UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLADZATERDAG 31 OCTOBER 1931 IJMUIDEN MARKTPRIJZEN'. Tarbot per K.G. 1.15—0.85. Griet per 50 K.G. 24.50—/ 20. Tongen per K.G. 1.651.20. Groote schol per 50 K.G. f 3320 Middelschol per 50 K.G. 32.5032. Zetschol per 50 K.G. 30—29.50. Kleine schol per 50 K.G. 255.80. Schar per 50 K.G. 15—12. Rog per 20 stuks 2117.50. Vleet per stuk 2.502.40. Pieterman en poon per 50 K.G. 97. Middelschelvisch per 50 K.G. 30—28 Kleine middelschelvisch pgr 50 K.G. 15 J 11.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 9.505.10. Kabeljauw per 125 K.G. f 21.75—f 59. Gullen per 50 K.G 22.25—5.30. Leng per stuk 2.30f 1.40. Wijting per 50 K.G. 6.50—0.63. Makreel per 50 K.G. 19—13.50. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 30 October. Ned. Agamennon. Hamburg. Ned. Aiphart, Archangel. Duitsch Eiise Schulte, Llulea. Vertrokken schepen. 30 October Ned. Texelstroom. Bristol. Engelsch Teakwood. Port-Arthur. Ned. Jaarstroom, Liverpool. Duitsch Neurenberg, Montevideo. Ned. motor, Marne, Parijs. Ned. Orion, Bordeaux. Engelsch Langleebrook, New Castle. Ned. Perseus, Kopenhagen. Ned. Nero, Gothenburg. Ned. Telamon, Porto Rico. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederlandsch stoomschip „Alphard" is Vrijdagmiddag met een volle lading pa pierhout van Archangel voor de papierfa briek, te Velsen aangekomen. Het Duitsche stoomschip „Elise Schulte" is Vrijdagmiddag met een lading ijzererts van Lulea voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen. I Het Duitsche stoomschip „Nurnberg" van de NDI. varende in den gecombineerden dienst op Zuid-Amerika is Vrijdagmorgen met stukgoederen van Amsterdam naar Zuid- Amerika via Antwerpen vertrokken en pas seerde de sluizen te IJmuiden. I Het Nederlandsche motorpassagiersschip „Colombia" van de K. N. S. M. is hedenmor gen met passagiers en stukgoederen van West-Indië te IJmuiden aangekomen en op- gestoomd naar Amsterdam. Het Engelsche stoomschip „Monkstone" is 1 Vrijdagmiddag in ballast van Rochester ver trokken, teneinde aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden een volle lading ruwijzer voor Engenland in te nemen. I f Het Engelsche stoomschip „The Monarch" zal na lossing harer lading pek te Rotterdam in ballast, aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden een volle lading ruwijzer yoor En geland innemen. Het Engelsche tankschip „Tekkwood" van the Texas Co., is Vrijdagmorgen na lossing harer lading olie in Amsterdam in ballast naar Port Arthur vertrokken en passeerde •de sluizen te IJmuiden. N. C. R. V. 1 In de J.1. Donderdag gehouden vergadering Van correspondenten en propagandisten der afd. LJmuiden- IJmuiden (O.) der N.CR.V. werd besloten om het begin van Januari te trachten de film der N.CR.V. ook te IJmui den te doen draaien. DE VISSCHERIJ. - WEEKOVERZICHT. Zaterdag 24 October des avonds te 6 uur kwam er nog een Schotsche haringdrifter aan den afslag, doch na verkoop bleek de ha ring niet naar den zin van de koopers te zijn waarop de lading na met ijs gedekt, is blijven liggen tot Maandag. Toen bracht deze haring zoowaar nog 25 cent per mand meer op. Dit was voor de Schotsche haringdrifter weer een klein voordeel te mee.r daar deze vis- schers nooit Zondags gaan visschen.De prijs van versche haring bleven deze week zeer laag zoodat de Engelsche haringdrifters zich met besommingen van f 500 tot f 800 tevre den moesten stellen. De vischprijzen waren deze week niet zoo aan schommeling onder hevig als de voorgaande week het geval was.. Nu bleven de prijzen over het algemeen ge nomen laag en uvooral de tongen zijn heei wat in prijs gezakt. De invoerbeperking van Frankrijk is daar nu reeds de oorzaak van. dus is het vooral voor de kustbooten nu heelemaal buitengesloten dat daar nog een hooge besomming tusschen door zal loopen. wat zoo nu en dan nog wel eens het geval kon zijn. Er zijn dan ook deze week al heel weinig besommingen bij die er den moed in konden houden en Maandag waren de uit komsten zoo laag dat een reederij besloot weer eenige booten op te gaan leggen. Daar bij komt dat de schepen welke van uit IJmuiden de haringvisscherij beoefenen nu bij binnenkomst worden afgesneden, het geen beteekent, dat ook deze vlsscherij vroe ger is afgeloopen dan andere jaren, omdat de resultaten niet loonend kunnen zijn. Alle maal teekenen die er op wijzen dat het nog lang niet in orde is met het visscherijbedrijf. De commissie tot onderzoek van het stoom- trawlerbedrijf kwam ook deze week weer bijeen en onderhield zich o.a. met het be stuur van de vischhandelvereeniging. OVERVEEN R.K. KERKMEESTER. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tót kerkmeesters te Overveen de heeren W. jSidering en inr, F, Vorstman, BLOEMENDAAL VOOR ..HET HOOGELAND". Woensdag 4 November hoopt de plaatse lijke afd. van de Vereeniging ..Het Hooge- lanü" een propagandafilmavond te houden in de zaal van het Jeugdhuis, Donkerelaan te Bloemendaal, ten bate van den arbeid onder ontslagen gevangenen, zwervers, al coholisten en maatschappelijk opgeschikte», in hare drie kolonies „Het Hoogeland" te Beekbergen ..Filadelfia" te Vries (Dr.) en „Wilhelminahoeve" te Opende (Gr.). Spreker is de heer A. Hofstede, hoofdvertegenwoor diger der vereeniging met het onderwerp: Reclasseering en het werk der Vereeniging. De vergadering wordt geopend door ds J. C. van Dijk, Ned. Herv. Pred Medewer king verleenen de Geref. 'Meisjesvereeniging en de dames Timmers, Van Oldenmark en Hellwaard (zang). Voor kinderen wordt 's middags een bij eenkomst gehouden. HEEMSTEDE TUINLIEDENVEREENTGING „AERDENTIOUT EN OMSTREKEN". De jongste vergadering van de Tuinlieden- vereeniging „Aerdenhout en Omstreken" werd al bijzonder gekenmerkt door inzendin gen, vooral van chrysanten, voor dit jaar weer de laatste buitenbloemen. Mede als ge volg der keuring van de inzendingen der chrysant Ada Owen en Purper tros voor de prijsvraag was de zaal van „Lommeroord" vrijwel geheel gevuld. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter de schitterend geslaagde tentoonstel ling in September gehouden, waarvoor ny alle medewerkers dank zegde. Een niet gemakkelijke taak had de Keu ringscommissie, die na rijp beraad voor de voor de prijsvraag ingezonden chrysant Ada Owen en Purpertros de volgende punten toe kende. Aan den heer Donkelaar 10 punten met lof, en de heeren M. Bloemendaal 10 punten. G. Brokke 8 punten en A. van Iperen 6 punten en voor andere inzendingen. Voor chysanten Donkelaar 10 punten. F. Booms voor bolbegonia's, bladbegonia's en cyclamen 9, 8 en 8 punten. G. Brokke voor fruit, vaas chrysanten en groenten 10, 8 en 8 punten. B. Nieuwenhuis voor chripontes 10 punten. Verschillende inzenders hielden een leer zame causerie over de kweekwijze van het ingezondene. Vervolgens werden diploma's uitgereikt van den dezen zomer gehouden bindcursus, die zeer goed geslaagd is. Tevens had de uit reiking der prijzen plaats der groote tentoon stelling. De heer Goudswaard zegde een lezing toe op de volgende vergadering. EERSTE HEEMSTEEDSCHE VERKOOP- WEEK. Het comité tot het houden van de Eerste Heemsteedsche Verkoopweek deelt ons mede, dat de tweede en derde trekking van de Ge- luksbonnenreclame resp zullen plaats hebben op Dinsdag 3 November en Donderdag 5 No vember ten overstaan van notaris Mr. J. A, de la Hayze in café-restaurant „De Hof van Heemstede aan .de Valkenburge'rlaan. VELSEN Geboorten: A M. G. BonariusComajta s. A. P. Wijfjes-van Heumen d.; C. Gomes Maas d.; A. van DiessenBlok 2d.; J. HoogendijkMenke z.: J. C. von Heitzberg Willemsen d.; M M. Smitde Ruyter z.: E. M. BoerJimmink z.; A. RijkeDijkhuizen zoon. Overleden: Johannes H. de Swart, echtg. van C. M. Koop. 43 j.; Anna P. van Gulik. wed. van M. T. Zegel 78 j. Ondertrouwd: L. J. J. Staal en C. J. Klauwers; A. Blokzijl en A. Pel; C. Welp en M. C. Bierman; D. Reehorst en C. C. Witte brood; M. M. Alles en M. Verbeek; G. Boersma en S. Pinxteren: C. Scholder en C. K Glas. Gehuwd: J. H. A. Winnubst- en I M. Bo narius; G. J. Jaspers en Th. van Veen. BEVERWIJK Noteering van den SOen October 1931. Spinazie per kist f 0.45f 0.60 Andijvie 100 str. f 1f 4. Raapstelen, 100 bos f 3 Koolrapen per zak f 1.10 Wortelen per K.G f 0.05f 0 08 Bieten per K.G. f 0.01—f 0.03 Aardappelen, klei per K.G. f 0.04f 0.06. Id. zand per K.G f 0.07 Spruitjes per K G. f 0.07f 0.10 Boerenkool per bak f 0.28f 0.30 Eocdekool per 100 f 4f 6 Wittekool per 100 f 6 Savoyekool per 100 f 5 Bloemkool per 100 f 6f 10. Uien per kilo f 0.06 Prei. per bos f 0.16f 0.25 Sla per 100 krop f 0.32 Pieterselie per bos f 0.02f 0.03 Selderie per bos f 0.02f 0.05 Appelen per Kilo f 0.09f 0.16 Peren per Kilo f 0.06f 0.18 Druiven per Kilo f 0.30f 0.44. Bevallen: W. H. Rumpingvan Meurs. z.; J. H. KousWigchert, d.: W. ManteWar- bout, z.; C. J. HienkensBoots, z.: Y. Tiche laarde Boer, z.; Th. BerghuisSchweitser, d. Overleden; J. G. de Swart, 49 j., overleden te Velsen. Ondertrouwd; Abr. Klos en Cath. Gooijer; F. J. U mm els en A. de Ruiter; M. F. Gooijer en J. M. Th. van Zijl. Getrouwd: W. Westerman en Joh. Chr. ter Hoeve; A. TT. J. Pinkse en E. M. M. Zurlohe; J. Chr. Buis en J. Brouwer. Het totaal van de inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst is f 390.137. De be grooting is sluitend zonder batig of nadeelig saldo. De rekening van 1930 sluit met een batig saldo van f 38.371. De uitkeerlng uit het Gemeentefonds is geraamd op f 93.036. Ais jaarwedde van den burgemeester is f 4300 uitgetrokken, de vorige burgemeester had het maximum van f 5200. Voor belooning van de politiedienaren is f 8775 uitgetrokken, tegen f 6075 voor 1931 Het aantal veldwachters is op 4 gebracht. De openbare verlichting za'. f 10.100 kos ten voor 1931 was slechts f 8000 uitgetrok ken. Voor onderhoud van straten en pleinen is f 12878 uitgetrokken (voor 1931 f 8894). Het subsidie voor het Burgerlijk Armbe stuur is gesteld op f 12.000 (voor 1931: f 6000i. Voor werkverschaffing f 22.000 (1931 f 4000'. Aan belastingen zijn de volgende ontvang sten geraamd: Hoofdsom grondbelasting f 11000 (ge bouwd). f 6000 (ongebouwd), 80 opcenten op de grondbelasting op gebouwde eigendom men f 11733. 20 opcenten ongebouwde eigen dommen f 1600. Hoofdsom personeele belasting f 36.200 (vorig jaar f 34.000». 80 opcenten personeele belastoing f 28.960 (vorig jaar f 27.200). 48 opcenten dividend en tantième-belasting f 14 000 (vorig jaar f 12.000) Belasting wegens de classeficatie der ge meente voor de fondsbelasting f 13.083 (vorig Jaar f 7583). Het batig saldo der gasfabriek is pro me morie uitgetrokken, evenzoo van het water leidingbedrijf. De post onvoorziene uitgaven is uitgetrok ken op f 14.786. BLOEMENDAAL HERFSTTEXTOONSTELLING IN HET PANNEKOEKENHUISJE. Heden, Zondag en Maandag wordt in het Pannekoekenhuisje de jaar lij ksche tentoon stelling gehouden van paddestoelen en bonte takken en vruchten, die de herfst oplevert. Daar de inzending paddestoelen niet zoo groot is als verleden jaar, is de uitgebreide collectie takken het voornaamste. Vrijdagmiddag maakten wij een rondgang langs deze interessante expositie. Hier ligt. een denneappel; leeggeplunderd door een eekhoorntje pn ingezonden door Dr. Thijsse. De weverskaarde staat naast de doornappel en het even giftige bilzenkruid. Van de elzen zien wij de grijze en zwarte variëteit De bekende dendroloog Leonord A. Sprin ger, heeft uit zijn herbarium een mooie col lectie geëxposeerd. Van den eik zijn niet minder dan 25 varië teiten. Kegels zijn er niet minder dan 100 van dennen, larix en pijnboom. Daar ligt de appel van de z.g. parasoleik, wiens pitten in Frankrijk worden gegeten. Nu volgt de populier in zijn 4 hoofdvormen. Hier staat een berketak. De zilveren schors heeft donkere dwarsstreepen, z.g. lenticellen voor luchttoevoer aan de levende weefsels. Karsten Thöne exposeert een hoorntj es- nest. Maar de wespen zijn gelukkig verdwe nen. De zwammen liggen weer netjes geëtiquet- teerd in al haar wonderlijke vormen tentoon gesteld. De lagere zwammen zijn eveneens rijk ver tegenwoordigd. Interessant is het mycelium van de honingzwam, bedekt met een kurk- laagje. Wie een inzicht wil in de indeeling dei- paddestoelen in Nederland, vindt een volledig schema van mevr. De Visser. De tentoonstelling Is zeer interessant. PLANNEN VOOR EEN KASGELDLEENING. HEDENMIDDAG EEN BESLOTEN ZITTING VAN DEN RAAD. Heden, Zaterdagmiddag, zal een vergade ring van den gemeenteraad van Bloemendaal in besloten zitting plaats hebben, ter bespre king van plannen voor het aangaan van een kasgeldleening. die zal moeten dienen ter financiering van den woningbouw in Bloe- mendaal-Noord en van St. Jozef en ter beta ling van den grond, die in den laatston tijd door de gemeente is gekocht. In 't algemeen zal ook besproken worden, welke financieele politiek de gemeente het best onder de tegenwoordige omstandigheden zal kunnen volgen. HET PRIJSVERSCHIL TUSSCHEN HOLLANDSCH EN BELGISCH BROOD. 3.3 CENT PER 8 ONS. Als bijvoegsel van „Handelsberichten" Is thans verschenen het rapport van de pro fessoren dr. N J. Polak en H. A. Kaag over de oorzaken van den invoer van brood uit België. Uit een vergelijking van de prijzen van het brood te Maastricht en te Luik blijkt dat het verschil in prijs tusschen Belgisch en Nederlandsch brood steeds heeft bestaan, het is zelfs grooter (geweest dan thans en toch heeft de invoer tot Augustus 1931 toe nim mer veel te beteekenen gehad. Het prijsverschil alleen kan derhalve de plotselinge toeneming van den invoer niet veroorzaken. Dat het prijsverschil vroeger niet door be langhebbenden zou zijn opgemerkt, moet uit gesloten worden geacht. Thans is de bevolking echter meer ge spitst op lage prijzen. Als oorzaken der kostprijs verschillen geven de hoogleeraren op: Directen invloed der tarwewet. per 8 ons 1,7 cent. Verdere moge lijke invloed van de Tarwewet 0,4 cent. Ver schil in loonpeil 0,4 cent. Arbeidswet en so ciale kosten 0.8 cent. Totaal 3,3 cent. Het verschil ad 3.3 cent komt overeen met het verschil tusschen de prijzen, waarvoor Maas- trlchtsch brood wordt rondgebracht (14 cent minus 5 a 6 pCt.) en waarvoor Belgisch brood te Maastricht bij den verbruiker wordt thuis bezorgd <10 cent). DE WERKLOOSHEID. HOUDING DER MODERNE ARBEIDERS BEWEGING Vrijdagavond is een vergadering gehouden van de besturen en de vertrouwensmannen der moderne arbeidersbeweging hier ter stede. De heer M. A. Reinalda gaf een uiteenzet ting van het program van den Plaatselijken Raad, inzake de actie voor de werkloozen voor de maanden November en December. Er zullen verschillende protestvergaderin gen gehouden worden. ...MERCURIl'S" Dezer dagen hield de afd. Haarlem van den Nat. Bor.d van Handels- en Kantoorbe dienden ..Mercurius" een goedbezochte le denvergadering. Aan den wegens vertrek naar elders af getreden voorzitter werd een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden voor het ve e. dat hij voor de afdeeling Haarlem heeft ge daan. De als gast aanwezige oud-voorzitter be tuigde zijn hartelijke», dank voor het hem aangeboden souvenir en sprak de beste wen- schen uit voor den bloei der afdeeling. De voordracht in dichtmaat van den se cretaris werd met onverdeelde aandacht aangehoord en een spontaan app'aus bewees dat het gebodene zeer op prijs gesteld werd. HAARLEMSCHE VETERANEN DER ARBEID ER SBEW E GING In het artikel over Ir. Daan De Clercq in de rubriek „Haariemsche veteranen der ar beidersbeweging" in ons nummer van Vrijdag komt een zinstorende uitlating voor. Er wordt vermeld dat burgemeester Iordens aan een vrouw, bewoonster eener slechte woning, had gevraagd: „Vrouwtje, ben je niet tevreden met je woning? Wat wil je dan?" Waarop de vrouw zou gezegd hebben „Néé, burgemees ter!" Achter „Wat wil je dan?" is de vraag uitgevallen: „Wil je er uit?" DE SURCé AN CE - AA NV R G E BROUWER TE HEEMSTEDE (Zie ook elders in dit nummer Nader vernemen wij, dat het totaal der schulden f 1-563.950 is. Daaronder is aan eer ste hypotheken f 850.000, aan tweede en der de hypotheken f 106.276. Er zijn verder vor deringen van de gemeente Heemstede van f 178.720 en van C Boendermaker te Heem stede van f 172.152. Het actief wordt opge geven op een totaal van f 1.971 359 aan on roerende goederen, huizen, bouwterreinen, hypothecaire vorderingen, effecten, accep ten enz. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Benoemd is tot burgemeester van Weesper- karspel W, J. A. C. Bins. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot officier van Justitie bij de rechtbank te Tiel mr. H. W. Masslnk thans substituut officier bij de rechtbank te Am sterdam. ZUIDERZEEWERKEN. Met ingang van 1 November is benoemd tot inspecteur bij het in cultuur brengen van de drooggemaakte Zuiderzecgrondcn A. Min- derhoud to Alkmaar, thans tijdelijk inspec teur. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Benoemd is tot controleerend genees kundige bij de R. V. B.. J. H. Theunisse. thans assistent-controleerend geneeskundige bij die instelling met ingang van den datum van aanvaarding zijner benoeming en met ingang van 1 Januari as. F. E. Vester. thans assistent-controleerend geneeskundige bij die instelling. R.K. GODSDIENSTIG WERK IN DE ZUIDERZEEPOLDERS. Met goedkeuring en onder bekrachtiging van Z.H. Exc. den Bisschop van Haarlem is opgericht de R.K. Zuiderzee-Stichting, waar van het doel is om onder goedkeuring van den Bisschop van Haarlem werkzaam te zijn tor behartiging van de katholieke belangen der bewoners in het droog to leggen Zuider- zee-gebied, voor zoover dit. behoort tot het Roomsch-Katholieke Bisdom van Haarlem. GEZELSCHAP SPEENHOF. In den Schouwburg Jansweg heeft het ge zelschap Speenhof Donderdag een gezelllgen avond gegeven. Behalve Koos Speenhof wa ren er zijn zoon en diens vrouw, zijn doch ter «Cesarine en de goochelaar Signée. Koos Sr. heeft de aanwezigen weer vergast op eenige zijner fijne cu geestige liedjes waar hij alleen het geheim van bezit. Een voudige, gewone liedjes met gemakkelijke wijsjes. Hij vertelde van zijn Indische reis, van zijn ervaringen in den Oost. zong met guitaarbegelciding zijn üaargemaakte vers jes, vertelde een enkele anecdote. Hij bracht nog enkele gramofoonplaten ten gehoore van melodieën, in Indic gespeeld en gezon gen door Inlandsche meisjes. Maar waar hij nog het meeste succes mee had. dat waren zijn oude liedjes van de schutterij, en van de twee aardige menschen. Een geestige pa rodie op: Ik weet niet waar ik sterven zal van Multatuii, oogstte ook een welverdiend applaus. Cesarine trad voor het voetlicht o.a. met de Eerste Klant en het half-Fransch, half Hollandsche liedje, dat haar vader voor haar optreden in de Wonderdancing gemaakt heeft. Ook haar zang en voordracht wist het weinig talrijk publiek naar waarde te schatten. De goochelaar Slnee, die het programma opende, bewees een groote vingervlugheid te bezitten. Hij verbaasde de aanwezigen met het veranderen van rijst in water, het pluk ken van guldens uit de kieeren der toeschou wers. enz. Koos Jr. was conferensicr. Hij is - met zijn vrouw gcnoc-:aam bekend. En dar men zijn liedjes en kwinkslagen appreci eerde, bewees het hem gebrachte applaus. Een avond was het van gezellige klcln- kunst, MUZIEK. Eersle gemeentelijk Orgelconcert. Het aantal der in één winterseizoen te geven gemeentelijke orgelconcerten is vergeleken bij dat van vorige Jaren, aanzienlijk vermin derd; het schaarsche gemiddelde bezoek leidde tot den maatregel der Inkrimping. Maar het eerste concert van dit seizoen mocht dan ook zoowel wat omvang als wat belangrijkheid van het programma betreft, voor twee der vroegere tellen, en hei aantal medewerkenden voor drie. Nimmer te voren hebben we bij een gemeentelijk orgelconcert een geheel instrumentaal ensemble op het podium gezien. En dit ensemble is geen ijdele stoflage ge- bleke-: maar heeft een kostelijke verrijking van het gebodene met zich gebracht. De twee deelen van het concert voor fluit en harp mogen met orgel in plaats van or kestbegeleiding wat ingeboet hebben, de schoone klank van de solo-instrumenten en het voortreffelijk samenspel van Wr.n van Hoek en^Rosa Spier caven evenveel ge not a:< de meesterlijke behandeling van het materiaal door Mozart. Bij de Bagatellen van Dvörak echter speelde het orgel geen plaatsvervangende ro'.die zijn oorspronkelijk voor twee violen, cello en orgel geschreven. Hot zUn pretontle- looze stukjes, die by al hun eenvoud toch het rasmuzikantschap van den componist verraden. Het samenspel der strijkers Fer nando Zepparoni, Louis Oostdam en Co van der Beek met den organist George Robert was ondanks de door de verwijderde opstel ling veroorzaakte moeilijkheden zeer goed. ook in hardnekkig gesyncopeerde Tempo dl Minuet to. Met het openingsstuk van het programma, de bekende Toccata, Adagio en Fuga van Bach, was de organist niet overal even ge lukkig: dc technische verzorging gaf niet steeds betrouwbare resultaten en dc regi streering leek me wat weinig afwisselend. Hei kan zijn. dat hij zich eerst moest in spelen; in de latere nummers hebben we tenminste van onzekerheid niets meer be merkt. Het belangrijkste deel van den avond kwam na de pauze: Grande Pièce sympho- nique van César Franck en Concert a cinq van Joseph Jongen. In het eerste concer teerde het orgel geheel alleen, in het tweede was hel zeldzaamheid op eer. orgelcon cert! werkeloos, en kregen we dus een werk voor kamermuziek te hooren. De be zetting van dit werk is ongewoon: fluit, harp, viool, ailvlool en cello, maar de com ponist heeft de verschillende klankindlvidu- alltelten. zeer gelukkig en smaakvol aan gewend en ze tot een bijzonder mooi klln- kend«eheel weten te vereenigen. Joseph Jon gen. directeur van het Conservatorium ie Brussel en bekend orgclvlrtuoos. slaat als componist moderne richtingen In. maar be hoort niet tot de extramlsten; vorm. har monische bouw en tonaliteit zijn in zijn werk doorgaans goed to volgen. De eischen van techniek en samenspel die dit kwintet (want zoo kan men het Concert a cinq ook noemen» aan de spelers stolt zijn zeer groot, maar de uitvoerenden bleken er volkomen boven te staan. Van degenen die hetzij in dit werk. hetzij in de voorafgcspeelde speci aal op den voorgrond traden noem ik den uitmuntenden fluitist Wlm van Hoek en de eminente harp virtuose Rosa Spier. doch. zooals gezegd, in het ensemble werkten allen als gelijkwaardige». Met de voordracht van de eigenlijk tc zel den gespeelde Grande Pièce symphonique heeft do organist ons een schoone genieting verschaft. Het stuk is in 1862 geschreven als een der ..Six Pièces pour grand Orguc". waar toe ook de bekende „Prélude. Fugue et Varia tion". de „Fantasie", do „Pastorale" en dc „Final" behooren. Het Is als een symphonic gebouwd en ver toont reeds den cyclische» vorm. die voor Franek's latere werken zoo kenmerkend is. Men kan het vcrdcelcn in: Inleiding. Allegro in sonatevorm; Andante in liedvorm, afge wisseld door een soort van Scherzo; Finale, waarin de voornaamste themas van de vorige deelen terugkeeren. De vertolking door George Robert was uit stekend. zijn registreering fijn gekozen en kleurrijk Ik hoop het interessante en mooie stuk spoedig weer eens op het programma van een orgelconcert te zien. Waar dc medewerking van Rosa Spier al leen al voldoende is om een goed bezette zaal te verzekeren, valt het niet te verwonderen dat de opkomst van het publiek nu buitenge woon groot was. Ook in dit opzicht tolde dit concert dus voor twee der vorige. Moge het met de volgende ook zoo gaan! K. DE JONG. SCHEEPVAARTBERICHTEN BroodIJk 30 Porim. Java n. New Vork. Colonjhln 30, 11 u. van Havre. 31. 9 u. van Went Indil' to Amaterdam verwacht. Dolftljd 28 v. Vancouver, n. Rotterdam. Drechtdljk, p. 29 n.tn. Deal. Rotterdam n. do Puolflokust. Flandria 30. 8 u. van Montevideo n. Banton, Buonon Ajrrea n. Amaterdam. Oontkerk 29 te Thlngtao. Japan n. Rotterdam Orestes. 28 v. Mollendo n. Arlca. Tlberlns 28 v. Kingston J. Vcendnm 28 v. New York n. Bermuda. Amntetkerk 38 te Hamburg v. Amaterdam. Baloeran 29 22 u. te Marseille. Rotterdam naar Batavia. Beet uiterdijk 29 v.in. te Norfolk v. Rotterdam Berenice 29 te Tarragona v. Barcelona. Bodegraven 30 te Antwerpen v, Hamburg. Colombia 29 18 u. v. Plymouth n. Havre, 31 v.in. te Amsterdam verwacht. Daiusterdijk 28 v. Cristobal. Paclflckuat naar Rotterdam. Dlntcldijk 30 to Rotterdam v. Vancouver. Inaulindc 30 8 u. v. Marseille, Batavia naar Rotterdam. Kola Radja 29 24 u. v. Barcelona. Batavia n. Rotterdam. Lochkatrine l to Liverpool verwacht. Pacl flckuat naar Rotterdam. Merauke. p. 30 1 u. Sngres. Batavia naar Rot terdam. M Idas 29 te Curacao v. W.-Indië, Meliskerk 29 v. Port Sudan n. Sue*. Beira n. Rotterdam. Meerkerk 28 te Colombo. Japan n. Rotterdam Nleuwkerk 30 to Hamburg v. Bremen. Nurnberg 30 v. Amsterdam n. Antwerpen. Oranjo Nassau p. 29 Oucaaant, Amaterdam n, West-Indië. I'oolau Laut 28 v. Sahang, Amaterdam naar Calcutta. Slamat 29 18 u, v. Colombo, Rotterdam naar Batavia. Sookaboemi 30 v. Rotterdam n. Batavia. Simon Bolivar p. 29 S u. Florcs, Arasterdam naar Barbados. SIkII 28 v. Rangoon n. Sumatra. Titu* 28 v. Port au Prince n. Puerto Pla' TjlkoiitMng 28 v. Manila n. Hong Kong TJIstdnne 2 8 v. Hour Kong n. Amoy. Van Houtvz 2S v. Hong Kong n. 8wst<>w. Venezuela 29 v. Curacao u. Pueito Cabelio. iVf-tTtc Antwerpen, Rotterdam u. Zuid-Alrika, LISSE DE GEMEENTEBEGROOTING. Heden is de ontwerp-begrooting voor dc gemeente LLsse voor 1932 aan de raadsleden gezonden* SURSéANCE VAN BETALING Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is aan H. Brouwer wonende te Heem stede voorloopige surséance van betaling verleend niet benoeming van Mrs. M. A. van Eek en P. J. Prinsen Geerligs tot bewind voerders. D" b°b-->'*~'ins der zaak za: plaats "neb- bca l g LI December 1931 des voor- middags 10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9