H.D. VERTELLING Biographieën in een notedop. „Het leven is een grap" Het praktische gebruil in een Van alles en nog wat. van een Dieselmotor 'liegtuig. De Kortste Weg door K. Zoo begon het: We zaten, zooals gewoonlijk bij elkaar in de coupé van den forensentrein die om half negen naar Amsterdam verstrekt, mijn vrin den Hyacinth. Tulp en ikzelf. Hyacinth, achteruitrijdend, zijn kraag op, halfduttend. terwijl de trein voortjoeg; Tulp doodsbedaard, een sigaartje rookende rustig lezende in zijn courant en ik. tegenover hen zittende, verdiept in een tijdschrift. Plotseling trok Tulp me bij mijn arm en zei; wijzende op de afbeelding van een of andere hardlcoper in zijn krant. „Dat is nog eens een prestatie van die vent, hè om 5 K M. te loopen binnen het kwartier. Dat heb jij nog nooit gehaald ondanks al je inspan ning". Nu moet u weten dat ik lid ben van een niet onvermaarde wandelclub en reeds vele wedstrijden gewonnen heb, getuige een aantal bekers en medailles, die ik op mijn kamer voor een ieder te pronk heb. Daarom begrijpt u wel, dat Tulp's opmer king over mijn prestaties bij mij werkte als een rooie lap op een stier. Ik opende onmid dellijk het offensief door hem te vragen aan welke sport hij dan wel deed om fit te blij ven, hoeveel prijzen hij al gewonnen had en of zijn ietwat corpulente figuur soms het be wijs was van serieuze training? Het was niet te verwonderen, dat Tulp, die anders slagvaardig genoeg was, dit keer niet zoo gauw met zijn antwoord gereed was. Zijn eenige sport nl. is: zijn vrinden te vergelij ken met beroemde athleten en hun presta ties daarna af te meten. Hij was nog bezig om zich zoo goed moge lijk uit de situatie te redden, toen Hyacinth, die door ons luid gesprek schijnbaar gewekt, uit zijn heekje kwam en eenigszins dom hardop begon te lachen. Aangezien ik Tulp noch mezelf belache lijk vond, vroeg ik hem waarom hij zich zoo aanstelde. Hyacinth kuchte even en zei toen: „Jullie getwist over die rensport heeft me op een idee gebracht: Jij en Tulp moesten eens een wedstrijd houden. In Haarlem's Dag blad van Woensdagavond 28 October staan begin- en eindpunt al aangegeven." Tegelijk haalde hij uit zijn binnenzak de bewuste krant te voorschijn en liet ons de prijsvraag zien. die daarin voorkwam: zonder ge bruik te maken van de spoorwegviaducten loopen van Groote HoutstraatJulianapark. Er van overtuigd te zullen zegevieren over Tulp verklaarde ik me gaarne bereid mijn krachten met hem te meten. Tulp wilde zich natuurlijk groot houden en nam de uitdaging aan, zonder een spier op zijn gelaat te vertrekken. En zoo spraken we af, dat we den volgen den morgen om 7 uur zouden vertrekken uit dc Groote Houtstraat. Hyacinth die als scheidsrechter op zou treden, zou ervoor zorgen om tijdig aanwezig te zijn bij de start en zou zich daarna per taxi naar de finish begeven voor de controle. Zoo geschiedde hert, dat ik me Vrijdagmor gen, in mij korte broekje, witte shirt en wan delschoenen, naar het beginpunt begaf, vol vertrouwen op den goeden afloop Groot was mijn verwondering, toen ik, en kele minuten voor 7, slechts Hyacinth alleen zag staan bij de portiek van Haarlem's Dag blad. Ik gaf hierover mijn verwondering aan hem te kennen, half en half vermoedende, het slachtoffer geworden te zijn van een misplaatste grap. Jansen stelde me echter gerust, zeggende, dat Tulp een man van zijn woord was. Wie schetst mijn verbazing, toen klokslag 7 uur Tulp kalm kwam aangewan deld, in zijn colbertje, regenjas, Garibaldi en regenscherm? „Maar man. zei ik wou jij nou in hemels naam zóó een wedstrijd houden, in dat tenue? Tulp lachte fijntjes en stelde voor om maar te vertrekken. Hyacinth gaf het sem en we gingen op weg. Tot aan het Verwulft, gingen we dezelfde richting en toen zag ik, links afslaand, die eigenwijze Tulp rechtuit blijven loopenvastloopen natuurlijk tegen een bolwerk van onoverkomenlijke via ducten Mij reeds zeker wetende van de overwin ning, zette ik er de pas in. terwijl ik in me zelf moest lachen over die onnoozele Tulp, die in zijn alledaagsche kleeren, een wandel wedstrijd van mij wilde winnen Het zal ongeveer goed 9 uur geweest zijn, toen ik bij het Julianapark in Haarlem- Noord aankwam, me al verheugende over het gezicht van Tulp. dat hij zetten zou. als hij over een poosje zou aankomen, mij reeds ziende bij Hyacinth Daarom wist ik niet of ik waakte of droomde, toen ik Hyacinth plotseling ont dekte, vergezeld van iemand, die wonderveel op Tulp leek. Het tweetal zag mij ook aan komen en ik zag den dubbelganger van Tulp mij een teeken geven om wat harder te loo pen. Hoewel ik niets van dat gebaar begreep, gaf ik toch gevolg aan die wenk en bereikte hen spoedig. Ik wilde al: „gewonnen" roepen, toen ik in 't grijnzende gelaat vanTulp staar de, want het was werkelijk Tulp die naast Hyacinth stond. Kort en zakelijk deelde Hyacinth mede, dat Tulp reeds om 7 3/4 uur aan het eindpunt was gearriveerd en ik derhalve leelijk verlo ren had. „Maar", zei ik, niet begrijpende, „het was toch de bedoeling om niet onder de viaduc ten door te gaan en Tulp liep er regelrecht naar toe Dit stemde Hyacinth volmondig toe en her riep zijn eerste beslissing, waarbij hij Tulp tot overwinnaar verklaard had. Hij verzocht ons te zeggen welke route we gevolgd waren, zoodat hij dan pas kon zeggen, wie er ge wonnen had Nu was Tulp natuurlijk verloren en vol leedvermaak begon ik; Verwulft, Botermarkt, Barrevoetestraat, Wilhelminastraat overste ken, Leidschevaart tot de St.-Bavo, Wester gracht, Spoorboomen over. Houtvaart. Rol- ïandspad tot Overveen, langs de R.K. Kerk tot de spoorwegovergang bij den Zeeweg, Bloemendaalscheweg rechtsaf, Julianalaan. Brederodestraat, Tetterodestraat, Santpoor terplein, Kleverlaan, Schoterweg, Juliana- plein Hyacinth knikte goedkeurend en zei: ..Dat heb je verdraaid goed gedaan, geen enkeie verboden viaduct gepasseerdMijn com plimenten, nou jij Tulphoe ben jü ge gaan? „De gewone weg", zei Tulp. „dat wil zeg gen. de kortste: Groote Houtstraat. Groc.e Markt. Jansstraat. Station. Kenr.cir.erplcin, Schoterweg en hier ben ik nu op het Juliana- plcin Ik zou wel eens willen weten, hoe jij van het Station op het Kennenierplein komt, zonder onder een viaduct door te gaan", voegde ik heb toe, sarcastisch lachende Ook Hyacinth wilde dat wel eens weten en gaf me een knipoogje „Zie je wel, zei ik toen Tulp bleef zwijgen, dat je toch verloren hebt, ook al was je hier eerder dan ik? Je hebt je niet aan de voorwaarden gehouden en wordt dus gedis- qualificeerd Tulp begon geheimzinnig te glimlachen en zeide: ..Weet jullie hoe ik van het Station op het Kennemerplein kwam? Niets bijzonders hoorik kocht aan het loket een perronkaartje en verliet het sta tion weer aan de achterzijde het ei van Columbus Hyacinth zou later uitspraak doen Ik geef Tulp de meeste kans JOHANN SEBASTIAN BACH. 1685—1750. „Nicht Bach! Meer sollte er heissen". Beethoven. Wij hebben in dit blad de geschiedenis der jubileerende Haarlemsche Bachvereeniging geschetst. Thans zij in deze rubriek een korte levensbeschrijving van den Meester gegeven. Jahann Sebastian Bach, de grootste com ponist, die voor Beethoven geleefd heeft, staat op de scheiding tusschen de oude kerk muziek. waarin de Nederlandsche school ten niet onbelangrijke plaats inneemt en waarin de Italiaansche groep een groote functie heeft, en de nieuwere stijl. Hij is uit een ge slacht van musici, waarvan de stamvader Velt Bach is. 1590» een bakker, die vaardig de luit bespeelde. Diens zoon Hans was rec-ds toonkunstenaar van beroep. Johann Ambro- sius. de vader van Johann Sebastian, dien hij op jeugdigen leeftijd verloor, was hofmusicus te Eisenach. In deze Thüringsche stad werd Johann Sebastian op 21 Maart 1685 geboren. Zijn moeder verloor hij al vroeg. Na zijn tien de jaar, toen hij wees was, werd Johann Se bastian opgevoed bij een oom, Johann Chris- toph, organist te Ordurf,, van wien hij onder richt in het klavierspel ontving. Bach ging in Lüneburg bij Hamburg op het gymnasium en daar hij als knaap een mooie sopraanstem had, werd hij opgenomen in l;et koor der Michaëlisschool. Zijn opleiding als organist zocht hij in Hamburg, bij den be roemden Joh. Ad. Reinke, en ook in Lübeck bij Dietrich Buxtehude. Naar Thüringen teruggekeerd werd hij violist en hofmusicus in de kunstenaarsstad Weimar, een jaar liet hij de betrekking varen om als organist naar Arnstadt te gaan. Meer malen ging hij nog naar Lübeck om Buxte hude te hooren, doch het beviel den kerke- raad niet, dat hij eens in plaats van vier we ken vier maanden wegbleef, en Bach nam af scheid van Arnstadt en verwisselde het met Mühlhausen, waar hij organist werd van de Blaziuskerk. Hij huwde er met zijn nicht. Maria Barbara Bach, hetgeen een zeer gelukkig en rijk met kroost gezegend huwelijk werd. Zij hadden zeven kinderen, waarvan er echter eenige over leden in de kinderjaren. Omdat de betrekking hem niet beviel, keerde Bach terug naar Wei- mar. waar hij hoforganist werd, bij den her tog. Tien jaar later, in 1717 werd hij benoemd tot directeur van de concerten van den her tog. Daar Bach, die een auto-didact was, steeds zich zelf bleef ontwikkelen, door ijveri ge. ingespannen studie, vermeerderden zijn kennis, zijn vaardigheid en daarmee zijn roem steeds en kreeg hij tal van mooie aanbiedin gen. Die van Leopold van Anhalt-Kothen als directeur van diens hofkapel nam hij aan. Bach s eerste vrouw was overleden en hij huwde ten ttweede male. Opnieuw was het huwelijk rijk aan kinderzegen en voor de op voeding der kinderen was het beter om Co- then te verlaten. Een sellicitatie naar Ham burg had geen resultaat, doch in 1723 werd hij benoemd tot directeur van de Thomas- school in Leipzig en tevens tot organis en mu ziekdirecteur aan de beide hoofdkerken in^de Saksische stad. Dit was een beslissende benoeming voor zijn verder leven. Tot zijn dood is Bach can tor aan de Thomaskirche gebleven. Bovendien verkreeg hij een benoeming tot kapelmeester van den hertog van Weissenfels en een van den keurvorst van Saksen als diens hofcomponist. In het laatst van zijn leven gewerd Bach een groot eerbewijs, doordat Frederik de Groote. hoorende. dat de Meester in Potsdam was, hem onmiddellijk ontbood, en voordat Bach tijd had om zijn jas uit te trekken hem opdroeg eenige improvisatiën ten beste te geven, waaraan de bejaarde componist na tuurlijk zonder eenige aarzeling voldeed. Hij ontving begrij perl ijker wij ze tal van blijken van erkentlijkheid, doch Bach was een be scheiden man. en rijkdom heeft hij voor. zich nooit verlangd. Hij had twintig kinderen en is voor hen een zorgzaam vader geweest. De schepper van zoo verheven muziek was in- vroom en goed, een edele geest. Bach was ne derig. doch hij kende zijn verdiensten, en hij stelde altijd voorop, dat zij een resultaat wa ren van hard werken gedurende zijn geheele leven. Dc groote inspanning die hij zich steeds gaf werd hem op het laatst van zijn leven physick noodlottig hij werd zeer slecht van gezicht. Twee operaties door een Engelschen dokter zouden heil brengen doch mislukten omdat zij volslagen blindheid veroorzaakten. Merkwaardig is dat Bach kort voor zijn dood weer ziende werd doch verzwakt door dc ope raties hadden hem hevige koortsen aangegre pen. en hij stierf 28 Juli 1750. 65 jaar oud Zijn weduwe bleef omdat haar kinderen haar niet ondersteunden onverzorgd achter en moest van bedeeling leven. Door zijn tijdgenooten en hen, die onmid dellijk daarna leefden, is Bach niet in de mate gewaardeerd, welke hij verdiende, en zeker niet met zooveel begrip, als wij heden ten dage dank zij vele Bachstudies en de jc- habilitatle van zijn werken, dank zij ook de Bachvereeniging. voor Bach hebben. De geschiedenis met de Matthaus-Passion bewijst wel. hoe hij te kort gedaan is Het werk dat reeds in 1729 te Leïozig uitgevoerd werd. was geheel in de vergetelheid geraakt, totdat Mendelssohn het in 1829 opdiepte, het liet uitvoeren en er het toen levende geslacht Bach mpp onenbe.arde als een ongekend rijke bron. Behalve deze Passlonmuziek is de Jo hannes-Passion bewaard gebleven, liet wordt niet zeker geacht, of ook een Lucas-Passion van Bach bestaan heeft, ock van de Marcus- Passlon en een eventueeie vijfde is niet veel bekend. Onnoemelijk rijk. zoowel quantitatief nis ouaütatief is de s'cha« van Bach's verken. Wïi kunnen er maar enkele van noemen: het Weihnachtsoratorium. de Hohe-Messe, nog andere oratoria en tal van cantaten. Voorts de ontelbare fuga's, praeludia. canons, aria's, enz „Die Kunst der Fuge'het „Wohiiempe- rlertes Klavier" <48 praeludia en fuga's in alle toonsoortenEn dan nog de concerten en sonaten voor kamermuziek, de „Brandenburg- sche concerten". Hij was een oneindig groot en onuitputtelijk genie, een bron van altijd nieuwe laving. In Duitschland cultiveert de Bach-Gesell- schafc de belangstelling in zijn geestelijke na latenschap. :n Nederland doet het in het bij zonder de Nederlandsche Bachvereeniging te Naarden. Met Paschen worden tegenwoordig in de meeste groote steden de Passionsuitvoe- ringen gegeven. Prof Albert Schweitzer is een van de nieu were Bachbiografen. Bacli had elf zonen, waarvan vele naam in de muziek maakten: Wilhelm Friedemann. Karl Philip Emanuel, Johann Christoph Fric- drich, Johann Christian zijn bekende compo nisten. zegt Crock. DE GESCHIEDENIS VAN ZIJN LIMONADEBOMMEN. Crock. Grock de groote Clown, die wij kort gele den in een geluidsfilm konden zien, hield in zijn jeugd al van het doen van buitermissig- heden. Al.s kind vermeed hij vrijwel altijd het plaveisel, maar verkoos de hekken en schuttingen om over te loopen. Hij kon het verlangen niet weerstaan om dingen te doen, waardoor hij opviel. Op een goeden dag zeiden eenige vriendin netjes. dat hij niet op een fabrieksschoor steen durfde klimmen, schrijft Tit Bits. „Met een plotselinge beweging klom ik tot op den rand van den schoorsteen, die de breedte had van een vensterbank. Ik werd zóó duizelig, dat ik me aan den bliksemaflei der vast moest klampen om niet te vallen. Ver beneden me maakten zij gebaren om mij naar beneden te laten komen. Maar ik was nog niet klaar! Want ik ging op mijn han den staan daar op dien schoorsteen, volgens belofte, niet mijn voeten tegen den blik semafleider aan. De ronde, zwarte opening van de pijp gaapte vóór me...." Dit beschrijft hij in zijn boek „Het Leven is een grap". Hij is een Fransch-Zwitser, geboren in Re- convillier. een plaatsje waarvan de inwoners boeren en horlogemakers zijn. Een wonder kind was hij en de bewonderende dorpsge- r.ooten kwamen dikwijls op Zaterdagavon den naar de voorstellingen van den jeugdi gen Adolf Wettach kijken. Grock was de naam, die hij later heeft- aangenomen. Voor deze eerste historische vertooningen vormde een hondenhok zijn kleedkamer! Van het begin af heeft hij muziekinstru menten gebruikt bij zijn optreden. Zijn eer ste verbintenis was bij een acrobatentroep, die hij als pianist moest begeleiden. Hij be speelde verdienstelijk fluit klarinet en viool, niettegenstaande hij slechts enkele lessen van zijn vader gekregen had. Hij gebruikte zijn vele en gevarieerde on dervinden om daaruit zijn trucs te putten. Zijn beroemde grap, waarin hij uit een piano een corset haalt, berust op het feit, dat hij als pianostemmer eens een nest muizen in de piano vond. Grock was niet bang voor hard werken. En van de eerste schrede op zijn loopbaan, waarin hij zijn clowns-opleiding van den Italiaan Antonet ontving, werkte hij 15 uur per dag. Soms, daarmee niet tevreden, stu deerde hij des nachts ook nog. Ofschoon hij het leven een grap noemt, zegt hij dit niet van het clownvak. Hij vat zijn kunst ernstig op. in zijn dagelijksche leven is hij niet grappiger dan andere men- schen. Men beschrijft hem als een „vriende lijke man. die weinig zegt, maar onophou delijk cigaretten rookt". Eens werd hij opgejaagd door wolven. Hij vertelt levendig dat hij eens op een goeden avond zes flonkerende sterren zag die hij niet kon thuis brengen. Plotseling bewogen twee van die sterren naar hem toe. en toen nog twee. „Werkelijk het heele sterrenbeeld kwam den heuvel af". Hij rende het dorp in. hoorde de wolven hem hijgend volgen. Hij sprong het huis in en sloot de deur achter zich. juist op tijd. Met groot plezier verhaalt hU In zijn boek nog van een aardig intermezzo in Adriano- pel. Zijn pas voldeed aan de gestelde eischen. maar over zijn bagage waren de autoriteiten het niet eens. Hij had patent op een uitvin ding om schuimende limonade te maken, waarvan een onderdeel bestond uit patro nen" met koolzuur. Dit was munitie, de auto riteiten waren er zeker van. Met de grootste voorzichtigheid namen zij de „bommen" in ooger,schouw en wat Grock ook zei. hij kon hen niet overtuigen, dat het onschadelijke ingrediënten waren Tenslotte mocht hij dan demon streeren. En toen men de bruisende limonade zag toen geloofde men hem pas! Op 25 Mei jl. hebben de Amerikaansche vliegers Walter Lees en Fréderik Brossv het wereldduurrecord voor vliegtuigen op hun naam gebracht door onafgebroken 84 uren en 33 min. in de lucht te blijven. Op den 12en April hadden zij al een poging hiertoe aangewend en vlogen toen reeds 73 uren en 48 min. toen een geweldig onweer hen nood zaakte weder te landen. Zij hadden toen nog een voorraad benzine in de reservoirs vol doende voor een vlucht van 10 uren. In geheel niet ontmoedigd door dezen tegenslag startten zij anderhalve maand, later weer voor hetzelfde doel en mochten er toen in slagen, het zoo zeer begeerde wereldrecord, dat met 75 uren en 23 minuten op naam stond van de bekende Fransche vliegers Bos- sontrot en Rossi, te slaan. Over de waarde én het groote belang van duurvluchtch voor vliegtuigen behoeven wij het dezen keer niet te hebben. Voldoende is het te weten, dat in een paar maanden tijds tal van vliegers vooral van Fransche natio naliteit, met meer en minder succes pogingen hebbei} gedaan om in het bezit te komen van genoemd wereldrecord. Doch wat bij het laatst behaalde record door de Amerikaan sche vliegers, wel het meest opvalt. Is het feit. dat het gebruikte vliegtuig nl. de „Bel- lanca"- eendekker voorzien was van een Packard-Dieselmotor van 225 PK. Door deze vlucht heeft de Dieselmotor zijne practische bruikbaarheid wel op voldoende wijze bewe zen. Wij zouden zelfs met overtuiging kun nen beweren dat de beide Amerikanen in hunne poging op verre na niet geslaagd zou den zijn, indien zij in hun toestel (het be kende type waarmee indertijd Levine en Chamberlain den Atlantischen Oceaan van West naar Oost overvlogen' een normale benzinemotor hadden gebruikt. Nu de Dieselmotor zich als betrouwbare vliegtuigmotor heeft doen kennen, is het toch ook wel de moeite waard iets meer van zijne voor- en nadeelen, te weten te komen. Laat ons dan eerst zeggen dat Lees en zijn metgezel aan bedrijfsstoffen aan boord had den 1.800 L. en het gewicht van het volledig uitgeruste vliegtuig bedroeg 3.000 K.G. Het toestel waarmee de Fransche vliegers Bos- sontrot en Rossi hun duurrecord behaalden was een Bïériot 110. voorzien van een ben zinemotor Hispano-Suiza van 600 P.K. Lees had. zooals reeds werd gezegd, een Packard- Dieselmotor van 225 P.K. Nu valt het verschil in motorsterkte dat gebruikt wordt bij die twee vliegtuigen, wel zeer sterk in het oog. Beide toestellen hadden uit den aard der zaak een hoog totaal gewicht, dus er moet een factor aanwezig zijn. waardoor het bezi gen van een Dieselmotor onder genoemde omstandigheden een groot voordeel oplevert. En inderdaad zijn er ook voordeelen waar tegenover echter ook nadeelen zijn aan te voeren. Bezien wij eerst het geval van verbruik van bedrijfsstoffen. Bij een normalen benzinemo tor bedraagt dit onder gunstige omstandig heden 230 gram per P.K. uur. terwijl deze be dragen voor een Diesel-motor luiden: 180 gram per P.K. uur, indien de motor zijn maximum aantal omwentelingen maakt. Bij 2-3 van zijn maximaal vermogen bedraagt het verbruik slechts 150 gram. Men ziet hier uit al het groote voordeel in het verbruik van de bedrijfsstoffen. En daar bovendien het soortelijk gewicht van de bedrijfsolie van den Dieselmotor hooger is dan die van de benzine en bij de verbranding alleen het ge wicht van dc bedrijfsstof een belangrijke rol speelt., wordt het voordeel van den Diesel motor nog grooter aangezien bij een bepaalde volume de Diesel-motor een langeren tijd op zijne bedrijfsolie blijft doordraaien dan de benzinemotor. Aan den Packard-motor werden nog enkele technische veranderingen aangebracht waar- Rechter Crawford uit Southend <Enge- land» gaat er prat op. nog nooit iets gedaan te hebben, wat de moderne wereld doet. Hij heeft nog nooit een film gezien ook nog nooit gevlogen („ik zal het ook nooit doen!"', nooit nog op een motorrijwiel gezeten of een auto bestuurd en nooit een kermis bezocht. Wel raadt hij de menschen aan van de telefoon bruik te maken. Eens zei hij tegen een man, die over een huwelijk dacht: „Als ik je mag radenhoe langer je er over denkt een huwelijkhoe langer je er beter. Miss Lilian Storey heeft in Liverpool een corps vrouwelijke detectives gesticht en de boosdoeners daar zullen op hun tellen moeten passen want de detectives zijn niet bang! „Zij moeten kunnen chauffeuren en «grepen van Jiu-Jltsu kennen want als 't op vechten aankomt moeten zij hun mannetje staan", zegt zij. Hun motto is, schrijft Tit Bits.: Zie alles, hoor alles, zeg niets enverdenk ledereen Zou dit niet iets voor Edgar Wallace zijn? Een drijvende zender Prof. Moltschanov van het Instituut voor Poolonderzoek der Sowjet-Unle heeft een kleinen zender op een boei gemonteerd, welke in de Bcringstraat zal worden verankerd. De zender zal automatisch meteorologische waar nemingen doorgeven. Op deze wijze hoopt men waardevolle gege vens te verzamelen, zonder dat het noodig is om hiervoor een kostbare expeditie uit te rus ten Dc eerste proeven mei dezen drij venden zender zullen in het volgende voorjaar plaats vinden. Toen de geestelijke van het Amerikaansche dorp Kecler wegens ziekte het bed moest hou den en hij toch gaarne de gemeente den preek niet wilde laten missen, werd in zijn woning een versterker opgesteld en een mi crofoon bij zijn bed gebracht, waarin hij zijn preek uitsprak die door luidsprekers aan dc kerkgangers ten gehoore werd gebracht. Een 17-jarig meisje uit Tottenham (Enge land) kwam later thuis dan 10.30, zooals haar vader wilde Deze maakte gebruik van zijn ouderlijk tuchtigingsrecht en legde zijn doch ter over de knie. Waarmee de verloofde het niet eens was en den vader een blauw oog sloeg. De rechter kende den vader het recht toe, zijn 17-jarige dochter een bepaalden tijd van thuiskomen voor te schrijven. En de bemoei zucht van den jongeman kwam dezen op een boete van f5,te staan. De Hongaarsrh-Amerikaensche filmster Ma ria Corda zal huwen met. graaf Teleki. een lid van een bekende Hongaar.schc familie. Maria Corda hoopt het huwelijk te kunnen laten inzegenen in de Notre Dame te Parijs. door trillingen werden opgeheven en hier door de kans tot breker, van toevoerleidin gen enz. werden uitgesloten. Het gebruik van een Dieselmotor bij dc duurvlucht van de belde Amerikanen zal daarom m i. niet nalaten van Invioeci te zijn oo den toekomstigen bouw van de vliegtui gen. die bestemd zijn om zware lasten te ver- voerciy Het vraagstuk van den Diesel-motor is n:et iets van den laatsten tijd. De firma Junkers in Duitschland hield ongeveer 20 jaar gele den op dit gebied zijne eerste proeven en deze werden sindsdien stelselmatig voortge zet. Bij den bouw van den Diesel golden bij Junkers de navolgende voordeelen. lo. Door de werking van don Diesel-motor heeft deze ook het geringste brandstofver bruik. Als gevolg van dit geringe verbruik wordt de vllegtijd en hierdoor natuurlijk de totaal af te leggen afstand ook grooter. En aangezien de zware olie door zijn hooger S.g. 12 pet. minder plaats inneemt, dan de ge wone benzine zal tevens de nuttige last van het vliegtuig vermeerderen. 2o. Bij zware olie loopt men geen gevaar voor ontploffingen daar zij onder gewone omstandigheden niet tot ontbranding is te brengen. 3o. de prijs van de zware olie is minder dan die van de benzine. 4o. Bij het Diesel principe verdwijnen de carburateurs en de magneten. Bij dit type motor wordt de olie op mechanische wijze in zeer fijnen druppelvorm fngespoten op een tijdstip dat de lucht in den cylinder samen gedrukt is tot pl.m. 40 atmosfeer. Door de hiervoor ontstane groote hitte komt de in gespoten olie tot ontbranding. Door hel verdwijnen van do magneet heeft men tevens opgeheven de eleetrische storin gen welke bij het draadloos zenden en ont vangen uit vliegtuigen maar al te vaak wordt ondervonden. Hiertegen worden welis waar bij de benzine-motoren reeds maat regelen genomen doch het neemt niet weg dat de bediening eenvoudiger wordt indien de storingsbron geheel verdwenen is. Als een nadeel van den Diesel-motor zou men kunnen aanvoeren dat de hooge com- pressies en dito explos\edruk het noodzake lijk maken, de diverse onderdee'.en extra sterk te construeeren, wat weer afbreuk doet aan het totale gewicht van den motor. Bij de constructie van de vliegtuigmotoren moet men er nl. aan denken het gewicht in ver houding tot het aantal P.K gering te hou den. Men drukt dit meestal uit in do ver houding gew. P.K. Voor de moderne motoren is deze verhouding ongeveer 1; enkele gaan er zelf onder. Nu bedraagt deze verhouding voor do Packard-Dlesol ongeveer 1.1 wat zeer gunstig is te noemen. Behalve de Junkers en Packard Dieselmotoren-fabrieken «welke motoren onderling in constructie en systeem verschillen) hebben andere fabrieken zich ook gezet aan het bouwen van dit soort mo toren. Op de laatst gehouden luchtvaarttentoon- stelling, te Parijs waren hiervan typen aan wezig van Sorralne, Clerget. Peugeot en His- pano-Sui/a. Peugeot had alleen de licence van de Junkers-Dlescl. terwijl de andere fa brieken voor hunne motoren den bouw in stervorm hadden aangenomen. Al deze mo toren ontwikkelen ongeveer 200 - 250 PK., ter wijl de Junkers-Diesel een vermogen moet be7.itten van pl.m. 600 P.K. En nu een Diesel-motor blijk gegeven heeft de prestaties met een benzinemotor minstens te kunnen evenaren, zal het ons ook niet verwonderen, indien in de naaste toekomst de toepassing er van bij vliegtuigen een zeer belangrijke rol zal spelen. A STEUP. Kapt.-vlieger. Een 108-jarige overleden. Engeland's oudste vrouw Mrs. Sarah Ann Peary, is 6 weken voor haar 109en verjaardag in Alnwick overleden Zij heeft indertijd haar hoogen ouderdom toegeschreven aan een le ven van ..hard werken en krachtig voedsel En toch zeker aan het feit dat zij 108 Jaar geleden geboren werd. Wist U dat hot nieuwe middel om inbrekers uit uw huls en straatroovers van uw lijf te houden een revolver is ter grootte van een vulpen, geladen met traangas? In het vervolg zullen uw aanranders zich dus met tranen in plaats van met uw porte feuille uit de voeten maken. GELUIDSFILM IN DEN TREIN. Als de proefnemingen die een der Engel- sche spoorwegmaatschappijen doet, gunstig gevolg hebben, zullen de trelnpa ;rs bin nen afzienbaren tijd op de lange- land-rei- zen in de „talki-wagon" hun tijd kunnen korten. Stomme films werden in de treinen afge draaid. Maar nu heeft men ook geluidsfilms geprobeerd in een Scarborough-expres. Dc eerste proeven zijn nu niet dadelijk wat men geslaagd pleegt te noemen. Dansmuziek en dergelijke kwamen wel hoorbaar over, maar het gesproken woord moest zijn meer dere erkennen in het gedender der wagens. Wanneer men echter speciale wagens mc-t geluiddempende wanden en vloeren gecon strueerd zal hebben, zoodat van het lawaai van buiten niets meer door kan dringen, zul len dc slaap- en restauratiewagons een broer gekregen hebben In den „geluidsfilm-wagon'. DE DANKBARE GORILLA. Een dierenarts, die een gorilla behandeld had voor een ontstoken vinger, heeft een merkwaardige ondervinding daarbij opge daan, toen de operatic, geslaagd, voorbij was; het dankbare dier omarmde hem har telijk! Nu is dankbaarheid inderdaad een uitste kend iets, maar het was gelukkig dat de go rilla zijn uitbarsting wat bescheiden gehou den heeft, daar die beesten zeer sterk zijn. Een vriendschappelijke worstelstrijd tus schen een man. waarvan men zeide. dat hij de sterkste man ter wereld was, en een jonge gorilla werd eens gehouden. Het dier had een gewicht van ruim 100 K.G terwijl de man over de 150 KG. woog. een bors'.- omvang van l 50 M. had en biccpsomvang van ruim 2<» duim. Maar de aap behandelde hem alsof hij een kind was en had niet de minste moeite hem ond^r den knie te krijgen. En daar een ouder- gorilla wel eens 300 Kilo kan wegen. Ls het gemakkelijk te be grijpen dat zcif.s zijn dankbaarheid verplet terend kan zijn!

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 19