SENSATIONEEL VERLOOP VAN DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN! Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAC 28 OCTOBER 1931 Buitenland. Tot hedenmorgen 7 uur een winst van een verlies van 111 zetels voor Verpletterende nederlaag voor Labour, wood, Morrison, Ben Turner, Alexander, De stand van hedenmorgen 7 uur. Sir heid van 12000 stemmen op Labourcand servatieve handen. Edgar Wallace De oud-Labourminister J. H. Thomas geheel om ten gunste van de conservati geheele rijk van het kiezerscorps. 101 zetels voor de conservatieven en de officiëele Arbeiderspartij. O.a. Henderson, Clynes, Shaw, Green- Miss Bondfield en Mosley verslagen. Austen Chamberlain met een meerder- idaat herkozen. Heel Sheffield in con- niet gekozen. Samuel Hoare herkozen herkozen. Tal van arbelderscentra Zeer groote deelneming in het Arthur Henderson. Dinsdag werden de verkiezingen in Enge land geTiouden. Reeds in de morgenuren hing boven Londen een dichte mist, welke het verkeer buitengewoon bemoeilijkte. Tegen den middag waren de straten zoo danig in het duister gehuld dat zelfs de mistfakkels moesten worden ontstoken. Door de ongunstige weersomstandigheden werden ook de verkiezingsautos, waarmede kiezers naar en van de stembureaux zouden worden gebracht moeilijkheden in den weg gelegd, zoodat in de partijbureaux reeds ge rekend wordt op een achteruitgang van het aantal stemmen. Later evenwel toen de mist optrok, werd drukker gestemd. Uit verscheidene deelen van Londen wor den record-deelnemingen gemeld, soms wel meer dan 85 pet. een voor Engeland onge kende belangstelling. Ook te Glasgow en in andere industriestreken in het Noorden werd druk gestemd. Algemeen neemt men aan, dat de deelneming, welke in het jaar 1929 78 pet. bedroeg, thans minstens even groot zal zijn. De weddenschappen bij Lloyd's namen opnieuw ten gunste van de nationale regee- ring toe. Er werd een meerderheid van 210 voor de regeering genoteerd. Ook verder wordt algemeen op een nederlaag der op positie gerekend. De prognostics der deskun digen varieeren echter bijzonder. MacDonald heeft van oude vrienden uit de Labour Partij talrijke brieven ontvangen, waarin hem succes wordt toegewenscht In zijn district heeft hij de beschikking gekre gen over 100 autos. Tot in de avonduren was het nergens tot ordeverstoringen gekomen. Slechts uit Z.W. Acton, een stadsdeel van Londen wordt ge meld, dat daar een steen werd geworpen naar een verkiezingsauto der conservatieven. Er werd niemand gewond. Ongeveer dertig millioen kiezers staan in geschreven, die 548 leden voor het nieuwe Lagerhuis moeten kiezen, daar 67 reeds bij enkele candidaatstelling zijn gekozen. Voor deze 548 zetels zijn 1219 candidaten gesteld. De stembus bleef negen uur geopend en in vele districten werd eerst hedenmorgen met de telling begonnen. De resultaten zullen morgen in den loop van den dag bekend worden. De uitslagen van 215 districten waren Dinsdagnacht al bekend. De verwachting, dat de nationale regee ring een groote meerderheid zal krijgen blijft bestaan; op de beurs werd de meerderheid Dinsdagmorgen geraamd op 197,202. In som mige Noordelijke districten zijn de uitslagen echter twijfelachtig, waarbij die. in welke verscheidene ministers en oud-ministers candidaat gesteld zijn. Uit de provincie waren vele duizenden naar de hoofdstad gestormd. Hotels en restaurants waren druk bezocht. Tijdens den dans en de maaltijden worden verkiezingsuitslagen be kend gemaakt, die, naar gelang van de po litieke richting met gejuich of gehoon wor den begroet. Op de drukke punten in de stad worden de uitslagen op doeken geprojecteerd. Een der bladen van Lord Rothermere heeft het publiek uitgenoodigd voor een bijeen komst in Albert Hall. Er waren daar onge veer 8000 menschen aanwezig, die zoo nu en dan wat nieuws vernamen. Thans reeds kan gemeld worden, dat de Labourleider Henderson (Uncle Arthur) mi nister van Buitenlandsche Zaken in het La- Tom Shato. bour-kablnet, die in het kiesdistrict Burnley een conservatief en een communist tegenover zich had, werd verslagen. In zijn plaats is gekozen de conservatief Campbell met 35.126 stemmen, waartegenover Henderson 26.917 stemmen behaalde en de communist Rushton 512 stemmen. In 1929 behaalde Henderson 28.091 stemmen, de conservatief 20.137 en de liberaal 12.502 stemmen (Campbell is nota bene schout bij nacht). Te Preston is het bekende Labour lid Tom Shaw, minister van oorlog tijdens het vorige kabinet MacDonald, verslagen. De uitslagen in dit district luiden; Cons. Moreing 46.276. Cons. Kirkpatrick 45.843 Labour Tom Shaw 25.710 (vorige verkiezin gen 37.705). Labour E. Porter 24.660. Behalve Henderson en Shaw zijn ook ver slagen de ministers uit het vorige kabinet Morrisson en Greenwood. MacDonald, Morrisson en Greenwood. Ook Ben Turner verloor zijn zetel en wel met een minderheid tegenover de conserva tieve candidaat van ongeveer 10.000. In Manchester-Platting is de oud-minister Clynes verslagen. Hij behaalde ditmaal 17.798 stemmen (v.m. 22.969) en zijn tegenstander, de conservatief Chorlton 23.588 (van. 16323). In Middlesborough East werd Ellen Wilkin son (labour) verslagen door een nationaal- iiberaal Young. Zij had in 1929 een meerder heid van ruim 3000 stemmen. Mosley. Sir Oswald Mosley is in het district Stoke on Trent verslagen. In zijn plaats werd een conservatief candidaat gekozen nl. Mevr. Ida Copeland, die ongeveer 10.000 stemmen meer had dan Mosley. De afgevaardigde van de I. L. P. Weiss Is verslagen en verdwijnt dus uit het parlement In Londen (Camberwell-Peckham) is niet herkozen John Beckett, die onder de regee ring MacDonald het Lagerhuis eenigen tijd in opschudding bracht door den mace van den speaker weg te nemen. De Labourpartij had John Beckett ditmaal weer candidaat gesteld, maar het partijbestuur was het daar mede niet eens en benoemde een tegencandi- daat. Mede door het verdeelen van de labour- stemmen over deze beide candidaten verloor Labour ook hier een zetel aan de conservatie ven. Benn Tillett blijkt in Noord Sal ford ver slagen door den conservatief Morriss, die 24.551 stemmen verwierf, tegen Tillett 13.671, een meerderheid van 11.880. Oliver Baldwin, de zoon van Stanley Bald win, is als labourcandidaat in het district Rochester door zijn conservatieven tegen- candidaat verslagen. Miss Margaret Bondfield, de vrouwelijke minister van Arbeid in het vorige kabinet Macdonald, is verslagen. Alexander, eerste Lord der Admiraliteit In het kabinet Macdonald is verslagen. Thans laten wij eenige uitslagen volgen: 12 uur: Conservatieven 85 Liberalen 9 Liberaal Nationaal 9 Kleine partijen 1 Totaal voor de regeering Labour oppositie 12.30 uur: Conservatieven Liberalen Liberaal Nationaal Kleine partijen Totaal voor de regeering Labour oppositie 1 uur: Conservatieven Liberalen Liberaal Nationaal Kleine partijen Voor de regeering 10 1 134 11 126 12 10 1 Miss Bondfield. Labour oppositie 1.30 uur: Conservatieven Liberalen Liberaal Nationaal Kleine partijen Voor de regeering Labour oppositie 2 uur: Nationale Labour Conservatieven Liberalen Liberaal Nationaal Kleine partijen Totaal voor de regeering Labour oppositie 2.30 uur: Nationaal Labour Conservatieven Liberalen Liberaal Nationaal. Kleine partijen 162 19 11 1 1 193 24 11 2 2 207 23 13 2 247 23 Voor de regeering Labour oppositie Hedenmorgen te 7 uur waren de resulta ten als volgt: Nationale Arbeiderspartij 4 zetels. Conservatieven 222 zetels. Arbeiderspartij (Henderson) 23 zetels. Liberalen (alle richtingen) 37 zetels (waar van 14 volgelingen van Simon). Kleine partijen 2 zetels. De CONSERVATIEVEN hebben tot nog toe 101 zetels gewonnen en geen enkele verlo ren. De Arbeiderspartij Henderson heeft geen enkele zetel gewonnen, doch 111 verloren. De Liberalen van alle richtingen hebben er 13 gewonnen en 2 verloren. Alle 7 kiesdistricten in Sheffield, arbeiders- kwartieren bij uitnemendheid, zijn in han den van de conservatieven. Van de tot nog toe gekozen afgevaardigden zijn er 240 de politiek der tegenwoordige nationale regeerïng toegedaan. Er zijn 8 vrouwelijke candidaten gekozen (alle conservatieven). Verder kunnen wij nog melden: In Poplar (volkswijk Londen) werd de oud- minister m de vorige Labourregeering Georges Lansbury herkozen. Zijn vorige meer derheid van 11.279 stemmen was echter ge slonken tot 4664. In het district Birmingham-West is Sir Austen Chamberlain herkozen met een meerderheid op zijn arbeiders-tegcncandidaat van 12.000 stemmen. Sir Charles Trevelyan werd verslagen. Her kozen zijn Lady As lor, Locker Lampson en Amery. Met overweldigende meerderheid werd ook Neville Chamberlain herkozen, in het district Birmingham. J. H. Thomas is in het district Derby her kozen. In het district Blackpool slaagde de po pulaire roman- en short-storyschrijver Ed gar Wallace er ondanks de enorme oplagen van zijn boeken niet in een zetel te verwer ven. Hij stond hier als candidaat voor de liberalen, maar werd verslagen door den conservatieven candidaat Cal. Erskine Bolst, die met 53.010 een overweldigende meerder heid behaalde op de 19.524 stemmen van Wallace. Interessant is het op te merken dat tot dusverre in de districten, waar conserva tieven, Simon-liberalen en Labour candi daten gesteld waren, zooals bijv. in Hastings de liberalen ontzaggelijk achteruitgegaan zijn in stemmental. In Chelsea Is Sir Samuel Hoare. conser vatief, herkozen. Zijn meerderheid is echter vergeleken bij de vorige verkiezingen geste gen met bijna 10.000 stemmen. Ok Liverpool ging voor Labour verloren, evenals Yorkshire en Blackburn, Hudder.s- field (Yorks), Newport Wales L alle dis tricten waar de arbeiders voordien vasten voet hadden. Gedeelten van Wales bleven Labour trouw. Ook Swansea herkoos haar arbeidersafge vaardigde. Maar het industriegebied om Birmingham verliet Labour. Birmingham, dat de arbeiderscandidaat in 1929 met elf stemmen meerderheid veroverde, gaat nu met 14.000 stemmen naar de con servatieven over. Dit zijn de tragische wendingen. Polen. Nieuwe belastingvoorstellen in de Sejmzitting. WARSCHAU. 27 October 'VU.) De agenda der Sejmzitting welke Woensdagmiddag zal worden gehouden, bevat o.m. een reeks nieuwe belastingontwerpen, welke zijn goed keuring door den laatsten ministerraad, en wel een speciale belasting van inkomens boven jaarlijks 10.000 Zldty, voorts een belas ting van 10% op het electrische verbruik, zoo mede op de woningbelasting. Frankrijk. Een verklaring van Laval kort voor ziin vertrek. PARIJS. 27 Oct. (V.D.) Aan boord van de „Isle de France" gaf de Fransche premier Laval kort voor zijn vertrek aan een Ameri- kaansch journalist de volgende verklaring over de economische en politieke plannen, die hij met president Hoover had besproken: „Ik zal het parlement over alles rekenschap afleggen. Vervolgens zal ik de meening van mijn minister-collega's vragen inzake mijn plan voor de concentreering der pogingen, om te komen tot een volkomen Fransch- Duitsche toenadering. Het allernoodzakelijk ste is het vertrouwen weer te herstellen, dat slechts kan rusten op basis van economische overeenstemming. Ik heb president Hoover en senator Borah verklaard, en ik geloof hen daarvan te hebben overtuigd dat Frank rijk, wanneer het aan zichzelf blijft overgela ten de verwachte overeenstemming tot stand kan brengen. Laval heeft president Hoover en Borah uitgenoodigd naar Frankrijk te komen. Dezen wisten echter nog niet of zij deze uitnoodi- ging konden aanvaarden, ofschoon zij gunstig opgenomen werd. Duitschland. Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Grandi vertrokken BERLIJN. 27 Oct. (VD.) Met den trein van 10 uur 02 is de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Grandi uit Berlijn vertrokken. Behalve talrijke autoriteiten en leden van de Italiaansche ambassade waren aan het station aanwezig de rijkskanselier dr. Brüning, staatssecretaris von Bülow, bene vens leden van het departement van buiten landsche zaken. De loonen der spoorweg arbeiders. BERLIJN, 27 Oct. (VU Over de loonactie der spoorwegarbeiders wordt door de Dult- sche Rijksspoorwegen het volgende medege deeld: „Op grond van de noodverordeningen van Juni en October heeft de Rijksspoorweg machtiging gekregen, evenals de gemeenten, Rijksbureaux en de Directie der Posterijen, een loonsverlaging voor de arbeiders van 4 1/2% in te voeren. Van deze machtiging heeft de directie der Rijksspoorwegen einde October gebruik gemaakt. De voorgenomen loonsverlaging zal een bezuiniging van onge veer 37 millioen Rijksmark per jaar opleve ren. Indien dc voorgenomen loonsverlaging thans niet plaats heeft, zal de directie der Spoorwegen genoodzaakt zijn, op ander ge bied, dus door het laten loopen van minder treinen, bezuinigingen te verkrijgen. Voorloopig geen stappen in de herstelkwestie. BERLIJN, 27 Oct. (VU.) In tegenstelling met andersluidende geruchten verneemt dc Daz van welingelichte zijde, dat de Rijksre- geering niet voornemens is zich te laten drij ven tot stappen inzake de herstelkwestie. Bijeenkomsten van Rijksdag commissies. BERLLJN. 27 October (V.D.* De eerste Rijksdagcommissies zijn tegen de volgende week bijeengeroepen. Den 4en November be gint de economische commissie haar werk zaamheden. Op de agenda staan de voorstel len inzake het cadeaustelsel. Den 6en November komt de sociaal-poli tieke commissie bijeen. Voorloopig zullen in deze commissie slechts ingekomen verzoek schriften worden gehandeld. Den 9en November zal de Rijksdagcommis sie voor landbouwvestigingen haar bijeen komsten aanvaarden. Ook de commissie voor oorlogsslachtoffers zal begin November bijeenkomen. De Begrotingscommissie zal niet voor medio November vergaderen. Genève Clynes. De Economische Commissie GENèVE, 27 October (VD.) De Econo mische Volkenbondscommissie heeft Dinsdag beraadslaagd over de door de Commissie van Drie uitgewerkte voorstellen inzake de vor ming van een scheidsgerecht en een verzoe- ningsorganisme voor geschillen van economi- schen aard. Het scheidsgerecht zal bestaan uit twaalf a vijftien leden, welke door aen Volken- INGEZONDFN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel bondsraad zullen worden benoemd. Experts op verschillende economische gebieden zullen in deze commissie worden vereenlgd. Reeds bestaande verplichtingen der staten tot vreedzame regeling van geschillen op econo misch gebied zullen ongerept blijven. Den staten-leden van den Volkenbond zal de mogelijkheid worden gegeven, economi sche geschillen in te dienen ter arbitrale op lossing. De economische commissie ging vervolgens over tot een algemeene gedachtenwlssellng over de kwestie van economische toenade ring der volkeren. China. De striidkrachten in Mandsjoeriie. MOERDEN. 28 Oct. (VU.) Dc Mandsjoe- rijsche generaal Honjo, bevelvoerder van d© Japansche troepen in Mandsjoerfje schat het aantal der Chlneeschs troepen ln Mandsjoe- rije op 240.000 geregelde troepen en 50.000 on geregelde. Hierbij zijn niet inbegrepen de bendes Chlneesche soldaten, die zelf bandie tenlegertjes hebben gevormd. Het aantal Sowjet-officieren, dat aan Chineesche zijde staat, is volgens deze bron, niet met zeker heid bekend. Het Japansche leger Is niet grooter dan 15000 man. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Bevorderd tot grootofficier in de Oranje- Nassau-orde mr. J. T. Linthorst Homan, af tredend commissaris der koningin ln Drente. TRAGISCHE DOOD. De zieke vrouw te Eindhoven, die dn© dagen van hulp verstoken in bod heeft ge legen, is in het ziekenhuis overleden. BELANGRIJKE OPDRACHT AAN NEDER- LANDSCHE INDUSTRIE. De Telegraaf verneemt, dat do Portugee- sche regeering aan de Ned. Maatschappij voor Havenwerken toegewezen heeft de bouw van een golfbreker in de haven van Leixoes i Oportovoor een bedrag van rond 7 1/2 mil- loen gulden. De uitvoering van dit werk zal vijf jaren duren en geschieden in samenwerking met de Engelsche firma Sir Lindsay Parkinson 8s Co Ltd te Londen. BEPERKING VAN INVOER VAN DEENSCH VLF.ESCII? Op het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Graveihage Is Maandag een be spreking gehouden tusstthen een Noder- landsche en een Deensche delegatie over den abnormaal grooten invoer van Deensch vleesch hier te lande ln den laatsten tijd. Resultaat ls niet bereikt. AUTOMOBILISTE OP GROEP JONGENS INGEREDEN. Te Tilburg is naar de Tel. meldt de be stuurster van een auto bij het uitwijken voor een fietser tusschcn een goepje spelende Jon gens gereden, waarvan er drie de jongens Brands en Van Spaendonck uit Tilburg, en v. Hout uit Goirle. na de aanrijding be wusteloos op straat bleven liggen. De Jongens bleken allen min of moer ernstige ontvellin gen en kwetsuren te hebben opgeloopen. Ten slotte zijn zij per auto naar hun ouderlijke woningen vervoerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel nr TDCVIflMP v»n de Weldadlg- UL I IvI-jIVIVIiilj heidsverloting der Zijlstraatvereenlglng zal plaats hebben op DONDERDAG 5 NOV. a.s. des middags 3 uur in Gebouw St. Bavo. Smedestraat 23. onder controle der Politie. Toegang vrij voor hou ders van loten. HEEFT U AL LOTEN? Tot en met Zaterdag 31 Oct. zijn bij de aangesloten winkeliers in de Zijlstraat nog loten ver krijgbaar. Voor elke gulden contant besteed een gratis lot. HAAST UI 10 AGENDA WOENSDAG 28 OCTOBER Wtlhelmlnastraat 22: Anthrosoplsche Ver- eeniging. Lezing D. N. Frankena, 8 uur. Stadsschouwburg: Gezelschap Verkade. „De dienstknecht in huis". 8 uur. Haarl. Kegelbond: Tentoonstelling Werk Verpleegden Prov Ziekenhuis. 7—11 uur. Concertgebouw: A. V. R- O. concert door Kovacs Lajos cn zijn orkest. 8 uur. Palace: „Grock". Tooneel: Lucia en Ron- ni. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Het geheim van een pries ter'. Tooneel: Variété-attractie. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Mensch, erger je niet2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 29 OCTOBER Stadsschouwburg: „Mijnheer Hazehart", 8 uur. Wllhelmlnastraat 22: Lezing door H. H. Teunisse voor „Wetenschap en Religie". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Optreden van den heer en mevrouw Speenhoff. 8.15 uur. Haarl. Kegelbond: Tentoonstelling Werk Verpleegden Prov. Ziekenhuis. 912 en 26 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum .Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur. Beverwijk: Raadsvergadering. 7 30 u. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg K, tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5