TRIX-AUTO DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. ANSWERS Haverschmidt Klaje LEESBIBLIOTHEEK WILLEMSEN'S BOEKHANDEL Rieten dak door ratten vernield Donderdag komt de weer. Jongens vraag een wed- fa ALIDA HEIN EN strijd-biljet aan de auto of bij HAARLEM'S DAGBLAD Tien millioen werkloozen. DINSDAC 27 OCTOBER 1931 verschrikkeiwk fmhliedrama in KAAPSTAD. 27 October (Reuter). Een ver schrikkelijk familie-drama heeft zich hier afgespeeld. Een geheel gezin, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, is dood en op vreeselijke wijze verminkt aangetroffen. Men neemt aan, dat de vader, die verple ger in een ziekenhuis is en Terre Blanche heet. zijn vrouw en kinderen chloroform heeft toegediend in hun slaap, hen daarna wreedaardig met bijlslagen gedood heeft en ten slotte vergift heeft ingenomen en zich zelf met- een mes doodgestoken. (Bijzondere correspondentie) NEW YORK, October. Het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten zal in den aanstaanden winter de tien millioen bereiken, ten minste vier millioen meer dan gedurende den winter 1930/1931. Verdere millioenen arbeiders en andere werkkrachten hebben slechts voor een gedeelte van het jaar werk en kunnen nauwelijks het bestaansminimum voor zich en hun gezinnen verdienen. De verlevendi ging van de industrie tegen het wintersei zoen is dezen herfst niet ingetreden, voorna melijk ook daar de economische crisis in Europa de uitvoermogelijkheden ten zeerste heeft beperkt. Het kan dus geen verbazing wekken dat men, afgezien van de finan- cieele en de bankencrlsis den aanstaanden winter allerwegen met groote ongerustheid tegemoet ziet, met een gevoel, dat reeds een massahysterie nabij komt. In deze si tuatie, die geenszins gunstiger is dan die in Groot-Brittannië of Duitschland. moet een volkomen falen van de Bondsregeerlng te Washington worden geconstateerd. De Bondsautoriteiten, die in samenwerking met het Congres de middelen gegeven zijn, een verbetering van den toestand tot stand te brengen, wijzen de verantwoordelijkheid van de hand en wentelen haar af op de sta ten en gemeenten. Het is, zoo verklaart men te Washington, in strijd met de traditie van Amerikaansche democratie, indien de bond stappen doet tot leniging van een nood, die ais gevolg van de werelddepressie zich meer en meer "ttbreidt. Toen verleden jaar door de langdurige droogte farmers in het mid den-Westen den hongerdood nabij waren, werd van de zijde van de overheid ook geen directed steun verleend; men liet het liever aan het Roode Kruis over, den bittersten nood te lenigen. Destijds de slachtoffers van een natuurramp, thans van een economische; vrijwillige weldadigheid en aalmoezen moe ten hen helpen. Daarenboven nog de ge ringe bedragen, die misschien tot over hun ooren in de schulden gestoken staten en steden kunnen opbrengen. Druppels op een heeten steen in de ernstigste crisis, die Ame rika sedert tientallen jaren heeft te door staan. De groepen, die het dichtst bij de regee ring staan, de republikeinsche pers, het meerendeel van de leiders der industrie, allen wijzen een wettelijken werkloozensteun volgens Europeesch voorbeeld van de hand, daai zij hem ondoelmatig achten. De on langs in Engeland ingevoerde korting van deze ondersteuning wordt aangevoerd om de Amerikanen uiteen te zetten, dat dit systeem (hetwelk zonder twijfel de ideale op lossing nog niet is) schipbreuk heeft geleden. Er zal dus in Amerika geen werkloozensteun door den Bond zijn, zoolang het tegenwoor dige regime op een parlementaire meerder heid kan rekenen. In verband met dezen stand van zaken heeft Gerard Swope, president van de Gene ral Electric Company, een concreet voorstel tot stabilisatie van de arbeidsmarkt gedaan, dat de stabilisatie van de werkzaamheid der particuliere bedrijven onder toezicht van de Bondsautoriteiten opdraagt. Volgens het plan van Swope zullen de industrieën af zonderlijk in vakbonden worden vereenlgd, waarvan alle bedrijven met tenminste 50 werknemers deel moeten uitmaken. Er zou een verstrekkende uniformiteit van de werk methoden moeten geschieden om de be drijfskosten te laten dalen. De uitwerking van dit plan zou een stabilisatie van de prij zen meebrengen, die weliswaar in strijd is met de thans bestaande antitrustwetten, die echter vooral de kleine onafhankelijke be drijven in de gelegenheid zou stellen in sterke mate concurreerend op te treden. Bij een vaststelling der leveringsvoorwaarden voor alle firma's van een industrie zou het groote concern de 'gelegenheid zijn ontno men. het kleine concern door verder strek kende credietverleening uit te schakelen. Swope gaat met zijn plan nog een stap verder en wil ouderdomspensioenen en werkloosheidsverzekering invoeren, alweer gescheiden, voor iedere tak van industrie. Zoodra een werknemer ten minste twee jaren bij een firma werkzaam is, heeft hij een levens- en ondergevallenverzekering, recht op werkloozensteun en ouderdomspen sioen. Met dit doel betaalden werkgevers en werknemers ieder één procent van het loon in een fonds dat door de geheele industrie wordt opgebouwd. Een comité beheert en controleert het fonds, hetwelk in evenredig heid wordt samengesteld uit vertegenwoor digers van de industrie, den arbeidersstand en buitenstaanders. Swope heeft zijn plan in alle bijzonderheden uitgewerkt, maar het zou te vervoeren, hier in details te treden. Te Washington heeft het voorstel van Swope, waarvan de groote practische waarde niet kan worden ontkend geen instemming gevonden. Eenerzijds zijn de antitrustwetten een belangrijk deel van het programma der regeerende partij, aan den anderen kant zou de voorgestelde regeerings- controle goedkeuring van den werkloozen steun naderen en dezen schijn wil men zoo veel mogelijk vermijden. In het algemeen is inmenging van de overheid in het econo misch leven der Vereenigde Staten impopu lair en ook deze factor zal de uitvoering van het plan-Swope onmogelijk maken, in dien niet een tak van de industrie zou wor den toegestaan, experimenteel een proef te nemen. Als men dan tot resultaten komt zal het evenwel te laat zijn. Het eenige, dat tot dusver van de zijde der Bondsregeering is gedaan om de toene mende werkloosheid tegen te gaan. was de vorming van een comité van 60 op den voor grond tredende Amerikanen, dat Walter S. Gifford, president van de American Tele phone and Telegraph Co. op instigatie van president Hoover heeft georganiseerd. Her- bert Hoover is altijd van meening geweest, vraagstukken door comités te kunnen „op lossen". Zeer zelden echter hebben deze co mités practisch werk gedaan en het is ook niet goed in te zien, op welke wijze dit jongste comité werkelijke waarde zou kun nen hebben, wanneer het geen uitvoerende macht krijgt. Het nieuwe comité heeft alleen de taak richtlijnen te geven, te pogen de verschillende particuliere acties te combi neeren. Zoomin Gifford als Owen D. Young, die voorzitter is van een andere commissie, hebben geldmiddelen beschikbaar, waarmede zij de werkloosheid zouden kunnen beheer- schen. Een arbeidsbemiddeling wordt van overheidswege niet gesticht, omdat het Witte Huis van oordeel is, dat dit de taak is van de staten en gemeenten. Hoe kan het comité dus werkelijk practisch nut hebben? Thans is zelfs de vraag gesteld, of ophef fing van het- alcoholverbod de werkloosheid niet zou kunnen verminderen. Niet van po litiek, maar van economisch standpunt werd deze quaestie dezen keer bekeken. Maar zelfs de anti-droogleggers moeten toegeven, dat bij het vrij geven van alcoh'olhoudend bier en lichte wijnen in het gunstigste geval 100.000 personen werk zouden vinden, dus misschien één procent van alle werkloozen. Ook de landbouw zou slechts in zeer ge ringe mate van zulk een stap profiteeren, terwijl natuurlijk de producenten van alco holvrije dranken tot ontslag van personeel genoodzaakt zouden zijn. Stellig zou het budget van den Bond door een alcoholbe- lasting ontlast worden, moor politieke over wegingen laten hem er. liever afstand van doen. Bijna dagelijks bevat de pers nieuwe voorstellen tot bestrijding van de werkloos heid, maar zelden hebben zij practische be- teekenis. In iederen staat tracht men vol gens een ander systeem het probleem op te lossen. Ook hier zijn commissies aan het werk, maar wat kunnen zij uitrichten, wan neer zij wettelijke noch geldelijke middelen beschikbaar hebben? Al deze commissies dragen er alleen toe bij, den chaos in Ame- rika's werkloosheidsvraagstuk te vergrooten. De salaris- en loonsverlagingen door de grootste industrieele concerns hebben de situatie nog moeilijker gemaakt. De verla gingen bedragen gemiddeld tien procent en verminderen dienovereenkomstig ook de koopkracht van de loontrekkenden. Presi dent Hoover en de arbeiderscoöperaties heb ben deze loonsverlagingen als „improduc tief" ten scherpste veroordeeld. Niettemin zullen verdere maatschappijen het ingesla gen pad volgen. De loonsverlagingen redu- ceeren den omvang van den handel en de oyerige gevolgen verklaren zichzelf. Zelfs een wettelijke invoering van de werkweek van vijf dagen zou thans geen oplossing van het Amerikaansche werkloosheidsvraagstuk vormen, want een groot aantal industrieele bedrijven werkt nog geen veertig uren per week. Het aantal arbeiders in de Amerikaan sche industrie, dat slechts een gedeelte van de week werkt, moet thans reeds het aantal arbeiders, dat volledig werk heeft, overtref fen. In December komt het congres bijeen. Na de ratificatie van het moratorium van Hoo ver zal het zich terstond met het werkloos heidsvraagstuk hebben bezig te houden. Of de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zooveel initiatief zullen toonen, ondanks het groote tekort op de begrooting werkelijke hulp aan tien millioen werkloozen en hun gezinnen te verleenen, kan thans nog niet worden beoordeeld, maar het moet sterk worden betwijfeld. Is het Capitool in tegen stelling met het Witte Huis sterk genoeg, een deel der verantwoordelijkheid namens de Bondsautoriteiten over te nemen, dan kan Amerika nader komen tot een oplos sing van zijn ernstigste vraagstuk. Ont breekt het aan de noodige activiteit, dan zullen de Vereenigde Staten een winter be leven, die alle sporen van de welvaart van na den oorlog zal uitwisschen en Amerika op hetzelfde peil brengen als de noodlijden de landen van Europa. (Nadruk verboden). DE TOESTAND OP CYPRUS. LONDEN, 26 October (V D.) Het ministerie van Koloniën maakt bekend, dat van den gouverneur van Cyprus hedenmorgen een te legram is ontvangen waarin deze den toe stand in de steden rustiger noemt, evenwel met uitzondering van Kyrenia. Er is een klei ne afdeeling politie in deze stad waar het rustig was gebleven totdat Zondag zich ern stige incidenten voordeden. Er zijn militaire versterkingen gezonden, zoodat men thans den toestand weer meester is. Uit het bin nenland worden kleine ongeregeldheden ge meld, o.m. de vernieling van een brug en het doorsnijden van telegraaflijnen. DOOK EEN KOE AANGEVALLEN. De landbouwer C. W., wonende aan den Oudeweg, wilde Maandag een koe uit den stal naar het land brengen. Plotseling werd hij door het dier aangevallen. De man viel en kreeg een wond boven het linkeroog, ter wijl zijn linkerarm uit 't lid schoot. Hij werd door zijn broer en zuster ontzet. Door een lid van den Ongevailendienst werd hij ge holpen. waarna hij per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd werd. VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem. De 59-jarige R., die een driewielige bak fiets bestuurde, gaf Maandag op den hoek van den Kruisweg en de Parklaan niet tijdig genoeg een teeken, dat hij van richting wil de veranderen. Hij werd door een vrachtauto aangereden, met het gevolg dat een hoe veelheid melk en eieren verloren ging en de bakfiets beschadigd werd. Tegen den onvoor zichtig en man werd proces-verbaal opge maakt, maar ook tegen den autobestuurder, omdat de remmen van zijn wagen niet in orde waren. WOESTELINGEN IN EEN PLATTELANDS- CAFé. De Tel. maakt melding van een vechtpartij- tusschen drie jongelieden en den kastelein en bezoekers van een café te Oudwoude (Fr.) De jongelieden, die verwoestingen aanrichtten, werden naar buiten gewerkt. Daarna achtervolgden zij in een met ge weld gecharterde auto een cafébezoeker, die, banggeworden, er op een fiets van een hun ner vandoor was. In de auto gedroegen de mannen zich als beesten, De door de automobilist gewaarschuwde marechaussee trachtte het drietal te arres teeren, doch een van hen, een 21-jarig jong- mensch, koos het hazenpad. Men sommeerde hem te blijven staan, doch hieraan gaf hij geen gevolg, waarop de politie een viertal schoten loste. Drie hiervan troffen den vluch teling in het hoofd. Hevig bloedend werd hij opgenomen en onmiddellijk overgebracht naar een der ziekenhuizen in Groningen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. In den loop van den nacht werden de beide andere belhamels gearresteerd. Het waren twee jongelieden van 18- en 21-jarigen leef tijd. Zij zijn achter slot en grendel gezet. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) HET AUTO-ONGELUK OP DEN BOULEVARD TE SCHEVEN5NGEN TWEEDE SLACHTOFFER OVERLEDEN. In het Ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage is overleden het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk, dat op Zondag 11 dezer op de strandboulevard te Scheveningen plaats had, nl. mevr. Fz. geb. O. De toestand van het derde slachtoffer, mevr. H., is thans tamelijk bevredigend. VIER INBRAKEN OP ééN NACHT. ZAANDAM. 26 October (V.D.) Te Zaan dam is in den afgeloopen nacht op vier plaat sen ingebroken In drie gevallen wordt niets vermist, doch bij de vierde inbraak gepleegd in de auto- genenlaschinrichting van den heer Booy, in de Oostzijde, zijn vier snijbranders gestolen. VREESELJJK ONGELUK TE AMSTERDAM. MAN WONDT ZIJN MOEDER DOODELIJK. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Luiten, Kruistochtstraat 8, schouwburg abonnement; Paap, Leidschestraat SOrood. spoorweg-abonnement. Politiebureau Smede straat 9, bal, pakje met stof; Kooy M. van Heemskerkstraat 3, ceintuur; Van Buuringen Anthoniestraat 56rood ceintuur; Van Balen Blanken Stuverstraat 14, handschoen; Van Buuringen Anthoniestraat 56 e. idem en 2 hoeden, 2 kammen, muts, (afkomstig van de „Mittovos") 2 paraplus, 2 portemonnaies 2 studentenpetten; rijwielbelastingmerk, sleutel en sjaal, zakdoek; Ruysenaar, Bin nenweg 67, Heemstede, handschoen; Koks Kleverparkweg 20 idem: Hoffics, Joh. de Breukstraat 24 idem; Eekel, Nachtegaalstr. 25, jekker; Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten; Van Houten, Baljuwslaan 26, Unie- loten; Schuitemaker. Z-lweg 109 zw.. medail lon; Klaassen, Saenredamstraat 44, paraplu, Feitz, Eindenhoustraat 19, portemonnaie; Rooze, Zomerkade 137, idem; Sieswerda, Santpoorterstraat 62, idem; De Groot Nach tegaalstraat 51-j., rijwielbelastingplaatje; Verhagen Van Marumstraat 22, idem; Jansen Van 't Hofstraat 23, ring; Serxié. Kleine Houtstraat 11, ring; Nooy Van der Vinnestr. 31, rijwiel; Heuzen Luzacstraat 8, regenjas; Peper. Schouwtjeslaan 34, sleutelbos; Hoek stra, Leidschestraat 60, schoenen: Peper Schouwtjesiaan 34, sleutelbos; Margadant Nieuwe Gracht 68, tasch; Tijssen, Raam- singel 16, idem; Anderzon,I-Iagelingerweg 129 e Santpoort, idem met inhoud; Jansen Amsterdamstraat 38, 2 ledige vaten. AMSTERDAM. 26 October. Een man. wonende in de Tulpstraat, was gisteravond bezig zijn revolver, waarvan hij de construc tie blijkbaar niet goed kende, schoon te ma ken. Hij wist niet. dat het wapen geladen was. Plotseling ging een schot af en de ko gel trof zijn moeder, die juist bij hem op be zoek was, in den hals. Zeer zwaar gewond werd de vrouw naar het Maria-paviljoen vervoerd. Haar toestand is hopeloos. 170 ARBEIDERS ONTSLAGEN DE HOLLANDIA-FABRIEK1 AMSTERDAM. 26 October (V.D.) Naar wij vernemen zijn de laatste veertien dagen bij de Hollandia-fabrieken Kattenburg en Co.. welke fabrieken zich speciaal toeleggen op het maken van regenkleeriing. tengevolge van de heerschende crisis en de hierdoor ont stane slapte in het bedrijf 170 arbeiderse ont slagen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Kota Nopan 26 v. Rotterdam n. TTamburg. Klipfontein 26 te Bcira v. Rotterdam. Lochmonar 24 v. Portland O., Pacifickust n. Rotterdam. Merauke 25, 13 u. te Marseille, Batavia naar Rotterdam. Nieuw Amsterdam 26 14 u. 10 m. v. Plymouth New York naar Rotterdam. P. C, Hooft 25 to Sabang, Amsterdam naar Batavia. Tablnta 25 te Boulogne v. Hamburg. Batavia naar Liverpool, gaat daarna terug n. Amsterdam Tapanoeli 26, 13 u. te Suez, Java n. N.-York de slapte in de schoenenindustrie Bij de N.V. Van der Sandens Stoom- schoenfabriek te Veldhoven zijn met ingftng van Maandag jl. tachtig arbeiders ontslagen DOODELIJK ONGELUK BIJ nET SCHERMEN. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is naar Wij in De Tijd lezen de scherminstructeur, de heer L. M. L., die bij een onderlingen schermwedstrijd, in het ge bouw van de Incassobank. met een degen in den rechter-oksel gestoken werd. overleden. De punt van den degen drong door tot de long en knapte toen af. Aanvankelijk leek de verwonding niet zoo ernstig doch er kwam een ommekeer ten kwade en thans, na ruim een week, is de heer L. overleden. NIEUWE KINDERBOEKEN. Sint Nieolaas begint er al weer aan te den ken om scheep te gaan naar ons land en als steeds is de firma Gebr. Kluitman te Alk maar op de bres om hem met een serie nieu we kinderboeken de keuze van geschenken gemakkelijk te maken. Een omvangrijk pak vond dezer dagen haar bestemming op onze redactie en uit den inhoud noemen wy hier reeds een zestal. Frans de Kanter schreef voor deze' uitge vers een drietal boekjes, die geschikt zijn om voorgelezen te worden, of zelf gelezen door kleuters, die net geen buitenmodelsche let tergrootten meer van noode hebben. Dit trio is zeer verdienstelijk en kleurig geïllustreerd en daar noch het bandje, noch de teekenin- gen zelf den maker van deze illustraties open baren, nemen wij aan. dat de schrijver ook een knap teekenaar is. Het ziet er bijzonder aantrekkelijk uit, de Sint zal er zekeï yulm van inslaan. De titels luiden respectievelijk: Hoe Ria 'n olifant kreeg: Van Napje in 't tonnetje; Van Pietjepiep en Beerebaas. En als wij van Sint een keus mochten doen. zouden wij het laatste kiezen, zij het niet dan na diepzinnig beraad. In de alleraardigste serie: Mijn eigen lees boekjes. door Wilha Blokker met plaatjes van Sijtje Aafjes. zijn. eveneens bij Kluit man nos. 7 en 8 verschenen, onder de titels: Ik vertel nog meer en 't Is nog niet uit. Laat ons hopen, dat het ook hier niet bij blijft, hoe wel het moeilijk moet zijn. telkens weer nieu we titels van dezen aard te blijven bedenken. Ei' zullen weinig ouders zijn, die deze serie nog niet kennen, wij kunnen dus volstaan met de mededeellng. dat de kwaliteit nog geenszins heeft geleden onder de groeiende kwantiteit. Als laatste van het half dozijn Kluitman netjes: Jantje in Bloembollenland, door Freddie Langeler, die ook zelf voor de aller aardigste. frisch gekleurde plaatjes zorgde. En dit boek. van wat grooter formaat dan de andere, is misschien nog wel het aantrek kelijkste van het hier genoemde, zestal, in deze streek der bloembollen. Jantje zal in bloembollenland zijn vriendjes en vriendin netjes wel vinden. UIT DE STAATSCOURANT RIJKSWERVEN Met ingang van 1 November is in vasten dienst benoemd tot baas le k). der bankwer kers bij de Rijkswerf te Willemsoord A. Boon POKKEN IN FRIESLAND Te Beetsterzwaag is, naar de NR.C. meldt een geval van pokken geconstateerd. Ver moedelijk is de ziekte overgebracht, door iemand die uit Italië kwam. Dr. Bekenkamp inspecteur der volksgezondheid te Gronin gen (besmette'ijke ziekten), is te Beetster zwaag geweest. H HONIG, t Te Utrecht is in den ouderdom van 64 jaren naar de Msb. meldt, overleden de heer H. Honig, die in uitgeverskringen zeer bekend is. De heer Honig heeft o.a. uitgegeven vele schoolboeken en werken op het gebied van boekhouding. VOETBAL. EEN ZELDZAAM GEVAL. Een wel heel zeldzaam geval deed zich Za terdag in de Engeische eerste divisie voor. The Arsenal won met 2l te Leicester en alle drie goals werden door de verliezende thuisclub gemaakt! De eerste was het gevolg van een tam schot van den Arsenal-rechts- binnen Jack. De Leicester-back Osborne joep den bal in eigen doel. Daarna werd de stand 02 doordat de Leicester-keeper Me. Leod een voorzet van Hulme in zijn doel werkte. Tenslotte maakte Leicester een bijzonder mooi doelpunt aan den overkant, het eerste dus ten eigen bate, en verloor met 1—2. DAMMEN. INTERNATIONALE SAMENWERKING? Mogelijk heeft het afgeloopen tournooi om het wereldkampioenschap (Parijs 20 Septem ber4 October 1931) voor ons, Nederlanders, toch nog een belangrijken uitslag gebracht. Er is namelijk besloten tot internationale samenwerking op damgebled over te gaan. Dit besluit is genomen door de Framsche en Zwitsersche dambonden, en vanzelfsprekend kwam hierbij ter sprake het conflict tus schen den Franschen en Nederlahdschen Dam bond. Het gevolg hiervan Is blijkbaar geweest, dat er fouten van Fransche ajde zijn ont dekt en de secretaris van den Franschen Dambond. Ir. Paul Sonier. heeft hierdoor 2ijn ontslag moeten nemen. Thans staat dus weder de deur open voor onderhandelingen met den Nederlandschen Dambond en wij zijn overtuigd, dat laatstge noemde bond hiertoe volgaarne bereid zal zijn en niets zal nalaten om tot overeen stemming te komen en zoodoende zijn mede werking te kunnen verleenen aan de inter nationale organisatie der damsport. ADVERTENTIES Kebt ge al geteekend op de lijst voor Genêve 2 Internationale Vrouwen Bond. Hodèn overleed na een .let :g on smartelijk lijden mijn lieve Man Willem Alexander Tuyl Schuitemaker Gcp. O. I. Ambtenaar, .in den ouderdom van 58 jaar. C. G. TUYL SCHUITEMAKER— VAN DER SPEK .'s-Gravenhage. 26 Oct. '31 Sportlaan 38 Geen bexook De verassching zal plaats .hebben Donderdag a.s, in bet Crematorium ie Velson aut aankomst van trein ,jr.. 14 halte Drk-huls-Wcs- ter veld. Ecnlge kennisgeving N.V. Chem. Wasscherij, Ververij Machinale Tapijtreiniging Winkels: Groote -Iïoiitdtrnnt 77 Brouwersvaart 70 Gen. Cronjéstrnat T>7 Fabriek. Brouwersvaart 74SS Tolef. 10420 lt»7t 11040 14400 tanvulling werken Leesgeld 7 cents. KRUISWEG 17 A. Verhuur-lnricliting Wie voor een gelegenheid een zwart costuum en (of) een hoogen hoed of overjas noodig heeft huurt dit bij 8 M. MOK, Smedestraat 27 DIo Ehe wollen miteinandor einsehen, der Eiaenflechter OSKAR WILLY WOLFRAM, wohnhaft in Rhetnh&usen (Xiederrheln) Schwarzenbergerstrnsse 12 7. mtt der berufloaen MARIA KEBER. wohnhaft in DalabUrg- Hnmborn(Luar), Arnd(8tra-s.se ~'.r Dulsburg-HfghbprnfBoeck), am 21-10 '31. DER STAN'DESRRAMTK Ter Griffie van do ArrondisM - monts-Rechtbank te Haarlem is heden gedeponeerd de door den Heer Rechter-Cómml>v*iris goedgekeurde eenige uitdeollngs- lijst in het faillissement van «le X.Y. A AXXKM INGSHKDRIJ F VOORHEEN 3. H. VAN WAGE NINGEN, gevestigd te Blocmen- daal, ter kostclooze inzage voor de crediteuren gedurende tien dagen. Haarlem, Parklaan 5. De Curator: Mr. M. A. VAN ECK ENGELSCH °p1- voor "*mcn tnüLLJUn l 0 conversatie, grammatica, bijwerken v. leert, v middelb. scholen en gymnasium. Docta. SMITS, Telefoon 10895 Floraplein (j Door MuzIekonderwljzeri>s Piano- en Orgellessen aangeboden. Br. no. 254 bur. vut dit blad. H.RAYMUND WïlDERMUTH. EN6ELSCHMAN. LEERAAR M O. ENGELSCH. BEEEDIGD VERTALER GROOTE HOUTSTRAAT 29 (INGANG ANCGANG) TEL. 12627 CONVERSATIE. LITERATUUR. GRAMMATICA. OPLEIDING VOOR ALLE EXAMENS. VERTALINGEN Wegens huwelijk der tegemvóor- digo tegen 1 Dec. MEISJE gevraagd, v. d. en n.. zelfst. kunn. werken en koken. Dagmeisje aanwezig. Mevr. Schtfnhutb, Stol bergstraat 4. 7 Mevrouw VISSER, Verspronck- weg 39. vraagt e n NET MEISJE voor dag en nacht. Zelfstajidt; kunnende werken en koken en v g. g. v. Aanmelden 's av. na 7 u Gevr. In gezin v. 3 volvr. peri. flink net BURGERMEISJE gon. alle voork. werkz. te verr. extern, met huiselijk verk. Zond. vrij, x por w. hulp v. werkster. Omtrok BI. Brug. Heemstede. Br no. 388 bur. van dit blad. Gevr por 1 Nov. oen flink NET MEISJE niet beneden 20 jaar, goed kun nende werken en tafoldlenen, v. g. g. v. Loon 30 p. in. Aanmel den Llnnaeusluan 10 (den Hout) Nol Hei »kt ZIT-SLAAPKAMER v.. p., omtrek \Vllhelmln«straat,v 17.50 p. tn. Br»; no. 39 3 bur. i dit hind. Ann beach, iemand, b. b. h. h., wordt groote ZIT- EN SLAAPKAMER met bnlcon, sir. k. en w. water, ccntr. vi'nv. mingob., gebr. van tel. Br. no. 392 bur. v. d. blad Auto Handschoenen .Motor- en Rljwielhandschoenen vanaf 1.25 alleen bij den rlj- wielapeclallst 1>K KAMPIOEN'. Kruisstraat 20 Vermist zandkleurig Angorapooojr-, bruin achtig. genaamd Tonny. Gaarne terugbezorging Apotheek NOLF, KrulBMri.it 26. Het rieten dak van een boerderij in de omgeving van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die dooi ralten werden veroorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een pioel met Rodent, mei het gevolg dat luj 's mor gens tal van doode ratten vond en na dien lijd geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honderden guldens reparatiekos ten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan de rattenplaag door aanwending van Rodent Het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog lieden 'n enkele doosa 50cLot'n dubbele doos a 90 ct. O.a bij alle drogisten. - bnp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. E 41 MEISJESRIJWIEL i< '-fiijd j.iainieuw. Hoeren Raleigh en Dames als nieuw. Burgers hoeren met V. T. lamp 30.-. DM KA.Ml'IOl N. Kruisstraat 20 The popular Home Journal of Great Britain. The Journal that tells how Britishers live, think, work and play Splendid Stories Bright Articles DE POPPEN-DOKTER

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3