GOEDE KING EEN NIEUWE PRIJSVRAAG. Van alles en nog wat. Verregende Hoeden J. LOTTGERING. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 verrassen meer fantasie en zin voor schoone klank dan tevoren; van eigenaardige wer king zijn de flageolettonen aan het slot van dit hoofddeel. Met slaande trom dient zich het „Scherzo" aan; een rythmtschc strijd tus- schcn. solo-viool en orkest ontspint zich. Dan klinkt de echte Tzigane-muziek: schier ein- delooze, quasi-improviseerende uitweidingen met een ostinato-begeleiding, die qua hard nekkigheid het beroemde voorbeeld (in het Scherzo-trio van Eeetlioven.s kwartet op. 135) verre overtreft: een paar honderd her halingen waren te constateeren, maar een bepaald aantal schijnt niet voorgeschreven te zijn. De Canzone brengt het kiomthema ■tot breed ontwikkelde melodie uitgegroeid; na een pastoraal fluitmotief. dat even aan „Les Préludes" herinnert volgt een slot van zeer bijzondere kleur: hooge' solo-viool-tonen niet een vagen achtergrond van strijkers en harpglissandi. Een merkwaardige trouvaille! Vol stuwkracht, die reeds in den aard' der Tarantella-beweging zetelt, is de Finale. Het werk werd door solist en orkest met groote virtuositeit en toewijding uitgevoerd en sloeg bij het auditorium in. Reeds na het Scherzo kwam spontaan applaus; na het einde van het geheel volgde een hartelijke huldiging van den solist, den dirigent en den compo nist. De eerste indruk is: werk van een ras- musicus, een talent, dat zijn volle ontwikke ling en rijpheid nog niet bereikt hééft, en <loor meerdere concentratie het vaak natu ralistische zijner uitingen zal leeren beper ken. Maar in elk geval: een rastalent, dat zich geen modieuze moderniteit laat opdrin gen, dat zijn eigen weg gaat, dat consonan ten durft schrijven, dat de schrille dissonant en gedurfde combinatie niet uit den weg gaat en dat we dus met groote belangstelling Sn zijn verdere ontwikkeling zullen hebben te volgen. De sprankelende Ouverture van „Die ver- kaufte Braut" van Smetana, die de Figaro- Ouverture en de finale van Beethovens Acht ste bijwijlen in herinnering brengt (welk een lang verwijlen op de tonica F, welk een ryth- mische overeenkomst!) ging vooraf; zij ver langt nog meet preciese samenwerking om tot volle werking te komen dan reeds gege ven werd: de virtuositeit der strijkers leek me nog niet tot volkomen eenheid geworden. Ook in Dvorak's Vijfde Symphonie mag de voegende en regelende hand van den leider nog intensiever werkzaam zijn. De schoon heden van den samenklank bleven episoden, v/aaronder zeer mooie b v. strijkers en alt hobo in het Largo. Er werd goed gemusiceerd maar het klonk veelal nog wat prae-vanbei- nlsch. Enkele tempo-nuances, als in het eer ste Allegro deden een gevoel voor differen- tieering blijken, dat de goede verwachtingen bestendigt. K. DE JONG. FETSER OP KLAARLICHTEN* DAG BEROOFD. Te Uden is een fietser op klaarlichten dag ©vervallen en van f200 beroofd. Een Engelsche dame heeft haar tweejarige baby een gouden plaatje aan een kettinkje om den hals gehangen, waarop staat: „Kus me niet". We denken hierbij aan Charivarius' Ruize- Rijm, Celibatairs-wee, waarin hij o.a. schrijft dat de tante van een baby eensklaps 't voetje 'k heb 't gezien! Tot 't enkeltje in d'r mond steekt!! En wij prijzen de tweejarige gelukkig met haar moeder. De jongste radio-ster in Amerika is twee en een half jaar oud. Zij kent 209 gedichten, waarbij Fransche en Italiaansche. Het is Theresa McGinty, die op 2 jarigen leeftijd al voor de microfoon optrad. Een draagbare dansvloer. In de Majestic, de Oceaanstoomer van de White Star Line is een draagbare dansvloer aanwezig van 435 verkante voet. Zij bestaat uit 236.940 afzonderlijke stukjes mahonie-, eiken-, noten-, rozen- en ahornhout, dat ge perst en gelijmd is op zeil, zoodat de vloer opgerold kan worden als ze niet in gebruik is. 's Werelds grootste drijvende dok heeft wanden die 17 M. hoog zijn. Als het dok gevuld is, steken zij slechts ruim 2 M. boven het water uit. Bij den bouw werden 10 mil- lioen klinknagelgaten geboord. Een teekenaar aan een textielfabriek in Engelandmaakte een foto van zijn meisje. Het was een fraaie kiek, want de fotograaf, die de kiek ontwikkelde bood hem 6 gratis afdrukken in ruil voor het negatief. De tee kenaar weigerde, zond de foto in naar de Kodak Snapshot wedstrijd. Resultaat: 1ste prijs, d.i. 11000 gulden. Het gelukkige paar kan nu trouwen! De verloren kraai. Iemand in Engeland heeft eenige jaren ge leden een uit het nest gevallen kraai ver zorgd en opgekweekt. De vogel verdween echter plotseling twee jaar geleden, en nu dezer dagen is hij teruggekomen met ge knotte vleugels. „Wat in de 2 jaar gebeurd is met hem, weet ik niet", zei de eigenaar. „Maar het is nog dezelfde rakker gebleven, want hij verbergt nog steeds lepels onder het karpet, neemt de muizen uit de mond van de kat weg en trekt de kat aan de ooren als die slaapt In het jaar 1887 huwde Olaf Myron in Zweden. Twee jaren later emigreerde hij naar Amerika, doch zijn vrouw Johanna, weigerde mee te gaan. Sindsdien heeft Olof zijn vrouw nooit meer gezien. Nu is hij 66 jaar oud en heeft een eisch tot echtschei ding ingediend. De rechtbank vond een af- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel gewoonten vormen den grondslag voor een pret tig, regelmatig leven. Voor alle menschen zijn deze niet gelijk. Voor iedereen echter vormt het geregeld gebruik van King Pepermunt een zeer goede gewoonte. Want zou niet iedereen willen genieten van den fijnen smaak en zou niet iedereen de heilzame werking ervan willen ondervinden? Niet zoo nu en dan, maar geregeld PEPERMUNT wezigheid van 42 jaar een voldoende reden en sprak de echtscheiding uit. Door David Blankenhorn is een echtschel- dings-procedure aanhangig gemaakt tegen zijn vrouw Irene Rich, de filmster, die o.a. deze week in „Doodenrit" in het Luxor- theater te zien is. Zij is, volgens hem „on- menschelijk wreed" en heeft gezegd, dat hun huwelijk een beletsel voor haar carrière was. JLUCHTKASTEELEN" DOOR DE NV. „THEATER" Op 10 November a.s. geeft de N.V. „Thea ter", artistiek leider Dr. Wijnand Frans, in den Schouwburg aan den Jansweg een op voering van het blijspel „Luchtkasteelen" van Frans de Prez. In verschillende bladen is dit stuk gunstig beoordeeld. De Msb. schreef: „Dat deze oorspronkelijke comedie lach succes geworden is, dankte zij aan de vlotte dialoog, het spel en de regie van Dr. Wijnand Frans. Om beurten „himmelhoch jauchzend und zum Tode betrübt" speelde Pierre Balladux den luchtkasteelen-bouwer met een comico- tragiek die telkens gulle vroolijkheid wekte. Het was een vroolijke avond van onschul dig kunstgenot." De Zuid-Limburger: „Een vlotte vertolking. Bob van Leersum heeft met ingehouden spel en met een on miskenbaar talent zijn rol van den idealist vervuld." RUBBER- EN TABAKSONDERNEMINGEN GESLOTEN De Deli Maatschappij en de Deli Batavia Maatschappij hebben naar Aneta meldt, een aantal rubber- en tabaksondernemingen ge sloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Ter gelegenheid van den 60en verjaardag van Louis de Vries op 7 November a.s. zal Un den Hollandschen Schouwburg te Amster dam worden opgevoerd het tooneelspel van Henry Clere „De Despoot" (L'Autoritaire)Louis de Vries vervult hierin de rol van Pierre Bergon. In het midden Louis de Vries zooals hij is in het dagelijksch leven; links: als Pierre Bergon in het le en het 2e bedrijfrechts in het derde bedrijf. o OPNIEUW MODELLEEREN. REGENJASSEN en -MANTELS opnieuw Waterproof maken. Gr. Houtstraat 5 a Telef. 10771, Onze abonnés kunnen weer 100 gulden verdienen. De prijsvraag die wij in ons nummer van Woensdag 28 October opnamen, heeft zeer veel succes gehad. Het aantal inzendingen (goede en verkeerde antwoorden tezamen) be droeg niet minder dan 1600. Omdat wij zoo'n groot aantal voorzien hadden, waren door ons niet minder dan ZESTIEN PRI3ZEN beschikbaar gesteld. Volgens belofte zullen wij de oplossing bekend maken in het nummer van Zaterdag 7 November. Zaterdagmorgen 101/2 uur zullen wij den uitslag reeds op onze nieuws- borden voor ons bureau Groote Houtstraat 93 mededeelen. Wie dus zijn ongeduld niet tot Zaterdagmiddag bedwingen kan, mag Zaterdagmorgen al komen kijken. Uit het groote aantal oplossingen blijkt, dat de Haarlemmers van loopen houden. Daarom geven wij ook nu weer een gelijksoortige prijsvraag. In de eerste prijsvraag moesten de spoorviaducten (op één na) gemeden worden. Nu moet juist van de viaducten gebruik gemaakt worden. De opgaaf luidt: Iemand staat voor het bureau van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93. Hij moet langs den kortsten weg door alle spoorwegviaducten loopen. Daarbij mag hij denzelfden weg, of hetzelfde weggedeelte niet tweemaal loopen. Tenslotte moet hij weer voor het kantoor van Haarlem's Dagblad terugkeeren. De viaducten zijn gelegen aan de Brouwersvaart, den Zijlweg, den Ver- spronckweg, Garenkokerskade, Kinder huissingei. Kenaupark, Kruisweg, lans- weg, Friesche Varkenmarkt, Harmenja nsweg en Ouden Weg. Deelnemers aan deze prijsvraag moeten precies opgeven hoe ge- loopen moet worden. Er mag van geen veerpont gebruik gemaakt worden. Voor de goede oplossingen stellen wij de volgende prijzen beschik baar: 1e prijs 25. 2e prijs 15.-. 3e prijs 10. 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e prijs elk 5. Tenslotte nog 6 troostprijzen van 2.50. Oplossingen moeten vóór MAANDAG 9 NOVEMBER ingezonden worden aan onze bureaux. Op de enveloppe moet vermeld staan „Prijsvraag". Den uitslag zullen wij in ons nummer van Zaterdag 14 November be kend maken. Als er meer goede oplossingen zijn beslist het lot NOG EEN EXTRA PREMIE VAN f 25. Aan bovengenoemde prijsvraag mogen alleen abonnés deelnemen. Wie bij zijn oplossing tevens de opgaaf van een nieuwen abonné in sluit, loot mee om een extra premie van f 25, Personen die geen abonné zijn maar zich als zoodanig opgeven om mee te kunnen doen aan de prijsvraag, loten ook mee voor deze extra premie. Als zij hun inschrijfbiljet reeds aan een oploss er hebben afgestaan, kunnen zij dit bij hun oplossing vermelden. De ondergeteekende wonende wenscht zich met ingang van te abonneeren op HAARLEM'S DAGBLAD en het abonner kwartaal 3.57/4) mentsgeld per raaand (f 12o) te voldoen, jveek (27)4 cents) S.v.p. doorhalen wat niet verlangd wordt. FEUILLETON Een hand werd op zijn arm gelegd. Dr. van Buren boog zich naar hem too. „Juist" zei hij „daar zeg je het goed. Gehad hebben. Gehad! Maar nu hebben wij het niet moeilijk meer en jij misschien wel. Is het daarom niet voor de hand liggend dat twee vrienden vam je, ilie weten wat zulke jeugd-moeilijkheden fceteekenen en die je helpen kunnen, je wil len helpen?" „En grdag willen helpen" vulde Overste Mousing aan. Veraart keek verrast op. Deze woorden ont roerden hem meer dan hij wilde laten blij ken. „Luister eens goed" ging Dr. Van Buren verder. ..We zijn je vrienden, maar we zijn ook veel ouder dan jij. Kennissen hebben we weinig en familie hebben we heelemaal niet, je zoudt zoo ongeveer onze zoon kunnen zijn. Wc kennen je al jaren. Als gymnasiast, als student, als man. Er zit voor jou toch niets beleedlgends in als twee oude heertjes „Ik protesteer, verdorie" viel overste Men- sing uit. „Twee ouie heertjee, die elk naar jaren je vader konden zijn, belang in je stellen, sym pathie voor jc voelen en je helpen willen als je in zorgen zit." „Maar u houdt maar vol, dat ik zorgen heb" trachtte Veraart te schertsen. Het lukte hem slecht. „Ja ontken maar, ontken maar" viel de overste uit. „Tracht jij jezelf maar te ver stoppen meneertje! We zullen je wel vinden hoor!" „We zullen net zoolang zoeken tot we je hebben. Frans Veraart", zei Dr. van Bu ren. ..En nu gaan we weer kaarten. Denk er maar eens rustig over na, we spreken er later wel weer eens over". De jonge advocaat streek peinzend langs zijn kaarten. Toen zag hij even op en in zijn verbeelding werd een figuur zichtbaar, een vage herinnering, een gezichtMis schien was liet tóch een vrouw" zei hij.... „Gekheid" zei de overste. Een chasseur kwam hen storen. „Telefoon, meneer." „Voor wie?" vroeg dr. van Buren, die op keek uit zijn kaarten. „Voor mr. Veraart." „Excuseer jullie me een oogenblik?" Veraart stond op en liep in snelle passen de zaal uit. De beide heeren keken hem na. „Nou weet-ie 't tenminste", zei Dr. van Buren. „Nou weet-ie waar ie zijn moet", knikte de overste. „Zie je wel dat het een vrouwenkwestie is?" „Wis en waarachtig niet, het is een geld kwestie!" „Ik geloof het niet, Mensing. Maar het zou mij liever zijn als jij gelijk had. Als hij on gelukkig verliefd is, kunnen we weinig uit richten Dan nemen we hem mee naar Parijs", snoof de overste met een breed gebaar. „Ben je dol, Mensing?" „Neen. Maar in Parijs zou ik het misschien weer kunnen worden. En hij zeker! Hij móét het worden. Ik zal er voor zorgen." „Nou, maak je maar niet kwaad, beste kerel. Kijk, daar komt onze jonge vriend al weer aan." Veraart kwam naar hen toe. „Er is iemand die me spreken wil", zei hij. „Oversteeg, de klerk belt me op. Een bezoeker heeft drin gend naar me gevraagd en wacht op me. Het gesprek zal wel niet lang duren en het kan toor is vlak bij. Met een klein kwartier kan ik weer terug zijn." „Ga je gang!" antwoordde de overste. „Maar dan niet langer dan een kwartier hoor! Over 15 minuten weer op het appèl!" De advocaat vertrok. Ze zagen hem snel het plein over gaan, 1-lij wuifde hen nog eens toe met een hartelijk gebaar. „Aardige kerel", zei Dr. Van Buren, „aar dige kerel". De overste stak een sigaar op en blies zware rookwolken de lucht in. De kaarten lagen door elkaar op tafel. Van Buren dronk zijn glaasje met kleine, procieuse slokjes. Het gesprek verflauwde snel. Maar de stilte hin derde niet. Elk had zijn eigen gedachten. „Als 't een vrouw is, moeten we toch maar op reis"zei van Buren plotseling. „Je hebt gelijk. Maak het niet te dol. Dat is heusch niet de manier." „Natuurlijk niet. maak je maar nief"onge- rust. Zoo kwaad meende ik het ook niet." Ze zagen elkaar even glimlachend aan. ..Ik ben voor Italië", hervatte de overste. ..Hij is gek op renaissance en kunst en zoo. Daar heb ik niet zoo'n verstand van. Er. jij spreekt de taal immers? Nou... kijk 'es an", „Ja dat lijkt me héél geschikt" piekerde Van Buren. „Naar Venetië, Florence, Rome en Napels. Dat geeft afleiding." „Maar 't is geen vrouw! Daar ben ik zeker van!" „Ik ben zeker dat het wèl een vrouw is", ,,'t Is geld". „Absoluut niet. 't Is een vrouw." Ze zwegen weer. Overste Mensing rookte als een vulkaan. Dr. van Buren dronk behoedzame teugjes. „Maar waar blijft de bliksemsche vent?" schold de oud-officier plotseling en keek op zijn horloge. „Alsjeblieft! 't Is al over de twintig minuten. Z'n verlof is om, waarom meldt ie zich niet?" „Heb nou een beetje geduld." ,,Nou goed dan, nog vijf minuten." Weer bleef het stil. Maar toen stoof de overste driftig op. „Nu is le al vijf-en-twin- tig minuten weg, da's geen manier van doen, dat wordt desertie. Als je belooft een kwar tier weg te blijven, maak je er géén half uur van. Die tegenwoordige jongelui hebben geen égards meer, 's is schandelijk.Neen.dat had ik in mijn tijd m'n overste eens moeten lappen, dan had je de poppen aan 't dansen gehad, dat verzeker ik je!" „Nou ja, maar Veraart is niet in dienst en jij bent z'n overste niet, maar z'n vrind. Ga zitten, wat ga je doen?" „Ik ga 'm opzoeken, ik pak 'm bij z'n nek en haal 'm hierheen!" „Maar dat kan je niet doen, Mensing. Wie weet wat voor een belangrijke conferentie dat is geworden, iets waar hij niet op gere kend had. Nee, nee, ga zitten en laten we nog even wachten." De overste ging mopperend zitten. „M'n spelletje kaart schijnt er leelijk bij in te moe ten schieten vandaag." „Kom, kom, dat is nou toch ook zoo erg niet. amice". Weer bleef het stil. Dr. van Buren vouwde een courant open en ging zitten lezen. „Weet je dat Mosch dood is", vroeg hij. ,Wat zeg je daar, de oude Mosch dood?" „Ja hier lees ik het: „Hedenochtend is in het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal na een ongesteldheid van slechts enkele uren overleden onze stadgenoot Dr. Heinrich Wil helm Mosch. een bekende geleerde, die door zijn belangrijke bijdragen op het gebied van Oostersche talen, vooral van het Chineesch, een internationale vermaardheid verworven heeft. De overledene heeft voor de regeering tot drie malen toe een reis gemaakt naar Nederlandsch Indië tot bestudeering van de positie van het Chineesche element in de In dische samenleving. Een knappe kerel, die Mosch, een geweldig geleerde, maar een zon derling." De overste zweeg en keek norsch voor zich uit. De ander las rustig door. Het bleef even stil, toen viel van Buren uit: „Hier zeg. Dat zal je interesseeren. Luister eens: Militaire strafexpeditie op „Loop naar de pomp!" snauwde de oud-of ficier. „Nu is hij bijna een uur weg en het wordt tijd voor het diner. Als je nu niet mee gaat, ga ik alleen een militaire strafexpeditie ondernemen naar dien deserteur!" „Nou, dan gaan we samen" zei van Buren en vouwde de courant op. „Het is werkelijk tijd om mee te gaan naar je huis. Laten we Veraart maar gaan halen en vragen of hij mee kan." „Hij móet mee, er is ook op hem gere kend". De beide heeren stonden op. De j assen- knecht hielp hen bij de garderobe. „Mocht mr. Veraart opbellen, zeg dan dat we op weg zijn naar hem toe", riep de over ste over zijn schouder terug. Ze staken het plein over. De overste recht op, slank en veerkrachtig ondanks zijn ja ren dr. van Buren, groot, gebogen, met een lichten glimlach en in gedachten verloren. „Verduiveld koud!" rilde overste Mensing. „Pas op, kerel, je zou zóó onder die tram ge- loopen zijn, kijk een beetje uit alsjeblieft!" 't Is hier een gemeene hoek met al die trams en auto's vond van Buren. „Alleen voor kinderen en geleerden", lachte de overste, terwijl ze de Heerenstraat in liepen. „Normale menschen letten op, als ze een straat oversteken." Dr. van Buren lachte goedig. .Misschien heb je gelijk. Ik hoop maar dat onze vriend zich kan losmaken van zijn bezoek. Die meneer schijnt lang van stof te zijn. Hier zijn we er De deur naar het kantoor stond open. Het pand was geheel ingericht voor kantoren en in het bovenhuis woonden menschen; de voordeur stond dus vrijwel den geheelen dag open. Zij gingen naar binnen en klommen de steile trap op. De overste vooraan, driftig en nieuwsgierig tegelijkertijd. Van Buren kwam langzaam en bedaard achteraan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6