakkelijke speeltrant. deed dit falen afbreuk. Mevrouw Hagevan Meel was, vooral na de pauze, als de vrouw, die haar zuster boven al les liefheeft, doch haar eigenbelang toch nimmer heelemaal uit het oog verliest, bij zonder goed op dreef. De heer Hage, de egoïs tische, zeer nuchtere maar onbeteekenende Jimmy, heeft werkelijk komisch talent. Hij voelt zich blijkbaar zeer wel thuis op de planken en zijn kwinkslagen werden uitste kend gezegd, al was het alleen al, omdat het publiek er onmiddellijk en juist, met groote vroolijkheid op reageerde. Eén opmerking moet ons echter van het hart: De heer Hage geve nauwlettend acht op zijn uitspraak. Daar ontbreekt nog veel aan. En dit is voor al jammer, opidat deze amateur de gangbare fouten mist, die het spel van zoo menigen dilettant ongenietbaar maken; stugheid, stijfheid onhandigheid en een tekort aan na tuurlijk élan. Ook ditmaal werd weer eens gedemon streerd. dat er bij de vertolkers der bijrollen goede krachten kunnen schhilen: Mevr. Nib- belink gaf een bijzonder beschaafde Fran sche kamenier en de heer Kerkhoff voldeed bijzonder als de stille Oostersche bediende. .Nieuw Leven" heeft met deze vertooning 5 jaar geleden ook reeds succes gehad. Een re prise was daarom al is het stuk zeer on belangrijk gerechtvaardigd. Ook nu weer hebben tallooze bezoekers de opvoering naar waarde weten te schatten. Zoowel Dinsdag als Woensdag kon „Gekocht en Betaald" voor een zoo goed als vollen schouwburg vertoond worden. Een benijdenswaardige omstandig heid in deze voor het groote tooneel zoo benarde tijden. L. A. Modern Woordenboek. Bij de N.V. Mij. tot verspreiding van Goede en Goedkoope Lectuur (Wereldbibliotheek) te Amsterdam is (voor Nederland en Indië) verschenen het laatste deel (LZ) van het Modern woordenboek en Populair-weten schappelijke Encyclopaedic (geïllustreerd), uigegeven door J. Verschueren S. J. (St. Jan Berchmanscollege, te Brussel), met mede werking van Dr. L. Goemans. Oud-Inspec- teur-generaal M. en N. O., secretaris der Kon. Vlaamsche Academie en Dr. L. Brounts, leeraar aan het Athenaeum en de Middel bare Normaalschool te Gent. Dit woordenboek lijkt ons zeer zorgvuldig bewerkt en bevat, uiteraard in beknopten vorm (voor een encyclopaedie is de omvang van het werk niet groot) tal van bijzonder heden op elk gebied. De illustraties en kaartjes munten uit door duidelijkheid. DE RAMP IN DE MAASVALLEI. GEEN RECHTSVERVOLGING. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: De commissie, door de Belgische regeering belast met het bestudeeren eener herziening van het reglement op de fabrieken, die scha delijk worden geacht voor de volksgezond heid. zal binnenkort met de redactie van haar rapport kunnen beginnen. Deze com missie werd. naar men zich herinnert, na de ramp in de Maasvallei, welke te Engis en elders het leven kostte aan een zestigtal personen, met een ernstig onderzoek belast Tegen de industrieelen zal tot geen rechts- vervolging worden overgegaan. Zij zullen echter verplicht worden, vooral bij mistig en koud weder, de ontsnappinsr van rook en gassen uit de schoorsteenpij oen hunner fa brieken, tot het uiterste minimum te be perken INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». p« r®cel. DE DERDF. DAG VAN HET CALMETTE-PROCES. LüBECK. 14 Oct. (V. DBij den aanvang van den derden zittingsdag stelde dr Frey de vraag, waarom dr. Altstaedt het besluit van den Pruisischen minister over inenting tot bescherming tezpn diphterie 'gelijk stel de met het geschrift over de Calmettevoe- dins. Dr. Altstaedt. antwoordde hierop, dat pr naar zijn meening een verregaande ana logies van de theorie van diphterie-bestrij- ding en bescherming met Calmette. In de theorie is het eene net zoo gevaarlijk als het andere Op verschillende vragen van den verdediger dr. Frey antwoordde dr .Altstaedt dat de Calmettebehandeling in de laatste jaren gebleken is, volkomen onschadelijk te zijn. Vervolgens kwam ter sprake het gebruik van sneclale bacillen, die men uit Kiel had betrokken. Dr. Altstaedt had zijn eigen kind op deze wijze behandeld. Desgevraagd bleek, dat deze bacillen echter uit Parijs waren betrokken. AANTAL WERKLOOZEN IN ENGELAND VERMINDERD. LONDEN. 14 October (N.T.A.) Voor de eerste maai sedert geruimen tijd is het aan tal werkioo/en verminderd. In don afgeioopen week was het aantal werkloozen 35.000 minder dan o ijde vorige van den hoofdprijs f 5000,— of één der andere 1190 geldprijzen, die ge door deelname aan de nieuwe Sanella-Prijs- vraag kunf winnen! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier meerdere gratis-exem plaren voor deelname. Iedere deelnemer ontvangt een Verkeerskalendervoor1932 telling. Het totaal bedraagt thans nog on geveer 2.800.000. De Daily Herald beweert, dat dit cijfer verkregen is, door een aantal personen, o a oude vrouwen van de werkloozenlijst af t voeren. Anderzijds zegt men echter, dat d* vermindering een gevolg is van het feit. c'; bij het begin van den winter weer talrijk personen in de mijnen te werk zijn gesteld. TWEE VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. VIER DOODEN. PARIJS, 12 Oct. Boven de marinevlieg- haven van Toulon, bekend door de noodLJi- ding aldaar door den Zeppelin gedaan, zijn op een hoogte van 300 M. twee marinevlieg tuigen met elkaar in botsing gekomen. Beide vliegtuigen werden vernield en sloe gen te pletter op den grond. Vier der inzit tenden werden op slag gedood, een zwaar ge wond. Den zesden gelukte het met een para chute naar beneden te springen. Hij kreeg slechts lichte verwondingen. MEDEPLICHTIGEN BT.T DE SPOORWEG AANSLAGEN? WEENEN, 13 October (Wolff). De ge arresteerde Hongaar Matuschka heeft heden ochtend een aantal namen van personen, die bij de aanslagen te Jueterbog en Bia Torbagy betrokken zijn. genoemd. Deze zijn aan de politie te Berlijn en Boedapest meegedeeld. Men vermoedt echter, dat deze namen ge fingeerd zijn, teneinde de politie om den tuin te leiden. LUCHTVAARTBER IC HTEN RAAF. 13 Oct. 17.57 uur te Jodhpoer, Amster dam naar Batavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Fotografisch Atelier „Riche" Groote Houtstraat 169 I Artistieke Dames- en Telefoon 13472 Haarlem Heerenportretten MARKTNIEUWS COOP. CENTRALE EIERVKTTJNG. Purmerend, 13 October. 44671 Eendeieren 41 a 42. 53299 Kipeneieren: 70 80 K G. f 6.90 a f 8.10. 65 66 K.G. f 6.70 a f 7.—. 63 64 K.G. f 6.50 a f 6.70. 60 62 K.G. f 6.20 a f 6.50. 58 59 K.G. f 6.— a f 6.30. 56 57 K.G. f 5.80 a f 6.—. 53 55 K.G. f 5.20 a f 5.80. 50 52 K.G. f 4.20 a f 4.60. 45 49 K.G. f 2.20 a f 4.—. Oude kippen f 0.65 a f 1.25. Jonge hanen f 0.80 a f 1.20. Kilo-prijs oude kippen f 0.42 a f 0.53. Kiloprijs Jonge Hanen f 0.55 a f 0.65. Haarlem 14 October 1931. Appelen 630 ct. p. kilo. Peren 536 ct. p. kilo. Tomaten 1220 ct. p. kilo. Snijboonen 3045 ct. p. kilo. Heerenboonen 2835 ct. p. kilo. Spinazie 2560 p. kilo. Postelein 1550 ct. p. kilo. Groeen kool 2540 ct. p. kist. Sla f 0.60f 2.80 per 100 krop. Andrijvie f 1.10f 3 per 100 struik. Roode kool 410 ct p. stuk. Gele kool 514 ct. p. stuk. Komkommer 610 ct per stuk. Pieterselie 210 ct. p. bos. Selderij 210 ct p. bos. Prei 5—15 ct per bos. Wortelen 1013 ct per bos. Wortelen 1013 ct. per bos. Spruiten 50—90 ct. per zak, VOETBAL ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE Z-S.V. heeft j.l. Zaterdag voor de verras sing zorg gedragen door Tweede Jeugd een 4—3 nederlaag toe te brengen. Dat is een fraaie prestatie van de Halfweggers. Ken nemerland 2 verloor wederom met den on even goal van Kennemeriand I, de uitslag was 21. V.E.W. was bij V.V.IJ. op bezoek en werd met 130 geklopt. Na den goeden wedstrijd tegen Ulysses valt het resultaat, van dezen wedstrijd ons erg tegen. V.E.W. is oi. wel het zwakste team uit deze afdeeling. Ulysses beleefde ook geen prettigen middag op het terrein aan de Munterslaan ontving zij IJ.F.C. en verloor met 12—1. De IJmuide- naren zijn dit seizoen weer in topvorm. Al leen V.V.IJ. lijkt ons in staat den IJ.F.C.'ers behoorlijk partij te geven, de overige elftallen zijn beduidend zwakker. Ook in afdeeling 2 zijn de Umuidensche elftallen IJF.C. 2 en V.V.IJ. 2, het sterkst, op den voet gevolgd door Kennemeriand 3. De IJ.F.C.-reserves versloegen V.E.W. 2 op eigen terrein met 9—1V.V.IJ. 2 maakte een ernstigen-concurrent, Telefonia. met 42 on schadelijk, terwijl Kennemeriand 3 het vierde elftal va die vereeniging met 73 klopte. Zorgde Z.S.V. I in de eerste afdeeling voor de verrassing, Z.S.V. 2 deed dat in de andere afdeeling door Ulysses 2 met 2—1 te ver slaan, een resultaat, dat. geen enkele insider verwacht had, want de Halfwegsche reserves hebben nóch dit seizoen, nóch het vorige in een competitie-wedstrijd kunnen zegevie ren. Voor as. Zaterdag is het volgende program - ma samengesteld: Afdeeling I: IJ.F.C.Kennemeriand I. Kennemeriand 2V.V.LJ. I. V.E.W.Z.S.V. UlyssesTweede Jeugd. Afdeeling 2: ZjS.V. 2—Ulysses 3 Telefonia—V.E.W. 2 V.V.IJ. 2Kennemeriand 3 IJ.F.C. 2—Ulycces 2 Kennemeriand I. dat bij IJ.F.C. op bezoek moet. krijgt natuurlijk niet de minste kans om succes te behalen. De Haarlemmers zul len met leege handen huiswaarts moeten keeren. V.V.IJ heeft het niet moeilijk, want do stoere Umuidensche ploeg kan zeker van de Kennemerland-veteranen winnen. Z.S.V. dat vorige week kans zag Tweede Jeugd op eigen terrein te kloppen, zal er in slagen haar tweode overwinning te boeken tegen V.E.W. UlyssesTweede Jeugd zal een span nende wedstrijd worden, die o.i. in het voor deel der bezoekers eindigt. Z.S.V. 2, dat wederom thuis speelt, zal wel geen kans zien hetzelfde kunststukje van de vorige week uit te halen; Ulysses 3 zal ten minste wel zoo verstandig zijn haar tegen standers niet te onderschatten. Telefonia wint gemakkelijk van V.E.W. 2. terwijl wij V.V.IJ. 2 sterker achten dan Kennemeriand 3. De wedstrijd IJ.F.C. 2Ulysses 2 wordt vrij zeker door ae thuisclub gewonnen. Kennemeriand 4 is deze week vrij. DE LEIDERSCURSUSSEN VAN DEN K. N. V. B. Het ligt in de bedoeling van den Kon. Ned. Voetbal Bond om het aantal der bestaande cursussen uit te breiden, zoodat deze. begin nende October 1931, zullen worden gehouden te Amsterdam, Groningen, Rotterdam en Utrecht- Per cursus zullen slechts ongeveer 12 deel nemers worden toegelaten. Indien zich een grooter aantal aanmeldt, zal door de Tech nische Commissie van den K. N. V. B. wor den vastgesteld, wie voor toelating in aan merking komen. Ieder dezer cursussen wordt verdeeld in een winter- en in een zomercursus. De wintercursus loopt van October 1931 tot April 1932. De zomercursus loopt van 15 Mei 1932 tot September 1932. Dit cursusdeel omvat de practijk van het voetbal en staat slechts open voor hen, die den wintercursus volgden en geschikt worden geacht voor het leiden van vereenigingsvoetbal. Als docenten te Amsterdam zullen optreden de heeren J. C Goudriaan, arts, H. Hollander, M. Leewis, E. Magner en H. Th. Rooswinkel; te Utrecht de heeren A. F. Arendsen, P. C. Koppert arts. L. D. E. J. Kramer en H. J Momraers; te Gro ningen de heeren A O Faber. B. Glenden- ning, C. J. Groothof f en Dr. C. J. van Mer- venne: te Rotterdam dc heeren B. Glen- denning, C. J. Groothoff, Dr. J. Sanders, arts en G. J. van Tongeren. Als leerlingen van deze cursussen worden gedacht leeraren in de lichamelijke oefe ning, onderwijzers cn leeraren aan H. B. Gymnasia, Lycea. M.UL.O., Lagere Scholen. Universiteiten. Leerlingen var. Acamedle of Instituten voor Lichamelijke oefening, per sonen die in hun vereeniging of bond ver kende) als leider wcnschen op te treden, enz. LUCHTVAARTNIEUWS. Hoogte-vliegtuigen. Het prcbleom van het vliegtuig voor groote hoogten is een betrekkelijk oud; Iwt belang rijke hiervan voor de ontwikkeling van cie luchtvaart is al recht evenredig met dc moei lijkheid om dit probleem op te lossen. Een verblijf in dc stratosfeer hield de famtals:e van een Jules Verne reeds bezig. Prof. Picoard kwam aan de werkelijkheid nabij, het vorm de een Inspiratie voor knappe films, doch een „bestuurbaarheid" door de noogece lucht lagen met de daaraan verbonden mogelijk heden bestond alleen nog maar ln projecten van misschien wel fantasierijken, maar meer nog van fantastischen oorsprong. Van de degelijke projecten, of beter nog gezegd van studieobjecten zijn er op liet oogen blik nog slechts twee over en we', van Junkers er. van Far man. Deze beide vliegtuig-in dustrieën van boteekenis hebben het vraag stuk in serieuse studie genomen, zooals dit van die firma's in dezen tijd verwacht mag wor den. Hoewel er reeds hier en daar door enthou siastelingen op de resultaten van die proeven vooruit word geloopen. moeten we, alles wat er in die richting tot stand kwam, nog niet verder aanslaan dan voorbereidende be proevingen en de ondernemers zelf willen deze experimenten ook niet anders zien beschouwd. Eenige dagen geleden had oen eerste proef vlucht plaats van het door Prof. Junkers, de „Not-gemeinschaft der Deutschen Wissen schaft" end oor de „Deutsche Versuchsanstalt für Luftfahrt" in gemeenschappelijk overleg ontwikkelde hoogte-vliegtuig Ju. 49 (met Junkers L 88 motor van 800 p.k.) Het ging hier zuiver en alleen om de vllcgkwaliiteiten van het vliegtuig te beproeven; de voor het hoog te-vliegtuig noodzakelijke bijzondere voorzieningen in dezen bouw moeten alle nog worden ontwikkeld en aangebracht. Zelfs op het gezicht is de uiterlijke vorm van de Ju. 40 gelijk aan de Junkers vliegtuigen; alleen <ie gedrongen gedaante van het vlieger-compar timent en liet hooge landingsges-teld vallen als verschillend van de normale bouwwijze, min of meer op. Het is alzoo een geheel metalen eendekker met een spanwijdte van 28 Mhet vlieggewicht bedraagt rond 4000 K.G. De bemanning is ondergebracht in een luchtdichte, dubbelwandige cabine, welke on der druk wordt gehouden, noodig voor het menschelijk organisme. Dcae druk en de luchtverversching geschieden door oen ko:n- pressor. De verschillende st uurkabels en over- brenginrichti.ngen naar den motor loopen door luchtdichte kokers, zoodat langs dien weg geen vermindering van druk in de cabine kan ontstaan. De Junkersmotor heeft een eveneens door Prof. Junkers geconstrueerdcn compressor. De volgende serie proefnemingen zullen worden gehouden tot hoogten van 8000 tot 12000 M. Het Farman-vliegtuig is eveneens een een dekker, echter in tegenstelling met dc Jun kers-machine, een parasol; vlieggewicht 2500 K.G. Voor de bemanning is weder een luchtdichte cabine van duraluminium ge bouwd, met een lengte van twee M. cn een doorsnede van één M. De voor de pilloten noodige luchtdruk wordt in dc cabine op ]>dl gehouden door een door den motor aange dreven compressor; als reserve hiervoor is een installatie voor den toevoer van zuur stof aangebracht. De cabine Is afzonderlijk geconstrueerd cn wordt aLs het ware in den romp opgehancen Als motor is ingebouwd een 12 cylinder Far man motor van 350450 p.k., weder voorzien van een verdichter, meteen mechanische aan drijving. waardoor een constante druk van de tcievoerdc lucht wordt verkregen tot hoogten van 20.000 M. Farman hoop: dan ook een hoopte van 20.000 M. te bereiken. Snelheidsrecords. De Schneider Cup-wedstrijd was dit jaar. doordat alleen Engeland aan de race deel nam, geen Internationale wedstrijd in de ruime beteekenis van het woord, doen de ver betering van het snelheidsrecord, welke evena's in vorige jaren, ook thans weer volg de. Is zekeT wel de moeite waard om daarbij even .stil te staan. Het sprekende in deze verbetering van de snelheid over een rechte baan van 3 K.M. is gele.gen ln het cijfer, d.w.z. het getal van 400 mijl per uur werd overschreden met 8.8 mijl en de overschrijding van dit ronde ge tal met enkele mijlen is oorzaak dat het resultaat ..sprekend" mag worden genoemd. In dit cijfer, dat geboekt mag worden voor de vlucht van Luitenant Stalnforth, culmi- neeren ten eerste het werk van acht maan den door vliegtuig- en motorfabriek en ver der ook de bekwaamheid van den vlieger, want ook hiervoor is een voorbereidende ar beid noodig geweest; een resultaat tenslotte, dat alleen dank zij bijzondere vliege&gen- schappen, kan worden behaald. POSTDUIVEN. C ONCOURS - COMMIS SIE KENNEMERLAND. Baarte-Nassau. Wlr.d Noord-Oost. J D. Heerschop 1 2 9 8 100 155; G. Heerschop 3 20 29 38 57 59 65 95 99 102 122 131 143: J. A. v. Putten 4. 6. 153; F. HeerkensThij.ven 5 19 46 62 64; F Kuijken 14 63 77; C. Kraan 31 112; G. Zomerdijk 71 133: J. v. Hartesveldx 72, 80. 109, 130; N. Peetoom 140. Lier: Wind Noord-West. G. Heerschop l 2 9 26 33 34 44 47 55 71 75 83 93 107 119 131; F. Heerkens Thijssen 4 6 90 99; J. v. d. Putten 7 11 27; J. L. Heemskerk 8 20 60 103 137; G. Zomerdijk 10 24 32; P. Bank 18 36 104; J. van Hartelsveldt 30; C. Kraan 61, 94; J. D. Heerschop 66. Vilvoorden, (wind noord). G. Heerschop 2 11 27 77 85 98; J. A. van Putten 6; J. v. Hartenveldt 13; P. Bank 17 64 94; F. Heerkens Thijssen 18 49 67 99; G. Zomerdijk 35 41 82; J. L.H eemskerk 48 50 89 101; J. D. Heerschop 102. Neufille (Wind-Noord). J. L. Heemskerk 1 30; G. Heerschop 2 6 10 12 29 59 61 72 73 87; G. Zomerdijk 3 11 51 58 70; J. A. van Putten 24; F. Heerkens Thijssen 31 64. Mons (Wind-Noord). G. Zomerdijk 2 4 7 22 54; G. Heerschop 18 27 29 31 47. j. l Heemskerk 11 12 16 17 55; J. A. van Putten 20 33 37; F. Heer kens .Tüiisóen 23 £3,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 19