FRANKRIJK RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder) 1. (Ingez. door Graspieper.) Strikvragen. a. Waarom ligt de visch op de markt? b. In Konstantinopel is een Turk, dien ze niet begraven willen. Waar om niet? c. Twaalf dozijn is een halve pan haring. Wat is dat? 2. (Ingez. door Lourens Coster.) Ladderraadsel A B Op e'ke sport moet een woord van 4 letters staan. lste sport een verkorte meisjes naam. 2de sport een meisjesnaam. 3de sport een verkorte meisjes naam. 4de sport een meisjesnaam. 5de sport een verkorte meisjes naam. 6de sport dezelfde naam als op de 4de sport. De voorletters van AB noemen een zeer wijs koning. 4. (Ingez. door Directeurtje.) Ik ben een land in Europa van 11 letters. 2 5 4 is een lichaamsdeel. 4 11 3 7 is een kleur. 1 8 6 is een kleedingstuk. 9 10 5 5 7 is een muziekinstrument 5. (Ingez. door Tamboer.) Ik ben een spreekwoord van 32 letters. T 2 2 11 5 is een meisjesnaam. 3 9 11 31 is een Jongensnaam. 10 2 3 10 is het tegenovergestelde van leven. 16 17 18 19 20 zijn honden. 1 6 23 32 ls het vrouwtje van een varken. 27 28 29 30 5 26 zijn op visite. 24 25 4 5 gebruikt men om te bor duren. 4 7 12 draagt men 's winters tegen de kou. 22 28 32 29 is een jongensnaam. 15 8 21 is ongedierte. 1 2 3 20 is een familielid. 13 14 15 is niet dichtbij. 5. (Ingez. door Boerinnetje.) Vul de puntjes in met letters, zoodat Je een bekend spreekwoord krijgt. U.. e ..g u.. e ..rt 6. (Ingez. door Goudelsje.) Neem uit de volgende schuilnamen telkens één letter zoodat er een bloempje te voorschijn komt. Zomerbloempje, Nevada, Uitloo- pcr. Zangeresje. Vioo'tje. Wenda, Nanna, Nachtuiltje. Roosje, Orgelist AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Ballen breistertje.) Strikvragen. a. Als een paard het u geeft, is gevaarlijk. Als *t in huis ontbreekt, is het lastig. b. Mijn lste is zwart, mijn 2de is zwart. Mijn geheel Ls zwart. c. Welke neuzen zijn zeer lastig? 2. (Ingez. door Tamboer.) 2 x o en 1 x m, 2 x e en 1 x Z. lxl en 1 x b, 2 x n, is een bloem, die Ts heel goed kon. 3. (Ingez. door Directeurtje.) Ik ben een spreekwoord van 26 letters. 21 12 15 is een jongensnaam. 3 17 20 19 22 23 ls een vrucht. 3 4 2 5 6 is geen mensch 26 25 zit soms aan een tafel. 24 22 23 1 is aan ieder huis ge bouwd. 16 17 10 11 12 is aan ieder schip. 13 14 15 is niet ijverig. 7 4 20 is een getal en een lidwoord. 3 2 5 is een vrucht. 8 9 10 11 12 zit aan iedere fiets. 18 19 20 is een voorzetsel. 4. (Ingez. door Nanna) Strikvra gen. a. Waarom ligt Arnhem verkeerd? b. Welke muts zet men niet op 't hoofd? c. (Ingez. door Roosje.) Welke schoen heeft geen zool? d. In welke steden sterven veel menschen? 5. (Ingez. door Boerinnetje.) Neem uit de vo'gende plaatsen telkens één letter, zoodat er een mooi plaatsje bij den Haag gevormd wordt. Zwammerdam, Amsterdam, Slie- drecht, Alblasserdam, Groningen, HarLingen, Maastricht, Spakenburg, Bodegraven. 6. (Ingez door Ballenbreistcrtje.) Mijn lste ls een goede eigenschap mijn 2de is een boom en mijn ge heel is een geldstuk. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Nachtegaaltje, Roosje, Snoep- stertje, Doornroosje, Boembollen- kweeker. 2. Controleur, Loodgieter, Officier, Kapitein, Doodgraver, 3. Lichtweek. 4. Schedel-Hedcl. 5. a. Naar je 13de jaar. b. On zijn pooten. c. Tot hij wakker wordt. d. die van een tafel valt. e. koud. 6. Zalf, perubalsem, purol, poeders kruiden. 7. Domburg. AFDEELING II 1. Aalten. 2. Kees. 3. Een kuikentje dat uit een ei kruipt. 4. Donderdag. 5. Een kat, die muizen vangt. Goede oplossingen ontvangen van: Polospeelster tje 7 Vingerhoeds kruid 6 Doornroosje 5 Nevada 6 Uitlooper 5 Iris 5 Reinaard 5 Direc teurtje 7, Prinses Zonneglans 4 Or gelist 7 Goudhaartje 4 Turnstertje 6 Wenda 6 Tea 6 Tiny 6 Klaproos je 7 Juffertje Leesgraag 7 Vliegeniertje 7 Balsemientje 6 Va ders Jongen 4 Wim 4 Koolmeesje 1 Zonneschijn 7 Handwerkstertje 5 Nanna 5 Nachtegaaltje 6 Kerstroos- Je 7 Graspieper 5 Johanna de W. 5 Nachtuiltje 7 Meidoorntje 5 Gouden regen 6 Viooltje 6 Boerinnetje 6 Ka kelaartje 4 Borduurstcrtje 3 Micky Mouse 5 Prinses Zonneglans 6 Goud haartje 6 Prinsesje Lindegoud 7 Konijntje 5 De kleine Vlo'ist 7 De kleine Vogelvriend 7 De looze Vos 6 Nikkertje 3 Schrikkel- kindje 5 Moeders Kleinste 4 Wip neusje 7 Trambestuurder 7 Admiraal de Ruyter 7 Tricky Mouse 4 Presi dent Kruger 7 Poesenmoedertje 5 Roodkapje 4 Bloembollenkweeker 6 Zonneb oempje 7 Moeders Beste 6 Dulkstertje 5 Zwartkijkertje 7 Leeu wenbekje 6 Jong Nederland 6 Ran geerder! Je 5 Roosje 7 Waterrotje 7 DE SINT-NICOLAAS- WEDSTRIJD. Een vriendelijke onbekende dank ik hartelijk voor 't gezonden speel goed, vooral 't eetserviesje zal een heerlijk geschenk zijn. Heeft er iemand ook een pop voor Poesenmoedertje, 2de Vooruitgang- straat 21. Haarlem-Oost? Kan iemand P. Verhagen, Leidsche yaart 20, ook aan triplex helpen? Rubriekertjes-lijst Sija Hollander, oud 11 jaar, Alber- dingk Thijmstraat 2. Truus Beukhof, oud 9 Jaar, Du- ven voordestraat 71rd. Ella Leydesdorff, oud 10 jaar, Pyn torrenstraat 7. Jansje de Graaf, oud 12 jaar, Aag je-Dekenstraat 12 RUILRUBRIEK GRETHA HEERSCHOP. Brouwers plein 42, heeft 32 Haust, 2 Hilles, 12 Weegschaaltjes, 8 Sickesz, Hiervoor vraagt ze: Pelikanen. Ruiltijd van ha f 2—5. DIRECTEURTJE, Pres. Steynstr. 66, heeft 3 Bobbie, 2 Fox, 1 Bra- mha (waarde 3 punten) 47 Meco (waarde 64 punten) 2 Hollandsche oude meesters, 3 Batscharl, 3 Wij- bert, 1 Pirate, 1 Sopla, 2 Indiaantjes 2 Xanthia (waarde 6 punten) 2 Ef- fendi, 1 Haas-Zeep 1 Clysma, 1 Ons Hoenderboek, 3 Turmac (waarde 5 punten), 1 Kiazlm Emin, 1 Shell. Hiervoor vraagt hij Weegschaaltjes, Sickesz-wapentjes en Kwatta-sol- daatjes. Ruiltijd 56. TAMBOER, Pres. Steynstraat 66, heeft 2 Meco (waarde 4 punten) 1 Kiazim Emin, (waarde 2 coupons) 1 Indiaantje. Hiervoor vraagt hij Kwatta-sold. en weegschaaltjes. Ruiltijd van 56. RIKA v. d. STAD, Kleverlaan 34, wil 2 zwarte poesjes weggeven van 8 weken oud. Wie er een hebben wil, mag 't bij haar komen halen. G. DE BEE, Nijlstraat 12. heeft postzegels, v. Delft's Spaarbonnen, Veka, v. d. Linden, Verdel, Coelingh v. Houten, Hille, Dobbelman, Droste (Indië), Zwerftochten, Roodband, Karnemelkzeep, Pirate, Sickesz, Weegschaaltjes, Kwatta, Meco, Ra demaker. Hiervoor vraagt hij cac tussen (Verkade), Pleines, Carl Ha genbeek, v. d. Linden, Filos, Voet- balpl. lste en 3de serie. ADMIRAAL DE RUYTER, Rozen - prieelstraat 3 heeft 50 Hille Zwerf tochten door Gelderland, Daarvoor vraagt hij Verkade Zeewater-aqua rium en terrarium, of Verkade Cac tussen 1 tegen 1. ALI VAN NORDEN, Olycanstr. 11 heeft 30 Weegschaaltjes, 28 rood band, 3 Hoe heet. die vogel? 2de deel 2 Koffie-Hag. 7 Amstel, 6 Sickesz, 1 Kwatta, 1 Zeewater, 1 Cactus. Hier voor vraagt ze Pelikanen. GRASPIEPER, Clercqstr. 71 rd„ heeft 50 Sickesz-wapens, 10 Leupen en Verkade. Hiervoor vraagt hij Hil- lebons. KNIPPERDOLLETJE. door 56) W. B—Z. Maar hij wou niet als een arme avonturier door de wereld trekken. Hij wou veel geld meenemen om veel te kunnen zien en veel te Kunnen genieten. Omdat hij geen geld had, stal hij het bij een rijken buurman. Hij werd verdacht en zou mis schien ook veroordeeld zijn, als hij er niet stilletjes van door was ge gaan!" „En nu was hij toch arm," riep slimme Keesje. „Ja, nu was hij toch arm. Arm en ongelukkig. In 't vreemde land moest hij zoo hard werken, als hij nog nimmer gedaan had. Hij kreeg het werk lief. Als hij werkte, vergat hij veel. Want hij wou zoo graag verge ten, dat daar in de verte zijn moe der en zusters gebrek moesten lij den om hem. Hij verdiende langzamerhand flink geld. Maar dat gebruikte hij niet voor zichzelf, hij spaarde het op. Als hij 1000 gulden bij elkaar had, wou hij het naar Nederland zenden, naar zijn moeder. Als hij bijna zoover is, krijgt hij toevallig een Hollandsche krant in handen en daarin leest hij het overlijdens bericht van zijn moeder. En dan neemt hij zijn geld en gaat drinken cn plezier maken. „O, wat slecht, want zfjn moeder is toch pas dood," overdenkt Jan. „Ja, 't was ook slecht. Maar hij doet 't a'weer om te willen vergeten Moeder heeft niets meer aan zijn geld. Zijn zusters willen toch niets meer van hem weten. Dus nu maar pret maken, alle dagen weer, om dat tikkertje van binnen niet te hooren. Maar dan wordt hij ziek, zoo ziek, dat hij in een Ziekenhuis terecht komt. Een vriendelijke zuster ver pleegt hem. Later vertelt ze, dat ze ook uit Hol'and komt. Ze is wijkzus ter geweest in Amsterdam. En als hij vertelt, dat hij uit Friesland komt „Moeke komt ook uit Friesland," vertelt Kees. „Juist. Nu, die man kwam ook uit Friesland. En dat vertelt hij aan die zuster en ook, dat hij Bouwe heet." „Net als U!" riepen de tweeling broeders tegelijk. „Ja, net als ik," zegt oom Bouwe. En moeder beweert: „Bouwe is een naam, dien Je in Friesland veel hoort" „Wanneer de verpleegster hoort, dat hij Bouwe heet, vertelt ze van een vrouw, die ze verpleegd heeft en die ook een broer bezat, die Bouwe heette en voor die vrouw stierf noemde ze steeds maar zijn naam. Opeens begrijpt Bouwe, dat 't zijn jongste zuster was. Dus die was ook al dood. En nu wil hij dat tikkertje van binnen maar eens stil aanhoo- ren. Wat kan hij nog goed maken? Waar zal hij zijn andere zuster kunnen vinden? Hij heeft nog schuld bij een boer in Friesland. Die schuld zal hij eerst afdoen. Weer gaat hij werken, hard werken, 't Geluk is met hem. Hij verdient veel geld. Hij stuurt de oude schu'd aan een bekenden no taris. In een brief verzoekt hij den notaris onderzoek naar de woon plaats van zijn zuster te doen. Hij hoopt zoo vurig, dat de brief en het geld hun bestemming zullen berei ken. Al weer is 't geluk met hem. Er komen twee brieven uit Holland. Een van een broer van dien schuld- eischer. De boer, hij wien hij in de schuld stond, ls dood. Zijn broer heeft zijn bezittingen geërfd. Dus ook hem kwam dit geld toe. Maar hij wil 't niet hebben, hij heeft 't al weggeschonken. Weggeschonken aanzijn zuster en den kinderen van zijn overleden zuster." „Kende die boer die zuster dan?" vroeg Jan. „Ja, jongen. Er zijn in 't leven van die wondere dingen, waar 't net ls, of de Hand van God het onverwach te doet gebeuren, 't Was Gods wil, dat die boer met de zuster van Bouwe in aanraking kwam Er klonk een zacht gesnik. Angstig keken de kinderen naar moeder. Waarom huilde moeder nu? kloeke vindt 't zoo'n mooi ver haal," zei vader terwijl hij zijn arm om zijn vrouw sloeg. Vlug droogde moeder haar tranen en knikte haar jongens weer lachend toe. „Verder, oom!" smeekte Kees j.Verder, oom!" herhaalde Jan. ,,'t Is haast uit," zei oom zacht. „Misschien wi1 oom 't morgen lie ver verder vertellen,"' sprak vader. (Wordt vervolgd.) Een grappenmaker. Keizer Wil helm I, de Groothertog van Mecklen burg en de koning van Saksen waren eens met- hun drieën op de jacht ge weest en keerden te voet huiswaarts. De oude keizer werd moe en toen hen een boer achterop reed, vroegen ze of ze mochten meerijden. Dit werd. hun toegestaan en toen ze goed en wel zaten, begon de boer, die nog al nieuwsgierig was uitgevallen, te vragen wie ze waren. „Ik ben de keizer" zei nummer een „Ik ben de koning van Saksen" zei de tweede en „ik ben de groothertog van Mecklenburg" zei de derde. De boer dacht dat de heeren een loopje met hem wilden nemen en zei met een lachend gezicht: „Zoo, zoo en nu wil len de heeren zeker we' weten, wie ik ben. Nu ik ben de Sjah van Per- zië." De heeren schaterden van 't lachen, maar de boer keek raar op, toen hij later merkte, dat hij de eenige grappenmaker geweest was. Goedkoopcr dan tegenwoordig. In de 16e eeuw kostte de reis van Haarlem naar Leiden per trek schuit 2 stuivers. In dien tijd kocht, men een paar schoenen voor 4 stui vers, een stoel voor 8 stuivers. Op 't eind van de 15e eeuw was het dag loon van een flink arbeider ander- halven stuiver. Een roggebrood van 12 pond kostte toen twee stuivers en dat heette toen duur. AAN ALLEN! Ja, 't is waar Jan ten H. dat in onze goede stad Ha^lem een beek heeft gestroomd en wel een duin beek, die kostelijk water gaf. Die beek werd de beke genoemd en 6troomde door de Raaks, gymna- siumtuin, Koningstraat, Groote Houtstraat, Spekstraat, Oude Groen markt, Damstraat en mondde ten slotte uit in het Spaarne. Langza merhand is de beek vervuild door 't brakke Spaarnewater. De oorzaak daarvan was lekkage in de Spaarn- dammersluizen. De oudste inwoners van Haarlem Eijn waarschijnlijk visschers en boe ren geweest. In de 10de eeuw schijnt Haarlems bodem ontgonnen te zijn. Voor dien tijd was er bosch en wa ter. In de bosschen kwamen veel herten voor. Het Spaarne leverde aan de eer ste Haarlemmers veel haring. De schuiten van de visschers werden gemeerd aan een uitstekende punt van het Spaarne, ook wel Nes ge- heeten, vandaar nog de naam Ba- kenes. Horn is een andere naam voor zoo'n vooruitstekend punt. Denk aan onzen Kouden Horn. De Graven- steenenbrug was vermoedelijk een toltoren aan het Spaarne. Later werd om Haarlem heen ha ver en gerst verbouwd, In de buurt van de Peuzelaarsteeg moeten bij zonder mooie pakhuizen gestaan hebben. E>e Peuzelaarsteeg is ge noemd naar een biersoort, poezelaar dat hier in Haarlem bereid werd. La ter, toen de Beek geen zuiver water meer gaf, verhuisden de brouwers naar de Brouwersvaart. Onder bescherming van de gra ven is in Haarlem al zeer vroeg markt gehouden. In de 13de eeuw was de Manendach voor weekmarkt aangewezen. De Groote Markt, vroe ger het Sant geheeten, was toen een plein, dat tot aan 't Spaarne reikte. Toen Haarlem door de Spaarn- dammersluizen geen haven meer was, stelde het alles In 't werk om ervoor te waken, dat Spaarndam een hande'splaats werd. 't Was Haar lemmers zelfs verboden in Spaarn dam te gaan wonen. Wie er koren kocht, werd beboet. Zoo is Spaarn dam een onaanzienlijk plaatsje ge bleven tot nu toe. Toch werd ook Haarlem geen handelsstad. Amster dam ging groeien en Amsterdams ligging was voor dén handel toch zooveel beter dan Haarlem. De Haarlemmers zijn echter jaren lang zelf ter haringvangst gegaan. Haar- lemsche bokking en Haarlemsch bier waren in de 13de en 14de .eeuw zoo beroemd, dat er in de oude geschied schriften vermeld staat, dat Willem IV voor hij in 1345 naar Friesland trekt, in Haarlem 946 vaten bier en 24 last bokkingen bestelt. Op een van de pilasters van de groote kerk ziet men nog een versiering van vier rijen zwemmende gouden haringen in donker water als herinnering aan de vruchtbare haringjaren van Haarlem. Een mooie geschiedkundige herin nering in deze kerk zijn de Damiate klokjes. Voor 't eersrt hebben de klokjes geluid op 19 November 1561, dat was de dag van de inneming van Damiate. Zij zijn een herinnering aan Wybo Wartena, die in 1219 voor Damiate gesneuveld is. W. B.—Z OVERBLIJVENDE OF VASTE PLANTEN Lupine. Deze vlinderbloem is ook een 'aats waard in de afdeeling hoog- ngroeiende vaste planten. BIJ het ïrtschaffen van zaad moet je ech- r oppassen, dat je niet de éénja- ;e soort koopt, de gele lupine, die eel op den schralen zandgrond ge bruikt wordt voor de bemesting. De upine, welke ik bedoel is Luplnus bo yphyllus, een sierplant uit Noord- Vmerika, die 0901.50 M. hoog vordt. Deze plant geeft lange, recht opstaande trossen van blauwe, witte jf roode bloemen. Tegenwoordig be staan ook nieuwe variëteiten in an dere kleuren. De bladeren zijn ook zeer mooi gevormd en bestaan uit een aantal lancetvormige blaadjes. Na een regenbuitje of als het sterk heeft gedauwd, blijven de water druppels vaak als schitterende dia mantjes midden op zoo'n blad lig gen. Als snijbloem is ze niet erg ge schikt, daar de knoppen in water niet verder uitkomen en al gauw alles afvalt. Van aparte kleuren zaad winnen is zeer lastig, daar deze lang niet altijd zuiver uit dat zaad terug komen. Monnikskap (Aconitum. Napellus) fam. Ranonkelachtigen (Ranuncu- laceeen). Een plant die zeer veel overeen stemming vertoont met de ridder spoor. Ze bereikt ook ongeveer de zelfde hoogte, 't Zijn forsche plan ten met blauwe, violette of witte bloemen; deze missen echter de spoor. Tusschen de hooge vaste planten is dit een dankbaar gewas, doch denk er om de plant is zeer vergiftig. Herfstsering (Phlox). Een stevige plant afkomstig uit Noord-Amerika, die 0-801.50 M. hoog wordt. Ze heeft een pluim van paarse, rose of witte bloemen. Ze vormt vele jonge plantjes nkast de oude, zoodat je na verloop van een paar jaar een flinke pol krijgt, die je gemakkelijk kunt scheuren en je zoodoende meer exemplaren beschikbaar hebt. Ze b'oeien zeer lang en kunnen ook op plaatsen gezet worden, waar niet tc veel zon komt. Enkele uiteenloopen- de soorten zijn: Frau Ant Büchner (zuiver wit), Australia (karmijn- violet), Camillo Schneider (karmijn rood) Jules Sandeau (rose), Le Mahdi (donker blauw). Herfst Chrysanth (Chrysanthe mum indicum) fam. Compositen. Deze chrysanthen, sierplanten uit China en Japan, verlangen zeer voed zamen, f'ink bewerkten bodem en een plaatsje in de zon. Ze kunnen jaren achtereen vast blijven staan. Onder eenige bedekking zijn ze win terhard en verlangen weinig zorgen. De planten moeten ongeveer 40 c.M. uit elkaar staan. De hoogte van de verschillende soorten varieert van 50—80 c.M. Enkele uiteenloopende variëteiten zijn: Bronze Profusion (terracottakleurig brons), Chestnut (kastanjebruin), Correcta (donker karmijnrood), Goldfinder (helder geel), Mrs. Thompson (donker goud geel). Mayford White (zuiver wit). Old Gold (troschrysant licht goud-bronskleurig). Red Rover (tros karmijnrood). TUINIER. POSTZECELRUBRIEK Een paar rubriekers verzochten mij de aanvulling Frankrijk te be handelen. Daar echter enkele series sterk zijn uitgebreid en geregeld ver wezen wordt naar voorgaande af beeldingen, zullen we dit land maar van 't begin af behandelen. FRANKRIJK I MC /SC JCC JSC 4a c /SSJ /cc /SC. /C SC /CC. JCC /Sa //C'. <Scc '<rs<-éo- 'Z4 De eerste zegels die in Frankrijk werden uitgegeven, dateeren uit het jaar 1849, ten tijde van de tweede Fransche republiek. De zegels zijn ongetand en vertoonen den kop van de Fransche maagd. (Zie fig. 1.) In den bovenrand staat „repub. Franc" terwij! in den onderrand de waarde vermeld Ls. Gedurende 1849'50 ver schenen 10 centimes (geelbruin), 15 centimes (lichtgroen), 20 centimes (zwart op geel), 25 centimes (blauw) 40 centimes ((oranje), 1 franc (don ker karmijn), en 1 franc (licht rood)). Grootte van de vakjes 2-8 bij 2.3 c M. In 1852 werd Frankrijk een keizer rijk. De zegels in dat Jaar uitgegeven vertoonen dan ook den kop van den nieuwen keizer, Napoleon in met puntbaard. Verder is de uitvoering precies gelijk aan de eerste serie; zelfs „repub. Franc" is in 't boven- randje blijven staan. Het waren 10 centimes (geelbruin) en 25 centi mes (b'.auw). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. fi?' Lieve Oma, schreef klein Fietje, Hier schrijf ik mijn eersten brief. Vind je mij niet knap en netjes? En niet gróót, zeg Omalief? Onze poes heeft kleine poesjes, Wit met zwart en zwart met wit, Wacht, nu geloof ik werkelijk, t)at één er onder tafel zit Ja, 't was die kleine zwarte Met het blauwe strikje aan. O, dat staat hem allerkeurigst, Moeder heeft het omgedaan. En we hebben zoo gelachen, Om die dolle kleine Fik, Hoe hij om het grasperk ho'de, In de lucht sprong, van de schik. En dat allemaal alleen maar, Omdat 'k met hem had gesold Toen ik ophield met te spelen Heeft hij nog wat na-gehold. Mijn papiertje is nu vol hoor, Heel vee! groeten Omalief, En dan ook nog duizend kusjes Van Uw kleine hartedief. HUISVLIJT Wat niet iedereen weet Als ef 's middags om 12 uur een ongeluk gebeurt en iemand vertelt dat een kwartier later aan 2 andere men- chen, die het op hun beurt een kwartier later weer aan twee ande ren vertellen en deze twee doen dat een kwartier later weer en iedere vee nieuwe ingewijden doen dat op .un beurt, dan is op deze manier avonds om half acht het nieuws erteld aan 2000 mlllloen menschen. i>m kwart over 7 weten het 536 mil- Ioen menschen. en als deze het ieder aan 2 anderen verteld hebben dan weten in 't laatste kwartier 't even veel menschen als in ai de vorige kwartieren te zamen. Een spoorlijn in zee. Dat is de poor ljn, die loopt van de kust van 'eeswijk-Holstein naar het eiland lt De dam waarover deze spoorlijn ipt ls ongeveer 12 K.M. lang en -ft indertijd 30 millioen mark dat 3 millioen gulden gekost, In 8 uur j rijdt men van Ber ijn naar deze» badgelegenheid aan de Noordzee, Gedurende 1853'60 verscneen een nieuwe serie in dezelfde teekenlng, ook ongetand, doch in den boven rand staat nu „Empire Franc" (kei zerrijk Frankrijk) n.l. 1 centime (olijfgroen), 5 centimes (geelgroen) 10 centimes (geelbruin) 20 centimes (blauw, 25 centimes (blauw), 40 cen times (oranje), 80 centimes (rood), en 1 franc (karmijn). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Nieuwe deelnemers: 264. C. v. Kroft, Vooruitgangstr. 51 265. Wim de Graaf, Rijnegomlaan 35. Aerdenhout. 310. Jac. Lingeman, Diederikstr. 2 Mijn hartelijken dank aan den heer v. B. voor de mooie partij ze gels, die hij voor de rubriek beschik baar stelde. S. Rustenburgerlaan 23. DE BRIEF MICKY MOUSE Voor de beginnelingen in de fl- guurzaagkunst zullen we eens een oude bekende, die we al vaak hebben ontmoet, uitzagen. We beginnen mot een stukje triplex van pl.m. 5 m.M. dikte aan beide zijden met niet al te grof schuurpapier (No. 2) goed g ad te maken. Denk er om, dat Je schuurt in de richting van de nerf van 't hout, daar je anders krassen krijgt. Nu brengen we de teekening over op 't hout; daarvoor leggen we een stukje carbon- of caieeerpapier met den vetten kant op 't hout, leg gen daarop de teekening. zetten die met een paar punaises vast en trek ken haar over. Nu gaan we aan t zagen en beginnen met de zwart aan gegeven stukken uit te zagen. Een gaatje om 't zaagje door te ste ken. brengen we aan met priem of drilboor. Daarna zagen we 't geheel uit en schuren van de achterzijde alle rafeltjes af. Wie 't erg mooi wil maken, brengt ook aan de ach terzijde dc teekening aan door hierop 't spiegelbeeld te calceeren. Zijn we zoover, dan gaan we aan 't kleuren.'t Eenvoudigste is de kleuren zwart cn wit aan te brengen, zooals hij altijd wordt afgebeeld, doch je kunt hem natuurlijk ook anders ln 't pak steken. We maken nu het on- dcrplankjc, waarop hij komt te staan ongeveer 9 bij 3 c.M. In 't midden hiervan zagen we een rechthoekje waarin 't voetje precies past. Hierin lijmen we onze Micky, zoodat hij goed vast staat. Nu timmeren we 't geheel op een even groot plankje, vijlen of schuren de kanten nog wat bij en geven nu het grondvlak een kleur. Met blanke lak of vernis wer ken we 't geheel af. 't Model is in de Tijdingzaal aanwezig.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20