Princess' Room, 28 MODERNE WONINGEN Om den broode. Het woord is aan... Het Belangrijkste. HAARLEM, STAD DER FOTO-AMATEURS. 49e Jaargang No. 14826 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 24 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. robert peereboom ABONNEMENTEN: per week 0.27)4, per maand f 1.20. per 3 maanden /3-57M, franco per post 3.8754, losse nrs. /0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 1 0.03, per maand f022. per 3 mnd. /0.65, franco per post 0.7234. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukker^: Zuider Buhenspaame 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN 15 recels 11.75. elke reael meer 0.35 Reclames /0.60 per regel Reductie bij abonnement Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer /0-15 buiten Arrondissement dubbele prijs Onze Groentjes liederen dag) 13 regels 0.30 elke regel meer '010. uitsluitend A contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1600.-. Verlies vaD Hand. Voet of Oog 1400.-, Duim f 250.-. Wiisvtngei f I ^0Elke andere vinger f 50.-. Arm-of Beenbreuk f I00.«s Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies vaD Hand. Voet ol Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvmgei f75.-. Verlies andere vmgei 130.— DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. DE FINANCIëN VAN HAARLEM. Een tekort op de ontwerp- begrooting van f 778.000. 80 OPCENTEN OP DE FONDS BELASTING. In ons nummer van Donderdag gaven wij reeds uitvoerige bijzonderheden over den toestand van de Haarlemsche gemeente- financiën. Die mededeelingen zijn door den heer G. Wolzak, A.R. raadslid, die deel uitmaakt van de commissie voor de financiën uit den raad, in een rede die hij voor de A. R. kiesvereeni- ging hield, bevestigd. Hij deelde nog mede, dat het tekort dat thans nog op de ont- werp-begrooting voor 1932 gedekt moet wor den niet minder dan f 778.000 is. Dit tekort is ontstaan, omdat na het opstellen van de ontwerp-begrooting nieuwe gegevens ont vangen zijn, waaruit bleek, dat verschillen^ de uitgaaf-posten hooger en verschillende inkomst-posten lager geraamd moeten wor den. Wij deelden reeds mede, dat de uitga ven voor het Burgerlijk Armbestuur f400.000 hooger gesteld moeten worden, dan aanvan kelijk was geschied. De belasting-ontvangst over het eerste halfjaar van 1931 wijst aan, dat de voor 1932 geraamde ontvangsten niet gehandhaafd kunnen worden. Wij zinspeelden er in ons stuk van Donder dag reeds op, dat gedacht wordt over verhoo ging van het aantal opcenten op de Gemeen te fondsbelasting. Nu zijn die opcenten 3060. De heer Wolzak had vernomen, dat gedacht wordt aan een verhooging tot 80. Evenzoo bevestigde de heer Wolzak dat Jn het Overleg aan de orde zal komen het verhaal van de pensioen-premie van het ge- meentepersoneel. De hoorders kregen even wel den indruk, dat in het Overleg gespro ken kan worden over premie-verhaal of ver laging der loonen en salarissen. Voor het gemeentepersoneel is dit van be lang, omdat verhaal van pensioen-premie uniform zou zijn, terwijl het mogelijk zou zijn om bij een eventueele korting op de loo- cnen en salarissen een grootere korting toe te passen op de hoogste loonen en salarissen. ONTWIKKELING JEUGDIGE WERKLOOZEN. 1 Vrijdag heeft ten stadhuize een vergade- ring plaats gevonden van een aantal per sonen die zitting hebben in het comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloos heid of betrokken zijn bij den Gom. Dienst der Werkloosheidsbestrijding, welke bijeen komst stond onder leiding van wethouder yan Liemt. Het doel was de verdere plannen te be spreken om te komen tot het bijbrengen van meer vakkennis aan jeugdige werkloozen. Nu er ook onder de personen van 21 jaar en •jonger verschillende werkloos zijn, is de vraag naar voren gekomen, of het niet gewenscht Is deze persoon in de gelegenheid te stellen in dezen tijd van werkloosheid, zich meer vakkennis eigen te maken Door de besturen der vakcentrales was een onderzoek bij de georganiseerde jeugdige werkloozen inge steld en hierbij bleek, dat er voldoende deel neming zou zijn voor het organiseeïen van diverse cursussen, zoowel voor timmerlieden, meubelmakers, schilders, metaalbewerkers, enz. Besloten werd dat vanwege den Gem. Dienst der Werkloosheid begin volgende week hierover aan alle jeugdige werkloozen een circulaire zal worden uitgegeven, ten einde hen tot deelneming aan deze cursus sen op te wekken, verder om, zoowel van de zijde der Gemeente als vanwege het Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloos heid, de benoodigde financiën hiervoor te verkrijgen terwijl verder uitgezien zal wor den naar geschikte lokaliteiten waarin deze cursussen kunnen worden gegeven. EEN JAARLIJKSCHE FEEST WEEK TE HAARLEM? VERZOEK VAN DE EXPLOITANTEN VAN KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Aan de Zaanenlaan in Haarlem-Noord is thans tijdens de Lichtweek een Lunapark opgebouwd. Er komen daar veel feestvieren den, maar de propagandist van den Bond van exploitanten van kermisvermakelijkhe den verzekerde ons. dat er in het algemeen geen beste zaken gemaakt worden. Dit komt omdat de Lichtweek zelf het Lunapark con currentie aandoet. Bovendien is het een na deel, dat het Lunapark zoover van het cen trum der binnenstad verwijderd is. Daarom is door den Bond het plan geopperd om aan de autoriteiten toestemming te vragen voort aan eiken zomer te Haarlem een feestweek te houden, die dan geheel op zichzelf zou moe ten staan, dus niet verbonden worden aan een Lichtweek, een Winkelweek of iets der gelijks. Het zou dus een herleving van de oude kermis zijn, maar dan in een moderner karakter. De moeilijkheid is evenwel, dat in de stad geen voldoende terreinen zijn, die niet te ver van elkaar liggen. Vroeger werd kermis gehouden op de Groote Markt, de Boter markt, de Turfmarkt, de Ged. Oude Gracht en de Nassaulaan. Op de Groote Markt kun nen geen tenten en kramen meer staan, even min op de Ged. Oude Gracht tusschen het Verwulft en de Raaks, omdat daar de tram loopt. De Oude Gracht voor het Postkantoor is ook door de toegenomen drukte op dat punt ongeschikt. Hetzelfde geldt trouwens, al is het in beperkter mate, voor de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Spaarne. Ook op de Turfmarkt is, door den verander den aanleg van de rijwegen weinig plaats over gebleven voor het opslaan van tenten. Er blijft dus practisch niet veel anders over dan de Botermarkt, die alleen natuurlijk on voldoende is. De Bond is er evenwel op uit om alsnog geschikte terreinen te vinden, al zouden die dan niet in de binnenstad zijn. Er is reeds aan enkele groote raadsfrac ties instemming gevraagd voor het organi se eren van zoo'n feestweek, omdat men van de sympathie verzekerd wil zijn voor een of ficieel verzoek aan het gemeentebestuur zal worden gedaan. Deze fracties hebben zich evenwel nog niet uitgesproken. DE AQUITAN1A Slechts 15 uur in de haven. De Aquitanla, het 46.600 ton metende stoomschip van de Cunard Line heeft een record gevestigd. De boot kwam van New York in Southampton aan, loste de vracht en ontscheepte de passagiers, nam nieuwe lading aan boord en vertrok weer naar Amerika 15 uur later. D korste tijd, die een dergelijke boot in een haven heeft doorge bracht tusschen twee reizen, bedroeg voor heen 18 uur. Een thans gebroken record, dat ook- op naam van de Aquitania stond. Zij loste in Southampton 266 ton vracht goed, 232 zakken past. 60 staven zilver en een hoeveelheid goud. Ongeveer 300 passagiers verlieten het schip met groote stapels ba gage. Toen laadde zij 660 passagiers in met bagage en 170 ton vrachtgoed, 2.500 zakken post, 750.000 gallons water, 800 ton stookolie duizenden eieren, honderde tonnen voedsel, 365 zilverstaven en bloemen en planten voor een waarde van 3600 gulden. Men hoopt, schrijft de News Chronicle, dat zij twee heen-en-weer reizen in 27 dagen volbrengen zal in plaats van in de gebrui kelijke 37 dagen. Het door Lizzy Ansingh geschilderde portret van Mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de jubüeerende Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Dit schilderij wordt den heer Van Tienhoven op de Jeestvergadering der Vereeniging heden, Zaterdag, aangeboden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN HET RESTAURANT VOOR DEN ZAKENMAN Prima koffie en thee, tot 2 uur, IS cent Weteringstraat bij de Stuyvesantstraat: pracht Woonhuizen, vestib., 6 kamers, zolder en grooten tuin o. h. Zuiden. Koop 6600.huur 45.per maand. S. VELDKAMP, Duinoordstraat 3, Telef. nr. 22646. NOG MEER FRAUDE BIJ DEN PENSIOENRAAD. Een derde verdachte meldt ziel zelf aan GERAFFINEERDE WERKWIJZE. In aansluiting met de arrestaties van de twee schrijvers bij den Pensioenraad, heeft een arbeidscontractant, eveneens daar werk zaam, zich Donderdag vrijwillig aangemeld, als hebbende eveneens fraude gepleegd. Hij verklaarde zich een bedrag van pLm. f 4000 te hebben toegeëigend. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Verandering van een telmachine. Over de zaak tegen den eersten gearres teerde verneemt het Vad. nog het volgende: Hij werkte met een vervalschte telmachine, valsche pensioenacten en met ante-datce- ring. Hij had er iets op gevonden om de tel machines te laten doorloopen. Stel hij had 26 posten op te tellen, dan schreef hij die pos ten precies naar de bedragen op de rekening; er moest, laten we zeggen f 50.000 uitkomen. Nu wist hij de machine 52.000 te doen schrijven. Zooals men weet. verricht het Rijk alle be talingen over de giro; ook de pensioen uitbe taling. Wat deed nu de gearresteerde die een chequeboek had? Stel. hij moest 25 pensioen betalingen uitschrijven, dan schreef hij er echter 26 uit, de laatste op de valsche pen- sioenacte in zijn bezit. Hij bood die dan liefst telkens aan een ander postkantoor aan en beurde het geld. Van de giro ontving hij de borderellen terug. Zijn onmiddellijke contro leur zag de borderellen, vergeleek de bedra gen en alles klopte. Maar voor de verdere controle nam hij het valsche borderel er weer uit;legde de werkelijke namen over. met de door de telmachine vervalschte hoofdsom, waarin ook het bedrag van het valsche bor derel was verrekend. De antedateering werd alleen toegepast in maanden met 31 dagen. Van de 1 wist hij ge makkelijk een 0 te maken en verzekerde zich daardoor nog de afhandeling in de betrok ken maand, waarmee hij tijd won. Dit zijn nu enkele staaltjes van de uiterst geraffineerdheid waarmee de fraude werd gepleegd. Niemand zal den dans ontspringen. De Rekenkamer, die de fraude heeft ont dekt. heeft natuurlijk thans haar maatrege len genomen, welke een uitbreiding van werk zaamheden beteekencn. Zij moet thans alle telmachine-bedragen natellen cn daar zij met haar controle om allerlei redenen steeds eenige maanden ten achter is en ten achter moet zijn, zal niemand, die in de tijden van den eerste meegeknoeid heeft, aan den dans kunnen ontsnappen. (De broodimport uit België neemt toe. Begonnen met de grensplaatsen, wordt het nu reeds verkocht te Rotterdam, terwijl Den Haag, Haarlem en Amsterdam ook op het pro gramma zouden staan.) Je beleeft toch rare dingen In een tijd van zorg en nood, Zie de Belgen presenteeren Ons het dagelijksche brood, Heeft u 't ooit zoo zout gegeten? 'k Meen het brood niet, maar het feit, Dit brengt weer ter dege gisting In den concurrentiestrijd. Noemt u dat maar: voor den bakker, Voor den bakker? ja, een strop. Hij vecht t-och al voor zijn broodje En nu krijgt hij dit er op. Kaaskop noemt de Belg ons gaarne. Wel. wij gunnen hem zijn gijn, Maar wij willen naast een kaasvolk, Ook ons eigen broodvolk zijn. Zal een Belg mijn broodheer wezen? Waarlijk neen, dan heeft hij 't mis, 'k Voel te goed, dat dit geen koren Op onz' eigen molen is. P. GASUS DE TOESTAND OP CYPRUS VERBETERD. Uit Londen meldt V.D.: Naar de Admiraliteit mededeelt zijn de beide naar het eiland Cyprus gedirigeerde kruisers en twee onderzee booten aange komen, terwijl voorts groote transportvlieg tuigen met een compagnie infanterie uit Egypte in de hoofdstad Nicosia zijn geland. Te Nicosia is nog Donderdagavond de staat van beleg afgekondigd. Het gouvernement heeft een scherpe censuur ingesteld. De op standige beweging is tot stilstand gekomen na de aankomst der versterkingen der land en zeemacht. De openbare gebouwen in de hoofdstad zijn door prikkeldraadversperring afgezet en worden door militairen bewaakt. Volgens berichten uit Cairo heeft de gou verneur van Cyprus verzocht geen verdere versterkingen te zenden aangezien het thans aanwezige troepencontingent voldoende is voor het herstel en de handhaving der orde. Het verluidt dat een hoeveelheid mitrail leurs en geweren, zoomede ammunitie op Grieksche schepen naar Cyprus is gesmok keld. De middelen der insurgenten zijn even wel in geen enkel opzicht toereikend om een groot opgezetten opstand uit te voeren. Men gelooft veeleer dat zij hun propaganda voor een aansluiting bij Griekenland willen uitbuiten om van Engeland zekere concessies te verkrijgen speciaal op het gebied der be lastingen. In een persbijeenkomst te Athene Inzake den toestand op Cyprus heeft de Grieksche premier Venizelos met nadruk verklaard dat er geen sprake is van een Cypruskwestle tus schen Grieke.nland en Engeland. Het betreft een aangelegenheid tusschen Engeland en de eilandbewoners. Venizelos betuigt in zijn ver klaring zijn leedwezen over de incidenten op Cyprus en geeft de Grieksche pers den Raad deze incidenten eveneens af te keuren. De Grieksche consul te Nicosia is terugge roepen. EEN GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING VAN HOOVER EN LAVAL. GEEN BESPREKING VAN POLITIEKE QUAESTIES. WASHINGTON. 24 Oct. (V. D.) Na een be spreking, die ongeveer 4 uur duurde publi ceerden Hoover en Laval gisteravond de vol gende gemeenschappelijke verklaring. Zoowel president Hoover als minister-pre sident Laval wenschen duidelijk te maken, dat de besprekingen, die zij thans voeren slechts maatregelen kunnen betreffen om de crisis te overwinnen. Er Is geen reden voor eenige verklaring inzake politieke eischen, voorwaarden voor arbitrage of dergelijke on derwerpen. Gelukkig behoeven geen geschil punten tusschen Frankrijk en Amerika be slecht te wordenzij bestaan niet. Het eéni- ge doel der besprekingen is een openlijke en vrije gedachtenwisseling met de bedoeling een gemeenschappelijken grondslag te vin den voor een hulpactie ter bevordering van den opbouw en den vooruitgang der wereld. In politieke kringen te Washington acht men deze verklaring zeer belangrijk, aange zien er duidelijk uit blijkt, dat Hoover en Laval de bespreking van politieke kwesties, op welk gebied er wel degelijk ernstige ge schilpunten tusschen Frankrijk en Amerika bestaan, zullen vermijden. Een antwoord van Laval WASHINGTON. 24 Oct. (V. D.) De verkla ring van senator Borah heeft in Fransche kringen zoo'n groot opzien gebaard, dat La va!. door een lid van zijn reisgezelschap de verklaring heeft laten doen dat hij niet naar Washington was gekomen om met Borah te polemiseeeren over een herziening van het verdrag" van Versailles De journalis ten behoefden zich door de uitlatingen van Borah niet te laten beïnvloeden, want de se nator gaf slechts zijn persoonlijke meening weer. Etienne Rey: De vrouicen, die het meest trotsch zijn op haar deugdzaamheid, zijn zij die deze nooit bedreigd zagen: gelijk de soldaten, die het meest snoeven, diegenen z\jn, ivelke nooit in 't vuur waren. Het tekort op dc Haarlemsche ontwsrp-bc- grooting voor 1931 is thans geraamd op f 778.000. 80 opcenten op de Fondsbe lasting? de blad. Ie pag.) Een groot kolenveld in Centraal Azic ont dekt. Exploitatie door de Soi'jets. (Ie blad 2e pag.) Ontwikkelingscursussen voor jeugdige werk loozen. (Ie blad le pag.) Elk jaar een feestweek in Haarlem. (le blad. le pag.) Officieele gegevens over dc brand te Vi7i- cennes. (le blad. 2e pag.) Nog meer fraude bij den Pensioenraad. (le blad. le pag.) De credietverleeningen aan de gemeenten. (le btad. 2e pag.) Het conflict ChinaJapan. Geen overeen stemming bereikt. (le blad, 2e pag.) Laval heeft besprekingen gehad met Hoover en Stimson. (2e blad. le pag.) Besloten is alsnog een beperkte uitzending van athleten naar dc Olympische Spelen te organiseeren. (3e blad. 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc Engelsche verkiezingen. (le blad. le pag.) J. H. dc Bots: Var: Kunst en Kunstenaars. Picasso vijftig jaar. (3e blad. le pag.) Karei de Jong: Radiomuzick der Weck. (3e blad. le pag.) L. A.: Bciersch Tooneel. „Das Siindenncst tm Paradies". (3e blad. le pag.) J. C. E.: Langs dc Straat. ..Nog lang niet". (2c blad 2e nag.) Dr. A. Charasch: Betalingsmoeilijkheden in Rusland. (4e blad. le pag.) C. J. van T.: De Ambachten in den Loop der Eeuwen. (5e blad le pag.) Van der Sleen: Indrukken van een reis door Indië. (5e blad. 2e pag.) H. Lindt: H. D. Vertelling. „De Hoofdman van dc Kraal". (5e blad. 2c pag.) A. Heeroma: Uit den Strijd tegen dc Mis daad. „Op recherché". (5e blad. 3e pag.) Brieven van een ambtenaar B. B. „Een nieuwe standplaats". (5e blad 3e pag.) Biographicën in een Notedop: Volta. (5e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) HAARLEM, 24 October. De Engelsche verkiezingen. Dinsdag stemt Engeland ter vernieuwing van het Lagerhuis. Dertig millloen kiezers worden ter stembus geroepen. Een ontzaglijk aantal, dat dit hoogtepunt bereikt heeft door diverse klesrechtuitbreldlngen. waarvan de laatste een uitbreiding van het vrouwen kiesrecht was. In Engeland werd de man kiezer op zijn 21ste jaar, de vrouw pas op haar 25ste. Dat verschil is bij die laatste uit breiding weggenomen, zoodat een paar mil- lioen „bakvisschen" zooals zc toen ge noemd werden, ofschoon dat op meisjes van 2125 jaar niet toepasselijk behoort te zijn er bij kwamen. Het Engelsche algemeen kiesrecht begint dus op den leeftijd van 21, het onze pas op 25, zoodat het percentage kiezers op de Engelsche bevolking veel hoo ger is dan op dc Nederlandsche. Van de Engelsche dertig millloen zullen er overigens wel weer minstens twintig percent thuisblijven. Stemdwang bestaat in Engeland niet. Hooger dan driekwart is dc opkomst zelden of nooit geweest. Het ls ditmaal, wat de partijen betreft, een warboel zooals Engeland nog nimmer gekend heeft. Vroeger waren er twee «waar op het antieke kiesstelsel nog steeds ge baseerd is». De Labour Party kwam. en daarmee de „drlehoeksverkleztngen", die de onmogelijkheid van het kiesstelsel spoedig genoeg aantoonden. Door de bepaling dat de man met het hoogste aantal stemmen in het district reeds bij eerste stemming gekozen wordt verklaard, werd het immers mogelijk dat een partij een enorme meerderheid in zetels haalde zonder een stemmen-meerder- held in het land te bezitten. Ik heb een ver kiezing met zulk een resultaat in Engeland meegemaakt: de Conservatieven, met nog niet de helft van het stemmentotaal dat in het heele land was uitgebracht, haalden toen 400 van de 615 zetels. Het ..drie partij en-stelsel Is nu ook al weer afgeloopen. Het is ditmaal een war winkel van Je welste. Er zijn drie Labour- groepen .drie Liberale groepen, ren sectle- Mosley. de Communisten en tenslotte dc nog a».^Ljioieii-opx ukkende, maar niettemin Ontelbare Amateur-fotografen slaan des avonds in Haarlem hun statieven op. Let terlijk overal ziet men dè driepooten, waar bij dc amateurs in afwachting staan tot lang genoeg belicht is. Wat meestal een heelen tijd duurtl

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1