STATEN-GENERAAL HAARLEM'S DACBLAD staan. Zij is genegen den grond voor 7 per M2. aan de gemeente over te dragen. Daar de aanleg van de straat daar ter plaatse zonder dezen grond niet mogelijk is, stellen B. en W. den Raad voor tot dien aan koop te besluiten. VOLKSVOORDRACHT VAN HET NUT. Voor de flink bezette zaal van het Kenne- mer Theater opende Ds. J. D. van Calcar als voorzitter van het Dep. van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de eerste van de serie voordrachtavonden, welke Ingevolge de traditie ook dezen winter weer zal worden ge geven. Het verheugde spr., dat de belangstel ling voor deze ontwikkelingsavonden, die bovendien in de meeste gevallen ook altijd ontspanningsavonden zijn, zoo bevredigena was en sprak den wensch uit, dat de avonden wederom zeer veel genot zullen verschaffen. Als spreker trad op Dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, die in een belangwekken de en boeiende lezing zijn auditorium in ge dachten meevoerde naar Noord-Afrika en de Roode zee, door de landen, waar de Islam heerscht en door de bevolkingen wordt bele den. Dr. v. d. Sleen deelde in zijn causerie tal van merkwaardige en interessante bijzonder heden over deze landen mede en verduide lijkte zijn betoog met een keurige collectie lantaarnplaatjes. Ds. van Calcar maakte zich aan het slot van den avond tot den tolk van alle toe hoorders, door den spreker hartelijk dank te zeggen voor het genot, dat hij had weten te schenken. UITBREIDING DER BEVER- WIJKSCHE CONSERVENFABRIEK VERHOOGING DER PRODUCTIE. De oudste der conservenfabrieken, welke Beverwijk telt, n.l. de N.V. Bcverwijksche Conservenfabriek, wier kantoren en fabrie ken aan de Bloksteeg en de Brecstraat ge vestigd zijn, zal binnen korten tijd een be langrijke uitbreiding ondergaan. Daartoe word o.m. reeds in de vorige weken de voor malige directeurswoning, staande op den hock van dc beide hierboven genoemde straten, met den grond gelijk gemaakt, ten einde voor de nieuw te stichten gebouwen, de noodige ruimte te verkrijgen. Uit een onderhoud, dat wij met een der leden van de directie hadden, bleek in de eerste plaats, dat deze belangrijke uitbrei ding haar oorzaak vindt in het feit, dat ver schillende kleine uitbreidingen en verbete ringen, in den loop der jaren slechts pro visorisch werden uitgevoerd, in afwachting van een gunstlgen tijd voor een ingrijpende verbouwing. Een tweede reden is, dat het artikel geconserveerde groenten, vooral in den laatsten jaren van een zeker luxe-pro duct, een zeer gewild verbruiks-artikel is geworden, dat door de populaire prijzen langzamerhand binnen het bereik van bijna iedere beurs is gekomen. Met de grootere vraag dient de productie gelijken tred te houden, zoodat moderniseering van de In 1896 in bedrijf gestelde fabriek noodzakelijk werd. Blijkens de plannen zal in de eerste plaats een nieuw ketelhuis met schoorsteen ver rijzen aan de Breestraat op den hoek van de Bloksteeg. Het bleek ons, dat het met dc gevreesden ontsiering van de Breestraat wel zal losloopen. Daarvoor staat in de eerste plaats de naam van den ontwerper borg. Architect is n.l. Ir. A. H. van Rood, C.B.I.. de ontwerper o.m. van de nieuwe P.E.N.-cen trale en van dc Mekog. De 35 M. hooge, acht- zijdige schoorsteen wordt zoover naar achte ren geplaatst, dat van ontsiering der Bree straat moeilijk kan worden gesproken, om dat slechts een klein deel van den strook zichtbaar zal zijn. Naast het ketelhuis komt de hoofdingang, terwijl de vijf verdieDlngen tellende blikslagerij wordt uitgebreid. In overleg met de Adviescommissie zal de be staande pui aansluiten bij het nieuwe ge deelte en daartoe in baksteen worden ver nieuwd. waardoor de sombere aanblik van de grijze beton-massa weldra tot het ver leden zal behooren. Tenslotte zal aan de Breestraat het win kelhuis. waarin het Electr. Techn. Bureau Mlnkema gevestigd is, gesloopt worden. Op deze plaats komt een inrij voor den aan voer van groenten. Het nieuwe ketelhuis, dat zal worden In gericht door de N.V. ,.De Schelde" te Vlls- singen. zal reeds in Maart of April van het volgend Jaar gereed moeten zijn. De geheel? uitbreiding zal echter niet voor de cam pagne van het volgend jaar gereed kunnen zijn. OPENING VEREENIGINGSGEBOUW DER NED. HERV. KERK In een daartoe belegde samenkomst had Donderdagavond de opening van het her nieuwde vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de Oosterwijkstraat plaats. Door de keurig met tegels versierde hal. waarin een aangenaam zitje tot rusten noodt in welke hal tevens de garderobe uitkomt, bereikt men de zaal. Deze Is geheel opge schilderd. van een keurige trlplexlambrlzee- rlng voorzien en door twee electrlsche-gas- kachels verwarmd. Onder orgelspel vulde de zaal zich geheel zoodat om 8 uur, toen de vergadering aan ving. velen een plaats in de vestibule moesten zoeken. Het gordijn werd opgeschoven en het smakvol met palmen versierde podium, waar op het Christelijk muziekgezelschap „Conct- nere" en het. Ned. Herv. Kerkeliik Zangkoor hadden plaats genomen, werd zichtbaar. Onder leiding van den heer D. Klut voer den beide vereenigingen twee coupletten van het koraal ..Lof zij den Heer" uit. Het derde couplet werd door de aanwezigen mee gezongen. Na gebed snrak ds. Jac. Poort een ope ningswoord. Hij releveerde daarin dc ver beteringen die zijn aangebracht en meende, dat deze een gunstlgen invloed op het plaat selijk vereenigingsleven zullen hebben. Behalve de hierboven reeds opgesomde wer ken. noemde hij de vergaderzaal, die boven is aangebracht, en met een brcede trap uit de hai bereikbaar is. De brandvrije cabine voor fllmvertoonlng en enkele vertrekken (kleedkamers e.d.) bij het podium. De car dorobe kan in vergaderzaal of keuken naar behoefte worden omgetooverd. De leden der Jeugdvereenlclngen zoncen daarna, door ..Conclnere" begeleid, het bondsl'ed ..Fen in geest en streven". Het dubbel manr.onkwartet „De Vereenlcde Zangers" kwam nu voor het voetlicht. On der leiding van den heer H. van Dilk. werden een tweetal liederen, Abend Standchen van Sehlobald en ..De Heer houdt de wacht" van Finsterbuseh uitgevoerd. Na een korte pauze bracht het Ned Herv. Kerkelijk zangkoor met begeleiding van Concinere een compositie van Schulz ..WIJ loven Uwen Naam" ten gehoore. Het muziekgezelschap voerde daarna op keurbe wiize een sonate van Handel uit. Dit uit vijf declcn bestaande werk, dat aan de ZATERDAC 24 OCTOBER 1931 uitvoerenden geen geringe cischen stelt, geeft de afzonderlijke instrumenten gelegen heid om op den voorgrond te treden. Hier viel te constateeren dat Conclnere over uit nemende krachten beschikt. Na het gemeenschappelijk zingen van eenlge liederen volgde de opvoering, met mu zikale illustratie van „Het Heksenlied" van Wlldenborgh. Het zou te ver voeren de mede spelenden afzonderlijk te noemen of stil te staan bij aankleeding e.d. Volstaan we met te vermelden dat het geheel op de aanwezi gen diepen indruk maakte. De Vereenigde Zangers zong nog twee lie deren .Avond aan Zee" en „Beneden en boven" resp. van Brandt Buis en Vliegh, waarna ds. Poort een slotwoord sprak. Hij dankte den architect den heer H. J. W Meijran, de aannemers fa. Blaauw en Ro- meljn en voorts allen die aan het welslagen van een en ander hadden bijgedragen. Na het zingen van „Dankt, dankt nu allen God" volgde sluiting met dankgebed. HILLECOM AFSCHEID „MEESTER" P. J. LITJENS. ..Meester" Litjens is geen meester meer. Hij heeft het onderwijs vaarwel gezegd, maar dit is niet gebeurd zonder dat leerlingen en oud-ieerlingen op ondubbelzinnige wijze uiting hebben gegeven aan hun dankbaar heid en waardeering voor alles wat de heer Litjens op onderwijsgebied gepresteerd heeft. In een uitvoerig artikel hebben wij reeds de groote beteekenis van zijn persoon en werk geschetst. De groote zaal van hotel Flora was gis teravond geheel gevuid met dames en heeren oude en jonge, terwijl ook alle kinderen aan wezig waren toen de heer en mevrouw Litjens door den voorzitter van het huldi- gings-comlté, den heer H. J. Stevens, uit Overveen werd binnengeleid en met een hartelijk applaus door de verzamelden werd begroet. Als oud-Hiilegommer nam de heer Stevens allereerst het woord om namens oud-leer lingen te spreken. Het initiatief is niet alleen van hem uitgegaan; er is behoefte gevoeld om uiting te geven over de groote verplich tingen die Katholiek Hillegom heeft aan den man die 40 Jaren lang arbeidzaam is geweest ten bate der jeugcl. Alle goede hoe danigheden voor een schoolhoofd waren in hem aanwezig. Niet alleen heeft hij aan de school een goeden naam gegeven doch ook voor de Kerk is hij een grooteri steun ge weest. Nu hij gaat rusten Is er behoefte ge voeld een blijvend bewijs van sympathie aan te bieden en opdat „me«ster" werkelijk kan rusten bood spr. den heer Litjens een fraaie lederen clubfauteuil aan. Ook aan mevrouw Litjens brengt spr. dank niet alleen als echtgenoote doch zij was ook een hulpe en steun en daarom offreert hij haar een fraai bloemstuk, doch waar bloemen vergaan, verzoekt hij haar tevens om haar echtgenoot gezelsc'nap te kunnen houden, eveneens een clubfauteuil te aanvaarden, terwijl dit geschenk voor meerdere gezellig heid vergezeld gaat van een fraai tafeltje. Beiden wenscht hij nog lange jaren van rust toe. Een daverend applaus gaf uiting aan de instemming der aanwezigen. Vervolgens deed hij voorlezing van een hulde-telegram van burgemeester en wet houders en den gemeentesecretaris, van ecnige oud-leerlingen uit Hoogezand en Gent. De secretaris van het comité, de heer Jac. v. d. Weyden, sprak woorden van sympathie en hulde namens de jongere garde. Namens de U.L.O.-leerlingen brengt hU dank voor de vele opofferingen, zich getroost om het Katholieke U.L.O.-onderwijs te brengen op het hooge peil waarop het nu staat, niet tegenstaande veel ondervonden tegenstand. Het woord ..na gedanen arbeid is het zoet rusten", moet voor den heer Litjes en acht- genoote wel in vervulling gaan. De heer C. J. Bakker Jz„ oud-onderwijzer, spreekt namens de oud-onderwijzers. 12 jaar heeft spr. hem van nabij medegemaakt en brengt hem hulde voor de wijze waarop de heer Litjens steeds met het personeel heeft omgegaan. 75 procent van zijn diensttijd zijn doorgemaakt onder de meest ongunstige omstandigheden: geen financiën en daarom gebrek aan de meest geschikte leermiddelen, hetgeen dubbelen arbeid mede medebracht. Maar al die arbeid heeft zijn veerkrachtt niet gebroken en het is verheugend te mogen zeggen dat de heer Litjens zeer waarschijn lijk zijn rust hier blijft doorbrengen, hetgeen beteekent dat hij voor Katholiek Hillegom behouden blijft. De heer Litjens dankte voor deze ondub belzinnige bewijzen van dankbaarheid en is zeer verheugd dat zijn echtgenoote in deze huldiging is betrokken. Naast God is het te danken aan de hulp van het personeel dat het onderwijs zoo vruchtdragend is geweest. Met gerechtvaardigden trots wijst hij op zijn oudsten zoon die ook het zijne daartoe heeft bijgedragen en hoopt hij dat zijn beide zoons zijn werk zullen voortzetten. De oudste zoon, de heer Jos. J. Litjens brengt de aanwezigen namens broers en zusters nog hartelijk dank voor de hulde aan vader en moeder gebracht. De meest opti mistische verwachtingen zijn verre overtrof fen. De groote plichtsbetrachting van zijn vader zal voor de jongeren een inspiratie en prikkel zijn om ook een steentje bij te dragen tot Karaktervorming der jeugd. Nadat de heer A. Mathot, een oud-lcerling zoo juist uit Indië gerepatrieerd, nog een hartelijk woord had gesproken was het of- ficleele gedeelte voorbij. Waar een afscheid altijd droef te moede maakt had het huldigingscomité de goede gedachte gehad tevens voor een vroolijke noot te zorgen. Het woord was nu aan hen heer Gerard Nielen, declamator te Haarlem, die afgewis seld door Prof. Antonini, goochelaar en buik spreker, de aanwezigen vrooiijk bezig hield zoodat er een zeer vroolijke en gezellige stemming in de zaal heerschte. Een goed strijkje zorgde voor de onontbeerlijke mu ziek. De zaal was fraai versierd met palmen en bloemen. Tot middernacht bleef men gezellig bijeen en sloot de heer Stevens toen met een har telijk woord dezen buitengewoon geslaagden avond die nog ongetwijfeld lang in de her innering van den heer en mevrouw Litjens zal naleven. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau van politie: 1 horlogeketting, een belastingmerk in étui, 1 visch kist. Aanwezig en te bevragen aan de onder staande adressen de daarachter vermelde voorwerpen: G. Maaskant, Hofstraat 3 een zilveren horloge met ketting; L. Kraak. Tres longdwarsstraat, een blauwe regenjas: W. de Lage, Amerikadwarsstraat 1 bruin schildpad leeren actetasch; Ebbing, Haven 18, een olie- jas; Twentsche Bank, een geldstuk; H. Huls man, Raadhuisstraat 10, een halsketting. ORGELVOORDRACHT. Vrijdagavond gaf de heer C. J. de Koning J.Cz. in de Geref kerk een orgelvoordracht, dat door een klein doch aandachtig luiste rend publiek werd bijgewoond. Het programma vermeldde werken van Bach. Handel. César Franck en Karg. Elert. De heer de Koning staat hier als een goed organist bekend en hebben wij van zijn spel zeer genoten. In het bijzonder trof ons de uitvoering van het concert in g molle van Handel en het 3e Koraal van Franck. COMMISSIE GEORGANISEERD OVERLEG. Tot leden der commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren zijn herkozen de heeren Mr. J. B. Sens, gemeentesecretaris en J. C. Schouten, le ambtenaar ter secretarie. HAARLEMMERMEER BRAND Omtrent een nabij Halfweg in Haarlem mermeer plaats gehad hebbenden brand, waarbij een hooischelf, staande in het land nabij den Ringdijk, tot den grond toe af brandde, vernemen we dat daarbij 25.000 K.G. hooi verloren ging. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. MIDDENSTANDSVEREENIGING Van wege de Middenstandsvereeniging „Haarlemmermeer" zal Woensdag 28 Octo ber a.s. in de Beurs te Hoofddorp een groote propaganda-avond worden gehoudgn, waar als spreker zal optreden de Adjunct-Direc teur van den Koninklijken Nederl. Midden standsbond, den heer F. L. v. d. Leeuw te 's Gravenhage, met het onderwerp: „De po sitie van winkelier en ambachtspatroon voorheen en thans". VREDESAVOND VAN HET NUTS- DEPARTEMENT Het Departement Haarlemmermeer van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft een Vreciesavond georganiseerd op Maandag- 26 October a.s. in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Hoofddorp, ter propageering van de vredesgedachte en de ontwapening. Het programma vermeldt o.a. boodschap met motie van het hoofdbe stuur; causerie over de beteekenis van den Volkenbond en dc ontwapeningsconferentie enz. De verschillende nummers zullen door solozang van Mej Nederkoorn en orgelspel van den heer Chr. Mol, beiden te Haarlem, worden afgewisseld. OP HOL Op een aan den Hoofdweg inHaarlemmer- meer gelegen stuk land s'oegen Vrijdag twee voor een bietenwagen bespannen paarden op hol. Al heel spoedig kwam het geheele gerij in de sloot terecht. Het kostte heel wat moeite om de paarden, die steeds verder in de modder wegzakten, uit hun benarde po sitie te bevrijden. De dieren werden ten slotte door e?n paar andere paarden met touwen op den kant getrokken. De voerman wist intijds van den wagen te springen en kwam er ongedeerd af. LISSE COLLECTE. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben aan den R.-K. Vrouwenbond, afd. Lisse, vergunning verleend tot het hou den eener collecte, in don vorm Tan strikjes verkoop, op Zondag 25 October a.s. ten bate van het fonds „Moederrust". Geboren: Alida dochter van H Scholte en van A. de Vries. Petrus Adrianus, zoon Zijt gij reeds abonné op het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad? Zoo neen, geef u dan nu op! Voor slechts 5 cent per week ont vangt gij een fraai uitgevoerd, rijk ge- illustreer d tijdschrift en gij zijt boven dien gratis verzekerd tegen ongevallen (naast en benevens dc soortgelijke verzekering die Haarlem's Dagblad reeds heeft). De uitkeeringen, afgescheiden van die van Haarlem's Dagblad, bedragen: Levenslange ongeschiktheid f 2000. Overlijden f 600.Verlies van hand voet of oog 1400.Van duim of wijs vinger f 75.Van eiken anderen vin ger f30.—. Bij spoor- of tramongeval: Overlijden f 1000.—, Invaliditeit f 3000.-. Abonneer u op het Geïllustreerd Zon dagsblad van Haarlem's Dagblad en profiteer van de dubbele gratis onge vallen ver zeker i ng. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE KAMER. 23 October. De scheidende griffier gehul digd. Kleingoed De rechts positie van militaire ambtena ren. Het was vandaag voor het laatst, dat de griffier der Tweede Kamer, Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk in de vergade ring der Kamer aanwezig was. Tegen 1 No vember had hij ontslag gevraagd, wegëns zijn benoeming tot Commissaris der Ko ningin in Drente. Het gevraagde ontslag is den griffier van daag op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de bewezen, gewichtige diensten, verleend. Aan dit besluit heeft de president nog na mens de Kamer een woord van warme er kentelijkheid getuigende toegevoegd. Hij wenschte den scheidenden griffier geluk met zijn zoo eervolle benoeming. Hij roemde des griffiers groote kennis van het publieke, het administratieve en het waterstaatsrecht. Maar voor de Kamer beteekent zijn ver trek een gevoelig verlies. Zijn stille, studieuze en voortvarende arbeid is voor de Kamer van groote beteekenis geweest. De heer van Schaik roemde dc rustige, objectieve persoon lijkheid van den griffier, die gemakkelijk mee door zijn aangename omgangsvormen aller vertrouwen en sympathie won. Van de warme erkentelijkheid der Kamer getuig de de voorzitter, die met enkele persoonlijke' woorden eindigde. Inderdaad de Kamer verliest in Mr. de Vos van Steenwijk een man, die voor het eigen aardige maar moeilijke ambt van grif fier der Tweede Kamer alle noodige eigen schappen bezat. De politieke ervaring, die hij in de Kamer heeft opgedaan, zal hem in zijn nieuwe ambt gemakkelijker doen slagen. Bij de officieele hulde bleef 't niet er had ook nog een intiemere in de koffieka mer plaats. Vóór den aanvang toch der zitting heeft de voorzitter in tegenwoordigheid van een groot aantal Kamerleden namens de leden en het Bureau der Kamer aan den griffier, ter her innering aan de betrekking, die hij thans gaat verlaten, een zilveren blad aangeboden met een aan zijn arbeid in de Kamer herin nerd opschrift. De griffier dankte met een geestige toe spraak. die hij zelf zijn „maidenspeech en zwanenzang tegelijk" noemde en die hij, daarom in wat luider toon zou houden, dan men van hem in de Kamer gewoon is ge weest bij het voorlezen van ingekomen adressen b.v. Toen dan eindelijk voor vandaag eens op een niet al te laat uur de Kamer huis waarts ging, drukten vrijwel alle leden den griffier de hand. De griffier is ook steeds voor de pers een hulpvaardig man geweest. Een lange' reeks van hamerstukken werd aangenomen, een reeks van de gewone sa menstelling: naturalisaties, onteigeningen, suppletoiren en onderhandsche verkoopen. Bij de onteigeningen bevonden zich die voor wegen in Niedorp, Winkel en Hoogwoud, in Warmenhuizen, Oud-Karspel en Noord- Scharwoude, in Velsen en Alkmaar, Wijk aan Zee, Heemskerk en Uitgeest, en in de Haar lemmermeer (voor een weg van den Spie- ringweg naar den Zomerweg in Haarlem). Ook werd een ontwerpje aanvaard, waar door in Indië op bier een accijns zal worden geheven van 3 ct per L. Ten bate van het Indische volk bepleitten de heeren Suring en Cramer een verhooging tot 5 ct. De minister van Koloniën wees er op, dat dit een begin was en zegde toe, over twee jaren gaarne tot van P. Faas en van A. W. Hellendoorn. Ar ie Willem, zoon van H. G. Veenendaal en van W. A. in 't Veld. Barend, zoon van J. Mastenbroek en van K. van Heusden. Overleden: Jacoba Vlugt, echtgen. van W. v. d. Bent, oud 39 jaren. Dina Bossinga, wed. van O. Duut. oud 83 jaren. Cornells Adrianus van Stein, oud 4 jaar. Ondertrouwd: B. L. Jonkman en M. M. v. 25e 1st. Gehuwd: A. P. v. d. Wiel en A. C. Rietveld. W. A. Zeegers en C. M. v. Bezu. P. G. Balkenende en I. Simons. SANTPOORT „SANTPOORTS BLOEI". In „Zomerlust" hield bovengenoemde ver- eeniging haar huishoudelijke vergadering. Als eerste belangrijk punt kwam op de agenda voor „Mededeelingen van het be stuur". Hierbij passeerden de verschillende adressen enz. de revue, die door het bestuur verzonden waren in verband met het plaat sen van een brievenbus op den hoek van Ha- gelingerwegBiezenweg, het plaatsen van een bord bij het station den toestand van den Brederodeweg, enz. Voorts had het be stuur een onderhoud gehad inzake adressen waar telefonisch brand gemeld kon worden. Deze adressen zullen t.z.t. bekend worden ge maakt. De propaganda-commissie had o.m. de mogelijkheid tot het aanleggen eener ijsbaan onderzocht, doch dit bleek nog al duur te zijn. Pogingen tot het organiseeren van een 5- daagsche zomerfeest waren afgestuit op de weigering van B. en W„ welk college tegen de „kermis-idee" gekant was. Verder reed het bestuur nadere mede deelingen over de badhuis-plannen. Inder tijd had men het gemeentebestuur gevraagd zich garant te willen stellen voor rente en aflossing. Hiervan zal echter wel niets ko men. Grooter is de kans, dat de gemeente oenige jaren een subsidie geeft van f 500 per jaar. Een ander punt van bespreking zou kunnen uitmaken, of de gemeente zich ga rant wilde stellen voor de ontbrekende 2de hypotheek. Over een en ander werd ook door de vergadering het woord gevoerd. Voorgesteld werd te trachten het ontbre kende bedrag onder leden en andere inwo ners geplaatst te krijgen of zich te verstaan met de provincie tot uitbreiding van het badhuis bij het Provinciaal Ziekenhuis. Een definitief besluit werd niet genomen. Veel tijd werd ook in beslag genomen door het voorstel om aan de Nederl. Spoorwegen te verzoeken aan den Brederodeweg een halte te vestigen. Men zou er waarschijnlijk wol ..on bloc" vóór geweest zijn, wafe liet niet. dat een deel der vergadering bevreesd was voor het bevorderen van woningbouw daar ter plaatse met als gevolg vernieling van natuurschoon. T«n -w.te werd echter be- een accijns van 5 pet. per L. te zullen over gaan. Het slot van de agenda waaraan de ver gadering van heden gewijd was vormde een zeer technisch en speciaal wetsontwerp, nl. de regeling van de rechtspositie van mi litaire ambtenaren. Het ontwerp werd zJiat. aangenomen. Het ontwerp bestrijkt het geheele gebied van het militaire ambtenarenrecht het betreft niet slechts de rechtspraak, doch ook de middelen tot bewaring en verwezenlijking van recht en voorts het materieele recht. Daarbij is, zoowel wat den inhoud als wat den vorm aangaat, aansluiting gezocht aan de Ambtenarenwet van 1929, uit een oog punt van eenheid van rechtssysteem maar ook om billijkheid te betrachten. De rege ling van het militaire recht wijkt slechts af van de regeling van het burgerambte- naarsrecht, waar de bijzondere militaire ver houdingen, b.v. de militaire tucht, dit eischen. Dit laatste had in de Kamer veel instem ming. Een poging van den heer K. ter Laan althans, om ook de militaire discipline vol ledig onder de werking van de wet te bren gen mislukte. Ook in den uiterlijken vorm werd aan sluiting gezocht bij de Ambtenarenwet van 1929. in dien zin, dat voor, met het burger- ambtenarenrecht overeenstemmende bepa lingen naar de Ambtenarenwet-1929 wordt verwezen. Nu is de nieuwe wet mee door ver wijzingen niet gemakkelijk te lezen. Waarom vooral de heeren Schaepman en Tilanus het betreurden, dat er niet een vol ledig, zelfstandig (doorloopend in de arti kelen) militair recht aizonderlijk werd opge zet. Aan deze klacht wil minister Deckers tegemoet komen door— op advies van den heer Duijmaer van Twist bij de komende handleiding in kleinere letter de Ambtena renwet te citeeren. Overigens merkte de mi nister nog op naast de klacht over de moei lijkheid der wetslezing, dat zij tenslotte toch door deskundigen alleen zal worden gehan teerd. De organisatie van de gerechten is aan de behoefte van de kennis van militaire ver houdingen aangepast. Het ambtenaren-ge recht in eersten aanleg zal met twee mili taire leden worden uitgebreid. Deze militai ren nu behoeven slechts aan twee eischen te voldoen, wettelijke dan: in de practijk zal wel meer noodig zijn, vooral aan juridische ervaring. Aan den eisch van Nederlandschap en aan den eischvan den 25-jarigen leeftijd. Het waren de militaire leden der Kamer de heer Van Rappard, Tilanus, Schaepman en Duijmaer van Twist die vreesden voor ongewone verhoudingen, wanneer hoogere militairen zouden moeten verschijnen voor lagere militairen-rechters. Tegenover die vrees zette de bewindsman voor defensie drie argumenten: allereerst, dat in bepaalde gevallen bij bevorderingskwesties b.v.) een direct beroep op den Centralen Raad van beroep mogelijk is, daarna, dat men een gemachtigde kan aanwijzen en ten slotte, dat het verschijnen van hoogere militairen voor lagere zelfs mogelijk is bij het Hoog Militair Gerechtshof, dat nog wel het straf recht hanteert. Bij het Hoog Militair Ge rechtshof behoeven de rechters slechts aan twee wettelijke eischen te voldoen van het officierschap en het bereiken van de leeftijd van 30 jaar. Een poging van den'" heer Ter Laan om ook de arbeiders op arbeidscontract onder de wet te doen vallen, mislukte. Zij werd af gewezen de heer Ter Laan trok zijn amendement in met een beroep op de wenschelijkheid deze staatsdienaren niet onder het militaire recht te brengen. De Kamer komt op 3 November weer bij een voor het behandelen van de Staatsbe- grooting. INTIMUS. sloten in den geest van het voorstel aan de directie der Spoorwegen te adresseeren, mede omdat van „deskundige" zijde de opmerking gemaakt werd, dat men het bouwen toch niet tegen hield? Bij de rondvraag bleek, dat de kwestie van een sportterrein de aandacht van het be stuur had. Op een vraag van den heer Cor- negge dienaangaande werd geantwoord, dat de propaganda-commissie permanent is. BLOEMENDAAL INSTITUUT VOOR ARB. ONTWIKKELING. Bovengenoemde vereeniging belegt Zon dag 25 Oct. een morgenbljeenkomst waar mr. A. v. d. Flier uit IJmuiden, zal spreken over „Socialistische cultuur". Muzikale mede werking verleenen mej. Jo Tabernal piano, de heer J. Clay viool. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Toorts. COMMISSIE WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. In de commissie van advies ter zake Werk loosheidsbestrijding is thans een vacature, waarin binnen zeer korten tijd zal worden voorzien. De Haarlemsche Bestuurdersbond heeft in een adres aan den Raad er de aan dacht op gevestigd, dat tot op heden de Mo derne Arbeidersbeweging in deze commissie niet vertegenwoordigd was, terwijl toch een niet onbelangrijk deel der Arbeidersklasse deel uitmaakt van de Moderne Arbeidersbe weging. Namens de bij den Bond aangesloten or ganisaties wordt den raad verzocht in de vacature te voorzien door een vertegenwoor diger der Moderne Arbeidersbeweging DIEFSTAL VANSCHOOR STEENMANTELS. HET WERK VAN EEN INTERNATIONALE BENDE? Herhaaldelijk worden er in den laatsten tijd in Londen antieke schoorsteenmantels gestolen, zoo Woensdag weer twee, ter waar de van 6000 gulden, uiteen leegstaanden win kel in St James's-street, zoo meldt het Hbld. Deze schoorsteenmantels waren zoo groot, dat er een aantal mannen aan te pas moe ten zijn gekomen om ze te hanteeren. Nadat ze losgemaakt waren van het metselwerk, zijn ze vermoedelijk naar een gereedstaaan- de vrachtauto gesleept. De politie gelooft dat men hier te doen heeft met het werk van een internationale bende, die voor deze artikelen een gereede markt vindt.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20