VERKADES North State De Financieele Toestand der Croote Gemeenten. Hoe Den Haag er voorstaat Hoe Utrecht er voorstaat. Elk e üurk wccè. dat BUITENLAND. Engeland en de Tarieven. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 31 OCTOBER 1931 VIERDE BLAD (Wij hebben naar aanleiding van de mededeelingen van den Haarlemschen wethouder van Financiën, mr. M. Slingen- berg, omtrent den toestand der gemeentefinanciën, ook in andere groote gemeenten informaties ingewonnen. Hier onder de beschouwingen die wij ontvingen uit Den Haag en Utrecht. Red.). Sterke positie door krachtige reserves. (Van onzen Haagschen correspondent) Wie gewend is de koersen van de Amster- damsche beurs in te zien, zal hebben be speurd, dat de noteering van de Haagsche gemeente-obligaties heel wat gunstiger is, dan die van andere groote gemeenten. Inderdaad de Haagsche financiën staar» er niet slecht voor. En de begrooting voor 1932 draagt daarvan alle merkteekenen er is geen sprake van verlaging van ambte naarssalarissen, de belasting gaat niet naar boven en mocht er een tekort ontstaan, dan is er nog een flinke reserve van vorige jaren. Wel is de begrooting over 1932 zeer scherp geraamd en zit er niet veel „speling'5 in. Zoo dat voorzichtigheid met uitgaven geboden is. Ook zal zuinigheid voor 1933 in zoo mogelijk nog sterkere mate moeten worden betracht, want, om ook voor 1933 de begrooting sluitend te krijgen, daarvoor zal meer noodig zijn. Maar dat is een euvel, waaraan geen gemeente zal ontsnappen. De zorg voor 1933 is zwaarder nog dan die voor 1932, Dat den Haag er, naar omstandigheden, goed voorstaat, vindt zijn oorzaak in het feit dat de Haagsche begrooting zeer elastisch is, waardoor de eigenaardige samenstelling van de niet in de eerste plaats industrieele stad zoowel oorzaak is al de goede, voor zichtige financieele politiek der laatste jaren. De tijden zijn ook voor de gemeenten ver re van gunstig. Dat laat zich naar twee kan ten gevoelen. Eenerzijds de inkomsten: de gemeente drijft op de financieele draag kracht der bevolking, zij heeft gewoonlijk geen eigen inkomen. Is afhankelijk van de burgerij. Daalt het inkomen der burgerij, vermindert de algemeene draagkracht, dan is terugslag op de financieele positie der ge meente onvermijdelijk. Aan den anderen kant neemt men een algemeene stijging der uitgaven waar in dezen tijd: vooral de sociale voorzieningen, steun en 'voorzorg. stellen verhoogde eischen aan de gemeentekas. Beide [werkingen neemt ook den Haag waar. Het is eisch van goed financieel beleid met dergelijke eventualiteiten vooral in dagen van voorspoed rekening te houden. Door het vormen van reserves door den ge wonen dienst zooveel mogelijk te belasten met bedragen, wegens geregeld terugkeerende kapitaalsuitgaven, het zoo snel mogelijk delgen van schulden, kan de financieele positie eener gemeente regelmatig gezond worden gehouden, waardoor zij in tijden van tegenspoed of van rampspoed weerstand heeft. Daarom is dit van zooveel belang, om dat in een periode van malaise de belasting druk moeilijk kan worden opgevoerd: de be volking voelt dien druk dan toch reeds zwaar Voor den Haag komt daar nog de overweging bij, dat, wil je als woonstad aantrekkelijk blijven, de balastingdruk, vergeleken met an dere gemeenten, nooit te hoog mag worden opgevoerd. Welnu, den Haag heeft haar re serves om uit te putten in geval van nood. Bij het opzetten der begrooting voor 1932 zullen B. en W. deze algemeen Haagsche ge dachte ook wel hebben gekoesterd, want zij hebben er naar gestreefd verhooging van be lastingdruk te vermijden, met name het aantal opcenten op de gemeentefondsbelas ting voor het jaar 1 Mei 19321 Mei 1933 op 6 te handhavej.- Het streven werd beloond met slagen. Dank zij de sterke financieele positie der gemeente. Er zijn reserves. De reserve tot en met den dienst 1929 bedroeg bijna 2 1/2 millioen. De dienst 1930 leverde opnieuw een batig saldo van f 121,738. Dit- bedrag werd bij de reserve gevoegd. Hierbij mag niet' vergeten worden dat de vijf z.g. productiebedrijven het gas bedrijf, het electrlsch bedrijf, de waterlei ding, de telefoon en het slachthuis, samen aan bedrijfsreserves het niet onaardige be drag van 7 1/4 millioen halen. Door deze reserves konden B. en W. in deze donkere tijden zeer scherp ramen. Waarbij voorzichtigheid betracht werd wat de inkom sten aangaat en bezuinigend werd ingegre pen ta.v. de uitgaven. Als regel zijn minder noodzakelijke voorzieningen uitgesteld tot betere tijden. B. en W. wenschen geen marge voor minder noodzakelijke, hoewel dan wen- schelijke voorzieningen, indien daarvan be- lastingverhooging het gevolg zou moeten zijn. Mocht onverhoopt de dienst 1932 met een tekort sluiten en we mogen niet ont kennen. dat daarop wel kans is, ook al is met de noodzaklijkheid van verhoogden crisis- steun rekening gehouden in het opvoeren van het eindbedrag voor Maatschappelijk hulpbetoon met ongeveer f 575.000 mocht 1932 een tekort leveren, dan zijn er de groo te reserves om dat tekort gemakkelijk op te vangen en ook nog een brok over te laten voor de komende, donkerder jaren. Dat de positie van den Haag gunstig is en groote kans heeft gunstig te blijven, vindt ook zijn verklaring in nog een andere oor- De gemeente ontvangt uit het gemeente fonds een bepaalde uitkeering per inwo ner. Door de ingrijpende wijziging, die het gemeentelijk belastingstelsel heeft onder gaan en door de rijksuitkeering van 3 4 van de hoofdsom der grondbelasting is het zwaartepunt verlegd naar vrij constante uitkeeringen en naar de zakelijke- en verte ringsbelastingen. Wijl voor den Haag de be drijfswinsten een belangrijk aandeel vormen in de algemeene dekkingsmiddelen van den gewonen dienst, volgt hieruit, dat de finan cieele positie van de residentie door een en ander veel stabiler is geworden. De dekkings middelen ondervinden als geheel niet zoo spoedig den invloed van een gewijzigde con junctuur. Dit heeft bcteekenis als gunstig verschijnsel, zoolang de opcenten op de ge- raeentefondsbelasting tot een gering aantal (thans 6) beperkt kunnen blijven. Zouden deze stijgen, dan gaan zij een grooter aandeel in het dekkingsbedrag vormen en dit middel is uiteraard voor de schommelingen in het inkomen der bevolking zeer gevoelig. Natuurlijk moesten sommige inkomst ramingen lager worden gesteld, allereerst de raming wegens de opcenten uit de dividend en tantièmebelasting, vervolgens die uit de opcenten op de Vermogensbelasting en ook de opcenten op de Gemeentefondsbelasting ondergingen in totaal geraamde opbrengst verlaging. Hoewel al deze inkomsten dus ver minderd onder de inkomsten der begrooting 1931 paradeeren, hebben B. en W. van den Haag toch de opcenten op de Gemeente fondsbelasting op 6 gehandhaafd. Of B. en W. van den Haag. toen zij hiertoe overgingen niet wat te optimistisch zijn ge weest? We gelooven van wel. Immers de toe stand is in de laatste maanden zóó verergerd, dat zelfs ongunstige ramingen niet ongunstig genoeg waren. Dat moet zich ook in de ver werkelijking van de begrooting wreken. En wie zal zeggen, wat de crisis-ondersteuning zal vragen? We verwachten dan ook, dat nu B. en W. scherp raamden voor den dienst 1932 de algemeene reserve zal moeten worden aangesproken. Maar zulk een re serve is er en zij is groot. Er zal heusch nog wel wat overblijven om de schokken ook van volgende jaren nog op te vangen. Den Haag heeft voorts voor een anderen schokbreker gezorgd. De Raad besloot n.l. om het bijzonder aandeel, dat als gevolg van de overgangsregeling bij de uitvoering van de nieuwe wet op de financiëële verhouding tusschen Rijk en Gemeenten aan het jaar 1931 ten goede zou komen en hetwelk op 1.800.000 werd berekend, over vier jaren (van 1 Mei 1931 af) te verdeelen. We merkten op. dat een voordeel van het nieuwe belastingstelsel is, dat het meer sta biliteit aan de dekkingsmiddelen der gemeen te heeft verschaft. Dit sluit echter tevens in, dat een stijging van inkomsten ook slechts geleidelijk plaats heeft. Het gemeentelijk en financieel beleid van de residentie zal daar om in de naaste toekomst, wil den Haag zijn gunstige financieele positie van het oogen- blik blijven innemen, veel aandacht en veel zorg eischen. Maar wordt aandacht en zorg Ik schreef hierboven dat op de begrooting voor 1932 voor crisis- en werkloosheidssteun een bedrag van f 575.000 meer was uitgege ven dan voor 1931. De Haagsche wethouder voor de financiën, de heer Drees, deelde ons mede dat het waarschijnlijk was. dat dit be drag minstens zal moetem worden verdub- be'd. Betreffende uitkeeringen van het Rijk, dat toegezegd heeft in deze crisis bij te dra gen. mogen geen te Iiooge verwachtingen worden gekoesterd. B. en W. zullen pogen, nog uit de begrooting te halen, wat- er te vinden is, maar mocht het noodzakelijk zijn, het reservefonds aan te spreken, dan zal er toch nog steeds een belangrijk bedrag voor 1933 ter beschikking blijven. Op onze vraag aan den wethouder, of ook Den Haag kasgeldmoeilijkheden heeft ant woordde hij ten eenenmale ontkennend. Den Haag heeft een kleine vlottende schuld en heeft de beschikking, door middel van anti cipatiebiljetten, over uitkeeringen van de Ned. Bank. Wij teekenen bij dit artikel van onzen correspondent aan, dat het ingediende wets ontwerp betreffende korting van 3 pet. op de Rijksuitkeering inzake de Gemeentefonds belasting de gemeente Den Haag, die min der dan 40 opcenten heft, op zes ton zou komen te staan. Die factor is er inmiddels bijgekomen. Den Haag, ofschoon financieel zeer sterk, wordt dus ook zwaar getroffen, f 575.C00.— plus f 600.000.— extra wordt al f 1.175.000.— meer. Den Haag verhaalt 5 pet. op de pensioen premie voor de ambtenaren, Red. Wethouder mr. M. H. de Boer zeer optimistisch. Van een bijzonderen medewerker) UTRECHT, 29 October. Ik had heden een onderhoud met den wet houder van financiën, mr. M. H. de Boer. Deze had reeds gepoogd zijn licht op te steken bij zijn Haarlemschen collega, maar had hem nog niet kunnen bereiken. Hij toonde zich zeer verwonderd over het feit, dat mr. Slingenberg nu al met zulke con crete gegevens kon aankomen wat betreft de te verwachten opbrengst der belastingen. „Mij", aldus mr. de Boer. „is niets méér be kend omtrent die opbrengst dan toen wij begonnen de begrooting samen te stellen. Ik beschik in geen geval over meer cijfers. Sinds Juli heeft er inderdaad een ernstige crisis plaats gehad en het is begrijpelijk dat men in verband daarmee somber gestemd raakt, maar iets anders is of men zijn ver wachtingen reeds in cijfers kan omzetten. Men is bezig met het opmaken der kohieren van de gemeentelijke fondsbelasting, maar aan vaste gegevens is men nog niet toe. De voorloopige cijfers wettigen een dergelijk pessimisme als Haarlem's wethouder blijkt te bezitten, voor Utrecht gelukkig niet. De opcenten op de gemeentefondsbelasting zul len naar alle waarschijnlijkheid opbrengen wat wij bij het concipieeren der begrooting verwacht hebben. De personeele belasting brengt zelfs iets méér op dan aanvankelijk is geraamd. We zijn hier ook bij de schatting aan den zuinigen en voorzichtigen kant ge weest. Mr. Slingenberg rekent er op, dat het aantal automobielen zoomede het aantal dienstboden terugloopt. Ik heb in dit ver band mijn licht opgestoken bij de Inspectie, die mij antwoordde, dat er geen sprake van is dat het aantal automobielen in Utrecht terugloopt. Natuurlijk zullen cr onder de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3 60 Cts. per regel HAARL. JEUGDKERK v. De JEUGDDIENST wordt morgen in dc Aula van het Christ. Lyceum gehouden. Spreker: Dr. J. KVK MAN. 7 CHOCOLADE 501SS BLOKJES THANS OOK VERKRIJGBAAR IN ONZE SPECIALITEIT „EXTRA VOLLE MELK'* CHOCOLADE. huidige omstandigheden huisvrouwen zijn, die haar dienstboden afschaffen of haar huishoudelijke hulp inkrimpen, maar een aanmerkelijk getal is dit nog niet. Boven dien zal die teruggang zich waarschijnlijk eerst het volgend jaar openbaren". „Hoe denkt u over de pasage in het pers- onderhoud met mr. Slingenberg. volgens welke hij meent dat wanneer andere ge meenten niet met soortgelijke cijfers voor den dag komen, zij een camouflage-politiek voeren?" Mr. de Boer: „Eerlijk gezegd, ik kan me die uitlating niet verklaren. Er is geen en kele reden voor ons om den julsten toestand te verzwijgen, of zelfs maar iets rooskleuri ger voor te stellen dan hij is. Ik kan u plech tig verzekeren, dat er in Utrecht niets ge camoufleerd wordt". „Is er dus voor u geen reden om tot her taxatie van de oorspronkelijke begrotings posten over te gaan?" „Geen enkele. Ik geef onmiddellijk toe, dat Utrecht zich gelukkig kan prijzen wat min der onder de conjunctuurdaling te lijden dan menige andere gemeente, Haarlem inbegre pen. Utrecht is een stad van vaste inkomens, en als ook die terugloopen, zullen wij tegen dien tijd maatregelen moeten nemen om den stoot op te vangen. Bovendien wij heffen geen opcenten op de vermogensbelasting, wat Haarlem wèl doét. De opcenten op de dividend- en tantièmebelasting zullen uit- teraard minder opleveren, maar een aanzien lijk verschil maakt dat niet. De opcenten op de gemeehtefondsbelasting zijn ook al zoo'n verschrikkelijk hoog bedrag niet; ook hier zal dus de achteruitgang niet zoo'n diep spoor achterlaten. Natuurlijk zal het verschil gevoeliger worden in hét volgend jaar". ,JSn wat denkt u van de werkloosheids- uitkeeringen?" „Wij hebben bij het opmaken der pri maire begrooting al terstond op een ver hoogde uitgave hiervoor gerekend. Trouwens dat had elders ook kunnen geschieden. Het was heelemaal niet moeilijk om in Juli al te voorspellen, dat deze uitgaven een aan zienlijke stijging zouden aanwijzen". „U heeft dus geen aanleiding", zoo vroe gen wij tenslotte, „om het op de begrooting verkregen evenwicht nu al verstoord te ach ten?" Het antwoordt luidde het ligt al in de boven geschetste uiteenzetting opgesloten bevestigend. Mr. de Boer handhaaft de in de begrooting neergelegde-cijfers, en de Utrecht- sche Raad staat in zijn komende begroo- tingszitting waarschijnlijk rüet voor zulke sensationeele feiten als waarvoor Haarlem's Raad vermoedelijk zal komen. Het optimisme van mr. de Boer komt ons buitengewoon groot voor, vooral als hij zegt dat Utrecht een stad van vaste inkomens is. Wat zijn, in dezen tijd. vaste inkomens? Waar is de stad vól vaste inkomens? In- tusschen hopen wij voor Utrecht dat zulk optimisme bewaarheid moge worden. De gemeente Utrecht heft 51/2 pet. op de pensioenspremies, maar alleen voor zoover de weduwen en weezen-pensioenen van de ambtenaren betreft. Red. TENTOONSTELLING KIND EN KUNST. Frans Halsmuseum. Deze expositie, die Maandag om 3 uur door Prinses Juliana geopend wordt, zal zonder twijfel de belangstelling van alle Haarlem mers trekken. Ze is ingericht met een lief dadig doel: veel oude Haarlemsche families stonden interessante dingen af, de familie Koenigs een schat aanschilderijen en tceke- ningen. De vereenigingen Pro Juventutte, Zuigelingenzorg en de vereeniging voor zieke en zwakke kinderen profiteeren van een on getwijfeld druk bezoek. Wij komen Maandag op deze veelheid van schoone en curleuse ob jecten terug. Een vluchtige blik op het ge- exposeerde, zooeven geworpen, bevestigt het vermoeden dat over velerlei nog wel wat te vertellen zal zijn en een druk bezoek do maand November te verwachten is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel dc jujstd^menging van de"bestc Turkschc en Amerikaanschc tabak' ken in de North State sigaretten, dc bijzon dere kwaliteiten van beide tabakssoorten be ter tot haar recht doet komen, met als resul taat een betere, fijnere en zachtere sigaret dan ooit te Voren verkregen werd door het verwer ken van uitsluitend Turksche of uitslui tend Amerikaanse/ie tabakken Met Batco-coupons SBoWfj a W1T.L1AMSON Tobacco Coat LOUISVILLE-KENTUCKY - U S.A. Welke Staten de bewapeningsvacantie aan vaarden. Belangrijke berichten uit Spanje. De Geneefsche arbeid. Engeland. Het dreigende protectionisme. LONDEN. 30 October (VX>.) Een der eerste maatregelen die het nieuwe Engelsche kabinet zal nemen om de handelsbalans in evenwicht te brengen, zal zijn het instellen van een sub-commissie uit het kabinet, die zal bestaan uit vertegenwoordigers van alle partijen en zal moeten beraadslagen over de invoering van douanetarieven, den aard daar van en de vermoedelijke uitwerking. Het rapport dezer zal aait het Kabinet worden voorgelegd en van het Lager Huis zal men trachten de nooaige volmachten te krijgen om de aanbevelingen van het rapport te kunnen uitvoeren. Aangezien echter, in af wachting van de in werking treding van deze maatregelen, groote hoeveelheden goe deren uit het buitenland ingevoerd zouden kunnen worden, acht men het waarschijn lijk dat het Kabinet zich terstond door het Parlement bijzondere volmachten zal laten geven om hierin te kunnen voorzien. Volgens de „Times" zal de Engelsche re geering een uitnoodiging van Canada om deel te nemen aan een Imperiale Economi sche Conferentie te Ottawa aannemen. De pakhuizen zijn al overvol. LONDEN, 30 October (N.T.A.) Daar de exporteurs op het vasteland de invoering verwachten van hooge tarieven in Engeland worden po het oogenblik groote hoeveel heden goederen naar Engeland verscheept. De pakhuizen zijn overvol met goederen uit Nederland, Frankrijk, Duitschland, België, Denemarken, Rusland en de Scandinavische landen. In handelskringen gelooft men, dat er thans reeds voldoende buitenlandsche goederen in Engeland zijn om tot na kerstmis te kunnen leveren. Maandag Gemeenteraads verkiezingen. LONDEN. 30 Oct. (VD.'i Nu de parlements verkiezingen voorbij zijn. zullen as. Maan dag in Engeland en Wales en Dinsdag ln Schotland verkiezingen voor den gemeente raad p'aats hebben. Voor de 1385 zetels in de 28 Londensche raden zijn totaal 2700 perso nen gecandideerd. van wie reeds 185 burger lijke en 4 socialisten als gekozen kunnen worden beschouwd. Amerika. De Federation Bank and Trust Uomnonv .duit hrrsyy Inktten. NEW-YORK. 30 Oct. (V.D.) Dc Federation Bank and Trust Company te New-York, de leidende arbcidersbank, waarachter dc Amc- rikaanschc vakbeweging staat, heeft haar loketten gesloten. De deposito's bedragen 13 millioen dollars. Genèvc. De Staten die een bewapenings- vacantie willen. Behalve van de eerder genoemde staten zijn nog de antwoorden van de navolgende staten binnengekomen op de resolutie van de Volkenbondsvergadering in zake het bewape ningsbestand: Siam, Letland, Cechoslovakije, Hongarije, Nieuw-Zeeland. België, Nederland en Denemarken. Naar blijkt, bevat het van de Ver. Staten ontvangen antwoord een voorbehoud met betrekking tot- het afbouwen van reeds op stapel staande schepen, aldus „De Tel.". Zwitserland en Letland hebben een reserve gemaakt, volgens welke de resolutie eerst in werking treedt, wanneer alle aan deze staten grenzende mogendheden eenzelf de verplichting op zich hebben genomen. De ministerraad van Spanje heeft besloten het Volkenbondsvoorstel tot het ln acht ne men van een bewapeningsbestand aan te nemen. Uit Oslo wordt bericht, dat ook de Noorschc regeering den Volkenbond er van in kennis heeft gesteld, dat zij toestemt in het voorstel. Gloeiend pleidooi voor vrijhandel Het heden gepubliceerde rapport van het Economisch Comité voor de prob'emen, die verband houden met de economische toe nadering, houdt een kort overzicht in van de verschillende fases der huidige economi sche en financieele crisis. Daarna, critiseert het Comité eenige middelen, die dWr de sta ten zijn toegepast om de gevolgen van de crisis door een nationale economie te beper ken. Het Comité meent dat het van be'ang ls dat zoodra het vertrouwen zal zijn hersteld, de regeering eraan wordt herinnerd dat een duurzame welvaart slechts kan ontstaan op een basis van vrijheid van verkeer met goederen, kapitaal en arbeidskrachten in dc wereld cn voornamelijk in Europa. Frankrijk. Zeer scherpe rede tegen Frankrijk. De voorzitter van de Bank- en Valutacom missie van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden MacFadden heeft te Elmira een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide dat Frankrijk, onder den dekmantel van een overeenstemming tusschen Laval en Hoover probeerde aan de Vereenigde Staten het Duit sche Herstel fonds ter waarde van twee mil liard dollar te verkoopen. MacFadden voeg de hier aan toe, dat Laval, indien het Ame rikaansche Congres dat niet zou verhinderen, uitWashlngton een vast Amerikaansch- Fransch politiek Bondgenootschap mee naar huis zou hebben genomen, dat het zwakke en eergierige Frankrijk aan dc wereldhegemo nie zou hebben geholpen Hoover heeft tegen over Laval bevestigd, dat het plan Young ook door Amerika ten volle erkend wordt, en dat Frankrijk alle daaruit voortvloeiende maat regelen die wenschelUk schenen ln Duitsch land zou kunnen nemen, waarbij het zelfs over den militairen steun van Amerika zou kunnen beschikken. Het plan Young noemde MacFadden oen betreurenswaardig gevolg van Versailles. Dit oude drama diende echter oen zuiver Euro- peesche aangelegenheid te blijven. De Young leening was het gekapitaliseerde bloed en leed van een geheel volk, dat bedrogen en tot slaaf gemaakt is. Wanneer men Duitschland geen gerechtigheid doet. zal het trachten zijn juk af tc schudden en den Europeeschen vre de in gevaar brengen. Wanneer Amerika zich echter niet er mee bemoeit. Duitschland uit den greep van zijn overwinnaars te bevrij den. mag het zeker niet er toe bijdragen, dat het vaster in hun greep gesloten wordt. Ame rika dient derhalve te weigeren Frankrijk de handhaving van het Verdrag van Versailles te waarborgen. Met opzet heeft Frankrijk drie andere Europeesche naties, nl. Oosten rijk, Duitschland en Groot-Brit t annic aan den rand van den afgrond gebracht om zijn politieke wereldhegemonie op tc bouwen. Duitschland. Von Hösch in Berlijn aan gekomen. Dc Duitsche gezant te Parijs, von Hösch, Ls zes n»»r tc Berlijn aangekomen en zal waarschijnlijk reeds den vo'gendcn dag weer naar Parijs terugkeer en, opdat hij direct, na aankomst van den Franschen premier Laval de besprekingen over de herstelbetalingen kan beginnen, die gedurende zijn bezoek aan Berlijn voorbereid worden. Na een onderhoud met den rijkskanselier en staatsecretaris von Bülow, zal de gezant de zitting van de k»\binetscommissie voor dc herstelbetalingen bijwonen, welke de in structies zal vastste'len voor dc diplomatieke besprekingen met de Fransche regeering. Dc verschillende geruchten over de ko mende regeling van het herstelproblcem moeten als speculaties worden beschouwd. Duitschland tegen biieen- roepinv van de Commissie der Bank vnor Internationale Betalingen. BERLIJN. 30 Oct. (VD.) Van welingelichte zijde wordt verklaard naar aanleiding van het Fransche voorstel tot het bijeenroepen van een spoedige vergadering van de advl- seerende commissie van de Bank voor Inter nationale Betalingen, dat deze commissie ongetwijfeld ten aanzien van de betalings capaciteit van Duitschland tot geen ander resultaat kan komen dan is neergelegd in het Wlggin-Layton-rapport der deskundigen tc Bazel. Aangezien men van meaning ls, dat deze grondslagen van het Wiggin-rapport in geen enkel opzicht gewijzigd zijn, is men er in Duitsche kringen op tegen, dat ln een verga dering van den adviseerenden Raad van dc B. I. B. geen nieuwe resultaten bereikt kunnen worden. Het resultaat van de Pruisische kabinetszitting BERLIJN. 30 Oct. (V-D.) Onder voorzitter schap van minister president Braun is het Pruisische kabinet hedenmiddag van onge veer 4 uur tot half zeven bijeengekomen Naar uit welingelichte bron wordt vernomen ls het kabinet principieel overeengekomen de begrooting met het oog op den ernst der tij den dit jaar zeer vroeg ln te dienen. De kwestie van dc vacature ln het minis terie van financiën wordt niet zoo dringend beschouwd. Italië. „De Poolsche cnrr*Aor een wonde plek". KONINGSBERGEN, 30 Oct. 'V.D.) Dc „Koenigsberger Allgemeine Zeitung" bevat het volgende bericht uit Rome: „Op een vraag van dc ..Koenigsberger All gemeine Zeitung" naar het standpunt van Mussolini inzake de Poolsche corridor werd vim zeer toonaangevende zijde verklaard, dat de afschaffing van den corridor een van de cardinale punten van een herziening van het verdrag van Versailles zou vormen. Het is sedert lang de opvatting gewe°st van den Duce, dat de corridor een wonde plek on dc Europeesche landkaart vormt, die vonrtdu- rend Internationale onrust veroorzaakt en nog rrnstiee moeH!1kh«iden zal veroorzaken. De redenen voor deze meening van Mussolini liggen in het feit. dat dc corridor Duitsch land in twee deelen snijdt, moeilijk op tc lossen problemen schept voor de Dultsohe re- gcering en een toestand van voortdurende verbittering tusschen Duitschland en Polen heeft doen ontstaan. Ofschoon Mussolini deze verklaring nog niet in het openbaar bekend heeft gemaakt, verneemt dc „United Press", dat de Duce ren voorstel za! doen tot opheffing van dc corri dorkwestie, zoodra een geschikt oogenblik hiervoor zal komen Spanje. Uitbreiding van de bevoegd heden van het volk. MADRID. 29 Oct. <B. T. A.i D- Kamer heeft een aanvullend grondwetsartikel aan genomen, Inhoudende .dat het volk onder zekere voorwaarden door middel van een re ferendum in verzet kan konrm tegen een door de Cortes aangenomen wet. Daartoe zal voldoende zijn, dat 15 pet. van het kiczers- corns het vraagt. Het volk kan eveneens. Indien 15 pet. dor kiezers dit verlangt, bij de Cortes het recht van initiatief uitoefenen cn ccn wetsvoorstel indienen. Een tweede supplementair artikel houdt in, dat de Cortes, na te zijn ontbonden, weder rechtmatig kan bijeenkomen, indien dc pre sident der republiek niet binnen den voor geschreven termijn een nieuwe kamer doel kiezen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11