PAGINA Betalingsmoeilijkheden in Rusland. STAD EN OMSTREKEN PER DAG! HAARLEM'S DAGBLAD Van alles en nog wat. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 VIERDE BLAD De tegenspraak van de Sovjethandelsvertegenwoordiging. De moeilijkheden van den Russischen handel. Het goud- en platinafonds. De vermindering van den petroleumuitvoer. De daling van den Tsjervonetz. De financieele verplichtingen van de Sovjet-unie. I (Bijzondere correspondentie). Kenl uw eigen Slad en haar Omstreken! Dat doet U als U op Haarlem's Dagblad geabon neerd bent. Over al wat in de stad Haarlem en in haar omgeving gebeurt wordt u daarin volledig voor gelicht. Geen moeite en kosten worden daarvoor gespaard De overheerschende factor zoowel in onze tekst als in onze advertentiepagina's wordt gevormd door Stad en Omstreken. Alleen uw Stedelijk Dagblad. kan u dat alles geven. Wilt u enkele cijfers die er u een beeld van geven? In de week van 1217 October 1931 gaven wij in totaal 151 kolom berichten, verslagen, artikelen en foto's betrekking hebbend op de Stad en haar Omstreken. Dat wil dus zeggen: gemiddeld Vijf Pagina's Stad en Omstreken Per Dag In diezelfde week publiceerden wij 242 kolom advertenties uit Stad en Omstreken. Dat wil dus zeggen: gemiddeld 5 Pagina's Advertenties uit Stad en Omstreken Per Dag! Totaal generaal: gemiddeld 10% Pagina's Stad en Omstreken Per Dag. Geen enkel ander dagblad kan U dit bieden. Bladen die van elders komen kunnen het zelfs niet in de verste verte evenaren Het is niet onze oedoeling dat u dit geheim houdt. Vertel het verder' Onze lezers onze meer dan 19000 betalende abonnés en hun gezinnen zijn onze beste propagandisten. Onderzoekt men aandachtig de economi sche en financieele positie van de sovjets ter wereldmarkt en hun bronnen van inkom sten op de binnenlandsche markt, dan ver gist men zich waarschijnlijk niet met de ver onderstelling, dat de in aantal toenemende berichten over een aanstaand bankroet van de sovjetregeering op overdrijving berusten en in ieder geval voorbarig moeten zijn. Aan den anderen kant is evenwel ook het offi- cieele optimisme, waarop de verklaringen van de autoriteiten van Moskou zijn georiën teerd, zonder twijfel maakwerk, met de be doeling, tijd te winnen, gedurende welke de toestand mogelijk een verbetering zou kun nen ondergaan. Op alle berichten over een door de sovjetregeering voorgenomen sta king van betaling antwoordde deze aanvan kelijk slechts door een niets zeggende korte tegenspraak van haar diplomatieke en han- delsvertegenwoordigingen in de landen, waar het gerucht het hardnekkigst de ronde deed. Na eenige dagen vindt nu ook de „Iswestija" aanleiding, het vraagstuk van een morato rium te bespreken en het gelukt het Russi sche ambtelijke blad slechts met moeite, de te Moskou door deze geruchten gewekte mis moedigheid te verhelen Men zou alleen te maken hebben „met een lompe en zinlooze lastercampagne", die onmogelijk kan uit gaan van de groepen, die met de sovjetunie handel drijven en ook in de toekomst willen drijven. Deze groepen .zoo verzekert de „Is westija", zouden uit eigen ervaring maar al te goed weten, dat „de sovjetstaat met zijn machtige economische organisatie de solied ste van alle ter wereld bestaande klanten is en dat het nog nooit is voorgekomen en ook in de toekomst niet kan voorkomen, dat deze klant de verplichtingen, die hij heeft aange gaan, niet zal nakomen". De „Iswestija" be klaagt zich over een regelrechte campagne tegen „de stormachtige economische ontwik keling van den sovjetbond", die door bepaal de internationale elementen zou zijn ontke tend. die „den zich goed op weg bevindenden Russischen handel met het buitenland willen verijdelen, om in het troebel water van we reldcrisis en beurspaniek te kunnen vis- schen". Ondanks deze rectificatie van het Russi sche ambtelijke blad werd het bericht over een voorgenomen staking van betaling nog de laatste dagen meer en meer verbreid, waarbij nog het verdere, vermoedelijk meer op combinaties dan op werkelijke kennis van den stand van zaken berustende bericht komt, dat de Moskousche regeering, om het protesteeren van haar buitenlandsche wissels te voorkomen, aanstalten maakt, het Russi sche goud- en platinafonds over de grens te brengen. Nu kan van nog aanwezige Russi sche goudvoorraden in een min of meer nor male verhouding tot de schulden van den sovjetstaat in het geheel geen sprake meer zijn. Onlangs nog moest Moskou in Duitsch land een gouddepot van 102 millioen roebel deponeeren, dat nog niet in staat is, 20 pro cent van zijn schuld aan Duitschland te dek ken. De in Rusland zelf nog aanwezige goud voorraad bedraagt na de uitvoering van deze operatie nog ten hoogste 70 millioen roebel. Amerikaansche economische deskundigen houden zelfs rekening met een goudvoorraad van slechts 50 millioen roebel, welke schat ten vermoedelijk geen rekening houdt met de goudproductie van dit jaar. Wat den Rus sischen platina-uitvoer betreft, deze duurt steeds voort, maar die is in het geheel niet in staat, de sovjetwissels voor een protest te beschermen. In het loopende jaar zou deze uitvoer ten hoogste een waarde van 25 mil lioen roebel kunnen bereiken. In deze omstandigheden kunnen het Rus sische goud en het Russische platina onvol doende de financieele moeilijkheden ophef fen, die voor de sovjets voortvloeien uit hun schuld op korten termijn van meer dan 2 milliard goudfrancs en uit het deficit van him handelsbalans, dat alleen in de eerste zes maanden van dit jaar de duizelingwek kende hoogte van 151 millioen roebel bereik te. Deze moeilijkheden worden nog gecom pliceerder .doordat de sovjetregeering ook over den oogst van het volgend jaar alsmede over het aanstaande exportfonds reeds heeft beschikt daarenboven voorspellen bolsjewis tische deskundigen zelf een achteruitgang van den petroleumuitvoer, die in den alge- meenen Russischen export een groote rol speelt. De talrijke schokken van het Russi sche crediet in het buitenland weerspiegelen ook in de catastrofale daling van den tsjer- nowetz aan de .zwarte beurzen", tegen welke alle steunacties van de sovjets vruchteloos blijken. Den laatsten tijd moest de officieele koers van den tsjernowetz dikwijls wijken voor den veel lageren koers van de zwarte beurzen en in vele overeenkomsten met bui tenlandsche banken en concerns moest de sovjetregeering reeds genoegen nemen met een tsjernowetzkoers. die niet in verhouding staat tot den koers, die tot dusver door de Russische staatsbank werd opgegeven. Dit staat wel vast, dat de sovjetregeering aanstalten maakt, om de betalingsmoeilijk heden. waarin zij is geraakt, te overwinnen op een wijze, die het prestige en het crediet der bolsjewistische orde geen afbreuk zal doen. Achter de beschouwingen van de Mos kousche pers naar aanleiding van de den laatsten tijd vernomen berichten over een aanstaande Instorting van de sovjetfinan- ciën schuilt in werkelijkheid groote inspan ning, om een staking van betaling te vermij den. De „Dernières Nouvelles" is in de gele genheid, op grond van inlichtingen van bij zonder goed geïnformeerde zijde eenige me- dedeelingen te doen over de zitting van het politiek bureau van 16 September, die moest beraadslagen over de financieele verplichtin gen van den sovjetbond. De commissaris van financiën Grinko en de leider van het com missariaat van den buitenlandschen handel, Rosenholz. brachten over dit onderwerp uit voerige rapporten uit, waaruit bleek, dat de tegen het einde van het jaar vervallende be talingen zeer hooge bedragen bereiken: aan Duitschland zijn de sovjets op dat oogenblik 535 millioen Mark schuldig, aan Engeland 225 millioen dollar en aan de Vereenigde Sta ten van Amerika 150 millioen dollar. De goudreserves van de sovjets bedragen even wel slechts 56 millioen dollar. Rosenholz jreest voor het overige nog een verdere ach teruitgang van deze reserves, omdat tus- schen den sovjetuhvoer naar Duitschland en den Dultschen invoer naar Rusland een steeds toenemende wanverhouding ten na- deele van de sovjets ontstaat. De sovjetge zant te Berlijn, Chintschuk, ondernam reeds dringende stappen, om uitstel van betaling voor de vervallende wissels te verkrijgen, heeft echter de toestemmine van belangheb bende Duitsche grepen slechts ongeveer voor het derde deel van deze wissels verkre gen. Nadat deze beide rapporten waren uitge bracht en na een discussie waaraan de lei ders van het politiek fcureau deelnamen, nam het een besluit, dat alle desbetreffende sovjet bureaux den plicht oplegt, te zorgen voor prolongatie der Russische wissels en indien de pogingen in dit opzicht mochten falen, de betalingen aan het eind van het jaar in ieder geval te doen. Den hoogen economi- schen raad werd verder de verplichting op gelegd, de goudproductie met 50 procent te vergrooten om de verschrompelde goudreser ves gelegenheid te geven de gepresenteerde wissels té kunnen voldoen. Den sovjetgezan ten te Berlijn en te Londen geeft het politiek bureau opdracht onmiddellijk onderhande lingen te openen betreffende verlenging van den termijn van de weldra vervallende beta lingen, terwijl het commissariaat voor bui tenlandsche zaken zich onmiddellijk na zijn aankomst te Moskou tot den nieuwen Fran- schen gezant zal wenden, om in ieder geval vergemakkelijking voor een disconteering van de Russische wissels in Frankrijk te on derzoeken. Interessant is het laatste besluit van het politiek bureau, dat van den laatsten tijd tot de buitenlandsche pers doorgedron gen berichten schade aan het Russische cre diet in het buitenland vreest. De leidende instanties worden opgeroepen, de „campag ne" in de buitenlandsche pers onverwijld te gen te gaan en alle „geschikte" middelen te nemen ,om haar onschadelijk te maken. Dr. A. CHARASCH. STADSNIEUWS OPRICHTING KINDERBÉWAAR- PLAATS HAARLEM-NOORD. POPPENTENTOONSTELLING. Het hoofd-comité tot oprichting van een Kinderbewaarplaats in Haarlem-N. tracht gelden te verzamelen voor bovengenoemd doel. Het hoofd zich verzekerd van de hulp van vele dames in Haarlem en Omstreken, waar uit zich eenige Comité's hebben gevormd. Onderstaand Comité heeft als hoofdnummer op haar program staan: een Poppen ten toonstelling, te houden in Februari a.s. (Voor den eerstgenoemden datum in November bleek de tijd van voorbereiding te kort te zijn). De plannen voor de tentoonstelling be ginnen nu vasten vorm aan te nemen. Inlichtingen zijn ingewonnen in plaatsen waar reeds vroeger een dergelijke tentoon stelling werd gehouden; belangrijke toe zeggingen werden gedaan door vereenigin- gen en particulieren (o.a. Mevr. Rovers in Amsterdam verklaarde zich bereid een deel der poppen „Zuiderzeetentoonstelling" af te staan). Het comité stelt zich dan ook voor, de beschikking te krijgen over een groot aantal poppen, hetzij dat deze in bruikleen worden afgestaan, hetzij dat deze geschonken wor den voor de verkoop of de verloting. Men wil zooveel mogelijk groepsgewijze verzamelen: poppen in verschillende klee derdrachten van binnen- en buitenland, poppen in historische kleederdrachten, an tieke poppen, sierpoppen. poppen als ge bruiksartikel, poppen uit schijnbaar waarde loos materiaal vervaardigd, zelfgeschilderde poppen, kortom de bedoeling is een tentoon stelling te houden vanaf de kostbaarste pop pen tot de eenvoudigste. Poppenhuizen en alles wat daarbij be hoort zullen aanwezig zijn, en in een kleine tent zullen alle mogelijke poppenkleertjes en poppen snuisterijen (b.v. koffertjes, lioeden- doosjes. enz.) te koop zijn. Dit zijn de hoofdlijnen. Om deze tentoonstelling tot een belang rijk en bezienswaardig geheel te maken is noodig: smaak, tijd en veel moeite. Wij moeten daarbij hulp hebben en vragen U. vrouwen en meisies van Haarlem: „Wijdt Uw volle aandacht aan deze aardige ten toonstelling!" Slechte tijden0 Ontegenzegge lijk' Maar juist in moeilijke tijden moet dubbel intensief worden gewerkt, niet alleen ln de zakenwereld, maar ook waar het geldt het tot stand komen van instellingen, die nuttig en noodig zijn. Wij vragen in de eerste plaats niet uw financieelen steun; wij vrage voor alles uw tijd, uw vaardigheid, uwe sympathie, kort om uwe medewerking tot het bijeenbrengen van een fraaie collectie poppen en alles wat daarmede verband houdt. Het Comité bestaat uit de dames: mevr. J. W. M. MaarschalkCoppenaal, eere-Voor- zitster, mevr. M. J. BraunsSchagen, voor zitster. mei. A. Serphos, secr.-penn.. mevr. L. BoermaBoerma, mevr. J. KoningHoek. mevr. F. KremerWijt. mevr. C. Mouthaan— Zimmerman, J. van Melsde Weger, mevr. G. H. PeereboomChambers. H. Postma van Gulik. S. Rhodius—Bunge. mevr. M. SchippersCoppens, mevr. E. Schultz van HaezenIpey. H. C. SinneckerKraan stuiver. mevr. E. W. Venemav. Doorn, mevr D. V. Weezeiv d. Moolen Vrouwen en Meisjes van Haarlem en om streken helnt ons deze tentoonstelling te doen slagen! Is iemand uwer in het bezit van een an tieke of biizondere pop. die in bruikleen kan worden afeestaan? Hebt u tüd of lust. een of meer ponnen aan te kleeden, hetzij voor de tentoonstel ling. voor de verloting of voor de verkoon? Zijn er dames, die een non willen schen ken óf voor de tentoonstelling óf voor de verloting óf voor de verkoop' Zijn er dames, cjie genegen zijn, poppen kleertjes of kleinevpoppetjes, of poppen- snuisterijen te vervaardigen voor de ver kooptent? Wit het antwoord op bovenstaande vragen zenden aan Mej. A. Serphos, Schotersingel 123, Haarlem. KONINGIN EN PRINSES DRAGEN BIJ AAN HET ROYAARDS-MONUMENT. Het Comité dat zich ten doel stelt een borstbeeld van dr. Willem Royaards aan de stad Amsterdam ter plaatsing in den Stads schouwburg aan te bieden, heeft hiervoor bijdragen van de Koningin en Prinses Juliana ontvangen. ZENDINGSFEEST BROEDERGEMEENTE.. Zondag 25 October hoopt de Evang. Broe dergemeente in haar kerkgebouw Parklaan haar jaarlijksch Zendmgsfeest te vieren. 's Morgens 10 uur zal een Holl. dienst plaats vinden en 's avonds 8 uur een lezing met. lichtbeelden over „Hermhut en het zendingswerk der Broedergemeente". In beide diensten zal ds. H. G. Steinberg zendings-director te Zeist voorgaan. MOTORDIEN ST. De hier na te noemen reserve-officieren zullen van 26 tot en met 30 October 1931 bij den Motordlenst te Haarlem onder de- wapenen komen tot het volgen van een cursus. Luitenant Kolonel L. C. J. M. van Overeem. Kapitein E. L. M. J. Vogels. Ie luitenants B. Bruinsma, M. L. van Nispen. Th. J. G. v. d. Meer. Ch. J. de Lussauet de la Sablonière. reserve 2e luitenants J. Nienhuis, L. W. A. Duijnstee, M. W. Jaeger en H. J. J. van Werkhoven allen van de Schoolcompagnie van den Motordienst. Kapiteins G. J. B. van Hove. H. B. F. J. de Roo. C. Polis en J. Boel stra allen van het Landstormkorps Motor- dienst. DE LICHTWEEK. Tweede rondrit van den lichtstoet- De lichtstoet is een populaire verschijning geworden! Dat bleek gisterenavond, toen de verlichte auto's voor de tweede maal een rondrit door onze straten maakten. Op a'le punten in de binnenstad, waar de stoet langs zou trekken heerschte een enorme drukte. Hadden de wachtenden eenmaal de motorpolitie in het oog gekregen, dan wist men. dat de optocht niet veraf meer kon zijn. Dan kwam er be weging onder het publiek en werd er reik halzend uitgekeken of de „kop" al in zicht was. Die kop kondigde zich overigens al op grooten afstand aan. want het was de auto met den verdragenden luidspreker, het im posante instrument, dat de muziek- en zang nummers met ongekende kracht uitzond. Al gemeen heeft men den stoet bewonderd en dat is ook te begrijpen, want de meeste firma's zyn er in geslaagd iets origineels van hun auto's te maken. Deze optocht is werke lijk een zeer ges'aagd onderdeeld van onze lichtweek geworden. Een onsnapte leeuwin. Toen dezer dagen een menagerie door de Engelsche plaats Earl Shilton trok, geraakte door het schokken de deur van de kooi van een 7-jarige leeuwin open waarvan deze ge bruik maakte om een wandelingetje door de plaats op touw te zetten. Een aantal fabrieks meisjes sloof gillend de naastbij gelegen hui zen binnen, een paar arbeiders in een rlolee- ring werkzaam beleefden eenige hoogst on aangename oogenblikken kortom er was groote opschudding. Gelukkig wist men de leeuwin spoedig in haar woning terug te krijgen. En de stad is weer gerust. Vrijwillige autobotsing. Filmacteurs verdienen veel. maar moeten daar ook het een en ander voor doen. Zoo wordt in Crlcklewood (Engeland) een film opgenomen, waarin een luxe-auto tegen een vrachtwagen moet opbotsen. De laatste reed een goede 20 K.M. per uur, terwijl Adrian Gilbert, de chauffeur-aanrijder met een vaart van50 K.M. op dien wagen moest vliegen! Na de botsing, die prachtig gelukt* en op den filmband is vastgelegd, sprong Gil bert (niet te verwarren met den grooten Ame rikaan John) ongedeerd uit de puinhoopen. Je moet maar durven! En vijf minuten later klampte een autohandelaar hem aan om een nieuwen wagen aan te prijzen Twee jongens stonden terecht voor een Engelschen rechter, terzake dat zij de ruit van een juwelierswinkel ingeslagen en juwee- len gestolen hadden. De verdediger zeldc, dat de jongens een film gezien hadden, waarin een diefstal als deze op precies dezelfde wijze werd uitgevoerd. „Dat is de vloek der biosco pen!", riep hij uit. „Die zijn de ware schuldi gen." De rechter achtte de film misschien wel de oorzaak, maar de jongens toch de schuldigen, en strafte hen dan ook. In Saga (Silezlë) worden de katten belast. Voor de eerste kat die een gezin houdt, moet 12 worden betaald en voor de tweede 36. Enzoovoort. Er zijn maanden in het Jaar. dat wij die belasting (en nog hoogere!) ook hier wensch- ten te zien ingevoerd! Een boer uit Saint-Saud (Frankrijk), die 73 Jaar oud is, is hoofd van een familie van 63 leden: kinderen, kleinkinderen, achter-klein kinderen schoonzoons en -dochters. Hij had 14 kinderen waarvan er nog 9 In leven zijn. Zijn oudste zoon heeft er 12, en zijn Jongste 8! „JACOB VAN LENNEP". Wij herinneren eraan, dat Maandag 25 October de Kon. Erk. Tooneelvereenlglng „Jacob van Lennep" een cabaretavond geef. in het gebouw der H.KB., waar het gezel schap Kees Pruis zal optreden. HULDIGING VAN TUSCHINSKI. Vrijdag 30 October zal een comité uit de burgerij to Amsterdam den heer A. Tuschinski aldaar huldigen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van zijn theater. Mr. Harm Smcenge zal het woord voeren. ONGELUK BIJ ASPHALTEERINGSWF.RK De heer W. Bols, uit Amsterdam, die als voorman werkzaam ls bij straatwerkzaam heden. die de Neuchatel-Asphaltcompany te Alkmaar uitvoert, kreeg gistermiddag, toen hy een gieter benzine, die bij het drogen van de macadam gebruikt wordt, wilde leeg- gooien, de vlam daarvan in het gezicht en over de handen. Met zware brandwonden is de man in het stadsziekenhuis opgenomen. Het ongeuk ontstond doordat het slachtof fer het toekykende publiek wilde vrijwaren voor de vlam uit den omgevallen gieter en daarby zelf struikelde over de steenen, al dus lezen wy in het Handelsblad. SOLIDE RAADSZAAL. Donderdagmiddag is in de raadszaal te Doeünchem een grot deel van het pla fond naar beneden gekomen, lezen wy ln de N.R.C. Er bevond zich op dat oogenblik niemand in de zaal. De origineele gravure van het in 1920 door den minister van justitie vastgestelde wapen voor de nieuwe gemeente Doeünchem, is vernield. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy den Inzender niet teruggegeven. DE VERLICHT'NG VAN ONZE OUDE GEBOUWEN. Hooggeachte Redactie, Mag ik naar aanleiding van het artikel over Flood Hg nt van den heer J. D. R. ln uw blad van heden, enkele opmerkingen maken? De hoer R. merkt op dat in verband met het aesthetisch gevoel, de (licht) techniek ons heden ten dage zeer ter ille is, omdat zij ons in staat stelt het schoone meer onder de aandacht te brengen etc. De architectuur» van onze oude gebouwen vooral lijkt me slecht gediend met het vlak- kelicht van de floodlight lamp. alleen al cm de eenvoudige reden dat de kunstenaars al leen rekening hielden met het natuurlijke licht. Het floodlight toont ons Inderdaad de architectuur, ln nimmer te voren geziene verhoudingen, dus ook anders dan door den kunstenaar bedoeld, en daarin ligt (aesthe tisch) ha^c veroordeeilng. Trouwens al zou het 't daglicht evenaren, dan nog kan ik niet inzien dat iemand die de schoonheid van een bohwwerk by daglicht ontgaat, daar by kunstlicht gevoelig voor zal zyn, ook al gaapt menigeen door verwondering over het nu nog betrekkeiyk nieuwe, nu naar een gebouw waar hy al Jaren, zonder meer aan voorbij ging. Ook het .zonder aanmatiging" lijkt me twyfelachtig. Onze torens staan altijd zonderaanmatiging tegen het natuurlijke licht, en vervloeien 's avonds wondermoo. in het duister. Nu prikken ze. vooral op eenigen afstand gezien, brutale gaten ln de lucht, en als een toren nog altyd de opdracht van het gebed wil symboliseeren, dan is hy niet deze ver lichting m.i. ook niet gediend. Ik vind flood light prachtig, maar men bereikt geen schoonheid door iets wat in natuuriyk licht moc<I is er ruini.sch.v ts mee te bestralen. Als men er iets aesthetisch mee bereiken wil dan zal men dat aan kunstenaars moeten toever trouwen. DAALDEROP. Haarlem, 22 October 1031. DE MTMTAÏRE D'ENSTPT.TCHT EN HAAR GEVOLGEN. Inzender van het onderstaande heeft dit jaar zyn dienstplicht vervuld, en hierdoor zijn betrekking verloren. Hy Ls nu a! een'.gen t ijd zonder betrekking en probeert hier en daar om plaatsing te krygen, dooh steeds zonder resultaat. In den tegenwoordlgen tild Is t voor een jongen man ontzettend moeilijk, een behoor lijk betaalde positie te verwerven, dat ls al gemeen bekend. Inzender heeft zich vervoegd bil de auto riteiten en ontving van allen dezelfde mede- dccllng, dat er van Ryks- of Gemeen-:wege absoluut niets wordt gedaan voor de ionge menschen, die door het vervullen van den hun door den Staat opgelegden dienstplicht, zon der betrekking geraken, en nu gedwongen zyn te blijven leegloopen en te wachten dat er zich misschien t.z.t. de gelegenheid eens voordoet, dat ze één of ander baantje kunnen krygen. en meestal voor een salaris dat treurig Ls, waarvan zy. indien ze alléén stonden, zich niet eens behoorlijk in hun onderhoud konden voorzien. Ls 't dan ook niet méér dan verschrlk- keiyk, dat daar maar niets voor gedaan wordt. We leven in een tyd van ontzettend groote werkloosheid, en deze wordt nog verergerd door de jongelui die na 't vervullen van hun dienstplicht zonder betrekking zijn en genoodzaakt worden rond te loopen. Velen van hen raken na één zoo langdurige werkloos heid aan lager wal en komen tot allerlei verkeerde dingen, omdat ze geen uitweg meer weten en, de tijdsomstandigheden ln aan merking genomen, geen heli meer zien ln de toekomst en al hun heerlijke levens-idealen zien verdwynen. Hoelang zal het ng duren, dat er van Overheidswege hier eens Iets voor gedaan wordt? 't Is toch voor onze Regeering ook onverantwoordelijk, om zoolang de dienst plicht nog blijft voortbestaan en de Jonge menschen uit hun betrekking worden gehaald voor een zekeren tijd. hen. als ze hun plicht hun door den staat opgelegd, naar behooren vervuld hebben, maar weer aan hun lot over te '.aten. Als er dan van Rykswege niets voor gedaan wordt, waarom zorgt de gemeente er dan niet voor. Wanneer iedere gemeente voor zich zooveel mogelijk de jonge menschen uit haar eigen stad steun verleende, door hen te helpen aan een betrekking, ook al is 't dan eerst maar tijdeiyk. of hun wekelijks eenige gel- delijken steun te verleenen. Maar op de eerste plaats zorgen dat ze weer een positie krygen. dat is voor hen prettiger, dan dat ze iedere week naar 't steuncomité moe ten. 't Is ook zoo diep treurig, dat er op Ryks- en Gemeentelijke Instellingen en bureaux zooveel vrouwelijk personeel werkzaam Ls. Wat zou 't toch heel wat beter wezen wan neer daar mannelijk personeel aangesteld zou worden. 't Zou toch in ieder geval de werkloosheid een groot deel verminderen. Ik hoop dat spoedig de Overheid zich eens meer bewust mogen geraken, welke plicht ze nog tegenover die jonge menschen tc vervullen heeft, en dat daar spoedig eens iets voor gedaan wordt. Een van de vele slachtoffers.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11