EEN PRIJSVRAAG OVER RIJBEWIJZEN EN EXAMENS. OOSTENRIJKSCHE LEGER-HISTORIE. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 28 OCTOBER 1931 VIERDE BLAD Parade-beddentvaarin niet mocht worden geslapen. Parade-waschkommen, waarin de soldaten zich niet mochten wasschen. WEENEN, 21 October. De toestanden in het leger zijn steeds ge heel anders dan die in de gewone burger lijke maatschappij. Vooral in de Middeleuro- peesche landen, welker bevolking Duitsch spreekt en tot het Duitsche ras behoort, is dit verschil altijd zeer sterk geweest. Een Weensch dagb. de Wiener Mittags- Zeitung, dat eiken weekdag verschijnt, brengt reeds sedert eenigen tijd, dag-in, dag-uit, woordgetrouwe afdrukken van artikelen, welke precies vijftig jaar geleden in de Weensc'ne pers zijn verschenen. Vandaag publiceert het een vermakelijk bericht dat de Weensche dagbladlezers op den vijftien den October van het jaar 1881 onder de oogen hebben gekregen, hetwelk het inspectie bezoek van een Oostenrijkschen generaal aan een kazerne beschrijft. Hei, verhaal is veel te grappig om slechts een eendagsvlieg te zijn zij het dan een voor de tweede maal in het leven geroepen eendagsvlieg en het zou werkelijk zonde zijn, wanneer mijn Nederlandsche lezers niet op de hoogte van den inhoud ervan zouden worden ge bracht. Dies getroost ik mij dus de moeite het be richt nagenoeg woordelijk voor u in onze eigen mooie taal weer te geven. „Onlangs", zoo heet het, „had een hoog geplaatste en welbekende generaal aangekon digd, dat hij op een bepaalden dag enkele kazernes en inrichtingen, welke onder zijn commando staan, zou komen inspecteeren. Bij de troepen en in de établissementen, die de eer en het genoegen van het hooge bezoek zouden hebben kerd reeds gedurende enkele dagen alles op de meest radicale wijze ge schuurd, schoongemaakt en opgeknapt. In derdaad trof de generaal dan ook overal alles In de mooiste orde aan, ja zelfs in een veel te mooie orde om het geoefende oog van den ervaren generaal niet verschillende din gen opzettelijk gemaakt te laten voorkomen. In de eerste plaats vielen den generaal ln de groote slaapzaal voor soldaten de eigen aardig mooie stroozakken op, die alle precies denzelfden vorm hadden en er zoo netjes uitzagen, alsof er hier een bijzondere cultus mee plaats had. De generaal bleef in het midden van de slaapzaal staan, hij verlustigde zijn veld heersblik aan de regelmatig gevormde stroo zakken en monsterde dan de aan het voet einde van de bedden opgestelde soldaten. Vervolgens ging de generaal op den soldaat toe, die het domste gezicht had, om een paar vragen tot hem te richten. Binnen een paar seconden was hij al te weten gekomen, dat de soldaten gedurende den voorafgeganen nacht in het geheel niet in hun bedden had den mogen slapen, maar dat zij op den grond hadden moeten liggen zonder de ledi kanten .aan te raken, opdat de stroozakken die men den vorigen dag met veel moeite in hun mooie fatsoen had gebracht, niet uit hun vorm zouden komen! Zijn Excellentie had genoeg vernomen en schreed verder. Zijn weg bracht hem in een waschvertrek De groote metalen waschkommen blonken en glansden hier zoo helder als kristal en de bezoeker kon er niets aan doen. dat merk waardige gedachten bij hem opkwamen. Hij zeide echter voorloopig niets, maar zocht in het naastbijzijde soldaten vertrek weer een man uit, die het allerdomste geoicht van alle manschappen had. om dezen weer in ver hoor te nemen en om hem te vragen, hoe en waar de mannon zich eigenlijk waschten. Zoodoende hoorde Zijne Excellentie eigen aardige dingen. Hij vernam, dat het wijze en vooruitziende commando van het ba- taillon het gebruikmaken van de waschkom- men ten strengste verboden had. Zij, die dit verbod zouden overtreden, zouden ge straft zijn geworden! De soldaten hadden zich. om geplas in de waschkamer te voorkomen en om de wasch kommen niet vuil te maken, elders moeten wasschen. De waschkommen. waarvoor negen of tien jaar geleden een bedrag van honderd duizend guldens was toegestaan, staan on gebruikt en hebbpn alleen ten doel door de soldaten gewasscben te worden in plaats dat de mannen zichzelf erin wasschen. Dat klinkt net als een sage uit Schilda. maar het is heusch alles ernstig op te vat ten. Het treurige van het geval echter is. dat dit niet alleen in deze bedoelde kazerne zoo is. doch helaas in ieder garnizoen. Men mag overal rondkijken eninspectie houden. „Maar waar spuwen de soldaten dan eigenlijk in?" vroeg de inspecteerende generaal onder anderen. De groote op de gangen en in de kamers neergezette spuw bakken. die met zand gevuld waren, bleken allemaal van de meest regelmatige en meest schitterende in het zand geteekende diago nalen en cirkels voorzien- te zijn, net als of cadetten geometrische figuren in deze bakken hadden moeten bestudeeren. De generaal bleef voor een soldaat staan en vroeg hem: „Hoe heet je?" „Excellentie, ik ben de infanterie-soldaat Trailla Dumitrie", antwoordde de man vol gens het voorschrift. „Mooi. Nou dan. infanterie-soldaat Trail! i Dumitrie. laat me eens zien. waarheen je spuwt, wanneer je wilt spuwen!" „Wanneer ik wil spuwen. Excellentie, ga ik daarheen" en de man wees met zijn hand naar een hoek van het vertrek „daar staat altijd onze gewone spuwbak". „Zoo! En wat is dat dan voor een spuw bak naast de deur?" .Dien mogen we niet gebruiken. Excellentie dat is de parade-spuwbak!" De generaal scheen genoeg gezien en ver nomen te hebben, want hij deed afstand van de geneugten eener verdere inspectie!" Aldus het verhaal van een journalist, die vijftig jaar geleden gewerkt en geschreven heeft. Zijn de toestanden in de kazernes en in het leger in onzen tegenwoordigen tijd anders dan die van vroeger? W. M. BEKAAR. Verkeersveiligheid en Bureaucratie. „Roekeloos razende rijkelui's zoontjes. (door onzen Verkeers-medewerker) „Men kan toch maar niet aan den eersten den besten, laat ik zeggen kwajongen, die in staat is, om een motorfiets te koopen, een rijbewijs uitreiken om hem op de motor fiets te laten zitten en bij de eerste de beste gelegenheid een vouw of kind te laten omverrijden". Deze gedenkwaardige woorden sprak de heer Van Ravcsteijn in de Tweede Kamer bij het verdedigen van een amendement, waar bij de rijvaardigheidsproef in de verkeers- wetgeving werd gebracht. En daarbij uitte hij tevens de in den titel staande ontboe zemingen. De Regeering was er terecht huiverig voor om de tienduizenden weggebruikers allen te gaan examineeren, en nam dan ook gaar ne het aanbod aan van de leidende Ver- keersvereenigingen (A.N.W.B., K.N.A.C. enz.), om het afnemen van de rijproeven over te laten aan een door die bonden te stichten Centraal Bureau. Sedert einde 1927 heeft dit Bureau ruim 235.000 proeven afgenomen, en zonder eenigen twijfel zou een Rijksin stelling dit werk heel wat omslachtiger, minder „efficient" en kostbaarder hebben verricht. De kosten van de proef bedragen thans f 4.—. het Rijk zou daarvoor f 10. geëischt hebben, zoodat door de zorgen van de bedoelde Vereenlgingen aan .benzinend Nederland" een bedrag is bespaard, dat de 2 millioen gulden aardig gaat naderen! Het nut van de rijexamens is veelvuldig in twijfel getrokken en inderdaad moet het niet mogelijk geacht worden, om in den tijd van 15 minuten onbetwistbaar vast te stellen, of iemand geschikt is, om een motorrijtuig, „dat zooveel verborgen krachten bezit", te besturen. Zooals de toestand vroeger was (geen enkele controle) kon hii echter niet blijven, en, afgezien van het feit, dat er aan het afnemen der examens riog heel wat ont breekt, moet worden vastgesteld, dat de wetenschap, dat men gecontroleerd zal worden, zeer velen noopt, om zich ernstiger te oefenen, dan zij zónder de rijvaardigheids proef zouden doen. Een groot bezwaar :s, dat de rijproef in de steden en op het plat teland aanmerkelijk verschilt, wat des te ongewenschter ls, omdat iemand uit Hoog- blokland. Lithoyen of Piershil in luttele uren de groote centra kan bereiken, waar ook aan hem door het verkeer dezelfde elschen ge steld worden als aan rijders uit Amsterdam of Den Haag. Dat verder het examen ge- dceltcliik wordt afgenomen door personm. die zelf niet (of niet meer) dagelijks aan het verkeer deelnemen kan al evenmin voor een goeden, san van zaken bevorderlijk zijn. Ook hierbij geldt, dat degeen die een ander con troleeren moet, zijn zaken dient te beheer- schen Iedereen kent de hevig razende driewielers waarmede sommige Ievranciers de waren bij hun clientèle bezorgen. Wie met een der gelijk verhikel rijdt, wordt nog niet geacht, dat hij ook een automobiel, een tractor, of een zeswielige autobus kan besturen. En toch is het voldoende om met dat drie- wielertje de rijproef af tc leggen, wanneer men een rijbewijs voor auto of motor-en- zijspan wil verkrijgen. Vooral de zwakke candldaten maken van dit hulpmiddel gaar ne gebruik! Is dit alles dus geenszins bevorderlijk voor een „veilig verkeer", ook de wijze, waarop de aspirant rijders voor de rijproef klaar gestoomd worden, laat in bijna elk opzicht veel te wenschen over. De les-wagens worden op geen enkele wijze gecontroleerd: terwijl het toch hoogst noodzakelijk zou zijn. dat deze voertuigen van verdubbelde comman do-organen voorzien waren, opdat de in structeur in oogenblikken van gevf.ar zou kunnen ingrijpen. Reeds herhaaldelijk zijn er ernstige ongelukken gebeurd, doordat de zenuwachtige leerling op het gaspedaal trapte inplaats van op de rem. Dergelijke leswagens behooren van duidelijke kentee- kens voorzien te zijn, momenteel bedreigen zij de publieke veiligheid in hooge mate! Het gemis aan controle op deze „chauf- feuEscholen" leidt ertoe, dat jan-en-alleman mits in het bezit van een rijbewijs en ?cn paar honderd gulden voor een oud. aftandsch vehikel, zich „auto-instructeur" noemen kan, ook al weet hij van werkelijk poed .auto rijden evenveel als een tramconducteur van integraal-rekening! Invaliden kunnen somtijds beter auto rijden. dan volwaardig? bestuurders. Zij zijn in elk geval voorzichtiger, omdat hun lichaamsgebrek steeds tegen hen zal pleiten. Op een speciaal ingerichte auto zijn zij allerminst gevaarlijk, integendeel. De ge brekkige voorschriften veroorzaken hen tal van narigheden, terwijl anderszins de geneeskundige controle zóó geredigeerd is, dat dooven en personen met on-corrigeer- bare oog-afwijkingen tóch in het bezit van een rijbewijs kunnen komen. Geeft hun huis dokter het attest niet. dan weten zij wel een anderen arts te vinden, die bereid is. om een verklarlnc 'vaak zonder onderzoek te onderteekenen! Heeft men dan eindelijk een rij-diploma in zijn zak. dan begint men den langen weg van Bureaucratlus af te loopen. De aspirant rijder leert dan de beteekenls van „het kast je" en den muur" terdege kennen. En na verloop van-2 jaar moet het rijbewijs ver nieuwd worden, wat natuurlijk opnieuw geld kost. Een nieuw geneeskundig onderzoek is niet noodlg, ofschoon het zich zeer goed laat denken, dat de aanvrager na verloop van tijd ongeschikt Ls geworden, om een auto te besturen. In de elf provincies van ons land bestaan 12 verschillende regelingen om van het rij-diploma tot het rij-bewijs te komen! Het aantal verkeersongevallen neemt nog steeds in onrustbarende mate toe. en t staat vast, dat „eerlang doeltreffende maatrege len" genomen moeten worden. Slagen zal men daarbij slechts dan. wanneer men be gint met de opleiding en examineermg van de weggebruikers. Iemand die in totaal een half uur rijles heeft% gehad (een door mij herhaaldelijk geconstateerd feit!) is onge schikt, om op den weg te komen. Behalve een strikt uniforme wijze, waarop de rijproeven in den lande afgenomen moeten worden (se lectie onder de examinatoren is daarnaast noodig) dient ook het medisch onderzoek behoorlijk geregeld te worden. De regeling van het rijbewijs zelf. die thans doelloos ls, behoeft behalve sterke vereenvoudiging op adminïstratiefgebied. ook nadere preeisee- ring. Evenals in het buitenland (Frankrijk, Duitschland. enz.) behoprt men ook hier tc lande verschil te maken tusschen het oe- sturen van de verschillende soorten motor voertuigen! Men vergete niet, dat aan den chauffeur van een autobus andere, en zwaardere eischen gesteld dienen te worden, dan aan den bestuurder van een driewielig bestel- autotje. Dit. alles is niet voldoende, om de ver keersveiligheid geheel te waarborgen; hier mede zou echter wel een stap in de goede richting gedaan zijn. Over verdere maatrege len (deskundig politie-toezicht ook langs de wegen) wellicht een andermaal. Van Kunst en Kunstenaars. No. 217. MAANZIEKE SCHOONHEID. Nu de verlichte Haarlemmers niet meer over de verlichte Markt kunnen wandelen de houten tulpen en narcissen zijn uitge bloeid. de brandende bloemenharnrers ge doofd en het Lunapark naar de maan terug gekeerd is.... zal het misschien niet meer zoo kwaad worden opgenomen als wij trach ten onze bezinning te herwinnen en ons af vragen wat van dit alles de geestelijke winst de winst aan schoonheid en zin kon zijn. Dus: over duiten spreken wij niet. alleen over niet-materieele. evenwel buitengewoon belangrijke dingen, die echter ln het alle- dags-leven zelden belicht plegen te worden Of in de afgeloopen week het gemeente-geld goed besteed, het Lunapark rendabel ge maakt. de omzet der winkeliers verhooed Ls... wij willen dat alles voor de betrokkenen hopen, doch op het ooeenbllk raakt het ons niet. Wat kan de immaterieele winst van dezevermakelijkheid geweest zijn? Naar de beantwoording van die vraag wil len wij zoeken. Ondank* het overvloed Iich' blijft er Ln deze materie,vee! in het half donker en het eenige directe lichtpunt blijf* in dezen duisteren tüd de ooluchtende af leiding die iedere vermakelijkheid aan velen in staat is tc verschaffen. Doch van welke quaüteit is de schoonheid en de zinrijkheid? De moderne techniek, op zich zelve reeds een wonder, produceert soms een schoon heid. die geheel van hasrzelve is. Maar vaak maakt ze zich meester van schoonheid die van anderen is. en met haar niets heeft uit te staan. In dien gedachtegang kan het be grijpelijk worden dat wil de vier lichtzuilen op het Plein schooner vinden dan den ver lichten kerktoren, op eroen-verlichten on derbouw. aan de Korte Houtstraat, Toch trok die laatste toestand meer bekijks. Heel be grijpelijk overigens. In de algemeene toegan kelijkheid voor kunst, die naar men zegt niet meer een specifieke capaciteit van enkelen behoort te zijn. doch waaraan een iegelijk deel behoort te hebben, zal de be wondering voor het „kunstige" voorloopig nee we! den boventoon blijven voeren en zullen de nuances in het wezen der schoon heid niet steeds opgemerkt worden. Zoo zal men het ook niet dadelijk grif aannemen dat de soort bewondering die men voor zulk een fel verlichte torentrans in beaat aan schouwen te kennen geeft, van dezelfde quaiiteit is waarmee men straks bij den v'.eeschhandelaar het in witte reuzel, keurig gecopieerde Stadhuis gaat bestaren Toch is de afstand minder groot dan hij lijkt; zoo als zoo'n wit verlichte bouw er tegen don keren avondhemel uitziet zou men zelfs aan een reusachtige prestatie van oen kunst vaardig suikerbakker kunnen denken. In een ingezonden stukje in onze krant (van den heer Daalderop) vonden wij de bevestiging van ons vermoeden, dat het anti-aesthetischc deze verschillende lichtmanupulaties toch nog wel hier en daar aangetoond zou worden en de inzender voegde er terecht nog enkele andere opmerkingen aan toe. die ons in één schuitje brengen. Doch. wat wilt- u? Het zal een heel klein schuitje zijn. waarin wij varen, nog kleiner dan de verlichte draak in het Spaarne. die onvindbaar was. Een zekere naïeveteit in ons mooi-vinden zal al- lijd om lichtjes blijven vragen en ze liefst daar wenschen waar ze niet behooren. maar men kar. over het algemeen niet zeggen dat de '.echnisch-perfecte mooerniseering eener ouderwetsche illuminatie aan leven en leven digheid gewonnen heeft. De triplex-tuloen en narcissen hoe aardig ook gevonden, bleken een dood element en de tulpenbossen in standaard bij de Houtbrug van een uitzon derlijke houterigheid. Ik weet dat men deze houterigheid in den kring der ingewijden ook wel „groot gehouden vorm" en „plastisch decoratief' pleegt te ncemen en de Houtbrug schijnt een iedaal terrein ter demonstratie daarvan te zijn. Doch welk een gemis aan zsvoeï voor verhoudingen openbaarde deze opstand. Naast de zooveel maai vergroote tulpen kwamen de gehalveerde gebroeders Frans Hals en Lieven De Key nog meer tot I?un onrecht. Gekke poppetjes werden dat naast die tulpensteigers! Men zag eerst nu goed hoezeer beide beroemde Haarlemmers op elkaar geleken. In houding en nelgingen. Beiden staan op sprong op de loopplank van het zwembassin. Maar Hals moet nog even zijn palet neerleggen. De Haarlems?':" band jes schijnen meer voor De Key dan voo. Hals te gevoelen. Zij weten niet beter. maar. I zou Openbare Werken die glorseuse gesteen ten niet een beetje regelmatig kunnen on- J Honderd gulden aan prijzen. Wij stellen voor onze abonnés de volgende prijsvraag open: Iemand staat voor het bureau van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 95. Hij moet te voet naar het Juüanapark in Haarlem- h'pord. Wat is voor hem de kortste weg? Er wordt evenwel bij bedongen, dat hij geen gebruik mag maken van de spoorwegviaducten aan de Brouwersvaart, Zljlweg, Duven- voordestraat, Kinderhuisvest, Kenaupark, Kruisweg, Jansweg, Friesche Varkenmarkt en Oudenweg. Natuurlijk mag hij alleen een voor het publiek toegankelijke route volgen. Deelnemers aan deze prijsvraag moeten precies opgeven hoe ge- loopen moet worden. Voor de goede oplossingen stellen wij de volgende prijzen beschik baar: 1e prijs 25. 2e prijs 15.—. 3e prijs 10. 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e prijs elk ƒ5. Tenslotte nog 6 troostprijzen van 2.50. Oplossingen moeten vóór MAANDAG 2 NOVEMBER ingezonden worden aan onze bureaux. Op de enveloppe moet vermcM staan „Prijsvraag". 4>e uitslag zullen wij in ons nummer 7aterdag 7 November bekend maken. Als er meer goede oplossingen zijn beslist het lot. derhouden? 't Is geen gezicht, en men plan: zijn stadsroem toch niet in een na Schwamm d'riiber! Waren er dan werkelijk geen aesthetisch. genietingen voor den fijnproever te smaken? Maar zeker. Maar het waren naar mijn in zicht juist de eenvoudigste, zakelijke din gen die het schoons: effect sorteerden. De lichtzuilen bij den Dreef noemde ik al; de eenvoudige lichten op den groenen berm van de Kinderhuisvest deden prachtig en waren veel mooier in hun eenvoud dan de verlichte rijstbakken eener grutterij op de Zljibrug. En symbolisch goed voor een modern be grepen propaganda der moderne techniek was een strak gespannen vaderlandsche drie kleur op "het dak van den Kegelbond. D:. fel verlichte banen rcod. wit blauw, waarvan de laatste in den achtergrond van den heme vervloeide, boven de rechte lijnen van de lichtvangende kroonlijst, suggereerden mij meer de twintigste eeuw en dezer wondere mogelijkheden, dan het kinderlijk gespeei met oude monumenten. Dat tenslotte een koud en liefdeloos vermaak is. dat van de wondere schemeringen van den avond een roerloos, en eigenlijk echt ouderwetsch. operette-déQor fabriekt. 24 October 1931. J. H. DE BOIS. VERKEERSONGELUKKEN. In Aerdenhout. Dinsdagmiddag omstreews twee uur kwa men op de Zandvoortsche laan twee luxe auto's in botsing. De bestuurder K. reed met zijn auto van Haarlem in de richting Zandvoort. toen plotseling een auto den weg overreed om den Leeuwerikervweg in te rij den. Deze bestuurder werd vermoedelijk door het zonlicht verblind en reed de auto van den heer K. met flinke snelheid aan. waar door beide auto's over den kop sloegen en beide bestuurders met moeite uit de cabine konden worden gehaald. Zij hadden geen noemenswaardig letsel. Beide auto's werden ernstig beschadigd en moesten door een kraanwegen worden weggesleept. De politie zal deze zaak nader onderzoeken. HERLEVING IN DE ENGELSCHE TEXTIELINDUSTRIE. LONDEN, 28 October <N.T.A.) De Engel- sche katien-industrie heeft blijkbaar tenge volge van de depreciatie van het pond, tal rijke nieuwe orders gekregen. In verscheide ne spinxerijen is de gedeeltelijke werkweek opgeheven en werken de arbeiders weder den normalen tijd. Twee groote spinnerijen, die sedert geruimen tijd gesloten waren, zullen deze week het werk hervatten. SLAGER MET MILTVUUR BESMET. Naar de Tel. meldt Ls te Jutrijp bij Heeren- veen een slager aangetast door miltvuur dat zich voordeed op het terrein van een vee houder waar een gierput was gegraven en men op 2 meter diepte op cadavers was ge stuit. Het geheele terrein werd besmet Een koe werd na slachting afgekeurd, doch een der slagers had een wondje aan de hand Eenige dagen daarna word deze dikker, doch hierop werd aanvankelijk geen acht gesla gen. doch toen de man later ongesteld werd en de geneesheer werd geroepen, zag deze onmiddellijk het ernstige van den toestand in. Dc man leed aan hooge koortsen en door inspuitingen met serum, hetwelk men u;t Utrecht en Leiden heeft ontboden trachtte men het slachtoffer in leven te houden en hoewel de toestand zeer bedenkelijk is ge weest, laat deze zich thans goed aanzien. RADIO-PROCRAMMA DONDERDAG 29 OCTOBER. HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend AVRO-Ultzending. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon. 10.3011.00 Piano-recital. 11.00 Knlples. 11.30 Gramofoon. 12.00 Ensemble Arie KnijJes. 11.30 Gramofoon. 12.00 Ensemble Arie Nooteboom. 2.30 Viool-recital. 3.00 Knlp les. 3 45 Gramofoon. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Om- rceporkestconcert. 6.00 8portpraatJe. 6.30 Om roeporkestconcert. 7.00 Zang door Dolores Roya. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoon. 8 15 Concertgebouworkest onder leiding van Dr. W. Mengelberg, Vera Janacopulos. zang. o.a. Symphonie Haydn. In de pauze CUnge Doo- renbos. 10.15 Persberichten. 10.30 Kovacs La- jos en zijn orkest. HUIZEN. 1875 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 12.00 NCRV. 8.00 en 10.00 Gramofoon 10.15 Ziekendienst 10.45 Gramofoon. 11,30 Morgenwijding. 12.00 Concert. KRO-orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 4 00 Zlekenuurtje, 5.00 Cursus hnndenarbeid, 5.45 Concert (hobo plano), 6.45 Knlples. 7.00 Vragenhalfuurtje, 7.45 Chr. Persberichten. 8.00 Concert. Kerk zangkoor. Ds. J. Hulzinga en Ds. O Bourltlus, Persberichten en tot 11,30 Gramofoon DAVKNTRY. 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12 20 Orgelconcert. 2.25 Voor de scholen. 3 20 Korte Kerkdienst 4 10 Voor de scholen. 4.30 Dansmuziek. 4.50 Licht orkestconcert 5.35 Kinderuur. 6.20 Be richten. 6.50 Mendelssohn's orgelmuziek. 7.10 Duitsche causerie. 8.20 Vroolijke liedjes, re vuekoor en solisten. 9.40 Causerie. 10.10 Gra- mofoonmuziek. 10.50 Kerkdienst. 11.05 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoon. 8 20 Vroolljk halfuurtje. 9.05 „La Villa des fleurs sanglantes". Berr. 9.50 Gramofoon. LANG EN BERG 473 M. 6.25. 9 35 cn 11.30 Gramofoon. 12.25 Orkest concert. 4.50 Orkestconcert. 7.20 „De Brui loft van Figaro", opera in 4 acten van Mo zart. Daarna tot 11.20 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.30 Opcrettcliedercn. 250 Orkestconcert. 7.30 Symphonleconcert. 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. en 338.2 M. 5 20 Orkestconcert. 6.50 Wagnerconcert (gramofoon). 8 20 Berylot van Björnson. v. Eaw. Grieg. 9.20 Concert, o.a. Balletsuite, Glazounow 338 M. 5.20 Omroeporkestconcert. 6 50 Gra mofoon. 8.20 „Missa soiemnis", Beethoven. 935 Vlaamschc avond. ROME (NAPELS) 441 M. 7.10 Gramofoon. 8 20 Gevarieerd concert en comedle. o a. Tannhauser. ZEESEN. 1635 M. 7.20 Vroolljk uurtje. 3.30 Symphonie con cert o. 1. v. Bruno Seldler-Winkler. 9.35 Be richten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. ^11 ^eeeeeeeeeeee INBRAAK IN AERDENHOUT. Zondagavond tusschen 7 1 '4 en 11 uur is tijdens de afwezigheid der familie S. aan de Westerlaan 7 ingebroken. Van de keuken- -'rur werd oei g1 - "u:.t '".broken cn zoo zijn de enbreke - binnen komen. Vermist werien een paar koffers linnen goed en eenige sierraden. De politie steit een onderzoek in. Een mooi weekblad mei duizenden vrienden is hef GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van HAARLEM'S DAGBLAD Qll

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13