UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 19 October: Zweedsch Vega, Geffle. 20 October: Japansch, Washington Maru, Rangoon. Ned. Orpheus, Kopenhagen. Spaansch, Galea, Huelva. Duitsch, Sudsee, Antwerpen. Vertrokken schepen. 20 October. Engelsch, The Markhiones, Melilla. Ned. Torpedoboot Z 7, Noordzee. Duitsch motor Pernambuco, Antwerpen. Ned. motor, Rotterdam, Baton Rouge. Engelsch, Afon Dulas, Gent. Ned. Rijnstroom, Huil. Ned. Maasstroom, Leith. Engelsch, Merel, Londen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,200.90. Griet per 50 K.G. f 5525. Tongen per K.G. f 2,351.70. Groote schol per 50 K G. f 50. Middelsehol per 50 K.G. f 4542. Zetschol per 50 K.G. f 3836. Kleine schol per 50 K.G. f 32—8. Schar psr 50 K.G. f 20—11. Tongschar per 50 K G. f 48. Rog per 20 stuks f 35. Vleet per stuk f 41.75. Pieterman en poon per 50 K G. f 16—3.40. Groote schelvisch per 50 K.G. f 6156. Middelschelvisch der 50 K.G. f 43—40. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 24.50 f 19.— Kleine schelvisch per 50 KG. f 14—5.50. Kabeljauw per 125 KG. f 102—76. Gullen per 50 K.G. f 38—8.50. Leng per stuk f 2,10. Heilbot per K.G f 1,60. Wijting per 50 K.G. f 7.503.10. Koolvisch per stuk f 1,600.93. Makreel per 50 K.G. f 12,50—2,25. SCHEEPVAARTNIEUWS Het Japansch s.s. „Washington Maru" is Dinsdagmorgen met een volle lading rijst van Rangoon voor Zaandam aangekomen en passeerde de sluizen te Umuiden met een diepgang van 78 d.M. Het Spaansch s.s. „Galea" is Dinsdagmor gen met volle lading pijriet van Huelva voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 61 dM. Het Zweedsch s.s. .„Patria" is Dinsdag avond van Amsterdam aan het Hoogovenbe- drijf, te IJmuiden, aangekomen, teneinde een partij ruwijzer voor Zweden in te nemen Het Nederl. passagiersschip „Crijnssen" van de K. N. S. M. is Dinsdagmiddag met passagiers en stukgoederen van West-Indië laatst van Havre voor Amsterdam vertrok ken en wordt Woensdagmorgen te IJmuiden verwacht. Het Engelsch s.s. „Wallsend" is Dinsdag avond na lossing harer lading steenkolen aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, in ballast naar Hart'epool vertrokken, om al daar een lading steenkolen voor Hamburg in te nemen. Het Duitsche s.s. „Pernambuco" van de Hamburg Sud-Amerikanische Dampfschif- fahrts Ges. varende in de gecombineerde dienst op Zuid-Amerika, is Dinsdagmiddag na te Amsterdam haar lading te hebben gecom pleteerd vla Antwerpen naar Zuid-Brazilië vertrokken. Het Zweedsch ss. „Vega" is Maandag avond met een gedeeltelijke lading papier hout van Geffle aan de Papierfabriek, te Velsen, aangekomen. Na lossing dezer partij zal het schip met restant lading stukgoed naar Amsterdam doorvaren. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te ÏJmuiden 16 stoomtrawlers, 4 kotters en 2 laringdrlfters. De besommingen waren: Manden: Trawlers: 400 •odin 3100.— 205 John Brown 1600.— 380 Anna 3600.— 115 Magpie 2000.— 370 Adelante 4200.— 210 Zaanstroom I 3200.— 225 Ro 15 Antje 2100.— 310 Erica 3700.— 125 Rijnstroom 2200.— 125 Groningen 1900.— 930 Eveline 3600.— 65 Bruinvisch 2900.— 60 Zeemeeuw 2100.— 170 Emma 2000.— 30 Oostzee 560 50 Johanna IJm. 107 1600.— Kotters: FN 136 f 1240.— FN 174 f 1440.—; S 123 f 1310 S 66 f 900. Loggers LT 596 f 1240; U. K. 2 f 145. BURGERLIJKS STAND. Bevallen: H. Velde—Mulder, d.; C. Schou ten—de Haan. d.: A. L. Schoenmaker— Loocks, d.: J. W. Koelink—Kaspers, z.; W. BeysenorMeeuwenoord, z.; G. Gravenma ker—Blok. d. Overleden- Hendrik Hermanns Kellzer. echtgen. v. J. Hekels. 7' Cornells Kramp echtgen. van G. Olsson. 46 j.; Geesje Pieters, echtgen. van J. Hutter, 35 j.; Simon Koster, echteen. van E. J. Meerdink. 44 j. Getrouwd: H. A. Linck en A. Groeneveld. WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 HEEMSTEDE VRACHTAUTO GESLIPT OP DEN HEERENWEG. TWEE GEWONDEN. Op den Heerenweg is hedenmorgen tegen half twaalf een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen werden gewond. Op genoemden tijd reden op den Heeren weg, komende uit de richting Haarlem twee luxe auto's, die gevolgd werden door een met grind geladen vrachtauto. Bij de Laan van Rozenburg moesten de drie wagens stoppen, teneinde het uit deze laan, dus van rechts komend verkeer, voorrang te v»vr- leenen. Toen de bestuurder van den vracht auto echter de remmen aanzette slipte de wagen op het natte asfalt, waa/door het voertuig schuin opzij schoot en tegen een boom opbotste. De vrachtauto werd aan den voorkant totaal ingedrukt, zoodat de be stuurder, zekere T. en een naast hem zit tend jongetje, B. genaamd, in de knel ge raakten. Door den schok vloog een groot deel van het grind links en rechts op den weg. Toen de twee gewonden uit hun benarde positie waren bevrijd bleek, dat het jonge tje een ernstige wonde aan het hoofd had opgeloopen, terwijl de chauffeur kwetsuren aan de beenen gekregen had. Een zieken auto was spoedig ter plaatse en vervoerde hen naar het Sint-Elisabeth's Gasthuis. Naar wij bij informatie vernamen, is de toestand van den bestuurder niet zoo ernstig gebleken. Hij kon, na behandeld te zijn, naar huis terugkeeren. Het jongetje was nog on der observatie. De zwaarbeschadigde vrachtauto is later door een kraanwagen weggesleept. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. Maandag 19 Occtober jl. hield de afdeeling van het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling haar eerste ledenvergadering. Het voor- loopige bestuur werd herbenoemd, terwijl tevens de heer Koper namens de afdeeling Heemstede der S.D.A.P. en mej. R. Boudewijn als bestuurslid werden geïnstalleerd. De af deeling besloot tot het houden van een aan tal vergaderingen in den loop der komende wintermaanden over onderwerpen van ver schillenden aard. Eenerzijds zullen practische maatschappe lijke vragen, anderzijds enkele persoonlijk heden behandeld worden, wier leven en werk uitsteekt boven deze maatschappij. Het programma der vergaderingen, die openbaar zullen zijn. luidt: Pieter Jelle Troelstra. Rosa Luxemburg. Het wezen der sociaal-democratie. De economische crisis. Het werkloosheid- vraagstuk. Misdaad, Straf en maatschappij. Socialistische kunst. Waarschijnlijk zal de eerste vergadering worden gewijd aan Rose Luxemburg, waar over mevr. Henriëtte Roland-Holst het woord zal voeren. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: J. F. Philips en H. M. A. Krieger; H. D. van Kooten en G. D. Hekket. Getrouwd: L. C. Onderstal en J. A. Her- weijer; Jac. v. d. Brink en H. Teeuwkens; Th. G. Nunnink en P. E. M Mooren Bevallen: W. B. KuiperStierman d. D. M. G. NijmanChristen z. Overleden: J. Schouten. 81 jaar; G. M. v. d. Velden, 76 jaar, Wed. G. W. van Riet Paap BLOEMENDAAL TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hare maand-vergadering in café Rusthoek onder leiding van den wnd. voorz. den heer E, A. W. Hirschfeld. De beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. op 30 October werd behandeld. Tot afgevaardigde ter algem. vergadering werd benoemd de heer W. Beunder en tot plaatsvervanger de heer P. L. v. Bueren. Voor de keuringscommissie werd een roos ter van aftreding vastgesteld. Ieder jaar tre den twee leden af. die terstond herkiesbaar zijn. Het lid, dat driemaal zonder kennisge ving niet op de keuring verschijnt, treedt automatisch af. De inzender van een groep keurt over deze inzending niet mee. maar de jury wordt niet aangevuld. Niemand keurt planten, die hem onbekend zijn. De volgende punten voor ingezonden bloe men werden toegekend: Begonia Clebrans Pink, 9 p., Mulder. Cyclamen Persienne gig. 8 p. Mulder. Begonia Glolre de Lorraine 10 p., Barn- hoorn. Lomaria gibba 9 p.. Barnhoorn. Cibotium Schieder 10 p., Barnhoorn. Nephrolepis Whitemanni, 8 p. Hardeman. Cyrtodelra fulgida, 9 p. Mulder. Dahlia Parcival 9 p., Beunder. EEN OPENBARE SCHOOL IN HET NOORDEN DER GEMEENTE. Het bestuur der afd. Bloemendaal van Volksonderwijs hield in Hotel Velsereend met enkele belangstellende ouders een bespreking over de mogelijkheid om te komen tot het stichten van een openbare school In het noorden der gemeente Bloemendaal. Uit de. aanwezigen vormde zich een comité, dat zal trachten handteekeningen te verzamelen van ingezetenen die Instemmen met het voorstel om te trachten een openbare school in dit deel der gemeente te stichten. De gemeenteraad heeft Dinsdagmiddag een belangrij'-.e zitting gehouden, die ruim 5 uur geduurd heeft. Met kennisgeving is afwezig de heer T. van Lierop. Steunregeling voor werklooze arbeiders. De Burgemeester deelt mede dat hier I over uitvoerig met de studie-commissie van I gedachten is gewisseld. Men is tot de conclu- sie gekomen dat de werkloosheid van dien aard is, dat nu met dit voorstel moet wor den gekomen. Pract-isch is het onmogelijk allen aan het werk te zetten: uitgesloten is "net dat allen productieven arbeid bekomen. Persoonlijk is spr. geen voorstander van steun; er moet a'.geheele loonsverlaging ko men. De gemeente kan hierover niet tus- schen werknemers en werkgevers komen, doch de loonen zullen zich moeten aanpassen aan de tijdsomstandigheden. Naar spr. Is in gelicht zal het Rijk niet subsidieeren omdat de gemeente verder gaat dan het Rijk noo- dig acht. Waar de welstand van de gemeente afhangt van Rijkssteun wenscht hü voor de behandeling hierop te wyzen. De heer Loerakker brengt dank aan B. en W. Het ontwerp der 3 organisaties is slechts weinig veranderd: hij zal met veel genoegen voor het voorstel stemmen. Hij wenscht de regeling in handen te stellen van de commissie voor de werkverschaffing en niet in handen van een ambtenaar. HIJ wenscht de grens van den leeftijd voor geen steun uit te breiden van 60 tot 65 jaar. Waar Sassenhelm art. 9c gewijzigd heeft vreest hij voor verhuizingen; zou daarom de bepaling willen zien dat een ondersteunde minstens een Jaar In de gemeente moet wonen. Dat bij staking niet wordt uitgekeerd is voor bui tenstaanders moeilijk te beoordeelen. HIJ wenscht deze bepaling er uitgelicht te zien. Met den gedaehtengang over loonsverlaging is hij het volstrekt niet eens. De Burgemeester antwoordt dat B. en W. in hoofdzaak daarmede accoord kun nen gaan. Hij betreurt in hooge mate de door Sassenhelm aangebrachte wijziging en waar andere gemeenten dit voorbeeld zouden kunnen volgen stelt hij voor die gemeenten in de regeling te schrappen en alleen van Hillegom te spreken en eventueel die ge meenten die in gelijken geest handelen.De be doeling is zoolang er eventueel een staking is geen uitkeering te doen geschieden. Te gen het in handen geven aan de commissie is ernstig bezwaar. B. en W. hebben de rege ling ontworpen, zijn er veel beter in thuis, sentimenteele overwegingen blijven achter wege. Klachten zijn nog niet voorgekomen. De heer Loerakker is niet overtuigd. Het is geen bewijs van wantrouwen; bij de organisatie zijn wel klachten. Nu wordt ge steund op het advies van een ambtenaar. De Burgemeester antwoordt als het zoo moest gaan zou de commissie minstens tweemaal wekelijks moeten vergaderen, daar na behandeling in B. en W.. dit alles houdt afdoening minstens twee weken op. Hij ziet het heil van een dergelijke commissie niet in, zij heeft van het jaar nog niet eens ver gaderd. Theorie is heel mooi, de praktijk leert wel anders. De heer F ij m a wenscht, waar de praktijk uit wijst dat 15 Mei geen verandering brengt in de werkloosheid, dezen datum te doen ver vallen en te lezen „tot den tijd dat er weder werk is". De kindertoeslag gaat in bij het derde kind, hij wenscht wijziging in eerste kind. Hij ondersteunt het voorstel-Loerakker tot wijziging leeftijdsgrens tot 65 jaar. Ver der wenscht hij den steun te doen uitbetalen door de organisatie, ten einde de idee van b^deeling weg te nemen. De Burgemeester wijst op het ge vaarlijke van een ongelimiteerde datum- grens; dit zou worden een partij kiezen der gemeente tusschen werkgever en werknemer. De wijziging kindertoeslag is te overwegen. Uitbetaling via de organisatie is onmogelijk. Er zijn organisaties met. een goede, doch ook met een slechte administratie. Over een gezegde van den burgemeester dat de overheid geerv recht en geen plicht heeft te ondersteunen'ontstaat een groote discussie met de heeren-F ijma en Loerak ker. De heer de Wreede merkt op dat deze rechten en plichten toch zeker zedelijke ver plichtingen zijn Er wordt een crediet ge vraagd van 15000 gulden. Als dit wordt toe gestaan waar komt dit geld vandaan of moet er op andere zaken bezuinigd worden. De Burgemeester antwoordt dat het benoodigd bedrag f 8000 geraamd wordt, vei ligheidshalve wordt f 15000 gevraagd. De bedoeling is 35 a 40 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. De menschen la ten zich nogal rustig knijpen. Bezuinigingen kunnen beter bij de begrooting aangeroerd worden. Wethouder Vermeer ziet in deze regeling een goede sociale daad; het is de plicht der overheid te steunen. Er zijn veel arbeiders die gaarne willen werken doch noodgedwongen werkloos moeten toezien dat hun gezin ten onder gaat Laat ons hopen dat de steun spoedig niet meer noodig zal zijn. De Burgemeester zegt dat men niet alleen naar arbeiderszijde moet zien; ook obligatiehouders, huiseigenaren, enz. hebben hun groote nooden. Over rechten én plichten ontstaat nog een scherp debat tusschen de heeren Loerakker en Spilkcr. De heer Mathót wenscht gedeeltelijk steun in natura; er zijn altijd elementen die het geld niet gebruiken waarvoor het be stemd ls. De Burgemeester zegt toe dit te zul len toevoegen en tevens dat de uitkeering aan de vrouw zal plaats vinden Hij erkent slechts Juridische, geen zedelijke rechten. Armbestuur en diaconie worden door deze regeling ontlast hetgeen anderen ten goede kan komen. De teunregellng wordt vervolgens met alge meene stemmen aangenomen. De commissie van rapporteurs brengt bij monde van den heer F ij m a rapport uit over de bedrijfsrekeningen. Hij brengt speciaal hulde arfn den ambtenaar van Openb. Wer ken voor het belangrijke verrichte werk. De rekeningen worden goedgekeurd. De verkoop van grond achter het Postkan toor aan het rijk wordt goedgekeurd. Met elf tegen 3 stemmen wordt de heer R. J. J Helrman benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Het voorstel van B. en W. om aan de plaat selijke tuberculose vereenlging in plaats van de gevraagde f 750 extra subsidie f 500 als bijdrage in de kosten van 't consultatiebureau voor zuigelingen bij te dragen wordt aan genomen. Zoo ook de bijdrage aan de R.-K. school voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem; de afsluiting van de Middenstraat en de wijziging der bouwverordening. Bij de begrooting 1931 zweminrichting en badhuis worden tot rapporteurs benoemd de heeren Mathót, Spilkcr en Jansen, die te vens de andere begrootingen zullen onder zoeken. De heeren de Wreede en Loerakker voeren net woord over deze begrooting. De zweminrichting sluit met een tekort van 800 het badhuis met een van 2500 gulden. Laat dit toch niet drukken op menschen die er geen gebruik van maken; terwijl de heer Loerakker tegen tarief verhooging is omdat dit een minder gebruik in de hand werkt. het verzoek d°r hu'seigenaren om wij ziging der reinigingsrechten verklaren de I heeren Mathót en Paase pijnlijk getrof- 1 fen te zijn door het belachelijk maken van I dit adres door den directeur van O. W„ waar over met den burgemeester een levendige discussie ontstaat. De Burgemeester geeft den raad de verordening een jaar te laten doorwerken en dan de wak te bezien, zoodat het afwijzend prae-advies wordt aangenomen. BEGROOTING 1932. EEN SLUITENDE BEGROOTING ZONDER BELASTINGVER HOOGING. Verbetering Loosterweg I en Margrietenlaan. Hoewel deze zaak eigenlijk bij de begroo ting thuis hoort hebben B. en W. gemeend, gezien de urgentie, thans met dit voorstel te komen. Nu kan practische werkverschaffing gegeven worden, anders had dit tot Februari moeten blijven wachten. De heer M e s k e r s ls ontstemd dat dit voorstel in behandeling komt zonder voor kennis der commissie voor Publieke Werken, evenals dat der Veenenburgerlaan. Waar er meer dan f 100.000 verwerkt wordt mag er toch zeker we! kennis van gegeven worden aan de commissie. Waarvoor Ls zU anders"» Toch zeker niet alleen voor het achteruit zetten van een hek. Als er niet anders gehan deld wordt moet hij voortaan tegen stemmen en zal bedanken als lid der commissie. In ge val van urgentie zal hij ditmaa'. voorstem men do.ch wenscht eerst behandeling in de commissie, evenzoo wenscht hij daar ver schillende aanbestedingen onder de oogen te zien. De Burgemeester moet er tegen op komen dat dit niet in de commissie ls be handeld, in de notulen van 22 Mei is een en ander te vinden. B. en W. kunnen onder geen beding toestaan dat de commissie zich met aanbestedingen bemoeit; B. en W. is het uit voerend orgaan in de gemeente en zal zelf beslissen over het gebruik van asfalt en der gelijke. De heer M e s k e r s merkt op als de com missie alleen maar te zeggen heeft dat het goed is, dan is er geen commissie noodig. De heer Kerkhof is van overtuiging dat de commissie van P. W. de belangrijkste is. Wel had dit belangrijke werk daar behandeld moeten worden. Er ontstaat een heftig debat met den Burgemeester, die volhoudt dat dit gebeurd is en dat B. en W. ter zake kundig zijn. Hij stelt voor een commissie van financiën te benoemen zooals in andere ge meenten. Ieder lid kan een vergadering, aan vragen; een verzoek daartoe heeft hem nooft bereikt. De heer Loerakker noemt dit laatste een debat-ontwijking en is het met den heer Meskers eens. Hij staat voor 100 procent aan diens zijde. Als er een commissie ls moet zij gekend worden als de verantwoordelijke per soon. DeBurgemeester: B. en W. is verant woordelijk, niet de commissie. De heer Loerakker: Laten wij dan rui terlijk zeggen zet haar buiten de deur, doch houdt haar niet buiten alles. De Burgemeester: WU krijgen maar steeds verwijten en wij werken reusachtig om dit voor de begrooting gereed te hebben. Weet de commissie dit nu beter als onze technische dienst. Wij hebben een uitsteken den directeur van O. W. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met de heeren dc Wreede en Carller tegen. De heer Meskers. ondersteund door de hee ren Loerakker en Mathót, stelt voor de ver betering der Mariastraat aan te houden. Na dat de burgemeester in een geheime verga dering den prijs heeft medegedeeld, die de firma van Waveren vraagt voor den benoo- digden grond wordt het voorstel van B. en W. om tot verbetering over te gaan voor een bedrag van f 7675 aangenomen met de hee- reir v. d. Loo, Meskers en Loerakker tegen. Een verkeersverbetering. De burgemeester geeft een uitvoerige uit eenzetting van het voorstel van B. er. W. tot aankoop van eenigen eigendommen.. De aan koop is voor de gemeente van gToot belang. Bedoeling is een soort ceintuurbaan om hot dorp te leggen, waardoor de te smalle Hoofd straat voor een deel van het drukke verkeer wordt ontlast. De aankoop perceel Zonneveld zal hoogstens f 3000 kosten, daar de restec- rende grond aan hem wordt terugverkocht. Muller vraagt f 45000 (in de stukken staat abusievelijk 4500> Een onte'j-eningsproce- dure za! vee! voordeellger zijn. waardoor dit perceel zal komen op f 24.900. Van de wo ningbouwers aan dien weg wordt terug ont vangen f 17840. Zoodat het de gemeente komt op f 7800. De heer Loerakker wens<^it aanhouding en advies van de commissie Publieke Werken. Wethouder Vermeer merkt op dat over dit voorstel wrijving tusschen B. en W. onderling bestaat en is ook voor aanhouding. De burgemeester beschouwt dit als een principieele onteigeningskwestie. In het voor jaar zijn die hulzen gereed, het is dan toch een gemeentebelang als de weg ook klaar is. Waarom moet hij altijd het mikpunt zijn. Voortaan komt hij eenvoudig niet meer met voorstellen en doet alleen wat zijn plicht is. De heer Loerakker heeft ernstige bezwa ren, hij kan deze noch in openbare noch in geheime zitting mededeelen, wel in de com missie van Publieke Werken, De heeren Kerkhof en de Wreede zijn hui verig hun stem te geven. Het voorstel tot aanhouding door de hee ren Loerakker en Meskers wordt aangeno men met de heeren Paase, Jansen, Spilker en Fijma tegen. Met algeir.eene stemmen worden tot on derwijzer en onderwijzeres aan de openbare lagere school benoemd de heer P. W. Ver beek te Lelden en mej. M. c. Eterman te Haarlem. Een brief van den heer van Lierop met vragen zal in de volgende vergadering wor den beantwoord. Op den hoek Stationsweg-Hoofdstraat zal een verlicht bord worden geplaatst. Er is daar reeds een ongeluk gebeurd. Hierna sluiting. BENNEBROEK EEN VERKEERSQUAESTTE De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, verzocht het gemeentebestuur van Bennebroek om den weg, loopende langs de Leldsche Vaart ln die gemeente tusschen schen station Vogelenzang en de Manpads laan voor het verkeer open te stellen- Ge durende het grootste deel van het jaar ls deze weg voor het euto-verkeer gesloten, daar de brug van de weg bij de vroegere Ho'landsche Cultuur MIJ. f bekend als de brug van de „Bulb") onbetrouwbaar Ls. Aan gezien de weg een gemakkelijke verbinding vormt tusschen verschillende kweekersen, veroorzaakt de sluiting ongerief en tijdver lies. Gaarne zou de B. B. N- vernemen, of hier in geen verbetering mogelijk is en de weg niet voor het verkeer weer opengesteld zou kunnen worden. Door B. en W. Is aan den Raad aange boden het ontwerp der begrooting 1932. B en W. 2ljn er in geslaagd deze be grooting sluitend te maken, zonder dat voor stellen tot be'.astingverhooglng behoeven te worden gedaan. Dit Ls verheugend als bovendien blijkt dat gelden dienen te worden gevonden vóór rente van geldleemngen aan te gaan door de vol gende buitengewone werken: Verbetering Zwarte weg f 9000: Buitenge wone verbetering Gem. woningen f 2000; Stichting Postkantoor f 31.000; Bouw Open bare Scliooi f 35.000; Bouw Christelijke School f 35.000. Het valt op dat de uitkeering van het Rijk per inwoner slechts plan. f 4 bedraagt. (Een gemeente als Zandvoort ontvangt bUv. f 31 per inwoner). De bijdragen van het Rijk in de salarissen van Burgemeester en Secretaris beloopen f 3000. Van den vorigen dienst ls het batig slot ad. f 2900 ten goede gekomen aan het dienst jaar 1932. Behalve voor rente van gektleeningen zijn de posten kosten van aiefcenhulsverple- ging en ondersteuningen belangrijk ver hoogd. Voorgesteld wordt aan de Vereeniging voor Ziekenhulsverpleging een aubsidle :e voz- leenen van f 200 en aan de plaatselijke af deeling van „Het Witte Kruis" een subsidie van f 300. De kosten van straatverlichting zijn hooger geraamd ln verband met de uitbreiding aan den Zwarten Weg. De opbrengst van huishuur is belangrijk verhoogd wegens den verhuur van het te stichten postkantoor aan het Rijk. Bij de behandeling van de begrooting, zal den Raad beslissen over het voorstel van B. en W. tot verlaging van schoolgelden. De post schoolgelden is mat het dan te derven bedrag verlaagd. Als bijna alle gemeenten is Bennebroek zwaar belast met de kosten van onderwijs. Alhoewel vele kinderen uit omliggende ge meenten onze scholen bezoeken en die ge meenten derhalve hebben bij te dragen ln d» kosten, blijft er toch nog een bedrag van bijna f 10.000 ten laste van Bennebroek. De ontvangsten terzake van belastingen zijn zeer voorzichtig geraamd. Toch zal groote voorzichtigheid geboden blijven, omdat de vraag gewettigd is of de gelden wc', binnen zullen komen. Het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting blijft geraamd op 16. Opcenten op de vermogensbelasting wor den niet geheven. Bij de ramir-g van de uit komsten van het woningbedrijf moest reke ning worden gehouden met een te ver wachten verlies van I 456. Voor de financiering van de kapitaa.su.t- gaven zullen B. en W. de beschikking moeten hebben over kasmiddelen. Hiervoor ls ge raamd een bedrag van f 50.000. Bij de berekening van de gevolgen der nieuwe financieele verhouding tusschen het Rijk cn de Gemeente, het gemeentelijk? vijf- Jarenplan", ls gebleken dat in de jaren 1931 en 1932 gereserveerd moest worden voor de paren '33. '34 cn '35. Uit dien hoofde is voor het Jaar 1932 geraamd een bedrag van f 1050 De Post ..onvoorzien" Ls geraamd op f 2500 dus ongeveer gelijk in het vorige jaar. De bedrijfsbegrootingen «wen weinig aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Het Wegenfonds, zal naar geraamd wordt f 150 bijdragen ln de kosten van onderhoud van wegen. Het verlies van het Woningbedrijf wordt geraamd op f 456. Verwacht mag worden dat. als er In de economische toestand maar eenlge verbete ring ten goede mag komen. Bennebroek den moeilijken tijd goed zal doorstaan. VEREEN. TOT BESTRf.'DING DER TUBERCULOSE. DE WELDADIG HEI DSVF.R LOTING DER ZIJLSTRAAT-VEREENIGING. De adminLstateur der Vereenlging tot Be strijding der Tuberculose schrijft ons: Deze verloting blijkt een succes te worden. De 4e serie van 10.000 loten ls zoo goed aks uitgegeven. Het laat zich aanzien, dat de aanvankelijk aangemaakte 6 series niet vol doende zullen zijn. Het bestuur der tuber- culose-vereenlgtng zou dit ten zeerste toe juichen, want iedere serie bezorgt haar een belangrijk financieel voordeel. Hoe ls het mogelijk? is al door velen ge vraagd. De loten worden cadeau gegeven op lederen contant besteden gulden en toch brengt deze verloting voordeel aan de tu- berculose-bestrijding. Gaarne zullen wij dit even toelichten. Door het bestuur der Zljlstraatvereenl- ging Ls de verloting aangevraagd en z'1n ook de loten vervaardigd. Deze loten worden ge kocht door de* leden der vereen'ging tegen "en bepaald percentage van hun omzet. Het !s dus als het ware een kortlne. welke ^edurende de maand October gegeven wordt door dc leden der ZUlstraatvercon rn" er uitbetaald in den vorm van loten. Voor Iedere serie, welke bestaat uit 10.090 loten zijn verschillende mooie prijzen aan-rekocht of beschikbaar gesteld. Al deze prijzen zijn geëtaleerd bij de leden der ZULstraatver- eeniglng. Teneinde de zaak zoo eerlijk mogelijk te stellen, zijn de loten overgedragen aan den administrateur der Ver. tot bestrijding der tuberculose, bij wie de leden der vereenl ging thans de loten kunnen koopen. Tenslotte een kleine waarschuwing. Mocht het gebeuren dat u bij een contant betaal den aankoop geen loten worden overhandigd vraagt u dan om de u toekomende loten. BIJ drukken verkoop of een oogenbltk van on- attentheid kan het zoo gemakkelijk gebeuren dat de loten vergeten worden. Alle leden der Zijlstraat vereenlging hebben toegezegd de lotcn-uitglfte loyaal te zullen uitvoeren en het zou hun ten zeerste spijten, wanneer een der cliënten uit het niet geven van een lot. een verkeerde gevolgtrekking zou ma ken. BRANDJE IN VEERE'S HISTORISCH STADHUIS. Te Vecre heeft Dinsdagmorgen ln het be kende stadhuis, naar het Handelsblad meldt, een schoorsteenbrand gewoed, die aanvanke lijk uitbreiding deed vreezen. Met behulp van snelbluschapparaten en eer. gevelspuit heeft men schending van het fraaie bouwwerk weten te voorkomen. VELSEN HILLEGOM RAADSVERGADERING.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13