MANTELSTOFFEN BONTKRAGEN HöMMEN Co. G.'ft.Startlunfei D' GERARD SMIT ANEGANG 38-40 Het gefabriceerde licht. Eenoodigdheden Sporthuis Haarlem KUNSTSCHILDERVERVEN "P"t; GROOTSTE SORTEERING LAAGSTE PRIJZEN SPECIAALHU1S IN DAMESSTOFFEN Aohiiles en Ajax KANTOORBOEKHANDEL Historische herinneringen. De eerste gasfabriek en de eerste electrische centrale te Haariem. e laatste eeuw Is een tijdperk van ontzettenden vooruitgang geweest. Ook wat het licht betreft. 100 jaar geleden moesten de menschen zich nog behelpen met de walmende kaars en de kwalijk riekende olielamp. De arbeid was toen vrijwel geheel op het dag licht ingesteld, want werken bij die beperkte Een oud model gaslantaarn met vleermuis brander. lichtbronnen was niet goed mogelijk. I>p uitvinding van het pas was wij heb ben daarop reeds in een artikel in ons eerste Lichtweek-nummer gewezen iets veel belovends. De eerste Haarlemsche gasfabriek, die ln 1835 gesticht werd, was een particuliere in stelling. een filiaal van de Continental Gaz- association Company te Londen. De fabriek was gevestigd op hét terrein omsloten door Zijlvest-Raaks en Gedempte Voldersgracht. Oude Haarlemmers hebben daaraan nog herinneringen. Geen aangename! Het bleek duidelijk dat het verkeerd geweest was, om zoo'n fabriek in het midden der stad te stichten. Alles in de omgeving was met een aanslag bedekt, terwijl ver in den omtrek de onaangename gasdampen ingeademd werden. Maar die klachten waren meer van den lateren tijd. Aanvankelijk waren de Haarlemmers zoo verrukt over de moderne uitvinding licht dat door een ijzeren buis binnengevoerd werd! dat zij die onaange name dingen graag op den koop toe namen. Het gas was lang nog niet zoo volmaakt als wij dit nu kennen. Uit onze jonge jaren herinneren wij ons de zoogenaamde vleer muisbranders, het tintelende, wapperende gaslicht, dat erg vermoeiend voor de oogen was. Voor kamérverlichting was het dan ook alleen te gebruiken als de gasvlam omgeven werd door een melkwitteballon. Aan straatverlichting werd in vroeger eeuwen weinig gedaan, 's Avonds verliet men zich op ae maan. De oude leesgezel schappen hadden bij voorkeur hun „avon den'' op dagen dat men op de volle maan kon rekenen. Als de maan dan door wol ken verdonkerd was, gingen de wandelaars met een looplantaarn, waarin een lampje of een kaars brandde, zelf hun pad in de duis ternis zoeken. Later ging de stedelijke over heid er toe over om op enkele zeer drukke punten een olie-lantaarn te plaatsen. Toen het gas kwam werd het aantal straatlan taarns in de binnenstad wat uitgebreid. Dat werd al een groote vooruitgang gevonden. De wetenschappelijke mannen streefden er intusschen naar om het gas als lichtbron te verbeteren. Ook gingen er klachten ko men over de gasfabriek aan de Zijlvest. Af en toe werd er in den raad zwaar over ge debatteerd, maar de vroede vaderen durf- den het toch eerst niet aan om de concessie aan de Engelsche maatschappij op te zeggen en zelf tot gasfabricage over tc gaan. Het duurde tot het einde van de 19de eeuw voor tot deze gewichtige stap werd overgegaan. In 1901 werd door den raad een crediet van 4 millioen gulden toegestaan om op een terrein aan den Harmenjansweg dc gemeen telijke lichtfabrieken te bouwen. Want met de fabricage van gas zou de gemeente ook de opwekking en distributie van electrici- teit ter hand nemen. Er was te voren hier ook een particuliere electrische centrale geweest. De firma He ringa en Wütrich had in haar gebouw in de Schoutesteeg (het straatje dat de Barteljo- risstraat met de Smedestraat verbindt» eenige machines staan om de nabü gelegen perceelen (de grootste afnemer was het café Brlnkmann) van electricitelt te voor zien. 31 December 1902 werd voor het eerst aan de inwoners gas, door de gemeente gefabri ceerd, geleverd. Aanvankelijk was- de gasfa bricage het meest van beteekenis voor de gemeente. Het gasverbruik nam vooral een groote vlucht na de uitvinding van het gas gloeilicht. Toen kon de olielamp niet meer concurreeren. Zeer vele inwoners die aan vankelijk nog afwijzend tegenover het ga^ gestaan hadden, namen het toen. Maar ook de electriciteit-afdeeling breidde zich door den grooten vooruitgang der techniek, sterk uit. De gebouwen aan den Harmenjansweg werden in den loop der Ja ren zeer belangrijk uitgebreid. Ook nog de laatste jaren. De gasfabriek kreeg toen zijn derden gashouder tde hoogste en de leelijk- ste van de drie!), terwijl de centrale ook zoo uitgebreid en gemoderniseerd werd. dat zij een van de best-ingerichte in ons land is. Beide fabrieken, die aanvankelijk onder één directie stonden (de heer J. Blom Sz.> hebben nu geheel gescheiden bedrijf. De heer J. A. A. Ochtmann voert de directie over de gasfabriek, de heer Ir. J. A. Reus over het electricteitsbedrijf. Het is nu zoo, dat de electricitelt voor de verlichtingsdoeleinden het in huis, winkel en gebouw van het. gas gewonnen heeft. Gas wordt nu hoofdzakelijk gebruikt voor koken en verwarmen. Daarvoor wordt ook wel electriciteit aangewend, maar die is voor die doeleinden duurder dan gas. Voor de straat verlichting heeft het gas zich ook nog kun nen handhaven. De gaslantaarns zijn nu zoo uitstekend geworden, dat zij de concurrentie met electriciteit nog kan doorstaan. Op de plaats waar de oude gasfabriek ge staan heeft, zijn nu verschillende groote ge bouwen verrezen, drie scholen en twee kerkgebouwen. Door die groote verandering heeft dit stadsdeel een belangrijke verbete ring ondergaan. Ged. Oude Gracht 33, Telefoon 15663 Wij etaleeren beden: Diverse vooraanstaande merken als: TALENS, LEFRANC, ROWNEY, CUNTHER WACNER Alle bijbehoorende materialen kunnen wij U billijk en goed leveren. NIET HET OUDSTE WEL HET BEST GESORTEERDE ADRES EEN DOELMATIGE LICHT INSTALLATIE IN HUIS. Het nut van stopcontacten. Drie in de huiskamer en eenige in de keuken gewenscht. Het gemak dient den mensch en zeker de huisvrouw bij alle karweitjes, die zij zoo in den loop van een dag heeft op te knappen en die maar al te dikwijls zooveel tijd vergen dat zij den geheelen dag hierdoor in beslag wordt genomen. Geen wonder, dat zij met van deze middelen aan de hand doet, waar in de gelegenheid stelt haar dagelijksche plichten gemakkelijk en vlug te vervullen. Het is de moderne techniek, die haar tal van deze, midden aan de hand doet, waar van het machtigste is: de electriciteit. Oor spronkelijk en nog voor betrekkelijk kor ten tijd in het woonhuis alleen als licht bron dienende, is de electriciteit in weinige jaren geworden tot een belangrijke „hulp in de huishouding", die de huisvrouw heel wat werk en wat vooral van belang is, net minder prettige werk uit de handen neemt. Daarbij is deze hulp. van huisvrou wen standpunt gezien, vrijwel ideaal te noe men: steeds tot werken bereid, -dag en nacht, zonder behoefte aan vrije dagen en zon der een hoog loon voor hare diensten te eischen. Tegenwoordig staat, deze hulp in ons land bijna overal ter beschikking: in Amsterdam bijvoorbeeld zijn 98 pet. der woningen aan het electrisch net aangesloten en van de bijna 1100 gemeenten, die Nederland telt, zijn nog slechts de kleinste circa 160 met 4 pet. van de bevolking van electriciteit ver stoken. De hulp in de huishouding staat dus ge reed in dienst te treden en in vele huishou dingen wordt ook reeds een dankbaar gebruik van haar diensten gemaakt, want allerwegen ziet men tegenwoordig electrische strijkijzers, keteltjes, stofzuigers, enz. Maar evenmin als men van een werkman mag verwachten, dat hij met ongeschikt gereedschap goed werk maakt, evenmin kan men van een hulp in de huishouding het meeste nut hebben, als men haar niet in de gelegenheid stelt, zich zooveel mogelijk nuttig te maken. Dit wil dus zeggen om het terrein der beeldspraak te verlaten dat men alleen dan in zijn huis werkelijk zal kunnen profi- teeren van alle gemakken, die het gebruik van electriciteit biedt, indien de in het huis aanwezige electrische installatie zich hier voor leent, m.aw. dat deze voldoende aan sluitingsmogelijkheden biedt. Want het is al heel onaangenaam, als men het waterketeltje of de schemerlamp niet kan aansluiten, omdat het eenige stopcontact in de kamer door het radio-toestel in beslag is genomen; het is al heel ongerieflijk, als men in den kelder moet rondscharrelen met luci fers met een druppelend kaarsje of met een lamp die door vele meters lang snoer is aan gesloten op het stopcontact in de gang; het is al heel ongemakkelijk, als men in de slaap kamer voor den spiegel staat met het licht in den rug en daardoor bijna niets kan zien. Een nuttig gebruik van de electriciteit in de huishouding veronderstelt daarom in de eerste plaats de aanwezigheid van een doel matige installatie en het is duidelijk dat in stallaties, die een jaar of tien geleden zijn aangelegd en ook nog vele van jongeren datum tegenwoordig geen aanspraak meer kunnen maken op het praedicaat „doelma- ting". In dien tusschentijd is het aantal huis houdelijke toepassingen der electriciteit zóó toegenomen, dat de vroegere installaties hiervoor zeker geen voldoend aantal aanslui- lingspunten bezitten. In de huiskamer bijvoorbeeld werd vroeger één stopcontact, waaraan een staande lamp of een klein schemerlampje konden worden aangesloten, voldoende geacht; soms zelfs beschouwde men dat nog als een bijzondere luxe. Toen de electrische waterketeltjes, de melkkokers, de broodroosters meer en meer in gebruik kwamen, bleek hiervoor een af zonderlijk stopcontact noodig. Daarna kwam het moderne radio-toestel zijn opwachting maken en eischte ook een stopcontact voor zich op. Hieruit volgt, dat in een moderne huiskamer behalve de vaste lichtpunten min stens drie stopcontacten aanwezig moeten zijn. indien men behoorlijk gemak van de electrische hulp in de huishouding wil heb ben. Ook de tegenwoordige keuken zal het niet zonder eenige stopcontacten kunnen stellen: voor het strijkijzer, voor kacheltje, eventueel voor warmwaterreservoir en electrisch for nuis. De meeste electrische huisinstallaties van ouderen datum zijn nogal zuinig aange- legi; het aantal vaste lichtpunten is in veel gevallen te gering en het aantal stopcontac ten bij lange na niet voldoende. Om nu toch zooveel mogelijk van de gemakken der elec triciteit te kunnen profiteeren, nemen dan vaak de bewoners zelf de uitbreiding der in stallatie ter hand en 't is verwonderlijk welk een virtuositeit sommigen hierbij we tor te ontwikkelen. Door middel van verdeelstekers en dubbele snoeren, door aftakkingen uit het kroon steeltje boven de lamp bij her plafond zien zij kans van één aansluitingspunt er vijf te maken. Echter doet men het best de noodige uit breiding der installatie te bespreken met een installateur en aan dezen de werkzaamheden op te dragen. Hier is voor de huisvrouw een dankbare taak om eens na te gaan, in de eerste plaats welke toestellen en extra-lampen voor haar huishouding in aanmerking komen om gelei delijk te worden aangeschaft en daarna uit dit oogpunt de installatie eens nader te be kijken. Als dan de noodzakelijke uitbreiding haar beslag heeft gekregen, zal zij en met haar het geheele huisgezin kunnen profiteeren van wat de electriciteit ln zoo ruime mate biedt: het gemak dat den mensch dient. DE VERLICHTE STRATEN. Het valt op te merken, dat heel wat men schen hun rondwandeling door de verlichte straten beperken tot het centruan van de stad, zonder aandacht te schenken aan het overige deel. Een verlichting als bijvoorbeeld in de Amsterdamstraat is aangebracht, heeft recht op algemeene waardeering. De entree is in deze straat al heel geslaagd te noemen. Aan weerszijden zijn pilaren opgericht waar aan zich verlichte bloembakken bevinden. De straat zelf wordt over de geheele lengte aan beide zijden geflankeerd door een rij ver lichte zuilen, die met een bloembak bekroond zijn. Het geheel maakt een fraai en rustig effect en is een wandeling naar dit stads gedeelte ten volle waard. Een gehee lander karakter draagt de Spaamwouderstraat. De kantige figuren bo ven de straat doen het overigens niet slecht. Er zit iets origineels in deze wijze van. ver lichting. Op de Kleine Houtstraat vestigden wij reeds de aandacht. Ook die moet men niet overslaan. In Haarlem-Noord zijn het de Cronjéstraat en de Paul Krugerstraat, die de aandacht vragen. In beide straten getuigen de aange brachte verlichtingen van een fijnen smaak, zoowel wat den vorm als wat de kleur der versieringen betreft. Groote Houtstraat 123 12215 Telefoon 12215 en Schoterweg 26 Alleenverkoop van Voetballen Schoenen Voor RECLAME Ajax-Voetbalschoenen 6.25 Trainingspakken vanaf 3.50 Sen zilveren kandelaar uit de 18e eeuw. zijlstraat 90 haarlem jelef, 11161 vanaf 100.- (Voor elke Gulden contant besteed, ontvangt U een GRATIS LOT VOOR DE GROOTE WELDADIGHEIDS-VERLOTING. Zie hiervoor verdere reclame in de ZIJLSTRAAT). 8824

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 15