DE GRATIS ONGEVALLEN VERZEKERING VAN IMIAAI^ILEIiCS ©ASil^lD Plffitt HILLECOM EN DE CRiSIS. DE UITKEERINGEN VAN HAARLEM'S DAGBLAD VOOR ONGEVALLEN ZONDER DOODELIJKEN AFLOOP OF LEVENSLANGE ONGESCHIKTHEID ZIJN: Armbreuk ÏOO.. Beenbreuk ÏOO. Verlies van een hand 400. Verlies van een voet 400. Verlies van een oog 400. Verlies van een duim 250. Verlies van een wijsvinger 150. Verlies v. e. anderen vinger 50.' HAARLEM'S DAGBLAD ftA'AVT'WS DACBtAO DONDERDAG 29 OCTOBER t931 VIERDE BLAD H1LLEGOM. Het standpunt van burgemeester Mr. D. F. Pont. De belastingen. Het is zoo deelde de burgemeester van Hillegom Mr. D. F. Pont ons mede een feit, dat in het bijzonder de bloenibolien- kweeker en handelaar thans een slechten tijd doormaken. Maar op de gemeente-fin an- ciën heeft dit nog geen invloed. Hillegom heft namelijk tot dusverre geen opcenten op de Gemeenbefondsbelasting. Deden wij dit wel, dan zou ongetwijfeld het aanal opcen ten verdubbeld of verdriedubbeld moeten worden om aan hetzelfde bedrag te komen, want door de economische crisis moet de op brengst van deze belasting wat de hoofdsom betreft ook in deze gemeente zeer sterk ge daald zijn. Hillegom vraagt van haar inwoners slechts weinig belasting. Er worden hier ook geen opcenten op de Personeele Belasting gelegd behalve de opcenten die vroeger voor de Pro vincie en het Leeningsfonds werden geheven en die nu door de gemeente zijn overgeno men. En wat de Vermogensbelasting betreft volstaan wij met 10 opcenten boven de 50 welke het Rijk ten bate van het Gemeente fonds heft. Zal zoo vroegen wij in het komende jaar die gunstige positie gehandhaafd kun nen worden? De burgemeester antwoordde: „Persoonlijk gevoel ik niets voor belastingverhooging, want in een crisistijd werkt die als een twee snijdend zwaard. Aan den eenen kant zijn de inkomsten van vele ingezetenen immers al sterk verminderd, zoodat het hen aan den anderen kant dubbel slecht past om daarvan meer aan den fiscus af te staan. Ik ben er niet op tegen. dat. in een goeden tijd hooge belastingen betaald worden, want dan wordt het niet zoo sterk door de burgerij gevoeld, mara ik vind het niet raadzaam om in een slechten tijd tot hooge heffingen over te gaan. .Het is in zoo'n tijd als wij nu beleven plicht van de gemeente om te trachten de begrooting sluitend te maken door te bezui nigen. De diensten moeten versoberd worden, overtollig personeel moet ontslagen worden, terwijl ook zoo noodig niet geschroomd moet worden om de salarissen en loonen te verla gen. Eventueel zou het verhalen van een ge deelte van de pensioen-premie, die nu door de gemeente betaald wordt een vorm van verlaging kunnen zijn. „Zoo'n verlaging is redelijk, aangezien de Indexcijfers aanwijzen dat de kosten van het levensonderhoud belangrijk gedaald zijn Vast gesalarieerde personen verdienen m dezen crisistijd, door de daling van den le vensstandaard, meer dan waarop zij in nor male tijden gerekend hadden. Zij profiteeren thans tegen wil en dank ten koste van het overgroote deel der bevolking dat in het hoekje zit waar de klappen vallen. Hetzelfde geldt ten aanzien der arbeiders, die ten koste der werkloozeh kunstmatig het loon trachten te handhaven op de tegen woordige hoogte. „Als ik het heb over de noodzaak van de salarissen en loonen te verlagen, sluit dat na tuurlijk in dat ook mijn salaris verlaagd moet worden. Van mij en van alle anderen!" Hoe komt het, dat de gemeente Hilegom het tot heden heeft kunnen stellen zonder opcenten op de Fondsbelasting en opcenten op de Personeele belasting? Te meer verwon dert dit omdat Hillegom nog geen baten trekt uit gas, electriciteit en water? zoo vroe gen wij. Burgemeester Pont antwoordde: „Hillegom verkeert in de gunstige omstandigheid, dat de uitkeering uit het Gemeentefonds bere kend is naar de gunstige jaren 192G, 1927 en 1928. Toen was het een goede tijd voor het bloembollenbedrijf, zoodat er in Hillegom veel geld uitgegeven kon worden. Op die ba sis van de goede jaren is voor 5 jaar de rijksuitkeering voor Hillegom vastgesteld. Als die uitkeering naar de tegenwoordige om standigheden berekend werd, zou zij belang rijk lager zijn. zooveel lager wellicht, dat wij in Hillegom misschien wel 80 opcenten op de Fondsenbelasting zouden moeten heffen. „Het is evenwel de vraag, of het rijk nog in'staat zal zijn om in de komende 4 jaren (van den termijn van 5 jaar is namelijk nog geen vol jaar verstreken) de uitkeeringen aan de gemeenten op dezelfde basis te hand haven. ik veronderstel namelijk, dat het te kort van het rijk over 1932 veel en veel grooter zal blijken, dan op het oogenblik gemeend wordt. Ik schat dit tekort wel op het dubbele. Zal onder die omstandigheden het rijk zijn beloften aan de gemeenten kunnen nakomen? Dat zou mij in hooge mate verwonderen. „Vast staat, dat het rijk de nieuwe finan- cieele verhouding met de gemeenten gere geld heeft op oen voor de gemeenten zeer voordeelig moment. Maar juist daardoor blijkt dit moment voor het rijk ongunstig te zijn geweest. Rigoureuse versobering. Of het zoo vervolgde de burgemeester voor de gemeente Hillegom noodig zal blij ken in de toekomst opcenten op de Gemeen tefondsbelasting te heffen, valt nu nog niet te zeggen, ofschoon ik het wel ver wacht. Persoonlijk zou ik het betreuren indien de gemeente tot de heffing zou over gaan in stede alle middelen aan te wenden om te komen tot een rigoureuse versobering van de diensten. In de praktijk zijn de meeste gemeenteraden echter niet bereid hiertoe mede tc werken." Over steun en werkverschaf fing aan werkloozen. „Wat de steun aan werkloozen betreft zou ik er persoonlijk voor zijn om het Amerikaan- sche stelsel te volgen en geen steun te geven. Door steun te geven stelt een gemeente zich feitelijk partij in den economischen strijd tusschen werkgever en werknemer. Als de ge meente zich niet geroepen gevoelde om te zorgen voor de werkloozen, zou er meer con currentie op de arbeidsmarkt zijn, waardoor de loonen zouden dalen, hetgeen zou mede- werken aan het economisch herstel dat op zijn beurt weer een vermindering der werk loosheid tengevolge zou hebben. Maar ik zie in, da', wij in Nederland niet gemakkelijk tot toepassing van dit systeem zullen komen. Met steun in natura zou ik mij beter kunnen vereenigen. Men moet in elk geval evenwel verstandig ten opzichte van werkverschaffing en steun han delen. Vroeger was er in Hillegom alleen werkverschaffing, maar dit acht ik minder juist. Als men al de werkloozen die men heeft bij een werkverschaffing moet plaatsen, wordt dit werk zoo oneconomisch, dat het veel duurder wordt dan werkverschaffing met aanvullende steunverleening. De werk verschaffing die met zich medebrengt het vervroegd doen uitvoeren van niet absoluut noodzakelijke werken, liefst nog in eigen be heer. brengt allereerst groote uitgaven met zich mede en bovendien een geforceerd uit zetten van de gemeente-administratie. De ge meenteraad van Hillegom heeft thans beslo ten om de daarvoor het meest geschikte per sonen bij de werkverschaffing te plaatsen en aan de overige werkloozen steun te verleenen. Thans heeft Hillegom ongeveer 140150 werkloozen. „In dit verband interesseert u wellicht te vernemen, dat geldgevers, naar ik uit goede bron verneem, daartoe geïnspireerd door de regeering, iedere uitbreiding van credieten aan de gemeentebesturen weigeren, ja tot opzegging van crediet in rekeningcourant overgaan, om de gemeenten aldus te dwin gen tot bezuiniging, waarbij bepaaldelijk wordt gedacht aan de uitgaven voor steun en werkverschaffing. De a.s. begrooting. „Wij zijn thans bezig om de gemeentebe- grooting voor 1932 voor te bereiden. Die op stelling geschiedt dit jaar met buitengewone nauwgezetheid, want er is veel aan gelegen, dat de ramingen zoo juist mogelijk zijn. Alles moet zeer nauwkeurig becijferd worden en daarom zal het misschien noodig zijn, dat wij later met de ontwerp-begrooting komen dan vorige jaren. Pas over 2 of 3 weken zal te zeggen zijn hoe onze cijfers er precies uitzien. Gelukkig hebben wij uit de goede jaren nog reserves overgehouden die wij nu uitstekend kunnen gebruiken. Bovendien hebben wij in Hillegom steeds zuinig geleefd. Er zijn om een voorbeeld te noemen niet meer scho len gebouwd dan absoluut noodig waren. Bo vendien zal men aan onze schoolgebouwen geen luxe ontdekken. Al zou de wet op de ge lijkstelling er niet gekomen zijn, dan zou toch alles op het gebied van het lager onder wijs uitgevoerd zijn zooals dit nu gedaan is, want alleen 't strikt-noodige is geschied. Ook zijn wij met het aanstellen van boventallige leerkrachten spaarzaam geweest, want de werking van de wet is zoo, dat het aanstellen van een boventallige leerkracht aan een openbare school voor het bijzonder onderwijs dezelfde rechten geeft. Een zoo'n leerkracht, kon aan de gemeentekas boven het salaris ruim f 10.000 per jaar kosten. Hillegom zit nu met volle klassen op zijn scholen, maar nadeelen daarvan zijn niet gebleken. Het bijzonder onderwijs werkt in deze ook mede. Aan de R.-K. St. Jozefschool zijn zel£s klassen met over de 50 leerlingen. Het gevolg van dit streven naar zuinigheid is evenwel, dat de Hillegomsche begrooting niet gedrukt wordt door te hooge uitgaven voor het onderwijs, Hoogovengas voor heel midden-N oord-Holland? Tenslotte zei de burgemeester nog: „Zoo even merkte u terecht op, dat Hillegom wei nig of geen financieel voordeel van zijn be drijven heeft. Wat. de gasfabriek betreft, wijs ik er op, dat eenige jaren geleden het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden gas aan Haarlem en omliggende gemeenten wilde leveren. Dan zouden wij goedkoop gas hebben gekregen. Haarlem heeft evenwel niet willen medewer ken. omdat het zijn eigen fabriek in stand wilde houden, hoewel ik overtuigd ben, dat Haarlem ook voordeeliger gas kon koopen van de Hoogovens dan het zelf te maken. Ik haal het voorbeeld van Eindhoven aan. Eind hoven had een gasfabriek die buitengewoon voordeelig produceerde, maar toch werd die fabriek stopgezet om voortaan gas van de mijnen te betrekken. Het gevolg was, dat de gasprijs in Eindhoven tot de helft daalde. Nu is inmiddels de kans verkeken, want be halve Velsen en Beverwijk betrekken nu de Zaansche gemeenten gas van de Hoogovens. Nu zou ik er persoonlijk voor gevoelen om de Hillegomsche gasfabriek te sluiten en gas van Heemstede te betrekken, omdat de Heem" steedsche fabriek na de annexatie van Noord Heemstede door Haarlem voor Heemstede alleen te groot is. Maar dit denkbeeld kon tot heden in Hillegom nog niet voldoende in stemming vinden". Evenmin het combineeren van de gasfa brieken van Hillegom en Lisse. Juist heden komt uit Den Haag een be richt, dat de rijksregeering voornemens is een korting toe te passen op de uitkeeringen aan de gemeenten uit het Gemeentefonds. DS. G. J. WAARDENBURG TE ROTTERDAM BEROEPEN. Ds. G. J. Waardenburg te Haarlem is be roepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotter dam. PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL. „De Prot. Chr. Nijverheidsschool" Tette- rodestraat 109, zal Dinsdag 3 November a.s. des namiddags half drie geopend worden door dr. J. Th. de Visser, min. van Staat, Oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De school wordt voor alle belangstellenden ter bezichtiging gesteld op Woensdag 4 Nov. 's morgens van 10—12 uur. 's middags van 2—4 uur en 's avonds van half acht tot ne gen uur. Donderdagochtend van 1012 uur. Woensdagmorgen en Woensdagmiddag zal tevens openbare les worden gegeven. Don derdagavond 5 Nov. zal een schoolfeest ge geven worden aan de leerlingen van de mid dag en avondcursussen. Vrijdagavond 6 Nov. zal het een schoolfeest zijn voor de leerlingen van de dagschool. BIJZONDER HOOCE UITKEERINCEN BIJ DE MEEST VOORKOMENDE ONGEVALLEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ACHTENZESTIG PROCENT van de uitkeeringen in de GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING voor abonnés van Haarlem's Dagblad werden gedurende 1930 gedaan voor ARM- OF BEENBREUKEN. Dit is normaal. Arm- en beenbreuken komen het meest voor. Een ongevallenverzekering die geen, o£ zeer lage, uitkeeringen geelt voor dit letsel, schiet daarom tekort en heelt slechts geringe waarde. Haarlem's Dagblad keert sinds jaren t 100.- voor Armbreuk en ÏOO.- voor Beenbreuk uit. 11 11 11 11 11 11 NEEMT U EENS DE MOEITE, deze uitkeeringen te vergelijken met andere aanbiedingen, die U worden gedaan. U zult tot de slotsom komen: doet bijzonder hooge uitkeeringen voor de meest voorkomende onge- vaUen en zijn verzekering is daar door de best ingerichte en de voordeeligste. bij Ruwe Gesprongen Handen LETTEREN EN KUNST „VOORUITGANG." Baanbrekers, spel van Jan Lemaire Sr* SCHOUWBURG JANSWEC. „Baanbrekers" Is een sterk tendentieus spel en zooals bij de meeste stukken met een propagandistische strekking, heeft de artistieke waarde erg geleder, onder de op zettelijke bedoeling. Tekst die een redenaar zeer ter stade zou kunnen komen, klinkt stroef en vreemd uit de monden van een voudige Russen, van vóór de revolutie, die in het licht van de huiskamerlamp en bij het getokkel van de ballalaika, de dingen en de politiek van den dag bespreken. Ook als in dit gezin van vrouw en drie zonen, de on gelukstijding gebracht wordt, de tijding dat de drie jongens naar het slagveld moeten, klinken de uitroepen van smart, woede, ver bittering of opstandigheid nog onnatuur lijk. omdat zij tegelijkertijd het voertuig van de propagandistische stellingen van den schrijver moeten zijn. Het zeggen van deze stellingen ver leidt de spelers bovendien zooals ook hier bleek. herhaaldelijk tot stemverhef fing, die niet artistiek gerechtvaardigd is. Toch moet gezegd worden, dat „Vooruit gang" dit schier onoverwinnelijk bezwaar ten spijt er hier en daar vrij goed in ge slaagd is. een toon van waarachtigheid te doen uitklinken, boven de onnatuurlijkheid van den tekst. De oude moeder vooral had al dadelijk menig goed oogenblik Het gebed in het eerste bedrijf bijvoorbeeld, werd goed gezegd. Dc jonge speler die de rol van den jong- sten zoon uit het gezin Golowin. Nikita. speelde, lijkt ons een veelbelovende kracht voor „Vooruitgang". Hij hoede zich voor al te groote uitbundigheid in het begin, die een clymax onmogelijk maakt. In het begin onvoldoende, maar later veel beter, was het spel van den tweeden zoon, Serge, de onverschillige en ruwe, die als een ander mensch uit den oorlog terugkomt. De innerlijke rust lag hem blijkbaar beter, dan de onverschilligheid die hij ln den aanhef te spelen kreeg, en waartegen hij in het ge heel niet opgegroeid bleek. In het tweede en derde bedrijf, zagen wij een „frechen" kapitein-kwartiermeester, (Maxim Karganows). Deze speler gaf een scherp omlijnde, ka rakteristieke figuur te zien. het eenige wat op zijn creatie aan te merken viol was, dat hij af en toe, in plaats van „stram", stijf was. Een stram officier is geen houterig of ficier, al is het verschil wanneer het op uitbeelding aankomt gering. Olga, de dochter van den burgemeester die om haar vader die zich aan verduis teringen heeft schuldig gemaakt tc red den, zic.h bereid verklaart met den lichtzin- nigen harteloozen officier te trouwen, gaf haar vertwijfeling in hot tweede bedrijf vooral, goed weer. Haar costuum, een soort van Russische improvisatie, was niet bij zonder gelukkig. Rustig en weloverwogen was het spel van den burgemeester van het Russische dorp, Iwan Ipanoff. Het derde bedrijf, met als hoogtepunt het gesprek tusschen den ter dood veroordeelden Boris, (die Olga. de dochter van den burge meester lief heeft, en ook door haar bemind wordt i en zijn moeder, de oude Nadia Golowin. was ook qua spel het hoogte punt van de gehcele vertooning. Het vierde en laatste bedrijf, rpcclt na het slagen van de revolutie als do rollen in het maatschappelijk leven omgedraaid zijn, eti de vrouw twee van haar drie zonen van don oorlog terugkrijgt. Eén van hen mist een arm. De dood van Boris, de revolutionnalre baanbreker die gefusilleerd wordt, heeft den val van de vroegere machthebbers in het dorp tot gevolg gehad. Zij die overblijven zullen een nieuw, en ander leven, beginnen. De heer Van Dokkum. 2e regisseur van ..Vooruitgang" die deze vertooning ingestu deerd heeft, omdat de eerste regisseur, de heer J. Lemaire Jr. verhinderd was, werd gehuldigd, evenals de heer Broersma, van de Velsensche zustervereenlging. die zijn kracht voor deze opvoering beschikbaar had gesteld. (Hij speelde de rol van den burge meester.) De heer Van Dokkum sprak ten slotte nog een woord van dank en een woord van aanbeveling voor het Petitionnement van N.V.V. en S.D.A.P.. voor de groote ont- wapenings-conferentie in 1932, in Genève. Wij brengen in herinnering, dat de heer Van Dokkum, die tegenwoordig elders woont, door bezigheden buiten de stad. het voor zitterschap van „Vooruitgang" niet meer kan waarnemen. Hij verklaarde zich echter be reid. „Vooruitgang" steeds met raad en daad te blijven steunen. En dat hij het niet bij woorden laat, bleek wel uit de vertooning van „Baanbrekers" waar hij zijn stuwende kracht weer aan gegeven had. A. UITGAAN. Dc Blauwe trein. Zaterdag 31 October geeft het Ver. Rotter- damsch-Hofstad-Tooneel. dir. Cor v. d. Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg de eerste vertooning alhier van: De Blauwe trein, een 'iin amusant Fransch blijspel var. André Birabeau en Georges Dolley. dat bij de eerste vertooningen te 's-Gravenhaee en Rotterdam met enormen bijval ontvangen is. De hoofdrollen worden vervuld door Fien- tje de la Mar, Louis Gimberc, Jan van Ees, Louis van Gasteren, Sinny Hammé, Jan v. d. Linden e.a. De regie is van Eduard Veter man. Het tweede bedrijf van dit blijspel speelt in een restauratiewagen van den Blauwen trein (Parijs-Nice) waarvoor oen speciaal décor vervaardigd is door Eduafd Veterman en Karei Bruckmann.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13