De vorderingen in Genève. BUITENLAND. Hierop letten! Stotzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 21 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD Japan treuzelt om tactische redenen. De voor- waarden die Tokio stelt. China ongeduldig. De laatste berichten uit Spanje. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Japansche vo*. .'Waarden voor de ontruiming van het bezette gebied. TOKIO, 20 October (V. D.) Naar van goed Ingelichte zijde verluidt, heeft de Japansche regeering den Volkenbond en de Amerikaan- sche regeering de volgende voorwaarden voor de ontruiming van Mandsjoerije doen toe komen: 1. De Chineesche en Japansche regeering beloven van schending van eikaars grondge bied af te zien. 2. De anti-Japansche actie in China wordt voor de toekomst opgeheven. 3. De Chineesche regeering waarborgt vol doende bescherming voor Japansche levens en eigendommen in Mandsjoerije. 4. De door Japan uitgegeven gelden voor den nieuw-aangelegden spoorweg worden door de Chineesche regeering terugbetaald. De spoorwegovereenkomst in Mandsjoerije wordt door China erkend. 5. De Chineesche regeering erkent alle uit de verdragen voortspruitende rechten met inbegrip van het recht van Japansche burgers in Mandsjoerije land te pachten. GENèVE, 20 October (V. D.) De uit Oost Azië ontvangen berichten, welke gedeeltelijk afkomstig zijn van de diplomatieke vertegen woordigers der groote mogendheden, verster ken den indruk, in Volkenbondskringen, dat de vooruitzichten voor de bij legging van het Chineesche-Japansche conflict, iets beter ge worden zijn. De Japansche regeering heeft zich, naar het schijnt, er rekenschap van gegeven, dat een onverzoenlijke houding niet in haar be lang is. Zonder haar principieele eischen op te geven, staat zij thans minder afwijzend tegenover een interventie van den Volken bond. De Japansche ambassadeur Yoshizawa heeft in een onderhoud met Briand, die hem de beginselen voor een overeenstemming met China voorleerde, een tegemoetkomender houding dan bij vroeger ontmoetingen aan genomen. Hij verklaarde zich bereid de voor stellen aan zijn regeering te doen toekomen. De leider der Chineesche delegatie Dr. Sze heeft zijnerzijds de regeering in Nanking in kennis gesteld van de voorstellen van Briand. Tengevolge van den grooten afstand van Oost-Azië naar Genève, zullen de onderhan delingen natuurlijk een iets langeren tijd in beslag nemen. Overigens is men in Genève geneigd, in de langzame wijze van onderhandelen der Ja pansche delegatie een manoeuvre om tijd te winnen te zien. in de hoop, dat nog een of andere gebeurtenis in China een gunstige wending zal brengen in de positie van Japan. Deze hoon schijnt volgens de laatste en vrijwel eenige berichten, die men in Volkenbondskrineen over de alhier plaats vindende besprekingen verneemt, wel eenige kans op verwezenlijking te hebben. Dr. Sze (China) zou n.l. vanmiddag bij Briand sterk op SDoed hebben aangedrongen om tot een resultaat te komen, aangezien de regeering van Kanton ongeduldig begint te worden en het voornemen schijnt te hebben kenbaar gemaakt om, wanneer Nanking niet spoedig te Genève een bevredigende oplossing be werkstelligt. zelf in te grijpen, hetgeen door de Japansche regeering gaarne zou worden gezien. Aan den anderen kant schijnen de be sprekingen met dr. Sze ook niet zoo vlot van stapel te loopen. meldt voorts nog het Han delsblad. De Chineesche delegatie is welis waar, zooals zij altijd heeft verklaard, vol komen bereid de garantie voor het leven en de veilivheid der Japansche burgers na het terugtrekken van de Jaoansche bezetting op zich te nemen, maar Briand zou bovendien van de Chineesche regeering de verzekering willen verkrijgen, dat aan de wettigheid der bestaande verdragen niet meer getornd zal worden, waarop, zooals bekend, door Jaoan wordt aangedrongen. Dit is begriinerlijker- wijze een heel moeilijk punt voor China. Spanje. Wetsontwerp inzake bescher ming der republiek. MADRID. 20 October (VDI Dinsdag- middag heeft de minister-president in de Cortes een ontwerp-Wet tot bescherming der Republiek voorgelezen, dat nog hedenavond zal worden aangenomen. Deze wet voorziet in gevangenisstraffen, zoomede geldboeten tot 10.000 peseta's/Voorts wordt bij deze wet verbanning mogelijk ge maakt in geval van gewelddaden tegen de Republiek, verspreiding van valsche of ten- den tieuse berichten ook door middel van de pers, verheerlijking van den monarehisti- schen staatsvorm, het ongevoegd dragen van wapenen, sluiting van industrieën en be moeilijking van alle arbeidsmogelijkheden (deze bepaling is in het bijzonder gericht te gen de grootgrondbezitters, die hun bezittin gen onbebouwd laten), algemeene stakingen die niet acht dagen van te voren zijn aange kondigd, ongerechtvaardigde prijsverhcogin- gen en nalatigheid van ambtenaren in de uitoefening van hun plichten jegens de repu bliek. Protesf'lemr>nstraties der Katholieken. MADRID. 20 October (V.D.) In geheel Spanje hebben voortdurend botsingen plaats tusschen anticlericale en Katholieke studen ten. Overal in het bijzonder aan de univer siteiten worden protestdemonstraties der Katholieken gehouden. Zeer groote manifes taties hebben plaats gehad te Sevilla, Va lencia, Sarragossa en Barcelona. Tsjecho-Slowakije. tenlandsche Zaken der Kamers een uitvoeri ge uiteenzetting gegeven, waarin hij zich al lereerst met de politiek-economische gebeur tenissen van dit jaar bezighield.. Tsjecho-Slowakije heeft in tegenstelling tot industriestaten een goed evenwicht- tus schen de landelijke en stedelijke bevolking en het heeft tevens een goede handels-balans. De valuta blijft vast en gevaren, welke den financiën van een aantal andere staten boven het hoofd hangen, bestaan er ditmaal in Tsjecho-Slo wakije in het geheel niet. In politiek opzicht is de situatie eveneens goed. De strijd om de Duitsch Oostenrijksche tol unie is in Septem ber te Genève geëindigd. Benesj verklaarde, dat deze kwestie betrekkingen van Tsjecho- Slowakije met Duit-schland en Oostenrijk niet heeft gewijzigd. Benesj lichtte hierna het algemeene stand punt van zijn land tegenover de plannen voor de hervorming der verhoudingen in Midden-Europa toe. Hij legde hierbij den na druk op de vredestendenz der Kleine Enten te. De besprekingen met Hongarije over een handelsverdrag zouden het uitgangspunt van goede betrekkingen in de toekomst kunnen zijn. Met betrekking tot de verhouding van Tsjecho-Slowakijee tot Italië moet de weder- zijdsche overeenstemming en toenadering, zoowel wat de politieke belangen als wat de toekomstige doeleinden betreft, gememo reerd worden.De samenwerking metPolen is in den laatsten tijd meer dan eens bevestigd. Tenslotte sprak Benesj over de a.s. ont wapeningsconferentie, waarbij hij er den nadruk op legde, dat aan het program van Tsjecho-Slowakije voor deze conferentie de behoeften der republiek voor haar veiligheid de eischen van haar verdediging ten ruondslag liggen, maar dat dit program ook de uitdrukking van Tsjecho-Slowakije's op rechten vredeswil zal zijn. Engeland. Aan den vooravond der verkiezingen. LONDEN, 20 October (V.D.) Het aan- tal candidaten, dat aan den komenden ver kiezingsstrijd in 548 districten zal deelnemen bedraagt op het oogenblik, nu de inschrij ving gesloten is, 1228 waarvan 65 in hun district geen tegencandidaten hebben en dus reeds als gekozen kunnen worden be schouwd. Er zijn 520 Conservatieve candi daten, 513 Labour-camdidaten, 22 Nationale Labourcandidaten, 120 Liberalen en 40 Natio nale Liberale candidaten. Bovendien zijn er die deel uitmaken van kleinere partijen, on. de Nieuwe partij van Sir Edwaid Mosley en de Communistische partij .In vele districten gaat de verkiezingsstrijd tusschen de candidaten van de partijen voornamelijk om de kwestie bescherming of vrijhandel. Duitschlamd. De onmarsch der Nationaal- Socialisten in Brunswijk. BERLIJN, 20 Oct. (VB.) De Rijksminls- ter van Binnerilandsche Zaken en van de Rijksweer, Groener, die het rapport van de Brunswijksche regeering over de gebeurte nissen in verband met den opmarsch der Na- tionaal-socialisten nog afwacht, om defini tieve besluiten te nemen voorloopig is al leen een telefonische mededeeling van Minis ter von Boden beschikbaar heeft boven dien den garnizoenscommandant van den Rijksweer overste Geyer verzocht rapport uit te brengen. In dit rapport wordt een overzicht gegeven van den opmarsch der Nationaal-socialisten, die reeds verscheidene dagen voor 17 October door artikelen in de bladen, plakkaten, enz., een zekere opgewonden stemming veroor zaakt heeft. Daar de politie volkomen meester van den toestand was, waren geen militaire voorzorgsmaatregelen van bijzonderen aard noodig. Het rapport bevat een opgave van de vlieg tuigen, die over het terrein hebben gevlogen. Hoepher Aschoff weer minister van financiën in Pruisen. BERLIJN, 20 October (V.D.) De afgetre den minister van financiën van Pruisen Dr. Hoepker Aschoff heeft den te Ascona vertoe- venden ministerpresident Braun bezocht. In parlementaire kringen doen hardnek kige geruchten de ronde, volgens welke hij weer minister van financiën zal worden. Balkan. Tweede Balkanconf erentie geopend. STAMBOEL. 20 Oct (V.D.) De tweede Balkanconferentie werd heden in het Kasteel van Yildis door den Turkschen 11- .isterpresl- dent Ismet Pasha geopend. Aan deze confe rentie nemen vertegenwoordigers van de re geeringen van Turkije, Griekenland. Bulga rije, Roemenië, Zuid Slavië en Hongarije deel. De conferentie beoogt het onderhouden van vriendschappelijke besprekingen tusschen de betrokken staatslieden en de algemeene vre- desstemming op den Balkan. Oostenrijk. Een belangrijke rede van Benesj. De Tsjechische minister van Buitenland sche Zaken heeft in de commissies van Bui- deruchten over het aftreden van Schober. WETENEN, 20 October (V.D.) In een Weensch avondblad worden opnieuw toespe lingen gemaakt op een binnenkort te ver wachten aftreden van den Oostenrijkschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Scho- ber. Van welingelichte zijde wordt echter medegedeeld, dat er geen sprake van kan zijn, Het is echter niet uitgesloten dat om be zuinigingsredenen het Departement van Bui tenlandsche Zaken wederom geheel wordt samengevoegd met het ambt van Bondskan- IN GEZOND EN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. selier. Dr. Schober zou dan in de regeering blijven als vice-kanselier zonder bepaalde functie en zoo noodig de leiding op zich l e men van de bestuurshervorming of van het geheele veiligheidswezen. Frankrijk. 81 Senatoren en 125 Kamer leden herkozen. PARIJS, 20 October (VB Bij de Zondag plaats gehad hebbende verkiezingen zijn 81 senatoren en 136 Kamerleden herkozen. 30 parlementsleden verloren hun zetel in den generalen raad. Behalve Léon Blum be vindt zich onder hen ook de vice-president der Kamer Moncelle (groep Marin), en de president der douanecommissie der Kamer, de linksradicaal Etien Fougère. Noorwegen Invoerverboden worden overwogen. KOPENHAGEN, 20 October (VT>.) Naar uit Oslo wordt gemeld, worden verschillende Noorsche invoerverboden verwacht, in het bizonder voor luxe artikelen, doch ook voor groenten. Deze verboden zullen vooral van invloed zijn op den invoer uit Denemarken, doch ook op waren die via Denemarken naar Noorwe gen worden verzonden. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Ledenconcert der H. O. V. De plotselinge solistenmutatie (Marcelle Meyer, die Stefan Bergmann zou vervan gen telegrafeerde Zondagavond laat af), bracht een onvoorziene programma-wisseling mede. die natuurlijk niet in alle deele gun stig kon werken. Het schijnt dat niemand binnen de grenzen te vinden was, die in staat bevonden werd het Concert van Grieg, dat op het programma was aangekondigd, behoorlijk over te nemen (hoewel we vóór weinige jaren op concerten der H. O. V. een zeer goede vertolking er van door Willem Andriessen en een allervoortreffelijkste door Theo van der Pas hebben gehoord), en aan gezien de keuze van Stefan Askenase tot tweeden plaatsvervanger de uitvoering van het concert in Es van Mozart meebracht, kon ook de Freischütz-Ouverture als opening stuk niet gehandhaafd worden en kwam daarvoor Mozarts g-min sym-phonie in de plaats. Het is wellicht aan korte voorbereiding van dit werk te wijten dat het geheel war oppervlakkig klonk; dat dieper doordringen tot den geest van het werk en liefdevol uitwerken van de détails in mindere mate dan anders te bemerken was. Het eerste hoofddeel ging als een gezwinde marsch aan ons voorbij; van de weemoedige stemming, die volgens de meeste commentatoren Mozart bij het componeeren bezield moet hebben, kwam weinig tot uiting. Het Andante daaren tegen werd tot een sleepend Adagio. Goed werd de Menuet gespeeld en in de Finale toonde het- orkest zijn virtuositeit. Een paar onjuiste blazersinzetten zullen wel door het onvoorziene der vertolking veroorzaakt zijn, hetgeen overigens niet belette dat zuiver heid en klankschoonheid veelal te prijzen waren. In het daaropvolgende klavierconcert hebben de blazers gelegenheid gehad in tal van solistische momenten (bijv. in het An dante!) hun bekwaamheid en smaak te toonen en zij hebben zich eervol van hun taak gekweten. Vooral clarinet en fagot heb ben zich hier onderscheiden. Maar uit den aard der zaak ging de belangstelling aller meest uit naar den vertolker der klavier partij. Askenase speelde die in de Allegro's brillant en overal zonder ontsierende wille keurigheden. Het Andante werd, mede door het voortreffelijke werk van het orkest, tot een dichterlijk stemmingsstuk. In de beide cadenzen gaf de pianist blijk van zijn groot instrumentaal kunnen; de vele modu laties in deze cadenzen leken wel eens wat opzettelijk. De gelijkheid van solo-instru ment en orkest was in de Allegro's niet altijd zóó als we bij het streng metrische spel van den pianist hadden mogen verwachten. Het concert van Dinsdagavond brracht nog de kennismaking met de „Vijf Schetsen voor Strijkorkest" van onzen jongen landge noot J. W. van Otterloo. die zelf zijn werk dirigeerde. Het is te prijzen dat de H.O.V. voortgaat nieuwe werken van landgenooten te introduceer en*, toch moeten we ons af vragen of de Schetsen van v. Otterloo wel zóó rijp zijn. dat de auditie buiten de muren van het Conservatorium al gerechtvaardigd is. Een bevredigend antwoord daarop kan al leen geven wie voor dergelijke kakophoni- sche muziek meer zin en onderscheidingsver mogen heeft, dan 't auditorium der H.Ö.V. dat- den componist een succes d'estime, alias beleefdheidsapplausje, schonk, maar ook niet meer dan dat. Het is mogelijk dat het te kort aan waardeering door ons tekort aan muzikale eruditie veroorzaakt wordt. We zien in de schilderkunst soortgelijke ver schijnselen. Slechts een kleine minderheid toont hoog genoeg te staan om de ovale in plaats van ronde wielen op de schilderij „Het Melk meisje" van Kruyder, of de tweemaal-zoo- lange-als-een-gewone neus aan een beeld van Polet te apprecieeren. Misschien zullen we nog wel eens een kip met kubistische of pris matische eieren te zien krijgen. Er moet voor uitgang zijn in de kunstontwikkeling; stil stand is de dood! Middelerwijl gaat de leven de kip in haar achterlijkheid maar voort met het leggen van ovale eieren Na Van Otterloo's schetsen klonk de pre mière van Honegger's .Pastorale d'Ete" als een reactionaire daad! In dit stuk zit veel direct verstaanbare stemmingsmuziek, op meer dan één plaats nauw verwant met die in het „Prélude a l'Aprcs-midi d'un Faune" van Debussy. Ik dacht vroeger dat Arthur Honegger tot de moderne componisten be hoorde, maar ben Woensdagavond van die dwaling genezen. Ook de drie Spaansche Dansen uit ..El Sombrero de tres Picos" van Da Falla zijn niet „modern". Maar er zit een diabolisch vuur in deze Spaansche stukken, en de inter pretatie, kernachtig en vol van straf rhythm», liet er de vlammen uitslaan. Voor deze ver tolking verdient Frits Schuurman een bijzon der compliment. Tenslotte zij mij nog een opmerking ge gund. Het H.O.V.-auditorium heeft nooit het snobisme getoond, slechts solisten van vreem de nationaliteit te willen waardeeren. Voor het concert van Woensdag was een buiten lander geëngageerd; toen deze verhinderd was zocht men in Parijs een plaatsvervang ster; toen deze afseinde werd een concert- agent in den arm genomen, die een anderen vreemdeling zou introduceeren. Ik wil niets ten nadeele van Askenase zeggen: zijn spel was voortreffelijk; maar had men niet min stens een tiental landgenooten paraat kunnen vinden om de plaats in te nemen? Het wordt hun door de omstandigheden toch al moelljk genoeg gemaakt: op de lijst der solisten van de abonnementsconcerten van het Concert gebouw, dat vroeger de landgenooten niet achterstelde, komt dit seizoen geen enkele Hollandsche naam voor, behalve die van een paar leden of oud-leden van het orkest; op die der concerten van de Bachvereenlging en van haar groote zusterinstellingen in andere steden evenmin. We behoeven nog niet aan fascisme of nazi-isme te gaan laboreeren om wat minder het geïmporteerde ten koste van het eigene te prefereeren. Daarbij komt dan nog dat onze landgenooten niet de kostbare bemiddeling van een concertdlrectie behoe ven: een factor die met het oog op de finan ciën der H.O.V. misschien ook niet zonder ge wicht is. Of is hier ook een nieuwe geest in gevaren, die de tot dusver gevolgde koers deed veranderen? KAREL DE JONG. „Herman Heyermans." Vertooning van „Allerzielen". Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 .Herman (Heyermans" heeft het nog maals gewaagd zeer hoog te grijpen met een stuk als „Allerzielen". Een hachelijk experi ment! Kan men het den beoordeelaar kwa lijk nemen, dat hij met angst en vreeze naar den Schouwburg tijgt? Angst voor Heyer mans' stuk, dat zoo licht van het verhevene naar het belachelijke, van het ernstige, naar het bespottelijke kan afglijden? Doch hoe wel wij staande houden dat ..Allerzielen" zich allerminst leent voor vertooning door dilet tanten, óók niet voor deze dilettanten moet zonder eenig voorbehoud worden toege geven dat deze amateurs er glansrijk in ge slaagd zijn zich voor» een fiasco te behoe den! Dit komt in de eerste plaats, door de merk waardig zuivere regie van den heer J. Klein, die blijkbaar begrepen heeft, dat alleen de allergrootste soberheid en kalmte een equiva lent zouden kunnen zijn voor een tekort aan speelkracht. Het algemeene kenmerk van deze vertooning was dus haar eenvoud, haar evenwichtige rust, haar gemis aan pathos, waardoor de figuren menschelijk werden. Deze spelers schijnen te begrijpen, dat men wanneer men zich voordoet zooals men is, en er zich op toelegt zijn Nederlandsch zoo zuiver mogelijk uit te spreken, men de grootste mate van natuurlijkheid bereiken kan. Dank zij dc vorotreffelijke regie heeft deze opvatting vruchten gedragen. Het gevolg van de groote eenvoud is na tuurlijk het uitblijven van werkelijk drama tische 'hoogtepunten, hetgeen echter over het algemeen een goede omstandigheid is, om dat het dilettantisme dat zich in die rich ting wil botvieren meestal niet om aan te zien is. Het experiment is niet uitsluitend wonder wel geslaagd, door den goeden kijk van den regisseur: „Heyermans" heeft een paar krachten die er waarlijk wezen mogen. Het spel van den koster bijvoorbeeld, den heer E. Schiffer, was merkwaardig goed. Gebaar, intonatie, beweging en typeering legden waarlijk van een ongewone technische vaar digheid getuigenis af en ook Rita, vond in mevr. J. de Mon, hoewel zij haar gestalte en haar costuum (was dit vanwege de symbo liek zoo slobberig en uit den tyd?) tegen had, een uitstekende vertolkster. Mevr. de Mon speelde haar rol met een natuurlijke vrijheid en een innige overtuiging die werkelijk verbluften. En hoewel het niet betoogd behoefd te worden dat deze zeer zware rol de krachten van iedere dilettante in Haarlem, verre te boven moet gaan, kunnen wij toch tot onze vreugde vast stel len, dat deze prestatie voor een amateur tooneelspeelster een zeer bijzondere is. En hiermede is eigenlijk alles gezegd. De heer C. Poppen als pastoor Nansen, speelde zijn zware rol correct, rustig, zonder te stre ven naar een onbereikbaar dramatisch effect Hetzelfde geldt voor de heeren N. Kaart (pastoor Bronk) en A. Jansen (van Dalen) en voor de dames D. Renaut (de verpleegster) N. Schiffer (de huishoudster) en Boerrigter (de boerin). De heer Westhof slaagde er niet in de figuur van dr. Geert goed te typeeren. Doch deze rol is zeer onbelangrijk. De zaal was tot op de laatste plaats uit' verkocht, de spelers werden met bloemen ge huldigd. L. A. SCHOUWBURG JANSWEG. TROPEN ADEL. Wegens het succes met de vorige voorstel lingen behaald, zullen in bovengenoemden schouwburg Donderdag 22 en Vrijdag 23 October nog twee opvoeringen gegeven wor den van „Tropenadel". het Indische blijspel in 3 bedrijven van Henri van Wermesker- ken. DE TEGERNSEER. Wij willen nog eens de aandacht vestf gen op de mooie voorstellingen die door de Tegernseer. Oberbayerisches Bauern-Theater in den Stadsschouwburg worden gegeven. Donderdag 22 dezer wordt de klucht ,Die Drei Dorfheiligen" opgevoerd, Vrijdag 23 „Das Siindernnest lm Paradies" en Zondag 25, „Die Wiedergeburt des Jacob Hirnmoser", beide ook „vroolijke geschiedenissen". Na de eerste acte worden door het Tegern seer Konzert-Terzett verschillende volkslie deren enz. uitgevoerd. DS. W. BIJLEVELD. Ds. W. BIJ Ie veld te Haarlem-Centrum, heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Geref. Kerk te Amsterdam-West. Hij is ge plaatst op een tweetal voor Vlaardingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ORG ELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 22 October 1931, des namiddags van 3—4 uur, door den heer George Robert, met medewerking Yan Mej. Adèle Drees, zang. Prog r anima: 1. Prelude. H. PuroelL (orgel). 2. a. Recitativo ed Aria nel Rinaldo" G. F. HandeL b. Chlo mal vl possa (zang). 3. Dies slnd die heii'gen zchn Gebot. J. S. Bach. a. Canto fermo in Canone. b. Fughetta. (orgel). 4. Aria „Matthaus Passion", J. S. Bach. (zang). 5. Fantaisie C. maj. C. Franck. (orgel). 6. Ich bin der Welt abhanden gekommen. G. Mahler. (zang). CHR. FANFARECORPS „ARTI ET RELIGIONS". Dezer dagen is door het vaandelcomité van bovengenoemd corps, bestaande uit eenige dames van leden, een prachtig vaandel aan de vereen iging aangeboden. Ds. J. W. Siertsema sprak bij de aan bieding eenige woorden, welke door den voor zitter werden beantwoord. JUBILEUM J. ROSE. De heer J. Rose, chef der electrische sme derij A. Bos. Nieuwe Kruisstraat alhier, hoopt Zaterdag 24 October zijn zilveren jubileum te vieren. De heer Rose kwam als jongmaatje bij de heer Bos in dienst. Het zal hem zeker op de receptie, die hij a.s. Zaterdagmiddag houdt, niet aan belangstelling ontbreken. VAN CAUWELAERT IN DEN HAAG Het Handelblad weet te melden, dat van Maandagochtend tot Dinsdagmiddag mr. Van Cauwelaert. burgemeester van Antwer pen, lid van de Belgische Kamer en minister van Staat, te 's Gravenhage vertoefd heeft in gezelschap van de heeren baron Van Zuy- len. Delmer. Brabant en Goris. De heeren zouden niet op Buitenlandsche Zaken ge weest zijn. Vermoed wordt, dat onderhandeld is over het Nederlandsch-Belgisch verdrag. „MEER VERTIER IN AMSTERDAM" Naar de Tel. meldt is op initiatief van dr- M. de Hartogh te Amsterdam een bijeen komst gehouden om te komen tot een comité van initiatief om in Amsterdam wat meer tevendtgheid te brengen en te bemiddelen tusschen hen. die in deze richting Iets wil len ondernemen en de bestaande organen. DE FEDERAL RESERVE BANK EN DE GOUDBETALINGEN. Als tegenspraak op een gerucht als zou dc Federal Reserve Bank of New-York, te New-York. niet langer Amerikaansche gou den munten, doch nog slechts goud in baren afgeven, deelt de Nederlandsche Bank mede, dat, blijkens een door haar van genoemde bank ontvangen telegram, dat bericht vol komen uit de lucht gegrepen is. en dat dc Federal Reserve Bank of New-York „is paying out U.S. gold coins freely upon demand". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel AGENDA WOENSDAG 21 OCTOBER Spanjaardslaan: Voetbalwedstrijd op het verlichte H. F. C.-terrein. 7.30 uur. Groote Markt: Concert 8 uur. Frans I-Ials museum, ingang Klein Heilig land 62 rood. Tentoonstelling Kunst zij ons Doel. 104 uur. Kleine Houtweg 16: Mlttovostentoonstcl- llng. Zaancnlaan: Lunapark, van 1—12 uur. Palace: Voorloopigc hechtenis." Tooneel: The Harvev Sisters. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Renbaan tragedie" en „Kif Tebbie". Tooneel: Fredy. 2.30 en 815 u. Rembrandt Theater: „De privó-sccreta- resse". Tooneel: 4 Sawadas. 2.30, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 22 OCTOBER StadsschouwburgTegernseer Bauern- theater: „Die drel Dorfheiligen". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Tropenadel". 815 uur Groote Kerk: Orgelconcert door George Robert. 3 uur. Ged. Oude Gracht 65. Algemeene verg. Ver- eeniging „Weten en Kunnen" 8.30 uur. Kouden Horn. Brandweerdemonstratie. 8 uur. Kinderhuissingel: Vertrek optocht ver lichte automobic'en. 8 uur. Frans Hals museum, Ingang Klein Heilig land 62 rood. Tentoonstelling Kunst zij ons Doel. 104 uur. Groote Markt: Concert 8 uur. Zaanenlaan: Lunapark, van 1—12 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstr. 11. tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, teler. 11793.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5