Kolendampvergiftiging. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 IJMUIDEN DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. BEDROEVENDE RESULTATEN. In een kort interview met den heer J. Pol derman, secretaris der Reedersvereenigmg. deelde deze ons mede. dat er helaas geen goed nieuws omtrent den gang van zaken in het visscherijbedrijf te IJmuiden, te ver melden valt. De pessimistische beschouwin gen in de dagbladen geuit (aldus de heer Polderman) zijn niet overdreven geweest. U zult vragen, maar waarom dan weer meer schepen in de vaart, hetgeen een buiten staander toch den indruk moet geven van een wederopleving van het bedrijf? Doch hoe tegenstrijdig dit inderdaad ook moge wezen, de verklaring ervan is zoo vervolgde hij tamelijk eenvoudig. De herfstmaanden zijn voor de visscherij steeds de beste gebleken en om althans deze kans niet te missen, hebben wederom vele reeders hunne schepen gereed gemaakt en uitge rust ter visscherij. De resultaten zijn echter bedroevend en de teleurstelling is groot. Eenmaal in de vaart besluit men niet mak kelijk de schepen er weder uit te nemen en zoodoende werden nieuwe verliezen ge boekt. De uitvoer van onze visch wordt meer en meer bemoeilijkt en de afzetmogelijk heden worden geringer. Van het rechtzetten van verkeerde ver houdingen in dit bedrijf is nog niets ge komen, zeide de Polderman en alhoewel de partijen, die het aangaat, er zich volkomen van bewust zijn, dat het zoo niet langer kan doorgaan, ontbreekt bij velen den moed of den goeden wil, de zaken nuchter onder de oogen te zien. Het lijkt mij echter verkeerd hier verder over uit te weiden, zoo besloot de heer Pol derman ons gesprek. BESOMMINGEN. I Heden waren aan den Rijksvischafstoig te IJmuiden 20 stoomtrawlers, 4 kotters en 1 logger. De besommingen war ent Manden. Trawlers. 1630 Gerbenddma. f 6200. 320 Hercules f 3000. 360 Luther f 1800 170 Derika 8 f 1900 200 Ewald f 1200 510 Henriëtte Jacoba f 2600 445 Plutos f 2400 290 Fram f 1200 135 Oostzee f 2500 470 Rij mand f 2500 90 Johanna f 1400 300 Adriatic f 1400 365 Ameta f 1900 50 Izabel f 2700 90 AmsteLstroom f 1100 60 Invierno f 600. 130 Neptun-us f 1700 180 Ita f 1400 350 Liesbeth. Betty f 2800 f Kotters: O. 335 f 890; S 135 f 1040; FN 136 I 870; B X 203 410. Dogger: Eo 1 f 820. Pekelharing: KW 26 f 2380; KW 40 f 2509. Versche haring: IJH. 365 1 1540. BINNENGEKOMEN SCHEPEN I 13 October? Ned., Ganemedus, Samos. 14 October: Engelsch, Otterhound, Hamburg. Zweedsch, Adolf Brat, Kalajoki Zweedsch, Storfors, Skaghal Duitsch, Alwina Russe, Frederikshaven Ned. motor,, Nijverdal. Rotterdam Engelsch, The Baron, Londen. Spaansch, Arichahu, Salonica. Noorsche motor, Hallingdal, Galatz. VERTROKKEN SCHEPEN 13 October? Duitsch, Liessel Halm, Odessa. 14 October: Engelsch, Merel, Londen. Ned„ Hoogland, Gransymouth Duitsche motor, Mark. Londen. Engelsch, Otterhound, Londen. Ned. Motor, Marnix van St. Aldegonde, Batavia. Zweedsche motor, Luossa, Harwich Ned. motor, Kajandoen, Antwerpen. Duitsch, Gerwin, Rio de Janeiro Duitsch, Rhein, Hamburg Zweedsch, Storfors, Bremen. Zweedsch, Ask, Rotterdam. Ned., Theam, Rotterdam, Ned., Telamon. Hamburg. Ned., Baarn, Curacao. SCHEEPVAARTNIEUWS Het Nederl. motorschip .Nijverdal" is Woensdagmiddag in ballast van Rotterdam aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aan gekomen, teneinde een volle lading ruwijzer voor Zweden in te nemen. DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE Het Nederl. motorpassagiersschip ..Marnix van St. Aldegonde" van de S. M. N. is Woens dagmiddag met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar Ned. O. Indië vertrok ken en passeerde om 15.30 uur de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 81 d M. Het Duitsche passagiersschip „Rugia" van de H- A. L. is Woensdagavond met passagiers en stukgoederen van Amsterdam met restant lading naar Hamburg vertrokken en passeer de de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 68 d.M. Het Spaansch s.s. „Sabina" is Dinsdag j.l. met een voile lading ijzererts van Bilbao be stemd voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden vertrokken. Het Duitsche s.s. „Werner Kunstmann" is Woensdagmiddag met een volle lading ijzer erts bestemd voor het hoogovenbedrijf te IJmuiden vertrokken. Het Duitsch s.s. ..Uckermark" van dc H A. L is Woensdagmiddag met restant lading stukgoederen van Amsterdam naar Londen en Hamburg vertrokken en passeerde de Sluizen te IJmuiden, Het Zweedsche motorschip .Xuossa" is Woensdagmiddag na in de buitenhaven te IJmuiden stookolie te hebben gebunkerd in ballast naar Narvik vertrokken. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Bespreking van den nood- toestand. SPOEDIGE HULP NOODZAKELIJK. cipes wordt opgedragen aan het hoofdbestuur van den L.T.B dat zich. voor zoover het maatregelen betreft, welke alleen voor deze streek zouden moeten worden genomen, met het Kringbestuur èn de gemeentelijke over heid in verbinding stelt. De vergadering werd na vaststelling dezer conclusies met een dankwoord aan de spre kers op de gebruikelijke wijze gesloten. In den loop der laatste jaren zijn aan den rand der gemeente al heel wat tuinderijen op geheven en de gronden voor bouwterrein ver kocht. Naar wij vernemen zijn thans ook de gronden van de bloemisten Gebrs. Koelman, gelegen tusschen Duinwijklaan en Verlengd® Groenekian aan een combinatie van drie per sonen verkocht. Het perceel grond, dat een oppervlakte heeft van 2 H.A. 20 A„ zal als bouwterrein in exploitatie worden gebracht. BELANGRIJKE HISTORISCHE VONDSTEN. BIJ DE RESTAURATIE VAN DE NED. HERV. KERK. Bij de restauratiewerkzaamheden aan het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente zijn eenige vondsten gedaan. Toen de werk lieden het pleisterwerk van de muren ver wijderden, vonden zij namelijk een tweetal overblijfselen uit het tijdperk van vóór de Hervorming, toen deze kerk, toegewijd aan de H. Agatha, aan de Roomsch Katholieken behoorde. In de zuidbeuk van dc kerk wer den een tweetal nissen aangetroffen, waar omtrent men de meening iieeft gevraagd van het Rijksbureau voor Monumentenzorg; dit heeft over de vondsten een rapport uit gebracht. Naast den zich in de zuidbeuk be vindenden ingang, thans dc toegang naai de consistorie, werd ter rechterzijde een nis aangetroffen op ongeveer 95 c.M. hoogte van den vloer. Deze nis werd aan de bovenzijde afgeschoten door twee elkaar schragende baksteenen, die tezamen door boogvormige uitsnijdingen een trilobe vormende afslui ting tot stand brengen. Achter in het nisje trof men een afgebroken stuk natuursteen aan, waaruit kan worden afgeleid, dat zich hier vroeger een wijwatervat moet hebben bevonden. In den Oostwand van de zuid beuk werd een dergelijke nis aangetroffen. Deze was eenigszins op een andere wijze ge construeerd; in den bodem werd namelijk een gat aangetroffen, dat tot een diepte van 60 c.M. in den muur raakte. Monumenten zorg achtte het zeer waarschijnlijk, dat aan deze zijde van de beuk een altaar stond, waarbij de nis als ampuhenis heeft dienst gedaan. Ook op andere plaatsen zijn in deze beuk een tweetal gelijkvormige gaten ge vonden. Dit heeft het vermoeden doen ont staan. dat deze gaten voor eenzelfde doel hebben gediend. Monumentenzorg achtte het uit bouw historisch oogpunt van belang, deze nissen in het gezicht te laten. Overeenkomstig dit advies is het metselwerk van d enissen in de onmiddellijke omgeving zoo zorgvuldig mogelijk vrijgemaakt van pleisterwerk en kalk en zij zijn thans geheel in baksteen en onbeschadigd tevoorschijn gekomen. BLOEMEN DAAL JAARVERGADERING PROTESTANTEN BOND De afd. Bloemendaal van den Ned.Protes- tantenbond hield Woensdagavond haar jaar vergadering in het bondskerkje onder lei ding van den heer Schiefferdecker. In het jaarverslag, dat uitgebracht werd door den heer J. A. v. Rijswijk, werd 'n woord van herdenking gewijd aan den vorigen voorzitter, den heer E. C. Dekker, die de zen zomer is overleden. Verder werd met grooten dank de arbeid herdacht van mevr. A. M. Verschuyl-Velt- man, die de catechisaties heeft geleid en den secretaris den heer K. Tlnholt. die beiden hun functie hebben neergelegd. Er zijn 25 godsdienstoefeningen gehouden en 3 jeugddiensten. Het kerkbezoek is bevre digend. De afd. telt 259 leden, dat is 13 min der dan verleden jaar. Zoowel het voorberei dend als het eigenlijke godsdienstonderwijs bloeien, respectievelijk met 77 en 19 leerlin gen. Deze bloei stelt evenwel hooge eischen aan de kas der vereeniging Dit bleek ook uit het financieel verslag. Over het afgeloopen boekjaar is een tekort terwijl voor het nieuwe boekjaar eveneens een tekort wordt geraamd. Naast contribu tievermindering is dit toe te schrijven aan dc hooge kosten der catechisaties. Het is dan ook noodig. dat de leden persoonlijk hun best doen om in eigen kring leden te winnen In den loop der vergadering deelde de voor zitter mede. dat een propaganda-commissie gevormd zal worden met hetzelfde doel. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacatrue Tinholt benoemd de heer j. A. v. Rijswijk, die de functie van secretaris op zich zaln emen Besloten werd, om dit jaar geen afgevaar digden te sturen naar de Algem. Verg te Middelburg. De voorzitter bedankte nog den heer Kalser die tijdelijk het secretariaat heeft waarge nomen. PERSONALIA. Voor hot examen delfstof, aard-, plant- cn dierkunde M.O., is te Amsterdam gesiaagd mej. E. A. van Breemen te Haarlem. De heer H. J. Pot te Haarlem, is te Leiden geslaagd voor het Candida a tsexamen rcchtsge leerdheid. NOTARIAAT. Benoemd is tot notaris te Wijhe, C. J. van Holst van Ingen, candidaat-notaris te Wage- n in gen; te Breda, C. C. M. Ligtenberg, thans notaris te Hoorn; te Deventer, P. A. de Gaaij, candidaat-notaris te Hoorn. DE SALARISKORTING BIJ DE AMSTERDAMSCHE BANK. SLECHTS 5 9c IN PLAATS VAN 10 De Msb. ontving van bevoegde zijde de mc- dedeeling dat gezien de vele bezwaren, welke door leden van het personeel der Amsterdam- sch Bank. tegen de salarisvermindemg van 10 pet. zijn ingebracht, de directie besloten heeft de tweede salarisvermindering van 5 pet. welke zou ingaan op 1 Januari 1932, tot nader bericht op te schorten. Dc salarissen zullen dus met ingang van 1 November met 5 pet. verminderd wor den, GEEN STAKING TE DEVENTER. De staking bij de firma Nering Bögei te Deventer gaat niet door. aangezien de loons verlaging is opgeschort. LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders in dit nummer.) HET TOONEEL HET SCHOUWTOONEEL VROUWEN OP KANTOOR Er komt in Vrouwen op Kantoor, het nieuwste stuk van John van Druten. één navrante, knap geschreven scène voor. die in het aangrijpende spel van Marie Holtrop op het publiek een diepen indruk maakte. Het is het tooneel. waarin juffrouw Jones door de telefoon hoort, dat de man, met wien zij zes jaar verloofd is geweest, per vliegtuig naar Holland vertrekt en zijn engagement afbreekt. In deze scène gaat Van Druten boven het „geval" uit en geeft hij met enkele woorden de tragiek van de ongetrouwde vrouw, voor wie het leven op een kantoor een altijd durende ellende is, enkel aanvaard omdat zij er toe gedwongen wordt. In de wanhoop van juffrouw Joncs klonk de wanhoop van honderd dulzendc vrouwen door. Dit tooneel was een puur diamantje tusschen niet alle geheel zuivere stcenen Want in zvjn verdere bewijsvoering is Van Druten niet bepaald overtuigend. ..Neem nooit vrouwen op het kantoor!" Is een der lijfspreuken van den vader van den heer Walker geweest en naar wat John van Druten er van laat zien. zouden wij den ouden heer gelijk moeten geven. Precies wel geteld hebben de dames tezamen in drie uren niet meer dan 2 minuten gewerkt. De rest van den tijd praatten zij over liefde, uitgaan en mannen! Wanneer een der cliën ten van den heer Walker met ons een blik in zijn katoor heeft geslagen, zal hij hem zeker niet gauw zijn zaken toevertrouwen. Vrouwen deugen niet voor het kantoor dat is de les. die John van Druten ons blijk baar mee naar huls wil geven. En de conclusie, die wij uit dit spel van dezen tijd zouden moeten trekken Ls: Zij deugen alleen maar voor de liefde. Al hun gedachten zijn bij den man Inplaats van bij het werk. Juffrouw Hooper is pas gelukkig, wanneer zij een ring aan haar vinger heeft, al is die ring dan ook yan een getrouwden man. die schelden gaat. juffrouw Bufton leeft eerst op. wanneer zij 's avonds met een vriend naar het theater en daarna soupee- ren gaat. en juffrouw Peg Milligan's hart balanceert tusschen Eric Brewer, en Hector Hammond den bediende van ..beneden" en zij zou den weg van vele vrouwen op het kan toor zijn gegaan, wanneer John van Druten niet aartsvaderlijk voor haar had gewaakt. De dames Hooper en Bufton '.eeren wij maar terloops kennen; hun „geval" kan ons daarom maar matig Interesseeren. Voor Peg en juffrouw Jones heeft de schrijver zich meer moeite gegeven, maar enkel Juffrouw Jones lééfde voor ons. Aan haar geloofden wij, met haar voelden wij mee, naar haar ging ons waarachtig medelijden uit. Zij was een mensch! Peg is ondanks het leven dige spel van Dogi Rugani niet veel meer dan een boekenheldinnetje geworden. Dat was alles te zoetig, te lief en te naïef! Zoo'n Peg en haar Heetor Hammond hoo- ren meer thuis ln een Gartenlaube-verhaal van 50 jaar geleden dan in een spel van de zen tijd. Wie gelooft er nu nog aan twee zulke naïevelingen op een Londensch kan toor in onzen tijd van Jazz-band en dancing? Maar in de tec koning van dc f.-.uur van juffrouw Jones is Van Druten heel gelukkig geweest. Zij was de ziel ln dit cifcuk. zij bracht het ware leven op het tooneel en zij ontroerde ons. Door haar zal ..Vrouwen op kantoor" ln onze herinnering blijven. Marie Holtrop hooft deze vijf en der: g- jarige vrouw, die te lanig op het geluk heerft -gewacht en het in een enkele telefoon-ge sprek voor altijd ziet Ineenstorten, mot groote innigheid en ontnoenend-natuuirii jk accent gespeeld. Zij heeft van deze rol iels zeer moois gemaakt en het st/uk nu en dan op een hooger plan op dat van het waar achtige leven gebracht Dogi Rugani toont hoe ian«ger hoe meer de actrice met. een fijn talent te zijn, die in gevoelige nuances aan een rol kleur weet te geven. Zij deed clit ook gisteren als Peg en het iag werkelijk niet aan haar Hef. nu e:i dan teer spel. dat wij maar half ln diit meisje konden geiooven. Hoe aairdSg speeftde zij met Ko van Dijk het tooneel tje op Walker s privé- kantoor. Van Dijk gaf heel zijn beeldend ta lent aan deze kleine rol en maakte er iets bijzonder goeds van. En dan was er dat andere ras-ta!ent mevrouw De Bocr-van Rijk dat een klein rolletje tot iets prachtigs opwerkte. Hoe fijn en ingehouden wist zij deze oude cliënte, die volgens de mensehen „met molentjes loopt" te geven en hoe ontroerend liet ook zij even de tragiek - dezelfde van juffrouw Jones achter dit vrouwenfiguurtje voe len. De verschijning van deze cliënte gaf mij telkens weer een stille vreugde en het speet mij. dat zij in de pauze moest sterven, al maakte zij er dan ook Peg gelukkig mee. De dames Hooper en Bufton bleven 'n wei nig schimmig, wat echter meer aan den schrijver dan aan Rolicn Numan en Emmy Meunier geweten moet worden. Jaap van der Poll maakte het ons moeilijk aan de on weerstaanbaarheid van Eric Brewer ge loof cn Jacques Snoek had een moeilijken strijd te voeren met Hector Hammund, die per se van een oudere generatie wilde zijn. De jongste bediende werd met den noodigen overmoed en vrijpostigheid en travestie door Syb. VWtman gespeeld. John van Druten zal ook na dit stuk voor mij de schrijv :v van Young Woodley blijven. Noch met „En ten slotte" noch met „Vrou wen op kantoor" heeft hij zijn eerste werk overtroffen. Maar een onderhoudend schrij ver heeft hij zich toch ookgisteravond weer getoond en zijn succes bij het publiek was dan ook onbetwistbaar. De stampvol'e zaal Vrouwen op kantoor ging als eerste abon nementsvoorstelling heeft van haar groote ingenomenheid met stuk en spel op zeer dui delijke wijze uiting gegeven. Er was een hartelijk meeleven van het publiek cn dank baar applaus. Een gelukkige inzet dus voor dit eerste abonnement. J. B. SCHUIL. NIEUWS UIT INDIE AGITATIE TEGEN JAPAN. MEDAN. 14 October (Aneta). De politie arresteerde acht Chlneesche Jongelui, die te zamen een comité van actie vormden tegen Japan en anti Ja pan se he pamfletten ver spreidden. De poliue is extra waakzaam. De toes Laad blijft jusUg, DE VISSCHERIJ. Week-Overzicht. Gedurende de week van 8 t. m. 14 October 1931, kwamen alhier de navolgende vaartui gen aan den afslag: 71 stoomtrawlers. 1 ha ring stoomtrawler, 5 Duitsche stoomtrawlers, 2 motor-trawlers, 6 motor haringloggers. 9 motor-trawlloggers, 52 Engelschs haring- drifters. 1 Duitsche, 5 Deensche en 1 Bel gische motorkotters en 138 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 678 tot f 7630. Haring stoomtrawlers f 4836. Duitsche stoomtrawlers van f 3211 tot f4680 Motor haringloggers van f 1857 t- otf 3835 Motor trawllloggers f 356 tot f 1682. Motor trawlers van 2038 tot f 2935. Engelsche drifters f 302f 1492. Duitsche motorkotters f 952 Deensche motorkotters van f 831 tot f 1207 Belgische motorkotters f 622. Terwijl de kustvisschers totaal f 10680 be- somden. De aanvoer bestond uit pl.m. 1.243.500 K.G. trawlvlsch, 1178 kantjes pekelharing en 16825 manden versche haring. De totaal opbrengst óedroeg f 267.667,15. De prijzen waren: Tarbot per 50 KG f 80—f 25. Griet per 50 K.G. f 51—f 20 Groote tong per K.G. f 2.40f 1 60. Middel tong per K.G. f 3.10—f 1.80. Kleine tong per K G. f 2.85f 1.75. Groote scholper 50 K G. f 50—f 31. Middel schol per 50 K.G. f 48—f 26. Kleine schol I per 50 K.G. f 41—f 25. Kleine schol H per 50 K.G. f 40—f 3.90. Schar per 50 K.G. f 29—f 1.60. Bot Per 50 K.G. f 11 Tongschar per 50 K G. Rog 20 stuks f 32—f 18.50. Vleet per stuk f 10f 0.55.' Kabeljauw per 125 K.G. (25 stuks) f 90 f 42. Groote Gullen per 50 K.G. f 25f 7.50. Kleine Gullen per 50 K.G. f 18 50f 0.80. Wijting per 50 K.G. f 6.50—f 1.20. Pieterman en Poon per 50 K.G. f 25f 1. Groote schelvisch per 50 K.G. f 55—f 16.50 Groote middelschelvisch per 50 K.G. f 50 f 11.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 27 f 7. Kleine schelvisch per 50 K.G f 16f 2.50 Leng per stuk f 1.67f 0.30. Makreel per 50 K G. f 18.50—f 1.40 Heilbot per K.G. f 1 85—f 1.30. Koolvisch per stuk f 1.94f 0.15. Haring per 50 K.G. f 7.—f 1.60. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.25—0.85. Griet per 50 K.G. f 65—31. Tongen per K.G. 2.65ƒ1.90. Zetschol per 50 K.G. 47—33. Kleine schol per 50 K.G. f 35—8. - Schar per 50 K.G. 13—f 9.50. Rog per 20 stuks 34.5025. Vleet per stuk 3. Pieterman en poon per 50 K.G. 164. Groote schelvisch per 50 K.G. f 53. Middelschelvisch per 50 K.G. 38—; 29. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. 1199. Kleine schelvisch per 50 K.G. 122.20. Kabeljauw per 125 K.G. 74—48. Gullen per 50 K.G. f 18—3.20. Leng per stuk 1.561.35. Wijting per 50 K.G. 3.70—1.10. Koolvisch per stuk 1.050.20. Makreel per 50 K.G. 15—3.50. Hedenmorgen 10 uur kwam een der fami lieleden van den heer Zwemmer, wonende President Steynstraat 48, aan de deur van dat perceel, doch ontving op herhaald klop pen geen gehoor. Later is de moeder van mej. Zwemmer gekomen en heeft eveneens po gingen gedaan om binnen te komen, hetwelk tot resultaat had dat de deur van binnen geopend werd door de bewoonster die daarop onmiddellijk bewusteloos neerviel. De heer Van Campen, die zelf ziek thuis lag begaf zich onmiddellijk naar binnen en con stateerde de aanwezigheid van kolendamp, waarna hij alle ramen en deuren openzette. Een meisje van 16 jaar lag reeds bewuste loos in bed, doch door kunstmatige adem haling, dloor den heer van Oaanpen toege past, kwam zij spoedig bij. Een jongetje van 4 maanden dat in een wieg vlak naast de kachel sliep, mankeerde niets. De doktoren Van der Kooy en Van Leeuwen waren spoedig ter plaatse en op hun advies werd de kachel op straat gezet. De heer Zwemmer matroos op een trawler, is op zee. De vrouw en het meisje hebben tot nu geen nadeeiige gevolgen ondervon den. BEVERWIJK MARKTBERICHTEN Noteering van den I4den October 1931. Spinazie per kist 3252 cent. Postelein per kist 46—50 cent. Andijvie, 100 str. f 23.50. Raapstelen 100 bos 2. Koolrapen per zak 90 cent. Wortelen per K.G. 71211 cent. Bieten per zak 34 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 46 cent. Id. zand, per K.G. 7 cent. Doppers per Kilo 34 cent. Raspers per Kilo 3538 cent. Snijboonen per K.G. 2236 cent. Heerenboonen per K.G. 25 cent. Trosboonen per K.G. 2227 cent. Spruitjes per K.G. 69 cent. Boerenkool per bak 24 cent, Roode kool per 100 f 24. Savoije kool per 100 f 3. Bloemkool per 100 f 25. Uien per kilo 2 1. 23 1/2 cent. Prei per bos 18 cent. Sla per kist 58—60 cent. Pieterselie per bos l cent. Selderie per bos 2 12 cent. Appelen per kilo 712 cent. Peren per kilo 7—10 cent. Druiven per kilo 34—50 cent, Woensdagmiddag werd in de veilingzaal van de R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Ken- nemerland" een belangrijke vergadering ge houden van tuinders in Kennemerland ter bespreking van de moeilijkheden, waarin de tuinbouw in deze omgeving verkeert en tot het beramen van middelen ter verbetering van den toestand. De vergadering stond onder leiding van het hoofdbestuur van den L.T.B. en was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord wees de vice-voor- zitter van den L.T.B., de heer Groen op de noodzakelijkheid van spoedige hulp van staatswege, zonder welke de tuinbouwbedrij ven niet in stand gehouden kunnen worden, hoewel spr. daarnaast ook moest toegeven, dat het door de huidige wereld-crisis ook voor de overheid uiterst moeilijk is, om maat regelen te treffen. Als eerste spreker trad op Rector Th. N. M. N. Boonekamp van Beverwijk, die in alge- meene lijnen de crisis besprak, die in den tuin bouw voor een groot deel ook te wijten is aan de zeer eigenaardige en maar altijd vol gehouden handelspolitiek der regeering. De huurders lijden in hun bedrijven zware ver liezen en voor het werk verricht in voorjaar en zomer konden zij zelfs geen loon ont vangen. In vele tuindersgezinnen ontbreekt het hoog noodige huishoudgeld, velen verlaten den akker, om op het oogenblik door bij an deren te gaan werken over wat contanten te kunnen beschikken. Het wordt een ramp, al dus spr., want het ontbreekt ook aan eenig bedrijfskapitaal. De regeering staat voor een nood van alle kanten en spr. wijt het aan een gevoel van onmacht, dat zij niets doet. Spr. achtte het oogenblik gekomen om daad werkelijk op te treden, in de eerste en voor naamste plaats door krachtigen uitbouw van de organisatie. Alleen door massale toetre ding zullen de bedrijven van de tuinders nog te redden zijn. Spr. vat tenslotte zijn betoog samen in een drietal wenschen, waarin hij o.m. een actie onder de aandacht van het hoofdbestuur brengt om te zorgen dat geen van de tuinders zijn dagelijksch brood zal behoeven te missen en dat van gemeentewege hun week inkomen wordt verzorgd. Van be lang achtte spr. tenslotte de instelling van regeeringswege van een betaüngsmoratorium in een of anderen vorm. Het moet niet mo gelijk zijn, dat een hypotheekhouder zijn geld opeischt, omdat dit de ondergang van vele bedrijven beteekent. Verder moet gerechte lijke dwang tot betaling van de pacht, wan neer de huurder absoluut in de onmogelijk heid verkeert om te betalen, worden voor komen. Ten slotte beval rector Boonekamp aan het heffen van tarieven van artikelen uit het buitenland en het verstrekken van rentelooze voorschotten op langen termijn als noodzakelijk bedrijfskapitaal. Vervolgens sprak Mr. H van Haastert, se cretaris van den R.K. Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond te 's-Gravenhage, die de beteekenis schetste van de organisaties, die zich o.m. demonstreerde bij de opheffing van de Duitsche noodverordening voor de tuinbouwproducten en bij de overweging van maatregelen, om het risico van de ponden crisis zooveel mogelijk weg te nemen. Daarna behandelde spr. uitvoerig de belemmeringen, welke de export van land- en tuinbouwpro ducten in den weg worden gelegd, in het bij zonder voor wat betreft de beide grootste af nemers van het Nederlandsche product Duitschland en Engeland. Nederland staat geheel alleen te midden van staten, die door het opwerpen van hooge tariefmuren invoer bemoeilijken of soms zelf geheel onmogelijk maken. Nederland wordt overstroomd door buitenlandsche producten, terwijl het niet kan uitvoeren, hoewel dat voor minstens een derde deel van de productie noodzakelijk is. Bovendien wordt de meest-begunstiglng van onze natie meer en meer verminderd, het geen spr. met verschillende voorbeelden aan toont. Het is meer dan tijd, dat dc regeering haai- passiviteit aflegt om eindelijk eens ac tief te worden. De Nederlandsche onderhan delaars moeten bij het sluiten der internatio nale handelsverdragen wat in hun handen hebben, ruilobjecten. Duitschland, dat zelf moet exporteeren zal er zeer zeker geen ta- rievenoorlog voor over hebben. Spr. eindigde niet het uitspreken van den wensch, dat de regeering Nederland zal redden uit zijn weer- looze positie en dat zij de Nederlandsche onderhandelaars niet met leege handen aan de ronde tafel zullen laten plaatsnemen, wanneer het er op aan komt onder voor ons land voordeelige voorwaarden handelsverdra gen met andere mogendheden af te sluiten. Tenslotte werd het woord gevoerd door Rector J. P. Kok, de Geestelijke Adviseur van den L.T.B.. die er op aandrong toe te treden tot de organisatie. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord heeft de vergadering aan het slot der bijeenkomst eenige conclusies vastgesteld, die het hoofdbestuur van den L.T.B. zal pogen uit te voeren. Deze conclusies luiden als volgt: 1. Wegens het voortduren van den crisis toestand en het uitblijven van desbetreffende maatregelen van overheidswege tot verlich ting hiervan, wordt het tuinbouwbedrijf in het algemeen en in Kennemerland In het bij zonder niet alleen in zijn bestaan ten zeerste bedreigd, maar is ook bij zeer vele tuinders en hun gezinnen reeds een noodtoestand ont staan. 2. In dezen toestand van deze 1 aalsten en ook van degenen, die niet meer in staat zijn het loon hunner arbeiders en andere nood zakelijke bedrijfsuitgayen te betalen, zou zijn te voorzien door een steunregeling van gemeentewege, met subsidie van het Rijk, dit laatste naar gelang de financiën der ge meenten hiervoor niet of minder goed toe reikend zijn. 3. Aangezien het tuinbouwbedrijf slechts gezond zal kunnen worden bij een herstel van den noodzakelijken export van zijn produc ten, vormt de passiviteit van ons land op handelsgebied hiervoor echter een absolute verhindering en is dringend noodig, dat ons land door middel van een onderhandelings tarief de mogelijkheid van voldoenden uitvoer dezer producten van het buitenland af dwingt. 4. Teneinde te voorkomen, dat het Katho lieke tuindersvolk zich in wanhoopstemming laat verleiden door schijnschoone eischen van personen en vereenigingen, wier doel niet anders is, dan een bewust aansturen op ver storing der maatschappelijke orde en vesti ging van dc communistische maatschappij, is noodig, dat het zich krachtig aansluit in de R.K. Stands- en vakorganisatie en dat deze namens haar bij dc overheid aandringt om door werkelijk doeltreffende maatregelen als hiervoor genoemd, dezen nijveren stand voor den -te behoeden. 5. Ete uiuv» ci*üag van bovengenoemde prin

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9