i North State STADSNIEUWS o Bernard J. van Liemt rj Cr. Houtstraat 62-65-67 9 Verwulft 9 ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 VERGADERING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. De heer E. H. Krelage gaat heen als voorzitter. OOK DE HEER W. J. B. VAN LIEMT BEDANKT. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Ernst H. Krelage. Voor kennisgeving werd aangenomen een zevental ingekomen stukken. Bij de mededeelingen was er een over de cursussen nJ., dat 14 dezer de cursus Warenkennis is geopend.A an dezen cursus namen 32 cursisten deel. Op denzelfden dag zijn de cursussen Boekhouden A en B begon nen, met resp. 19 en 9 cursisten. De cursus Zweedsche taal wordt door 6 cursisten bij gewoond, de cursus Spaansohe taal (A) door B door 4 cursisten. De cursus Handel en Recht zal door 7 cursisten worden bijge woond en zal beginnen Vrijdag 23 October. Vervolgens deed de voorzitter de mede- deeling, dat hij na tien jaar voorzitter te zijn geweest den tijd gekomen acht om deze taak aan een ander over te dragen. Hij zal derhalve met 1 Januari aftreden. In Decem ber zal hij afscheid van de Kamer nemen. W. J. B. van Hemt. Daarna deed de heer Van Liemt, voor zitter van de afdeeling kleinbedrijf, de mede- deeling, dat ook hij met 1. Januari zal af treden wegens de vele werkzaamheden, die hij na zijn benoeming tot wethouder te ver vullen heeft gekregen. Wanneer hij beide ambten zou moeten blijven waarnemen, zou den beide daaronder lijden. De mededeelingen Verden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd daarna een brief aan Provinciale Staten van Noord-Holland in zake de tarieven van het Waterleidingbe drijf. Benoemd werden: tot ambtenaar in tijde- lijken dienst bij de Kamer, de heer J. Gar- nier te Haarlem, tot leider van een inge- stelden cursus Warenkennisi voor kruide niers de heer A. H. Hoefnagel, tot leider van den ingestelden cursus boekhouden de heer C. H. van Koningsbruggen. De betreffende ontwerpbesluiten werden goedgekeurd. Vastgesteld werd de lijst van de in 1932 uittekeeren subsidies. Ook de heer Cohen gaat heen. Bij de rondvraag deed de heer Cohen mededeeling dat hij met 1 Januari even eens ontslag neemt als lid van de Kaïmer, wegens commercieele omstandigheden. Te 8 uur werd de vergadering gesloten. PROVINCIAAL WATERLEIDING BEDRIJF. DE TARIEVEN. De Kamérs van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. Amsterdam. Haarlem. Hilversum Hoorn en Zaandam, hebben aan de Prov. Staten van Noord-Holland medegedeeld, dat zij, naar aanleiding van klachten, die haar ten aanzien van de voorwaarden voor dé le vering van water door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland van de zijde der Industrie in haar districten be reikten, een commissie hebben benoemd teneinde deze klachten, mede aan de hanc van de tarieven, die elders in den lande voor de levering van Bedrijfswater geleden te onderzoeken en eventueel te overwegen, op welke wijze aan de bezwaren van de Noord-Hollandsche industrie tegemoet ware te komen. Hoewel deze commissie zich er van bewust is. dat aan een vergelijking van kosten var. waterlevering in verschillende deelen van het land, gezien de uiteen'.oopende wijze van winning en de daarmede samenhangende verschillen in exploitatiekosten, geen door slaggevende beteekenis mag worden gehecht kon zij zich bij kennisneming van de ver zamelde gegev*ns omtrent waterleiding tarieven in andere Provinciën niet onttrek ken aan den indruk, dat de nijverheid in ons gewest ten dezen in ongunstiger positie verkeert dan elders. Het komt de Commissie voor, dat bij het vaststellen der tarieven voor industrTe- water door onvoldoende differentiatie te weinig rekening is gehouden met de belan gen der industrie. Waar de dlstributiekosten voor het leveren van watef aan één groot gebruiker aanmerkelijk geringer zijn dan bij levering van dezelfde hoeveelheid aan meer dere kleine afnemers, is het verleenen van een reductie alleszins gemotiveerd. De Com missie verwijst in dit velband tevens naar het handelsgebruik, waarbij bij grootere af neming van een artikel door één kooper een zekere korting wordt verleend. De Commissie is van oordeel, dat, naast de wenschelijkheid om de Industrie op het punt van kosten van het water niet achter te doen staan bij elders in den iande gevestigde be drijven, in de tegenwoordige omstandigheden met haar noodzaak om tot zoo laag mogelijke productiekosten te komen, een reden te meer ligt om tegemoet te komen aan het verlan gen der Noord-Hollar.dsche industrie. Naar aanleiding van het bovenstaande zouden de voornoemde Kamers het derhalve op zeer hoogen prijs stellen, indien in af wachting van de algemeene verlaging, welke in het uitzicht is gesteid, wanneer de re serves van het P. W. N. het gewenschte peil bereikt zullen hebben, Uw College zou beslui ten aan die afnemers, die meer dan 2000 M3. water per jaar van het P. W. N. betrekken, waaronder ook zij, die reeds het z.g. 22 1 2 ets. tarief hebben, een reductie te verleenen van 15 pet. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. LEZING OVER AMERIKA. Dinsdagmiddag heeft de afdeeling Haar lem van bovengenoemde vereeniging een bij eenkomst gehouden -in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, waarop de dames Arntzenius uit Den Haag een lezing met lichtbeelden over hun reizen naar Amerika gegeven hebben. Het is voor de spreekster een moeilijke taak geweest. Want niet alleen, dat het zoo wel buiten als in -de kille, ongezellige zaal rumoerig was onder het Haarlemsche pu bliek bevinden zich nog steeds personen die pas komen, als de voorstelling reeds begon nen is zoodat spr. lang niet altijd te volgen was, ook de vertooning der lichtbeel den leed onder het kiezen daarvoor van deze zaal, die niet llcht-dicht kan worden afgesloten wegens de vele en groote dak vensters. De dames Arntzennius hebben ruim 6 jaar in Amerika vertoefd en daar vier reizen ge maakt dwars door dat land heen van New- York naar San-Francisco, deels per trein, deels per auto. Het reizen per auto is het beste, omdat men niet gebonden is, en vrij goedkoop tevens, door de lage prijzen der wagens. Vrijwel nooit hebben de reizigsters van hotel of restaurant gebruik gemaakt, en slechts eens van de kampeerterreinen, die daar te vinden zijn en vele gemakken op leveren. Hun slaapplaatsen waren in de auto's. Voor de pauze sprak mei. Arntzenius over de Indianen uit Nieuw-Mexico en Arizona. Zij zijn vredelievend van aard en oefenen het landbouwbedrijf uit. Overal waren de reizigsters vriendelijk ontvangen; ze hadden zelfs mee aangezeten aan den disch. Na het maal had spr. haar guitaar of mandoline te voorschijn gehaald, waarbij ze volksliederen had gezongen om de ontvangen vriendelijk heden te vergelden. Ook de Indianen zongen toen, in hun eigenaardige rythme, dat van driekwartsmaat overgaat in vier- of vijf kwart en derhalve moeilijk is te volgen. Spr. behandelde voorts de verschillende dansen die meestal smeekbeden om regen zijn. Zij toonde de Arendsdans en Herten- dans. Ook gaf zij afbeeldingen van de klee dervoordrachten. die o.a. uit wit-gelooid leer bestaan met lange franjes en hals snoeren van gekleurde kralen. Er zijn soms snoeren turkooizen ter waarde van f 250. bij. Spr. weefde door haar interessante cause rie. die na de pauze over pelikanen ging, een enkele legende, o.a. over de slangen. Zij werd na afloop door de talriike aanwezigen met een hartelijk applaus beloond. Mevr. Cohen Tervaert. presidente der af deeling, die spreekster vooraf had ingeleid, dankte haar voor haar boeiende lezing en hoopte, dat die woorden geen afscheid be- teekenden, doch slechts een tot weerziens. PROTESTVERGADERING TEGEN DE SALARISVERLAGING. Dinsdag 27 October a.s. belegt de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst in Café Brinkmann, Groote Markt, een protestvergadering tegen de door de re geering voorgestelde salariskorting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel EDGAR WALLACE. -Firma H Ged. Oude Gracht 75 Telefoon 12839 en 10657 9 - e 9 Complete Meubileering K.V.T. Darrab Karpetten CP 9 Dessins voorjaar 1932 GThans geëtaleerd g MIIIMMtltMH FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op 20 October in staat van faillis sement verklaard: 1. H. J. van der Vis, ijswerker en manu- facturenhandel&ar. wonende te Umuiden- Oost, Kalverstraat 110 E. Curator Mr. Dr. A. van der Fliere wonende te IJ muiden. 2. N.V. „Ecliptica" Zeevisscherij Maat schappij. gevestigd te IJmuiden Compas- straat 60. Curator Mr. T. A. M. A. v. Löben Seis, wonen de te Haarlem: 3. J. W. Hoogenboom, tuinder, wonende te Roelof arendsveen. Langeweg; Curator Mr. L. Ali Cohen wonende te Haar lem. 4. Adr. van Kooten, Landbouwer, wonende te Haarlemmermeer aan den Hoofdweg. Curator Mr. H. J. M. Tonino, wonende te Haarlem. 5. H. van der Drift, handelaar in granen en kunstmeststoffen, wonende te Rijp Wete ring. gemeente Alkemade; Curator Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys, wonen de te Haarlem. 6. IJ. Deden, koopman in kleedingstof- stoffen, wonende te Beverwijk, Zeeweg no. 6. Curator Mr. J. A. B. Sanders, wonende te Beverwijk. 7. P. M. Rooy, kleermaker wonende te Haarlem, Leidschestraat 12; Curator Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuis, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. Th. J. van Kuyk, wonende te Hille- gom; Curator Mr. J. van der Vegt, wonende te Haarlem. 2. Jan de Jongh, wonende te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Elk® Hurkte et, de juistemenging van de'beste Turksche en Amerikaansch'etabak- ken in de North State sigaretten, de bijzon dere kwaliteiten van beide tabakssoorten be ter tot haar recht doet komen, met als resul taat een betere, fijnere en zachtere sigaret dan ooit te voren verkregen werd door het verwer ken van ui.ts lui tend Turksche of uitslui tend Amerikaans che tabakken. [feROWN 4 WILLIAMSON TOBACCO COUP. LOUISVILLE-KENTUCKY - U.S.A. Politicus en Predikant. EJdgar Wallace, de bekende Engelsche schrijver van detective-romans en griezel- tooneelstukken, begeeft zich nu in de poli tiek en is liberaal-candidaat voor Blackpool. Het afgeloopen week-end noemde hij „rustig" aldus de News Chronicle. Hier volgt een opsomming, van wat hU deed. Zaterdag: Hij sprak zijn verkiezings rede uit. die ongeveer 2 kolommen var. ons blad zou beslaan; werd opgenomen voor de geluidsfilm, sprekende van het balkon van zijn hotel; woonde den voetbalwedstrijd tus- schen Blackpool en Mlddlesborough bij. der. eersten League match dien hij ooit gezien heeft; ging naar Lytham St. Annea. waar hij het bestuur van den Liberaler. Vrouwenbond trof; keerde naar Blackpool terug, dineerde daar, en reisde naar Manchester om een ra diolezing over misdadigers te houden en ging weer naar Blackpool. Zondag: Hij had een conferentie met een vertegenwoordiger van de reclasseering, schreef een artikel, en preekte 's avonds in een kerk te South Shore. Er stonden tijdens die preek evenveel men- schen buiten de kerk als dat er binnen wa ren. „Ik behoef geen verontschuldigingen te maken", zeide Wallace „voor het feit, dat ik op den kansel sta. Welk leven men ook leidt, hoe meer men in aanraking komt met menschelijk leed en menscheljjke vreugd hoe dichter men het ideaal van het Chris tendom nadert. Het is onmogelijk om te leven zooals ik deed. om dikwijls tegenover veroordeelde ge vangenen te hebben gezeten en de executie bijgewoond te hebben, zonder van nabij iets van de geestelijke problemen te hebben ge zien, die niet alleen de predikanten betreffen, maar ook hun gemeente. Ik sDreek tot hen die naar de kerk gaar., die leden zijn van de kerk, maar zelf ben ik geen lid. Ik heb heel mijn leven niets om dat lidmaatschap gegeven." Bij de inleiding, die hij voor Wallace hield, zei de predikant, ds. W. R. Michael: „De heer Wallace is evengoed prediker als ik ben. Hij bereikt een veel grooter aantal toehoorders door zijn boeken en in zijn boe ken ligt veel goeds, daar tenslotte het recht altijd zegeviert." Curator Mr. L. All Cohen, wonende te Haar lem. 3. J. H. van Beek, wonende te Wijk aan Duin; Curator Mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeeiingslijs* van: 1. A. van. Heyst wonende te Llsse: Curator Mej. Mr. M. J. Kluitman wonende te Haarlem. 2. J. J. Lenta wonende te Hoofddorp, thans te Zwolle; Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs, wo nende te Haarlem. BEëEDIGD. Dinsdag is door de Rechtbank alhier be- eedigd als advocaat en procureur Mr. C. W. de Visser, wonende te Bloemendaal. SCHEEPVAARTBER1CHTEN Alwaki*19 v. Rio Janeiro, Buenos Ayres naar Rotterdam. Alkmaar, IS te Bahla Blanca v. Amsterdam. Amsterdam 17 u. v. Antofngasta n. Balbao. Baarn. p. 19 23 U. Azorcn, Amsterdam naar Curaqao. Bennekóm vertr. 20 v. San Nicolas. Boskoop 19 te Valparaiso v. Amsterdam. Breedijk IS v. Belawan Dell, Java naar New York. Beemsterdijk 19 12 u. te Philadelphia v. Rotterdam. Christiaan Huygans 20 te Genua, Batavia n. Amsterdam. Delftdijk 19 v.m. te San Francisco, n. Rotter dam. Damsterdijk. 19 v.m. v. Los Angeles te Har bour, PaCifickust naar Rotterdam. Flandria 19 v. Rio Janeiro, Amsterdam naar Buenos Ayres. Helder p. 20 1.30 u. Vllsslngen, Antwerpen n. Hamburg. Jason 18 te Callao v. Amstetrdam. Kota Agoeng p. 19 20 u. Finisterre, Rotterdam naar Batavia. Kota Nopan p, 19 20 u. Ouessant, Batavia n. Rotterdam. Kota Radja 19 19 u. v. Port Said, 24 6 u. te Marseille verwacht, Batavia naar Rotterdam. Kertosono 19 to Soerabaja v. Rotterdam. Le Maire 17 v. Sydney naar Batavia. Lochmonar 17 te Tacoma, Pacifickust naar Rotterdam. Merauke 19 22 u. v. Port Said, Batavia naar Rotterdam. Marnix van St. Aldegonde p. 19 Gibraltar. Am sterdam naar Batavia. Midas 19 v. Curacao naar Antillen. Meliskerk 18 te Tanga. Belra n. Rotterdam. Nijkerk 19 v. Mombasa, Rotterdam n. Belra. Nebraska 18 te Colon, Rotterda mnanr do Pa cifickust. Oostkerk IS to Skiinonoskl. Japan naar Rot terdam. Pernambuco 20 v. Amsterdam n. Antwerpen. aPlembang 20 2 ua v. Suez, Rotterdam naar Batavia. Patria p. 20 2 u. Ouessant. Batavia naar Rot terdam. TJipanas 17 v. Hongkong n. Amoy, Tjibadak IS te Sjanghai v. Amoy. Tawalt 20 to Antwerpen, Brisbane n. Rotter dam. Veendam 19 te New York v. Bermuda. Van RenaselMr 19 v. Madelro, Amsterdam n. Paramaribo. Wa al kerk p. 18 Beachy Head. Rotterdam n. Kaapstad. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 22 OCTOBER. HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Praatje over Indi sche kleeding door Mevr. I. de Leeuwvan Rees. 11.00 Concert. S. Joosten, plano, E. Ver- meulen-Steffelaar, zang en Egb. Veen, vleu gelbegeleiding. 11.45 Gramofoonpl. K.uO Kwartelconcert. oJ.v. A. Nootcboom. 2.00 Rustpoos. 2.30 Gramofoonpl.. .3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Zlekenuur. 5.00 Lezing door Max Tak. 0.00 Sportpraatje door H. Hol lander. 6.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vervolg Omroeporkest. 9.15 Dr. P. H. Ritter: de blijspelen van Aristo phanes. 9.45 Aansl. Concertgebouw Amster dam: Vierde Pianoconcert v. Beethoven. So liste Mira Hess. Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. 10.15 Vaz Dlas. 10.30 Gra mofoonpl. HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00—11.00 NCRV, 11.00 —2.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.00 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Zieken- dlenst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Half uurtje door Past. Perquin. 12.00 Polttleber. 12.15 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur- tjee. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handen arbeid voor de jeugd. 5.45 Vioolduetten door Kees gn Dirk Hartveld. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.30 Politieber. 7.45 Ned. Chr. Persbur. 8.00 NCRV-Propaganda-Avond naar aanleiding van de eerste vertooning van de NCRV-Propaganda-fllm, m.m.v. orkest der NCRV o.l.v. F. Schuurman, en G. v. d. Burg (orgel). 9.00 Ouderuurtje. Na afloop Vaz Dias en hierna tot 11.30 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert door Reg. Foort. 1.20 Gramofoonpl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Kerkdienst uit de Westmin ster Abdy. 4.30 Dansmuziek door J. Payne en zijn B.B.C. Dansorkest. 4.50 Licht orkestcon cert. 5.35 Kinderuur. 6 50 Liederen van Schu bert door Helen Henschel. 8.20 „The Ridgeway Parade" (Zang en Dansrevue) van Holt Mar veil en Phil. Ridgeway. 10.00 Concert. K. Falkner, bariton en W. Murdoch, piano. 10.50 Korte Kerkdienst. 11.05 Dansmuziek Jack Payne en zijn orkest. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Solisten-programma. 9.05 Strijkkwartet en harpconcert. 9.50 Orkestconcert m.m.v. Solis ten. LANGENBERG, 473 IVL 6.25, 9.35 gn 11.20 Gramofoonpl. 12.25 Or kestconcert. 4.20 Orkest- en Solistenconcert. 7.20 Orkest- en sollstenconcert. 4.20 Orkest en Solistenconcert. 7.20 Orkest- en Solisten concert. O.a. uit „Traviata", Verdi. „Polen- blut", Nedbal en „Die Schóne Helena", Offen bach. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.30 Noorsche liederen door T. Andersen. 2.50 Orkestconcert. 7.20 Symphonie-concert. O.a. Ouvert. „Aschcn- brödel", Rossini. „Norma". Bellini, „Die Macht des Schicksales", Verdi. 9.55 Dansmuziek. ROME (NAPELS) 441 M. 8.20 Gevarieerd concert. O.a. Comedie ,.Le nozze di Arlecchino" van Falena en uit „Die Meistersinger", Wagner. BRUSSEL, 508,5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. G.50 Gramo- foonplatenconcert gewijd aan den Dans. 338.2 M.: 5.20 Concert. 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Symphonieconcert. Vlaamsche componis ten. 9.20 Vervolg Concert. O.a. Rhapsodie van A. Meulemans. ZEESEN, 1635 M. ca. 6.00 Gramofoonpl. 7.20 en 9.30 Uitz. v. Scholen. 9.55 en 11.20 Berichten. 11.25 Gramo foonpl. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Berichten eln lezingen. 3.50 Concert. 4.50 Lezingen 6.50 Radio-Cabaret uit Weenen. 8.35 Goethe-Herdenking. 9.20 Berichten. Hierna Lezing over Strawlnsky. Vervolgens tot 11.50 Dansmuziek. viiV iX --- lüü 1 I ld 7 IS Heel in dc verte zagen de kikkers, dat de ooievaar Tuimeltje losliet. Tuimeltje viel heel snel naar beneden en kwam in een grocte schoorsteen terecht. Dc kikkers zagen hem er in ver dwijnen en renden direct naar dc plaats waar Tuimeltje gevallen was. De ooievaar, die zijn hart nu genoeg had opgehaald, vlcog heel kalm naar zijn nest terug. Tuimeltje, die in den schoorsteen was gevallen, stond al heel gauw op den grond. Hij bemerkte in een vertrek te zijn, waar allemaal verfpotten stonden. „Hè," «lacht Tuimeltje, „daar kon ik wel eens iets mee schil deren. Maar wat?" En teen kwam er eensklaps een leuk idee b'j hem op. Hij nam een kwast en deed er wat verf aan. Voor hem stond een stuk carton, maar hij kon er niet bij. Zijn beentjes waren ccc beetje te kort en hij klom boven op een hooge bus. Toen begon hij te schilderen. Neen, hit had ncoif gedacht, dat hij dat zoo goed zou kunnen. Zoo maar ineens schilderde hij een kik- vorsch. Tuimeltje was zoo druk in dc weer, dat zijn vingers telkens vol verf zaten en die veegde hij aan »jti baard, zijn mulo, zijn pakje ai.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7