BUITENLAND. Van het Engelsche politieke tooneel. VOOR DE FORENSEN. De gemeente Veis en en de forensen. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG TWEEDE BLAD 5 NOVEMBER 1931 Briand wendt zich in een scherp gestelden brief tot den Japanschen Gedelegeerde in Genève. Nogmaals op ontruiming van Mand- sjoerije aangedrongen. Lloyd George ver vangen door Sir Herbert Samuel. De nieuwe regeering en Britsch-Indië. De Labour Party stelt zich teweer. Haar afgevaardigden blijven gedelegeerden voor deze zaak. door Rosso, heelt in welingelichte kringen al hier sterk den aandacht getrokken. Rosso is naar men weet n.l. de Italiaansche deskun dige, die alle vlootonderhandelingen met de Franschen heeft gevoerd. Men neemt derhalve aan, dat de Italiaansche regeering in Amerika een poging wil doen een definitieve vloot- vrede tusschen Frankrijk en Italië tot stand te brengen. Frankrijk. Gissingen omtrent de Fransch- Duitsche besprekingen. Het communiqué, uitgegeven omtrent de besprekingen, die hier met den Duitschen ge zant hebben plaats gehad, zegt al zeer weinig en aangezien het geheim der besprekingen goed bewaard is, is het moeilijk te zeggen of von Hoesch zich bepaald heeft tot het aanhooren van de mededeelingen van pre sident Laval omtrent de besprekingen met president Hoover, dan wel, of hij van zijn kant geargumenteerd heeft, aldus het Han delsblad. De lange duur van het onderhoud en de aanwezigheid van den minister van financiën Flandin, bij een gedeelte ervan, zou het laatste doen vermoeden, en wettigt de mecning, dat een uiteenzetting van het Duische standpunt heeft plaats gehad. Men krijgt den indruk, dat het denkbeeld van een nieuwe financieele hulp aan Duitsoh- land, hoezeer de nationalistische pers daar tegen ook nog steeds fulmineert, toch veld wint. mits daarbij zoodanige voorwaarden worden gesteld, dat Frankrijk niet opnieuw het kind van de rekening kan worden. Een aanwijzing in deze richting schijnt te liggen in een wensch door de vergadering van pre sidenten van Fransche Kamers van Koophan del aangenomen en waarin gezegd wordt ,.dat de maatregelen van internationale samen werking, waaraan de autoriteiten mochten besluiten Frankrijk te laten meedoen, in geen geval schadelijk mogen zijn voor de nationale belangen en dat Frankrijk in ruil voor aan het buitenland verleenden steun tastbare voordeelen moet krijgen voor zijn handel en industrie". Dat een dergelijke vergadering zich niet vierkant tegen nieuwen steun aan het buitenland keert en dat ze aandringt op commercieele tegenvoordeelen in plaats de politieke eischen op den voorgrond te stelien, mag ongetwijfeld als een gunstig verschijnsel worden beschouwd. Dat men den eisch stelt, dat de geleende sommen niet dienen om een economisch of fensief te organiseeren. waarvan Frankrijk het slachtoffer zou worden, kan niet anders dan gebillijkt worden. De indruk, dien men hier V3n de Duitsche opvattingen heeft, is dat men daar de quaestie van de credieten op korten termijn absoluut wil laten voorgaan voor men verder over de Young-betalingen praat. Is hierom trent overeenstemming verkregen, dan zou Duitschland een bijeenkomst uitlokken van het in het Young-plan voorziene comité om er langs regeimatigen weg een nieuw mora torium te vragen. Schuldenconferentie in Januari te Parijs. PARIJS. 4 November (VJ3.) D: „In- transigeant" meent in hot nummer van heden te kunnen verzekeren dat in de maand Janu ari a-s. te Parys een conferentie van credi- teurstaten van Duitschland zal worden ge houden. Het gerucht van een conferentie in December te Biarritz noemt het blad uit de lucht gegrepen. Oostenrijk. Geen verpachting van verkeersmiddelen. WEENEN, 4 Nov. (V.D.1 Do gedurende de laatste dagen in verschillende bladen op gedoken beweringen over een a.s. verpach ting van den Oostenrljkschen telefoondienst aan een particulier concern en van de Oos- tenrijksche Bondsspoorwegen aan een Fran sche financieele groep, worden van officieele zijde absoluut onjuist genoemd. Van pasvervalschers. De politie te Weenen heeft den Dultscher Willy Klose en den Oostenrljkschen commu nist Emmerith Kliewer gearresteerd, die men er van verdenkt passen en andere stukken vervalscht te hebben. Bij de huiszoeking in hun woning vond de Eenige bloeiende forensen-wijken. Lloyd George, in de oppositie, met enkele familieleden en één volgeling, heeft bekend gemaakt dat hij aftreedt als leider van de liberale fractie i<n het Parlement. In zijn brief motiveert hy dit aftreden met een scherpe critiek op het beleid van de partij. Niettemin rekent hij op een terugkeer van het gezonde verstand en hij is bereid zijn diensten dan weer beschikbaar te stellen. Voor de huidige zittingsperiode van het parlement is Sir Herbert Samuel tot zijn opvolger be noemd. Over de reconstructie van het kabinet wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Van be- teekenis is het, dat men zich afvraagt, of de minister van handel, Sir Philip Cunliffe Lister aan zal blijven, of dat hij vervangen zal worden door den liberaal Runciman. Als symptoom is het gerucht over een eventueele benoeming van den laatsten op deze belang rijke post, natuurlijk belangrijk, omdat de minister van handel de tarievenkiwestie te regelen krijgt, ten aanzien waarvan tus schen de regels door „bedachtzaamheid" wordt beloofd. Zij die met recht twijfelen aan de echte nationale gezindheid van een regeering, die vanwege de conservatieve meerderheid, meer dan topzwaar is, vragen zich af, of er wel eenige reden is om aan te nemen, dat deze regeering inderdaad voorzichtig zal zijn met de douanetarieven, inderdaad met zorg zal optreden in de internationale sfeer en inder daad haar best zal doen de Ronde Tafel conferentie te doen slagen. Wat deze laatste kwestie aangaat, het is geen geheim dat de conservatieven het iin het geheel niet eens zijn, met het streven, dat zich onder de Labour-regeering eindelijk een uitweg heeft weten te banen en dat de zelf standige federale structuur van het enorme Britsch-Indische rijk ten doel heeft. Ook voor de voorvechters van de Britsch- Indische onafhankelijkheid binnen de lijst van het Britsche Rijk, is de conservatieve overwinning een veeg teeken. Dat de tot een minimum geslonken fractie van de labour- partij dit gevaar niet lijdelijk zal aanzien blijkt uit een telegram volgens hetwelk Hen derson, Wedgwood Benn, Lees Smith en Lord Snell de Labour Party zullen blijven verte genwoordigen als gedelegeerden bij de In dische Ronde Tafel Conferentie. De parlementaire Labour Party heeft een resolutie aangenomen, waarin een onbeperkt vertrouwen in Henderson wordt uitgesproken. Hij werd als leider herkozen, ofschoon Lans- bury voorzitter zal blijveir totdat Henderson in het Lagerhuis zal zijn teruggekeerd. Briand heeft in zijn functie van voorzitter van den V. B.-raad, een zeer openhartigen en krachtig gestelden brief aan den Japan schen gedeelegeerde te Genève, Jossisawa ge schreven, waarin hij nogmaals nadrukkelijk aandringt op de ontruiming van Japan, der bezette gebieden. Briand laat duidelijk uit komen, dat China bereid is, Japan op alle punten tegemoet te komen, doch dat het niet aangaat Japan's eischen te behandelen, onder de pressie van een bezet gebied. Dit gebied moet eerst ontruimd zijn, daarna kunnen de onderhandelingen beginnen. Als een nieuwe phase in deze netelige zaak kan deze brief natuurlijk niet beschouwd worden. Toch is Briand's brief in de Volken- bondsstad met groote voldoening ontvangen. Hij is als het ware een resumé van het Ge- neefsche standpunt en een bewijs dat Genève van ge enwijken zal weten. Als tegendruk op de drijverij van de Japansche nationalis tische kampen, heeft Briand's geste natuur lijk groote be teekenis. L. A. Genève. Alweer een klacht van China. Het Chineesche Raadslid dr. Alfred Szé, die nog steeds in Genève vertoeft, heeft we derom de aandacht van den Volkenbond ge vestigd op de onrustbarende ontwikkeling, die de toestand in Mandsjoerije sedert de verdaging van den raad heeft genomen. Niet alleen dat Japan niet de minste aanstalten maakt om zijn troepen terug te trekken, zoo als het volgens de resolutie van 30 Septem ber verplicht is, maar het schijnt zijn troe pen in Zuid-Mandsjoerije te consolideeren. Het weigert over de methode van terug trekken volgens de aanwijzingen van de laatste Raadsresoluties te spreken alvorens overeenstemming bereikt is over de vijf fun- damenteele punten, aldus het Handelsblad. Deze houding van Japan is volgens de Chi neesche nota in strijd met art. 10 van het Pact en art. 2 van het Kellogg Pact. De Chineesche regeering is vast besloten, onder geen enkele omstandigheid met Japan onder militairen druk te onderhandelen en spreekt haar volle vertrouwen uit, dat de Volken bond en de Ver. Staten van Amerika het Vol kenbondsverdrag het Pact van Parijs en het negen-mogendhedenverdrag van Washing ton zullen weten te doen eerbiedigen. Aan dit schrijven is een memorandum toe gevoegd. waarin de voornaamste gebeurte nissen, die de laatste drie dagen uit Nanking zijn geseind, worden weergegeven. Nieuw hiervan is, dat volgens een der telegrammen de Japansche generaal Honjo onlangs order zou hebben gegeven om de opbrengsten van de zoutmijnen van Mandsjoerije (24 milllioen dollar) af te dragen. Deze opbrengsten zijn de garantie voor verschillende internationale leeningen. Deze handelwijze beteekent dus volgens de Chineesche nota een schending van internationale verplichtingen. Een later ontvangen telegram bevestigt, dat Japansche troepen met geweld de od- brengsten van de zoutmijnen van Newtsjar.g, to'. een bedrag van 760.000 dollar, in beslag hebben genomen. De verdere telegrammen geven een overzicht van de uitbreiding van de troebelen en den Japanschen invloed in Mandsjoerije. Amerika. Luchtschip der Amerikaansche Marine verwoest. BERLIJN. 4 November (V.D.) De „Lo- kalanzeiger" meldt uit New York, dat het grootste niet stijve luchtschip ter wereld, het marineluchtschip „K. I." na de landing ten gevolge van een windvlaag is verwoest. Toen het luchtschip in de hall te Cape May (New Jersey) werd binnengebracht, werd het zijde lings door een windvlaag gegrepen en zoo hevig tegen den grond en de muren van den hal gedrukt, dat het werd verwoest. Geluk kig werd bij het ongeval niemand gedeerd. Italië. De reis van Grandi naar Washington. WASHINGTON, 4 NOT. (V.D.) Het besluit van de Italiaansche regeering Grandi op zijn reis naar Washington te doen vergezellen De gemeente Velsen lokt steeds meer forensen! Zij zijn over het geheele gebied verspreid, maar de meesten hebben zich toch aangetrokken gevoeld tot de speciale foren- senwijken, namelijk de villa-parken nabij Driehuis en den (Velser) Zeeweg, In deze parken zijn honderden aardige landhuisjes gezet, die er voor den stedeling zeer aanlok kelijk uitzien. Het is ook wel een groot ver schil: een étage-woning in Amsterdam met zijn lange straten en kazerne-achtige wo ningen, of een vriendelijk landhuisje in het schoone Kennemerland, waar de frissche zeewind door de toppen der boomen ruischt! Behalve deze landhuisjes vindt men in of nabij die parken ook nog vele straten met gesloten bebouwing, maar toch is daar bij nog het landelijke karakter zooveel mo gelijk behouden. Het zijn natuurlijk uitslui tend ééngezinswoningen. Bovendien is door boomen en plantsoen getracht de stadschen aanblik zooveel mogelijk te weren. Bij de forensen is in het bijzonder in trek het Park Zeeweg, de strook grond ten Westen van de spoorlijn tusschen de spoorweghalte Zeeweg en het station IJmuiden-Oost. Trouwens langs den geheelen weg die van Driehuis naar IJmuiden-Oost loopt, vindt men aardige woningen. Evenzoo langs den Hagelingerweg, die het dorp Santpoort met Driehuis verbindt. Ook zijn er veel gegadig den voor het villa-park, dat ten Westen van de R.K. kerk te Driehuis verrezen is. Wij geven van deze forensen-wijken eenige foto's die genomen zijn van den toren van het crematorium. Het ontstaan van die verschillende foren sen-centra is voor een groot deel te dan ken aan de uitnemende spoorverbindingen. Na de electrificatie van de lijn Haarlem- IJmuiden is er op verkeersgebied voor de forensen niet veel te wenschen gebleven. De treinen rijden elk half uur in beide rich tingen. Het begint al 's morgens om 5 uur, terwijl men 's avonds om 23.48 nog uit Haar lem naar IJmuiden kan. Zondags zelfs nog om 24.07. De treinen doen er 19 minuten over Dat is voor den betrekkelijk korten afstand vrij lang, maar dit komt door de vele sta tions en halten. De stopplaatsen zijn: Bloe- mendaal, Santpoort, Driehuis-Westerveld, Zeeweg, Velsen-Umuiden-Oost, Casembroot- straat, Julianakade en dan komt eindelijk IJmuiden. De treinen moeten dus zeven keer stoppen. Het is een geluk dat de electrische treinen zoo spoedig op gang komen, want anders zou het een marteling zijn. Nu is de trein al weer aan de volgende halte als de passagiers ternauwernood tot het besef ge komen zijn, dat zij rijden! Ook over den abonnementsprijs voor den trein hoorden wij geen klachten. Een maand abonnement 3de klasse Haarlem-IJmuiden kost 7.20, een scholierkaart 5.70. Om een indruk te geven van het drukke forensenverkeer op de lijn Haarlem-LJmui- den vermelden wij, dat er alleen 100 foren sen en 50 scholieren zijn die eiken dag tus schen Haarlem en IJmuiden heen en weer reizen. Bovendien gaan nog vele Umuide- naars eiken dag naar Amsterdam. Het is voor de IJmuidenaars een uitkomst geworden, dat zij nu niet meer (zooals vroeger bij de stoomtreinen) in Velsen moe ten overstappen. Veel grooter is het forensenverkeer nog aan dc halten Zeeweg en Driehuis-Wester veld. Vandaar vertrekken er eiken dag hon derden. Niet alleen naar Haarlem, maar ook naar Amsterdam. Op de forensen-uren is het aan deze halten dan ook bijzonder druk. Vandaar dat de Spoorwegen bij de halte Driehuis-Westerveld pas een flinke wacht- gelegenheid voor passagiers hebben laten maken. Aan den Rijksstraatweg tusschen de dor pen Santpoort en Velsen worden ook aardige landhuisjes gezet. De forensen die daarop hun keus laten vallen, zijn voor het verkeer aangewezen op de autobussen. Dat is voor velen een bezwaar. De exploitanten van de bussen trachten evenwel zooveel mogelijk aan de wenschen der forensen tegemoet te komen. Er zijn trouwens ook forensen uit de forensenwij ken bij Driehuis en Park Zee weg. die van de bussen gebruik maken als die dichter bij hun huis komen dan de spoor. De spoor wint het evenwel in snelheid wat den rijtijd betreft. De gemeente Velsen is samengesteld uit verschillende centra. Het is voor de ge- meente-financiën een geluk, dat er in dc laatste jaren villa-wijken zijn gekomen met een in het algemeen draagkrachtige bevol king. Daardoor wordt tegenwicht verkregen tegen de zware geldelijke offers, die de vis- scherij en de industrie door het groot aantal werkloozen vragen. Het getal werkloozen in de gemeente Velsen is in verhouding groot. Op 31 October waren er 954 werkloozen, de werklooze visscherlieden niet meegerekend Deze «die via de IJmulder Federatie ge steund worden) telden nog 154. zoodat er bij elkaar 1108 werkloozen zijn. Op een bevol king van 42.10(10 is dat 26.4 per duizend. Haarlem met zijn 120.000 inwoners heeft thans 2700 werkloozen of 22.5 per 1000. Toch staan de financiën van Velsen er blijkbaar gunstiger by dan die van Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben het noodig geoordeeld het aantal opcenten voor de Ge meentefondsbelasting voor het aanstaande jaar voor te stellen op 80. B. en W. van Vel sen zijn in hun voorstel tot 70 gegaan. Er wordt wel is waar in Velsen beraadslaagd of het niet noodig zal zijn te Velsen ook hooger te gaan dan 70. maar men hoopt daaraan te kunnen ontkomen. Daarbij zal natuurlijk wel van de overweging uitgegaan worden, dat het gewenscht is om de belastingen zoo laag mogelijk to houden, om daardoor de vesti ging van draagkrachtige forensen te be vorderen. Haarlem en Velsen hebben in dit opzicht sterke concurrentie van Bloemen- daal, dat het nog zonder opcenten stelt, maar deze concurrentie wordt ook beïn vloed door het feit, dat Bloemendaal zeer weinig bouwterrein heeft, terwijl men daar aan in Velsen en Haarlem voor dc forensen woningen nog geen tekort heeft. Het gevolg daarvan is, dat de prijzen van de woningen en ook de woninghuren in de gemeente Vel sen iets lager zijn. Daardoor wordt de hoo- gere belasting weer gecompenseerd. Een forens met 5000 inkomen en 2 kinde ren betaalde dit jaar aan fondsbelasting te Velsen met 45 opcenten 153.90. Dit zou worden als er 70 opcenten geheven worden 193.80. In 1930/1931 werd evenwel te Vel sen door een inwoner die 5000 verdiende aan gemeentelijke belasting 243.11 betaald. Het blijft dus nu nog ver daaronder. Bo vendien moest de forens toen nog extra be talen. INGEZONDEN MEDEDhtLANGKN a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN politie een drukpers, formulieren en passen, doopbewijzen en identiteitsbewijzen. Voorts chemisch en ander materiaal, dat voor de vervaardiging van vooral Duitsche stukken diende. De vervalschlngen moeten op groo te schaal zijn bedreven, aldus de N.R.C. Spanje. Alcala Zamorra candidaat voor het presidentschap. De regecring heeft besloten de candidatuur van Alcala Zamora voor het presidentschap van de republiek te steunen. Zamora schUnt de eenige politieke persoonlijkheid op wien alle stemmen uit dc Kamer zich kunnen ver ecnlgen. Na een bespreking met drie ministers heeft Zamora zijn plan tot herziening van de Grondwet opgegeven, dat een ernstig be zwaar tegen zijn candidatuur vormde. DE WERELDCRISIS. VOORUITGANG IN DE INDUSTRIE? LONDEN. 4 November (VDJ De rap porten uit de industrieele gebieden van Groot Brittannië toonen aan, dat er teekenen zijn van een verbetering in alle groote in dustrieën. In alle districten van den katoenhandel in Lancashire zijn de vooruitzichten gunstig, terwijl de handel in wollen textlelgoederen meer vertrouwen toont. Ook de steenkool-, Ijzer- en staalindustrieën verteonen teekenen van herleving. In som mige t:nfabrieken van ZuW-Waies wordt eindelijk weer .na een lange periode van slapte, met volle kracht gewerkt. Een bevestiging van deze gunstige rapporten wordt gevonden in de laatste maandelijksche balans van de provinciale bank clearings. Tot dusverre toonden de provinciale bank clearings in den loop van dit Jaar lederen maand grooten achteruitgang, vergeleken met den overeenkomenden maand van het vorige jaar. Deze tendenz is in October opgehouden in elke maand viel 'n stijging te constateeren De gemiddelde achteruitgang van ruim 12 pet. in de cijfers gedurende ce eerste negen maanden van dit jaar is in October veranderd tot een gemiddelde toeneming vergeleken met de cijfers van dezelfde maand van het vorige jaar met bijna 21/2 pet. Hoe de slanke lijn tot echtscheiding kan leiden Een Parijsch ambtenaar, die bijna 10 ge lukkige huwelijksjaren achter den rug heelt, wenscht thans gescheiden tc worden en wel omdat zijn vrouw plotseling aangegrepen Is door hetgeen hij een „sportwoede" noemt. Advocaat Théodore Valensi. die voor eischer optreedt, betoogt geenszins, dat ge daagde aanvankelijk te kort is geschoten ln haar huiselijke plichten, integendeel, voordat de sport haar invloed deed gelden, was zij het toonbeel van een echtgenoote. Plotseling meent zij echter, dat zij zich strikt moet richten „ïaar dc voorschriften van de lichaamskuituur, waarbij het. behoud der slanke lijn een groote rol speelt. De ambtenaar, die er vroeger tegen 8 uur eens over dacht of hij nu eindelijk zal opstaan en zich naar ztfn bureau begeven, wordt nu om 5 uur 's morgens gewekt door „madame", die de eerste lichaamsoefeningen doet en daarbij luidkeels zingt omdat de bewegingen vooral rhytmlsch moeten geschieden. Dan be gint zij den punchbal tc mishandelen, die bij eiken stoot tegen de deur aanbotst, en de ambtenaar behoeft er na 5 uur niet meer aan te denken, dat hU nog een tukje kan doen, want onafgebroken wordt de serie voorge schreven lichaamsoefeningen afgehandeld. De .cot vanden dag wo-dt besteed aan zwem men. tennissen en masseeren en des avonds is mevrouwtje zoo moe dat zij niet ln staat is haar man te vergezellen of bezoeken te ont vangen. Eischer meent dat dit voldoende redenen zijn om echtscheiding te verkrijgen. AGENDA Heden: DONDERDAG 5 NOVEMBER Groota Kerk. Orgelbespeling. 3—4 uur. Schouwburg Jansweg: Clingc Doorenbos. 8 uur. Hotel „De Leeuwerik". Algemeene I>?den- vergadering Ijsbond Holland's Noorderkwar tier. 8.30 uur- Broederkerk. Parklaan 34. Opwekkingssa menkomst. Ds. Van Paassen, 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: De film „Tlcrc sehen dich an." Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. Protestantenbond: Prof. J. Lindeboom over Godsdienst en Dogma. Palace: „Nooit meer liefde." Tooneel „Re- falla", music-act. 8.15 uur. Luxor Theater: „Paragraaf 245", „Minder jarig" en ,X>e Doodenrit". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Onteerd". Tooneel: Milly Capell. 7 en 9-15 uuj-. VRIJDAG 6 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Haarl. Gem. koor. Hu moristische werken van Joh. Wagenaar, o.a. De Schipbreuk. 8 uur. Stadsschouwburg: Jan Musch in Jaro's Geluk. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Lezing met licht beelden door dr. W. G. N. v. d. Sleen, 8 uur- Gebouw Haarl. Kegelbond: De film Tlere sehen dich an. Bioscoopvoorstelling, nieuw programma. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind cn Kunst". 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrU. APOTHEKEN CA VOND- EN NACHTDIENST Fa. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14 te! 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. tel. 11180. Bosch en Vaart-Apolheck, Bosch cn Vaart straat 26, tcL 13290, i fö De tprensemcifk hij de RJS. Kerk ie Driehuls. Gezicht op het forensendorp aan den Zeeweg en Driehuizerkerkweg

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5