BUITENLAND. Nieuws uit Engeland, Frankrijk en Mandsjoerije. België. Stofzuigert uis MAERTENS VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 4 NOVEMBER 1931 TWEEDE Bi AD Het Engelsche Parlement voor het eerst bij een.Een formeele zitting. MacDonald is nog steeds met de vorming van de regeering bezig. -Bedachtzaamheid t. a. v. de douane tarieven? De Fransch-Duitsche onderhande lingen i.z. de schulden geopend. Verontrus tende mededeelingen uit Mandsjoerije. Kans op complicaties weer gestegen? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Von Hoesch. De beide Huizen van het Engelsche parle ment, het Lagerhuis en het Hoogerhuis, zijn Dinsdagmiddag bijeengekomen in geheel ge- wyzigden vorm. MacDonald en Baldwin ont vingen bij hun binnenkomst een ovatie van de tallooze aanhangers der regeering. De voornaamste taak van het Lagerhuis bestond in het kiezen van een speaker. De speaker van het ontbonden Huis, Fitzroy, werd herkozen. MacDonald is intusschen nog steeds bezig met de samenstelling van een grootere re geering. De „News Chronicle" zegt te weten, dat het vrijwel vast staat, dat Neville Cham berlain niet zal worden benoemd tot minis ter van Financiën. Het zou zelfs niet vast staan of een conservatief voor deze functie wordt aangewezen. Men noemt den naam van den liberaal McKenna. Men leidt uit dit bericht af, dat de regeering uiterst be dachtzaam ten aanzien van de douane tarieven te werk zal gaan. Sir Austen Chamberlain die in de Natio nale regeering minister van Marine was, heeft in een brief aan Baldwin verzocht te mogen aftreden om plaats te maken voor een jongere. Intusschen is Sir John Simon met alge- meene stemmen tot leider der nationale li berale partij gekozen. Er is vergadering ge houden van de drie liberale groepen in het Lagerhuis: de groep-Samuel, de groep-Simon en de groep-Lloyd George. De Britsche araadlooze dienst wist daar na te vertellen, dat Sir Herbert Samuel tot leider der liberale partij zou worden ge kozen in de plaats van Lloyd George, die geen herbenoeming wenscht. De Fransche Kamer zal op 12 November bijeen komen. De ministerraad heeft heden besloten, nadat Laval verslag had uitge bracht van zijn Amerikaansche reis. De mi nister van Financiën Flandin legde een wetsontwerp voor inzake nieuwe bezuiniging op de nationale bewapening. Dit voorstel wordt onmiddellijk aan de Commissie van Financiën toegezonden, opdat het debat in de Kamer zoo spoedig mogelijk kan begin nen. Intusschen heeft de Dultsche gezant Von Hoesch al druk met Laval, Briand en Flan din geconfereerd. Ook aan Von Hoesch werd verslag uitgebracht van de Amerikaansche ervaringen en werd onderhandeld over een vervanging van het thans loopende Hoover- moratorium door het regime Yung. Belang rijk is, dat de „Liberté" naar aanleiding van het Fransch-Duitsche onderhoud opmerkt, dat Laval den Duitschen gezant heeft ver zocht nauwkeurig omlijnde voorstellen in te dienen en dat Von Hoesch in staat is ge weest direct aan dezen wensch tegemoet te komen. Duitschland zou volgens dit blad pogingen doen allereerst het probleem der credieten op korten termijn tot oplossing te brengen, terwijl daarna de kwestie der be talingscapaciteit aan de orde zou komen. Terwijl de Duitsche en Fransche regee- ringsvertegenwoordigers bijeen kwamen, hielden, onder voorzitterschap van Breuning de Fransche en Duitsche experts van de nieuwe economische commissie in Berlijn een vergadering. De Duitsche Rijkskanselier deelde mede dat de commissie, overeenkomstig de tus- schen beide regeeringen overeengekomen werkverdeeling, in vier ondercommissies is gesplitst, waarvan de eerste commissie weer in twee afdeelingen is onderverdeeld. De eerste subcommissie zal zich bezig houden met de bestudeering van de algemeene eco nomische betrekkingen tusschen de beide volken. De voornaamste taak van de eene afdeeling is het Duitsch Fransche handels verdrag. de andere afdeeling zal zich in het bizonder bezig houden met de particuliere overeenkomsten op economisch gebied, zoo als cartels e. d. De sub-commissie zal verkeerskwesties (spoorwegen, binnenscheepvaart, groote vaart en luchtverkeer) behandelen. De derde subcommissie heeft tot taak de bespreking der kwestie van de vorming van belangen gemeenschappen. terwijl de vierde sub commissie het probleem der samenwerking in het buitenland zal behandelen. Verontrustend zijn de berichten uit China. Uit Tokio wordt bericht, dat een lid van het Japansche ministerie van oorlog tegenover journalisten heeft verklaard; ..De oorlog tusschen Japan cn China moet noodzakelijk uitbreken, ondanks alle pogingen van den Volkenbond en de mogendheden. Wanneer men er in slaagt thans den oorlog te ver mijden, zal die zeker binnen een paar jaar uitbreken". Een dergelijke uitlating moet men natuur lijk met de noodige voorzichtigheid bekijken. Zij kan het gevolg zijn van nationalistische en militaristische drijverij en mag niet aanstonds op rekening van „het ministerie van oorlog" geschoven worden, omdat de zegsman zeer vaag omschreven wordt, als „een lid van J het Japansche ministerie van oorlog". Belangrijker is een bericht van de „Daily Telegraph Service" aan „De Tel.", volgens hetwelk de komst van Japansche troepen te Soepingkai ter bescherming van de herstel lingswerken aan de spoorbrug over de Nohni- rivier, die Indertijd door de Chineezen werd opgeblazen, als de belangrijkste gebeurtenis beschouwd moet worden die sinds de be zetting van Zuid-Mandsjoerije heeft plaats gehad. Zes treinen met afdeelingen infante rie. cavalerie, artillerie, ingenieurs, marco nisten en Roode Kruissoldaten een troe penmacht van 3000 man zijn namelijk naar het Noorden overgebracht. De Japan ners hebben alle stations ten Westen en Noorden van Soepingkai bezet om zich tegen flankaanvallen van de zijde der bandieten te beschermen. Tevens zijn Japansche spoor wegambtenaren, eveneens met bovenge noemde troepentreinen, naar Taunan ver voerd. Van alle stations waaien thans Ja pansche vlaggen. De manoeuvre, die ten deele gerechtvaar digd schijnt, door het welig tiei-ende Chinee- sche banditisme in Mandsjoerije, zou wel eens gevaarlijke complicaties kunnen opleveren. L. A. De taalkwestie. Wetsontwerp in eerste lezing aangenomen. BRUSSEL. 3 November (V.D.1 De se- naat heeft hed enin eerste lezing het wets ontwerp aangenomen, waarbij de omgangstaal in de middelbare scholen in Vlaanderen Vlaamsch en in Wallonië Fransch zal zijn. Het staat den leerlingen vrij een tweede taal te leeren, dit mag dan echter alleen Fransch of Vlaamsch zijn. Duitschland. Nu Laval weer in Parijs is. Tusschen de leden der rijksregeering zijn weder besprekingen gevoerd met betrekking tot de buitenlandse he credieten op korten termijn. De Duit-sche gezant te Parijs von Hösch, is weer uit Berlijn vertrokken. On middellijk na Laval's terugkeer zal hij met den Franschen premier een onderhoud heb ben. Aangenomen mag worden, dat von Hösch voorstellen der rijksregeering aan Laval zal overbrengen. Naar te Berlijn verluidt, moet een dezer voorstellen betrekking hebben op de credie ten op korten'termijn ten beloope van M. 7 milliard welke binnen een tijd van tien jaar in jaarlijkschen termijn en van Mk. 700 mil- lioen afgelost moeten worden, aldus „de Tel." In totaal worden de in Duitschland uitstaan de credieten op korten termijn op Mk. 11.5 milliard geschat. Daaronder zijn echter Mk. 4.5 milliard rembourscredieten of wel credie ten, die van een zoodanigen aard zijn. dat zij om economische redenen niet onder de „Still halte"-overeenkomst kunnen vallen. Voor de resteerende Mk. 7 millard moet echter een overeenkomst worden getroffen, die met de Duitsche handelsbalans en de opnemingsca paciteit der overige landen voor Duitsche goederen rekening houdt. Engeland. De Ronde Tafel Conferentie. LONDEN, 3 November (VD.) De Eerste Minister, heeft besprekingen gehad met Lord Sankey, Sir Samuel Hoare, Aga Khan en Sir Sapru. Hedenmorgen hebben o.a. Gandhi en Pun dit een bezoek aan MacDonald gebracht. Verwacht wordt dat de Eerste Minister gedurende zijn korte vacantie te Lossiemouth de moeilijke punten van het In'', "he vraag stuk ernstig zal bestudeeren. Troepen naar Kashmir. LONDEN. 4 Nov. (V.D.) Uit Delhi wordt gemeld, dat troepen worden gezonden naar den inboorlingenstaat Kashmir, teneinde al daar de orde te handhaven. Maharadja Sir Hari Singh is van meening, dat de troepen van den staat niet krachtig genoeg zijn om dendreigenden toestand ontstaan door den opmarsch der Muzulmannen uit den Pedsjab naar Kashmir, meester te blijven. Oostenrijk. Lijdelijk verzet bij het post- en tel e graafverkeer. WEENEN, 3 Nov. (V.D.) Dinsdagmid- dag hebben de arbeidersorganisaties voor het post- en telegraafkantoor besloten alle mid delen aan te wenden tegen de voorgenomen salarisverlaging. Als eerste maatregel is be sloten alle middelen aan te wenden tegen de voorgenomen salarisverlaging-Als eerste maatregel is besloten tot het toepassen van lijdelijk verzet, ingaande op Dinsdag te mid dernacht. Letland. De regeering-UImanis af getreden. RIGA, 3 November (T.D.) N. a. v. de Dinsdag plaats gehad hebbende opening van het nieuwe parlement is de regeering Ulma- nis afgetreden. De regeeringsvorming zal thans worden opgedragen aan de sociaal-democraten. LETTEREN EN KUNST Het Tooneel te Amsterdam. Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel De Kapitein van Köpenick. Het is al weer 25 jaar geleden, dat het schoenmakertje Wilhelm Voigt voor de meest groteske tragi-komedie zorgde, die er ooit werd opgevoerd. De naam van het stadje Köpenick, waarvan vroeger bijna niemand had gehoord, werd dank zij hem een sym bool en hij plaatste zich zelf door één enke le geniale daad in de galerij van wereldbe roemde mannen. De tragiek van de komedie had zich achter de muren van gevangenis sen, slaapsteden en politiebureaux afge speeld, het komische slot ging in het open baar voor het oog van heel de wereld en werd van Noord tot Zuid en van Oost tot West tot een daverend lachsucces. In die slot-acte was Wilhelm Voigt de held en werd een heel volk de zotskap opgezet. Het nie tige schoenmakertje, dat meer dan zijn halve leven in de gevangenis had doorge bracht, had de psyche van zijn landgenooten doorschouwd als geen ander en hij heeft een heel systeem voor eeuwig belachelijk gemaakt. Le ridicule tuezoo ooit, dan heeft Wilhelm Voigt dit met zijn verovering van het stadhuis van Köpenick bewezen. Een „Duitsch sprookje" noemt Carl Zuck- mayer zijn „Kapitein van Köpenick", waar in hij in 18 verschillende tafereelen de ge schiedenis van Voigt voor ons laat afspelen. Een voorbeeld van „Zeittheater" in den besten zin van het woord, waarom daar van ben ik zeker Amsterdam zich in de komende weken kostelijk amuseeren zal. In dit stuk spiegelt zich even goed als in „L'Affaire Dreyfes" een heel tijdvak af. Wanneer het enkel fantasie was, zouden wij gezegd hebben: een allergeestigste satire met een meesterlijke trouvaille. Met de her innering aan de komedie van Köpenick wordt dit sprookje een stuk werkelijkheid en stelt het het militaristische Duitschland, zooals het was en eigenlijk nog altijd is men denke aan Harry Domela en de veraf goding van de uniform door nog steeds mil- lioenen Duitschers in het felste licht. Carl Zuckmayer had aan de geschiedenis van Wilhelm Voigt niets toe te voegen of er van af te laten om tot zijn voortreffelijk geslaagde tragi-komedie te komen. „De historische feiten zijn alleen aanleiding tot dit stuk; de stof en de figuren zijn volkomen vrij behandeld" lezen wij in het programma. Dit moge waar zijn., in kern en wezen is dit stuk van Zuckmayer heel zuiver en daar om ook historisch. Maar het stuk is meer dan historisch alleen; het geeft tevens de tragiek van den uit de gevangenis ontslagene, die overal zijn hoofd stoot, omdat hij geen pa pieren kan overleggen en daardoor telkens weer tot de misdaad vervalt. Voigt is van goe den wille, hij is de man, die geen werk kan krijgen, omdat hij geen papieren bezit en geen papieren krijgt, omdat hij geen werk heeft. Zoo draait hij aldoor in een vicieusen cirkel rond en botst voortdurend tegen de ondoordringbare muren van het ambtenaar- lijk formalisme en de al even harde muren van de onmeedoogende maatschappij .Er is in dit stuk ondanks zijn 18 wisselende tafereelen een sterke eenheid. Voigt is en blijft de tragi komische hoofdpersoon, maar tegelijk geeft het een lachwekkend en toch nooit ver wrongen beeld van het militairisme veraf godend Duitschland van het voor 25 jaar. Er zit in de ontwikkeling van de handeling, van Voigt's ronddwalingen tot zijn histori sche daad de verovering van het stadhuis van Köpenick een strakke, steeds stijgen de lijn en een volkomen logische gedachte. Voigt ziet overal om zich den eerbied voor de uniform. Wanneer hij zelf niet slagen kan om een paspoort en andere papieren te krij gen. dan zal de uniform misschien den weg banen tot de bureaux, waar de mensch zon der meer niet kan binnendringen. Want voor de uniform buigt immers elke Duitscher. En wanneer Voigt in de hall van het Schlesische Station uit het closet voor „mannen", waarin wij hem als het sjofele schoenmakertje heb ben zien verdwijnen, als „kapitein terug keert al is het dan ook als een maskerade- kapitein op een dubbeltjes-bal vangt zijn triomfantelijke tocht aan. De stations-amb tenaren staan plots stram in de houding, zoo dra hij hem maar even aanblaft, de kruier draaft voor hem en een ieder buigt en knipt voor dezen met de kapiteinsuniform omhan gen vogelverschrikker. En daarmee heeft Zuckmayer op voortreffelijke wijze ook in zijn stuk de twee groteske tafereelen op het Stad- huis van Köpenick voorbereid. Want bij een dergelijke slaafsche mentaliteit en een zoo stomme aanbidding van de uniform wordt alles mogelijk, zelfs de gevangenneming van den burgemeester van Köpenick en het be slag leggen op de gemeentekas door den ont slagen tuchthuisboef, die er als apotheose op volgt. Carl Zuckmayer heeft het geen moment zooals A. M. de Jong in Frank van Wezel's Heldendaden in overdrijving of carrica- tuur gezocht en hij behoefde dit om het mili tairisme belachelijk te maken ook niet te doen. In de geschiedenis van Voigt alleen ligt immers reeds het lachwekkende. Wanneer Zuckmayer iets maar had aange zet of aangedikt, zou hij er zijn „Duitsch sprookje" schade mee hebben gedaan. Een prachtige vondst bij voorbeeld en volko men passend in het tijdsbeeld is het, om den echten kapitein Von Schlettow door een politie-agent te laten inrekenen, wanneer deze officier in civiel eekleed een soldaat tot zijn plicht wil brengen en daardoor met hem slaags raakt. Een kostelijker tegenstelling was niet denkbaar; de kapitein van de garde nog wel in burgerkleeding door de politie ingerekend, een schoenmaker en ontslagen tuchthuisboef in uniform triomphalor! Jammer is het. dat Henri Eerens het in zijn uitbeelding van den kapitein in de charge meent te moeten zoeken. Dat was eigenlijk de eenige fout in de opvoering. Hoeveel scherper zou de tegenstelling zijn, wanneer de officier ook hier correct en uiterst model werd ge speeld, en geen hansworst ware geworden. Want het zijn niet de personen, het is heel het systeem, dat aan de kaak wordt gesteld. En het is zoo juist gezien van Saalborn, dat hij de opvoering verder geheel binnen de grenzen heeft gehouden. Hoe serieuser deze tragi-komedie wordt gegeven, hoe schrijnen der en tegelijk lachwekkender wordt zij. Zuckmayer zelf heeft met zijn Hoprecht, den sympathiek-geteekenden reserve-korpo raal ,die sergeant hoopt te worden en in zijn teleurstelling berust, omdat het individu vol gens hem ondergeschikt is aan den staat, liet duidelijk bewijs geleverd, dat hij zelfs in het systeem ook het goede, dat er in is, wil be lichten. Hoe licht zou de indruk door chargeering cn caricatuur verzwakt hebben kunnen wor den. Saalborn heeft met zijn zeer knappe re gie de spelers in den band weten te houden. Zelfs de burgemeester van Köpenick een voortreffelijke creatie van Oscar Tournialre ging geen oogenbïik over de schreef. Had hij dat gedaan, het onsterfelijk komisch ta fereel op het stadhuis zou er in waarde door hebben ingeboet. Geen feller veroordeeling van het systeem was denkbaar dan juist in een zoo hoog ernstige opvoering. Slechts in een enkel tafereel dat van de gevangeniskapel, waarin de gevangenisdirec teur en oud strijder zijn gevangenen de zegeningen van de overwinning van Sedan in het hoofd wil prenten en hij de bestorming van hoogte 101 door zijn „discipelen" aan schouwelijk in beeld laat brengen, gaat. de auteur even buiten de werkelijkheid en zitten wij midden in de charge, doch door den tra- gi-komischen ernst, waarmee het gespeeld werd, voerde Saalborn het op tot een kostelijk tafereel, een der hoogtepunten van deze als geheel superieure vertooning. Het stuk van Zuckmayer met zijn 18 tafe reelen heeft eigenlijk maar één belangrijke speelrol: de kapitein van Köpenick, maar die rol is er dan ook één van een karakterspeler van den eersten rang en Saalborn heeft er een triomf in gevierd. Hij maakte van dit armzalige schoenmakertje, dat overal zijn hoofd stoot, een in het begin waarlijk tragi sche figuur, naar wie onze sympathie voort durend uitging. Er was lets innig-zieligs in dezen armen stakkerd die het goede wilde doch altijd weer botste tegen de hooge muren, welke de maatschappij om den ex-gevangene heeft op getrokken En toch. hoe sober en ingetogen, hoe zuiver-menschelijk speelde Saalborn hem, in het begin met lichte ironie, later, wanneer het drama van uitwijzing en ver banning weer begint, met een steeds stijgen de wanhoop, die haar climax bereikte in dat tragische tafereel, wanneer de deur van het passen-bureau opnieuw voor hem gesloten blijft. En dan daarna zijn ommekeer in het gesprek met zijn zwager Hoprecht, wanneer het licht in hem opgaat en hij een nieuwe toekomst voor zich ziet. Prachtig speelde Saalborn dat met die korte lachjes en dat verhelderd gezicht. En hoe meesterlijk was ook zijn spel in de rol van den kapitein van Köpenick! Het werd in dien hoogen ernst van deze maskerade-kapitein uit Moabit van een waarlijk groteske werking. En heerlijk en fel-satiriek ook het slot. wanneer hij zich zelf in uniform in den spiegel bekijkt en bulde rend van het lachen uitroept: ..Als ik mijzelf eerst zoo had gezien, dan had de kapitein van Köpenick nooit bestaan!" Saalborn was het middelpunt van deze ook overigens zeer sterke vertooning. Ook naast hem vielen heel knappe creaties te bewonde ren zooals van Elias van Praag eerst in de rol van den hofkleermaker Wormser, later als de rhetorische gevangenisdirecteur cn na de pauze als het Joodsche koonmannetje in den uitdragerswinkel. Willem Hunsche, eveneens in de volle kracht van zijn komisch talent in drie verschillende rollen. Rob Geraerds sym pathiek en menschelijk als de ambtenaar Hoprecht, om slechts enkelen van de uitge breide spelerslijst te noemen En dank zij het draaitooneel konden zich de verschillende ta fereelen in zeer goede decors zonder onder breking achter elkaar afspelen, zoodat de voorstelling ook als geheel een zeer vlot ver loop had. Het lijkt mij niet twijfelachtig, of Het Ne derlandsch Tooneel zal van „De Kapitein van Köpenick" veel plezier beleven. De matinee, die ik Zondag bijwoonde, ging voor een mooi bezette zaal en het publiek toonde zich zeer enthousiast. Aan het slot, toen Saalborn voor het laatst en alleen op het tooneel ver scheen. werd hem een hartelijke en minuten lange ovatie gebracht. Het was de speler en de regisseur dien men huldigde. En tegelijk de nagedachtenis van het arme schoenma kertje. dat eens heel de wereld had doen schateren van lachen en door zijn geniale daad de feilen van heel een ysteem had we ten bloot te leggen. J. B. SCHUIL. Sonia Alomis en Alexander Asro. Gezeten in een fauteuil en beschenen door het licht van een schijnwerper heeft Sonia Alomis gisterenavond Drei Geschenke voor gedragen. het verhaal van de arme ziel. die om den hemel tc verwerven over de aarde zwerft teneinde drie geschenken tc vinden, waard om aan het paradijs te worden aange- boden.Jn een voordracht van Oostersch-visio- naire pracht heeft de groote kunstenares ons dit verhaal gedaan. Zij gaf het bezieling met haar vibreerende, zangerige stem, haar ex pressief en bleek gelaat, haar fijne, nerveuse handen en heel haar soepel lichaam. De tel kens wisselende stemmingen reflecteerden met een nooit falende zekerheid op dit be zielde gezicht, elke zin kreeg versterking in een prachtig gebaar. Welk een beeldende kracht in het fragment, waarin de jonge jodin wordt veroordeeld o/n gebonden aan den staart van een wild paard door de straten van de stad te worden gesleurd! Hoe breed en forsch van voordracht was Sonia Alomis hier, welk een rauw hardheid kreeg toen haar stem, hoe sterk van contrastwerking was daartegenover de roerende smeekbede van de jonge vrouw! En hoe nobel van gebaar dat tot drie maal toe aanbieden van het zoo kost bare geschenk aan het paradijs. Oostersch visionair was ook Alexander Asro in de speelscène ,Der wahnsinnige Batlen" van Peretz. Het was adembeklemmend en huiveringwekkend dezen „grübelnden" waan zinnige in zijn visioenen te volgen. Een grootvh gespeeld tafereel, waarin Alexander Asro heel zijn machtig talent van geweldig speler kon ontplooien. Ook hier die nooit fa lende zekerheid in de uitbeelding der onop houdelijk wisselende stemmingen. En, hoé huiveringwekkend ook. tóch gaf Alexander Asro de waanzin in schoonheid, werd dit spel nooit tot rauw cn ruw realisme. Het meest ontroerend was wel het slot. toen hij na zijn wilden angst uitgeput neerstortte en met ge broken. zachte stem voor het laatste herhaal de: „wer bin ich?" Tot zulk een hoogte kunnen alleen de allergrootsten stijgen. Wat na de pauze volgde, viel na dezen ster ken inzet van den avond wel erg tegen. De dorpsldylle „Grüne Feldcr" van Perek Hirsch- bein was wel wat erg onbetcekenend en liet iet wat kinderlijke werd in het spel van Sonia Alomis en .Asro nu en dan bijna kinderachtig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Doch aan de beeldende en bezielde voor dracht van .Drei Geschenke" door Sonia Alomis en het fenomenale spel van Alexander Asro als de waanzinnige „batlen" zullen wij een dankbare herinnering bewaren, want hierin hebben wij weer het machtig talent van deze twee Joodsche kunstenaars herkend. Het helaas net talrijk publiek, dat voornamelijk uit geloofsgenooten van de twee artisten bestond, heeft zoowel voor als na de pauze van zijn bewondering in een zeer har telijk applaus getuigd. Aan.Sonia Alomis wer den rozen aangeboden. J. B. SCHUIL. HAARLEMS GEMENGD KOOR. Naar aanleiding van het eerstvolgende concert, hetwelk ge noemd Koor op Vrij dagavond G Novem ber in de Gem, Concertzaal zal geven, vermelden wij onderstaand eenige bijzonderheden aan gaande het uit te voeren werk „De Schipbreuk" (Episch gedicht van „De Schoolmeester", hu- morlstlsch-parodis- .tlsche cantate in twee deelen). Evenals Ant. de de Vries de gedich ten van .De School meester" met zijne geestige teeken In- gen heeft geïllus treerd. heeft Dr.Joh. Wagenaar met „De Schipbreuk" getracht dit gedicht muzikaal te illustreeren. De muziek sluit zich op hare wijze zoo nauw mogelijk aan de geestigheden en den orlgineelen on zin van „De Schoolmeester" aan en draagt op vele plaatsen een sterk illustreerend ka rakter. Op andere plaatsen is zij daaren tegen meer parodistisch. Zoo is b.v. het slot eener sopraan-solo een parodie op de ouder- wetsche Itallaansche aria: in het stormkoor wordt daar. waar het stormlawaai op zijn hevigst is. ongeveer weergegeven hoe in theaters van den 3den en den 4den rang naturalistische effecten, door schrijver of componist voorgeschreven, gewoonlijk wor den uitgevoerd. In een duet voor sopraan cn tenor, zijn het vooral de gebruikelijke sentimenteele tertsen- en sextengangen, die geparodieerd worden, terwijl het slot koor een beeld geeft van de „schablonen- hafte" fuga's, welke vroeger door middel matige componisten, desnoods op bestelling, geschreven werden. Terwllle van de com positie zijn in het gedicht enkele wijzigingen aangebracht en hier en daar woorden aan het origineel toegevoegd. Waar de tekst er aanleiding toe gaf, zijn fragmenten van populaire melodieën in de compositie ver werkt. Het is bijna overbodig er op te wijzen, dat een geregeld volgen van den tekst voor het recht begrip van verschnllende excentri citeiten in de muziek noodzakelijk is. MUZIEK. Ledenconcerl der H. O. V. Een noviteit: do allereerste uitvoering van het in 1930 geschreven vioolconcert van Geza Frid, met Alexander Moskowsky, aan wicn het is opgedragen, als vertolker der solo partij. Een werk mot veel persoonlijke ka raktertrekken; van de gewone modellen af wijkend in bouw en instrumentale kleur. De bouw is in zoover modern, als hij de ontwik keling van een bepaald kiemthema door alle hoofddeclen heen aanwijst. De eerste expo sitie daarvan, door de solo-viool in 3-stem- mige accoorden is wat droog en etude-ach- tig; het neven-thema, in chromatisch stij gende cn dalende sexten schijnt evenmin een gelukkige vondst. In de cadens (doorwerking) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel NATUURLIJK BKUNWATER. Sedert 1887 Nederl*nd»che ondcroemin». AGENDA WOENSDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg. Jubileum Henri Moricn. ,De Duivel in de Vrouw" 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond. De film „Tiere sehen dich an." Schouwburg Jansweg: ,De big van het 168ste". 8.15 uur. Leger des Hells, Schagchelstraat 26. Han- de'stentoonstelling, 3 en 8 uur. Palace: „Nooit meer liefde." Tooneel „Re- falla". music-act. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Paragraaf 245", „Minder jarig" en „De Doodenrit". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ontecrd". Tooneel: Mi ly Capeli. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. DONDERDAG 5 NOVEMBER Groote Kerk. Orgelbespeling. 34 uur. Schouwburg Jansweg: Clinge Doorenbos. 8 uur. Hotel .De Leeuwerik". Algemeene Leden vergadering IJsbond Holland's Noorderkwar tier. 8.30 uur. Broederkerk. Parklaan 34. Opwekkingssa menkomst. Ds. Van Paassen, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Gebouw Haarl. Kegelbond: De film „Tiere sehen dich an". Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. Teyler's Museum .Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN fAVONI)- EN NACHTDIENST; Fa. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14 tel. 11000. L. Schoor!, Fr. Halsplein 1. tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch en Vaart straat 26, teL 132ÖO.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5