STADSNIEUWS Verregende Hoeden. J. LOTTGERING, Van alles en nog wat. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 28 OCTOBER 1931 DE SALARISKORTING VOOR RIJKSAMBTENAREN. '£EN PROTESTVERGADERING. - Door de Centrale van Verecniglngen van Personeel in 's Rijks Dienst is Dinsdagavond in een der bovenzagen van café Brinkmann teen protestvergadering belegd tegen de door 'de regeering voprgenomen salarisverlaging voor Rijksambtenaren. De bijeenkomst die niet zeer druk bezocht was, stond onder lei ding van den heer Steensma. Als inleider trad op de heer Steketee. Spreker stelde voorop, dat het rijksperso neel werkelijk niet gedacht heeft, dat de re geering het plan had hot. rijkspersoneel met Bülarlskortlng te treffen. Toen dit voornemen bekend werd, is er verzet gekomen. In de eerste plaats van de zijde der jongeren; want bijv. zij, die trouwplannen hadden, of die ge regeld naar hun 'ouders reizen, zullen door deze maatregel ten zeerste gedupeerd worden. Ook de ouderen zullen er de nadeelige gevol gen van ondervinden, al hoewel niet in die mate. Ieder, die konnis van zaken heeft acht deze korting niet sympathiek. Zij is boven dien ln strijd met onzen democratischen tijd en met de Jongste troonrede, hetgeen spreker met eenlge citaten verduidelijkte. Wanneer de koningin, aldus spreker, in de troonrede een beroep doet op den rijksambtenaar, wil len we daaraan gevolg geven, maar niet op de wijze als thans geschiedt. Minister de Geer kan wel zeggen, dat hij zich ten aanzien van het plan niet op het standpunt van den be- ïastingheffer maar van den werkgever heeft gesteld, de Staat behoort bij het particulier bedrijf, waar het om winstbejag te doen is, voor te gaan. De Staat had ervoor moeten zorgen, dat er in de tijden van hoogconjunc tuur een fonds voor het personeel opzij werd gelegd. Thans blijft hij gelijk met iederen ge wonen werkgever. De voorgestelde salarisverlaging noomde ispreker onjuist, omdat zU op verkeerde mo tieven is gegrondvest en geen rekening houdt piet de huidige tijdsomstandigheden. De in komsten zijn verminderd, de indexcijfers te- ruggeloopen en er moet bezuinigd worden op de uitgaven, aldus de minister. Spreker is van oordeel, dat, waar de salarissen van het rijkspersoneel nooit te hoog zijn genoemd, er ook geen reden is om daarop te bezuinigen. Spreker toonde voorts aan, dat de voorge stelde korting op papier 2 1/2 en 5 percent bedragen, maar in werkelijkheid hooger zul len blijken te zijn. Hij protesteerde er tegen, dat de minister het salaris van de rijksambte naren wil gebruiken voor zijn sluitposttheorie. Spreker ging voorts na, welke verlagingen 'de rijksambtenaren nog meer gekend hebben, waarbij hij in de eerste plaats herinnerde aan het jaar 1921, toen gemiddeld 14 percent op de salarissen bezuinigd werd. Gedurende de jaren 19241930, ls er ondanks de overschot ten, 121/2 percent gekort. Wat betreft de mededeeling van den minister, dat sedert de laatste vaststelling van do jaarwedde van 1928 het indexcijfer met 7 a 8 percent gedaald ls. merkte spreker op, dat er in dat jaar in het geheel geen vaststelling of herziening van de salarissen is geweest. Er zijn duizen den ambtenaren,-, die toen recht hadden op .Verhooging, iet.4'wat nu nog onderzocht moet worden. Het kw.am in het bewuste jaar neer op de verdeeling van. een bepaalde som, die riet toereikend was en op beloften voor de toekomst. Zoo ooit salariskorting noodig mocht blijken, dan zal er eerst een herziening van het besluit 1028 moeten plaats hebben. Op technische en moreele gronden, zeide de heer Steketee, kunnen wij de voorgestelde salarlsvcrmlnderlng niet aanvaarden. Spre ker was overigens van meening, dat de Ka mer recht zal doen aan de rijksambtenaren. Het Rijkspersoneel moet een behoorlijk be- Btaay kunnen leiden, zooals de toestand nu Js. gaat het zich zoo langzamerhand tusschen het andere overheidspersoneel als de rlsée voelen. Er zijn andere middelen'om tot ver hooging der rijksinkomsten te komen. Spre ker noemde o.m. verdubbeling van de ben- elnebelasting, verhooging van het invoer- rechtentarief, crisisbelasting, radiobelasting, enz. Ten slotte wekte spreker de aanwezigen op om a s, Zaterdag de groote protestmeeting in den Dierentuin te bezoeken teneinde ervan te getuigen, dat eventueele salariskorting on- FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar liet Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) 49) Sir Roderick had mij gezegd, dat ik zijn executeur-testamentair zou zijn en in die hoedanigheid moest ik jou als zijn erfge naam al zijn eigendommen overdragen. Maar dit kon ik niet eerder dan 14 Maart doen, zonder het. geheim te schenden en zoo kon ik niet beletten, dat Guy Bertram tijdelijk bezit nam van het landgoed. Maar wel kon ik het leeuwendeel van Sir Roderick's ver mogen, dat, zooals je weet, in kostbare ju- weelen belegd was. in veiligheid brengen en ik verborg ze op dezelfde plaats, waar de li chamen van Sir Roderick en zijn vrouw la gen .Als het oogenblik daar Ls. zal ik ze je geven, of als ik gestorven mocht zijn, heeft Bralthwaite opdracht je de plaats te wijzen, waar de collectie zich bevindt. Na gedaan te hebben, wat ik als mijn plicht beschouwde, ging ik onmiddellijk naar Glasgow en trad als compagnon ln de firma, die je bekend Ls. Ik heb het groote geluk ge had niet ontdekt te wordende beste be looning. die ik voor. mijn diensten kan wen- schen. Maar zelfs een veroordeelend vonnis had mij niet tot spreken gedwongen, zooals ik je bij ons laatste stormachtig onderhoud in Giasgow heb verklaard. En hiermede. George, ben ik aan het eind van mijn uiteenzettingen gekomen. Ik heb getracht je alles zoo duidelijk mogelijk te maken en lk verzoek je niet te hard over mij te oordcelen. Ik heb geen ander verlan gen gehad dan mijn plicht te doen tegenover mijn beminden meester je vader; mijn eenig levensdoel, mijn eenige vreugde is ge weest hém te dienen naar mijn beste krach ten. ROBERT MARTIN RICHARDS." HOOFDSTUK XXXI. Dc nieuwe Erfgenaam en de Oude. George was met het document in dc bi- rcchtvaardig is en grievend voor het rechts gevoel van ieder weldenkend mensch. Resolutie. Na afloop van de rede van den heer Steke tee, nam de vergadering bij acclamatie de volgende resolutie aan: Het Rijkspersoneel van Haarlem en Om streken, opgeroepen door de Centrale van Vereenigingch in 's Rijks Dienst, in vergade ring bijeen. Gehoord de besprekingen over de door de regeering voorgenomen salarlskorting van het rijkspersoneel en de onderwijzers; Overwegende dat het rijkspersoneel, na langen en herhaalden strijd, nog niet een bezoldigingspeil heeft bereikt, dat evenredig is aan het algemeene welvaartspeil ln Neder land; Overwegende dat de bezoldiging van het rijkspersoneel in het bijzonder nog verre achterstaat bij die van gemeentelijke- en provinciale ambtenaren; Overwegende dat, gelet op de sobere levens wijze waartoe velé Rijksambtenaren nu reeds gedwongen zijn, een korting op hun inkomen niet gedragen kan worden; Overwegende dat door dezen maatregel de door de regecring zelf gewilde salarisrust op nieuw wordt verstoord; Overwegende dat de korting ook een een zijdig karakter draagt, terwijl een gezonde en humane economie zou moeten medebren gen, dat ter oplossing van nationale crisis vraagstukken, nationaal werkende maatrege len worden genomen; Dringt er met den meesten ernst bij de Volksvertegenwoordiging en regeering op aan, het Rijkspersoneel niet opnieuw in een uitzonderingspositie tebrengen en te willen bevorderen, dat de« voorgenomen korting worde afgewend. Besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de regeering en volksvertegenwoordiging en te publiceeren in de pers. CONFERENTIES VAN PROF. STEGER. Teneinde de christelijke leer over: 1. het herstel der maatschappelijke orde; 2. het hu welijk; 3. de opvoeding; zooals deze door Paus Pius XI in drie zendbrieven is uiteen gezet, nader bekend te maken, zal Prof. Dr. Alphons Steger, voor de R.K. Propaganda Club te Haarlem op de Dinsdagen 3, 10, 17 en 24 November 1931; 13, 20 en 27 Januari 1932 en 10, 17 en 24 Februari 1932 in het gebouw der St.-Jozelfs Gezellen-Vereeniglng, Jans straat achtereenvolgens over de drie genoem de onderwerpen voordrachten houden. Er is toegang voor ieder belangstellende, katholiek en niet-kabholiek. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtibank te Haarlem zijn de volgende Faillissementen uitgesproken op 27 October 1931. 1. P. van Leeuwen, schilder, gewoond heb bende, te Haarlem. Nachtegaalstraat 19. Curator mr. H. O. Drilsma, wonende te Haarlem. 2. L. Th. van Lierop, bloemist, wonende te Hillegom, Veenenburgerlaam 47, Curatrlce mej. mr. M. J. Kluitman, wonende te Haar lem; 3. Joh. Kinkel, aannemer, wonende, te Haar lemmermeer, Aalsmeerderdijk 613; Curator Mr. H. O. Drilsma, wonende te Haarlem; 4. Th. Schouten, parapluiekoopman, wo nende te Beverwijk. Kloosterstraat 20. Curator mr. J. A. B. Sanders, wonende te Beverwijk. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten mr. A. W. J. van Vrijberghe de Co- ningh. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. Jan Maas, wonende te Jisp; Curator mr. H. H. Riepma. wonende te Edam. 2 P. Bruyns, wonende te Velsen. Curator mr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden; 3. W. Koppelman, wed. J. Eggermond wo nende te IJmuiden: Curator mr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden; 4. C. Neyzing, wonende te Zaandam. Curatrlce mevr. mr. I. L. van Taalingen. Dols, wonende te Haarlem. bllotheek gaan zitten, om het in alle rust te kunnen lezen, vóór hij den inhoud aan Guy en Calthorp mededeelde. Langen tijd zat hij peinzend voor zich uit te staren, toen hij met lezen gereed was. Allerlei dingen, die hem vroeger duister geschenen hadden, werden hem nu duidelijk, maar er was geen verbit tering in hem tegen den man, die hem door zijn daden, welke zoo verkeerd hadden ge leken en die nu toch volkomen logisch ble ken te zijn, zoo gekweld had. Het was eerder modelijden, dat hij voelde bij de gedachte, dat Richard's leven aan een allesbeheer- schend doel was gewijd geweest, op zichzelf prijzenswaardig genoeg, maar dat hem door de overdrijving tot vreemde en niet-steeds- te-verdédigen handelingen en hem tenslotte een verschrlkkelljken dood had gebracht. Ook naar zijn vader gingen zijn gedach ten als vanzelf uit. Ook jegens dezen voelde hij geen bitterheid, ofschoon hij hem ver- stooten had en veroordeeld tot ccn leven van vele moeilijkheden en betrekkelijke ar moede. Het leed geen twijfel, dat Sir Rode rick in weerwil van zijn groote gaven en scherp verstand in dit opzicht zijn evenwicht was kwijtgeraakt en niet met don maatstaf van een gewoon mensch gemeten kon wor den. Maar wat alle andere overwegingen bij George op den achtergrond drong, was de zekerheid dat zijn vader trots op hem ge weest was. Hij was onuitsprekelijk dankbaar, dat hij dit wist. Nadtt hij den langen brief nogmaals ge- lozen had, hielden George's gedachten zich bezig met Guy, wiens kaartenhuis thans zoo droevig inecngevallen was. Wat moest die nu beginnen nu hij beroofd was van zijn inko men en geen beroep had. waarmee hij kon hopen zich een behoorlijk bestaan te ver schaffen, althans niet den eersten tijd? Hij zou zijn nlcuw-ontdekten neef natuurlijk gemakkelijk een ruime toelage kunnen ge ven. zooals rijn vader het gedaan had. Maar hij kende Guy te goed om niet te weten dat deze het geld van hem niet zou willen aan nemen. Hij moest een middel zien te vinden, om te probeeren dit probleem op te lossen. HIJ stond op. liep naar het raam en staarde peinzend naar buiten. Maar langzamerhand werd de gedachte aan Guy weer verdrongen door die aan zijn vader en alles wat hy juist, gelezen had. HU ging naar de schrijftafel en opende de lade. waarin hij en Lord Caradoc zün be kroonde historische studie hadden gevon INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel OPNIEUW MODELLEEREN. REGENJASSEN en -MANTELS opnieuw Waterproof maken. Gr. Houtstraat 5 a - Telef. 10771. LUCHTVAART. LONDEN - KAAPSTAD. Protest van olifanten en leeuwen. De luchtlijn LondenKaapstad, waarover wij al eens iets medegedeeld hebben, zal in Januari worden geopend. Dan zijn in Afrika de stations in gereedheid gebracht en zal men in 11 dagen van Londen over Cairo Kaapstad kunnen bereiken. De aanleg van dien weg door de Imperial Airways door Afrika heeft 2 jaar gekost. Er werden 27 vliegvelden en 30 tusschen- stations gebouwd. Voor velen hiervan moes ten in oerwouden openingen worden gehakt en soms moest men mlerenhoopen van 7 M. hoogte opruimen om een vlak terrein te krijgen. Het Afrlkaansche dierenrijk toonde zich niets in zyn schik met de komst van de lijn. Groote kudden olifanten hebben meer dan eens de barakken vertrapt en de palen voor de elcctrische verlichting omverge worpen. Van de leeuwen had men niet alleen last in de kampementen, doch ook bij het vervoer van de machinerieën en andere be- noodigdheden door de wildernis. Ook werd de grond door de zwUnen vaak omgewroet, wat verzakkingen veroorzaakte. Voor de veiligheid heeft men op den 5000 mylen langen afstand tusschen Cairo en Kaapstad radio en meteorologische stations opgericht, terwijl er goede gelegenheden zijn voor de passagiers om den nacht door te brengen. De in aanbouw zijnde machines op die lyn zullen 4 motoren dragen, om ieder risico van een noodlanding in de wildernis te ver mijden. De snelheid ls zóó, dat de termijn van 11 dagen waarschijnlUk tot 8 of 9 kan worden gereduceerd. ALKMAAR"? „KUNST ZIJ ONS DOEL" TE HAARLEM OP BEZOEK. Men schrijft ons: De Alkmaarsche vereeniglng vierde Zater dag 17 October haar 100-jarig bestaan. Haar lem's ..Kunst zij ons doel" was daarbU tegen woordig om zijn gelukwenschen te brengen. De Alkmaarsche kunstbroeders hebben toen het voornemen opgevat een bezoek te brengen aan de tentoonstelling ln het Frans Halsmuseum van haar eveneens, jubileerende zustervereeniging. Dezer dagen verscheen dan ook een touring car vol Alkmaarsche artisten onder voorzit terschap van den heer Slinger binnen Haar lem's veste en stopte op de Raam vest. Te voet begaf het gezelschap zich naar het museum, waar de-begroeting plaats vond door het volledig bestuur van Haarlem's „Kunst zij ons doel" en in velerlei toespraken gewe zen werd op de gemeenschappeiUke banden in het verleden en naar de hoop werd uitge sproken ook voor het vervolg. Na bezichtiging der tentoonstelling werd weer plaats genomen in de touring-car. dit maal vergezeld van voorzitter en secretaris van „Kunst zij ons doel", om langs den Raam- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel den. De lade was bijna geheel gevuld met ca talogi van uitgevers en handelaars in an tieke boekwerken en andere papieren van dat soort. George keerde ze om. Hij had ge hoopt- er het geïllustreerde blad in te vin den met zUn portret, waarover Martin ge schreven had. maar dat scheen er niet bij te zijn. Hij was op het punt de lade weer dicht te schuiven, toen zijn oog viel op een hoek van een blad papier, dat uit "n catalogus van bloemen en planten stak. Het was bedekt met notities in een handschrift, dat hU als dat van zijn vader herkende; potloodaan tekeningen van een groote bestelling voor een bloemkweeker. Werktuigelijk draaide hij het papier om, en aan de achterzijde vond hij een lijst namen en initialen, met gelds bedragen er naast gekrabbeld. Bovenaan stond het woord „Legaten", daaronder, aan het hoofd van de lijst „G. C. Bertram 30.000 pond sterling". George s hart sprong op van vreugde. Dat was een gelukkige stiering! De lyst vormde een overzicht van de legaten, die zijn vader van plan was geweest van het groote fortuin dat hij aan zijn zoon zou nalaten, aan an deren te schenken! George talmde geen oogenblik langer; hij greep de belde documenten en liep haastig de bibliotheek uit, om hun inhoud aan Guy mede te deelen. HOOFDSTUK XXXII. Het vrooüjk Slot. In de herfst werden op denzelfden dag twee huwelijken voltrokken op Hollingbourne Hall. het huis van Lord Conder in Hert fordshire. Zóó ruim was de gastvrijheid van de familie Conder, dat ze het als de meest natuurlijke zaak van de wereld beschouw den, dat Cicely, die het aanzoek, dat Sir George Bertram voorheen George Green field haar eenige maanden geleden ge daan had, had aangenomen, uit het huis van haar oom zou trouwen. Lord Caradoc was niet weer teruggegaan naar Wetsones. na de lugubere gebeurtenissen van de afgeloopen lente, was het kasteel opnieuw het middel punt van de publieke belangstelling gewor den en daar hield hij niet van Bovendien was de huur afgeloopen. Toch had hij nog geen ander buiten van zijn zin gevonden en hij leidde een eenigszins zwervend leven, want zelfs niet het huwelijk van zijn dochter kon hem bewegen langer dan een week in singèT, Gasthuissingel. Heerensingel en Spaarne zich naar het Waaggebouw te bege ven, waar de collega's op hartehjke wijze werden gerecipieerd en nog eenigen tijd ver toefden om het fraaie oude gebouw, de ruime teekenzaal, verlichting enz. te bewonderen, daarna aanvaardde men de terugreis. De jubileum-tentoonstelling behoort nu tot het verleden. Verblijdend is het te kunnen vaststellen, dat met deze tentoonstelling, ge houden in de zoo uitermate geschikte zaal in het Frans Halsmuseum een ongekend succes behaald werd. Niet alleen hadden de leden nu gelegen heid zich in voldoende mate met hunne wen- schen te kunnen ontplooien, maar de ten toonstelling mocht zich ook verheugen in een ongewoon groot aantal bezoekers. Moge dit voor de leden een aansporing zUn om onvermoeid aan den uitbouw der vereeniging te blyven voort-werken. Verkocht werden no. 8 Landschap van H. F. Boot en no. 60 Sjouwers van J. B. Kamp. HET KAPITALISME VEROORDEELD? Donderdagavond 29 October zal in de kerk in de Floresstraat in Haarlem-Noord als spre ker optreden mr. H. A. Dambrink, advocaat en procureur te Utrecht, die een rede houdt over „Het Kapitalisme veroordeeld?" LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Ledenconcert der H. O. V. Een „eerste uitvoering" van een werk dat vermoedelijk nog in de achttiende eeuw ge schreven is, verleende de belangrUkheid aan een programma, dat overigens slechts uit veel gespeelde en goed bekende werken be stond. .Ariadne auf Naxos" men zal den titel eerder met den naam van Richard Strauss combineeren dan met dien van Josef Haydn. En toch heeft ook deze reeds een fragment uit de geschiedenis der arme ver latene er ist eine albe, Geschichte, doch bleibt sie immer neu als cantate gecom poneerd en is deze cantate voorzeker geen waardeloos stuk. Integendeel: wanneer men afziet van herhalingen en harmonische gan gen, die aan muziek uit Haydn's rijd eigen zün, en die men ook bü Mozart en Beethoven in grooten getale aantreft, blijkt Ariadne auf Naxos" tal van Interessante wendingen- te bevatten, en hier en daar sterk een Beet hoven te doen voorgevoelen. Ik noem slechts het prachtige donkere coloriet van de Es maj. orkestinleiding, het optreden der solo viool kort voor het begin der eerste aria en de versombering naar f min. bij de twee de. Mooi ook is de tekstbehandeling in de recitatieven. Doch ondanks dit alles zou het werk vermoedelijk geen meer dan gewonen indruk gemaakt hebben, indien niet Annie Woud de zangpartij had vertolkt. Haar zang was het middelpunt, waarom al het andere zich bewoog; een stralende zon gelijk, leven en warmte schenkend en alles in de banen harer geweldige krachtlU'nen dringend. Dit was zang van de hoogste orde, waaraan we den naam „zangkunst" niet zouden willen geven: wie denkt bU zulke elementaire krach ten en ontladingen nog aan kunst, aan techniek? Zelfs het buitengewoon prachtige stem materiaal met zijn heerlijke diepte en in vollen glans schitterende hoogte komt eerst in de tweede plaats ih aanmerking: het bruisende leven, de gloed der bezieling, de doorvoeldheid van elke tekstnuance, het ge heel van binnen uit herscheppen maken de grootste waarden van haar vertolkingen uit. Het spreekt van zelf dat Annie Woud zich ook in hetgeen zij later zoftg ten volle gaf. Haar voordracht van Berlioz' .ia Captive" was dan ook. op een kleine en haast onver klaarbare dailng tegen het slot na onverge lijkelijk schoon en de poëzie van Victor Hugo kan moeilijk meer volkomen doorpeild en geopenbaard worden dan door haar vertol king geschiedde. Deze centrale nummers van het programma werden omlijst door Beet-hovens Tweede Symphonie eenerzUds, Berlioz* Ouverture „Le Carnaval romain" en de trits orkest stukken uit diens „La Damnation de Faust" anderzijds. Er was veel goeds in de vertol king der symphonie: de breede opzet der Introductie, de fraaie orkéstkleur in het Larghetto, de In levendige contrasten ge houden en daarbij virtuoze weergave der zUn kasteel in Wales door te brengen. HU was dan ook heel gelukkig geweest toen Lady Conder voorstelde, Cecily van Hollingbourne Hall te laten trouwen. Peggy had sedert haar vaders dood het ge zin van Lord Caradoc op zUn zwerftochten vergezeld. Ze was tot rust gekomen en had in Guy haar zonnig geluk teruggevonden. De omkeer in de vooruitzichten en den finan- cieelen toestand was dezen jongeman wel heel hard gevallen, maar al spoedig had zyn opgewekte aard hem doen ontdekken, dat er in zün lot nog verscheidene lichtpunten wa ren en in werkelUkheid was hij gelukkiger dan hij ooi in zijn leven geweest was. De gelukkige vondst van het blad met notities van Sir Roderick maakte het hem mogelijk van George een kapitaal te accepteeren. dat hem een aardig inkomen waarborgde en daar Peggy ook allerminst onbemiddeld was, zou den ze niet op rozengeur en maneschün al leen hoe ruimschoots ook aanwezig hun huwelUksgeluk behoeven te bouwen. Bij wijze van luisterrijke apotheose werd vastgesteld, dat George en Guy op den zelfden dag zouden trouwen als Guy en Peggy en de gastvryheid van Hollingbourne Hall werd even gul verstrekt voor dit huwe lijk als voor dat van de nicht van Lord Con der. Den avond vóór den grooten dag dineer den George. Guy, Boby Conder en Calthorp met elkaar in het oude. schilderachtige loge ment van het dorpje Hollingbourne. De twee bruidegoms met hun rechtsgeleerden raads man, die nu echter niet als zoodanig hoefde dienst te doen, logeerden daar en Bobby Conder, die als bruidsjonker en getuige voor beiden moest optreden, had behoefte ge voeld om mee aan te zitten aan hun laatste jonggezellendiner. Na den maaltijd praatten de vier. die samen zulke' spannende avontu ren hadden beleefd, over alles wat er het laatste jaar gebeurd was en Guy was verre weg de opgewekste van allen. „Ik zou mijn vooruitzichten niet willen rui len tegen die van verleden jaar'.' zei hij. George, waarde vriend en hoofd van mijn geslacht, er is niemand, die je je rijkdom minder benijdt dan je neef Guy Bertram. En het landhuis, dat in Surrey voor mU en Peg gy verrezen is. geef ik niet voor al de pracht van Wetstones. Wat de titel betreft, over een jaar of twintig zullen er twee baronets van den naam Bertram rijn; de ecne naar recht van geboorte, do ander om zijn verdiensten voor de Engelsche schilderkunst". De reizigers uit Ravleigh (Engeland/ heb ben een hulpvaardig vriend verloren door den. dood van Bob, den hond van den stationschef. Bob kende het vertrekuur der treinen naar Londen op de minuut af. Tegen dien tijd liep hy het stationsplein op en blafte zyn waar schuwing tegen de laatkomers, opdat deze hard zouden gaan loopen als ze den trein nog wilden halen. Een meisje had zich dezer dagen voor den Engelschen rechter te verantwoorden voor het stelen van een ring. Zij zeide hem slechts geleend te hebben, om hem op een danspartij te dragen. Zij werd voorwaardelijk veroor deeld, waarbij ze o.a. een jaar lang geen dan cing mag bezoeken. Hier is veel voor te zeggen, maar het zal uiterst moeilijk zijn, een volledige nakoming van het vonnis te bereiken. De Engelsche handelsluchtvloot der Imperial Airways, in 1924 opgericht, be stond toendertijd uit 15 Machines, waarvan er 11 tot het éénmotorig type behoorden. Te zamen ontwikkelden zij 17.570 p.k. en boden plaats aan 120 personen. Thans bezit de maatschappij 41 machines, waarbij er nog slechts één van het één motorig type is. De totale p.k. bedraagt 58,000, terwijl zij nu 700 passagiers kunnen vervoeren. 71 jaar in dezelfde fabriek. Een Franpaise uit Montpelller. Mme Fabre, heeft 71 jaren in steeds dezelfde papier fabriek gewerkt. Als meisje van 15 jaar is ze daar aangenomen. Haar zoon is in diezelfde fabriek al 45 achtereenvolgende jaren werk zaam geweest. Het aantal geboorten in Berlijn neemt steeds af. Voor de eerste 6 maanden van dit jaar bedraagt het getal 20.782 tegen 22.490 voor de overeenkomstige periode in 1930. Wat de sterfgevallen aangaat, de eerste helft van dit jaar stierven 27.402 menschen tegen 25.613 in dien tijd in 1930. Verkiezingslectuur. De invloed der verkiezingen in Engeland heeft zich ook in de bibliotheken doen ge voelen en bij den boekhandel. Publicaties als „Engeland's Crisis" waren zeer gewild, maar ook interesseerde men zich voor den toe stand buitenlands. Getuige de aanvraag om „Moskou heeft een Plan". Boeken over pro tectionisme en tariefmuren waren zeer in trek. Men stelde zich thans niet meer tevre den met brochures en pamfletten van de partij, maar wilde een eigen oordeel vormen. In Southampton heeft een vrouw echt scheiding aangevraagd, omdat haar man. snurkte! Niet bescheiden, neen als „een mist hoorn". De rechter vond een dergelUk argu ment wel wat belachelijk en stuurde de echtgenooten voor den tUd van een maand naar huis om het geval alsnog bij te leggen. Modern Manna. Een werklooze Zweed slenterde moedeloos door de straten van Stockholm, toen een miniatuur-parachute voor hem neerdaalde. Er hingen invitatie voor 2 personen aan <vn in een groot restaurant te dlneeren recla me! En 'n half uur later zat hij met een vriend aan een uitgezochten maaltijd! Finale. Ook was er schittering in de vertol king der Ouverture en een rUk wisselend coloriet in de kleinere stukken, en het ietwat gereservèerde tempo der Marche hongroise onderging tegen het slot een gewenschte en werkzame acceleratie. En bij de zangnum mers volgden dirigent en orkestleden de voorgeschreven banen als planeten om de zon en kaatsten een deel van het licht dat van deze uitging, veelkleurig gebroken en ge- wyzigd maar ook met nieuwe levenskiemen bezield terug Een avond die tot de schoonste der H. O. V. mag geteld worden! K. DE JONG. „Moge het zoo zyn", riep Bobby uit, zijn glas opheffend. „Ik zal dan je eerste schil derij koopen, als de prijs tenminste niet te gepeperd is en het de eenvoudige kiezers van mijn district niet de schrik op het lijf jaagt". „Ik heb het eerste schilderU besteld", ver klaarde George, „voor de verzameling op Wetstones". „Met twee edele beschermers, die mijn werk zóó dringend voor zich opeischen, is mijn toe komst verzekerd", lachte Guy. Het gesprek kwam als vanzelf weer op de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Het viertal praatte voor de hoeveelste maal? over Sir Roderick en zUn vreemd leven en over Richards. „Wat ik dit heerschap nooit vergeven zal", zei Calthorp, „is de kalme brutaliteit, waar mee' hy in Glasgow ging zitten, terwijl hU mij en mijn detectives heel Engeland liet afzoeken, om niet te spreken van Italië. Dit is een punt, waarover ik bescheiden zwijgen zal. als ik de geschiedenis van Wetstones ver haal aan de kleinkinderen, die eenmaal om mijn knieën zullen verzameld zijn en er met open monden naar zullen luisteren". „Denk je, dat hij werkelijk zou hebben vol gehouden", vroeg Bobby Conder, „als hij ge arresteerd was?" „Ongetwyfeld", antwoordde Georce, „zijn toewijding aan wat hij als zijn plicht be schouwde aan mijn vader, maakte hem tot een soort monomaan. Ik geloof niet. dat het hem iets had kunnen schelen, wat er met hem zelf gebeurde, als het er op aan kwam trouw te blijven aan zUn belofte". „Dat ben ik volkomen met je eens", viel Calthorp hem bij. „Hij 2ou niets hebben ver teld, vóór de tijd gekomen was, al hadden ze hem op de pijnbank gelegd Een monomaan dat is inderdaad het goede woord voor hem. Ieder mensch is dat overigens op een bepaald punt", voegde hU er met een kwa- lijk-onderdrukten geeuw aan toe. „ik bijvoor beeld, be2it een onweerstaanbare neiging om naar bed te gaan, als ik slaap heb.zooals nu bU voorbeeld Het gezelschap viel uiteen. George en Guy vielen niet zoo spoedig ln slaap als hun vriend Calthorp. Ze hadden heel wat om te overdenken en nog meer om op te hopen. De blyöe verwachtingen van zonnig geluk en een stralende toekomst joegen do sombere schaduwen van het verleden op de vlucht EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6