Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DACBLAD In de voortgezette raadsvergadering werd het voorstel van den heer Castricura (RH.), om den bewaarder van de school in de Tetterodestraat, boven de f 200 die B. en W. hem hadden toegekend, nog t 200 te geven voor -verrichten van extra werk, verworpen met 28 tegen 7 stemmen. De heer Peper (communist) had uit de mededeelingen uit het -kastje voor de raads leden vernomen, dat er eenige verbetering gekomen is in de loonen van het losse perso neel in dienst van het Gem. Concertgebouw. B. en W. zijn evenwel veel te schriel met de verhooging geweest. B. en W. hebben voorgesteld om het adres van den Bouwvakarbeidersbond om aan drie zijner leden koffiegeld te geven, in hun handen te stellen ter afdoening. Spreker vreesde, dat er dan niets van zal komen, daarom stelde hij voor nu dadelijk te be sluiten het bedoelde koffiegeld te geven en meteen te besluiten dat iiet losse gemeente- personeel in het vervolg dezelfde emolumen ten zal genieten als het vaste personeel. (Deze voorstellen werd niet gesteund en kwamen dus niet in behandeling. Revue van hamerstukken. Zonder discussie werden eenige kleine voor stellen aangenomen. •Daaronder waren: Voorstel van B. en W. tot uitvoering van rioleringswerken ln straten ten N. van de Jan Gijzenvaart. Voorstel van B. en W. tot het Instellen van een rechtsvordering tegen het Rijk, omdat geweigerd wordt een rekening van het her stellen van straten, opgebroken door het P. T. en T.-bedrijf, te betalen. Voorstel van B. en W. om een voetbrug over de Zomervaart te bouwen in de nabij heid van de scholen. Voorstel van B. en w. tot verkoop van bouwterreinen: a. Spaarnrijkstraat (R. M. Kasten). b. Zaanenstraat (C van der Leek). c. Heussensstraat (N V. „Hogerveka"). d. Perseusstraat (N.V. Prinsenerve). e. Pegasusstraat (S. Schaap). f. Spaarnrijkstraat (W. Rooze). Voorstel van B. en W. om niet in te gaan op het aanbod van eigenaar om onbewoon- baarverklaarde woningen aan de Omvals- poort en de Nieuwe Spaarnwouderstraat aan te koopen. School kleeding. B. en W. stelden voor om de subsidie aan de commissie voor schoolkleeding met f 2000 te verhoogen, omdat de verstrekte gelden uitgegeven zijn. De heer Peper (communist) crltiseerde het heel scherp, dat als de schoolarts schoe nen voor kinderen voorschrijft, er eerst een onderzoek moet ingesteld worden of een gezin het waard is dat schoenen en geen klompen verstrekt worden. Als de schoolarts schoenen noodig aoht, moeten schoenen ge geven worden. De wethouder van onderwijs moet dit laatste absoluut toezeggen en an ders zal ik een voorstel indienen. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder weigerde op deze vraag van den (heer Peper 1c antwoorden, omdat hij het in ongepaste bewoordingen gedaan heeft. (De heer Joost en (s.d.a.p.) achtte de woorden van den heer Peper niet gelukkig, maar de methode van B. en W. om niet te antwoorden is ook niet gelukkig. De vraag zelf is belangrijk genoeg. De heer Roodenburg, wethouder, ver klaarde. dat als het noodig is. dat er schoe nen gegeven worden in verband met een voetgebrek, dit ook steeds geschiedt. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. De financiën van Haarlem. B. en W. hadden ter vaststelling inge diend een tweede suppl. begrooting dienst 1930. De heer Castricum (RJC.) drong er op aan, dat B. en W. zich in de toekomst zullen houden aan de bij de begrooting vastgestelde credieten. Nu zyn er veel te veel posten overschreden. De heer Joosten (s.d.a.p.) achtte het onjuist, dat bij de stukken geen memorie van toelichting is gegeven. Vroeger was dit wel de gewoonte. In de fractie van spreker is overwogen om de suppl. begrooting aan B. en W. terug te zenden. Daarvan is afgezien, mits er toezegging komt, dat er by latere suppl begrootingen weer toelicShtingen zullen gegeven worden. Op de bedoelde suppl. begrooting is een post uitgetrokken voor de verlichting van wüzerplaten van de Groote iKenk. Dit is niet juist. B. en W. hadden te voren aan den raad toestemming moeten vragen. Als B. en W. op dien weg doorgaan, kan de raad wel naar huis gaan. Geroep: afstemmen! De heer Joosten: ik denk niet aan af stemmen! Dat helpt toch niet! Bovendien wil ik in dezen slechten tyd de leden van het college van B. en W. niet persoonlijk voor deze uitgaaf aansprakelijk stellen (ge lach), dc heeren hebben zorg genoeg in deze dagen. Het is voldoende als B. en W. ver klaren. dat deze gang van zaken niet meer zal voorkomen. De heer Westerveld (s.d.a.p.) vond het vreemd, dat men ln November 1931 nog gaat begrooten over posten die in den loop van 1930 al zijn uitgegeven. Verder vroeg pre ker eenige Inlichtingen over boekingen van het grondbedryf. Mr. Slingenberg (Vwethouder van financiën verklaarde, dat deze aanvullende begrooting noodig is om binnenkort de reke ning over 1930 le kunnen vaststellen. Wat de opmerking van den heer Joosten betreft, moet opgemerkt worden, dat B. en W. steeds eenige vrijheid genoten hebben voor het doen van kleine uitgaven. Het standpunt van B. cn W. inzake de verlich ting van den toren is niet juist geweest. B. en W. hadden eerst met een voorstel tot den raad moeten komen. Het zal niet meer ge beuren! (gelach). Den heer Castricum kan spreker toezeg gen. dat in het vervolg streng gewaakt zal worden tegen overschrijding der posten. Aan de directeuren der bedrijven zal ook in. dien geest opdracht gegeven worden. .Ms de raad eenmaal een post hoeft vastgesteld, zal pest n'.ct overschreden worden zon der machtiging van den raad. Dat stelsel zal ook het lid van B. en W. dat speciaal belast is met het beheer dor financiën bij zijn arbeid steunen. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 Het voorstel van B. en W. werd daarop goedgekeurd. Verplaatsing gemeente-reiniging. B. en W. stelden voor om een gedeelte van het bedrUf der Reiniging aan den Harmen jansweg te verplaatsen naar terrein aan het Vuilrak en den. vrijgekomen grond aan den Harmenjansweg te verhuren voor industrie doeleinden. De heer Peper (communist) achtte het beter om de geheele reiniging thans te ver plaatsen. Zoon inrichting behoort niet meer in de bewoonde wereld. Al wordt er nu wat geld gespaard door slechts een deel van het bedryf te verplaatsen, dit geld zal weer ver loren gaan omdat het duur wordt een be drUf op twee plaatsen te beheeren. De heer Visser (C.H.) zei, dat alles wat overlast aan de omliggende bewoners be zorgt, verplaatst moet worden. De heer Van L i e m t (RJC.) wethouder, onderschreef dit. Aan den Harmenjansweg blijven alleen garages, kantoren en werk plaatsen. De omwonenden hebben daarvan geen last. Oneconomisch is de splitsing ook niet, ook al zou het beter geweest zijn om nu het geheele bedrijf te verplaatsen, maar de gemeentefinanclën'laten dit op (het oogen- blik niet toe. Het voorstel van B. cn W. werd aangeno men. Verkoop perceel Kenaupark S. B. en W. stelden voor om het perceel Kenaupark 8 te verkoopen voor f 20.000. De heer Gerrltsz (s.d.a.p.) wethouder, verklaarde zich tegen dit voorstel, omdat in- dertyd bepaald is, dat in het Kenaupark al leen villa's zouden gebouwd worden. De gega digde voor den verkoop wil er nu een labo ratorium stichten voor het maken van wetenschappelijke films ten dienste van het onderwijs. Dc gemeente zelf mag die ver plichting niet sahenden, want anders kan de gemeente de eigenaars van andere perceeien in het Kenaupark niet aan den ouden eisch houden. De gemeente mag haar woord niet breken nu er een financieel voordeeltje te behalen is. Het is waar dat in het Kenau park ook de Gem. Geneeskundige dienst is gevestigd, maar daar (had- de gemeente de zaak zelf in de hand en is er voor gezorgd dat het bedoelde perceel zijn villa-karakter heeft behouden. In perceel 8 zou nu evenwel een bedrijf gevestigd worden en dat is heel iets anders. Er wonen thans nog vele ge goede ingezetenen in het Kenaupark en het is een belang van de stad, dat er voor gezorgd wordt, dat het Kenaupark een villapark blijft. Bovendien is het gewenscht om het perceel te behouden voor de gemeente. Er is namelijk kans, dat de plannen om een nieuw gebouw voor den Keuringsdienst te bouwen niet kun nen doorgaan. Aan een oplossing om dezen dienst in het Kenaupark te vestigen zou spreker willen meegaan. De heer Wolzak (A.-R.) betoogde, dat er geen erfdienstbaarheid op het bedoelde per ceel rust. Verschillende pe ree eten in het. Ke naupark hebben al een verandering onder gaan. Er is ook al eens een school gevestigd geweest. Aan den kooper kunnen voorwaar den gesteld worden, om te bereiken, dat het karakter van heerenhuls met tuin behouden blijft. Dc heer Peper (communist) was er op te gen dat gemeente eigendom vervreemd wordt. Er is reeds verleden jaar door B. en W, toegezegd, dat in het bedoelde perceel een gedeelte van den Gem. Geneeskundigen dienst gevestigd zal worden, omdat het nu door don dienst gebruikte perceel veel te klein is. De heer De Braai (A.-R.) zei. dat de ge meente het perceel Indertijd gekocht, heeft om een gedeelte van den tuin te gebruiken voor vcrbrecding van den weg. Dat is ge beurd, zoodat dc gemeente nu het huis en den overblijvenden grond kan verkoopen. Er is uitgemaakt, dat het perceel ongeschikt is voor den Geneeskundigen dienst. Het zal dus wel onbruikbaar zijn voor den Keurings dienst. Mr. Slingenberg (V. D.>. wethouder, betoogde, dat het steeds de bedoeling ge weest is, om de villa weer te verkoopen. An ders zou spreker nooit medegewerkt hebben om het perceel te koopen. In de oude voor waarden staat, dat het. gebouw niet van be stemming mag veranderen, zonder toe stemming v a n B. en W. Als B. en W. dit doen worden de begrippen van goeden trouw niet. geschonden. Langzamerhand krijgt het Kenaupark een andere bestemming. Er is al een kantoor van een ziekenfonds gevestigd, alsook het bedrijf van een dokter. De gega digde wil op zich nemen, dat aan het uiter lijk van het gebouw niets veranderd zal wor den. Er komt een laboratorium en bovendien zal de directeur er wonen. Wat het nieuwe gebouw voor den Keuringsdienst betref, is het mogeiyk, dat van het plan van dien dienst, te vestigen in het daarvoor gekochte perceel aan de Nieuwe Gracht, omdat het rijk weigeit in de kosten bij te dragen. De gemeente heeft af en toe kasmoeilyk- heden. zooals ook andere gemeenten die heb ben. Het is daarom van beteekenis, dat er f 20.000 in de gemeentekas komen, om daar door uitgaven voor werkverschaffing, enz. mogelijk te maken. Dat is voor de gemeente van meer belang dan het bezitten van een heerenhuis in het Kenaupark. Mr. Gerritsz (S.DA.Pwethouder handhaafde zün bezwaren. Spreker is niet tegen verkoop van het perceel, maar het be staande karakter moet behouden worden. Alleen hot argument van de kaspositie kan gelden, maar dan kan do gemeente wel uit verkoop gaan houden. Zóó precair is de toe stand naar mijn mcening evenwel niet. De heeren Wolzaken Bijvoet stelden voor B. en W. te machtigen voorwaarden aan den verkoop te verbinden in den vorm van een erfdienstbaarheid. De heer Slingenberg: B. en W, nemen dit amendement over. Het voorstel van B en W. werd daarop aangenomen met 21 tegen 14 stemmen. Parkeerverbod. B. en W. stelden voor de Algemeene Politie verordening aan te vullen met nieuwe bepa lingen over het parkeeren. Mevrouw Scheltema V. B.) was het in het algemeen cells met B. en W. om deze nieuwe bepalingen ln te voeren. B. cn W. wil len nu niet alleen op het Stationsplein, maar ook op de Groote Markt het eerste half uur vrU geven van betalen. Het is evenwel beter om tot geen enkele betaling te verplichten, want anders komt er van het parkeeren toch niets in orde. Voorts achtte spreekster het onjuist be stuurders, eigenaars of houders van motor rijtuigen, handkarren of bespannen voertui gen strafbaar te stellen. Dan kan de justitie een dader uitzoeken. Mr. Bijvoet (R.-K.) zei dat hy dit laat ste bezwaar niet deelt. De rechtsgeleerde commissie heeft met zorg de woorden geko zen. In het verdere van het artikel zijn de woorden zoo gekozen, dat alleen gestraft kan worden die een daad heeft verricht. De justitie krijgt dus geen keuze! Mevrouw Scheltema (V. B.)het is dan toch niet duidehjk! Mr. V a n D a m (V. D.) schaarde zich aan de zijde van den heer BUvoet, anders zal het soms moeilijk zijn een dader te vinden, daar de een de schuld zal geven aan den ander. Mr. Gerritsz (SDA.P.) wethouder, deel de mede, dat de gemeente wat de verpach ting van parkeerplaatsen betreft aan de gel dende verpachtsvoorwaarden gebonden is. Een amendement van mevrouw Scheltema om het bedoelde artikel der Politieverorde ning in overeenstemming te brengen met art. 32 der Motor- en Rijwielwet, wat de aanwij zing van den dader betreft, werd aan de rechtsgeleerde commissie gezonden voor ad vies. Het desbetreffende voorstel werd daarop aangehouden. Julianakerk. De heer Peper (communist) bestreed het voorstel van B. en W. om een bydragë van f 100 te geven voor de vernieuwing der wijzer platen van de Julianakerk (Kloosterstraat). De kerk moet voor haar eigen gebouwen zor gen en geen beroep daarvoor doen op de ge meentekas. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 23 tegen 12 stemmen. Uitbreiding Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stelden voor twee tijdelijke leden van het Burgeriyk Armbestuur aan te stel len en daarvoor twee Schotensche wachtgel ders aan te stellen. De heer Reinalda (SD.A.P.) had zich over dezen gang van zak dn verwonderd. Er is steeds gezegd dat er voordeelen aan ver bonden zyn, dat er persoonlijk contact be staat tusschen de armbezoekers en onder steunden. De gemeenteraad moet als het aantal leden uitgebreid moet worden een vrije keuze hebben en niet gebonden zUn aan een paar wachtgelders. Meer en meer komt het er op neer. dat de armen ondersteund worden naar de indivldueele opvattingen van de leden van het Armbestuur. Hoe grooter het college wordt hoe minder er komt van een collectieve beslissing van het Arm bestuur. De SD.A.P. zal ter zUner tijd by den raad terug moeten komen met nieuwe voor stellen over de reorganisatie van het Arm bestuur. Dit is absoluut noodig, want de tijd en de ervaring leert, dat de fractie in dertijd eoede voorstellen had gedaan. Spre ker betwU'felt of de goede werking van den steun der armen gediend zal worden door de uitbreiding van het Armbestuur. Zijn B. en W. thans niet tot de overtuiging gekomen, dat het beter is de reorganisatie van het Armbestuur opnieuw aan de orde te stellen. Het gemeentebelang eischt, dat do tonnen gouds die de Armenzorg kost, zoo goed moge lijk besteed worden. De heer Joosten (S.D.A.P.) was het met de algemeene opmerkingen van den heer Reinalda eens. Aan den anderen kant vindt hij het evenwel goed, dat als er thans meer controle noodig is, daarvoor gebruik gemaakt wordt van de wachtgelders. Spreker heeft te gen den vorm dien B. en W. gekozen hebben bezwaar. De menschen kunnen aan het werk gesteld worden, maar niet als leden van het Armbestuur. Zij moeten geen zegging schap hebben in het Burgerlijk Armbestuur. De heer Castricum (R.-K.) meende, dat er wel Ingezetenen zUn die de taak van Armverzorger vrijwillig op zich willen ne men. De heer Van Liemt (RD.)wethouder, zei dat de leden van het Armbestuur met werk overladen zUn. Er is voor eenigen tijd, hoogstens 6 maanden hulp gevraagd. Wie kan dat nu beter'doen dan de oude leden van het Armbestuur? Het vele werk gekit vooral Haarlem-Noord en daar zUn de be doelde twee heeren uitstekend thuis. De be doelde heeren zullen gaarne aan het werk gaan, zU voelen er zich moreel toe geroe pen. Het is onjuist de reorganisatie van het armbestuur met de haren daarbij te halen. Het ligt in de bedoeling binnenkort oen re organisatie te brengen in het ambtenaren corps van het Burgerlijk Armbestuur. Daar om is het verkeerd het denkbeeld van den heer Reinalda te velgen en ambtenaren aan te stellen voor het meerdere werk. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 28 tegen 7 stemmen.. Een Christelijke school voor onderwijs aan zwakzinnigen De meerderheid van B. en W. stelde voor. in verband met den ongunstigen toestand der financiën, geen medewerking te verleenen aan de stichting van een Christeiyke school voor onderwijs aan zwakzinnigen. De minderheid van B. en W. meende dat de gemeente hiertoe verplicht is. De heer Rooder.burg (CD.), wethouder van onderwijs, verdedigde de meening van de minderheid van het college, dat ook gedeeld wordt door den heer van Liemt. Er is geen aanleiding om het verzoek te weigeren. Als de vereeniging 24 leerlingen heeft, krijgt zU rijkssubsidie. En een school die een rijksbijdrage heeft, heeft ook recht op steun van de gemeente. De raad heeft ook mede gewerkt aan de stichting van een R.K. school voor buitengewoon onderwijs. Een weigering van de medewerking helpt niet, de school kan gewoon beginnen en later de rekening by de gemeente indienen. Het weigeren van medewerking is alleen een onaangenaamheid tegen het bestuur der school. Dit is onbiliyk, want het schoolbestuur is juist van zins om de zaak zoo goedkoop mogelUk te houden. De heer Boes (V.D.) zei dat de com missie voor onderwyszaken zich op het stand punt gesteld heeft dat er niets aan te doen is. In deze is spreker het eens met den heer Roodenburg. Maar het is niet noodig. dat de gemeenteraad medewerkt aan de stichting. Het beste is dus, dat de raad geen besluit neemt, maar afwacht wat de vereeniging zal doen. Als de raad een besluit wil. zal spreker voor het voorstel van de minderheid moeten stemmen. Mr. Van Dam (VD.) meende, dat de gc- mee.nte niet- verplicht Is by te dragen in de kosten van de oprichting der school. Dc ge meente moet wel betalen in dc instandhou ding der scholen, als het eenmaal vast staat, dat er behoefte aan zoo'n school is. Het staat nu al vast, dat dit een dwergschooltje zal wonden. De raad Is in deze volkomen vrij. Het normale beroep Inzake de Lager Onderwüs- wet, geldt niet voor het buitengewoon l.o. Het wetsontwerp-Terpstra breng de gehjk- steiling voor het buitengewoon 1. o., maar dat is nog slechts een wetsontwerp. De heer S c h o 11 (S.DA.P.) heeft inder tijd gewezen op de consequenties die vast zaten aan den steun dien de gemeenteraad gegeven heeft aan de R. K. school voor bui tengewoon l.o. De raad behoeft nu niet zoo ver te gaan als de minderheid van B. en W. wil. Het schoolbestuur behoeft geen mede werking aan den raad te vragen, zij kan de school beginnen en aan de^gemeente later de rekening sturen, die evenwel alleen geba seerd mag zün op het Koninkiyk besluit van van 1923. In deze is spreker het met den heer Van Dam eens en zal hü dus stemmen voor het voorstel van de meerderheid van B. en W. De heer We ls tink (R.K.)) sloot zich aan bU wat de heer Boes gezegd heeft. De heer Van Dam heeft niet te beoordeelen of er een klein schooltje komt. Het rijk heeft in deze al beslist, door steun toe te zeggen. Nu het schoolbestuur genoegen wil nemen met de ongebruikte schoollokalen in de Van Zom- pelstraat, is het verstandig om de zaken niet op de spits te dry ven en medewerking te ver leenen. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, betoogde nog eens. dat de gemeente de scholen voor buitengewoon l.o. opgeiyken voet moet behandelen. Hieronder zyn alle uitgaven betrokken, onverschillig of het oprlchtlngs- of instandhoudingskosten zün. Als de gemeente medewerking verleent, zal het voordeellger uitkomen, want de rech ter zal de gemeente tot betalen verplichten. Mr. Slingenberg (VD.) wethouder van financiën, zei, dat hij het eens is met den heer van Dam, wat de oprichtingskosten betreft. Het ryk heeft de algeheele geiyk- stelling op dit gebied voorloopig afgewezen in verband met den financieelen noodtoe- stand.De heer Weustink heeft dit dubium ook erkent. De meerderheid van B. en W. wil met haar voorstel geen onaangenaamheid debiteeren ten opzichte van dit schoolbe stuur of het büzonder onderwys in het alge meen. Men moet evenwel op de byzondere financieele omstandigheden letten. De finan ciën laten niet toe. dat er meer gedaan wordt voor het büzonder onderwü's dan wet- teiyk verplicht is. BU de behandeling der gemeentebegrooting voor 1932 zullen, ook ernstige bezuinigingen ingevoerd wonden ten opzichte van het gewoon lager onderwys. De heer Weustink (RE.)Als de re geering in dezen tyd geen subsidie had toe gezegd, zou ik ook niet medegewerkt hebben. De gemeente moet evenwel volgen als het ryk eenmaal een beslissing genomen heeft. De heer Joosten (SDAP.) zei, dat B. en W. hun woord gebroken hebben inzake het voorbereidend onderwijs, omdat de fi nanciën slecht zyn. Dit argument heeft men nu evenwel niet gemerkt nu het een belang van het bijzonder onderwys betreft. Het schoolbestuur is in een slechten tyd geko men met haar voorstel. Er is evenwel incon sequentie in de houding van «den heer Roo denburg, de voorstanders van het open baar onderwys hebben daarover hun mee ning. De heer Visser (CD.) mieende ook, dat het goedkooper voor >de gemeente zal blijken om medewerking te verleenen. Er is een groot onderscheid ttusschen deze quaestie van bui tengewoon l.o. en de bouw van 4 scholen voor voorbereidend l.o. Het is onjuist te denken, dat men nu pas met de plannen voor deze buitengewone school gekomen is. De plannen hangen al jaren. De heer Adrian (VB.) meende, dat de juridische karn biykbaar twijfelachtig is. Wij zitten met een Juridische puzzle. Het school bestuur heeft geen rekening gehouden met den financieelen toestand der gemeente. Het zou beter zün als het schoolbestuur be tere ty-aen zou hebben afgewacht. De heer Weustink (R.K.) deelde mede, dat het schoolbestuur met de uitwerking ha' rcr plannen begonnen is toen er nog geen financieele moeilykheden waren. Eindelijk hoeft het rijk subsidie gegeven en als nu de subsidie niet geaccepteerd wordt, zal het lang duren voor het ryk opnieuw bereid zal zijn tot subsidieering. Voor de consequentie, dat het voor de ge meente duurder zal worden als medewer king geweigerd wordt, deinsde de heer S c h o 11 (S.D.A.P.) niet terug. De heer Wolzak (A.R.) achtte het ver- wyt, dat de heer Roodenburg van den heer Joosten meest hooren. onverdiend. Het is juist een feit, dat de heer Roodenburg als wethouder aan besturen van byzondere scho len, die geld hadden om voorbereidende scholen te bouwen, verzocht heeft, niet te gaan bouwen in verband met den precairen financieelen toestand der gemeente. De heer Roodenburg (C.H.)wethou der, bevestigde dit. Het afzien van het bou wen van scholen voor voorbereidend onder wijs gold zoowel het bijzonder als het open baar onderwys. Practisch gaat het hier om 1500 per jaar. De achterlUke kinderen zit ten nu op de gewone christeiyke scholen en remmen daar het onderwijs. Het voorstel van de minderheid van het college van B. en W. werd verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Tegen de S.D.A.P., Peper, Heidstra, Adrian, mevr. Elzinga. mevr. Schel tema, mr. van Dam, van Santé en mr. Slin genberg. De heer De Ryke nam niet aan de stem ming deel omdat hü zitting heeft in het schoolbestuur. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd daarop aangenomen. Werkloozen-steun. Hierna kwam in behandeling het aan on ze lezers bekende schryven van B. en W. aan den raad over de steun aan werkloozen, als antwoord op het adres der 4 Haarlemsche vakcentralen. De heer Mars (S.DA.P.) constateerde, dat het op de uitvoering van het prae-advies zal aankomen. Er zyn thans 2800 werkloozen te Haarlem. Thans zyn minder werkloozen by de werkverruiming geplaatst dan verleden jaar November. AI is het steunbedrag der werkloo zen gelyk gebleven, de positie der werkloozen is verslechterd, omdat de tarieven voor gas en electriciteit zijn verhoogd. Spreker drong aan op een royale en spoedi ge uitvoering van het praeadvies. Is er al een onderzoek ingesteld naar de werken die in aanmerking komen voor werkverruiming. Hoe staat het met de tewerkstelling van beton werkers. De heer van Liemt (R.K.), wethouder, constateerde, dat de heer Mars het met B. en W. eens is. De plannen voor werkverrui ming zyn uitgewerkt, maar zy kunnen pas uitgevoerd worden als de gelden daarvoor beschikbaar gesteld kunnen worden. Er ls nu besloten tot gedeelteiyke verplaatsing van de reiniging en de ophooging van gronden aan de Jan GUzenvaart. Wat de verleening van toelagen betreft, zal de mc:ste soepelheid donr B. cn W. be tracht worden De waclitdagen geheel weg werken gaat niet. maar B. en W. zullen wel zoo soepel mogeiyk zyn. De volgende week zullen reeds brandstoffen uitgereikt worden. dat is drie weken vroeger dan andere Jaren* Voor zoover het mogelijk is zal getracht worden hier de betonwerken en de machinale timmerwerken in Haarlem te laten uitvoeren. De heer Peper (Communist) constateer de, dat er veel overeenstemming is tusschen B. en W. en den heer Mars. Hij vreest, dat de werkloozen daarvan de dupe zullen zijn. B. cn W. doen wel toezeggingen, maar het zijn al lemaal beloften in de ruimte. Spreker stelde voor de wachtdagen af te schaffen. Dit amendement werd niet gesteund. Benoemingen. Benoemd worden: Tot leden van het Burgeriyk Armbestuur: J. P. v. Schle en A. Hendriks. Tot tydelUke leerkrachten aan het gym nasium: G. H. Jonker, mej. M. II. G. C. Sand, C. Phaf. mej. E. A. Lang, J. W. Wichers en G. Borkent. Tot leden der commissie van beheer van den Stadsschouwburg: de heeren Joosten, Reinalda en Mr. By voet. Tot lid der commissie van toezicht op het L.O Th. Lancee. Tot tydelijk leerares aan de Middelbare school voor Meisjes: mevr. dra. J. F. G. Heer- ma van VossMoeton. Tot tijdelijk leeraar aan ce avondschool voor handelsonderwijs: A. J. Hekkelaar, J. W. 6chotman, Dr. H. Thierry, L. J. F. van der Meulen, G. H. Wamelink, G. Beun, W. E. Jan sen en J. L. Nanninga. Tot tydelyk onderwyzer(es) aan de Ver volgcursus IIV: de voorgedragenen. De heer Castricum (R.K.) vroeg van të voren waarom in de vacature Mr. Heerkens Thijssen in de commissie voor den Stads schouwburg geen R.K. al eerste aanbevolen is. De heer Slingenberg (V.D.) wethouder, deelde mede, dat de meeningen in de Schouwburgcommissie verdeeld waren. De heer Heerkens Thijssen zat niet als R.K. in de commissie, maar als lid van het college van B. en W. B. en W. hebben evenwel een der RE. raadsleden toch op de voordracht geplaatst (Mr. Bijvoet). Wie uit de bus zal komen, de commissie van den schouwburg zal gaarne met den benoemde samenwerken. In de commissie komen de verschillende politie ke stroomingen goed tot hun recht. De heer Castricum pleitte voor de be noeming van een RE. lid. BU de stemming bleek dat de heer Boes 14 stemmen had gekregen en de heer Bijvoet 18, zoodat Bijvoet gekozen was, Voorts was 1 stem uitgebracht op mevr. Scheltema. Het losse personeel van het Concertgebouw. De heer Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, deelde mede, dat B. en W. bepalingen hebben gesteld voor de betaling van het losse perso neel aan het Gem. Concertgebouw. De pach ter zal als loon moeten betalen het laagste loon van de gemeentewerklieden. Bovendien zijn bepalingen gemaakt voor over- en Zon- dagswerk. De heer Peper (Communist) vondt dat B. en W. wel wat zuinig geweest zijn. Aan de billijkheid is nog niet geheel voldaan. De heer Castricum (R.K.) bracht daarentegen een woord van hulde aan B. en W. en de commissie voor arbeidszaken. Te 61/4 uur werd de zitting gesloten. RADIO-PROCRAMMA VRIJDAG 6 NOVEMBER. HILVERSUM, 298 M. 6.45—12.— VARA. 12.—4.— AVRO. 4.-8 VARA. 8.—11.— VPRO. 11.—12.— VARA. 6.45 en 7.30 Gymnastiek. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwydmg. VPRO. 10.15 Voordracht door Ad. Bouwmeestei-. 10.30 Zang cn piano. 10.45 Voordracht. 11.00 Zang en piano. 11.15 Toespraak. 11.30 Gramofoon. 12.00 Concert door het Omroep-orkest. A. Vecnenbos zan geres. 2.00 Voor de scholen. 2.30 Gramofoon. 3.00 Rest. „Caland", orkest. Leonid Kipnis. 4.00 Concert VARA-septet. 5.00 Voor de kin deren. 5.45 Concert VARA-orkest. 6.45 Voor dracht over ;t kapitalisme, 7.15 Vervolg con cert. Causerie door mej. Dr. Bruining. 8.30 Concert. 9.30 Lezing door Prof. Dr. Linde boom. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Persber. 10.15 Declamatie door D. Wallant. 10 45 Gra mofoon. 11.00 Hoorspel. 11.30 Gramofoon. HUIZEN, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de K. R. O. 8.00 en 10.00 Gramofoon. 11.30 Voor de zie ken. 12.15 Concert. KRO-kwintet. 1.45 Gra mofoon. 2.15 Cinema-orgelbespeling. 3.30 Concert. KRO-kwartet. 5.00 9e symphonie op. 125 in d-moll Beethoven (Gramofoon). 6.00 Gramofoon. 6.30 Voor postzegelverzamelaars. 7.00 Land- en tuinbouw'nalfuurtje. 7.45 Toe lichting avondconcert. 8.00 Concert. Versterkt KRO-orkest m.m.v. W. Andriessen piano, o.m. Symphonie a.d. neuen Welt, Dvorak, 9.15 Persber. 11.00 Gramofoon. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwyding. 11.05 Lezir.g. 12.20 Sonates voor viool en piano. 1.00 Orgelcon cert. 1.50 Gramofoon. 2.45 Voor de scholen. .50 Lezing. 3.20 Lezing. 3.45 Lezing 4.05 Schoolconcert. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.50 Pianomuziek v. Schumann. 7.10 Bioscooppraatje. 7.30 Lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Concert (sopraan m. piar.obegl.) 9.40 Le zing. 9.55 „The emerald Isle", opera-comique v. Sullivan. 11.25 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoon. 8.20 Or kestconcert o.a. La Damnation de Faust", Berlioz. LANGENBERG 473 M. 6.25 10.00 en 1120 Gramofoon. 12.25 Or kestconcert. 4.20 Strijkkwartetten van Tar- tini tot Strawlnsky. 7.20 Vroolljkc avond. Daarna tot 11.20 Concert en dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20 en 2.20 Orkestconcert. 7.30 Pianooli. 7.55 „Vrouwenoproer", comcdle in 4 acten. 10.15 Sonates. BRUSSEL. 508.5 M. cn 338,2 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert. 6 59 Gramofoon 8.20 Trio-concert, o.a. Trio van Mozart. 10.00 Gramofoon. 338 M.: 5.20 Gramofoon. 6.20 Gramofoon. 8.20 Symphonieconcert o.a. ..Cosi fan tutte", Mozart. 9.20 Werken van Pierre Benoit. ROME (NAPELS) 441 M. 7.10 Gramofoon. 8.20 „Die schone Hclene", operette v. Offenbach. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Vroolyk uurtje. 8.20 Symphoniecon cert m.m.v. D. Giannini, sopraan. 9.20 Be richten en orkestconcert.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14