COUPONS F. Wisbrun Liffmann A. Funke Zoon BIOSCOOP HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 moet Advendo 2 op eigen terrein wel haar beat doen K. V. 1 van het lijf te houden, animo 2 thuis wint zeker één puntje van Haarlem 3. D.S.V. 1Voorwaarts 1, (beide ploegen wonnen verloden week) zal spannen tot het einde. In het Noorden gaan de Zil vermeeuwen-reserves naar S.S.H. 1. In de tweede klasse geven enkele twaalf tallen elkaar ook niet veel toe. Vier ontmoe tingen hebben morgen plaats: T.H.B. 1—De Kcnnemers 1, Oosterkwartier 2D.S.V. 2, Pal vu 1—S.V. 2 en K,V. 2— D.W.S. 1. In de 3e klassen hebben een zestal ont moetingen plaats. T.1I.B. 1—DE KENNE.MERS. Deze belangrijke ontmoeting in de tweede klasse heeft Zondagmiddag twee uur plaats op het Gemeentelijk Sportterrein te Heem stede. Beide ploegen zijn aan de winnende hand en eikaars concurrenten. We verwach ten dan ook een geanlmcerden strijd, waarin de twaalftallen elkaar niet veel toe zullen geven. HET II. K. B.-PROGRAMMA VOOR NOVEMBER. 8 November: le K.V. 1Oosterkwartier 1 Haarlem 3Zilvermeeuwen 2 Voorwaarts 1Animo 2 S.S.H. 1—D.S.V. 1 2e klasse: Alw. Ready 1—K.V. 2 D.S.V. 2Palvu 1 Oosterkwartier 2De Kennemers 1 S.V. 2T.HJ3. 1 3e klasse A: S.V. 3Ons Genoegen. T.H.B. 2—Zilvermeeuwen 3 Animo 3Voorwaarts 2 3e klasse B ZeemeeuwenT.HJ3. 3 D.W.S. 2—Palvu 2 FloraS.V. 4 15 November: le klasse Oosterkwartier 1Advendo 2 K V. 1—Animo 2 Zilvermeeuwen 2Voorwaarts 1 DB.V. 1—Haarlem 3. 9o Vlïl W D.W.S. 1—Alw. Ready 1 De Kennemers 1K.V. 2 Palvu 1Oosterkwartier 2 DB.V. 2—T.H.B. 1 3e klasse A: Animo 3Zilvermeeuwen Haarlem 4S.S.H. 2 Voorwaarts 2T.H.B. 2 Ons GenoegenS.V. 3 3e klasse B Alw. Ready 2Zeemeeuwc: Palvu 2—T.H.B. 3 S. V. 4De Kennemers 2 le klasse Voorwaarts 1SS.H. 1 Animo 2—DB.V. 1 K.V. 1—Haarlem 3 Zilvermeeuwen 2—Oosterkwartier 1 2e klasse: Alw. Ready 1S. V. 2 De Kennemers 1Palvu 1 T.H.B. 1—K.V. 2 D.S.V. 2Oosterkwartier 2 3e klasse A: Haarlem 4Voorwaarts 2 T. H, B. 2Animo 3 SS.II. 2—Ons Genoegen S. V. 3Zilvermeeuwen 3 3e klasse B: ZeemeeuwenAlw. Ready 2 Palvu 2De Kennemers 2 D.W.S. 2—'T.H.B. 3 S.V. 4—Flora. ADSPIR ANTEN-AFDEKT .TNG, 31 October: D.S.V.Flora. 7 Nov. S. V.D.S.V., FloraOosterkwar tier. 8 Nov.: OosterkwartierDe Kennemers. 14 Nov.: De KennemersDS.V. 21 Nov. S. V.—Flora. 22 Nov.: OosterkwartierFlora GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN VAN DEN K. T. K. Dc wedstrijden voor dames uit den Ken- nemer Turnkring zijn in menig opzicht een succes geworden. Vooreerst wat betreft de deelneming. Want wel bleken bijna 20 dames niet te zijn opge komen en waren bovendien verschillende dames uitgesloten, omdat zij niet als lid van het K. N. G. V. te boek stonden, toch restten er nog 97. die den strijd aanbonden. Van deze turnsters dongen er 26 mede in den len graad, 45 in den 2en graad en 36 in den 3en graad. Ook de hoogste afdeellng was dus goed bezet, en wat van meer belang is: ook de hoedanigheid in dien graad viel te roemen, Duide ijk bleek er vooruitgang te zijn sinds vorig jaar. Althans de dames uit den K. T. K. gaan dus den weg op naar de In dien kring zoo noodzakelijke verbetering van het ge halte. Dit bleek ook uit de verrichtingen in den 2den graad: daarin waren n.o-m. zeker wel 10 turnsters, die volgend jaar met succes In den len graad kunnen uitkomen. De pres taties van de 3e graads-turnsters daarente gen hadden in doorsnee op iets hooger peil moeten staan, Dc bedoeling, de jury te laten bestaan uit personen bulten kringverband kon door om standigheden niet voldoende tot haar recht komen. Voorts mankeerde 't aan vlotheid bij het wisse'en van onderdeel, zoodat de wed strijden vrij laat waren geëindigd. In den len graad werd mej. A C. Wlclart van Concordia weer kampioen. Niemand zal een zoo sportieve turnster als mej. Wielart deze overwinning misgunnen. En wat moer zegt: 2ij heeft door haar constant, veelzijdig werk de zege volkomen verdiend. Verblijdend was tevens, dat alle in den len graad deel- nemenden in aanmerking kwamen voor een prijs (le prijs voor minstens 80 percent, 3c prijs voor minstens 60 percent). Zelfs was er maat één, die een derden prijs behaa'de tmoj. Wielart bleek de eenlge van den ge- hcelen wedstrijd te zijn, din ren eersten prijs verwierf», zoodat. vrijwel allo dames uit de hoogste afdeellng in aanmerking kwamen voor een tweeden prijs. De behaalde punten totalen van die 14 dames (van 42.5 tot 47) ontliepen elkaar dan ook niet veel. en wü gcloovcn daarom zeker, dat uit den K. T. K. zeker een ploeg van 10 turnsters is te kiezen die den kring waardig kan vertegenwoordi gen in den op Zaterdag 12 December in Haarlem te houden wedstrijd tegen Noord- Holland's Zuiderkwartier. Voor een belangrijk gedeelte is de vooruit gang in den len graad zeker te danken aan het feit, dat alle toestel-oefeningen naar keuze waren. Ten overvloede bleek dit in den 2en graad, waarvoor een keuze-oefening aan brug op 't programma stond. Wij zagen aan dit toestel verschi'lende oefeningen, die niet lager stonden dan de meeste brug-oefe- ningen uit den len graad van vorig jaar. De andere onderdeden voor den 2en graad waren voorgeschreven, waarbij de paard- sprong groote moeilijkheden opleverde, even als trouwens in den len graad, waarbij de dames denzelfden sprong hadden uit te voe ren als die, welke bestemd is voor den len graad in den wedstrijd voor heeren. Voor den 3en graad waren alle oefeningen verplicht. Zooals wij reeds schreven: alles in dien graad kon niet tot tevredenheid stem men. Dit neemt evenwel niet weg, dat ook hier zeker 10 turnsters volgend Jaar kun- n enovergaan naar de hoogere afdeeling. In den 2en en 3en graad deden verschil lende jonge turnsters van zich spreken. Vooral mej. H. van Driel, van Tumlust-Be- verwijk, een der winnaressen in den 2en graad, is een veelbelovende kracht. Een prijs werd verworven door al'e 16 da mes in den len graad, door 42 van de 45 da mes in den 2en graad, en door 22 van de 36 in den 3en graad. De uitslagen luiden: le graad: 1. A. C. Wielart (Concordia) 48 1 2 p., 2. J. v. d. Hoven (Turnlust - Bever wijk) 47 p. 3. J. de Bruyn (Concordia) en C. v. d. Mije (O. S- S.) 46 1 2 p., 4. D. Hoogland (Turnlust B) en S. Splesz (B. G. V.) 46 p. 2e graad: 1. H. v. Driel (Turnlust B.) en T. Kapteijn (Concordia) 45 p., 2. M. Duller 'Gratia, Plato) en J. Wegman (Concordia) 44 1/2 p., 3. A. Osterthun (Concordia) 44 p., 4. W. B'ok (Concordia) en B. v. Zeggelen «Turnlust, Haarlem) 43 1,2 p. 3e graad. l. W. Landweer (T. V. Santpoort) 47 12 p., 2. C. Koningsbrugge (O. S. S.) 47 p., 3. E. Boddé (O. S. S.) en J. Timmer (B. G. V.) 43 1/2 p., 4. D. Tabak (Turnlust B.) 43 p. De prijzen totalen (vermelding van alle prijswinsters zou te veel plaatsruimte ver gen) luiden als volgt: O. S. S. Zandvoort 9 prijzen, Concordia, Haar em 17, S. S. IIVelsen, 2, Turnlust. Be verwijk 18, Gratia-Plato, IJmuiden-Oost 4, T. K. Santpoort 3, Bloemendaalsche G. V. 9^ T. V. IJmuiden 5, Turnlust, Haarlem 11. LETTEREN EN KUNST DANSAVOND. Heide Woog en haar Dansgroep. De belangstelling in de danskust, die eenl ge jaren geleden in den tijd van mevrouw Schepers zich te Haarlem nog al eens ma nifesteerde, schijnt thans vrijwel geheel ver dwenen te zijn. Dansavonden worden of het moet al een Argentina zijn, die optreedt steeds minder en minder bezocht en gis teren was het bezoek bij Heide Woog en haar dansgroep al bijzonder gering. Wij hebben in Heide Woog het schoone streven het meest gewaardeerd. Er is een hooge ernst in dit dansen en soms zooals in de dramatische suite en vooral in de Tanze der Versunkenheit zou men van „vergees telijkt" dansen kunnen spreken. Zij zouden een grooteren indruk maken, wanneer de „groep" meer gedisciplineerd was cn minder schoolsch danste. Men voelt in de dansgroep, die den achtergrond voor enkele dansen van Helde Woog vormde, te weinig eenheid en spanning. Er is blijkbaar zeer goede liefde en ook overgave, maar er is nog te weinig dans- vorming. De dansgroep bestaat niet uit dan seressen, maar uit leerlingen en daarvoor ko men de schoone bedoelingen, welke Heide Woog hebben voorgezweefd bij het ontwerpen dezer dansen niet geheel tot hun recht. Fantasie heeft Helde Woog ongetwijfeld. Dit bleek wel het meest in het tweede frag ment van de dramatische suite, de „Bann" die vooral in de omsnoering der danseres door de groep van suggestieve werking was. Hierin kwam de invloed der Wigman- school sterk uit. Ook was er frissche kracht en nu en dan een pittig rhythme, vooral wanneer dit geaccentueerd werd door een wel merkwaardige gong en slagwerkbegeleiding. Maar, door de te weinige scholing werd het dansen der groep op den duur wat eentonig en maakte het op sommige momenten zelfs een vrij dilettantlschen indruk. In het dansen van Heide Woog zelf is wel bezieling, maar op den duur weet z:j toch niet voldoende te boeien omdat haar bewegingen niet gevarieerd genoeg zijn. Zij herhaalt zich te veel. En ook is haar dan&n niet gecon centreerd genoeg. Het is dikwijls te ongebrei deld en te breed van gebaar, wat mij vooral hinderde in „Verhalten", waarin zij de mu ziek van Chopin met haar dans feitelijk ge weld aandeed. Maar zeer mooi was Aufbruch het eerste nummer na de pauze en in het slotnummer „Gesteigerte Ausklang" kre gen wij ook van de groep vreugdevol, „begeisternd" dansen te zien. Zeer veel suc ces had het groteske nummer „Die drci Ent- sagungsvallen", dat in zijn parodistische vorm ook werkelijk grappig was. De heer Jo Gromann speelde ter afwisse ling wat droog en nuchter de Falla en Albe- niz opmerkelijk die voorliefde voor deze twee componisten altijd weer van de begelei ders op dansavonden en kon ons met zijn klavierspel moeilijk tot enthousiasme op voeren. Het niet talrijk publiek toonde zich dank baar voor Heide Woog en haar dansgroep. Aan Heide Woog werden bloemen aange boden. J. B. SCHUIL. JOOP KROPFF. Kunstzaal Prencn. Haarlem is rijker aan kunstzalen dan over eenkomstige gemeenten als Groningen of Utrecht, terwijl de onmiddellijke nabijheid van kunstcentra eer het tegendeel zou doen verwachten. Het Schotensch kwartier onzer stad is evenmin van kunst verstoken als de drukker bezochte gedeelten en het Is daar, dat wij met het werk var Joop Kropff moch ten kennismaken. Een schilder uit die groote groep, die men als nabloei der Haagsche school pleegt te betitelen, die in de goede jaren mee ge profiteerd heeft van den roem cn de markt waarde der groote mannen zonder cr zich misschien die vele jaren van studie cn opof fering voor getroost te hebben die er door die oudere generatie aan gespendeerd wa- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Wollen, zijden, kunst zijden stoffen en fluweel Maandag - Dinsdag - Woensdag ren. De lateren plukten de vruchten gemak kelijker toen de akker eenmaal gecultiveerd was. En zoo zijn er thans nog vele betrek kelijk jongeren, die met een zekere gemak kelijkheid een vlot schilderij maken dat niet onaangenaam voor het oog is, aan veler ver langen naar een aardig sujet voldoet en zich eigenlijk aan alle kritiek onttrekt, omdat het noch goed, noch slecht is en de verdienste heeft een mooie periode van de Hollandsche schilderkunst in het geheugen te doen voort leven. Evenals bij groote re meesters komen ook bij deze schilders gelukkige en minder gelukkige momenten voor. Ook Joop Kropff heeft ze en wij bewaren van hem een mooi „Duintje" In de herinnering, dat een pittig en frisch stukje natuur is. Een ander werk, een Marktgezichtje met witte kraampjes is eveneens te onthouden, naast een gezicht uit Dordt en een paar groote stillevens (nrs. 4 en 6), die aan den prachtigen tijd van Wil lem de Zwart, den zoogenaamden Beetlaan- tijd doen terugdenken: ja, bijna doen terug verlangen. Waar hij minder gelukkig blijkt komt een zich tevreden-stellen met het ,,on- geveere" te voorschijn. En deze eigenschap is wel zeer nauw verbonden met de groep schil ders waartoe hij behoort. Dat begon indertijd al bij Dankmeijer, die toch, zoo als Weissen- bruch dat zoo elegant zeggen kon „wel mu ziek in zijn donder" had. Het is er na Dankmeijer niet op vermin derd .integendeel. Maar iemand van dertig jaar als Joop Kropff heeft alles vóór zich. Ook hij zal zich nog wel eens herzien en zich nog niet arrivé achten. Dat zou jammer zijn voor de aardige qualiteiten die er hier en daar door het werk komen heenkijken. J. H. DE BOIS. REMBRANDT THEATER Mariene Dietrich en Victor Mac laglen in „Onteerd". Het groote talent van Mariene Dietrich komt schitterend tot- uiting in de Paramount film „Onteerd". In deze film komt ook een scene voor, waaruit blijkt dat ze zelfs in het. komische genre tot groote dingen in staat zou zijn. Haar partner Victor Maclaglen is haar in alle opzichten waardig. Evenals in het scenario zijn ze in het uitbeelden van hun rol even sterk. We leven in het jaar 1915 en zijn in Weenen. De chef van den Oostenrijkschen geheimen dienst kan er, niettegenstaande alle pogingen niet in sla gen een Russischen spion en handlanger in handen te krijgen. Hij besluit, waar man nelijke intelligentie gefaald heeft, zich te bedienen van vrouwelijke charme en vernuft. De nieuwe spionne wordt ingeschreven als X 27. Haar eerste opdracht Is de bewijzen tegen kolonel Von Hindau, die door den Geheimen Dienst sedert lang verdacht wordt in handen te krijgen. Het gelukt haar hem te ontmaskeren: om niet in handen van de overheid te vallen, maakt hij door een revol verschot een einde aan zijn leven. Direct daarop gaat X 27 op den Rus af. Deze is een zeldzaam slim. geslepen type X 27 zal al haar geest noodig hebben om hem (Victor Maclaglen) te verslaan, maar ze vertrouwt volkomen op haar charme en op haar scherpzinnigheid. Inderdaad liikt hun spel een schaakspel, waarbij beurte lings hun koning mat komt te staan. X 27 moet. naar het Russische hoofdkwar tier om inlichtingen te verschaffen over het op handen zijnde offensief. Ze verhuurt zich als dienstbode in het hotel waar de Rus sische generale staf haar besprekingen houdt en luistert de plannen af. De Russische spion ls er van overtuigd, dat de Oostenrijksche zich in het hotel bevindt. Door haar zwarte cypersche kat, die haar steeds op haar reizen vergezelt, komt hen haar op het spoor. Zijn mannen weten haar te grijpen en ze wordt bij hem op de kamer gebracht. Hij heeft nu haar leven in zijn hand, en staat haar toe, haar laatste wenschen te zeggen. Haar wensch is haar laatste uren met hem door te brengen. De Rus hoewel hij haar veracht om haar beroep, is, ondanks zich zelf. hevig onder haar bekoring en bezwijkt voor de verleiding. Ze brengen een paar aangename uren door en tot slot schenkt ze voor beiden een glas wijn. Uit haar medaillon weet ze wat slaappoeder in zijn glas te doen, hij voelt de werking er van en wil zich op haar wer pen met zijn sabel, het poeder werkt evenwel heel snel en hij valt neer. voor hij zijn voor nemen ten uitvoer heeft kunnen brenegn. Kort daarop werden duizenden Russen ge vangen genomen. Dè Rus. de gevaarlijke spion, is daar ook bij. Uit zijn vingerafdruk ken blijkt zijn identiteit. Hij wenscht ab soluut geen woord te zeggen, X 27 biedt aan hem te ondervragen. Met een pistool gaat ze naar zijn cel. Quasi per ongeluk laat ze het pistool vallen, het wordt direct door den Rus opgeraapt, die nu haar ln bedwang houdt met het wapen, terwijl hij uit het raam vlucht. Er staan genoeg vliegmachines voor hem om in te ontvluchten. X 27 wordt door den krijgsraad gebracht en beschuldigd opzettelijk den Rus te hebben laten ontsnappen, waarop de doodstraf staat. Het is een film die diepen Indruk maakt, zelfs in staat, is even te doen vergeten, hoe verachtelijk het beroep van spion is. zood.il X 27 bijna voortdurend onze volle sympathie heeft cn dat is voor het- grootste deel loc te schrijven aan het meesterlijke spel van Mariene en van Victor Maclaglen. Het variété geeft deze weck Levende Beelden „Grossmötterchens Roman". Bijzon der mooie stijlvolle groepen worden gevormd door de dame en den heer en den prachti gen hond, die werkelijk met begrip zijn aan deel ln het programma uitvoert. I-Iet is kranig. LUXOR THEATER. Art. 245 Wetboek van Strafrecht. De hoofdfilm van het programma deze week in het Luxor Theater is art. 245 W. v. Sr., par. 182 uit het Duitsche recht. We heb ben in ons nummer van gisteren uitvoerig hierover geschreven en zouden dus kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen. Echter moeten we nogmaals de aandacht vestigen op het sublieme spel van de hoofdvertolkers, en speciaal op dat van Colette Brettl. Zij gaf een voortreffelijke uitbeelding van het dienstmeisje, eenvoudig, gelukkig met den slagersjongen, angstig, bang, wanhopig bij den groven Bornemann. De regie heeft hier een prachtig effect bereikt: de ruwe, groote man in zijn donkere pak tegenover het fra giele, witte figuurtje van Lotte, het meisje. De rol is doorleefd. En dit blijkt wel uit wat Colette Brettl ons vertelde. Hoewel zij Stein- rück een sympathieke man vond (helaas is deze pracht-acteur overleden) haatte zij Bor nemann tijdens de opnemingen. Zóó speelde, neen, was zij Lotte. Na de voorstelling gaf regisseur Winar een uiteenzetting over de door de Duitsche cen suur verboden gedeelten in het Hollandsch, dat hij, ondanks een onafgebroken verblijf van de laatste 12 jaar in Duitschland nog lang niet is vergeten. Ook Colette vertelde iets van haar leven. Het spontane applaus en de aangeboden bloemen vertolkten de dank baarheid van het publiek voor haar kunst. In de pauze maakten velen van de gelegen heid gebruik haar handteekening te krijgen. Het programma bevat voorts een spannen de sensatiefilm: Doodenrlt, een geschiedenis van liefde en haat, van een dranksmokkelaar en een ongelukkige vrouw, eindigend in een scherpe race om den dood in vrachtauto's. Een film, met goede kwaliteiten. Irene Rich, Robert Armstrong en Theodore Roberts ver vullen de hoofdrollen. Verder is er een actueel Luxornieuws en een aardige voorfilm over Westfalen, met fraaie natuuropnemingen. PALACE. De Ufa-film „Nooit meer liefde". „Nie wieder Liebe!" Onder deze leuze stapt de schatrijke Ame rikaan Mr. Vandercroft aan boord van een imposant jacht om te trachten zich vijf jaar van de liefde, die hem tot nu toe weinig meer dan hooge onkosten opgeleverd heeft, te onthouden. En als een schaduw volgt hem zijn bediende, de gewichtig doende Jean, die heelemaal niet gewichtig is, en met een air van alwetendheid de belangen van zijn heer en meester op de meest zonderhnge wijze behartigt. De Amerikaan heeft op deze vijf-jaar zonder-liefde een weddenschap met zijn vriend afgesloten. De bemanning van het schip bestaat uit menschen, wien het al evenmin in het liefdeleven is meegeloopen en zoo zien we de statige „Odysseus" de haven verlaten onder eenparig gezang van het „Nie wieder Liebe". In volle zee komt er evenwel een onver wachte kentering in de geschiedenis van het anti-liefde-schip daar de plotselinge ver schijning van een Jid der andere sexe (Lilian Harvey). Er volgt nu een serie buitengewoon geestige tooneeltjes, waarin we de bediende al het mogelijke in het werk zien stellen om een in nige verstandhouding tusschen zijn meester en de nieuw aangekomene te voorkomen, het geen hem natuurlijk niet gelukt. Het slot van dit kostelijke romannetje speelt zich af in Nice, temidden van een uitbundig carnavals feest. „Nooit meer liefde" is een amusementsfilm van het goede genre, rijk aan komische en dikwijls origineele vondsten. Het zijn vooral de stoïcijnsche Felix Bressart en de char mante, beweeglijke Lilian Harvey, die het ge heel tot een aantrekkelijk stukje filmhumor hebben weten tet maken. Het voorprogramma bevat een interessant wetenschappelijk filmpje „Dwergen van de Oceaan", waarin ons het wonderlijke leven in een druppel zeewater getoond wordt, voorts een merkwaardig film betreffende den orang oetan, een teekenfilm en het gebruike lijke Ufa- en Polygoonnieuws. Op het tooneel een ..music act". De heer Refalla demonstreert hierbij zijn veelzijdig heid op muzikaal gebied door het bespelen van verschillende, niet alledaagsche instru menten. O.m. geeft hij een uitvoering met een aantal wijnglazen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel een/" Vee/ -fijner1 van Smaalc^ Nee mé- eens proef. Kiekjes SOen 25,doosjes lOen 5 sHjIc| TEXA5FABQ.. VALKENSWAAOD HAARL. JEUGDKERK VOOR OUDEREN. De Jeugddienst van Zondag a.s. vindt niet in het wijkhuis Leidschestraat 20 plaats, zoo als reeds bekend gemaakt is, maar weer in de Aula van het Christelijk Lyceum. Het wijkgebouw in de Leidschestraat is n.l. wegens een te houden bazar, niet beschik baar. Spreker is Zondag: Ds. J. Eijkman, te Amsterdam. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat, aktentasch, armband, kinder handschoen en sleutel: Bouman, Klaren- beekstraat 45 rood, ceintuur; Kasper Hiddink, Gen. Cronjéstraat 128. handschoenen: Ver poorten. Nauwe Geldeloozepad 24, kat; Ken nel Fauna, Parklaan 119, 2 katten; Mollema, Potgieterstraat 2, lorgnet; v. d. Bosch, Oran jeboomstraat 158, muts; v. Es. Van Nesstraat 23, portemonnaie met inhoud; Rijbroek, L. Margarethastraat 30 rood. pakje met inhoud; Helle, Nagtzaamstraat 59. portemonnaie met inhoud; P. Huberts, Marnixstraat 118 idem; G. Hartel, Marnixstraat 60. idem; Andringa, Vooruitgangstraat 84. rozenkrans; Duijs, Ko ninginneweg 36, schooltasch; Havinga. Chry santhemumlaan 12, Heemstede, sleuteL De schrijver die geen fantasie had. En zijn huis aanstak. Karl Strecker heeft terechtgestaan voor de rechtbank te Potsdam wegens brandstich ting om de verzekeringsom van 25.000 gulden machtig te worden. Strecker, die tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft een vierde gedeelte van zijn nieuw boek geschreven, terwijl hij in voorarrest zat. Hij verklaarde aan de rechters, dat een zijner werken scherp becritiseerd was. daar het verscheidene technische fouten bevatte. De held van zijn nieuwe boek steekt zijn huis in brand om alle banden met zijn vorige leven te verbreken. Om nu bij deze beschrijving geen blunders te maken be sloot Strecker dit gedeelte uit eigen ervaring te putten. Waarop hij naar Weimar ging, in een hotel zijn intrek nam en op een goe den nacht in het geheim naar zijn huls bij Berlijn trok om het in vlammen te doen opgaan. De schrijver was echter niet zoo gelukkig als zijn held. Want de brandweer kwam te snel ter plaatse en ontdekte in elke kamer lappen en kussens in petroleum gedrenkt. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ALGEMEENE MALAISE. Malaisedit hoort men van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat op fabriek, kantoor, werkplaats op straat en overal. Men wordt er down en verdrietig onder. Zeker, het is een indroevige tijd. Overal moet er bezuinigd worden, salarissen ver minderd, personeel ontslagen worden. Is daar nu niets aan te doen? Volgens mijn be scheiden meening is er wel wat aan te doen. Ten eerste: Elkander niet ophitsen en urenlange besprekingen houden over den toestand; dat geeft niets en de toestand wordt erger, want ledereen wordt bang ge maakt. Ten tweede: Daden verriichten om dezen toestand te verbeteren, daarin kan ieder medewerken. Ik doe een beroep op het Nederlandsche volk dat bekend staat te steunen daar waar het noodig is. Nu ls het noodig in Uw eigen land, blijft dus niet achterwege. Stel niet uit want nu is het dringend noodig, zeer dringend noodig, of moeten wij geduldig afwachten, wat dan? In ieder huis is wel wat te doen, hetzij schilderen, stucadooren, timmeren, behangen enz. Laat deze werkjes nu uitvoeren en wacht niet tot het voorjaar. Bedenk dat de lange winter voor onze deur staat; uitstellen van deze werkjes beteekent nog meer werkloozen. nog meer ellende en narigheid. Vele zijn er toch die nog wel deze werkjes kunnen dpcjnr uitvoeren, waarom dan uitgesteld? Als ge ooit een goede daad verricht heeft is dat nu. Laat geen bouwwerken welke reeds in bespreking waren afspringen en wachten tot de tijd beter wordt. Die tijd wordt alleen beter als u nu dat werk laat uitvoeren. Slaat allen de hand aan den ploeg om den ccono- mischen toestand te verbeteren. U allen, zoudt de schuld zijn als het op een debacle uitliep. De winkelstand gaat hard achteruit, waarom? Omdat er niet gekocht wordt, ook alweer een uitvloeisel om dat u niet laat werken. Wanneer er gewerkt wordt, wordt cr op alle liniën verdiend. Doe het geld wat u bezit niet in een oude kous met het idee „je kunt nooit weten wat er gebeurd". Geeft het geld uit op dezelfde manier van voorheen. Koopt hetgeen noodig is en U helpt niet alleen den winkelstand maar iedereen. Ik zou het willen uitschreeuwen aan geheel ons volk, wordt eens wakker, laat u niet beinvloeden op sociëteiten of op kransjes. Bekijk uw huis eens van binnen en van buiten, ontbiedt de menschen welke noodig zijn om deze werkzaamheden te ver richten en laat ze met den meesten spoed uitvoeren. Het Nederlandsche volk is u dankbaar daarvoor. Het is een Nationaal belang. EEN NEDERLANDER. Haarlem, 29 October 1931. WAARSCHUWING TEGEN A. G. J. BROUWER. Opnieuw zij het publiek ernstig gewaar schuwd tegen de zich noemende „Werkver schaffing aan blinden en andere invaliden in Nederland" van A. G. J. Brouwer, Govert Flinckstraat 265, Amsterdam, die bons voor blindenwerk tracht te verkoopen postkwi- tanties laat aanbieden of giften vraagt, ter wijl de z.g. werkverschaffing niet den min sten steun verdient. Het Centraal Archief en Inlichtingen Bureau inzake Maatschappelijk Hulp betoon voor Nederland. WEER DE HOND UIT MEXICO. HUILT OP DE 298 M.-GOLF Geachte Redactie, Gaarne een kleine plaatsruimte voor het volgende: De Mexicaansc'ne hond is hl. weer eens van den ketting en wel in de buurt van de Aca ciastraat (Haarlem N.) 's Avonds is het ge loei en gehuil somtijds weer niet van de lucht. De radiobezitter die dit euvel doet optre den schijnt, zooals vele luisteraars, het niet al te best te kunnen vinden met de 298 M. golf. Doch laat hij s.v.p. niet probeeren deze' golf geheel „vrij" te krijgen. Dit is toch met no- male toestellen onbegonnen werk en een der gelijke „hobby" heeft geen ander resultaat, dan dat het lulstergenoegen van andere luisteraars tot 0 wordt gereduceerd. We zou den eventueel kunnen zien wie de langste adem heeft, door met dezelfde munt terug te betalen, doch hot lijkt mij beter als ieder zich van deze kinderachtige „genoegens" onthoudt- De 298 M. golf is buiten di'. toch al slecht genoeg. Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend. EEN ABONNc

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20