UIT DE OMSTREKEN HAAR L EM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regd. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Het werkloosheidsvraagstuk. Uitvoerige debatten over Maat schappelijk Hulpbetoon. De motie-Disselkoen verworpen. i Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Dondei'dagavond. onder lei ding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Maatschappelijk Hulpbetoon. De Voorzitter stelt aan de orde: be spreking van het werkloosheidsvraagstuk, naar aanleiding van een daartoe gedaan ver zoek. Ingekomen Is een brief van het bestuur van den Centralen Bond van Transportar beiders, houdende een motie, aangenomen In een openbare vergadering bijeengeroepen door dien Bond, waarin de Raad van Heem stede wordt verzocht inzake uitkcerlng aan werkloozen in den geest van het vroeger in gediende adres (soepele toepassing van de steunregeling) te handelen. B. en W. hebben op deze zaak een uitvoe rig in dit blad vermeld prae-advles gegeven De heer D isse 1 koe n (S.D.A.P.) zegt dat de beste maatregel tegen werkloosheid Is het verstrekken van ge'schikte werkgelegenheid. Spr. uit waardeering voor hetgeen tie Raad en B. en W. in dit opzicht hebben gedaan en nog willen doen. Het is echter wenschelijlc dat de arbeiders worden te werk gesteld in hun eigen vak. Men bepale zich dus niet alleen tot grond- en graaf^verk. Spr. noemt het onderhoudswerk van woonhuizen. Am sterdam geeft daarvoor een premie. Is in de zen geest in Heemstede niet iets te doen? BIJ werkverruiming worden gehuwden en Reorganiseerden in de eerste plaats te werk gesteld. Men late ook de ongehuwde aan de beurt komen. Spr. betreurt het dat B. en W. een debat over de steunregeling hebben onmogelijk ge maakt door bij het begin van hun prae- advies te zeggen dat deze zaak niet des Raads is. Maar de gemeente heeft hier toch een taak Het is absurd dat deze aan Maatschap pelijk Hulpbetoon moet worden overgelaten Er is n u in ieder geval in Heemstede crisis werkloosheid al mag die er dan vroeger niet zijn geweest. Vroege* is bepaald dat n u. door dozen Raad, de zaak van wijziging in de steunregeling zou worden behandeld. Maar nu bewegen B. en W. hemel en aarde, om daaraan te ontkomen. Spr. behandelt dan het in ons blad ver meld prae-advles van B. en W. B. en W. heb ben zich tot de risee van de gehecle gemeen te gemaakt door in dit prae-advies als 't ware te willen bepalen wat de Raad mag zeg gen en wat niet. B. en W. hebben het be stuur van Maatschappelijk Hulpbetoon te gen den Raad opgezet door te zeggen dat een conflict met het pas opgerichte M. H. hun niet wenschelijk voorkomt. Spr. komt dan tot de steunregeling. Er zijn plaatsen die een betere, er .zijn plaatsen die oen minder gunstige steunregeling hebben. De Heemstcedsche regeling is voor de tegen woordige omstandigheden niet meer vol doende. De werkloosheid is daarvoor van te grooten omvang en te langdurig. In den laatsten tijd zijn in verschillende plaatsen voor de wrekloozen gunstige veran deringen in de steunregeling aangebracht. Spr.. brengt zijn motie in herinnering en vestigt nog de aandacht op het wenschelijke van hutirbljslag. Het is absoluut noodzakelijk dat er dezen avond nog iets voor de werkloo zen wordt gedaan. De heer Van U non (V. B.) meent dat er groot misverstand heerscht bij de behan deling van deze zaak. Spr. heeft nog nooit kunnen ontdekken dat B. en W. de neiging hebben den Raad uit te schakelen. B. en W. hebben eenvoudig gemeend, dat het adres in eerste instantie diende te gaan naar Maatsch. Hulpbetoon. Deze meening van B. en W. is een uitvloei sel van de Armenwet en wordt door spr. ge deeld. Dat B. en W. de armenzorg in handen van een college van Maatsch. Hulpbetoon, dat op verzoek van den Raad is ingesteld, heeft gesteld acht spr. juist. En spreker kan niet zien dat B. en W. den Raad willen uitschakelen, door in eerste instantie het adres naar Maatsch. Hulpbetoon te willen zenden. Dit is volstrekt geen „wogpocieren" van het adres. Daar zou spr. sterk tegen zijn; het werkloosheids vraagstuk is daarvoor te ernstig. Een ander geval .zou het zijn. als men vond dat Maatsch Hulpbetoon zijn plicht niet doet. Spr, betreurt het dat deze zaak tot een scherpte is gekomen waartoe geen aanleiding bestaat. De heer Van dor Erf (R.-K.) zegt voor de Katholieke raadsfractie dat deze van mee ning is dat men met besprekingen meer kan bereiken dan met moties die vaak agitatie- middelen zijn of den vorm aannemen van een dwangmaatregel ten opzichte van B. en W. Intusschen valt er te praten over verbeterin gen in de steunregeling; er is inderdaad nog wel wat daarin te verbeteren. Spr. vestigt er verder de aandacht op dat volgens een verslag in oen blad de heer Dlsseikoen op een openbare vergadering zou hebben gezegd dat er te Heemstede voor werkverruiming niets is gedaan en zou gaarne weten of de heer Disselkocn dit wer kelijk gezegd heeft. De heer Van den Heuvel (A.-R.) wil zich houden buiten de competitlcqunestie. Spr. is het eens met wat de heer Van der Erf over moties zeide. Er zijn eigenlijk maar een paar gemeenten in ons land. waar een be tere regeling bestaat dan te Heemstede. In de bestaande steunregeling is een leem te. nl. dat in geen geval meer dan 60 pet. van 't loon dat de voorafgaande zes weken ls ver diend mag gegeven worden. Voor arbeiders in het bloembollenvak, die f 26 verdienen, zou dit te ongunstig worden. Voor hun loo- nen passe men een ietwat andere regeling toe. Overigens moet er een prikkel bestaan om de menschen te brengen tot werkzoeken. De heer Mee uwe noord (R.-K.) zou gaarne zien dat bij een hoogere huishuur dan f 4 per week, een kleine bijslag wordt gegeven. De heer Van der Linden (R-K.) zou wenschen dat Iets gedaan werd aan de regu- larlsatle van den arbeid. Er zouden vakcur sussen geopend kunnen worden voor de jon gere wcrklooze arbeiders. Moraliteit en vakkennis zouden daarbij ge baat. worden. Voor brandsioffenbijslag voelt spr niet. wel voor verhooging van den steun en den kinderbijslag bij voorbeeld In een zeer strengen winter. Inzake werkverruiming zui- len de gemeentenaren met het gemeentebe stuur moeten samenwerken. Wethouder Dr. Droog (R.-K.) zegt dat inzake regularisatie van den arbeid de ge meente iets heeft gedaan en nog doet; ook 2ijn circulaires rondgezonden. Misschien kan met betrekking tot de vak cursussen voor jongelui gepoogd worden Heemsteedsche jonge menschen op dergelijke Haarlemsche cursussen te krijgen. Een college als Maatsch. Hulpbetoon kan voorts veel beter de nooden peilen dan een gemeenteraad. De Voorzitter betoogt dat B. en W. van meening blijven dat, nu Maatsch. Hulp betoon eenmaal bestaat, B. en W. en de Raad zijn uitgeschakeld. De heer Disselkoen (SD-AJP.) be toogt dat de Raad het recht en den plicht heeft aan Maatsch. Hulpbetoon de normen voor te schrijven. Het uitvoeren van die nor men is aan M. H. En hoe kan de Raad weten, wat M. H. doet? De heer Van der Erf heeft in plaats van de moties, geen betere weg aangegeven. Spr. heeft in een openbare vergadering niet de opmerking ge maakt, dat er te Heemstede niets oan werk verruiming is gedaan. Overigens heeft in de vorige vergadering de voorzitter spr. tot het indienen van een motie gebracht. De heer Van den Heuvel heeft gezegd dat er een prikkel moet bestaan tot het zoeken van werk. Deze opmerking verwerpt spr. De werkloosheid is ontstaan doordat de werk gevers geen werkgelegenheid geven omdat zij geen kans meer zien om winst te maken. Van arbeidsschuwheid der werknemers is geen sprake. Bijslag op de huur, vakcursussen, de s.d.a.p.-spr. wil die denkbeelden gaarne ondersteunen. Laten de heeren er maar voor stellen van maken'. De heer Van Unen (V.B.) zegt dat de Raad er toch altijd wel achter kan komen, wat M. H. doet. Overigens willen de werk- gebers niets ilever doen dan werk geven, maar zij krijgen geen opdrachten. Dal werkgevers onder wie er zijn die .veel iarigheid doormaken niet willen laten werken, is een sprookje. De heer Van den Heuvel CAR.) merkt op. dat hij het woord arbeidsschuw heid niet heeft genoemd. Hij heeft gezegd, dat het niet goed zou zijn, dat iemand met twee dagen werken méér zou ontvangen dan met een heele week werken. De steun mag niet zoo hoog zijn, dat hij boven het loon kan uitkomen. De heer V-ring (Vrijz.-dem.) zegt dat Maatschappelijk Hulpbetoon toch wel com Detent is. te oordeelen over de behoeften der gezinnen. Men late dus de belangen der werkloozen gerust aan M. H. over. Spr. be grijpt niet, waarom de heer Disselkoen zoo aan zijn motie blijft hangen. Hij trekke haar in. Tot nu toe lijkt deze raads verg ad-er in g meer op een debatavond. Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt dat B. i W. niet tegen verbeteringen zijn, maar aan Maatschappelijk Hulpbetoon moet wor den overgelaten wat die verbeteringen zul len zijn. Wat hier van avond gesproken is, wordt ter kennis van M. H. gebracht. Met vertrouwen kan dan worden uitgezien naar wat M. H. doet. De heer Disselkoen (S.D.AB.) vraagt of de voorzitter bereid is ten behoeve van M.H. te resumeeren, wat hier in den Raad vrij algemeen naar voren is gekomen. In dit geval trekt de SD.A.P. haar motie in De Voorzitter zegt, dat M. H. de no tulen van deze vergadering zullen ontvan gen. Wethouder Dr. Droog (RK.) zegt dat de Raad aan M. H. nu eenmaal geen richtlij nen kan voorschrijven. De Voorzitter zegt den heer Dissel koen een onderzoek toe inzake de regulari- salie van den arbeid. Over de motie-DSsselkocn in drieën ge splitst wordt gestemd. De drie deelen worden verworpen met de stemmen van de heeren Disselkoen en De Tello voor. Besloten wordt het eerste adres van den Transportarbeldersbond in handen te stel len van M. H. De Sportterreinen aan den Meerweg. Aan de orde komt het voorstel tot uitbrei ding van de sportterreinen aan den Meer weg en het maken van een Jachthaven. De heer Rijkes (V.B.) dankt B. en W. voor de nadere specificatie van de kosten Spr. is vóór de uitbreiding der sportter reinen. Over de jachthaven dit: spr. zou gaarne weten de financleele resultaten van hot jachthaventje in Groenendaal en hoe de commissie van Openbare Werken staat tegenover de plannen voor een jachthaven. De heer De Tello (S.D.A.P.) wil het gevraagde crediet gaarne, toestaan. De jacht haven zal groote voordeelen voor de gemeen te en de gemeen ten aren opleveren, niet het minst voor de neringdoenden en handel- drijvenden. In plaats van de houten be schoeiing zou spr. gaarne een steenen of betonnen beschoeiing zien. Spr. zou bereid zijn. daarvoor het crediet te verhoogen en pleit verder voor een bergplaats voor zeilen, tuig enz. Heeft de wethouder met deze nood zakelijkheid rekening gehouden? Spr. vraagt verder inlichtingen over de sport-technische exploitatie van het Sportpark. De heer Jonckbloedt <R.K.) meent-, dat voorloopig kon worden volstaan met een houten beschoeiing. De heer Van Unen (V.B.) zou voor het geheele voorstel niet stemmen als de be doeling er van niet werkverschaffing was. Van de jachthaven wil spr. echter niet weten met het oog op den algemeen slechten finan- cieelen toestand. In dit verband vraagt spr. of de vlottende schuld der gemeente in het begrootingsjaar kan worden afgelost met de inkomsten der gemeente, zonder lecningen te sluiten. De heer Van den Heuvel (AH.) merkt op, dat de jachthaven toch nog f 9000 zal kosten. Deze uitgave acht spr. in dezen tijd toch voor deze zaak niet verantwoord. De heer Moen (CH.) wil het bouwen van de brug nog aanhouden. Dan kan de Commissie van Openbare Werken deze zaak nog eens bekijken. Wethouder Dr. Droog (RK.) bestrijdt de meening dat het maken van de jachthaven een inproductief werk ls. Het geeft toch werk aan grondwerkers. Bovendien weet de ge meente niet waar zij al de bootjes die in öe gemeente komen, moet bergen. De jacht haven zal ook inkomsten opleveren. Een beschoeiing van gecrcosotecrd hout acht- spr. voldoende. Het plan voor de brug komt in de i commissie voor Openbare Werken. Wethouder Van der Poli .(CK), betoogt1 SPIT, ISCHIAS, naüek. Jtcht griep, hoofd-, Mo»- o OOOO (eneeiheeren op de meeet efdo Toi!«lt»bl«tten.TogBl «chaadt hert noch maai en kun dus worden inienomoD door hen die andere middelen slecht rerdregen. Togal hielp waar andore middelen faalden. Bü Apoth. Oio». 1080 kle»- on lenimpljn wordt rolgem np/-v «t«fdoendawl)ie bntreden door 3 Iff A* Z ii*rt noch maait en knn dus worden i dat niet iedereen den grooten toeloop van bootjes aan de Vrijbeldsdreef prettig vindt. „Jachthaven" klinkt erg luxueus, maar zóó erg is het niet. Een betonnen schoeiïng is yeel duurder dan een houten. Hoofdmotief voor hot maken van de jachthaven is werk verschaffing. De houten brug behoeft niet zoo spoedig gemaakt te worden. Spr. geldot niet dat het gewenscht is in openbare zitting over de vlottende schuld te spreken. Wethouder Dr. Droog (RK.) kan niet dadelijk antwoorden op de vraag van den heert Rijkes betreffende de financieele resul taten van het jachthaventje in Groenen daal. De heer R U k e s (V.B.) merkt op dat hij dezelfde vraag al een jaar geleden gedaan heeft. De heer Van den Heuvel (C.H.) dient een amendement in, strekkende tot schrap ping van het crediet van f 9000 voor de jachthaven. Dit amendement wordt verworpen met 12 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van den Heuvel, Rijkes en Van Unen. Het vorostel van B. en W. wordt aange nomen met 12 tegen 3 stemmen. Het hekwerk van dc St. Jozefschool. Behandeld wordt het voorstel van. B. en W. inzake de verplaatsing van het hekwerk der St. Jozefschool. De heer R ij k e s (V.B.) meent dat het niet volgens de wet op den weg der gemeente ligt het hek te verplaatsen. Is dit werk wel noodzakelijk en zal het terrein dienen voor lichamelijke oefening? De heer Disselkoen (SDAJP.) meent, dat B. en W. hier een blanco crediet willen verstrekken aan het schoolbestuur. Er wordt f 450 gevraagd, maar B. en W. niemen dit bedrag niet in hun voorstel. De heer Van Unen (V.B.) zou aan de schoolbesturen willen vragen, in dezen tijd alleen gelden aan to vragen, die strikt nood zakelijk zijn. De Voorzitter zegt dat alleen aan het bestuur de benoodigde gelden worden ver strekt. In het besluit zal worden gezet: tot een maximum van f 450. Aan de schoolbe sturen is reeds een schrijven gezonden in den door den heer Van Unen bedoelden zin. De heer R ij k e s (V.B.) zegt dat het geld alleen zal kunnen worden toegestaan, volgens art. 72 der L.O.-wet, als het terrein dient voor lichamelijke opvoeding. Is het noodig dat bedoeld terrein bij de school komt en dient het voor lichamelijke opvoeding? Wethouder Dr. Droog (R.K.) betoogt dat het hier een verandering van inrichting be treft. De heer Rijkes (VH.) zegt dat hij zich, als het voorstel wordt aangenomen, tot Ged. Staten zal wenden. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 12 tegen 3 stemmen. Wcrkloosheidscommissie, Overgegaan woreft tot de benoeming van leden der Werkloosheidscommissie. Ingekomen ls een verzoek van den Haar- lemschen Bestuurüersbond, in de vacature in genoemde commissie te voorzien door de benoeming van een vertegenwoordiger der moderne arbeidersbeweging. B. en W. deelen mede dat aan het verzoek niet kan worden voldaan, daar genoemde or ganisatie geen afdeeling in Heemstede heeft. De heer Disselkoen (SX>.AP.) zegt, dat er een afdeeling is. De Voorzitter meende, dat het alleen een groep was. Het punt wordt aangehouden voor nader onderzoek. GROENENDAAL. Aan de orde komt het voorstel van B. en WW. inzake onderhandsche verpachting aan de tegenwoordige pachters van Ververschings huls cn Belvedère en de exploitatie van een kinderspeelplaats in Groenendaal. De heer R ij k e s (V.B.) acht een openbare verpachting gewenscht en dan voor twee jaar. De tegenwoordige pachers kunnen dan toch inschrijven. De heer Van den Heuvel (AH.) heeft bezwaar tegen f 2000 voor het Inrichten van een speelplaats. Alles wat niet bepaald noodzakelijk is, moet in dezen -tijd worden nagelaten. De heer De Boer (R.K.) vindt het wel )ed dat aan de oude huurders de voorkeur wordt gegeven, zij hebben altijd gezorgd voor goede orde en rust. ,De heer Van Unen (V-B.) sluit zich bij den heer Van den Heuvel aan. De heer R ij k e s (V.B.) heeft er vrede mee, dat weer een overeenkomst met de tegen woordige pachters wordt gesloten, maar spr. verzet zich ook tegen de f 2000. Weth.ouder Dr. Droog (R.K. ziet gen be zwaar de overeenkomst met de tegenwoor dige pachters te hernieuwen. Het is wel ge wenscht dat de speelplaats wordt ingericht. Het voorstel van B en W. betreffende de verpachting wordt z.h-s. aangenomen. Dat inzake de f 2000 wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Van Unen, Rijkes en Van den Heuvel tegen. Zonder hoofdelijke stemming werd in den loop der zitting nog aangenomen de voor stellen betreffende: vergoeding volgens artt. 100 en 101 der L.O.-wet en overdracht, van gronden in cn nabij de geprojecteerde Heem steedsche Dreef. De publieke tribune was gedurende deze raadszitting dicht bezet. KERK EN VREDE. Op Woensdg 4 November houdt de afd. Heemstede van „Kerk en Vrede"' een open bare vergadering in het lokaal voor Christe lijke Beltngen, Voorweg. Als spreker treedt op Ds. N. Padt uit Zandvoort met het onder werp: ..Het heilig moeten." Er is voorts de clamatie van mevr. B. Buisingv. Besouw. HILLECOM PROPAGANDA-AVOND V.A.R.A. Dinsdag 3 November houdt de VAH.A. In Hotel Sistermans een propaganda-avond, alwaar de heer G. J. Zwei-tbroek, secretaris van het hoofdbestuur, de propaganda-rede zal uitspreken. Verdere medewerking wordt erleend door den humorist Lou Bandy, ter wijl het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de „The Funny Modja Band" uit Rot terdam, LISSE AUTO-ONGELUKKEN Bij de Lïsserbrug had een botsing plaats tusschen twee luxe auto's, waarvan er een te veel links reed. De andere auto raakte het stuur kwijt en kwam in een heg terecht, waardoor grooter ongelukken voorkomen werden. Een atuo moest weggesleept wor den terwijl de ander doorreed. Een bestelauto van de Frot. Coöperatie werd nabij de zaak door een vrachtwagen aangereden en nogal beschadigd. Men was het niet zoo spoedig eens wie de schuldige was! Het geval trok veel belangstelling. BENNEBROEK T NUT. Voor de afdeeling Bennebroek van *t Nut blijkt momenteel zoo weinig belangstelling te bestaan dat door het bestuu ris besloten de vereeniging te ontbinden. BRUG BIJ DE BULB. Het werk aan de brug bij de Bulb vordert thans snel. Vandaag is het betonnen brug dek gegoten. Dit dek wordt voorzien van as- phaltblokken. Thans rest nog het maken van de leuningen. Verwacht wordt dat de brug met een maand weer voor het verkeer kan worden opengesteld. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijA. Koelemeijer, Ju- lianalaan 92, Overveen, een bruinlederen da meshandschoen: Frater Smid, Bloemendaal- schew. .eg 241. Overveen, een bruin hondje m. rood halsbandje; Homburg, Kerkplein 26 te Bloemendaal. een heerenparapluie; Voogd. Kleine Houtstraat 87 Haarlem, een portemon- naie met inhoud; Th. Baanstra, Waldeck Pyrmontlaan 24 Overveen, een vulpen; F. v. d. Broek, Brouwersstraat 44 Haarlem, een bruine dameshandschoen; Nupoort, Duinlust- parkweg 19 Bloemendaal. een paar dames handschoenen; Bonarius. Kleverlaan 19, Bloe mendaal, een vermoedelijk zilveren dames horloge; Th. Warmerdam, Brouwersplein 6 zwart Haarlem, een Edammer kaasjes; J. Spoor, Vondelkade 20 Heemstede, een ge kleurde gummibal; Becker, Korte Zijlweg 3 Overveen, een klein hondje; Jhr. Elias, Adr. Sfcoopjlein 9 Overveen, een padvindersriem; W. Nieuwpoort, Zomerzorgerlaan 38 Bloe mendaal, een damestasch met inhoud; aan het bureau van politie Ovvereen, een cein tuur, een heerenportemonnaie; 2 sleuteltjes aan kttinkje, een bronzen steunpenning, een kindermuts. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f 4.50 a 5.gerst (Chevalier) f 5,506; Ha ver f 5.756.Witte duivbeboonen f 10.50 f 11.Paardeboonen f 77.50; Groene erwten f 9—12; Karwij f 22—23; Geel mos terd f 1416; Blauwmaanzaad f 2123; Ka nariezaad f 8.50—9.50. Alles per 100 K.G. Bevallen: A. Groepenhof—Hemelrood d. G. OudshoornBochoven d. A. VercijsWest- strate d. C. v. d. WeteringKoolhaas d. M. van NassauVerdouw d. P. W. Spaargaren Ras z. M. W. van Leeuwenv. d. Weele z. G. n 't Veld—Roubos d. P. J. v. d. Ancker—Bo- mars d. M. J. v. d. Luit—de Vries z. A. K. Smit—Barendregt z. J. Schol te—van Dam d. N. MarkusKoers, levenl. zoon. Ondertrouwd: A. Kamerman en J. Pols, C. W. Eland en G. Eijk, W. Slingerland en J. W. Smit. N. Toelnaars en M. C. v. d. Horst. H. J. van Leeuwen en C. P. M. Zonneveld, J. Th. C. Krom en A. Zantman, Th, J. van Tol en C. A Pouw, W. Scheffer en G. Karstens. Gehuwd: M. Turk en L. J. Zeldenthuis. G Berghoef en W. C. de Ruiter. J. van der Veen en H. van asselaar, J. J. Zwaan en P. van der Meer, A. Langereis en C. S. Andries. Overleden: Dirk Groot. 77 jaar, wedr. van A Boon; A. Verkaik, 78 jaar. gehuwd met J, van Heeringen; Jan. 5 mnd., zoon van C Plesslus en A. Roos: Jannetje Alewün, 80 j gehuwd met P. de Haan. DE NEDERLANDSCHE JONGEREN EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. In aansluiting aan ons vorig bericht om trent het demonstratieve congres, dat de Jongeren Vredes Federatie op 21 en 22 No vember a.s. te Utrecht organiseert ter gele genheid van de Ontwapeningsconferentie 1932, kunnen wij thans nog het volgende mededeelen. Zaterdag om 5 uur worden de deelnemers verwacht in „De Plompetoren", waar om 6 uur door het congres een broodmaaltijd verstrekt wordt. Om 7 uur wordt de 1ste zit ting gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen; na enkele 5-minuten- speeches zal dr. W. Banning (Barchem) spreken over „Hoe de Nederlandsche Jonge ren tegenover de Ontwapeningsconferentie staan". Na afloop wordt een fakkel optocht door Utrecht gehouden. De Zondagmorgen wordt vrijgehouden voor Kerkdiensten, waarna om half 12 verzameld wordt ln „De Plompetoren". Om kwart na 12 wordt daar gezamenlijk gemiddagmaald terwijl om half twee de tweede zitting in K. en W. gehou den wordt. Er wordt, dan een rede gehouden over de technische zijde der Ontwapenings conferentie. waarvoor gevraagd is Mr. P. J. Idenburg (Leiden). Daarna spreekt Dr?. C. J. do Voogd. secr. der J. V. F. over „Wij. Jon geren. en de Ontwapeningsconferentie". Men logeeert bij particulieren. In den con- gresprijs van f 3.50 (na 14 Nov. f 4.—) is de reiskostenomslag inbegrepen. INCEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE NIEUWE BOERHAAVE. Naar aanleiding van de aan uw blad ver strekte meaedeeling van den heer Mr. H. Boe kei te Amsterdam, welke in uw blad van gisteren is opgenomen, berichten onderge- teekenden, respectievelijk penningmeester en bestuurslid der „Vereeniging van Polis houders der Nieuwe Boerhaave". waarbij ve len uit Haarlem en omstreken zijn aangeslo ten, dat ook de bij deze vereeniging aange slotenen door curatoren niet in rechten zul len worden aangesproken gedurende het Amsterdamsche proefgeding. Verzekerden kunnen zich zoolang zij niet door Curatoren zijn gedagvaard, bij deze ver eeniging aansluiten. Zooals u bekend zl zijn, bedraagt de con tributie f 1 per polis J. SCHOO. Lakenkooperstraat 3. C. A. BEUTE. SPAARBANKEN Het Bestuur der Nuts Spaarbank schrijft ons: Ook in Nederland vieren de Spaarbanken op 31 October den Wereldspaardag. Op deze dag in het bijzonder plegen dé spaarbanken de aandacht van het publiek te vestigen op het belang van het sparen. Ditmaal is het voor de besturen der spaar banken nu juist geen dankbare taak om de moeite te nemen te trachten het publiek tot de spaarbank te brengen. Want wat ziet men juist nu? Allerwege een terugnemen van gelden uit de spaarbanken; en waarom? Men weet het eigenlijk niet. Het is tegenwoordig zoo n gewoonte geworden om aan alles te twijfelen. Eigenlijk niets is meer solide ge noeg behalve dan blijkbaar de kast in de binnenkamer; daar schijnt het geld veiliger te liggen dan in de Spaarbank. Dit komt vooral, omdat men niet precies weet, wat een echte spaarbank is. We gebruiken het woord „echt", omdat er ook spaarbanken zijn „die niet echt" zijn. Er zijn namelijk kleine bankjes, of ook kleine ondernemers, die er een spaarafdeeling op na houden. Ze noemen die om het wat aan trekkelijker te maken „Spaarbank". Want zij weten zeer goed, dat het woord „spaarbank" een goeden klank heeft in Nederland. De eerste spaarbank (die te Haarlem in 1817) gii.'g van het Nut uit en het overgroote deel der spaarbanken in Nederland zijn Nuts- spaarbanken, die gedurende bijna 120 jaren een welverdienden naam van soliditeit heb ben verkregen. Het blijkt nu, dat er personen en ondernemingen zijn, die daarvan willen profifceeren door den naam „Spaarbank" aan hun onderneming te verbinden. In werkelijkheid ls er een groot verschil tusschen de oude gerenommeerde Spaarbank en deze „nagemaakte" spaarbank. De oude, echte, spaarbank is er zuiver eri alleen in het belang van den spaarder. De winst die er gemaakt wordt, gaat in de re serve, die dient ter beveiliging van de spaar ders. Geen cent gaat er uit voor het Bestuur, dat zijn taak beschouwt als socialen arbeid, die niet gehonoreerd wordt. De gelden der inleggers worden belegd op de allersoliedste wijze en zóó dat, ook als veel inleggers tege lijk om hun geld komen, ieder kan ont vangen wat hij wil. Komen er al te veel te gelijk, dan moet er vooruit opgezegd worden. Dat moét. Niet omdat de spaarbank het geld niet heeft, maar omdat ze tijd moet hebben om het los te maken. Dat losmaken kan zij altijd, omdat haar beleggingen daarop bere kend zijn. Zij let in alle opzichten alleen en uitsluitend op het belang van de spaarders. De namaak-spaarbank is een heel ander ding. De ondernemers beoogen met de spaargelden winst te maken voor zich zelf en om dat te kunnen doen, leenen zij ze b.v. uit aan voorschotnemers. Deze voorschotten zijn niet altijd gemakkelijk terug te krijgen en leveren soms ook verlies op en zoo ge beurt het meermalen dat dergelijke na- maak-spaarbanken vast loopen met verlies voor de spaarders. Het onplezierige resultaat is, dat de echte spaarbanken er de gevolgen van hebben te dragen. Wij behoeven ons maar te herinne ren den toeloop op de Nuts-Spaarbank te Groningen en op de Nuts-spaarbank te Kampen, als gevolg van moeilijkheden met een namaak-spaarbank in die plaatsen, en als men wil kan men ook de Nuts-spaarbank in Haarlem noemen, want ook daar ging onlangs zoo n namaak spaarbank mis. De besturen der echte spaarbanken ge troosten zich gaarne den zeer omvangrijken administratieven arbeid, die het gevolg is van het ongemotiveerd terughalen van gel den, want zij begrijpen dat niet alle inleg gers voldoende op de hoogte zijn van het feit, dat niet alles wat zich Spaarbank noem t, ook Spaarbank i s. Maar het is toch wel gewenscht om er eens met nadruk op te wijzen hoe zeer het te betreuren is dat inleggers door verkeerde inzichten zich noodeloos veel zorg cn last op de hals halen door in hun huizen geldsommen op te ber gen, waarvoor zU niet de geschikte bewaar plaats hebben en waarover ze geen rente meer maken. Bovendien is het nu eenmaal waar: men moet zijn spaargelden niet al te gemakkelijk voor het nemen hebben; menige spaarduit is op die manier door de vingers geglipt. Tenslotte nog deze opmerking: Misschien zijn er, die zich afvragen of ook de echte spaarbanken niet moeilijkheden kunnen on dervinden met haar beleggingen, hoe solide die dan ook mogen zijn. Kunnen de eerste klas obligaties en de prima hypothecaire vorderingen, die de spaarbank heeft, ook wel niet eens blijken niet goed meer te zijn? Er is geen enkel spaarbankbest-uur dat zou willen verklaren dat. indien alles in elkaar zakt, de spaarbank er niet de gevolgen van zou ondervinden. Maar indien het bestuur met zulke onwaarschijnlijke omstandigheden rekening zou willen houden, dan zou het de spaarbank wel kunnen sluiten, evenals ieder ondernemer zijn zaken zou kunnen sluiten. De spaarbankbesturen stellen zich niet op dat standpunt cn achten zich volkomen ge rechtigd om het sparend publiek aan te moedigen van de spaarbanken gebruik te maken, zooveel het kan. Zij spreken dan niet tot die menschen, die leven in kleinmoedigen twijfel en gebrek aan vertrouwen in ieder en alles, en alleen nog de overtuiging schijnen te bezitten, dat zij zelf de beste bewaarders zijn. Dc besturen spreken tot de redelijk den kenden die beseffen, dat ook in deze tijden de op volkomen solide grondslagen gevestig de en bestuurde spaarbanken, nog wel ge schikt zijn om hun spaargeld te bewaren en rentegevend te maken.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12