NIEUWS UIT VELSEN» IJMUIDEN EN BEVERWIJK DE TOESTAND IN DEN WONINGBOUW. DE N.-Z. HOLL. REDDINC MAATSCHAPPIJ. De werkloosheid. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD WOENSDAC 4 NOVEMBER 1931 VELSEN. In totaal 10484 woningen. Meer woningen dan gezinnen. Dc woningen in de zoogenaamde „40". Hel materiaal in uitstekenden staat. De trek naar Velsen is clen laatsten tijd heel sterk. Jaren geleden konden de wande laars zich rustig in de duinen verpoozen en de kinderen konden er naar hartelust stoeien. Uit niets bleek dat binnen afzienbaren tijd een groot gedeelte der vrije natuur in Velsen zou verdwijnen en overal de woningen als bij tooverslag uit den grond zouden ver rijzen. Maar de rust verdween spoedig. Eerst re- De woningen van Patrimonium. den karren af en aan beladen met bouwma terialen, later gevolgd door zware vracht auto's Aan den overkant van het Noordzee kanaal verrezen groote fabrieken zooals de Hoogovens, de stikstoffabriek en de bouw van de nieuwe centrale, zou naar het scheen, het aantal werken aan de overzijde afsluiten Ook dit werd niet bewaarheid, want men begon al weer aan den bouw van de cement fabriek, welke nu ook geheel voltooid en in bedrijf gesteld is. Hoofdzakelijk door de stichting van deze fabrieken vestigden zeer vele arbeiders zich te Velsen en maakte de woningbouw zoo'n enormen voortgang. Hierbij komt nog het groote aantal forensen uit Amsterdam, dat zich hoofdzakelijk te Santpoort, Driehuis en aan den Zeeweg vestigde. Nu zijn reeds de meeste woningen be woond en die welke niet gereed zijn, zullen spoedig bewoond worden. In de gemeente zijn 5 woningbouwvereni gingen. waarvan de woningstichting „Patri monium" geen woningen meer onder haar beheer heeft. De woningen van deze woning stichting verkeerden in een minder goeden staat van onderhoud. Zij zijn in beheer bij de woningbouwvereniging „Velsen" gegeven Er is thans nog geen aanleiding te vreezen, dat het toegestane crediet van f 90 000 niet toereikend is, terwijl men in Mei 1932 met de reparatie gereed hoopt te komen. Door de bouwvereniging wordt 50 pet. van de kosten vrijwillig gedragen. De huren van deze wo ningen varieeren van f 4.05 tot f 6 per week. Bij de woningbouwvereniging „Velsen" zijn plannen in bewerking tot den bouw van 95 woningen (waaronder 3 winkelwoningen) aan de Noorderlaan te Velsen (N De bouwkosten worden geraamd op rond f 3000 per stuk en de huren worden gedacht te bedragen van f 4.75 tot f 6-25 per week. Door het bedrijf Openbare Werken zijn in 19261927 aan den Tusschenbeeksweg te IJmuiden 35 woningen en aan de Noorder laan te Velsen 48 woningen gebouwd. Deze woningen zijn in exploitatie bij de woning bouwvereniging „Velsen" en de huren be dragen gemiddeld f 5 per week. Het eerste woningcomplex bestaande uit 14 woningen en liggende aan de Rijpstraat, Willem Ba- rendszstraat en Mahusstraat werd in 1915 gebouwd door de woningbouwvereniging „Velsen" te Velsen. In het jaar 1930 zijn door Openbare Werken 19 woningen voor ouden van dagen gebouwd en gereed geko men. De huren van deze woningen, welke zeer aardig aan de Eschdoornstraat gelegen zijn met een mooi grasgazon voor de huizen, be dragen f 3.50 per week. Deze woningen zijn eveneens in beheer bij de woningbouwver- eèniging „Velsen" gegeven. Er bestaan thans nog geen plannen tot aanbouw van meer van deze woningen, hoe wel het aantal gegadigden dat der beschik bare woningen overtreft. In de gemeente zijn nog 41 onbewoonbaar verklaarde woningen aanwezig, welke mee- rendeels voor berg- of pakhuisruimte wor den gebruikt. Thans zijn in de jongste raadsvergadering de woningen Hoofdstraat No. 492 en 494 te Santpoort onbewoonbaar verklaard, omdat deze woningen door te kleine ruimte, last van vocht en onvoldoen den staat van onderhoud, enz. niet meer aan de eischen van bewoonbaarheid voldoen. De huur van een dezer woningen bedroeg f 2.50 per week. terwijl de andere onbewoond was. Het verhuurde perceel bestond uit ka mer met bedstede, portaal en zijruimte (14 M2. totaal) en het onbewoonde perceel uit: kamer met bedsteden, achterhuis en portaal (22 M.2 totaal). Indien hiertoe geen bijzondere aanleiding bestaat, wordt geen der onbewoonbaar ver klaarde woningen afgebroken. Betreffende de zoogenaamde „Veertig" zijn onderhandelingen loopende om tot algeheele verbetering der woningen te komen. Dat dit meer dan tijd wordt bewijst ne venstaande foto wel het best. In deze wonin gen, beneden bestaande uit: 2 kamers en een heel klein keukentje en boven uit even eens 2 kamers en een keukentje en welke woningen nog in tweeën bewoond zijn, wo nen in de benedenwoning b.v. een gezin met 7 kinderen, waarvan er 4 in een ledikant of bedstede liggen en in de bovenwoning een gezin met 2 kinderen. De benedenwoning doet aan huur f 3.20 en de bovenwoning f 2-50 in totaal dus f 5.70 per woning. Als men nu nagaat, dat de woningen welke onder beheer van een woningbouwvereeni- ging staan varieeren van f 4.05 tot f 6 per week, dan doet de prijs van pl.m. 'f 5.70 per woning toch wel eenigszins vreemd aan Betreffende deze zoogenaamde „Veertig" zijn onderhandelingen loopende om tot al geheele verbetering der woningen te ko men. Wordt hierover geen overeenstemming bereikt, dan zal waarschijnlijk het voorstel tot onbewoonbaarverklaring volgen, hetwelk een groote uitkomst zal blijken te zijn. In dit jaar werden tot 15 October 295 bouwvergunningen verleend en kwamen tot dien datum 425 woningen gereed. De huur prijs van deze woningen is van f 625 per week en hooger. In het geheel kwamen tot 15 October van dit jaar 12 woningen te ver vallen door slooping, 8 woningen door ver bouw en twee door onbewoonbaarverklaring. Thans woont geen enkel gezin meer in een onbewoonbaar verklaarde woning. Overeenkomstig artikel 35 der woningwet (oud) zijn in October 1929 gronden aange kocht aan de Noorderlaan tot een bedrag van ruim f 51.000. Tot 15 October werden in dit jaar 16 vergunningen verleend tot het inrichten van gedeelten van woningen tot winkels. Daarbij werd de eisch gesteld, dat minstens 40 M2. bewoningsoppervlakte aan wezig moest blijven. De voorraad woningen bedroeg op 15 Oc tober van dit jaar 10484 stuks, doch op het oogenbük zijn er meer woningen dan gezin nen in de gemeente Velsen. Het is nog een der moeilijkste vraagstukken van den tegen - woordigen tijd om huizen te bouwen met lager huren dan die, welke voor cie verschil lende vereenigingen thans geldende zijn. Een allen bevredigende oplossing is in dezen nog niet gevonden. Wat het uitbreidingsplan betreft, kunnen wij mededeelen, dat dit het bureau van Open bare Werken heeft verlaten en bij het Ge meentebestuur ingediend is. JONG HERVORMDEN. Voor de Vereeniging van Jong Hervormden zal op Maandag 9 November in het Gebouw voor Christelijke belangen te Velsen optreden de oud-zendeling H. Bijkerk, die bij lichtbeel- de nzal vertellen over zijn arbeid op Nieuw Guinea. Oproeping tof vorming van een plaatselijk steuncomité. Door den Burgemeester en den Wethouder voor Sociale Zaken wordt een circulaire on der de ingezetenen verspreid van den vol genden inhoud: „Zooals u bekend is wordt in dezen tijd van crisis en werkloosheid door de gemeente ge zorgd voor een groote schare van werkloozen en steunbehoevenden. Deze steun kan echter niet zoodanig zijn, dat het niet gewenscht is, daarnevens in een nader te bepalen vorm hulp te verleenen. Ook blijft er nog een groo te schare over, die niet in de termen valt om steun van de gemeente te kunnen genieten, doch die hulp eveneens van noode heeft. Het komt ons daarom gewenscht voor, over te gaan tot het oprichten van een plaatselijk steuncomité, dat in de nooden van de door ons bedoelde personen mede zal trachten zooveel mogelijk te voorzien. Ieder die dit met ons eens is en met onze gedachten sympathiseert, wordt vriendelijk verzocht aan een der ondergeteekenden daar van mededeeling te doen, opdat zij daarna over kunnen gaan tot het bijeenroepen van een vergadering, waarin een en ander kan worden besproken en vaste plannen kunnen worden gemaakt. Spoed is in deze zeer ge wenscht". Wij komen op deze zeer sympathieke daad van den Burgemeester en den Wethouder van Sociale Zaken nog nader en uitvoeriger terug. DE BOUW VAN HET NIEUWE SLACHTHUIS. STOPGEZET? Naar wij vernemen is men met proefheien van het nieuwe openbaar slachthuis gereed gekomen. Hierover zal eerstdaags rapport uit gebracht worden. Het is echter nog lang niet zeker, dat men den bouw van het nieuwe slachthuis begonnen zal worden, aangezien de bank, waarmede de gemeente in relatie staat, er bij de gemeente op aangedrongen heeft, de verschillende werken te doen stop zetten. Men deelde ons mede, dat het college van B. en W. zich nog over deze wenk zal be raden. IJMUIDEN AANRIJDING. Op den hoek Wijk aan Zeeërweg—Reinier Claessenstraat heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door S. te IJmuiden. Laatstgenoemde werd door deze aanrijding gewond, zijn motorrijwiel werd ernstig be schadigd. HET NIEUWE KANTOOR VAN DE CIIR. HAVENARBEIDERS. Naar men ons meedeelt zal het nieuwe ge bouw van den bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, waar tevens een schaft lokaal in gevestigd zal worden, op 20 Novem ber a.s. in gebruik genomen worden. De opening zal een eenigszins officieel ka rakter dragen. OPGELEGD. De stoomtrawler „Protinus" IJm. 85 is we gens de geringe uitkomsten der visscherij op gelegd, Nu de winter weer in aantocht is en de stormen langs de kust gieren, hebben wij ons tot de Noord-Zuid-Hollandsche Redding Mij gewend om te informeeren naar den toe stand. Ons werd verzekerd, dat het materiaal zich in uitstekenden staat bevindt. Geregeld vindt inspectie plaats door den magazijnmeester en een deskun digen commissie waarin o.a. 2 oud zeelieden zitting hebben terwijl er ook voortdurende controle is van den secretaris en adjunct-secretaris van het hoofdbestuur. De strand-reddingbooten worden eenige ma len per jaar geprobeerd .terwijl de motorred dingboot, de Neeltje Jacoba eenmaal in de veertien dagen uitvaart. Het materiaal bestaat uit: IJmuiden- Noord en LJmuiden-Zuid, elk een strand-red dingboot op wagen met een lijnwerptoestel en IJmuiden-Haven, een motorreddingboot, de Neeltje Jacoba met een draadloos zend- en ontvangtoestel en een ontvangtoestel bij de kustwacht. De commissieleden kunnen van uit hun huis per telefoon via het postkantoor met de boot spreken en bevelen geven. Hier zijn proeven meegenomen, die geslaagd mogen heeten. Het vuurpijlsysteem zal geleidelijk worden af geschaft en vervangen door mortieren die ko gels uitschieten. Deze laatste kunnen licht gevend gemaakt worden, zoodat ze 's nachts ook te gebruiken zijn. Die mortieren bieden het voordeel, dat ze 4.500 M. ver kunnen schieten, zuiverder en met grooter trefkans dan de vuurpijltoestellen, die aan veel afwij kingen door den wind onderhevig zijn. Het lijnwerptoestel kan officieel een af stand van 300 M. overbruggen, doch onze des kundige zegsman achtte 250 M. den uitersten afstand. De motorreddingboot heeft voordeelen boven de roei-reddingbooten. Er is in de eer- Het Duitsche s.s. „Heinz W. Kunstmann" ligt momenteel te Lulea in lading om een vólle lading ijzererts van c.a. 8500 tons be stemd voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden in te nemen. N.V. NED. STOOMVISSCHERIJ. In de te Amsterdam gehouden jaarverga dering der N.V. Nederlandsche Stoomvis- scherij werd besloten geen dividend uit te keeren. HET AUTOVERKEER BIJ SCHOLEN Men schrijft ons: In de laatste vergadering van den gemeente raad heeft de heer Vermeulen gewezen op het gevaar van het rijden van auto's nabij de scholen. Hij zei, dat bij verschillende scholen bordjes geplaatst zijn met het opschrift „Langzaam rijden", doch niet bij elke school. Speciaal wees hij op 't gevaar nabij de Insin- ger bewaarschool. Terecht vroeg hij, of dit plein, althans tot na de schooltijden niet af gesloten kon worden voor het verkeer. Wij willen dit nog eens onderstrepen. Nog Maandag zagen wij met zand beladen auto's juist terwijl de Insingerbewaarschool uit ging ste plaats veel meer ruimte in voor de schip breukelingen een 3540 personen kunnen er in geborgen worden en verder bedraagt het bedienings- en reserve-personeel slechts het getal van 68 mannen, terwijl de gewo ne strandreddingboot 1214 man telt. Bo vendien is het vaak voorgekomen dat de red ders, bij het schip gekomen, moe waren door het roeien door de branding. Toch handhaaft men ook de strandreddingbooten, daar men hiermede ook over ondiep water kan gaan. Men is nu voor alle toestanden gewapend. De oude regel luidde, dat er alleen hulp verleend werd bij stranding. Thans vaart de motor reddingboot ook uit voor hulp aan schepen binnen een gebied van 20 mijlen van de kust, en eveneens bij noodlandingen of verongelukken van vliegtuigen op zee. Met de vliegkampen zijn overeenkomsten tot samenwerking gesloten. Want vliegtuigen kunnen groote diensten bewijzen, vooral op het gebied van verkenningen. Zij kunnen de juiste plaats aangeven, de waterstroomingen aanduiden, melden of er nog levende wezens aan boord zijn er of uit een wrak gevaarlijke balken steken. De streek ten Noorden van IJmuiden staat in verbinding met de Kooy, en bezuiden IJmuiden met Soesterberg. IJmuiden zelf is een grensgeval, dat naar gelang de omstandigheden of bij de Kooy of bij Soesterberg hulp haalt. Heeft de Bilt geseind: Weest op uw hoede dan mag de schipper van de motor-redding boot de plaats niet meer verlaten. Bij storm ligt de boot ook niet meer in de haringhaven, doch aan den kop van de visschershaven. Er is dan wacht aan boord, zoodat ze onmiddel lijk uit kan varen in geval van nood. De reddingbooten mogen alleen menschen redden, geen goederen. Want dan zou men komen op het gebied der bergingsmaat schappijen. '''k&ffc*—: -f .-/• Hf;*,. AMATEURFOTOGRAFEN. Dinsdagavond vond een vergadering plaats in „Suisse" van de Beverwijksche Amateur- Fotografen Vereeniging. In deze bijeenkomst werd hoofdzakelijk gesproken over de werk- avonden der vereeniging. Besloten werd om een leider aan te zoeken, teneinde een vaste lijn in de werkzaamheden der leden te krij gen. Als leider werd benoemd de heer P. Koster, die zijn benoeming aanvaardde. De jaarvergadering werd vastgesteld op 18 No vember. AANRIJDING. Op het gevaarlijke verkeerspunt Adrichem- straat-Meerstraat ontstond een botsing tus schen twee transportauto's respectievelijk toebehoorende aan V. en R. te Beverwijk. Hoewel de kracht der aanrijding vrij hevig was, bleven de bestuurders ongedeerd. Een der vrachtauto's bekwam echter belangrijke schade. De politie maakte tegen een der be stuurders procesverbaal op, wegens het niet verleenen van voorrang aan het van rechts komende verkeer, Dc woningen voor. ouden van dagen. AANVOER PEKELHARING. De stoomtrawler .Petrus Paulus" IJm. 266 kwam aan den Rij ksvischafslag met 30 last pekelharing, waarna hij ging afsnijden even als de stoomtrawler „Flora" IJm. 501. Beide stoomtrawlers varen onder directie der Ver- eenigde Exploitatie Maatschappij. „VARIA". Door buitengewone omstandigheden is de tooneelvereenlging „Varia" niet in staat op 10 November zelf haar leden een uitvoering aan te bieden. Zij heeft zich daarom de mede werking verzekerd van Mevrouw Charlotte Kohier uit Amsterdam, die zal voordragen „Stervend Europa" van Iwan Coll, in de ver taling van Mr. E. Straat. Ongetwijfeld zal het een kunstvolle avond worden. TENTOONSTELLING. Er heeft zich een voorloopig comité ge vormd bestaande uit een vertegenwoordiger der afd. N.-Holland der Ned. Mij. tot bevorde ring der tandheelkunde, van het ziekenfonds Velseroord", Velsen's Ziekenfonds, het Nuts- departement IJmuiden en de afd. IJmuiden- Velsen van „Volksonderwijs", teneinde van 19 tot en met 22 November te IJmuiden-Oost een tentoonstelling te organiseeren op het gebied der mondhygiëne en tandverzorging, gecombineerd met populair wetenschappe lijke lezingen en filmvertooningen. Om tot dit doel te geraken wordt op Vrij dag 6 November in de lunchroom „Eyntho- ven" een bijeenkomst belegd. Na een gedetailleerde uiteenzetting der olannen, de organisatie en globale begrooting van kosten, kan het uitvoerend comité be noemd en de verdere voorbereiding getroffen worden. SCHEEPVAARTNIEUWS Het Engelsch s.s. „The Monarch" is Dins dagnacht met een volle lading ruwyzer van het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, naar Enge land vertrokken. Het Duitsch s.s. „Elise Schulte" is Woens dagnacht na lossing harer lading ijzererts aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, in bal last naar Emden vertrokken. Het Grieksche s.s. .„Marathon" hetwelk eenige maanden in de Amsterdamsche haven opgelegd was, is Maandagavond onder Turk- sche vlag genaamd „Kosti" in ballast naar Antwerpen vertrokken. Het Duitsche s.s. „Werner Kunstmann" is Dinsdagmiddag met een volle lading ijzererts van Lulea voor het Hoogovenbedrijf, te IJmui den, vertrokken, en wordt a.s. Zondag te IJmuiden verwacht. Het Grieksche s.s. „Korïanna" is Dinsdag morgen met een volle lading graan van San Nicolaas voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te Jmuiden met een diepgang van 79 d.M. Het Engelsche s.s. „The Emperor" wordt heden van Rouan verwacht teneinde aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden een volle lading ruwijzer voor Engeland in te nemen. en 't geheelè plein dus vol kleine kinderen was dit plein oversteken. En geweldig toete rend en stuivend vliegen de jonge bestuur ders dan langs de straat. En dat terwijl er naast de Edisonstraat ligt en zij die straat evengoed kunnen doorrijden. In het belang der kleine kinderen wordt het tijd, dat het gemeentebestuur den gevraagden maatregel toepast, vóór er ongelukken gebeurd, zijn. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.25—f 0.90. Griet per 50 K.G. f 52—f 28. Tongen per K.G. f 2.15f 1.35. Groote schol per 50 K.G. f 41f 36. Middelschol per 50 K.G. f 43—f 41. Zetschol per 50 K.G. f 41—37 Kleine schol per 50 K.G. f 38f 15. Schar per 50 K.G. f 17—f 16.50 Tongschar per 50 K.G. f 54f Rog per 20 stuks f 21f 16. Vleet per stuk f 4.40f 3.40 Pieterman en poon per 50 K.G. f 10f 8.50 Groote schelvisch per 50 K.G. 57f 45. Middelschelvisch per 50 K.G. f 44f 33 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. i 27~- f 18. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 15.50f 8.701 Kabeljauw per 125 K.G. f 82f 51. Gullen per 50 K.G. f 25—f 6.20 Leng per stuk f 2f 0.68 Heilbot per K.G. f 2.10—f 1.25 Wijting per 50 K.G. f 7.60—f 5. Koolvisch per stuk f 1.67f 0.57. Makreel per 50 K.G. f 9—f 5.85 Versche haring per kist 9f 4. BE S OMMIN GEN. Heden waren aan den Rijksvisdhafslag 14 stoomtrawlers en 2 loggers. De besommingen waren: Manden Trawlers: 370 Oceaan n f 3100. 360 Derica XIV f 3300. 695 Ewald f 5700. 400 Balder f 4000. 345 Alma f 3400 480 R.O. 9 Wielingen f 4100. 80 Johanna IJm. 107 f 1900. 245 Maria f 4500. 55 Mascotte f 1900. 50 Hoop f 1700. 370 Liesbeth Betty f 4200. 900 Eendracht I f 4700 1000 Gerard f 6900. 60 Jenny Elsa f 2500. Loggers: R.O. 1 f 870, K.W. 169 f 920. Pekelharing (gedeeltelijke lading) Flcura f 1712; Petrus en Paulus f 1334, K.W. 39 f 393. ZENDINGSBAZAR. In de achterzaal der Bethlehem-Kerk is Dinsdagavond een zendingsbazar geopend, georganiseerd door de Zendingskrans Johan- nette. Verkocht werden handwerken ten bate der zending. Ook heden, Woensdagmiddag is deze bazar nog tot 6 uur geopend. BEVERWIJK

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14