NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK DE OUDE DORPSKERK. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DINSDAC 20 OCTOBER 1931 Een hoekje van de kerk met de oude stoelen en eiken banken van de families van Wa tervliet, Rooswijk, Beeckensteyn en Water- land vlak tegenover den -preekstoel IJMUIDEN DE VISCHHANDEL EN DE VISSCHERIJ. VERSLAG OVER HET JAAR 1930. Het aantal kooplieden, dat ln de Rljks- vischhal geregeld versche vtsch en gedeelte lijk daarbij ook haring en zoutevisch kooht, bedroeg op 31 December van het verslagjaar 253 tegen 245 ln het jaar 1929. Hierbij zijn bulten beschouwing gelaten de handelaren, die, hetzij over ihet geheele Jaar voor een bedrag van minder dan f 100 kochten, hetzij min of meer geregeld de veilingen van haring en zoutevisch bezoch ten. Het aantal ingeschreven kooplieden ver meerderde met 39 nleuiwe, doch verminderde met 31 reeds gevestigde,- die hun zaken alhier ophieven, dat het op 31 Deoemlber 8 meer bedroeg dan op het einde van het vorige Jaar. Voor een krachtige ontwikkeling van den vlschhandel waren de omstandigheden over het verslagjaar weinig gunstig. Bij normalen toestand heeft de handel in de eerste plaats behoefte aan uitbreiding van den aanvoer, ln het bijzonder van de meest gevraagde vischsoorten. Scheen het in den loop van het vorige Jaar, toen het aantal hier thuis behoorende stoomtrawlers een aanzienlijke vermeerdering onderging, dat de vischaan- voeren belangrijk zouden stijgen en de han delaren hun toenemende behoefte aan versche visch dus in bevredigende mate zou den kunnen dekken, in het verslagjaar werd die verwachting door verschillende ongun stige omstandigheden niet ten volle ver wezenlijkt en bleef het aanbod van be paalde vischsoorten zelfs ver beneden de vraag. en Weliswaar steeg de totale aanvoer van Noordzee-trawlvlsch van ruim 43.349.000 kilo in 1929 tot 45.816.000 K.G. in het verslagjaar en ging ook de aanvoer van versche LTs- landsche trawlvlsoh van 1.040.000 K.G. tot 2.640.000 K.G. vooruit, doch deze vermeer dering van den aanvoer had voornamelijk betrekking op minderwaardige vischsoorten. zoodat alleen de categorie van handelaren, die voor deze soorten afzet hebben, voordeel uit den grooteren aanvoer trok. De handelaren, die de fijnere en duurdere vischsoorten verhandelen, hadden daaren tegen ernstige reden tot klagen. De aanvoer van deze voor den handel zoo waardevolle soorten was over het verslagjaar n.l. verre van voldoende om de behoefte der handela ren te kunnen dekken. Deze moeilijkheid was in de eerste plaats te wijten aan de stagnatie in 'het visscherij- ibedrijf gedurende het voorjaar, toen de vangst, in het bijzonder van tong en schol, dermate afgenomen was, dat de trawlers welke de visscfherlj op deze soorten uitoefe nen, geen loonende resultaten meer konden behalen. Het gevolg hiervan was. dat het grootste deel dezer schepen -gedurende de maanden April, Mei en Juni werd opgelegd en de aanvoer van de meest gevraagde visch dus sterk verminderde. Aangezien tong en de grootere soorten schol ln belangrijke hoe veelheden naar het buitenland kunnen wor den geleverd, ondervond de exporthande.' door het te kort aan aanvoer uiteraard in dien tijd groote moeilijkheden. Een tweede teleurstelling wachtte den handel, toen, nadat in den zomer de opge legde schepen wed«r geleidelijk in de vaan waren gebracht, de vangst van bedoelde vischsoorten buitengewoon scihraal bleef, zoodat voortdurend gekampt moest worden met een tekort aan aanvoer en in flvet bij zonder de exporbhandel op Frankrijk en Engeland daardoor zeer gedrukt werd. Aan den anderen kant waren de aanvoe ren van minderwaardige vischsoorten zeer ruim. In sommige maanden van het jaar bedroeg de aanvoer van kleine schelvisfih en kabeljauw 60 en 70 pet. van den geheelen aanvoer. Ook waren door deze booten be langrijke vangsten makreel en haring aange bracht. De aanvoer van groote schelvlsch. voor welke de handel tegen hooge prijzen gereeden afzet kan vinden, was echter bij zonder schaarsch; alleen groote kabeljauw werd in belangrijke hoeveelheden aange voerd. De handel in deze vischsoort was dan ook zeer levendig en bracht eenige ver goeding op voor het gemis van voldoenden aanvoer der vorengenoemde soorten. Dank zij den rulmen^tanvoer van kleine vischsoorten en ln de daarvoor geëigende seizoenen mede van makreel en versche haring, konden ook de vischhandelaren, die zich op den handel in deze soorten toeleggen, ruimen omzet maken. Deze tak van handel gaf dan ook reden tot tevredenheid. Onder deze over het algemeen ongunstige omstan digheden voor een vlschhandel, welke voor namelijk het gevolg waren van onvoldoen den aanvoer van de meest gevraagde visch soorten, werd in de kringen van de hande laren herhaaldelijk uiting gegeven aan de vrees, dat de vlschstand op ae Noordzee op den duur niet op voldoende peil zal gehou den kunnen worden om ruimeren visohaan- voer te mogen verwachten. Wat den afzet van visch betreft, had de handel minder te klagen. De bezwaren, hier bij ondervonden, waren voornamelijk het ge volg van het tekort aan bepaalde visch soorten, zoodaT afnemers en markten, welke deze soorten behoeven, niet voldoende kon den worden voorzien. De afzet van de in ruime mate aangevoerde soorten van kleine visch enz. ging overigens vlot, zoodat de handel hierin zeer levendig was. Nog steeds werd van de zijde der handelaren de klacht vernomen, dat de algemeene onkosten voor hun bedrijf te zwaar zijn en dat zij door hooge spoorvrachten en douane-tarlovern een zeer moeilijken strijd met hun bulten- landsche concurrenten hebben te voeren. TURNVEREENIGING IJMUIDEN. Men schrijft ons' Op Zondag 25 October a.s. zal bij gunstig weer, het Jaarlijksche uitstapje plaats vinden voor de oudste meisjes..- en jongens-adspi- ranten van bovengenoemde vereeniging'. Het zal ditmaal gen fietstocht zijn, zooals voorheen. De gevaren langs den weg en het opwaaiende stof maken het fietsen niet tot pen genoegen. Men gaat dus nu eens wande len. Wandelen behoort tot een van de aller beste sporten. Per trein gaat men naar Bloe- mendaal, om vandaar naar Overveen te wan delen. Natuurlijk zal men op een mooi plekje even uitrusten en misschien gaat men ook wel naar Kraantje Lek. Vervolgens gaat het door bosch en duin langs het Visscherspad naar Zandvoort. Het lijkt nogal ver, maar dat is het niet, zooals allen, die medegaan, wel zullen ervaren. Het vertrek heeft plaats te 7.32 uur van het station, waar allen, die medegaan moeten te zamen komen. Terug van IJmuiden te 6.27 uur n.m. De tocht gaat door de fraaiste wegen van Kennemcrland. Onnoodlg tc zeggen, dat bij ongunstig weer de tocht moet worden uitgesteld. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. s.s. „Tabinta" van de Stoomvrt. Mij. „Nederland" is Zondagmorgen met stuk goederen van Batavia via Londen voor Am sterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 68 d.M. Het Amerikaansche s.s. „Dirico" van de Texas Comp. is Zondagmorgen met een ge deeltelijke lading olie van Port Arthur via Antwerpen aangekomen en passeerde de slui zen te Antwerpen met een diepgang van 67 d-M. Het Danziger m.s. „Josiah Macy" is Zon dagmiddag met een volle lading olie van Ba- toum voor Amsterdam aangekomen en pas seerde de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 77 d.M. Het Nederl. m.s. „Drente" is Maandagmor gen met. een volle lading ijzeraarde van Lon den aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met bestemming voor de Chemische Fabrieken, te Beverwijk. Het Nederl. passagiersschip „Zeelandia" is Maandagmorgen met passagiers en stukgoe deren van Buenos Ayres voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 62 d.M. Het Engelsche s.s. „The Marchioness" is Maandagavond met een volle lading rijwijzer van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, naar Engeland vertrokken. Het Fransche s.s. „Cap d'Antifer* is 16 dezer met een volle lading ruwe phosphaat van Casablanca bestemd voor de „Mekog", te IJmuiden, vertrokken. DRUKTE IN DE VISCHHAL. Het was Maandag j.l. weer een ouderwet- sche dag in de Rijksvischhal. Een dertigtal' trawlers maakte dat er aan de hal geen plaats mèer was. Eenige booten moesten dan ook tot heden blijven liggen. Hieronder was de IJM. 37 met 1300 man den makreel en de IJm. 73 met 1600 manden makreel. Hierbij kwam nog de stoomtrawler „Schoorl" met 1800 manden. De drukte werd nog vergroot door de komst van een twintig Engelsche drifters- Een en ander maakte dat de prijzen zeer gedrukt werden. OPGELEGD. Door de slechte besommingen zijn vier stoomtrawlers van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij opgelegd te weten: de „Derika 4" IJm. 385, de „Martha" IJm. 165, de „Bea trice" IJm. 118 en de „Pieter Cornelis" IJm. 146. Ds. R. J: v. d. MEULEN. Ds. R. J. van der Meulen te IJmuiden is beroepen bij de Geref. kerk te Bolsward. TRAWLVISSCHERIJBEDRIJF. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is aan den heer J. Brautigam te Rotterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie, welke gevormd werd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den ongunstigen toestand, waarin het trawlvisscherijbedrijf te IJmuiden verkeert en werd als lid van deze commissie benoemd de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Voorburg. De heer W. Drop werd te Vlaardingen ge boren en was aldaar kuiperskneht. Na zich in dg vakbeweging begeven te hebben, werd hij bestuurslid van den Centralen Band van Transportarbeiders te Rotterdam, om na een onderbreking van twee jaar als controleur bij de Rijksvischvoorziening, penningmeester van de S. D. A. P. te worden, waarna hij ge kozen werd tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer Drop is in den vlschhandel geen onbekwide; aan de visscherij op zichzelf heeft hij nooit deel genomen. SCÏIEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 18 October: Engelsch Afon Dulais, Llamelly. Duitsch Rhein, Hamburg. 19 October. Ned. motor, Drente, Londen. Ned. Agamendon, Algiers. Noorsch, Skum, Archangel. Ned, Maasstroom, Leith. Ned. Zeelandia, Buenos Aires. Ned. Ajax, Kopenhagen. Noorsch, Standart, Bristol. Noord. Vestiand, Archangel. Engelsch, Elax, Rouaan. Noorsch, Bora ma, Oslo. Vertrokken schepen. 18 October: Finsch, Savonia, Transund. 19 October: Amerlkaansch, Dirigo, Porth Ned. Wersterkcrk, Hamburg. Duitsch, Josua Maoy, Rouaan. Noorsch, Standard, Oslo. Noorsch Elnar Jarl. Swansea. Zweedsch, William de Besse, Rotterdam. VOOR HET EERST NAAR ZEE. HISTORISCH. Reeds Jaren was het scharrelen voor hem geweest, 's Zomers als kellner ln een bad plaats, 's winters en den tijd vóór het sei zoen werkloos, levende van het beetje dat hij overgespaard had en met steun. Dikwijls had hU geprobeerd om als kok of Iets dergelijks een plaatsje op een trawler te bemachtigen, doch steeds was hem dit mislukt. Thans liep hij weer te zoeken en werkelijkhet ge luk was met hem. Hij vond als oudste een plaatsje op een logger. Spulletjes gekocht van z'n spaar centjes. oliegoed, laarzen etc. Vlug aan boord want het schip wacht. Los de tros, achteruit, vooruit, zoo ging de logger de haven uit. Buiten de pier gekomen begon de logger te slingeren en te stampen. Hij werd heel erg zeeziek. Alles draaide hem voor de oogen. Nog nooit had hij zich zoo ziek gevoeld. Van angst begon hij te schreeuwen. Hij wilde weer terug. De bemanning dacht, dat .hij zenuwziek geworden was en sloot hem op. De logger werd gedraaid en de pier weer op gezocht. Met elkaar was de logger geen uur weg geweest. Nog nooit heeft men iemand gezien die zoo hard van boord weg liep als hij. Alles liet hij liggen en moest hem nagebracht wor den. Nu loopt hij weer zonder werk. doch aan varen denkt hij niet meer. DE HAVENS EN SLUIZEN. DE SEMAPHORE-POST MET ZIJN VOORHOEDE-WAARSCHUWINGSDIENST. Ten slotte willen wij het overzicht over den semaphorepost met zijn voorhoede-waar schuwingsdienst besluiten met de misthoorns Daar het bij mistig weet meestal voor de zeevaart onmogelijk is de lichtseinen waar te nemen en zij dus geen baken heeft voor het binnenvaren der buitenhaven en de bui tenkanalen, zijn op verschillende punten ge luidgevende signaalinstrumenten aange bracht Een misthoorn, elke 30 sec twee stooten als: stoot 2 1/2 sec, pauze 5 sec., stoot 2 1/2 sec., pauze 20 sec. gevende bevindt zich op den kop van de zuidpier. Indien deze defect is, wordt het mistsein gegeven van den westelijken vuurtoren af, elke minuut vier stooten gevende, t.w. één stoot van 2 1/2 sec., rust van 5 sec., stoot van 2 1/2 sec., rust van 5 sec., stoot van 2 1/2 sec., rust van 5 sec., een stoot van 2 1/2 sec., en tenslotte een rust van 35 sec Een electro magnetische klok, elke 5 sec. één slag gevende bevindt zich op den kop van den zuidelijken lagen dam van het zuider- buitenkanaal. Een misthoorn, electrische nautofoon, elke 15 sec. een stoot gevende van 3 sec. bevindt zich op den zuidelijken lagen dam van het noorderbuiten kanaal. Deze geluidsignalen worden van den Se maphore-post in werking gesteld, behalve de nautofoon die van het nieuwe Havenkantoor af bediend wordt. Tenslotte is nog te vermelden een rood en zwart geblokte lichtbrulboei „IJmuiden" die zich op drie zeemijl voor de haven bevindt, elke 10 sec. gedurende 7 sec. licht geeft en voortdurend loeit. Dit loeien is sterker naar mate de zee ruwer is. doordat hierbij de boei meer schommelt en de gas uitlaat automa tisch meer vrijkomt. WEER TRAWLERS OPGELEGD. Men schrijft ons: In uw blad van Maandag j.l. komt onder bovenstaand hoofd een overgenomen, artikel voor, waarin de volgende zinsnede: „Al is de toestand niet rooskleurig, uit de laatste be richten blijkt, dat er weer eenige opleving in de trawlvisscherij merkbaar is." Wij willen even opmerken, dat juist nu weer trawlers opgelegd worden en van op leving geen sprake is, nl. jl. Zaterdag de „Trio" IJm. 175 van de V.E M en heden we derom 4 trawlers van de V.E.M.". Tot zoover deze opmerking: WU hebben hieromtrent geïnformeerd bij de directie van de V.E.M., die ons mededeelde dat het inderdaad juist is dat er weer traw lers opgelegd worden door de bedroevende uitkomsten der visscherij. De directie zag, mede met het oog op den toestand in Dultschland en de valuta in Engeland, de vooruitzichten voor de visscherij zeer donker in en verzekerde ons, dat binnen afzienbaren tijd de kustbooten wel weer opgelegd zullen zijn. BESOMMINGEN 20 OCTOBER. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 13 stoomtrawlerse 2 kotters en 6 haringdrifters. De besommingen waren: Manden. Trawlers. 1300 Utrecht f 3100. 220 Paris f 1600. 230 En Avant f 2100. 850 Limburgia f 2600. 60 Flandria f 2200. 200 Maasmond f 1900. 60 Johanna Marie f 1600. 1240 Schoorl f 4300. 255 Friesland f 2100. 60 Avila f 2400. 1040 Silvain f 3100. 65 Zeehond f 2600. 60 Dolfijn f 2900. Kotters: E 506 f 990. BX 203 f 810. Versche haring: LT 181 f 859. IT 1166 f 654, LT 152 f 530, LT 740 f 921, IT 120 f 358, HL. 88 f 416. NAGEKOMEN BESOMMINGEN 19 OCTOBER. Manden: Trawlers 1300 Gloria 4444. 75 Nelly Gezina 2394. 400 Beatrlc.e 1305. 550 Jacqueline Claslne f 1954. 260 Proef I 1116. 150 Alkmaar 1700. 370 Peter D. 1897. Perseus 1802. Kotters: E 365 1 10807. HF 306 715. Loggers: KW 65 570. KW 178 741, KW 43 726, KW 44 ƒ1585, KW 151 1314. Versche haring: LT 194 2042, LT 517 980, LT 133 461, LT 253 578, BF 919 1491. PD 334 913, PD 377 670, LK 1 1344, IJ.H. 817 556. Wanneer ge, na een wandeling door het prachtige park „Velserbeek" gemaakt te hebben, dit door de hoofdingang verlaat en links om gaat, voert een smalle weg naar het oudste gedeelte van de gemeente Velsen. Zijt ge langs de bekende paaltjes gegaan, dan komt ge op het rustige pleintje. Geen autoverkeer, geen haast, geen overstelpende drukte, daar komt de rustelooze mensch tot kalmte. Daar rond wandelende, langs de vriende lijke huizen, door de nauwe straatjes doet de middeleeuwsche sfeer u weldadig aan. Zeker zult ge dan ook stilstaan bij het vrien delijke kerkje, met de oude begraafplaats er om heen. Voor het hek staande, zult u de letters trachten te ontcijferen, die op de eeuwen oude steenen zijn gebeiteld en zult ge eenige oogenblikken met uw gedachten vertoeven bij de familie's die daar hun. rust gevonden hebben. Ge ziet in uw gedachten dan de oude Vel- senaren het aardige kerkje binnen gaan en met dezelfde rust gaan ook nu des Zon dags de bewoners van het oude Velsen ter Kerke. Wanneer ge de kerk bekijkt, vertellen de andere dikke muren u wel, dat reeds een lange geschiedenis aan haar verbonden is endat zij tijden van voor- en tegenspoed heeft medegemaakt, dat haar klokken in tijden van angst en nood hebben geluid en eveneens haar tonen vroolijk doen weer klinken in tijden van vreugde en voor spoed. Omtrent de kerk te Velsen vonden wij ln de oude archieven verschillende aanteeke- ningen, zoo ook, dat tusschen 715 en 739 de kerk te Felison in Kinnehem geschonken werd aan het klooster Epternach terwijl Bis schop Willem van Utrecht haar op 28 December 1063 afstond aan den abt van Ep ternach te Velsereburg. In 1156 staat Gerard Abt van Epternach de kerk af aan graaf Floris III en ontvangt hiervoor in de plaats landerijen. In- 1358 vergunde Johannes van Arkel. bisschop van Utrecht haar aan Willem van Wezemale en Cathrina van Velsen, heer en vrouw van „Waterland". In het boekwerk ..Kabinet van Nederland- sche en Kleefsche outheden" door M. Brouërius van Nidek, uitgegeven in 1727 komt een „kontprint" voor van de kerk te Velsen in 1617 met het onderschrift: „St. Tingmans kerk te Velsen afgebeelt in den jare 1607 met haar kerkhof en bemuring en ouden antyken Ingang, zijnde van over vele jaren bekent voor een out gebouw, nu nogh in wezen, maar veel verandert alsmede een afbeelding van een deel van de kerk in 1630. Wij lezen hier verder in: „De kerk, welke men in onze printtafereel tjes ziet is in een latere eeuw gebouwt en ter gedachtenisse van den abt Engelmundus, de bijzondere patroon der Velsenaren en apos tel van Vriesland ingewijdt volgens de ge- tulgenlsse van Molanus in zijne geboorte dagen der Nederlandsche Heiligen, die zulx uit de geschriften van Velzeh getrokken heeft, zodat ik niet begrijpen kan op wat gront men deeze kerk onder het eerste ta fereeltje St. Tingmanskerk genoemd heeft. Molanus bewijst in zijn voorverhaelt boek dat deze Engelmundus een Engelsman, doch van afkomste een Vries geweest is. dat hij ten tijde van Willebrordus in Holland ge komen was en het evangelium aan de Keuzewees verkondigt heeft. Hij voegt er bij VELSEN. „Na veel arbeids de koorts gekregen heb bende, heeft hij de ziele in de handen van zijnen schepper overgegeven en is te Velsen statelijk begraven. De St. Engelmundus Kerk heeft zijn naam ontleend aan dezen evangelieprediker. Gedurende het beleg van Haarlem zou de kerk veel aanstoot en vernielinge aan hare balken hebben geleden Molanus zegt verder, als hij spreekt over de overblijfselen van St. Engelmundus: „thans worden ze te Haeriem bewaart, om dat meest alle de huizen te Velsen, zoowel als de balken der kerke afgebroken zijn", terwijl Broeiërius van Nidek vervolgt: .Lich telijk is daar uit af te meten, dat de muren niet, lang daarna over einde hebben konnen blijven staan maar daar de meeste breuke geschiedt was, mettertijd ook zijn nederge- stort. De oude dorpskerk te Velsen De kogel waarmede de manmoedige admi raal Jacob van Heemskerk op den 25ste April des jaren 1607 in het bevechten van de Spaansche Zeemaght in de Baje van Gibraltar geschoten is en met het admiraals lijk naar deze landen gebragt wierd, is in het Velsertorentje opgehangen om aldaar gebruikt te worden om mosterd te malen, dat aanleiding gaf tot het volgende ge dicht: „Ik, die weleer de Schrik aan Spanje heb benomen „Toen Heemskerks heldendaat het gansche lant dee schroomen „Hang hier nu tot gerijf van ieder boeren hut, „En mael de mostert klein die ,'t Velsen ambacht nutt* „Uit een Biskajenberg daar ben ik uit geboren, „Een lant. daer Spanje's Vorst, als hij daer komt moet hooren, „Dat ieder Edelman zich kent zoo goed als hij, ..En elke inborellng zijn adel draegt op zij. „Mat wat mijn lant zich roemt van zijn voorlede daden „Is nooit het Moorsche juk op zijnen hals te laden. Brug over zijkanaal B op den weg Velsen— Amsterdam, welke men bezig is af te breken. De ijzeren pijlers in het water dateeren van 1876.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 18