VOOR DE FORENSEN. „ARNHEM" De N. Z. H.T. M. en de forensen-belangen. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC T5 OCTOBER 1931 Nieuwe autobuslijnen in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede De gemeenteraad van Haarlem heeft zich in meerderheid vereenigd met het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan de uitvoering van het plan van de N. Z. H. T. M. om 4 van de 5 tramlijnen in Haar lem te vervangen door autobussen. Alleen de lijn SoendapleinHeemstede blijft bestaan, natuurlijk uitgezonderd de lijn ZandvoortHaarlemAmsterdam, die ook door de stad blijft loopen. De lijn Soenda plein—Heemstede wordt binnenkort doorge trokken naar Leiden. Vermoedelijk zullen wij in het laatst van 1932 met de tram uit Haarlem kunnen doorrijden naar Leiden Het stoomtrammetje verhuist dan naar het museum van oudheden, waar het naast de paardentram wordt opgeborgen. Misschien wordt het dan over 40 of 50 jaar nog eens voor den dag gehaald om op een jubileums dag als voorwereldlijke attractie gebruikt te worden. De tramlijnen die de N. Z. H. T. M. zal veranderen in autobuslijnen zijn: Stationsplein—Bloemendaal. Stationsplein—Overveen (langs de Julia- nalaan). Stationsplein—Leidschevaart. VerwulftOverveen (langs den Zijlweg). Wanneer de autobussen zullen gaan rijden is nog niet te zeggen. Dat hangt af van cle verlcening der concessie die voor de tram- directie bij het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is aangevraagd. Reeds bij voorbaat had de tramdirectie zich verzekerd van de sympathie van het ge meentebestuur van Bloemendaal. Dit is van bcteekenis, omdat de N. Z. H. T. M. het voornemen heeft om de autobuslijnen ver der door te trekken dan de trams nu loopen. Deze reorganisatie is ook voor de forensen van veel belang. Het vervoer kan er, als de plannen flink worden opgevat, door verbe terd worden. Er trekken nu heel wat forensen per tram uit Bloemendaal en Overveen en ook wel uit Aerdenhout naar het Haarlemsche spoor station om vandaar per trein verder te rei zen. De tramrijtuigjes die nu op die kleine lijnen gebruikt worden, zijn uit den tijd. Het is het eerste materiaal van de indertijd opgeheven ceintuurbaan, zoodat verscheide ne wagens al 25 jaar dienst achter zich heb ben. In dien tijd zijn de eischen heel wat opgevoerd. Als wij nu nieuwe moderne auto bussen krijgen om die oude trammetjes te vervangen, dan zal de vooruitgang van be lang zijn. Er zijn menschen die in het alge meen liever in een tram reizen dan ln een autobus, maar als de keuze gesteld wordt tusschen een slechten tramwagen en een goede moderne autobus, dan zal ieder de voorkeur geven aan de laatste. Het is niet te denken dat de N. Z. H. T. M. haar auto bus-exploitatie ln deze omgeving beginnen zal met minder goede bussen. Het is toch ook haar belang, dat de zaken goed rendee- ren en dat is alleen mogelijk als er flinke bussen komen on een goede dienstregeling. De lijn Stationsplein-Bloemendaal, die nu bij den Bloemendaalschen weg eindigt, zal, als cle autobussen er zijn, worden doorge trokken door het dorp Bloemendaal. Hoever dit zal gaan, is nog niet bekeken. Het zou voor vele Bloemendalers een uitkomst zijn als de bussen zouden doorloopen naar het station Santpoort. Maar dan zou het een 5 of 6, hoogstens een 10 minutendlenst moe ten worden. De omgeving van het Provin ciaal Ziekenhuis zou ook gebaat zijn bij een betere autobus-verbinding, want de inter local bussen die daarlangs gaan, loopen niet vaak genoeg. Ongetwijfeld zal de tram- directie met het gemeentebestuur van Bloe- dendaal overleggen welke route het meest- aangewezen is voor de autobussen. Evenzoo met de overige lijnen. De lijn StationspleinJulianalaan zal vermoedelijk doorgetrokken worden tot het begin van den Zeeweg. Misschien zal men de bussen zelfs laten doorloopen tot het Bloemendaal- sche strand. Daarmede zijn evenwel geen forensen-belangen betrokken, want voor- looplg (en misschien wel nooit) komt er niets van een bebouwing van de gronden langs den Zeeweg. Als er nog eens iets te recht komt van het plan om een million- nairswljk langs den Zeeweg te maken, dan zullen onder die millionnairs wel niet veel forensen zijn die eiken dag met tram of spoor naar Amsterdam reizen. Bovenden zijn door de crisis die mlllionnairswijkplan- nen wel wat naar den achtergrond ge drongen! De lijn Verwulft—Overveen, die thans langs den Zijlweg en den Bloemendaalschen weg tot den spoorweg-overweg loopt, zou FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) 39) „Juist", antwoordde Calthorp, niet in het minst van zijn stuk gebracht door deze mededeellng. „Hoeveel geld?" „Nu verleden jaar was het vijfentwintig pond en vijf jaar geleden was het ook vijf en twintig pond. Al de andere jaren was het twintig". „Dus twintig pond", verklaarde Calthorp, iets op een blad papier noteerend. „En het werd je gegeven door „Ja", knikte de man. „Door meneer Martin", raadde Calthorp lukraak. „Ja". „Waarom ga je nu dan niet ook naar me neer Martin?" „Omdat hij er van door is; ik weet niet waar ik hem vinden moet". .Denk je niet dat je hem zou kunnen vin den. als Je eens flink moeite deed hem op te sporen?" „Neen. Geen mensch weet waar hij is". „.Ik ben niet zeker of ik Je dat geld wel kan uitbetalen. Bridden". verklaarde de ad- vr> v bedachtzaam. „Hij wéét het natuur- als naar hom toegaat. Je zou i cmand behoeven te vertellen waar hij is, air je je geld eenmaal hebt". „Maar ik zeg u toch, dat ik niet wéét waar hij ls". *Dan Braitbwafte misschien. Kunt je bet doorgetrokken kunnen worden tot het dorp Bloemendaal. De gemeente Bloemendaal subsidieert thans een particuliere autobus-onderneming in Bloemendaal voor de autobuslijn Station- Aerdenhout, omdat op die lijn verlies gele den wordt, Het is aan te nemen dat de ge meente Bloemendaal die overeenkomst dan zal opzeggen, omdat het wellicht mogelijk zal zijn zoo werd ons van goed ingelichte zijde verzekerd om met de N. Z. H. T. M. het autobussennet in Bloemendaal zoo te ontwerpen, dat aan dien particulieren auto busdienst geen behoefte meer zal zijn. Dat zou voor de gemeente Bloemendaal een voor deeltje zijn, want die subsidie aan den auto busexploitant ter dekking van het tekort loopt nogal op. Wij hoorden het plan oppe ren om de autobuslijn die de tramlijn Sta tionspleinLeidschevaart zal vervangen en die in elk geval zal doorgetrokken worden tot den Viersprong ln Aerdenhout, te combi neeren met de lijn VerwulftOverveen en er dan een ringlijn van te maken, die dan bijvoorbeeld alsvolgt zou loopen: Stations pleinLeidsche Vaart, Zandvoortschelaan, Bilderdijklaan Bovenweg, Elswoutslaan, Korte Zijlweg, Zijlweg, Stationsplein. Dit zijn evenwel nog slechts losse gedach ten, die evenwel bij de nadere besprekingen ongetwijfeld aan de orde zullen komen. De Forensen-vereeniging zal goed doen in deze ook de wenschen van de forensen ken baar te maken. Het is bekend, dat de di rectie der N. Z. H. T. M. daarmede steeds zooveel mogelijk rekening houdt. Dan is er nog een autobusquaestie. Inder tijd hebben wij gewezen op de wenschelijk- heid om een autobusdienst in te stellen die langs de Koediefslaan en de Zandvoortsche laan een verbinding zou vormen tusschen de tramlijn der N. Z. H. T. M. en het spoor wegstation in Aerdenhout. Later werd ook in den Heemsteedschen raad op die wensche- lijkheid gewezen. Het resultaat was, dat de raad. op voorstel van B. en W-, een raads commissie benoemde, om een studie te ma ken van het autobusvraagstuk voor Heem stede. Het zou nu een goede gelegenheid zijn om contact te zoeken met de N. Z. H. T. M., nu deze toch beginnen zal met de exploitatie van autobussen. Een nadeel van de thans bestaande verkeersmiddelen in Heemstede is, dat het gedeelte Heerenweg vrijwel van alle verkeersmiddelen afgesloten is, want de autobussen HaarlemLeiden rijden te wei nig om voor de bewoners van veel beteeke- nis te zijn. BINNENLAND REGEERINGSHULP AAN DEN TUINBOUW? ONTSLUITING VAN GESLOTEN AFZET GEBIEDEN GEVRAAGD. Het Tweede Kamerlid de heer Korten- horst heeft den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw gevraagd of hij er kennis van heeft genomen, dat in de tuin bouwstreek van West-Friesland sinds gerui- men tijd een noodtoestand is ingetreden ten gevolge van de mislukking van den aard appeloogst en van het feit, dat de bloem kool tengevolge van handelspolitieke maat regelen ln Duitschland voor het grootste deel onverkoopbaar is geworden en of de minister bereid is om met den meesten spoed aan deze streek hulp te bieden; in de eerste plaats door te trachten, het thans afgesloten af zetgebied in het buitenland heropend te krij gen en in afwachting daarvan maatregelen te nemen om te voorkomen, dat door den handel van den bestaanden nood misbruik wordt gemaakt? SLACHTOFFER VAN DEN ROOFOVERVAL TE GELDROP OVERLEDEN. De weduwe Verstappen te Geldrop, op wie Zaterdag 3 October een aanslag met roof gepleegd werd, is Woensdagmorgen, naar het Handelsblad meldt, zonder bij kennis te zijn gekomen in het ziekenhuis van haar woonplaats aan de bekomen wonden over leden. niet van Braithwaite krijgen?" „Van wie? Van Braithwaite uit ,De Gou den Posthoorn"? Dit zit daar al twintig jaar, maar die weet er geen steek van". „Neen, niet d i e Braithwaite. Ik bedoel den tuinknecht van Wetstones". „Ik ken geen Braithwaite op Wetstones. Maar als die het me geven kan, zal ik naar hem toegaan". „Waar wou je naar toe gaan?" vroeg Capthorp. „Naar Wetstones natuurlijk" „Ik denk dat je hem daar niet zult vinden. Enfin, misschien kan Ik Je per slot van reke ning het geld wel geven. Hoeveel jaren heb je het gehad?" „Vierentwintig jaar. Dit is het vijfentwin tigste". „Zoo! En waarvoor heb Je het gekregen?" „Om mijn mond te houden". „Waarover? Ik moet mij overtuigen, dat jij de man bent, die recht op het geld heeft". „Wel, als Ik u dat vertel, houd ik mijn mond niet meer! Dan zoudt u zeggen, dat ik het geheim niet had bewaard en lk zou mijn twintig pond niet krijgen". Er kwam een tegelijk triumfantelijke en sluwe blik in T. Brldden's slaperige oogen. „Ik zie, dat je een uitgeslepen rakker bent", prees de advocaat. „Misschien ben je dus ook wel uitgeslapen genoeg om te be grijpen dat je, als je mij niet vertelt waar om je je mond moest houden, je geen penny krijgt". De listige heer T. Bridden was zichtbaar uit het veld geslagen. ..Waarom kom je eigenlijk bij ons öm geld?" vroeg Calthorp. De vissclier haalde een vies verkreukeld stukje papier te voorschijn en overhandigde het aan den advocaat. ,Dank je" zei deze. .Dit bevat dc mede- deeling, dat een grootc belooning beschik- Advertenties tot aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen, worden eerst dan door Haarlem's Dagblad ter plaatsing aanvaard, wanneer de Commissie van Con trole, te 's-Gravenhage, hiertoe speciaal ingesteld, over de toelaat baarheid gunstig heeft geadvi seerd. Advertenties, die niet van bedoelde machtiging zijn voorzien, worden door ons aan de Com missie ter beoordeeling toe gezonden. REGEERINGSCREDIETEN AAN TUINDERS. DE NOORD-HOLLANDERS ZULLEN ZE VRAGEN. Op aandrang van eenige tuinbouw organi saties is Dinsdag in het Landbouwhuis te Alkmaar een buitengewone vergadering ge houden van de provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland. Deze druk be zochte vergadering van afgevaardigden van tuinbouworganisaties werd ook bijgewoond door de leden van Gedep. Staten, Gerhard, mr, Bomans en Michels. De voorzitter, burgemeester Slot, van Broek op Langendijk, hield een uitvoerige rede, waarin hij zei, -dat het bestuur heeft ge meend, bij de regeering niet met een lange waschlijst van wenschen te moeten aanko men en oordeelt, de oplossing te moeten zoe ken in rentelooze ge ld verstrekking door de regeering, aldus de NJR.Ct. Hij stelde aan de vergadering voor, bij de regeering tevens aan te dringen op wijziging van onze handelspo litiek. Eenige sprekers vereenigden zich met het bestuursvoorstel; anderen betoogden, dat de tuinders met credieten, die moeten worden afgelost, niet geholpen zijn, aangezien zij reeds zwaar onder schulden gebukt gaan. Van verschillende kanten werd er op aange drongen, de regeering te bewegen, een nood wet in te dienen, waarbij het rijk de hypo theken van de tuinders overneemt, wanneer de bedrijven, doordat zij de rente niet kun nen voldoen, worden verkocht. Ook werd er op aangedrongen, met den minister de noodzaak te bespreken, te voorkomen, dat zooals 's morgens te Grootebroek geschiedde, een groote hoeveelheid bloemkool naar de mestvaalt verhuist, omdat het product geen prijs kan opbrengen. Na ampele bespreking werd ten slotte het bestuursvoorstel met de wijziging, dat de rijkscredieten aan de tuinders op langen termijn verstrekt moeten worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het bestuur zal de wenschen ven de verga dering bij de regeering kenbaar maken en een mondeling onderhoud met den minister aanvragen. De heer Valstar, voorzitter van de cen trale commissie uit de veilingen, zeide nog, dat de regeering reeds aandacht schenkt aan het vraagstuk van de hypotheekopzegging van de tuindersbedrijven. De voorzitter zegde hierop toe, dat het bestuur ook dit punt on der de aandacht van de regeering zal bren gen. TWEEHONDERD TELEURGESTELDE SOLLI CITANTEN. Een firma, gevestigd op de Heerengracht te Amsterdam, had, volgens het Handelsblad per advertentie een reclamelooper gevraagd; ruim tweehonderd personen meldden zich aan. Toen iemand was aangenomen maak ten de teleurgestelde sollicitanten zooveel kabaal dat zij door de politie moesten wor den verspreid. LEIDEN WORDT WERELDSTAD B. en W. van Leiden hebben besloten, dat de bioscopen ook Zondags na 12 uur ge opend mogen zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. baar wordt gesteld voor het vinden van Mar tin en Braithwaite. Ik dacht, dat je voor die belooning kwam, maar je beweert dat je nooit van Braithwaite gehoord hebt „Ik kan niet lezen", vertelde Bridden on willig. „Maar ze hebben me gezegd, dat u er achter zat". ,Dat is ook zoo. En kom nu maar op de proppen met je verhaal. Waarvoor heb je al die jaren dat geld gekregen?" „Dat zult u uit mij niet krijgen, meneer! Ik kan wel niet lezen, maar ik heb ze alle vijf goed bU elkaar. „Daar twijfel ik geen oogenblik aan. Brid den", erkende Calthorp. „Kijk eens hier, de zaak zit zoo, niet waar? Je hebt vijf en twin tig jaar lang geld gekregen om een geheim te bewaren, dat in verband stond met... enfin dat behoef ik niet to zeggen. Maar je hebt geen greintje kans verder ook maar een penny te krijgen door het nog langer te be waren noch van Sir Roderick Bertram, want die is dood noch van Martin, want die is spoorloos verdwenen. Kun je me vol gen?" „Maar wat is het dan, waar u achter zit?" „Dat, mijn waarde heer, heeft niets te ma ken met jouw geheim", antwoordde Calthorp „Je zult goed moeten begrijpen, dat er nie mand, absoluut niemand meer is, die geld over heeft voor het bewaren van dat ge- helm. Maar ik zal je vertellen wat ik zal doen. Ik zal je twintig pond betalen laat ik zeggen vijfentwintig als je me vertellen wilt, waarover je je mond moest houden." Bridden scheen dit voorstel in zijn trage brein ernstig te overdenken en langzamer hand in te zien. dat de advocaat geen onge lijk had met zijn bewering, dat er niemand was, die nog geld zou geven voor zijn stil zwijgen. Want na een lange pauze vroeg hij: „Vijf en twintig pond in goud? Hij be baarde altijd in goud...." ONTWAPENINGSMOTIE VAN DE JOURNALISTENCONFERENTIE. NAAR INTERNATIONALE SAMENWERKING Dinsdagmiddag ls de vergadering van *t Uit voerend Comité van de Internationale Fede ratie van Journalisten te 's-Gravenhage voortgezet. Met algemeene stemmen werd de volgende motie, door het bestuur der Fede ratie voorgesteld, aangenomen: „Het uitvoerend comité van de Internatio nale Federatie van Journalisten, vergaderd in Den Haag. spreekt den wensch uit. dat de regeeringen en de volkeren de banden van solidariteit, welke hen vereenigen, zullen versterken en dat zij door een politiek van uitgebreid samenwerking de tegenwoordige moeilijkheden op allrlei gebied zullen over winnen en vóór alles met. hulp van de ver plichte scheidsrechtspraak en wederzijdse he hulpverleening, het vertrouwen zullen her stellen. Het uitvoerend comité hoopt, dat de conferentie voor beperking der bewapenin gen. bijeen geroepen te Genève. tot resultaat mag hebben, dat een algemeene bevrediging en zekerheid geschapen wordt en een aan zienlijke en onmiddellijke vermindering der bewapeningen zal kunnen plaats hebben". Dinsdagavond heeft de Haagsche Journa listenkring een diner aangeboden ter gele genheid van de installatie van het eere-ge- rechtshof voor journalisten. Mr. dr. H. A. van Karaebeek en mr. dr. Loder hebben het woord gevoerd. HET GEVAAR VAN SLECHTS ééN REM Dinsdagavond omstreeks kwart voor elf be gaf een 63-jarige dienstbode uit Velp zich per rijwiel huiswaarts. Haar fiets was slechts voorzien van een bandrem, waardoor zij on der aan de helling tegen den bumper van een auto botste. De vrouw werd per auto naar het ziekenhuis te Velp gebracht, waar zij is overleden. VERDERE ASFALTEERING TE AMSTERDAM. B. EN W. VRAGEN VIJF MILLIOEN. B. en W. van Amsterdam hebben, naar wij ln het Handelsblad lezen den Raad een uit voerige beschouwing over verschilende soor ten van wegbedekking doen toekomen. Zij komen tot de volgende conclusies: Een asphaltbedekking wordt voordeeliger zoodra de levensduur van een ongefundeer de klinkerbestrating minder bedraagt dan elf a twaalf jaar. Dit is het geval, zoodra een straat iets meer is dan een zuivere woon straat. Voor de wegen hl het havenkwartier is asphalt niet het in de eerste plaats aange wezen materiaal. Daar ter plaatse verdient een keibestrating de voorkeur. Uit overwegingen van financieelen aard is de toepassing van een ongefundeerde klin kerbestrating wenschelijk in zuivere woon straten. Op verschillende wegen, bijv. langs grach ten, kan een ge'fundeerde klinkerbestrating op haar plaats zijn. Op wegen in de stadsuitbreiding, welke ge durende een tijdvak van 10 tot 15 jaar na hun aanleg aan nazakking onderhevig zijn, moeten keien of klinkers zonder fundeering toepassing vinden, zoolang die wegen zich niet voldoende hebben gezet. Op technische en financieele gronden moet een gefundeerde asphaltwegbedekking ge acht worden voor Amsterdam de geschiktste wegverharding te zijn voor primaire en se cundaire hoofdverkeerswegen, evenals voor die winkelstraten. In de eerstvolgende zeven a acht jaren na 1931 valt een straatoppervlakte van 400.000 a 500.000 M2. in de termen om van een ge luiddempende wegbedekking te worden voor zien, hetgeen een uitgaaf zou vorderen van rond f 5 000.000 in totaal. B. en W. stellen den raad voor. dit bedrag beschikbaar te stellen en bevelen voor de be strating zandklinkerasphalt- aan. SYMPATHIEBETUIGING 1MET HET FFRE- GERECHTSHOF VOOR JOURNALISTEN. De gezant van Oostenrijk heeft een brief gezonden aan het bureau van de Jourpalis- ten Federatie, waarin hij de gelukwenschen van de bondsregeerïng en van den bonds kanselier overbrengtbïj gelegenheid van de plechtige installatie van het eeregerechts- hof. KAMPONG WEGENS PEST GEÏSOLEERD BANDOENG, 13 October (Aneta). We gens toeneming van de pest in de omgeving van Tjimalu, werd>de kampong Mandjadaak onder toezicht genomen. Het betreft hier 150 personen. De veldpolitie oefent voortdurend controle uit. De kampong is geheel van de buitenwereld afgesloten. Het gouvernement zorgt voor de voedselvoorziening. „Gouden ponden, zeker. Wacht een oogen blik", Calthorp belde. „Geef dat aan den kassier", zeide hij, den bediende, die op zijn bellen binnenkwam, een stukje papier overreikend. Toen hield hij zich' weer enkele minuten bezig met de voor hem liggende papieren, totdat een andere bediende ver scheen, die vijfentwintig gouden ponden naast hem op tafel legde. „Kijk", richtte hij zich tot Bridden, toen de bediende weer weg was; „dit is voor jou, als je me de heele ge schiedenis hebt verteld. „Nu, dan zal ik het maar doen", zei de vis- schcr, die begeerig naar de stapeltjes goud stukken keek. ,,U moet dan weten, meneer, dat voor vijfentwintig jaar, zoowat in dezen tijd,-, of neen... wacht eens. ik weet het pre cies.... het was de- laatste Maart dat weet ik, omdat ik op 31 Maart altijd naar Wetstones ging om het geld te halen „Juist", viel Calthorp hem 'n beetje onge duldig in de rede. „Het was dus de laatste dag van Maart voor vijf en twintig jaar. Ga door, alsjeblieft." „Ja, meneer. Ik was aan de kust op een mijl ongeveer van Floutsham bij een boot, die daar lag, meneer hoeft zeker niet precies te weten wat ik uitvoerde", voegde hij er met een schichtigen blik op den. advocaat bij, „Het was na middernacht ;er woei een halve storm en het was pikdonker. Ik tuurde mis schien een minuut naar de zee, zoover ik in de dichte duisternis dan zien kon en daar was niets te zien. Toen keek ik even land waarts in en de volgende minuut keek ik weer naar de zee en toen zat er een boot op het strand. Ik had geen geluid gehoord, maar dat kan wel door den hevigen wind ge komen zijn Er zaten cen-hoop mannen in de boot, die niet verder van mij af was, dan ik nu van u ben. In het midden stond iets don kers, dat ik eerst niet goed kon onderschei den. Ik hurkte neer tegen de schuit, waarbij ik stond, om te zien wat er verder aou ge- (Reeds in een deel van een vorfee oplaag opgenomen) DE OORZAAK VAN DEN BRAND TE VINCENNES. Toch gelegen in de verlichtingsinstallatie?, EEN RAPPORT, DAT HET COMITÉ NIET KENT? Een lezer van het Handelsblad heeft m Pa- rijsche politiekringen nadere inlichtingen in gewonnen omtrent de verschillende gevallen van overklimmlng in de Nederlandsche af» deeling te Vincennes. Het merkwaardige is dat dezer dagen juist vóór de overklimmmg, door een Pooi in het Nederlandsche paviljoen een anonieme brief werd ontvangen, waarin werd aangekondigd, dat het Nederlandsche gebouw tusschen mid dernacht en 's morgens vroeg in brand zou worden gestoken door ontslagen werkvolk. Brief, die opnieuw aanleiding werd om, na bespreking met de leiders van den Neder- landschen bewakingsdienst, de consignes te veranderen. Het rapport over het onderzoek naar den brand berust oa. bij den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, doch niet bij het Nederlandsche comité. Het uitvoerend comité in Nederland kent dus officieel den inhoud van dit rapport niet. Volgens dezen correspondent is van eeni ge kwaadwilligheid van de zij-de van com munisten of ontslagen arbeiders geen sprake. De oorzaak der catastophe was wel degelijk een zusje van kortsluiting: oververhitting van het geheele net, door overbelasting. Ze ker is hier naar men verzekerde en naar in het rapport zou zijn vastgelegd, sprake van nonchalance der met den aanleg van de elec- trische installatie belaste ingenieurs. Hem is dan ook bekend dat de eisch werd gesteld dat het electrisch net van het twee de gebouw zou worden nagezien door een on partijdig ingenieur, die vrij stond van den aidviseurende ingenieurs-van het comité, èn van de firma die de electrische installatie zoowel in het eerste als in het tweede Neder- landsch paviljoen aanlegde. De correspon dent weet echter niet of dit onpartijdige on derzoek inderdaad is ingesteld.. In deze quaestie treft den heer Moojen, den gedelegeerde van het Nederlandsche comité te Vincennes geen schuld. Hij moest uit den aard der zaak vertrouwen op den ingenieur, die als zijn adviseur optrad. MAX SKLAREK NIET IN STAAT VOOR DE RECHT3ANK TE VERSCHIJNEN. BERLIJN, 13 Oct. (V.D.) Nadat een dis cussie was ontstaan over de bevoegdheid van de Strafkamer om overeenkomstig de noodverordening het Sklarekproces te be handelen, waarbij een eisch tot onbevoegd verklaring van de verdediging door de recht bank werd afgewezen, besloot de rechtbank dat een onderzoek diende te worden inge steld naar den gezondheidstoestand van Max Sklaxek. Een medische verklaring bevestig de dat Max Sklarek ernstig lijdende was ana hart en nieren en dat het vervoer per draag baar naar de rechtbank voor hem gevaar'ijk zou kunnen zijn. Ook een verhoor in zijn woning werd onmogelijk geacht. Vermoede lijk zal Sklarek niet meer herstellen. Hij heeft slechts maanden, misschien zelfs slechts eenige weken, te leven. BERLIJN, 13 Oct. (V.D.) Terwijl Max Skla rek door den gerechtsarts werd onderzocht, werd het verhoor van verschillende andere personen voortgezet. Leo Sklarek verklaarde dat hij de acte van beschuldiging niet verder gelezen had toen hem reeds op de eerste bladzijde'was gebleken, dat men alle feiten verdraaid had. Het blijkt dan, dat de gebroe ders Sklarek afstammen uit een gezin, waar van de vader coupeur bij een Berlijnsche confectiefirma was en zijn kinderen geen vermogen kon nalaten. Op veertienjarigen leeftijd zijn de drie zoons allen in de tex tielbranche gegaan. Leo Sklarek ontkende velerlei beschuldigingen, waarvoor hij dan zijn zieken broeder Max verantwoordelijk stelde. Hij verklaarde zelfs, dat hij nooit op de beklaagdenbank zou hebben gezeten, in dien zijn broer Max niet in de firma zou zijn opgenomen. Vervolgens komt uitvoerig het optreden van de gebroeders Sklarek tijdens den oor log aan de oi'de. Hierbij ontstaat een scherp incident met den directeur van de Berlijn sche Stadsbank Hofman, die ontkent, ooit goed met de Sklarek's bevriend te zijn ge weest. Wèl heeft hij Leo Sklarek als cliënt altijd vriendelijk ontvangen, doch diens uren lange bezoeken hebben hem dikwijls verveeld Leo Sklarek windt zich hierover op. Hij verklaart, dat hij in zeker opzicht een dwaze idealist was en dat Hofmann een lafaard is. Alle bankdirecteuren en hoogste ambtenaren van de Magistraat, die nu doen alsof zij de Sklarek's nauwelijks kennen, waren maar al te b ij als zij mét e enhunner uit mochten. beuren. Een groote man in een lange jas kwam vlak bij mij staan, zóó dichtbij, dat ik hem had kunnen aanraken, als ik mijn hand uitgestoken had. Ik durfde mij niet te bewe gen, dus bleef ik zoo stil als een muis zitten en de man en ik keken naar alles wat er ge beurde. Ik zag wat ze uit de boot namen, toen ze het een oogenblik op het strand neerzetten. Het was een doodkist! Daarop haalden ze een soort karretje uit de boot, heschen de doodkist daarop en juist, toen ik dat gezien had, deed de man, die al dien tijd onbeweeg lijk had staan toekijken, een stap achteruit- hij draaide het hoofd even om en. kreeg mij in de gaten; vóór ik tijd had om te roepen of iets anders te doen, sprong hij op mij toe als een hond op een rat. greep mij bij de keel en hield mij vast tot ik bijna stikte. .Zijn vingers waren als van ijzer en zijn ar men ook; ik kon geen vin verroeren. Ik kreeg in het donker een glimp van zijn gezicht te zien, zoo dicht was hij bij mij en ik rilde er van, zoo woest als hij eruit zag. Zijn handen waren bezig het leven uit mijn lichaam te persen en ik was vast overtuigd dat mijn laatste uur geslagen was. Maar opeens kwam er een andere man die iets tegen hem zei. Ik kon niet hooren wat het was, want mijn ooren suisden, maar degeen, die mij aan gevallen had, nam zijn hand van mijn keel en terwijl ik weer een beetje tot mijzelf kwam praatten de beide mannen verder te gen elkaar nog geen voet mij af. „Ik kon geen woord verstaan van wat ze zeidenik voelde me veel te ellendig en bovendien ging de wind razend tekeer. Terwijl ze spraken, keken ze naar de dood kist en ik dacht nog steeds, dat het met mij gedaan was. Er was één moord gepleegd, redeneerde ik en ze zouden niet opzien tegen een tweeden; waarschijnlijk zouden ze mij binden en in zee gooien. OJtordt vervolgd^ 0

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6