NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 28 OCTOBER 1931 IJMUIDEN CONFLICT. De iJmulder Federatie had zonder voorken nis der opvarenden besloten, dat de kok van den stoomtrawler „Wielingen" RO 9 moest afmonsteren, omdat deze man nog niet lang genoeg op een trawler voer en vele trawler koks werkloos rondliepen. De opvarenden, welke op den man niets aan te merken had den, weigerden hieraan mede te werken. De „Wielingen ging aldus met den kok naar zee. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 27/10: Amcrikaansch, Teakwood, Porth. Arthur. Dultsch, Jo8lah Macy, Rouaan. Ned, Christlaan Huygens, Batavia. Lotlandsch, Margaretha, Bremen. Ned., Perseus, Kopenhagen. Ned., Jaarstroom, Liverpool. Duitsch, Dalalfoen, Leningrad. Ned., Iris, Vigo. ed., Brlon, Bordeaux. Engclsch. Asperity, Hull. cd., Mark, Lluleaborg. Zwecdsch, Trlone, Bordeaux Vertrokken schepen: 26/10: Ned, Nereus, Kopenhagen. 27/10: Engelsch. Brlttisch Prlda, Valmouth. Ned., Oranje-Nassau, West-Indië. Zwecdsch. Vareg, Gent. Letlandsch, Magaretha, Riga. Engelsch. 8t. Brandon, Rotterdam Letlandsch. Latvis, Idynia. Ned.. Rijnstroom, Huil. Engelsch. Merel, onden. Ned.. Amstelkerk, Hamburg Letlandsch, Estorll, Rotterdam. ed.. Maasstroom, Leith. Ned., Lingestroom, onden. SCHEEPVAARTNIEÜWS. Het Nederl. fi.s. Ganymedes van de K. N. S. M. is na aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, een partij ruwijzcr voor Turkije te hebben geladen wederom naar Amsterdam vertrok ken om haar lading te completeeren. Het Nederl. s s. Doms van de K. N. S. M. is Dinsdagmorgen van Amsterdam aan het Hoog ovenbedrijf te IJmuiden, aangekomen om een partij ruwijzer voor Hamburg in te nemen, na belading is het schin wederom naar Am sterdam vertrokken voor bijlading. Het Engelsch tankstoomschip Teakwood is Dinsdagmorgen met een volle lading olie van Port Arthur voor Amsterdam aangeko men en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 75 d.M. Het Nederl. passagiersmotorschip Chrts- tiaan Huygens" van de S. M. N. met passa giers en stukgoederen van Batavia naar Am sterdam passeerde Dinsdagmorgen de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 79 d.M. Het Dultsche sa. LJusncalf Is Dinsdagmorgen met een lading hout van Leningrad voor Amsterdam en passeerde de sluizen te IJmui den met een verlies van een gedeelte der deklading. Het Nederl. passagiersschip Oranje Nassau van de K. N. S. M. is Dinsdag met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar West Indid vertrokken. Het schip passeerde om 15 uur de sluizen te IJmuiden. Het Nederl. s s. Zeeland is Dinsdagmorgen met een volle lading steenkolen van de Tyne voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. ver trokken. het schin wordt hedenmorgen te IJmuiden verwacht. AANVOER PEKELHARING. Do stoomtrawler „Dirk Jacobus" IJm. 268 kwam Dinsdagmorgen aan don Rijksvisch- afslag alhier met 60 kisten pekelharing. Alle haringschepen welke de laatste dagen van V.E.M. binnen kwamen, blijven stilliggen. VELSEN RAADSVERGADERING. Dinsdagavond werd een vergadering van den gemeenteraad van Ve'sen gehouden on der voorzitterschap van Burgemeester R. G. Rij kens. Centrale Keuken. Wethouder Bosman (V.D.) wil allereerst Jets mcdcdeelen omtrent de centrale keuken, waarvan het College van B. en W- reeds een onlwerp heeft laten maken. Het College is van meening, dat deze in stel'Ing dezen winter wel noodig zal blijken te zijn, ook voor het bereiden van school - voedlng. Er zal een groote eetzaal komen met daaraan vast een lokaaltje te gebruiken als conversatiezaal voor de werklooze ar beiders. om hun een avond bezig te houden. De plaats welke hiervoor gedacht is. is de Schoutenstraat, bewesten het terrein van de gasfabriek. Voor de stichting zal noodig zijn oen crediet van f 10.000 waarbij alles is Inbegrepen, keukeninventaris, sanitair, enz. Het werk zal uitgevoerd kunnen worden door werklooze bouwvakarbeiders. In de commissie voor sociale aangelegenheden Is dit reeds voorloopig behandeld- De Voorzitter vult hierbij aan, dat geen exploitatierekening mogelijk is en dat de bedoeling is. dat aan B. en W. een blanco crediet verschaft wordt- De hoer van der Steen (C.H.) voelt niets voor een lokaliteit waar de menschen kunnen eten. De voorzitter zegt dat het eten ook gedistribueerd zal worden. De heer van Woensel (Communist) wil de opmerking maken om tijdens den bouw de bouwvakarbeiders het volle loon te doen uitbetalen. De heer v. d. Veer (S. D- A. P.) heeft in verband met de trawlmenschen die niet te Ve'sen wonen, liever een eetzaal. De lieer Homburg (A-R.) deelt mede, dat hi) in de commissie de kleinst mogelijke minderheid vormde. Spr. heeft voorloopig f bezwaar oen gemeentelijk bedrijf op te richten, aangezien de noodzakelijkheid hiervan nog niet aanwezig is. Er zijn volgens spr. wel particuliere Instellingen welke voor do voeding zu'len kunnen zorgen. Door deze manier wordt het gezinsleven uitermate aangetast en de overheid moet hierin niet het voorbeeld geven. Het gezinsverband moet blijven bestaan. Men kan zoo noodig ook gebruik maken van enkele schoolloka len, die voor dit doel gebruikt kunnen worden. De heer D a 1 m e y e r groep Schilling) kan zich in principe met het voorstel ver eenigen en meent dat iedere ge'egenheid om den nood te lenigen, aangegrepen dient te worden. Er zijn volgens spr. toch ook wel voedings middelen welke in natura verstrekt kunnen worden, b.v. brood, grutterskost, e.a. Spreker stelt de vraag, hoe B. en W. zich den in koop voorstellen. De heer Visser (S. D. A. P.) kan zich met het plan van B. en W. vereenigen, doch hij wil aandringen, dat men ten opzichte van de voedselvoorziening aan werkloozen een weinig voorzichtigheid betracht. Men moet de menschen niet te ver laten loopen, dit werkt veel te deprlmeerend. Spreker wilde ook nog de vraag stellen hoe groot de steun moet zijn, die aan werkloozen gegeven dient te worden, als de menschen niet uit het gezinsleven gerukt mogen wor den. Hij ziet de noodzakelijkheid van den bouw in. Men moet ook voor de moreele zorg der werkloozen opkomen. Jonge menschen van 19 jaar kunnen niet meer in hun vak terug komen en er moet voor de gemeente alles aan gelegen zijn, deze Jonge menschen hun vakkennis te doen behouden. Spreker dringt dan ook op spoed bij de uitvoering aan. De heere Ten Broeke (C-H.) vreest dat wanneer de menschen voedsel noodig moch ten hebben, zij door Maatschappelijk Hulp betoon naar de betreffende lokaliteit ver wezen zullen worden. Spreker is sterk voor oprichting van keukens op bepaalde plaat sen, doch is er tegen de menschen in deze uitgebreide gemeente naar één plaats te brengen. De heer Maas (RJC.) merkt op, dat de schoolvoedlng noodig is voor het goed doen volgen van het onderwijs. Er is volgens spr. geen enkel bezwaar om de schoolvoeding van de voeding van volwassenen te scheiden. Spreker heeft ook bezwaar tegen het ter- plaatse nuttigen en het ter plaase ver strekken van voeding. Er moet niet enkel bereid voedsel verstrekt worden. Naast gel- delijken steun moet volgens spr. ook voedsel ln natura verstrekt worden. Spr. noemt ver schillende argumenten om het voedsel niet te doen halen en wil in overweging geven de voeding, voor zoover deze noodig is, in onbereiden toestand te verstrekken. De heer Vermeulen <£.-r.) is door dit vraagstuk min of meer verrast, het is een moeilijk probleem. Het vraagstuk van het geld behoeft voor niemand een bezwaar te zijn en niemand zal weigeren. Spreker vraagt hoe het te besteden geld zoo vruchtdragend mogelijk kan zijn, zoodat het als de crisis afgeloopen is, geen fonds perdu behoeft te worden. Wanneer wij beginnen met f 10.000 uit te geven voor den bouw van - de inrichting, kunnen wij hiervoor hebben pl.m. 50.000 por ties voedsel zegt spr. Wanneet het niet noodig is om dezen weg op te gaan, moeten wij he niet doen. Is het niet mogelijk vraagt spr. om den menschen de voedings middelen ln natura te geven, zoodat het thuis klaar gemaakt kan worden. Thuis smaakt het eten het lekkerst. Spr. Is tegen het oprichten van een z.g. gaarkeuken en eveneens tegen het bijeen brengen der werk loozen, om het anders de onderlinge klach ten niet van de lucht zullen zijn. Spreker wil het voorstel wijzigen om met het verstrekken van voeding in natura een proef te nemen. De heer Slyyters (C.-H.) is tegen het oprichten van een centrale keuken, en zegt dat menigeen zich zal schamen om met een potje eten te loopen. Wethouder Bosman beantwoordt de ver schillende sprekers en zegt dat de schoolvoe ding volgens de wet streng gescheiden moet blijven. Ais wij wachten zitten wij midden in den winter en heeft de werkloosheid haar hoogtepunt bereikt. Het gebouw wordt zoo gebouwd, dat de directie van het gas- en waterleidingbedrijf die dit gebouw hoog noodig heeft, het latei gaarne zal overnemen. Wanneer de raad meent, dat deze zaak niet voldoende voorbereid is en naar de commissie terug moet, kost dit veel tjjd en spr. waar schuwt hiervoor. De Voorzitter zegt een oproeping te zullen doen aan de burgerij om de werklooze jeugd in de groote zaal bezig te houden op nuttige en aangename wijze. Wij beschik ken helaas niet over veel groote lokalen. Hij verzoekt de vrije hand, daar men met praten toch niet verder komt. Wethouder Tusenius (VJ3.) merkt op, dat het gebouw in tweeën gedeeld is. De eet zaal biedt ruimte voor 40 menschep doch de groote hoofdzaak blijft toch de school voeding. Een dergelijke keuken is een half fabriekje, zegt spreker en men kan dit maar niet overal neerzetten. De heer Maas (R.K.) meent dat de proef met verstreklUn in natura genomen dient te worden voordat men met den bouw begint. Spreker meent ten stelligste, dat de over heid met den bouw een onsympathieke daad doet. Men krijgt daar toch niet de menschen die het noodig hebben, doch alleen de bru- taalsïen, zooals overal het geval is. De heer v. d. Veer (S.D.A.P.) is voor de proef te nemen met het verstrekken in na tura. De heer Homburg (AR.) wijst op het ledig komen van het houten gebouw waar de ambachtschool gevestigd is en vraagt of daar de jonge menschen niet bezig gehouden kun nen worden met verschillende werkzaam heden. De heer Ten Broeke (C.-H.) is van meening dat wel iets tot stand gebracht zal worden en wil beginnen met het verstrekken van goederen in natura. Wethouder Nijssen <R.K. heeft weinig klanken tegen het beginsel gehoord, hij vindt dat de zaak terug moet naar de commissie om dan de volgende weck weer bijeen te komen om een besluit te nemen. De heer Visser (S.D.A.P.) is van meening dat verstrekking in natura veel duurder voor de gemeente uit 2al komen omdat dan over de gehe«l© gemeente opslagplaatsen noodig zijn. De heer Van Wo e n s e 1 (communist) is van meening dat aai: de werkloozen een be wijs verstrekt dient te worden, waarop zij kunnen halen wat zij noodig hebben. De Voorsitt-ex is er voor dat deze zaak met spoed behandeld wordt en wil ook niet ontveinzen, dat eventueele steun in natura in den Haag wel afgetrokken zal worden De Commissie moet het voorstel dan terug nemen en op zeer korten termijn vergade ren. Den heer v. d. Flier (S.DAP.) heeft het leed gedaan dat er zooveel over deze zaak ls gesproken en men tot geen daad gekomen is. Het voorstel van wethouder Nijssen wordt aangenomen. Werkverruiming. Wethouder Bosman (VJB.) deelt mede nog een spoedzaak te hebben, hij vraagt een crediet voor het verharden van de trottoirs bij de Leeuweriklaan in werkverruiming. Dit wordt toegestaan Kleine voorstellen. Goedgekeurd wordt het voorstel van B, w W. om de subsidie aan de Vereeniging tot be strijding der tuberculose over 1913 met f 5000 te verhoogen. het voorstel tot verhuur van grond aan 'de R.K. Vereeniging „Wonlng- bouwvereeniging" IJmuiden. het voorstel tot het aanvaarden van den rijksbijdrage inge volge de Boschwet voor het burgemeeste: Rijkenspark, het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van twee woningen te Santpoort (Hoofdstraat 492 en 494) en het voorstel om den onderwijzer I. Poldervaart van schooi C over te plaatsen naar school A. De beslissing op het verzoek van P. Bleeker te IJmuiden om een gedeelte van een ontworpen straat uit het uitbreidings plan te lichten, werd aangehouden. Bouw van een R.-K. kerk. Door A. F. J. Goossens, Pastoor te Haar lem, is aan de gemeente verzocht, aan hem te willen verkoopen. ten behoeve van de stichting van eën R.-K. kerk, een gedeelte bouwterrein, ter grootte van ongeveer 4000 M2. liggende aan de Frans Netscherlaan te Santpoort. Verzoeker ls bereid voor dezen grond een prijs te betalen van f 4.50 per M2. De heer Visser (SD.A.P.) vindt den prijs te laag. De gemeente heeft daar gronden welke f 5 kosten en dat ls verkeerd de gron den onder den kostenden prijs te verkoopen. De soc.-dem. fractie zal tegen de voordracht stemmen. De heer v. Heyst (neutraal) zegt zijn stem er voor te geven en deze zaak te beschouwen als een handelszaak. Door het bouwen van een kerk zullen de omliggende gronden hoo- ger in prijs te kunnen krijgen. De heer Vermeulen (A.-R.) juicht het toe om dezen grond te verkoopen al is het onder den kostprijs. De heer Ten Broeke (C.-H.) zegt dat het bekend is dat voot een kerk steeds tegen gereduceerden prijs verkocht wordt. Spr. vindt den prijs van f 4.50 per M2. dan ook zeer billijk. De heer Maas (R.-K.) vindt het een zui vere zaak van koopnjanschap en zegt dat ook voor den bouw van scholen gronden tegen gereduceerden prijs beschikbaar worden ge steld. Wethouder Dunnebier (C.-H.) vindt dit de eenige mogelijkheid om den grond productief te maken, deze te verkoopen. Spr. wil den nadruk leggen dat hem niets bekend is dat deze grond destijds gekocht is met on zuivere motieven. De heer Visser (S.D.AP.) verlangt hoofd lijke stemming, waarna het voorstel van B. en W. aangenomen wordt met 8 stemmen te gen. Benoemingen. Benoemd worden voor den cursus 1931 1932 tot tijdelijk leeraar aan de Handels avondschool: C.' E. Coppée Ned. taal voor ten hoogste 5 uren per week. W. Renes Engelsche taal, voor ten hoogste 4 uren per week. F. de Vries boekhouden voor ten hoogste 2 uren per week. S. v. d. Werf, handel srekenen, voor ten hoogste 2 uren per week. Ingekomen stukken. Ingekomen i» een schrijven van mej. M. Goes om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school A 1 te IJmuiden met Ingang van 1 December a.s. Het gevraag de ontslag wordt eervol verleend. De Stationsweg. De heer Van Heyst (neutraal) dringt aan op verbetering van den Stationsweg, hij vindt dezen weg zeer gevaarlijk. De voorzitter deelt mede dat er reeds opdracht gegeven is tot het berekenen vah kosten. De heer Vermeulen (A.-R.) té bang dat men den Stationsweg bij stukken zal ver- breeden en wil dan maar liever den weg be houden zooaté hij nu is. Het bouwconflict in de J. P. Coenstraat. Van de firma Gebr. Wijken en F. van Duyn te IJmuiden té een verzoek binnen gekomen om een onderzoek ln te stellen naar de sloo ping van gemeentewege van de kap van een perceel aan de J. P. Coenstraat en indien blijkt dat te veel gesloopt is voor dat meer dere een schadevergoeding toe te kennen. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wij zen. De heer Vermeulen (A.-R.) acht het niet gewenscht om een debat te openen over deze geruchtmakende zaak. Een dergelijk debat zou misplaatst zijn en niet tot eenig resultaat leiden. Spr. zou het op prijs stellen als deze zaak gezonden werd naar de Commissie van Openbare Werken, om over eenige dagen een advies uit te brengen aan den Raad. Als deze zaak zoo van tafel gaat, zal het rechtsgevoel van velen niet bevredigd zijn. De voorzitter zegt met deze menschen niets meer te maken willen hebben, om de redenen waarop zij gehandeld hebben, 't Is trouwens een zaak van het College zegt spr. waarmede de Raad niets te maken heeft. Het gezag dient gehandhaafd te worden, anders is de ellende niet te overzien. De heer Van Heyst (neutraal) wil gaarne het voorstel van den heer Vermeulen steunen. De heer Visser (S.D.A.P.) vindt geen enkel nader onderzoek noodig, gezien de mededeelingen van den voorzitter van den bouwersbond. Spr. wijst op het onmiddellijk ontslag der arbeiders hetgeen veel op een schaakspel leek. De heer Ten Broeke (C.-H.) vindt dat het gezag gehandhaafd moet worden, doch vindt geen bezwaar om deze zaak nader te bekijken, doch alleen maar het verzoek om het eventueel te veel gesloopte te vergoeden. De Voorzitter zegt dat de menschen ln verzet kunnen komen en vindt dat de heer Ten Broeke in dezen de zaak vooruit loopt. Werkverruiming De heer T e n B r o e k e (A. R.) wijst op de mogelijkheid om tegen te laten maken ln werkverschaffing en vraagt of het college geen nadere mededeelingen aan den Raad kan doen omtrent deze zaak Spreker verzoekt het gemeentebestuur een oproeping te doen aan de gemeentenaren om de onderhoudwerken thans uit te laten voeren en hiermede niet te wachten tot het voorjaar. De heer Visser (S.DAP.) vindt de lijst met werken in werkverruiming zeer mai?r. Spreker vindt er b.v. niet op den Brederode- weg, Schulpweg e.a. Spr. vindt dat er alles aan gelegen Is om de menschen aan het werk te houden. Interpellatie Sluyters. De heer Sluyters (C. H.) vraagt aan B. en W. welke aanleiding er was om den Middenduinerweg af te sluiten tijdens de vliegdemonstraties op Zondag 11 October j J. Interpellant vraagt verder of B. en W. dien weg verhuurd of in bruikleen afgestaan heb ben en vraagt of B. en W. het geoorloofd achten dat op een openbarenweg van de gemeente door een particulier entree wordt geheven. Spr. licht dit nader toe en als de voorzitter wil antwoorden, interrumpeert de heer Sluyters waardoor de voorzitter zichtbaar ontstemd té en verder weigert te antwoorden. De werkloozen Door het communistisch lid van den Raad, A. van Woensel is tot den Raad het verzoek gericht om te mogen interpelleeren over de vraag, hoe het college van B. en W. denkt over den nood der werkloozen en welke maat regelen het denkt te nemen om ln den stij genden nood te voorzien. Spr. zegt, dat het noodig is dat de over heid zich voldoende op de hoogte stelt van de nood der werkloozen en licht met eenige voorbeelden de steunverleening toe. Met de ongeorganiseerden is de steunver leening nog slechter. Hij komt voor de geor- ganiseerden tot een bedrag van 22 1/2 cent per dag per hoofd' en vraagt of dit vol doende is. Spreker wijst op de andere nooden der werkloozen, o.a. het niet kunnen betalen van huren. Hij herinnert aan een huisuitzetting in de Ahornstraat en spreekt verder over de maatschappelijke toestanden. Spreker dient eenige voorstellen in, welke niet ondersteund worden en dus niet in behandeling kunnen komen. Wethouder Bosman (VD.) kan den Raad de verzekering geven, dat het College zeer ernstig denkt over de werkloosheid. Er gaat geen dag voorbij, of het College beraadslaagt er over welke maatregelen er genómen kun nen worden. Het spijt spr. dat deze inter pellatie ongeveer dezelfde is aLs door den heer Visser in de vorige vergadering werd gehouden. De heer Visser (S. D. A. P.) komt tot de conclusie dat de heer van Woensel ver bo ven het logische uitgaat en hierdoor de be langen der werkloozen niet behartigt. De heer Visser deelt nog mede de volgende raadsvergadering een adres te zullen indie nen om meer steun van de Regeering te vra gen. Hij hóópt dat de regeering hierdoor een ander standpunt zal gaan innemen. De heer Vermeulen (A.R.) verwacht steeds meer interpellaties, nieuwe voorstel len en nieuwe moties. Spr. deelt mede dat de toestand in Ve'sen wat de steunverleening aangaat, uiterst best is en beter dan in de andere steden. Wij behoeven ons over het financleele be leid en de steunverleening niet te schamen De heer v. d. Steen (S.H.) merkt nog op dat alle steun is bereikt in gecombineerde vergadering en niet door één partij. Spreker is overtuigd dat het College doet wat mogelijk is. Rondvraag. De heer Laurent (R.K.) vraagt in het belang van de veiligheid verandering van de beplanting van de CorverslaanKoningsweg De heer Diependaa 1 (R.K.) zag gaar ne, dat bij de aanbesteding van de centrale verwarming in hotel Velserbeek, de gemeen tenaren in dozen de voorrang zouden hebben De heer Zalm (S. D. A. P.) bevreemdt het dat een bewoner van de Schelpweg meer varkens mag houden vlak bij zijn huls. Wethouder Nijssen (R.K.) zegt dat een tijdelijke vergunning was verleend tot het houden van een varken tot Kerstmis, doch alles moest kraak zindelijk gehouden worden. Van meerdere varkens is spr. niets bekend en zal deze zaak onderzoeken. De heer Vermeulen (A.R.) dringt aan op het plaatsen van waarschuwingsborden bij de scholen. De heer v. d. Fl 1 e r (S. D. A. P. zag gaar ne in het belang der veiligheid verschillende richtingwijzers aangebracht, zooals b.v. op het Velserduinplein. waar reeds zeer veel on gelukken gebeurd zijn. Spreker vraagt wat tot de maatregel heeft geleld om kinderen van school D over drie andere scholen te verdeelen. Wethouder Tusenius (Vrijheidsbond) wijst op meerdere overplaatsingen en leest deze voor. Hierdoor wordt f 10.000 bespaard, zegt spr. en in de toekomst kan dit wel f 20.000 worden. Het ls zuiver en alleen een# bez uln igingsm aa t r egel. De heer v. d. Steen (C.H.) zegt dat het voorgekomen is dat bij de rouleering van de werkverschaffing iemand is aangenomen die pas 3 weken werkloos was en een ander die 112 jaar werkloos was. gepasseerd is. Wethouder Bosman zal hiernaar een onder zoek instellen. De heer van Heyst (Neutraal) vraagt nog de Stationsweg in orde te willen bren gen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter te ongeveer half elf de vergadering. DE TWEEDE VELSER- HANDELSBEURS. OFFICIEELE OPENING DOOR DEN WETHOUDER VAN FINANCIëN. De tweede Velser Handelsbeurs werd Dins dagmiddag in de groote zaal van hotel >rD© Prins" te Velsen (N.) officieel door den heer J. P. Nijssen, wethouder van Financiën ge opend in tegenwoordigheid van vele genoo- digden, onder wie werden opgemerkt leden van de Kamer van Koophandel, de heer C. J. ten Boom, namens de Middenstandscen trale, de heeren L. J. Glas en C. W. J. de Vries namens de winkeliersvereeniging „IJmuiden-Oost"; H. Homburg, als voorzit ter van de winkeliersvereeniging „Groot IJmuiden" en de Chr. Middenstandsvereeni- ging; B. J. Schuytenmaker, als secretaris van IJmuiden's Bloei; de heoren Knipper en Botterik, namens de Breedst raatvereeniging te Beverwijk; E. J. de Boer, hoofdcommies, N. J. Out, namens „de Hanze" uit Beverwijk e.a. De heer L. W. Kuiper, voorzitter der Beurscommissie, sprak zijn blijdschap uit over het feit dat straks de tweede Velser Handelsbeurs geopend zou worden. De win keliers van Velsen zien blijkbaar den toe stand nog niet zoo donker in. dat zij niet al leen alhier een Beurs organiseeren, doch ook zelf stand voor stand opeischten. De aan vraag van bulten was zóó groot, vervolgde spreker, dat er nog wel een tweede zaal bij had gekund. Wij moesten ons echter met deze zaal tevreden stellen. Spreker richtte een bijzonder woord van welkom tot den heer J. P. Nijssen, wethouder van Financiën, welke zich direct bereid toonde deze beurs te openen. Uit deze bereidwilligheid spreekt een medeleven met den hanaeldrijvenden middenstand te Velsen. En niet alleen ten dezen opzichte mochten wij op uw steun rekenen, aldus spr., maar steeds wanneer wij als bestuur der Winkeliersvereeniging bij u kwamen met verzoeken of anderszins kon den wij op uw zeer gewaaröeerden steun re kenen. Nog sprak de heer Kuiper een woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de Middenstands-Centrale, de Kamer van Koophandel en zusterve ree nagingen welke door hun tegenwoordigheid blijk gaven van belangstelling en medeleven. Met een tot allen gerichte opwekking medé te "werken aan den groei en bloei van Velsen, verzocht spreker wethouder Nijssen de Twee de Velser Handelsbeurs te willen openen, Rede van den wethouder. Het deed spreker oprecht goed woorden van waardeering te hooren over-den middenstand en de wethouder vond het een bijzonder aangename taak, de tweede Velser Handels beurs te mogen openen. Het gemeentebelang ligt voornamelijk in den welstand van den middenstand, hoewel dit wel in deze dagen in twijfel wordt getrokken. De prijzen tus- schen producent en consument liggen ook te ver uit elkaar, wordt beweerd doch de mid denstand vormt tusschen beiden een ontmis- kenbaren schakel. Wijkeroog heeft getoond in deze dagen durf en energie te bezitten. Ik ben er van overtuigd, zeide spr., dat de alge- meene roep in het land niet in Wijkeroog van toepassing is. De handen moeten aan den ploeg geslagen worden en het hoofd omhoog, dit heeft het bestuur van Wijkeroog goed ingezien, al zijn de tijden ernstig. De winkelstand gaat in Velsen een groote toekomst tegemoet, mede in aanmerking ge nomen de groote bedrijven, die zich hier aan den overkant gevestigd hebben en waar zeer veel arbeiders.hun brood verdienen. Zij vra gen een goeden winkelstand, die hen naar behooren kan bedienen. Wethouder Nijssen sprak den wensch trtt, dat de opzet van de beurs moge slagen en dat zij volkomen aan het doel zal beant woorden en verklaarde hiermede de beurs voor geopend. Nadat nog enkele woorden gesproken wa ren door de heeren. C. J. ten Boom namens de middenstandscentrale, H. Homburg na mens de winkeliersvereeniging „Groot-IJmui den" en de Chr. Middenstandsveneeniging, N. J. Out, namens die Breedstraatvereeniging te Beverwijk en B. J. Schuijtemaker namens „IJmuidens Bloei" werd een rondgang langs de stands gemaakt. Afle stands te beschrijven zou ons te ver voeren, doch wij kunnen wel medcdeelen-t dat er zeer veel interessants is, waarmede de bezoekers hun voordeel kunnen doen. Er is voor iederen bezoeker of iedere be zoekster zeker iets wat hem of haar zal in teresseeren. Wij kunnen ieder gerust aanra den de tweede Velser Handelsbeurs te be zoeken. BEVERWIJK GEM. ZANG VEREENIGING „VOX HUMANA". Dinsdagavond gaf de gemengde zangver- eeniging „Vox Humana" dirigent de heer P. J. Potgiezer een uitstekend geslaagd concert in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot, temeer bevredigend, daar het een eerste optreden gold der vereeniging, welke nog slechts 13 maanden bestaat. Toch waren de prestaties van het koor. dat merk baar onder bekwame directie gestudeerd had van dien aard, dat het inroepen van de cle mentie der toehoorders door den voorzitter, den heer A. C. v. d. Glesen overbodig mocht worden geacht. Het koor opende met „Een vaste Burg" en „Heimwee" van C. M. von Weber en het bleek al aanstonds, dat het steunmaterlaal van behoorlijke kwaliteit was, met goede onderlinge verhoudingen. De .di rigent had veel zorg besteed aar. de nuancee- rir.g, waardoor het koor gemakkelijk de in- .tenties var. den dirigent kon volgen. De twee klassen van de onderafdeling kin derkoor „Klim op" zong frisch en vroolijk en kele leuke liedjes en de bekende cantate ..Het onweer" van Philip Loots. Ook na de pauze traden beide koren nogmaals op met stijgend en verdiend succes. Bijzondere instemming verwierven de zeer goed gezongen composities „De Vesper" van Bortsnianski en de ..Sanctus' uit oen Pale.s- trijnsche Mis. Ter afwisseling van he; vocale gedeelte liet ce heer Van der Velde zich hoo ren, die enkele vioolsoli op te loven wijze vertolkt©. In het bijzonder rok zijn fraaie

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10