STADSNIEUWS Zuinige Huisvrouwen GIBBS-DAGo ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 ALLIANCE FRAN5AISE. M. MARCEL AUBERT OVER DE ORDEN VAN CLUNY EN CITEAUX. Het seizoen 1931—1932 van de Alliance Francaise.afdeellng Haarlem, is Woensdag avond geopend met een lezing van M. Marcel Aubert (o.m. conservator van het Museum „Het Louvre" en president van de Soclété d'Archóologie te Parijs) over het onderwerp „Cluny en Citeaux, de twee groote Benedic tijner orden uit de Middeleeuwen". De voorz. de heer J H. Sauveur, leidde den soreker met cenige waardeerende woorden bij de toe hoorders in en gaf tevens een kort overzicht van de in dit seizoen te geven lezingen en uitvoeringen. Vervolgens was het woord aan M. Aubert. Spreker zette allereerst uiteen, welk een enorme invloed er van het klooster Cluny, dat in de tiende eeuw werd gesticht, is uit gegaan. Het vormde spoedig het centrum van het Christelijke leven der Middeleeuwen. De macht van Cluny breidde zich gestadig uit en ook de bezittingen van het klooster groeiden steeds aan. Van dezen rijkdom maakten de Clunlatenser monniken gebruik om het klooster te verfraaien met beeld houwwerken. mozaiken ea.. zoodat oo den duur een luxueuze sfeer ontstond, welke te vens het verval van de orde beduidde: In het Jaar 1095 werd bij het klooster een Drachtige kerk gebouwd die zich door 'n bijzondere rijke inrichting onderscheidde. De invloed van deze kerk, op architectonisch gebied, kan men in tal van andere kerken en kloosters terugvinden. Toch is er feitelijk nooit een eigenlijke Clunlatenser bouworde geweest, De orde van Citeaux kenmerkte zich, ln tegenstelling met Cluny. door een strengen eenvoud. De „witte monniken" bezaten niets. Z1.1 zijn vooral bekend geworden door hun ch anti at leven arbeid. In het Cisterclenser klooster vond de reiziger een gastvrij onder komen. zonder dat hem gevraagd werd, wie hij was en waarheen hij ging. In den stijl van de Cïstercienser kerken en kloosters weer.soiepelt zich volkomen het karakter van de orde. Geen chimères, geen mozaieken. op z'n hoogst treft men een eenvoudig versierd kapiteel aan. maar overigens is de bouwtrant van een ir'erst simoele onvatting. Aan de orde van Citeaux is overbrekeltjk verbonden d<m naam van Bernard de Clairveaux (..Saint Bemard"L die in de twaalfde eeuw zijn in trede in het klooster de^d. Do orde van Citeaux heeft, zoowel wat. haar beginselen als d« bouwstijl betreft croo- ten invloed uif,TOo/>forid In geheel West- Eurona. oa. in Duitschland, Denemarken en Nederland. De eenvoud van de orde van Citeaux is echter niet gehandhaafd gebleven. In de 14e en 15e eeuw is ook zii. evenals Cluny, in een te groote weelde vervallen. Spreker verduidelijkte zlin interessante lezing door een serie fraaie lichtbeelden. Na afloop van de voordracht bracht de voorzit ter M. Aubert een woord van hartelljken dank voor de wil?". waarop deze zijn onder werp had behandeld. NF.n MmnFi?NACHT- ZENDINGSVEREENIGING REDE VAN PROF. DR. B. J. KOUWER. Ter gelegenheid van de 43e jaarvergadering der Nedcrl. Middcrnachtzending-Vereemging werd Woensdagmiddag in „Dreefzicht" een goed bezochte bijeenkomst gehouden, waar Prof. Dr. B. J. Houwer sprak over het onder werp: „Geboortebeperking ais bedreiging der volkskracht". Nadat de voorzitter der vereenfigtag dr. J. Lammerts van Bueren de bijeenkomst met een kort woerd geopend en den spreker wel kom geheeten had, was het woord aan Prof. Houwer. De spreker ging eerst de gronden na. waar op steeds de geboorte beperking wordt ver dedigd: de ellende, die in menig gezin het gevolg van een groot kindertal zou zijn en ten tweede de omstandigheid dat de bevolking der wereld al veel te groot zou wezen. De inkomsten in vele gezinnen zouden niet of ternauwernood voldoende zijn om een eenigs zins groot aantal kinderen lichamelijk en geestelijk behoorlijk te verzorgen. Er zijn Inderdaad gevallen van groote gezinnen die in zeer treurige omstandigheden verkeoren. maar daarvan behoeft niet het groot aantal kinderen de oorzaak te zijn. Dc treurige om standigheden kunnen ook wel veroorzaakt worden door fouten of karakterzwakte de; ouders. Men heeft de wcnschelijkheid. de noodzake lijkheid. de zedelijke verplichting tot gezins beperking over de geheele wereld verkondigd, men heeft de propaganda uitgestrekt tot elk gezin, tot elk toekomstig gezin en zoo heeft men gekweekt niet de vrees voor het groote gezin, maar de vrees voor het kind. De neiging, het gezin te beperken. Ls zoo oud als de menschheid zelf, de neiging, plichten en zorgen van zich af te wentelen Ls een echt mensclielijke, zij het dan ook niet zeer hoogstaande menschelijke eigenschap. Nog altijd blijkt het noodig te zijn. er aar. te herinneren, dat de leer van Malthus, als zou de toeneming der bevolking in zooveel sneller tempo plaats hebben, dan de toene ming der voedingsmiddelen, dat het aardop- 1 pervlak tenslotte die menschenmassa nk meer zou kunnen voeden, rc-eds lang is weer- legd, op wetenschappelijke gromden. Over de „overbevolking" zeide spr.. da; wetenschappelijke onderzoekingen van den laatsten tijd hebben aangetoond, dat het gc boor ten-overschot, d.i, het getal, dat. aanwijst hoeveel personen in een jaar, op duizend in woners berekend, er meer geboren dan ge storven zijn, gedurende de laatste veertig, vijftig Jaar regelmatig, onophoudelijk daalt Na den oorlog ls weer een kleine, maar zeel tijdelijke toeneming ontstaan, maar daarn-v heeft de dalende lijn zich recht toe recht aar. in de zalfde ben eden waartsche richting voort gezet. Over 40 jaren zal het geboorte overschot nul zijn. Hier ziet men dus den wi'. tot vermindering van het aantal geboorten Zoo lang dit stelsel blijft doorwerken, zal de dalende lijn van het geboorten-overschot haar weg voortzetten, weldra gevolgd door een even standvastige afneming van het aantal Inwoners. Dr strijd tegen het stelsel is niet gemakke lijk! Wij neme-, aldus spr.. natuurlijk, aan, dat degenen, die het door ons bestreden ge neesmiddel tegen overbevolking verdedigden, geheel te goeder trouw waren en nog zyn. Wij mogen ook wel aannemen, dat zij in hun bestrijding van overbevolking altijd het oog hebben gehad op de betrekkelijke, tijdelijke, plaatselijke overbevolking. Maar dan moeten wij het toch betreuren, dat zij den moed hebben gehad, daarvoor een zoo scherp twee snijdend zwaard te kiezen en dat zij zich niet bewust zijn geweest, op deze wijze een proef te nemen, een experiment toe te passen op de geheele maatschappij, zonder de mogelijk heid, de proef af te breken, indien het resul taat anders mocht zijn, dan zij zich voor stelden. De kracht van een volk licht in zijn getal sterkte, om zich staande te kunnen houden niet alleen op het kleine plekje, dat, met kunstmatige grenzen omgeven, zijn vader land heet, maar ook tot ver daar buiten, in de wereld. Sinds jaar en dag zijn wij bezig, stelselmatig dit onmisbaar bestanddeel van onze levenskracht te ondermijnen en zoo doen alle andere volken, die, met ons, zich als dragers der beschaving beschouwen. Het gezin vormt de kern van een volk. Sinds jaren en jaren doen wij niet anders dan stel selmatig die kern afbreken. Daartegenover staan de slappelingen, die zelfs het eerste kind, „althans voorloopig nog" niet aandurven, die voor het tweede kind nog meer terugdeinzen, maar dan ook kunnen blijven „genieten van het leven", zooals het heet. De verantwoordelijkheid van ieder mensch tegenover de menschheid in het algemeen, wordt door ieder onzer herhaaldelijk uit het oog verloren. Aan deze bekentenis van eigen schuld ontleenen wij het recht, ons zelvcn, elkander te, herinneren aan die hooge, alge- meene verantwoordelijkheid, in ons dage lij ksch leven, maar vooral ook daar, waar wij verkeeren met en ons wenden tot breeder kringen. Van dit hooge besef van verantwoor delijkheid heeft het stelsel van geboortebe perking nooit getuigd en getuigt het ook nu nog niet. Dit stelsel en de propaganda er voor is de noodlottigste, de meest roekelooze proefneming op het menschdom, waarvan de geschiedenis getuigt. Na de rede van Prof. Houwer was er gele genheid voor gedachtenwisseling waarvan door verschillende der aanwezigen gebruik werd gemaakt. De voorzitter dankte den spr. voor zijn hel dere uiteenzettingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Weet U waarom over de geheele wereld meer Quaker verkocht wordt dan eenig ander haverpre- paraat in pakken? De kostelijke, versche nootsmaak - een speciale Quaker-eigenschap - heeft dit zuivere en voedzame product zoo populair gemaakt. De tegenwoor dige groote pakken bevatten 5 ons netto. werk in de brievenbus tot ontploffing te brengen maar dat het op noodiottige wijze in de bus, die geen afdekking had, gevallen was. Dit verweer ging niet op. De rechtsprekers achtten het een zeer laakbaar feit en kwa men tot het besluit, het jongmensch voor zijn daad een geldboete van f 5 op te leggen bij niet-betaling te vervangen door een hechtenisstraf van 5 dagen. Voor den Kantonrechter. UIT DE ZITTING VAN WOENSDAG. De bakfiets en de auto. Uit het blootc feit, dat iemand een bak fiets berijdt, volgt volstrekt niet. dat de be rijder bakker is. al was dat in dit geval toe valligerwijs wèl zoo en al bakte de man ook iels. nl. den voor hem staande auto een poets. De bakker reed met zijn driewieler op den Wagenweg achter een auto aan, die op een bepaald moment tengevolge van de ver keersomstandigheden stoppen moest en dat ook deed. De bakker moest het ook, doch deed het niet. Misschien wilde hij variatie aanbrengen in de gewone aanrijdingen waarbij een auto de aanrijder en een fiets de aangeredene voorstelt, cn nu de zaken eens omkeeren. In elk geval, hij botste achter tegen de auto op, die het volgende oogenblik eenige deuken in de carosserie vertoonde, terwijl dc fiets aan de voorzijde beschadigd was. Zoodat hij voor den kantonrechter werd eedagvaard. maar niet verscheen cn, con form den eisch, bü verstek tot f 10 of 10 dn "en werd veroordeeld. Daar zat de bakker met de gebakken pe- r<m. En hij ging in verzet. Hij bakte oo de zitting wel geen zoete broodies, maar tracht te toch de schuld on epn niet werkende rem te schuiven, wat de kantonrechter echter zeen goed verdedieinesareument vond: dat euvel had hij geweten en het kunnen ver banen. De ambtermr dicht er nok zoo over. Alle fietsen en dus ook bakfietsen die nen van s-cede remmen voorzien te zijn voor ve'liorheld van het verkeer Hi' vroeg bc- krachtieing van het gewezen vonnis. De Plaatsvervangend kantonrechter achtte het bcwii.s wettig en overtuigend bewezen, doch vernietigde de straf en beoaald-° die. reke ning houdend met de omstandigheid, dat verdachte zeen eigen i ar was van de bak fiets. oo f 5 subs. 5 dagen. Zoodat, deze nieuwe veroordeel in" in ze keren zin en in dubbel opzicht „voor den bak ker" was. Vuurwerk in een brievenbus. Een brievenbus Is een voorwerp, waarin men brieven en drukwerken moet werpen en wat men niet mag gebruiken om vuurwerk in af te steken. Zelfs niet oo 30 Augustus. Dat moet een opgeschoten jongmensch wij'schatten hem op 20 jaar toch begrij pen. De bewoonster van het huis had op ge noemden datum een hevigen knal gehoord en was begrijpelijkerwijs zeer geschrokken. Deze wijze van doen die volstrekt niet te pas kwam had veel ergere gevolgen kunnen hebben, merkte de ambtenaar op. Verdachte beweerde, dat het geenszins in zijn bedoeling had gelegen het stuk vuur- T. N. E. G. O. De arbeiders-tooneelvereeniging T.N.E.G.O. geeft op Zondag 18 October haar eerste uit voering. Opgevoerd zal worden „De Getrapte" drama in vier bedrijven van Inte Onsman. Medewerking wordt verleend door den beken den Nieuwe Haarl. Muzikale „Vriendenkring". NED. REISVEREENIGING. NAAR 'T BERNEROBERLAND EN VIERWOUDSTEDENMEER. JUBILEUM KAPSALON MAISON GLATZ. Vandaag viert de dames- en heeren kap salon Maison Glatz, gevestigd Oude Groen markt 24, haar 25 jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit wordt heden middag van 2—5 uur aan genoemd adres een receptie gehouden. GEDEPUTEERDE STATEN. GEVOLGEN DER ANNEXATIE VAN SCHOTEN. In openbare vergadering behandelden Ge deputeerde Staten van Noord-Holland Woens dagmiddag het adres van J. M. Westendorp betreffende toepassing van art. 36 der wet van 21 April 1927 Annexatiewet) De heer Westendorp heeft in Schoten vroe ger het ambt van deurwaarder uitgeoefend. Tengevolge van medische rapporten omtrent zijn ongeschiktheid voor deurwaarder we gens gezondheidsredenen is hij toen contro leur bij de belastingen geworden. Toen de annexatie plaats vond, is hij in Haarlem weer als deurwaarder aangesteld, hoewel hij daarvoor vroeger was afgekeurd. Hij heeft het eenigen tijd kunnen volhou den, doch het ging niet meer. waarop hij eer vol ontslag gekregen heeft niet op verzoek en op pensioen gesteld. De heer Westendorp wenschte echter op wachtgeld gesteld te worden daar zijn ge zondheidstoestand hem alleen ongeschikt maakte voor deurwaarder niet voor een an dere betrekking. Namens adressant lichtte de heer Kooi man als gemachtigde de zaak toe Hij zeide, dat de heer Westendoro aanzienlijk verlies lijdt, door het feit. dat hij geoensionneerd is, en niet oo wachtgeld. Tot 1937. zijn pen- sioengerechtig jaar. derft hij een bedrag van f 5670 terwijl zijn dienstjaren, die voor pen sioen in aanmerking komen nu zijn geëin digd. doch als hij op wachtgeld stond tot 1937 zouden voortgaan. Dóór de annexatie heeft dit plaats geereoen omdat hij. daardoor, uit het rustige controleursambt een veel druk ker deurwaardersambt in Haarlem kreeg uit te oefenen. Zijn gestel was daartegen niet bestand. De financieele gevolgen der annexa tiewet zijn groot voor de gemeente in dit op zicht maar die wet dient toch te worden toe gepast. Door de-annexatie heeft hij ziin ambt niet kunnen voortzetten en daarom dient hij on wachtgeld gezet te worden. De heer H A. Abs referendaris aan de af- deeling pensioen verdedigde het standpunt van het gemeentebestuur van Haarlem. Hij bestreed de bewering als zou Westendorp on geschikt. zijn geworden door het. deurwaar- H^rsambt in Haarlem. Als hij in Schoten ge bleven zou zijn, zou hij vermoedelijk óók ziek ziin geworden, welke opmerking de heer Kooiman od zijn beurt weer bestreed. Dc heer Abs achtte de nensionneering door B. en W. van Haarlem dan ook juist. Na re- cn dupliek zeide de voorzitter, jhr. Röell.dat de Gedeputeerde Staten later hun beslissing zullen nemen. INGEBONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel DONDERDAGII Vergeet niet de annonce uit te knippen. Woensdagavond is voor de leden en in- troducé's der afdeeling van bovengenoemde vereeniging in de bovenzaal van het gemeen telijk concertgebouw een lezing gehouden door den heer J. Panman, algemeen secre taris der vereeniging. De voorzitter der afdeeling, de heer J. G. Kraan heette de aanwezigen welkom op deze eerste lezing van het seizoen, in het bijzon der de heer J. G. B. Sabel, algemeen voor zitter, oud-afdeelingsvoorzitter van Haarlem. Hierna betrad de spreker het podium en hield een kleine inleiding waarin hij het be treurde de aanwezigen niet in werkelijkheid de te bespreken streken te kunnen toonen. Deze keer moest het echter met lantaarn plaatjes Op zeer onderhoudende en duide lijke wijze schilderde hij in woord en beeld de schitterende natuur van Zwitserland. Hij nam ons mee van uit Holland in den trein naar Bazel, toonde ons daar enkele fraaie punten en bezienswaardigheden, reisde met ons naar Luzern, de Vierwaldstattersee met het Schillerdenkmal, de Axenstrasze. de Pi- latus, de Tellsplatte met de 4 fresco's, voerde ons naar Andermatt. Interlaken. Lauter- brunnen, Grindelwald. Trümmelbachfalle, spoorden langs de Gotthardbaan met de vele keertunnels en het standbeeld voor den ontwerper Louis Favre, enz. enz. We hebben genoten van de heldere pro- jectiebeelden. waarbij de heer Panman zijn vlotte causerie hield, gekruid met een enkele legende, een anecdote, een grapje. Het is jammer, dat de beelden zoo vlug aan ons voorbijtrokken, zoodat het tenslotte vrij vermoeiend was. De stampvolle zaal toonde zich zeer er kentelijk jegens den heer Panman voor den aangenomen avond. Want zooals hij ook al in zijn inleiding zeide „het doet goed weer eens de herinnering aan de reizen op te halen en de zoo gewaardeerde streken weer voor ons te zien". SCHEEPVAARTBERICHTEN Flandria p. 14 October 10 u. Fernando No- ronha, Amsterdam n. Buenos Ayres. Gerwin 14 October van Amsterdam naar Centraal-Brazilië. Kota Nopan p. 14 Oct. 10 u. Pantellaria, Batavia n. Rotterdam. Merauke p. 14 Oct. 15 u. Perim, Batavia Rotterdam. Aagtekerk 13 October van Genua, Japan n. Rotterdam. Boskoop 12 Oct. te Mollendo v. Amster dam. Christiaan Huygens pa 12 Oct. Perim, Ba tavia n. Amsterdam. Dinteldijk 16 Oct. te Liverpool verwacht. Pacifickust n. Rotterdam. Drechterland 11 Oct, te Sharpness v. Nicolas. Houtman 13 Oct. v. Port Natal n. Beira. Johan de Witt 13 Oct. van Sabang, Amster dam n. Batavia. Kota In ten 12 Oct. te Batavia v. New- York. Kota Radja p. 13 Oct. 23 u. Perim, Batavia n. Rotterdam. Kota Penang, 14 Oct. 8 u. te Belawan, Rot terdam n. Batavia. Kertosono 14 Oct. te Batavia v. Rotter dam. Lochgoil 13 Oct. van Londen, Rotterdam n. Pacifickust. Maaskcrk 11 Oct. v. Dakar, Amsterdam n. West-Afrika. Marnix van St.-Aldegonde 14 Oct. v. Am sterdam n. Batavia. Medea 12 Oct. te New-York van West- Indië. Oostkerk 13 Oct. te Yokohama van Rotter dam. Poelau Laut 13 Oct. van Suez, Amsterdam Batavia. P. C. Hooft 13 Oct. van Suez, Amsterdam n. Batavia. Porta 13 Oct. van Las Palmas, Amsterdam naar Santos. Rijnland 13 Oct. 10 u. te Santos, Amster dam n. Buenos Ayres. 1 Reael 14 Oct. te Batavia v. Amsterdam. Randfontein 13 Oct, te en van Bremen, Rotterdam n. Hamburg. Springfontein 14 Oct. van Hamburg n. Amsterdam. Tjisondari 13 Oct. te Sjanghai v. Manila. Tarakan p. 12 Oct. Perim, Amsterdam n. Batavia. Ulysses 10 Oct. van Valparaiso n. San An tonio. Veendam 12 Oct. te New-York van Ber muda. Waalkerk 14 Oct. te Rotterdam van Am sterdam. Zuiderkerk p. 14 Oct. Gibraltar, Rotterdam n. Japan. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 16 OCTOBER. HILVERSUM 298 M. 6.45—12.— VARA. 12.—4 AVRO. 4.-8 VARA. 8.—11.— VPRO. 11.—12.— VARA. 6.45 en 7.30 Gymnastiek o.l.v. G. Kleerekoper. 8.00 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door Janny van Oogen. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Voordracht door Janny van Oogen. 11.15 Gra mofoonpl. 12.00 Concert Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Schooluitzending: J. Vriends: „Mijn ervaringen met eekhoorns". 2.30 Gra- mofoonplaten. 3.00 Aansl. N.V. Magazijn „De Bijenkorf" Rotterdam. Concert o.l.v. Ferry Gyallay. 4,00 Gramofoonpl. 4.40 Voor de Kin deren. 5.40 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.45 Actueel Allerlei door het N.V.V. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Toespraak door B. Buitenberg. 7.45 Slot concert. 8.00 Mej. Dr. N. A. Bruining: „Spinoza's invloed, Bestrijders en aanhangers". 8.30 Piano-concert door An- thon v. d. Horst en Mevr. E. A. S. v. d. Horst Schevickhaven. 9.00 Prof. M. C. van Mourik Broekman: „Karakter van het Christendom, in onze cultuur". 9.30 Piano-recital door An- thon v. d. Horst. 10.00 Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Fragmenten en Verhalen door Ds. E. D. Spelberg. 10.45 Gra mofoonpl. 11.00 Gramofoonplatenconcert van de VARA, HUIZEN, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de N.CR.V. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.000 Gramofoonpl. (12.15 Po li tieber.) 12.30 Concert. H. Hermann (viool), H. v. d. Horst J., (cello). Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (piano). A. P. Smeehuizen (harmonium). 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Con cert. N. v. Gils (zang), D. v. Weerelt (piano). 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Knutselpraatje door H. J. Steinvoort. 5.30 Orgelconcert door A. Alt. 6.30 Radio-dokter. 7.00 A. J Herwig: .Do kamerplanten van deze maand". 7.30 Polit.ie- ber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert door het NCRV-Symphonie-orkest o.l.v. F. Schuur man. 9.00 Ds. J. I. v. Schaick: „Vogels om en bij huis". Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 RL 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en Be richten. 11.05 Kookles, 12.20 Solistenconcert. I.00 Orgelconcert door W. Vale. 1.50 Gramo foonpl. 2.45 Voor Scholen. 4.50 Licht orkpst- concert. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 „Chopin", romantisch spel voor den microfoon van W. RookeLey en C. Martin. 11.10 Dansmuziek. LANGENBERG 473 RL 6.25, 10.00, 11.20 Gramofoonpl. 12.25 Orkest concert. 4.20 Orkestconcert. 7.40 Orkestcon cert. 8.20 „Der Prozess gegen Schinderhan- nes", hoorspel van Curt Elwenspoek. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. en 338,2 RL 508.5 Meter: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 Orkestconcert, .2 Meter: 5.20 Orkestconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert door het Omroep orkest. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 RL 8.05, 12.50, 1.25, 6.20 en 7.50 GramofoonpL 3.20 „Passionnement" van Messager. Orkest- leiding: R. Labis. KALUNDBORG, 1153 RI. 11.20 Orkestconcert. 2.20 Blaasconcert m.m.v. E. Corda (zang) en F. Jensen (piano). 7.30 Deensche duetten door A. Hagen en E. Schmidt. 8.20 Piano-recital door Edi Kilenyl. 9.10 Gramofoonpl. 9.40 Orkestconcert. 10.15 Dansmuziek, ZEESEN, 1635 RL 5.05 Berichten. 6.00 Gramofoonpl. 8.20 en 9.30 Uitz. voor Scholen. 9 55 cn 11.20 Berich ten. 11.20 Gramofoon. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Lezingen. 3.50 Orkestcon cert. 4.50 Lezingen. 7.35 „Welt von gestern Jugend von heute", hoorspel van E. Franzen en E. Glaeser. 8.25 Berichten. 8.35 Ter ge legenheid van O. Wilde's 75sten geboortedag „Salomé"', muziekdrama in 1 bedrijf. Muziek van R. Strauss. Hierna berichten. Vervolgens Dansmuziek. Tenslotte: Orkestconcert. —Ou. Toen ze weer opgeknapt waren, begonnen ze plannen te beramen om den ooievaar te vangen. In de verte hoorden ze het heelc dorp huilen. De torenwachter blies cp zijn trompet, ten tcckcn dat cr onheil in het land was gekomen cn dat gaf Tuimeltjc en kikker Karei des te meer reden maar direct op zoek te gaan naar den ooievaar. Heel den dag hadden Tuimeltje en kikker Karei gezocht en tegen den avond zagen ze in dc verte en groot nest op een paal staan. Even bleven zc verbaasd staan kijken, want dc ooievaar kwam nu oefc te voorschijn. Dc vogel deed of hij niets merkte van dc aanwezigheid van dc twee vrienden en vloog toen in een vaartje wel driehonderd meter hoog, naar een andere boom. Van die gelegenheid profiteerde Tuimeltje direct. Hij haalde een groote muizenval uit zijn zak te voorschijn cn deed er ccn stukje vlccsch aan. Toen liep hij voorzichtig tot dicht bij het nest en zette het valletje tusschcn het gras. „Als hij daaraan durft tc eten," zei Tuimeltje tegen kikker Karei, „dan kan het niet anders of wij hebben hem gevangen cn vlug renden ze nu wee en gingen zitten wachten of dc ooic» yaar het stukje vlcesch weg zou nemen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20