Van alles en nog wat. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 20 OCTOBER 1931 „Mijn daden en mijn eer die Overtrffen 't al. „Ik heb den Taeg behoed, ik was zijn donderbaL „Ik sloeg den helt terneer, die zijn bebloeden degen „Met lust dacht aan het vües der Phlippen af te vegen, „Die mijner Ridd'ren moet dee zinken in den schoen, „En den Kastiliaën naar het gebergt dee spoen. „Door eenen doot alleen was 't groot bestek gebroken, „Er. Spanje zijn verderf gelukkelijk ontdoken, „Zoodat ik vreeze en vlucht en moort en roof en brant „Heb veiligh afgekeert van 't angstigh vaderlant, „Fij dan; dat ik hier blijf dus schandelijk vergeten, „Vergaen in mijn roest, door weer en wint versleten. „Mijn vijant bout een graf tot zulk een zeemans eer „En zijn verdiende lof verdonkert nimmermeer, ,Maer ik sloof als een slaaf en moet nu mostert malen. „Die zijn gebeente maelde, eer 't Spanje trots dee dalen. „Hangt hier den Boer ten spot. die op zijn kermis kwam „Nu ultjulcht: dit 's de kloot, die Heemskerk 't leven nam „Daer ik met recht behoor in louter gout beslagen „Den dank voor al mijn dienst naar Spanje wegh te dragen „En tot een eeuwigh blijk van zulken wonderwerk „In 't groot Escurial te hangen in een kerk". De oude Velserkerk moet veel grooter zijn geweest en was een kruiskerk, doch in 1S72 zijn de beide zijbeuken er wegens bouw valligheid afgesloopt na goedkeuring van de Staten van Holland. De torenspits werd in 1887 om dezelfde reden afgebroken en een nieuwe houten met leien gedekte spits op geplaatst. De torenklok draagt het Ingegoten wapen van den bur gemeester van Amsterdam G. Corver, die in de 18de eeuw op het landgoed „Watervliet" woonde. De kerk is in de 13de eeuw in Romaan- sche stijl van tufsteen gebouwd. Het oude koor is niet meer aanwezig, ook van een zuidelijke zijbeuk is niets meer over. In den toren ziet men een steen, die met een afbeelding van St. Engelmundus ver sierd moet zijn. De onderste vensters van den toren schijnen oorspronkelijk schiet gaten geweest te zijn. De toren bevat twee klokken. De eerste heeft 1.02 M. middellijn en draagt als rand schrift: Ciprianus. Crans. Janz. Amstelodami. me. Fecit. Anno 1745. 1 Even lager staat: Per muniflcentiam. Amplissimi. Domini. Gerardi Corveri, Toparchae. Velsensis, etc. Consulis. Amstelaedamensis. etc. vice prae- sidius. Hoe. campana. Renovata. Ao. MDCCXLV. De andere klok heeft een middellijn van 0.88 M. en draagt als randschrift; Jan Pie- tcrsen en Pleter Clasen, Kerkmeesteren hebben mijn doen gieten. Anno 1687 In de kerk vindt men op de zware eiken houten banken de dikke bijbels met koperen sloten nog aanwezig, terwill de bijbel op de preekstoel het jaartal 1662 draagt. In de uitbouw vóór de preekstoel vindt men nog de plaatsen met kussens en de stoelen met opschrift van de bewoners der heerlijkheden „Watervliet", „Rooswij k", „Beeckensteyn" en „Waterland". In de kerk zijn later vier koperen kronen aangebracht welke electrisch verlicht zijn. Sedert de aanneming van den gerefor meerden godsdienst werd de Velserkerk on der de tweede klassis vain Haarlem gerang schikt en als eerste leeraar stond hier Jo hannes de Wolf, beroepen 1548 en overleden in 1602. In de laatste jaren stonden hief als herder Ds. W. S. van Leeuwen van 1924 tot 1930 en sinds 27 Sentember 1931 Ds. J. Th. Meyer, eertijds predikant te Gendt. GEMEENTELIJK GASBEDRIJF. VERSLAG OVER HET JAAR 1930. De hoeveelheid gas welke van de Hoog ovens betrokken werd, bedroeg 5.650.006 M3. tegen 5 308.226 M3. over 1929.. zijnde een ver meerdering van 341.780 M3. of 6.438 pet. Over 1929 bedroeg de stijging 11 403 pet. De hoeveelheid gas in 1930 door het Staats- visschershavenbedrijf afgenomen bedroeg: Gewone meters 129429 M3 Muntmeters 17804 M3. Totaal 147233 M3. De hoeveelheid gas door de verbruikers aangesloten aan het gemeenteliik gasbedrijf afvenomen bedroeg 5.541.508 M3. Het aantal aansluitingen steeg van 8798 tot 9508, zijnde een vermeerdering van 710 of 8.07 pet. Over 1929 bedroeg deze vermeerde ring 7.72 pet. Hte gasverbruik bedroeg over 1930: ge wone meters 1753542 M3., muntmeters 3908017 M3. en eigen gebruik 27182 M3 in totaal dus 5688741 M3. De grootste aflevering per et maal had plaats op 16 December en bedroeg 21275 M3. of 1 267 van het totaal afgeleverde gas. De kleinste aflevering had nlaats op 9 Juni en bedroeg 9749 M3. of 1/583 van het totaal afgeleverde gas. De grootste aflevering per week had plaats van 8 t. m. 14 December en bedroeg 129277 M3. of gemiddeld 18466 M3. per etmaal of 1/308 van het totaal afgeleverde gas. De gemiddelde etmaalaflevering bedroeg 15585 M3. Over 1929 bedroeg de gemiddelde etmaalaflevering 15305 M3. Het aantal inwoners der gemeente bedroeg over 1930 gemiddeld 40345. zoodat het gas verbruik per Inwoner dit jaar heeft bedragen 141 M3. tegen 145.44 M3. in 1929 De gasaflevering bedroeg in procenten van de totale aflevering: in 1930: gewone meters 30 825 pet., munt meters 63 697 pet. en eigen gebruik 0.478 pet. terwill dit over 1929 bedroeg voor: gewone meters 23.146 pet.: muntmeters 68.595 pet. en eigen gebruik 2.259 pet. Door het StaatsvLsschershavenbedrijf werd afgenomen 147223 M3. of 2.590 pet.. De gas- berging bedraagt te IJmuiden 28000 M3. en te Velsen 2000 M3. zijnde een totaal van 30.000 M3dus °725 M3. meer dan de groot ste etmaal-afievering. De gasberglng be droeg dien dag 141.01 pet. van de etmaal aflevering. Het gasverbruik door particulieren was over 1930: gewone meters 1753542 M3. munt meters 3908017 en eigen gebruik 27172, ter- jvijl dit over 1929 bedroeg: gewone meters 1628205 M3., muntmeters 3831996 M3. en eigen gebruik 126185 M3. De gasprijs bedroeg voor verbruikers over den gewonen meter 8 cent en voor munt metergebruikers 9 cent per M3.. met dien verstande, dat voor een verbruik over den gewonen meter boven 700 M3. en voor een verbruik over den muntmeter boven 500 M3. per jaar resp. 6 en 7 cent per M3. wordt be rekend. Voor kleiründustrie en verwarming is de prijs mits door een afzonderlijken me ter gemeten 4.5 cent per M3. voor de eerste 1200 M3., terwijl vcor iedere volgende 1200 M3., gaande tot 12000 M3. de prijs per M3. 0.2 cent verlaagd wordt De Inkoopsprijs van Hoogovens bedraagt op basis van een kolenprijs van f 16 voor de eerste 2 millioen M3. 3.5 cent daarna 2.5 cent. Voor directe levering uit de persleiding werden deze prijzen met de helft verminderd. De temperatuur van het gas aan den uit laat van den fabrieksmeter te IJmuiden be droeg van 1 Juli 1924 tot* 30 Juni 1925 ge middeld 9.21295 gr. C. Deze temperatuur is als basis aangenomen ter verrekening van verschillen in de te leveren hoeveelheid, die 't gevolg zijn van temperatuurverschillen. De temperatuur van het gas. ontvangen over de fabrieksmeters te IJmuiden en Velsen be droeg in 1930 gemiddeld 10.44192 gr. C. De ontvangen hoeveelheid gas bedroeg 5 648321 M3. terwijl bovendien rechtstreeks uit de persleiding 1685 M3. ontvangen werd. ■De hoeveelheid gas. door de Hoogovens in rekening gebracht, bedroeg 5.625515 M3. Het. aantal gasmeters bestond op 1 Januari 1930 uit 1664 gewone en 7325 muntmeters en op 1 Januari 1931 uit 1862 gewone en 7821 munt- mteers. Het gemiddeld verbruik over een munt meter bedroeg 497.2 M3. tegen 533.2 M3. in 1929. Het gemiddeld verbruik over een ge wonen meter bedroeg 924.6 M3. tegen 1032.4 M3. in 1929. In 1930 werden 107 meters naar het IJk- kantoor te Amsterdam verzonden. Op 1 Januari 1931 bestond het buizennet uit een lengte van 82429.85 Meter en een in houd van 1341.730 M3. BEVERWIJK DE HOOGE HAVENTARIEVEN. VERLAGING VOORGESTELD. Zooals wij reeds berichtten zullen B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering voor stellen, om over te gaan tot verlaging van de haventarieven. Aanleiding tot dit voorstel is een aan B. en W. gericht verzoek van de houders van motor- en stoombootenonderne mingen op Amsterdam en de Zaanstreek, waarin wordt gevraagd de thans geldende tarieven van 3 tot 1.50 per 1000 K.G. laadvermogen terug te brengen. De betrok kenen hebben er het College op gewezen, dat tengevolge van de moeilijke tijden, welke handel en industrie thans doormaken, de vrachtprijzen steeds lager daalden, welke daling geen gelijken tred hield met de on kosten voor hun bedrijven. De alhier geves tigde vereeniging voor Handel en Industrie heeft op een verlaging der abonnements gelden aangedrongen. De havenmeester, de heer Ph. v. d. Kolk, wiens advies over deze verzoeken werd inge wonnen, heeft B. en W. medegedeeld, dat in derdaad in deze gemeente de abonnements gelden hooger zijn dan in alle andere plaat sen van Noord- en Zuid-Holland. Te Amster dam, Rotterdam, Leiden, Den Haag, Haarlem, Alkmaar en Zaandam, varieeren de tarieven van 1 tot 1.50 per kub. M. Volgens den havenmeester is het hooge abonnementsgeld oorzaak, dat verschillende ondernemingen de Beverwijksche haven niet vaker bezoeken, dan dringend noodzakelijk is en daardoor ook geen geregelden dienst op Beverwijk onder houden. De havenmeester heeft B. en W. dan ook geadviseerd aan het verzoek te voldoen. De voorgestelde verlaging zal de ontvangsten aan havengelden met ongeveer 1200 per jaar verminderen, voor zoover het de plaat selijke beurtschippers betreft. Verwacht mag worden, dat deze vermindering echter voor een deel zal worden gecompenseerd, door uit breiding van het aantal abonnementen. B. en W. kunnen zich met dit advies vereenigen en hebben den Raad voorgesteld de betrekkelijke verordening te wijzigen. Indien de gemeente raad dit voorstel aanvaardt, waaraan o.i. geen twijfel behoeft te bestaan, zouden de verlaagde tarieven 1 Januari 1932 in werking treden. COLLECTE. B. en W. hebben aan de Christelijke Meis- jesvereeniging „Draagt elkander in de liefde" toestemming verleend tot het houden van een geldinzameling langs de huizen. De gel den zullen worden bestemd voor het ver schaffen van kleedlngstukken aan de armen van alle godsdienstige gezindten. Op de op 16 Oct. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 60—70 cent. Postelein per kist 60 cent. Andijvie 100 str. f 1.80f 3. Koolrapen per zak f 1. Wortelen per zak f J. Bieten per zak f 1. Aardappelen klei per KG. V-6 cent. Idem, zand, per K.G. 7 cent. Doppers per K.G. 26 cent. Trosboonen per KG. 2451 ent. Spruitjes per KG. 13 cent. Boerenkool per bak 25 cent. Roode kool per 100 f 4f 5. Savoye kool per 100 f 4f 9. Bloemkool per 100 f 6f 12. Uien per kilo 4 cent. Prei per bos 1624 cent. Sla per kist 1025 cent. Pieterselie per bos 1—2 cent. Selderie per bos 5 cent Appelen per kilo 1416 cent. Peren per kilo 1618 cent. Frambozen per carton 22 cent. Druiven per kilo 3648 cent R.K. MIDDENSTANDS VEREENIGING „DE HANZE". Gisteravond hield de R.K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" een ledenvergadering in het gebouw der K.S.A. Nadat uitvoerige besprekingen waren ge wijd aan de voorstellen, welke op de Centrale Raad zullen worden behandeld, werden tot candidaten voor de politieke contractcom missie benoemd de heeren N. Holt en W. Lubbers. Vervolgens maakte de genomen stichting van een steunfonds voor behoeftige midden standers een onderwerp van langdurige be sprekingen uit. Besloten werd tot uitwerking van dit plan een commissie van voorberei INGEZONDEN MEDEDEEL INGEN a 60 Cts. per regel WIJ WAKEN voor het gedeponeerdo mork Loc ar bits. Locarblta waakt over Uw gezondheid. Locarblta Qroene Kruis Hoest - bonbons. ding te benoemen, waarin met de geestelijke adviseur, Rector Th. Boonekamp, zitting kre gen de heeren N. J. Out, H. Holt en H. Tromp. Deze commissie zai zich belasten met de In zameling van gelden. SANTPOORT TOONEELVEREENIGING T.N.E.G.O. Deze tooneelvereeniging, opgericht den 17den Februari 1931, gaf gisteravond reeds een opvoering van „De Getrapte", drama in 4 bedrijven van den bekenden tendenz-stuk- ken schrijver Inte Onsman. Voor het scherm rees, leidde de voorzitter, de heer J. Zaal, de nieuwe vereeniging even bij het talrijke publiek, dat de zaal van „De Wevman" vulde. in. Spr. gewaagde van de groote medewerking, die de jonge vereeniging had mogen ondervinden, niet in het minst vanhet muziekgezelschap „Vriendenkring" uit Haarlem 'dirigent Hugo Pohl). Voorts wees de heer Zaal op het feit, dat T.N.E.G O. voornemens is haar avonden niet met ..bal na" te besluiten, opdat mén de zekerheid krijgt de zaal met tooneelliefhebters gevuld te zien. En tenslotte riep spr., wanneer het spel eens niet zoo vlot verliep, als men wel zou wenschen, bij voorbaat de clementie der aanwezigen in. Dit laatste nu had gevoeglijk achterwege kunnen blijven, want zooals later bleek, ver liep het spel der nieuwe vereeniging niet minder vlot, als het in doorsnee bij andere, langer bestaande vereenlglngen pleegt te ver- loopen. Dat spel en stuk insloegen, bleek wel uit het applaus, dat na elk bedrijf weerklonk en uit de stilte, die tijdens het spel heerschte. Vooal toen Wilhelm Genslcke <De getrapte) afscheid van zijn dochter Klara (Mei. Harm- se) nam, kon men wel een speld hooren vallen. Het succes, dat T.N.E.G.O. dezen avond boekte, kan gevoeglijk voor het grootste deel geschreven worden op rekening van het feit, dat de hoofdrollen in zulke goede handen waren. De rol van „De Getrapte" werd uit nemend vertolkt door den heer Mosterd. Sober en toch vol aanklacht tegen hen, die hem zonder meer opstraat hadden gezet. Zijn vrouw Martha (Mevr. Raven) was de echte „pikvin", zooals Onsman die bedoeld heeft, terwijl zijn dochter Klara (Mej. Harmse) ook de rol van het altijd hard werkende, nimmer genietende meisje zeer goed aanvoelde. Een bijzondere pluim komt voorts toe aan den heer Servaas. Volkomen gaaf en natuurlijk gaf hij „Streling", den losbol, weer. Van de kleinere rollen noemen we nog Baron van Wantrlcs (de heer Zaal! en Lena (mej. Jan sen). En als we in aanmerking nemen, dat het hier een eerste opvoering gold, dan ver dient ook het spel van de heeren Beun en v. d Kamp vermelding, al zouden we speciaal laastgenoemde wat meer losheid van spel en zeggingskracht toewenschen. LIS5E BRAND Maandag brak brand uit in de schuur van Gebr. v. d. Lans, bloemisten, in de Rovers broekpolder onder Lisse. De-schuur brandde geheel af. Een paar frase machines, een auto en een partij bloembollen werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. HOOFDDORP. BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandagmorgen omstreeks half elf werd de b' H*-*> -»rd voor een brand die was uigebroken in de boer derij van den landbouwer J. Monster, aan den Hoofdweg nabij den Bennebroekerweg. Doordat de gebouwen grootendee's van hout waren opgetrokken en het hout kurkdroog was, greep het vuur zóó snel om zich heen, dat alles weldra in lichte laaie stond en aan redding niet meer viel te denken. Alleen een steenen schuurtje wist de brandweer te be houden. Gelukkig liep het vee in de weide. Het woonhuis, de landbouwschuur en een graan- berg en alles wat zich daarin bevond, brand de tot den grond toe af. De oorzaak is nog onbekend, een onderzoek df^-naT is ingesteld. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd. NOG GEEN BESLISSING OVER LEIDEN'S STADHUIS. In den gemeenteraad van Leiden is Maan dag de stadhuisbouw besproken. Algemeen werd verwondering uitgedrukt over de ge wijzigde houding van B. en W„ die thans voorstellen de opdracht van architect Dudok in te trekken, en toegeven aan den wensch van den minister tot behoud van den ouden gevel. Het debat Is verdaagd tot 2 November. VOORARREST VAN ADVOCAAT VERLENGD Naar wij vernemen, heeft de Eerste Kamer der Rechtbank te Amsterdam de gevangen houding gelast van den advocaat en procu reur te Amsterdam, die gearresteerd was als verdacht van betrokken bij de gepleegde ver duistering en oplichting, waarvan een te Limmen (N.H.( woonachtige vrouw het slachtoffer is geworden. WERKLOOSHEID ONDER MAASTRICHT- SCHE BAKKERS. Te Maastricht is reeds werkloosheid en ver arming ontstaan onder de bakkersgezellen en broodbezorgers, tengevolge van de concur rentie van Belgisch brood. Het bestuur van den R.K. Gezellenbond mocht naar de Msb. meldt, van den Minister j.l. Zaterdag bericht ontvangen, dat een on derzoek gaande is, waarbij gestreefd wordt naar het spoedig treffen van voorzieningen. DOOR EIGEN GEWEER GEDOOD. Maandagmiddag is de 38-jarlge fotograaf P. v. d. N. te Gouda die op den Plas Elf hoeven onder de gemeente Reeuwijk, wilde gaan Jagen, door een noodlottig ongeval ge dood. Toen de man in zijn roeiboot wilde stappen, waarin zijn geladen geweer tegen een bank stond, schommelde de boot, waar door het geweer omviel en de trekker door aanraking met de boot afging, v. d. N. werd in de borst getroffen en was ter stond dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. COMMUNISTEN MET A ANSLAGPLAXNEN NAAR NEDERLAND. Twee Duitschers uit Aken hebben zich de zer dagen te voet naar Nederland begeven en toonden aan een ander dien zij ontmoe ten een slaghoedje, waaraan een stuk lont was bevestigd, onder mededeellng dat zU communisten waren en een en ander moest dienen om in Nederland een aanslag te ple gen. DE LEERSTOEL IN DE JOURNALISTIEK. Maandag is de heer W. N. van der Hout, zijn college als privaat-docent in de publi- citeitsleer aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met een openbare les over het onderwerp „Publiciteit".' begonnen. STAKING BIJ DE KN.S.M. OPGEHEVEN. Na een mededeeling van de directie der K.N.S.M., dat de loonsverlaging van het ci viele personeel slechts zou gelden voor de boven het contractueele gestegen loonen, is de staking Maandag opgeheven. v GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: v. d. Aar, Gen. Jou bertstraat 33. autoped: Koning. Zuiderstraat 10 rood, boeken; J. Bouman, v. Zeggelenstr. 6. abonnementen: M. Martin. Pieter Kiesstr. 15, boekje: Zandstra, Papentorenvest 2 rood. broekje: Bureau van Politie, Smedestraat, bonboekje, en sleutel: F. Visser, Leidschestr. 18, band: Heering. Dr. Leydsstraat 24, cein tuur; G. van Doorn. Teylerstraat 16. hals band met penning: Bastiaans Zwitsers. Lan ge Annastraat 10. hoed; Wesselius, A. L. Dy- serinckstraat 27, handschoen; Kennel Haer- lem, 3 honden en 6 katten: Schouten. Ber kenlaan 1. Heemstede, handschoen: J. Jan sen. Leidschestraat 116. handschoen: P. Baas. Klarenbeekstraat 56, handschoen; M. Ro- meyn. Brouwersvaart 140 jas: Kennel Fauna Parklaan 119. 2 katten; H. Sikman, Marnix- plein 6. vogel: D. van rden. Niilstraafc 11, muts; F. Hendriks. Geweerstraat 38. muts; G. Kok. Velserstraat 91, portemonnaie -net in houd: J. Westerman. Dhkstraat 13, pet: van Wort. Gen. Joubprtstraat 17 rood. pakje met inhoud: Nijsen, Kinkerstraat 22, Tiortemon- naie met inhoud: K, de.Leeuw. Aeaciastmat 7. portemonnaie met inhoud: J. Ploeg. Olie- slagerslaan 58 ring; Overmever. Raadhuis straat 47. rijwlelbelastingplaatje; Bureau v. nolltie, Smedestraat idem; Reker. Wagenweg 102, speld, C, Bakker. Snaarno^estraat 17. si aal: v. Staveren. Za^-straat 8. sleutel; De Nijs, Ursulastraat 3, schoenen: Kok, Wouwer- manstrnat 83. schoen; P. Landman. Doelstr 48. vergiet; van Galen, Ceclliasteeg 6 (3 maal bellen) wandelstok. VEREEVT^TVn VOOR .4 FGFSrn BERDEN DER M. T. S. TE HAARLEM Bovengenoemde vereeniging hield Zater dag hier ter stede haar jaarvergadering. De opkomst van de leden was goed te noe men.. In zijn openingsrede gewaagde de voorzit ter van het feit. dat niettegenstaande de momenteeie slechte economische toestand, de meese leden der vereeniging toch een me' hun opleiding overeenkomende positie be kleeden al is het speciaal voor de pas af gestudeerden, niet gemakkelijk een derge lijke betrekking te bemachtigen. Het Jaarverslag wees op een gestadigen groei en een goeden financieelen toestand der vereeniging. Ook de verhouding tot de B. M. T. was goed. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heer J. L. Duret te Haarlem werd her kozen als vice-voorzitter en de heer P. Bruyn te Den Haag gekozen werd als commissa ris. Het bestuur Ls thans als volgt samenge steld: C. van Schieveen Jr., voorzitter, J. L Duret, vice-vorozltter, L. W. Keukelaar se- certaris-penningmeester, H. W. Kleinlein en P. Bruyn. Op Vrijdag 6 November zal Mr. F. Vorst man voor de vereeniging een lezing houden over „De Hedendaagsche Crisis". VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem. Maandagmldddag deed de bestuurder van een vrachtauto in de Kleine Houtstraat plot seling het portier van zijn wagen open. Een man van 69 Jaar, die daar over het trottoir liep, kreeg zulk een hevigen duw van die deur, dat hij door de winkelruit van perceel 41 viel. Wonderlijk genoeg kreeg hij geen letsel. Tegen den onvoorzichtigen bestuur der werd proces-verbaal opgemaakt. DE WERKLOOSHEID. De werkloosheid is ook hier nog steeds aan het toenemen en naar aller verwachting, zullen, naar men ons mededeelt, ln de ko mende wintermaanden te Haarlem ongeveer drie duizend personen als gevolg van de heerschende crisis werkloos zijn. Onder dit getal zijn vanzelf niet begrepen zij, die bij vorst werkloos worden. ONGELUK OP HET LUNAPARK. Maandagavond vermaakte de 21-jarige V.. wonende alhier zich op het Lunapark met het draaien op het vroolijke rad. Door het snelle draaien werd hij er af geslingerd. Daarbij kreeg hij per ongeluk van een ander een trap in den nek. Hij werd door een lid van den Ongevallendienst behandeld. Toen men meende, dat hij na eenigen tijd opge knapt was. wilde hij loopend naar huis gaan, maar bij den uitgang zakte hij In el kaar. Een ontboden geneesheer constateerde toen een beschadiging vap den nekwervel. Per auto van de firma Mathot werd de man naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. PhiladelphiaHawaii Den 4en Juli van dit Jaar heeft Miss Erma Sohraden te Philadelphia een kinderballon- netje opgelaten waaraan zij een briefje met haar adres had bevestigd. Thans ontving zij uit Hawaii, uit het ge bied der Schoflel-barakken, een schrijven var. een sergeant, die haar mededeelde haar ballon op het eiland gevonden te hebben. Dit ballonnetje heeft dus ongeveer 19.000 KM. afgelegd. In Hollywood. doet het gerucht de ronde, dat ,.de volmaakte minnaar". John Gilbert en Lupe Velen, door Douglas Fairbanks ln the Gaucho tot ster verheven, zich zullen gaan verloven. John Gilbert Is gescheiden van Ina Claire en 10 dagen na dien schelding eindigde de romance tusschen Lupe Velen en Gary Cooper. „Ik ben weer vreeseüjk verliefd!", zei Lupe. Maar ze vereweeg op wienl Een Fransche maatschappij, de Osso film- mij.. heeft de rechten verkregen tot verfil ming van het bekende werk van Vicky Baum „Menschen hn Hotel". Er zullen Fransche er. Duitsche copleën van verschijnen. De ingeslapen inbreker. Hier volgt het verhaal van een ingeslopen en ingeslagen inbreker, die. toen hij uitge slagen was, merkte toch niet uitgeslapen te zijn! Op een goeden morgen opende mej. Del- rieuse haar winkel in Parijs en vond ze een man. slapend op een der stoelen. On middellijk sloot ze haar deur weer zacht af en haalde de politie, die den man wakker maakte en Inrekende. Het b'.eek een inbre ker te zijn. die een bedrag van 272 francs uit de kas gestolen had. Een Fransch gevangene heeft een merk waardig bewijs van geduld en nauwkeurig heid geleverd. Hij schreef een reeks gods dienstige liederen, tezamen 554 woorden en 3009 letters tellend, op een stukje papier ter grootte van een Fransche postzegel, d.wa van 20 bij 24 millimeter. Bij den eersten blik ziet men slechts een zwart hokje. Maar met een vergrootglas kan men de woorden onderschelden. Het werk ls uitgevoerd door middel van een loupe en een gewone pen. Het papiertje is geschonken aan het politie museum te Lyon. Aan de spelers van de voetbalclub Arsenal Is door een vurig aanhangster, een Londen- sche studente, aangeboden, dat zij hun les sen in de Fransche en Duitsche taal zal geven, opdat zij grooter kans krijgen op het vaste land als trainers te worden aange steld. Muziek en melk. Door een boer bij Liverpool is een merk waardige ontdekking gedaan. Hij merkte dat zijn koelen telkens op een rij over het hek stonden te kijken en te luisteren naar Gra- mofoonmuziek van den buurman. Hij bracht toen een luidspreker aan ln den stal, waar ze gemelkt worden. De eerste liep op een mislukking uit: een geneeskundige lozing bracht de koeien in slaap. Maar een volgen de keer werd muziek uitgezonden. En het resultaat ls. dat de koeien er opge wekter door zijn en dat de kwaliteit der melk veel beter wordt. In November of December zal kapitein Don Julio Guillen een Spaansöh zeeman, die twee jaar geleden voor de tentoonstelling te Scvllla een model van Columbus' schip, de Santa Maria, bouwde, een reis naar Amerika maken in die copie. Hij zal daarheen varen met de oude methode en geen enkel Instrument ge bruiken, dat ln 1492 nog niet was uitgevon den. Maar toch Don Julio en zijn makkers hebben één ding voor op Columbus: zij weten waar zij heen varen en Columbus wist dat niet! KORFBAL. VOORWAARTS I—K. V. I (0—2). Belde twaalftallen verschijnen volledig ln het veld. Direct ontwikkelt zich een snel open spel, met K. V. in de meerderheid. De wei nige aanvallen van Voorwaarts zijn evenwel niet van gevaar ontbloot, doch door het zeer eoede middenvakspel van K. V. wordt elke 'Voorwaarts-aanva! zoowat onderschept. De rust treedt in met blanken stand. Na rust nog een vlugger spel; de bal is niet uit den K. V.-aanva! weg te krijgen, doch pech en zwaar verdedigen, zijn oor zaak dat er niet gescoord wordt. Voorwaarts gooit er evenwel nog een schepje op. Na tien minuten spelens heeft K.V. dan toch succes en wel door toedoen van Barre- veld. die een goed aangegeven bal benut. (0—1). De bal is nog niet uitgegooid of het K. V. middenvak vangt den bal op en voor dat iemand het weet scoort mej. B. v. d. Burg. (0—2). De tweede aanval van K. V. Ls zeer beweeg lijk en schiet ook beter. Doornebasch ziet een schot in de mand gaan doch er ook weer uitspringen. Het spel wordt er evenwel niet beter op. Voorwaarts tracht dan met alle mogelijke moeite om den verloren achterstand in te halen, doch Broekhuizen c.a. verdedigen goed. zoodat er geen doorkomen aan is. Als de scheidsrechter het einde aankondigt heeft K. V. een zeer verdiende overwinning bevochten. SCHEEPVAARTBERICHTEN TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Crijnssen 19 Oct 12 u. van Plymouth naar Havre, West-ïndië naar Amsterdam. Dell 1 70ct. te Savannah, New-York naar Java. Houtman 16 Oct. van Beira naar Zanzibar. Johan van Oldenbarnevelt 18 Oct. van Sabang, Batavia, naar Amsterdam. Lochgoil 17 Oct. 14 u. 28 mè 150 m-1 Zuid van Valentla, Rotterdam naar de Paciflc- kust. Nijkerk 17 Oct. te Mombasa van Rotterdam P. C. Hooft passeerde 16 Oct. Pcrlm, Am sterdam naar Batavia. Poelau Laut passeerde 17 Oct. Perlm, Am sterdam naar Batavia. Rotterdam 19 Oct. v.m. te New-York van Rotterdam

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 19