De spoorwegaanslag. Het woord is aan... Een licht gedoofd. DANCING H. K. B. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14821 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feesf',-rren. ""andag 19 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD Pircctie: P. W. PEEREBOOM •n ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per weck 0.27/4, per maand 1.20. per 3 maanden /3.57K, franco per post 3.87J4, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand f 0.22. per 3 mnd. f 0.65, franco per post f 0.72/4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkery: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1-^5 regels 1.75. elke regel meer f 0-35. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 10-60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Grocntjea (icderen dag) 13 regels f030. elke regel meer fO.10, uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Wat Matuschka bekende. Hoe hij bij Jüterbog en Torbagy te werk ging. Gedetailleerde mededeelingen. De politie heeft thans een uitvoerig over zicht gegeven van de gedeeltelijk reeds ge melde bekentenissen van Matuschka. Hieruit blijkt, dat hij eind December van het vorige jaar op de gedachte was gekomen, aansla gen op treinen te plegen. Eerst heeft hij aan een plaats in de buurt van Ansbach ge dacht, daar hij zelfs in die omgeving woonde. Het bleef niet bij plannen, spoedig ging hij tot daden over. Met behulp van schroeven had hij reeds een spoorstaaf dwars over de spoorbaan be vestigd, toen plotseling een trein kwam aanrijden. Op een afstand heeft hij toen on gemerkt kunnen zien, hoe de trein stopte en mannen met het lichten langs de rails liepen. Matuschka vertelde dan verder, hoe hij hierop te voet naar het station Rekawïnkel ging en onderweg een zwarten bril en een hechtpleister, waarmede hij zoch onherken baar had gemaakt, in een beek wierp. In Re- kawinkel bleef hij tot den volgenden ochtend; daarna reed hij naar Weenen terug, waar hij zijn kleeren verbrandde. Matuschka heeft eenigen tijd in de buurt van Jüterbog verblijf gehouden. Op een nacht is hij de spoorbaan langs geloopen en heeft hij met het laschapparaat proeven ge nomen, die echter niet waren gelukt. Daar hij echter niet aan het gebruik van instru menten gewend was, liep hij aan beide bee- nen brandwonden op. De beenen van Ma tuschka vertoonen litteekens die van brand wonden afkomstig zijn. Hij heeft in het bezit van ecrasiet of van een vergunning om ecrasiet te koopen willen komen en is met de boerin Forgo in de schacht van een steengroeve aan het onder handelen geweest. Daarna heeft hij ecrasiet en andere springstoffen gekocht. In het begin van Augustus ging hij naar Berlijn. Hij kocht buizen en nam proeven. In dien tijd heeft hij ook een nummer van de „Angriff" gekocht en op het blad de woor den „revolutie, overwinning aanslag" ge schreven. Toen hij al het materiaal bij el kaar had, ging hij op 8 Augustus van Ber lijn weer naar Jütebog. Daar bereidde hij alles voor den aanslag voor. Dicht bij de rails stelde hij zich op en wachtte daar de komst van den trein af. Toen hij den trein hoorde nader komen, schakelde hij de ont steking in. Hij hoorde toen de ontploffing en zag hoe verscheiden waggons uit de rails werden geworpen. Het gelukte hem nog het ontstekmgsapparaat mee te nemen en op de vlucht te gaan. Op 9 Augustus reisde hij naar Weenen terug en toen zijn trein Jüterbog passeerde heeft hij zelf de uitwerking van de exploisie kunnen zien. Hij nam zich toen vast voor, zoo iets niet meer te doen. Tegen dit voornemen in was hij toch weer op de gedachte van een aanslag gekomen, Krantenberichten, waarin stond, dat de aan slag bij Jüterbog met een batterij van een zaklantaarn was uitgevoerd, brachten hem op de idee, voor den nieuwen aanslag zulke batterijen te gebruiken. Matuschka begaf zich op 3 September naar Boedapest en kocht buizen, die hij in de buurt van Bia Torbagy bracht. Bij de plaats, waar later de aanslag werd gepleegd, deed hij ecrasiet in de buizen. Op 8 September ging hij naar Nagy Teteny met een koffer, waarin batterijen en draad. Op 9 September ging hij naar Bia Torbagy Hij wilde geen personentrein, maar een goe derentrein vernielen. Denzelfden dag kocht hij een kaartje naar Raab, van welk kaartje hij den datum onleesbaar maakte. Op 11 Sep tember constteerde hij, dat de goederentrein op den personentrein volgde. Ook op 12 Sep tember hiel hij zich den geheelen dag in de buurt van Bia Torbagy op. Toen begaf hy zich naar het spoorwegviaduct., dat hij als plaats voor den aanslag had uitgekozen. Pre cies op tijd reed de personentrein voorbij. Snel bond hij het apparaat aan de rails vast en legde hij het briefje met de Hongaarsche woorden en de onderteekenin'" „de vertaler in de buurt neer. Hij wachtte en hoorde de ontoloffing. Matuschka holde naar de plaats van de ramp en bracht zichzelf met een mes snijwonden in het gezicht toe, waardoor hij den indruk wekte zelf slachtoffer van de ramp te zijn. Op deze plaats breekt de beken tenis van Matuschka af. Hij deelde, zooals bekend, alleen nog mede, dat hij nog van plan was eenige andere aanslagen te ple gen. TWEEDE KAMER PESSIMIS TISCH OVER DEN VOLKENBOND. Groote waardeering voor het petitionnement. Freud De wilde is evenals het dier wreed, maar hem ontbreekt laaghartighèid. Laaghartig heid is de wraak van de mensch aan de ge meenschap voor de beperkingen die ze hem oplegt. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk III (Buiten- landsche Zaken) der Rijksbegrooting voor 1932. Vrij algemeen gaf men uiting aan zijn groeiende teleurstelling over de resultaten van het werk van den Volkenbond. Vele leden merkten op, dat op dit oogen- blik de aandacht voor het Volkenbondswerk in hooge mate gericht is op de aanstaande ontwapeningconferentie. Zij vreesden, dat een échec van de ontwapeningsconferentie zeer ver strekkende gevolgen zou hebben. Het bestaan van den Volkenbond zelf zou er door in gevaar komen. Sterke druk van de publie ke opinie in verschillende landen zal noodig zijn om dit te voorkomen. In aansluiting hiermee werd met groote waardeering gesproken over het initiatief van de Nederlandsche dagbladpers met be trekking tot het bekende petitionnement en over de energie, waarmede het besluit, eens genomen, tot uitvoering is gebracht. Een enkel woord van herinnering aan dit belang rijke werk hadden sommige der hierboven bedoelde leden in de Troonrede noode gemist. Men sprak de hoop uit, dat andere landen het door Nederland gegeven voorbeeld zullen volgen. Met klem drongen de hierbedoelde leden er op aan, dat de regeering alles zal doen wat mogelijk is om elk uitstel van de ontwape ningsconferentie tegen te gaan. Inmiddels is, naar werd opgemerkt, niet minder noodzakelijk dan het tot stand komen van.een samenwerking op politiek gebied een verbetering van de economische verhoudin gen. Er zal o.m. samenwerking op economisch gebied tusschen verschillende landen moeten tot stand komen. O.m. werd gevraagd, of spoedig de indie ning van een wetsontwerp mag worden ver wacht, houdende goedkeuring van het ver drag betreffende het verleenen van finan- cieelen bijstand aan een aangevallen staat. i DE GEMEENTE EN DE ZIEKENFONDSEN. Eisch der gemeente afgewezen. EEN TUSSCHENVOORSTEL? REDUCTIE OP WATERLEIDINGTARIEVEN GEVRAAGD. In de eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zal aan de Kamer door het Bureau ter goed keuring worden aangeboden een schrijven van de Kamers te Alkmaaf, Amsterdam. Haarlem* Hilversum, Hoorn en Zaandam aan de Prov. Staten van Noord-Holland, waarin verzocht wordt aan die afnemers van het Prov. Waterleidingbedrijf, die meer dan 2000 M3. water per jaar betrekken, waar onder ook zij, die reeds 'tz.g. 22 1 2 cents tarief hebben, een reductie te verleenen van 15"in afwachting van de algemeene verlaging, die in uitzicht is gesteld, wanneer de reserves van het P.W.N. het gewenschte peil zullen bereikt hebben. Eenigen tijd geleden deelden wij mede. dat de gemeente Haarlem van de ziekenfondsen uitkeering gevraagd heeft van den halven cent dien de fondsen per lid en per week mogen afhouden van de premie die zij in nen voor de ziekenhuisverzekering. Het gaat om een bedrag van f 10.000 a f 12.000 in het jaar. De besturen der ziekenfondsen hebben dezer dagen vergaderd om deze quaestie te bespreken. Naar wij vernemen werd besloten zich tegen inwilliging van den eisch der gemeente te verklaren, omdat gemeend werd dat de ziekenfondsen recht op betaling heb ben van het administratievewerk dat zij ten bate der gemeente doen. Wij hoorden verluiden, dat het in de be doeling ligt een tusschenvorostel aan de ge meente te doen. gebaseerd op een vergoeding aan de ziekenfondsen van 14 cent per lid. De gemeente zou dan 1/4 cent meer per lid ontvangen. PROTEST TEGEN SALARISVERLAGING. GROOTE VERGADERING TE HAARLEM. De samenwerkende bonden de Centr. Ned. Ambtenaarsbond. de Ned. Bond van Perso neel in Overheidsdienst, de Bond van Ned. Onderwijzers en den Alg. Bond van Politie personeel in Nederland, georganiseerd in het A. C. O. P. hebben Zaterdagmiddag in het Bongebouw een protest vergadering gehou den tegen de aangekondigde sa'arisvermin- dering vanweg het Rijk. De zaal was geheel gevuld, toen te 3 uur de voorzitter van het Plaatselijk A. C. O P. de heer Staphorst de vergadering opende en in het bijzonder de genoodigden welkom heette, waaronder voor den II. B. B- den heer A. Mars, lid van den Raad en de heer Legnit voor den Ploatse- lijken Raad van vakbeweging en S. D. A. P. Hierna werd het woord verleend aan het Hoofdbestuurslid van den Bond van Over heidspersoneel den heer D. J. Tiepen uit Am sterdam, die in een uitvoerig betoog ernstig protesteerde tegen de aangekondigde sa'a- ris-verlaging, waardoor opnieuw het Rijks personeel dubbel wordt getroffen. Spreker vestigde er de aandacht op, dat ondanks de groote werkloosheid door wordt gegaan met gepensioneerden aan te stellen met 30. ja zelfs met 40 gulden per week pen sioen. De regeering en in het bijzonder minister De Geer durft niet meer terug nu Ir. Kalff heeft gesproken (uit de zaal: ..het Gouden Kalf") en thans moet de regee ring voorgaan om aanstonds gevolgd te worden door de gemeenten en de particu- Edison, de grootste vinder, Die het menschelijk geslacht In een lange reeks van eeuwen Heeft gekend en voortgebracht; Is, zich werend tot het laatste Van een energiek bestaan, Dat geen rust of poozen kende, In de groote rust gegaan. Hij behoorde aan de wereld, Daarom, nu hij niet meer is. Brengt de heele wereld hulde Aan zijn nagedachtenis, En in 's werelds verste hoekjes, Waar men zelfs zijn naam niet kent, Staan producten van zijn schepping, Als een levend monument. Edison zal blijven leven In het helderstralend licht. Dat symbool is van zijn arbeid. Voor het menschenras verricht. Grooter macht heeft hem genomen, Want de mensch is nietig-klein, Maar zij gunde hem, te toonen, Hoe de mensch het grootst kan zijn. P. GASUS.. liere werkgevers. Daarom is deze actie niet alleen een actie van Overheidspersoneel doch heeft hij groote beteekenis voor de geheele arbeidersklasse. Spreker wekte allen op krachtige propa ganda te maken, opdat aanstonds daadwer kelijk door de massa een halt kan worden toegeroepen aan de reactionaire regeering. Met algemeene stemmen werd vervolgens een motie aangenomen die in 16 vergade ringen in het geheele land aan de orde ge steld is en elders in dit blad wordt vermeld- RIJWIELDIEFSTAL. Zaterdag is een heerenrijwiel, staande in de Groendaalsteeg, ontvreemd. Zondag heeft men een fiets gestolen, die onbeheerd tegen een schutting in de nabij heid van het Lunapark geplaatst was. SLECHT OPGELET. Zondagmiddag half drie reden drie mo torrijders op den Noorder Boulevard ter hoogte van het Noorderbad achter elkan der. De 2e motorrijder keek naar meisj die haar fietsbanden oppompten en stopte, de 3e, die ook naar de meisjes keek reed op zijn voorganger in en werd van zijn motor geslingerd evenals de duorijder. De laatste had verschillende lichte verwondingen, doch de eerste had een hersenschudding opge- loopen. Dr. Gerke verleende de eerste hulp de gewonden werden in een particuliere auto naar Haarlem vervoerd. Onmiddellijk daarop werd Dr. Gerke ge roepen voor den Schoton-speler, die op het Zeemeeuwen-terrein zoo leelijk zijn been be zeerde. Die moest zoo lang op hulp wachten, omdat er geen enkele dokter bereikt kon worden. DE LICHTWEEK. HAARLEM, 19 October. HET LUNAPARK OP ZATERDAGMIDDAG. Zaterdagmiddag hebben wij een kijkje ge nomen in het Lunapark in Schoten, waar een „kindervoorstelling" was voor schoolkin deren. De jeugd heeft genoten. En wij ook. Want het was een genoegen te zien, met hoeveel plezier de kinderen van de verschil lende gelegenheden en attracties gebruik maakten. Het was een drukte en een leven van je welste. Daar was het Lustige Rad, waar telkens een hoeraatje opging, als er weer Iemand af gleed, en gejuich, wanneer de laatste het een tijd volhield. Daar was de rutschbaan, offi cieel the Cateract geheeten, en de Deenschu Rondvaart het groote verticale rad met de schuitjes. En de verschillende autobanen de draaimolens, de glijbanen en nog vele andere inrichtingen mochten zich ook verheugen in een groote klandizie. Maar het meeste hebben de kramen, geloof ik te doen gehad. Want de hoeveelheid zuurstangen die wij gezien hebben in de handen der kinderen was ge weldig. Gelukkig hield het weer zich goed. En wij kunnen dan ook zeggen dat het voor de kin deren een heerlijke middag is geweest, ls. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN TEMPELIERSSTRAAT 35 TELEFOON 12633 GEDURENDE DE LICHTWEEK IEDEREN AVOND DANCING Thomas Alva Edison overleden. (2e blad, le pag.) De stand van het Chineesch-Japansche con flict. Geheime onderhandelingen in Ge neve. Notaioisseling met Tokio. (4e blad, 2e pag.) Nog steeds groote onrust in Spanje. (4e blad, 2e pag.) De Tweede Kamer over de begrooting. Veel critiek op de regeering. (2e blad, 3e pag.i Tweede Kamer pessimistisch over den Vol kenbond. (le blad, le pag.) De Tweede Kamer over Nederland en België. Credieten aan Rusland? (le blad, 2e pag.) Het drama op den Majellatoren. Levenslang geëischt tegen leidekkerspatroon. (2e blad, 2e pag.) De opening der Mittovos. (2e blad. 3e pag.) De spoorweg aanslag en. Matuschka's be kentenis. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Staatsbegrooting. (le blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) De groote uitvinder Thomas Alva Edison, die Zondagmorgen overleden is. Men zie het artikel op de eerste pagina van het ticeede blad. De Staatsbegrooting Het voorloopig verslag van de afdeellngen der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting is verschenen, ter gebruikelijke lnluiding van de openbare behandeling. Een eigenaardig document, zoo'n voorloopig verslag, omdat de namen en de partij-et iketten er in ontbro ken, en men lang niet altijd kan nagaan uit welken hoek deze of gene wind waait-, of uit welke hoeken gelijktijdig. Alleen de aandui ding „vrij algemeen werd bezwaar geop perd" in dit gfeval toegepast op de voor genomen salariskorting van de ambtenaren doet een meerderheid veronderstellen. En dan is het nog de vraag of die, na de Memo rie van Antwoord, blijvend zal blijken te zijn. In andere gevallen zijn het „vele leden", „sommige leden", of „enkele leden" wier mee ning tot uiting komt. en kan men zich ple zierig gaan bezighouden met gissingen, hoe veel daar nu wel achter zit. Toch is uit den algemeenen toon van het stuk ditmaal wel het een en ander in posi tieven zin af te leiden, behalve gebrek aan tevredenheid over de algemeene leiding, die van het kabinet uitgaat, waar tegenover staat de erkenning, dat het in een moeilijke positie verkeert. Den minister van financiën wordt blijk baar juist te veel leidend initiatief verwe ten. Sommige van zyn bezuinigingen zijn schijn-bezninlglngen genoemd, maar men vindt het kras dat hij reeds rekening heeft gehouden met de financieele gevolgen van een wijziging in de wet op het L.O.. die nog in het ontwerp-stadium verkeert. „Vrij alge meen", zooals gezegd, is men het oneens met de korting op de ambtenaars-salarissen die hij voorstelt, en hij wordt aangevallen over het interview dat hij aan het Ned Correspon dentiebureau heeft toegestaan en dat in de geheele pers verschenen is. Vele leden zijn ontstemd over zijn uitlatingen in dit Inter view, en sommige leden zouden het beter vinden als alle ministers zich altijd onthiel den van mededeelingen aan de pers inzake het regeeringsbeleid. Aan dezen laatsten wensch zal de regee ring wel niet kunnen voldoen. Zij kan trou wens met een glimlach wijzen op de crltleic van andere leden, die de perscommuniqués van de Nederlandsche Bank niet duidelijk genoeg vinden, en dus voor een betere voor lichting van hun dagbladen schijnen op te komen. Overigens valt niet te loochenen dat de belangstelling van het publiek voor do Ka merzittingen in de laatste jaren dermate is afgenomen, dat het verklaarbaar wordt als een minister zich zooals jhr. de Geer heeft gedaan rechtstreeks tot het publiek wendt. In verscheidene andere landen., voor al in Engeland, doen de ministers dat veel meer dan bij ons. Zij houden zelfs politieke; redevoeringen in openbare vergaderingen, als er geen verkiezing aan de lucht Ls. Het heeft zijn groote voordeelen. als gevende dat nauwere contact met den kiezer, over welks afwezigheid in ons land al zooveel geklaagd is. Alleen het door ministers schrijven van betaalde artikelen in de dagbladen een speciale liefhebberij van wijlen Lord Bir kenhead heeft in Engeland verzet uitge lokt. Maar zoover zijn we in Nederland nog lang niet. en gewenscht lijkt het mij ook niet bepaald. Ongetwijfeld gaat de minister van finan ciën een levendig debat omtrent zijn crLsls- beleid tegemoet. Wat de kracht van het al gemeen beleid betreft kan de Kamer, die sinds vele jaren niet ln staat ls gebleken een vaste meerderheid te vinden, de regeering weinig verwijten maken die niet op de Ka mer zelf terug slaanof vliegen, een boo merang gelijk. Belangrijk is ongetwijfeld het besef, dat ln dit Voorloopig Verslag sterk tot uiting komt, van de overheerschende beteekenis van nau wer internationale toenadering. Vele leden wezen op het groote belang van de Interna tionale ontwapeningsconferentie en op de verstrekkende beteekenis, die een échec zou hebben. ..Sterke druk van de publieke opinie ln verschillende landen zal noodig zijn om dit te voorkomen". Die overweging was het uitgangspunt van ons petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers, en wij kunnen met voldoening de woorden van groote waardeering notecren, die door de Kamer aan het petitionnement zijn gewijd. In de volgende clausules van het verslag over hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) komt het besef van de noodzaak van Inter nationale maatregelen verder naar voren: „Met klem drongen de hierbedoelde leden er op aan. dat de Regeering alles zal doen wat mogelijk ls om elk uitstel van de ont wapeningsconferentie tegen te gaan. Inmiddels is. naar werd opgemerkt, niet minder noodzakelijk dan het tot stand ko men van een samenwerking op politiek ge bied een verbetering van de economische verhoudingen. Er zal o.m. samenwerking op economisch gebied tusschen verschillende landen moeten tot stand komen. O.m. werd gevraagd, of spoedig de Indie ning van eeh wetsontwerp mag worden ver wacht, houdende goedkeuring van het ver drag betreffende het verleenen van finan- cieelen bijstand aan een aangevallen staat". Ook bleek aandrang in de richting van spoe dige oplossing van de vraagstukken han gende tusschen Nederland en België, waarop ..de regeering hoop schijnt te hebben", en werd gevraagd naar een verklaring van „de tallooze bewijzen van buitengewone vrien delijkheid," die Nederland en de Nederlan ders "an Fransche zijde ondervinden. Waar aan werd vastgekoppeld de vraag, of de ge ruchten waar zijn betreffende besprekingen, die zouden hebben plaats gehad tusschen of ficieren van den Nederlandschen en van den Franschcn generalen staf. Op de meeste andere punten, in het voor-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1