BIOCITiN BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLADDINSDAG 20 OCTOBER 1931 HET ZINKEN VAN EEN EENZAAM JACHT. WRAKSTUKKEN GEVONDEN OP DE WADDEN. NASLEEP VAN DE STAKING TE GELDERMALSEN. VERDACHTE NA LANGE RECHTZAAK VRIJGESPROKEN. VAKORGANISATIE VAN DE JEUGD. Conferentie van den Jeugd raad uit het N. V. V. 70.000 JEUGDIGE WERKLOOZEN1 In het N V.-Huis te Utrecht had Zondag naar het Volk meldt, de Jeugdraad van het N.V.V. een zeer goed bezochte Jeugdconfe- rentie belegd, waar ook een uitgebreide dele gatie van de A.J.C. aanwezig was. De secretaris van den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de heer C. W. Jacobsen sprak over ..vakopleiding en verhooging van den leerplichtigen leeftijd". Spr. betoogde o.a., dat uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd en uitbreiding van het voortgezet onderwijs algemeen noodzakelijk worden geacht. De conferentie onderschrijft dan ook de eischen van het Internationaal jeugdpro- gram, verplicht Lager Onderwijs tot en met het veertiende levensjaar en invoering van verplicht voortgezet onderwijs en vakonder wijs tot en met het 18e levensjaar, waarbij de arbeidsweek met inbegrip van dit onder wijs niet meer dan 48 uur mag bedragen. Volgens het rapport-Van Wijnbergen zijn niet minder dan 575.000 Jeugdige werk krachten van elk onderwijs thans verstoken. In andere landen wordt aan voortgezet on derwijs meer aandacht -besteed dan ten on zent. De vakbeweging meent dan ook den eisch te moeten stellen, voortgezet onderwijc gedurende 8 uren per weck plus 2 uren lichamelijke ontwikkeling, dit alles te geven gedurende den gewonen arbeidsdag. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie dat op het gebied der vakopleiding verschillen de verplichtingen wettelijk moeten worden vastgelegd: stichting van scholen, deelne ming aan het onderwijs, dat over dag en in werktijd moet worden gegeven, enz. Voor de Invoering van deze eischen zal een sterke actie moeten worden gevoerd, er staan groote belangen op het spel. Een commissie zal spoedig rapport uit brengen. De voorzitter, de heer C. van der Lende heeft gesproken over „De jonge arbeider in de fabriek en in de organisatie". In de verslagen der arbeidsinspectie, aldus spr.. vindt men treffende staaltjes van wat in het bedrijfsleven zooal geschiedt. Men houdt de Jongens langer in dienst dan wet telijk is geoorloofd, stopt ze op allerlei plaat sen weg als de arbeidsinspectie komt en de jongen die zich verzet, gaat onverbiddelijk de straat op. Jongens worden aan gevaarlijke machines geplaatst en als er ongelukken uit voortkomen, is de patroon er met een kleine boete af. Maar de jongere is voor zijn heele leven ongelukkig. Uit de enquête, door Herman Molendijk van de A. J. C. ingesteld, blijkt hoe grof de Jeugd door de ouderen in het bedrijfsleven wordt behandeld. Ook de rationalisatie draagt er toe bij. dat de jongeren worden misbruikt. De katholieke prof. Freneke b.v. constateert als wij, dat de jeugd mishandeld wordt. De bedrijfstelling van 1920, latere cijfeTS zijn er nog niet, wijst uit, dat er 244.023 mannelijke en 143.609 vrouwelijke arbeiders in loondienst zijn. Het huispersoneel afge trokken blijven er 300.000 jongeren in loon dienst over. In het N.V.V. zijn er 5000, in de RJC vakbeweging 8000 en in het CN.V. 1800. Wij hebben gemeend, volgens spr. dat over de schyr van de A.J.C. de jongeren tot ons zouden komen. Die meening is onjuist geble ken en wij moesten dus een anderen weg inslaan. Sedert 1926 is dat geschied: en 16 bonden, bij het N.V.V. aangesloten, doen thans aan jeugdwerk. De jeugdraad is nog jong. Maar hij deed reeds goed werk en denkt nu aan de uit gifte van een speciaal blad voor de jeugd leiders. Ze zullen veel ontwikkelingswerk centraal kunnen regelen, zoo mogelijk en noodlg in samenwerking met de A.J.C. Aan vertegen woordigers van A. J. C. en Instltruut zal een plaats Ingeruimd moeten worden. Ten slotte zette spr. uiteen, dat de plaatse lijke jeugdraden b.v. op eenvoudige wijze het vakonderwijs ter hand kunnen nemen, zich met eenvoudig cursuswerk kunnen bemoeien aan sport, lichaamscultuur enz, enz. kunnen doen. De invoering van vacantie, waarop toch de arbeidende jeugd evenveel recht heeft als de studeerendc, zal strijd kosten. De regeering weigert wettelijke Invoering en wij zullen er dus voor moeten vechten. Voor de oude FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) 43) „Bel Feitham cn zegt hem ze naar bed te sturen", mengde George zich in het gesprek. Toen dit gebeurd was, vertelde Guy: „De kapel ligt geheel afgezonderd van het overi ge deel van het kasteel; men kan er alleen van buiten af inkomen of van de tweede ver dieping. De andere ingangen zijn dichtge metseld. Om de kapel te bereiken, moeten wij door Sir Rodericks kamers. Ze zijn niet in gebruik ener is niemand". „We moesten liever allemaal kaarsen mee nemen", merkte George op. ,.En deksels als Martin en Bralthwaite er eens zijn!" „Haal een paar dikke stokken", besliste Calthorp ..Ik heb dit", hij stak zijn hand in een zijzak van zijn colbert en liet den loop van een kleine revolver zien. Zij liepen naar de hall. waar op een zij- tafel een rij kandelaars stond. „Hoe zit het met die mannen op het eiland?" vroeg Dobby Conder opeens. „Het heeft geen doel naar een boot uit te kijken. De kerels zullen door den Ingang in het zomerhuis de tunnel ingaan. Die weten daar natuurlijk alles van". Calthorp was dat vólkomen met Bobby eens. „Tk zal naar ze toegaan", zei hij. „en ze allebei bij het tempeltje de wacht laten houden. Als Martin en Bralthwate nog niet gekomen zijn. zullen zij ze netjes kunnen in rekenen en als de heeren er al wel zijn. zullen wij het doen. Wacht tot ik terug ben". Een oogenblik later was hij de deur uit. De ren hebben wij een 'klein stukje vacantie weten te veroveren, voor de jongeren zullen wij den strijd er voor krachtig aanbinden. (Luid applaus). Hoe staat het met de werkloosheid onder de jeugd? Preciese cijfers zijn er niet. Een onderzoek, bij de moderne bondon door spr. ingesteld aan het begin van dit jaar, wees uit, dat er van de 14 tot 21-jarigen toen ongeveer 14 pet. zonder werk was Aanoemend dat het nog 14 pet. is. blijkt het, dat 70.000 jongeren thans werkloos zijn. Hun arbeidsbekwaamheid gaat achteruit Moeten wij dan niet eischen, dat wettelijk verplicht onderwijs ingevoerd wordt? Niet Iedere werklooze jongen wordt misdadig, maar langdurige werkloosheid leidt licht tot misdadigheid, zooals trouwens blijkt uit het toenemende aantal onherroepelijk veroor deelden in Hoenderloo en elders. Daarom stelt spr. de christelijke regeering van ons land, die voor de werklooze jongeren zoo weinig doet, ln verzuim. Zelf dienen wij te beginnen aan de werkloozenverzekering uitbreiding te geven. De heer Herman Molendijk deed een hartstochtelijk beroep op de mannen uit het christelijk volksdeel, om, ten bate dor jeugd druk te oefenen op de regeering. BRAND TE CASTRICUM. Zondagmorgen te ongeveer 5 uur Is naar het Handelsblad meldt, brand ontdekt in een perceel aan den Kramersweg te Castricum. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de bewoner met vrouw en kinderen ijlings het perceel moest verlaten. De brandweer tastte het vuur met twee stralen op de waterleiding aan. Van het perceel was echter niets meer te redden. Alleen kon voorkomen worden dat het naast liggende perceel van P. de Baat, dat zeer groot gevaar liep een prooi der vlammen werd. De bewoners hebbep niets dan een auto kunnen redden en de gereed lig gende Zondagsche kleeding. De oorzaak is niet bekend SCHIETENDE INSLUIPER GEGREPEN. Kloek optreden van een benadeelde. KOCELS TOEVALLIC AFGESTUIT. Wl] lezen ln het Handelsblad, dat toen Zondagmiddag ongeveer 5 uur de heer De Kloe te Eindhoven in gezelschap van een vriend na een wandeling voor de deur van zijn woning kwam, hij een fiets tegen het huis zag staan. Dit kwam hem verdacht voor. daar hij wist dat er niemand thuis was. De beide heeren besloten daarom de een voor. de ander achter de woning in te gaan. Zoodra de heer De Kloe de gang in kwam, zag hij een man van de trap afloopen, waar op hij naar hem toesprong om hem te grijpen. Plotseling trok de insluiper een revolver en loste vier schoten op den heer des huizes. Deze liet zich hierdoor niet afschrikken; hij wist hem met behulp van zijn vriend te ont wapenen. In allerijl waarschuwde mén de in de nabijheid surveilleerende politie, die den inbreker per celwagen naar het hoofdbureau overbracht. Hij bleek een Duitscher te zijn te Eindhoven woonachtig. Zijn revolver bevatte nog twee scherpe patronen en ln zijn kost huis vond men nog een groot model automa tische revolver. De man is in verzekerde be waring gesteld. De heer De Kloe werd niet gewond, daar een der kogels door de overjas heen op den knoop van zijn colbert stuitte en een ander in het notitieboekje in zijn bin nenzak steken bleef. DE HEER MOOYEN NAAR ATHENE. Het Haagsch Corr. Bureau meldt: De gedelegeerde van het Nederlandsch Uit voerend Comité op de koloniale tentoonstel ling te Parijs, de heer P. A. J. Mooyen is Vrij dag naar Athene vertrokken ter bijwoning van het Volkenbondscongres voor Intellec- tueele samenwerking. Gedurende de afwe zigheid van den heer Mooyen berust de lei ding der zaken, onze inzending betreffende bij den administrateur, den heer De Voogd. FRAUDE BIJ DEN PENSIOENRAAD. Naar wij vernemen is een schrijver le klasse bij den Pensioenraad te 's-Gravenhage Vrij dag gearresteerd onder verdenking van zich schuldig te hebben gemaakt aan financieele onregelmatigheden. Hij heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat de schade eenige duizendtallen guldens beloopt. De zaak is in onderzoek. anderen maakten van dit oponthoud ge bruik om in de aan de hall grenzende jassen- kamer drie stevige stokken uit te zoeken. Ze waren daar nauwelijks mee gereed of Cal thorp kwam alweer terug. „Ik heb ze gezegd in een boot er heen te gaan", deelde hij mede. „Vooruit nu". Hij ging de andoren voor naar de tweede verdieping. Zij passeerden een deur, die hen in het gedeelte van het huis bracht, waar Sir Roderick Bertram de laatste vijfentwin tig jaar van zijn leven voornamelijk had ge sleten en liepen deze door naar de deur, aan het eind van de breede gang, welke naar het torentje voerde, waarin de wenteltrap om laag wond en in gespannen stilzwijgen ach ter elkaar loopend, kwamen ze tenslotte aan de sinistere, kleine kapel. Toen zij binnen gingen, kwam hun een lichte stroom koude avondlucht tegemoet, die hun kaarsen deed flakkeren. De zware, eiken deur, die van buiten toegang tot de ka pel gaf, stond op een kier. Ze keken elkaar veelbeteekenend aan. Ze liepen naar de zijde, waar het altaar zich bevond, maar eerst sloot Calthorp de open deur en grendelde deze. Het groote blok steen stond opengeschoven en liet een smalle trap zien, die naar beneden voerde ln een grondeloos duister. George wrong zich het eerst door de nauwe opening, gevolgd door Calthorp, Guy en Bobby. „Maak geen geluid", fluisterde de advo caat, terwijl zij omlaag kropen. De trap draai de een weinig naar rechts en liep verder schuin naar beneden. Het geluid van hun voetstappen werd overstemd door het rui- schen van vallend water. Lager, steeds lager ging het; het leek wel alsof er nooit een ein de aan hun afdaling zou komen Het rulschen zwol aan tot geweldig en angstaanja gend rumoer, daar de cascade zich juist bo ven hun hoofden omlaag stortte naar het meer. Maar de oude metselaars hadden hun INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel geeft ern heerlijk gevoel van kracht onvermengde scheppingsvreugde, een frisschen geest, nieuwen levenslust, meer eetlust, beter uiterlijk, gemakkelijke spijsvertering, een gezonden slaap en stalen zenuwen aanbevolen voor hen, die zich uitgeput, nerveus of vroeg oud voelen. 9 Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in tablet- vorm f 1.30 en f 2.50. in poedervorm f 2.50. Uit- moerig drukwerk met monster gratis. Hermeias Eendracht siveg 32 bh Rotterdam. Allecnrerkoop voor Nedccl. Oost-lndiëFirma R&thkamp Co.. Batavia WERKVERRUIMING IN DE DIAMANT-INDUSTRIE? Twee plannen aanhangig SAMENVOEGING VAN LOON EN STEUN. De Tel. maakt melding van eenige plannen, die aanhangig zijn om te komen tot werk verruiming. Een er van is bekend. Het is dat van den wethouder voor den Maatschappelij- ken Steun, den heer J. Douwes Jr. Het heeft ten doel bewerkingen in de industrie, welke door de loonconcurrentie thans in het bui tenland geschieden, ook weer in de Amster- damsche nijverheid te doen beoefenen. Zoo werken er nu ongeveer een duizend arbeiders in België en ook in Duitschland, meerendeels voor Nedcrlandsche firma's, aan de fabricage van z.g.n. klein achtkant en klein briljant, waar nog steeds vraag naar is. Zou er voor de beoefening van deze industrie te Amster dam evenwel hetzelfde loon betaald worden als in de genoemde landen, dan zouden de diamantbewerkers veel te weinig verdienen om maar eenigszins in hun onderhoud te kunnen voorzien. Wethouder Douwes heeft nu het voornemen kenbaar gemaakt, het gemiddeld steunbedrag van werklooze diamantbewerkers bij het loon te voegen, dat onder de huidige omstandig heden verstrekt kan worden voor de betref fende branche. De gemeente zon gaan tot een zoodanig be drag voor bijslag, dat er een behoorlijk loon verdiend kan worden. Het voordeel der rege ling is, dat er niet alleen een groot aantal arbeiders weer aan het werk zou kunnen ko men, doch ook dat na het verkrijgen van zekere vaardigheid der betrokken arbeiders, zoodra de werkelijk verdiende loonen stijgen, de bijslagen weer geringer kunnen worden, zoodat de crisissteun daarvan profiteert. Werkgevers en werknemers keuren het plan goed. Het plan berust nog om advies bij de regee ring, die, doordat zij bijdraagt in den crisis- steun, er over gehoord moest worden. De stu die verkeert in een vergevorderd stadium, zoodat eerlang een beslissing verwacht kan worden. Een tweede plan Is ook reeds gerutmen tijd aanhangig. Datls vVn dé bekende juweliers? firma Eduard yan Dam, welke zoowel te Am sterdam als te Antwerpen het bedrijf uit oefent. In België heeft zij zich o.a. toegelegd op het bewerken van diamantsoorten, die in het diamantvak den algemeenen naam van chips dragen. Deze diamant chips is een onregelmatig gekristalliseerde en moeilijk te bewerken diamantsoort werd in het ver leden op groote school te Amsterdam be werkt. Dit is echter sinds langer dan een kwart eenw niet meer het geval, zoodat dien tengevolge voor de bewerking in Amsterdam geen werklieden nagenoeg meer aanwezig zijn. De firma heeft nu het plan, een aantal reeds in hetvak aanwezige en min of meer geoefende Amsterdamsche leerlingen, in het bewerken van chips op te leiden en dit vol gens een stelsel tot nog toe aldaar niet, doch elders met succes toegepast. Er zouden dus geen nieuwe leerlingen worden toegelaten hetgeen, met het oog op den ongunstigen toestand der nijverheid niet gewenscht zou wezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel S^Zorg dagelijks voor Uw J*~J keel - gorgel droog met het behoort tot de hygiëne, nèt ols 't poetsen van Uw tandenl Ve Alléén In orlRlneele «looien J 25.en 65 cts. werk goed gedaan: de gang was even droog, als zij honderd Jaar geleden bij de voltooiing geweest moest zijn. Langzamerhand hield het geluid van stroo mend water op. Zij waren onder heb meer aangeland, maar nog steeds hadden ze het einde van de trap niet bereikt. Calthorp fluisterde hen toe stil te staan. „Laat de kaarsen hier", zei hij. „Wij moeten ze niet waarschuwen, dat we in aantocht zijn". Zij zetten de vier kandelaars tegen den muur en vervolgden, nog voorzichtiger dan eerst, hun weg naar beneden. Opeens bleef George stilstaan met den vinger op de lip pen. Vlak vóór hem draaide de trap naar links cn de gang werd breeder. Hij gluurde behoedzaam om den hoek en deed onmid dellijk een stap terug. De andere drie dron gen achter hem bijeen. Een meter of vijftien beneden hen moest een niet geheel gesloten deur zijn: er was tenminste een flauwe licht streep zichtbaar. Enkele oogenblikken bleven zij onbeweeg lijk staan zonder een woord te zeggen. Er was geen geluid van stemmen, maar ze hoor den in wat zonder eenigen twijfel de myste rieuze, geheime kamer was beweging; zware voetstappen op een steenen vloer. „Wc moeten alle vier met de grootste voor zichtigheid naar beneden sluipen', fluisterde Calthorp. „Ik zal de deur opengooien George en Guy grijpen den eenen, die het dichtst bij ons is; Bobby en ik den anderen. Vooruit maar!" De geluiden ln de kamer hadden opgehou den. Zij kropen voetje voor voetje de trap verder af; toen hielden ze weer halt, als om moed en kracht te verzamelen voor den stormaanval. George duwde zijn schouder tegen de deur, die met luid gekraak opensprong. Toen deins de hij met een kreet achteruit, waarvan naarst hem een echo weerklonk. Calthorp Naar het Handelsblad meldt heeft het te Zoutkamp thuishoorend visschersvaartuig „Zoutkamp no. 5", schipper P. Visser, Za terdagochtend tijdens laag water de juiste plaats ontdekt, waar het zeiljacht in den ochtend van jl. Dinsdag in het Friesche gat schipbreuk heeft geleden. Uit de gevonden wrakdeelen blijkt thans, dat het zeiljacht is geweest met hulpmotorvcrmogen. Uit de bevinding blijkt thans dat het scheepje aanvankelijk heeft voor anker ge legen. maar dat dit te licht is geweest en niet heeft willen houden. Men heeft daarom de kachel cn den motor uitgesloopt en daarmede het anker toen verzwaard. De motorreddingboot „Insulinde" en het recherchevaartuig „Laman de Vries" zouden nog eens op onderzoek gaan. De kapitein van de haringboot „Kitty George" uit Yarmouth, welke te Londen Is binnengekomen, deelde naar de Tel. meldt mede. dat men in de Noordzee, op ongeveer 72 mijl van IJmuiden af. een klein motor jacht had ontmoet, dat op weg was van Quebec naar Rotterdam. Er was slechts één man aan boord, genaamd J. Mills. De man was 38 jaar en was 68 dagen van tevoren uit Quebec vertrokken om een weddenschap van ongeveer drieduizend dollars te winnen. Hij was van plan geweest naar Swansea te gaan. maar was door het slechte weer in het Kanaal gedreven en had toen het plan oDgevat. zich naar Rotterdam te begeven. De beman nine van de „Kittv Georve" voorzal den eenzamen schipper van olie voor zijn lampen en van levensmiddelen. Men vreest dat dit het jacht is, dat voor Schiermon nikoog is vergaan. Inmiddels doen in Friesland de geruchten de ronde, dat het zeiljacht vermoedelijk het zelfde is als het vaartuig, dat indertijd door een Duitscher, met name F. Sutor is ge kocht te Hendrik Ido-Ambacht. De beschrij ving van het zeiljacht zou kloppen met de wrakstukken welke in het Friesche Gat zijn gevonden. Deze zijn afkomstig van een wit geschilderde sloep, welke een roef had met twee patrijspoorten. Aan boord van het zeil jacht zouden zich dan drie personen heb ben bevonden nl. de heer en mevr. Sutor en hun kind. COMMUNISTISCH RELLETJE JE SLOTEN- DRIE JONGELUI GEARRESTEERD. De Courant maakt melding van commu nistische relletjes te Sloten bij Amsterdam. Jeugdige leden der communistische partij trachtten Zondagmiddag hun denkbeelden ingang te doen vinden door verkoop van de „Tribune". Terwijl zij daarmee bezig waren verscheen een optocht van Katholieke Graal meisjes. Er werd gescholden en eenige com munisten wilden de katholieke kerk binnen gaan, waar de dienst juist was afgeloopen, zoodat er zich niemand meer bevond. Men waarschuwde onmiddellijk den koster en deze gelastte den jongelui de kerk te verla ten, hetgeen onder protest en geroep ge schiedde. Buiten de kerk bemoeiden zich daarop katholieke burners met het geval. Een der communisten hief toen de hand op tegen een zekeren D. Diens vader weerd den slag af, waarop de jeugdige communist een mes trok en daarmee K. te lijf wilde gaan. Bij een volgende worsteling viel het mes op den grond. De heer K. raapte het op en waarschuwde de politie. De twee politiedienaren, die hier zijn, gingen daarop den optocht der communisten die inmiddels verder was getrokken, achter na, om den messentrekker te arresteeren. Deze verzette zich hevig, doch hij kon naar het posthuis gebracht worden. Ook een tweede werd gearresteerd, terwijl later nog een derde werd opgebracht, zulks onder be geleiding van de andere communisten, die luidkeels de Internationale zongen. Tot nu toe hadden de anderen zich ont houden van rechtstreeksche inmenging, doch tij het posthuis drongen zij thans onder luid geschreeuw zoo op, dat de politieman nen, na een keer of vijf tot doorloopen ge maand te hebben, gebruik maakten van hun sabel en de communisten uiteendreven. Zij kwamen echter terug en weigerden aan de ontvangen sommatie gevolg te geven en het dorp te verlaten. Toen de politie voor de tweede maal de sabel trok, drongen zij wederom op. Eerst met veel moeite en veel tact geluKte het aan de beide agenten de heethoofdige, luid schreeuwende jongelui uit het dorp te ver wijderen. Tegen de drie gearresteerden is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij het posthuis konden verlaten. GEHEIME RADIOTELEFONIE MET ÏNDIë. Met ingang van 19 October is het mogelijk radiotelefoongesprekken met Indië geheim te voeren. en Bobby hadden 'n paar stappen in de ka mer gedaan enkeken in den loop van oen revolver, die recht op hen gericht was. In het midden van het vertrek, precies te genover hen, stond een man, die met fonke lende oogen naar hen keek. Hij zei niets, maar zijn wapen bleef op hen gericht. Toch was het niet de loop van de revolver, die hen op den drempel terughield. De muren van de kamer waren bekleed met gepolijst zwart marmer en in daaraan bevestigde zilveren kaarsenhouders, die een spookachtig schijnsel in de sombere ruimte wierpen, brandden twee kaarsen Op den grond stonden, in eenige wanorde, verschei dene houten kistjes, en vlak achter den man was een verhooging, die veel had van een praalbed. Daarop lagen naast elkaar een man cn een vrouw. Zij waren geheel gekleed maar de japon van de vrouw, ofschoon van kostbare stof. was van een ouderwetsch maak sel en geel van ouderdom. ZIJ lagen daar. als of zij in rustlgen slaap waren; een haast ont roerend mooi paar. En geen van die vier jongelui, die niet wist dat zij in tegenwoordig heid waren van de lijken van Sir Roderick Bertram en diens lang geleden gestorven vrouw. Ze bewogen niet, ze gaven geen geluid, het tooneel greep hen zóó aan. dat het onuit- wischbaar in hun geheugen werd gegrift. Zij dromden bijeen aan den ingang, seconden lang. Ook de man tegenover hen stond roer loos, ofschoon zijn wapen niet van hen af liet. Toen, plotseling, voor zij zich rekenschap konden geven van wat er precies gebeurde, veranderde het aangrijpende tafereel in een schouwspel van afgrijselijke verwarring en verschrikking. Een schril, schurend geluid van boven, verbrak de diepe stilte. Op het gezicht, van den man in de kamer kwam een uitdrukking van onuitsprekelijke ontzetting; hij liet zijn revolver zakken; onmiddellijk Op 30 Juni 1930 had een 23-jarige arbeider tijdens de staking aan de Chamottefabrieken te GeWermalsen een der bedrijfsleiders met een voorwerp aan het hoofd een wonde toe gebracht. Hij werd door de rechtbank te Tiel tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem bevestigde in hooger beroep het vonnis, maar verminderde de straf tot 3 maanden. De Hooge Raad verwierp hierna het cas satieberoep. Een wending, kwam ln de zaak, toen een twaalftal stakers verklaarden, dat verd. on schuldig was, terwijl een ander, eveneens uit Geldermalsen zich kwam aanmelden als de dader, die den bedrijfsleider een slag had toegebracht. Mr. M-. Mendels uit Amsterdam verzocht voor verdachte revisie aan den Hoogen Raad. Bij arrest van 15 Juni van dit jaar verwees dit lichaam de zaak naar het gerechshof in Den Bosch, voor een geheel nieuw onder zoek. De advocaat-generaal bij het Hof eisch to handhaving van het vonnis tegen den ver oordeelde. Maandag uitspraak doende sprak het Hof te Den Bosch verdachte echter vrij wegens gebrek aan bewijs. OM EEN REIGER TE REDDEN. Een tuinder, wonende op het Watertje on der de gemeente Zoeterwoude, bemerkte naar wij in de Tel. lezen dat in een achter zijn woning gelegen poldersloot een blauwe reiger in een net verward was geraakt. Hij besloot het dier te bevrijden en pakte het daartoe met zijn handen beet-, maar op hetzelfde oogenblik keerde de reiger zich om en pikte den man in een zijner oogen, waardoor dit uit de kas puilde. Op medisch advies is de tuinder naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bleek, dat hij het licht in het oog zal moe ten missen, e EEN MACHINIST, DIE VERGAT TE STOPPEN. EN EEN SNELTREIN, DIE STOPTE. De machinist van den trein, die te 17.50 uit Amsterdam naar Bussum vertrekt en die Zaterdags te Weesp dient te stoppen, heeft dit Zaterdag vergeten! Zestig reizigers voor Weesp werden meegenomen tot Bussum. De stationchef aldaar heeft tenslotte besloten, dat de sneltrein, die over enkele minuten naar Amsterdam zou vertrekken in Weesp zou stoppen. Zoo waren althans de reizigers in die richting geholpen. Hoe het met de Weespen aren, die naar Bussum moesten, is gegaan, vermeldt de historie niet. ONGELUK BIJ DE NNACHTE- LIJKEN RIT VAN DE K. N. A. C KLEINE WAGEN VERNIELD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een betrouwbaarheidsrit voor automobielen gehouden door de K.N.A.C. Bij Heerde is daarbij een ongeluk gebeurd. Om ongeveer vijf uur kwam een der auto's waarin twee personen gezeten waren, ver moedelijk doordat de bestuurder de gevaar lijke bocht bij „Marialust' te laat opmerkte en daardoor op het laatste oogenblik in volle vaart zijn draai heeft moeten nemen, aan den linkerkant van den weg te liggen, met verbogen rechterwielen, waarvan de buiten banden deels waren afgerukt en de binnen banden gescheurd; voorts was de voorruit verbrijzeld. Het kleine wagentje dat er zeer gehavend uitzag werd later van den verkeers weg tijdelijk in een zijwegje getrokken, waar het den geheelen Zondag aan de genade van de jeugd werd overgelaten. De inzittenden die er vrij goed waren afgekomen, zijn nL door een der volgende auto's meegenomen. LANDGOED BIJ ZEIST VOOR PUBLIEK OPENGESTELD. BIJ beschikking van de ministers van Bin nen! and sche Zaken en Landbouw en van Financiën is het landgoed „'t Kerkenbosch" te Zeist, toebehoorenie aan mevrouw M. Linte lo de GeerVan Marwijk Kooy, aldaar, aangemerkt als een landgoed in den zin van art. 1 der Natuurschoonwet 1928. Het land goed, groot ongeveer 87 H.A. dat gelegen is ten Noorden van den z,g. Bovenweg, be staat voor het grootste gedeelte uit dennen bosch. Met uitzondering van de omgeving van het landhuis wordt het voor het publiek voor vrije wandeling opengesteld. daarop was er een angstwekkend sissen en klateren, de lichten gingen uit en ze bevon den zich in een krankzinnige draaikolk van woest, bruisend water Als door dezelfde aan drift tot lijfsbehoud voortgezweept, keerden ze zich alle vier om en drongen in doods angst de smalle trap op, terwijl het water hen met wilde kracht en donderend geweld achterna bruiste Eenmaal werd Bobby door de kracht van den maalstroom neergewor pen en hij was verloren geweest, als zijn uit gestoken hand niet die van George gegre pen had, die hem overeind rukte, terwijl hij den dollen wedren voortzette. Zij kwamen aan de plek, waar zij hun kaarsen hadden achtergelaten, maar het water golfde reeds boven hun knieën en het licht, dat hen straks hiertoe geleid had, werd onverwacht gedoofd en wéér bevonden ze zich in inktzwarte duisternis Maar ze waren gered en bleven even rusten onder het bulderen der cascade, hijgend en geslagen door schrik, terwijl zich net onder hen thans een gladde watervlakte vormde, op gelijke hoogte met de oppervlak te van het meer buiten. „Hij ligt daar boneden", hijgde Guv. ..Het kwam uit het dak. Ik zag nog juist, dat hij omvergegooid werd". „Wij kunnen hem niet redden", bracht Calthorp met moeite uit. .Laten we naar boven gaan". Zwijgend beklommen zij de smalle trap verder, druipend en uitgeput door den schrik tot zij eindelijk andermaal op den steenen vloer van de kleine kapel stonden. Ze open den de buitendeur, met trillende handen schoven ze de zware, ijzeren grendels weg en kwamen weer in het licht, want de maan was door de wo'.ken gebroken en bescheen den vredigen, effen spiegel van het meer, waaronder de dooden lagen ln hun over stroomd graf drie, waar vroeger twee stil gerust hadden. U (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6