NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK De Centrale keuken. HAARLEM'S DACBLAD ZESDE BLAD ZATERDAC 7 NOVEMBER 1931 IJMUIDEN SAMENWERKENDE ORGANISA TIES IN HET BOUWBEDRIJF. naar Amsterdam passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 73 d.M. Het Italiaansche s.s. „Monte Santo" is Vrij dagmorgen met een volle lading graan van de La Platarivier voor Amsterdam en passeer de de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 77 d.M. en ons in ongeschonden kracht paraat hou den voor de toekomst, die ons wacht. Een toekomst, die voorzeker aan de organisatie hooge eischen zal stellen. Daarom rekenen wij op volle medewerking van al onze leden in de komende wintermaanden. Sn. Een adres van de winkeliersvereen. „IJmuiden-Oost" en „de Hanze Door de besturen van de winkeliersvereeni- gingen .JJmuiden-Oost" en de R.K. Midden - standsvereeniging „de Hanze" werd een adres aan den Raad van Velsen gericht tegen de oprichting van een centrale keuken, hetwelk wij hieronder laten volgen: ..De R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze. aid. IJmuiden. en de Winkeliers- en Handelsvereeniging IJmuiden-Oost, beide gevestigd te Velsen. meenen ernstig stelling te moeten nemen tegen de in bewerking zijnde plannen van uwen Raad betreffen de nevenvermeld onderwerp; en, hoetfel sympathiek staande tegenover het beoogde doel. moeten zij de aanneming van het plan in den voorgesteiden vorm beslist ontraden op navolgende gronden: Het plan is: le. té duur: de kosten-berekening zooals ze werd voorgelegd lijkt ons zeer bedriege- lijk; in werkelijkheid zullen deze voor den bouw en installatie vee: hooger worden. Daarbij zal de exploitatie een groot aantal krachten vragen voor administratie-, keuken personeel, transport- en distributie-arbei ders, en materialen, wat groote kapitalen zal verslinden. Ongetwijfeld kunnen daar door de werkversdh af fingen verruimd en zoo de uitgaven voor werkloozen gedrukt wor den; maar wij meenen dat langs anderen weg (hierna aan te duiden) net beoogde doel veel goedkooper kan worden bereikt en de werkloosheid tevens kan worden ver minderd. Bij eenige uitbreiding toch der methode voor school voeding vroegere jaren gevolgd zou o.i. een veel goedkoopere weg te bewan delen zijn. de noodzakelijk komende be lastin gverhooging kunnen gedrukt worden en het beoogde doel evengoed zoo niet beter worden verkregen. Steunend op de ervaring staan onze ver- eenigingen zeer sceptisch tegenover de mo gelijkheid om het in plan bestaande keuken gebouw c.a. op doelmatige wijze voor andere Inrichtingen te bestemmen, terwijl de inven- taris vrijwel waardeloos zal worden. 2e. Ondoelmatig: Ten zij weer vele centra's worden ingericht op verschillende punten der gemeente, waarheen het bereide voedsel wordt gedirigeerd en dan gedistribueerd, zoo danig, dat de maaltijden in ontvangst kun nen genomen en daarna genuttigd worden, (wat volgens den eersten indruk niet de be doeling van het voorstel schijnt te zijn), kunnen onze vereenigingen zich niet voor stellen dat het voorgestelde plan doelmatig is en werkelijk alle behoeftige kringen en behoeftigen (zooals toch wel in de bedoeling zal liggen) bereiken zal. Vele werkelijk be hoeftigen toch zullen ervan af zien ter plaatse hun maaltijd te gaan nuttigen; en zoo zouden groote groepen van toch werke lijk behoeftigen niet worden bereikt. 3e. Schadelijk voor de neringdoenden: Een noodzakelijk gevolg van een opslaan- der-voedingstoffen-in-hetgroot door de Ge meente zal zijn, dat veel neringdoenden groote schade zullen lijden. Waar de tijd voor den Middenstand toch al zoo zwaar is, zijn geldmiddelen slinken door noodgedwon gen levering op credlet, zal de toestand nog veel erger worden, wanneer door deze gedragslijn der Gemeente zulke beduidende kwantums courante voedingsmiddelen aan den tusschenhandel worden onthouden. 4e.. Bedenkelijk uit het oogpunt van goede zeden. De voorgestelde regeling zal o.i. tot nood zakelijk gevolg hebben het aankweeken van een ontevreden geest onder groote bevol kingsgroepen, met al de nadeelige gevolgen daarvan in dezen toch al zoo bedenkelijken tijd. Daarenboven lijkt ons de bedoelde stich ting van een lokaal voor consumptie, dat tevens voor ontspanningslokaal zou moeten dienen, een allerongelukkigst middel voor het aankweeken van een goeden geest. Op bovenstaande gronden meenen onze vereenigingen dan ook ten stelligste tegen dezen voorgenomen vorm van steunverlee- ning tc moeten opkomen; en ze geven als haar meening te kennen; dat het beoogde doel beter te bereiken is: oftewel door particuliere bedrijven met de bereiding en distributie van voedsel te be lasten; oftewel en dit schijnt ons het beste op bonnen voedsel in natura te verstrek ken, met de verplichting het op de bonnen vermelde goed alleen bij handelaars uit de gemeente te betrekken. De namen der win keliers of handelaren kunnen zoo noodig door de beambten, met het uitgeven de: bonnen belast, worden aangegeven, of men zou die keuze aan de begiftigden zelf kun nen overlaten dit laatste lijkt ons beter en minder omslachtig. Bij aanvaarding van deze laatste regeling zouden onze vereenigingen gaarne bereid zijn bij haar leden te bevorden, dat ten be hoeve der Gemeentekas een nader te bepa len vaste reductie zal gegeven worden op de geldende winkelprijzen voor die artikelen, welke op de bonnen worden geleverd. Hoewel niet direct liggend binnen hot raam van dit adres, zouden onze vereeni gingen toch gaarne van deze gelegenheid ge bruik wenschen te maken om uwen Raad te verzoeken een dergelijke regeling als door ons voorgesteld voor het artikel voedsel, ook te willen treffen voor de artikelen „kleeding en dekking", terwijl deze regeling ons onder alle opzichten de meest voordeelige en ook de minst omslachtige lijkt". FILMAVOND De afdeeling IJmuiden van den Christe- lijken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand geeft op Dinsdagavond 10 No vember in de zaal van de Witte Bioscoop een filmavond voor Nederlandsch Fabrikaat. Onder meer zal worden vertoond: Berc - ding van thee hier te lande en in Ned. Oost Indië, enz. NUTSSPAARBANK. In de maand October 1931 werd ingelegd: a. kantoor Julianakade f 17.912.40; b kantoor Willebrordstraat f 9.274.62 en kantoor Sant poort f 1.140.20, in totaal dus f 23.327.22. Terugbetaald werd: a. kantoor Juliana kade f 76.567.31, b. kantoor Willebrordstraat f 64.415.25 en kantoor Santpoort f 7.648, in totaal f 148.630.56. Meer terugbetaald dan ingelegd f 120.303.34 Het saldotegoed op 1 October 1931 bedroeg f 1.022.676.18 terwijl het saldo-tegoed op l November 1931 f 902.372.84 bedroeg. Uitgegeven werden 16 spaarboekjes en in getrokken 21 spaarboekjes. Het laatst uitge geven boekje droeg het nummer 2501. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE De heer D. Vroonland te Velsen-Noord heeft bedankt als secretaris van de afdee ling der Christelijk-Democratische Unie. GERESTAUREERD De villa aan den Kanaalkant. welke jaren lang bewoond was door den heer F. J. H. Schneiders, is thans gerestaureerd en wordt nu bewoond door deh nieuwbenoemden di recteur van het Staatsvisschershavendrijf BESOMMINGEN Manden 415 R. O. 16 f 2300 70 IJselmon f 600 550 Aneta f 4300 90 Delfland f 1200 165 Corry f 1500 300 Proef II f 2200 90 Gezina Catherina, f 1800 55 Hoop II f 1100. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 6 11 Ned., Willy. Goole. Zweedsch. Indus, Skagall. Ned., Gelria, Buenos-Aires. Ned., Aurora, Catacolo. Ned., Hardenberg, Archangel. Italiaansch. Santo, Buenos-Aires. Ned., Ilos, Hamburg. Engelsch, Pentland, Dantzig. Engelsch, Nidd, Goole. Duitsch. Martha Halm, Dantzig, Ned., Nickerie, Suriname. Engelsch Afon Guilly, Llamelly. Duischc sleepboot, Johannes Schutt met lichter Unterwezen 17, Leningrad. Noorsch, Ada, Gent. Engelsch, Me dan, Batavia. Vertrokken schepen. met f 1.— te verhoogen. De exploitatie-reke- Ned., Iris, Rotterdam. Noorsch, Laly, Leningrad. Engelsch, Tringa, Liverpool. Duitsche sleepboot, Johannes Schutt, Cuxhaven. Ned., Crijnssen, West-Indië. Ned., Mark. Hudiafell. Deensch, Viborg, Hoek van Holland. Deensch, Gunner, Kjoge. Engelsch. Albionic, Methil. Ned. motor, Meusc. Parijs. Nod., Orpheus. Kopenhagen. Ned., Eos, Rotterdam. Ned., Vulcanus, Manilla. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.25—f 1.10. Griet per 50 K.G. f 50—f 25. Tongen per K.G. f 2.15—f 1 40. Groote schol per 50 K.G. f 40. Middelschol per 50 K.G. f 53. Zetschol per 50 K.G f 41. Kleine schol per 50 K G. f 31f 8. Schar per 50 K.G. f 19—f 7. Vleet per stuk f 3.20. Pieterman en poon per 50 K.G. f 12.50 f 7.—. Groote schelvisch per 50 K.G. f 40—f 35 Middelschelvisch per 50 K.G. f 27f 21. Kl. midd. c-hclvisch p. 50 K.G. f 16.50—f 11 Kleine schelvisch per 50 K G. f 10—f 4.50. Kabeljauw per 125 K G. f 71—f 51. Gullen per 50 K.G. f 20—f 3.90. Wijting per 50 K.G. f 6.90—f 3. Versche haring per mand i 9—f 7.75. VELSEN DE BEVOLKING. De bevolking der gemeente Velsen bestond op 1 November 1931 uit 21322 mannen en 21176 vrouwen dus totaal uit 42498 personen. Er was over de maand October een vermin dering van 3 personen. Geboorten: A. A. Kerkhovcn-Tutcher. z. C. J. Burger-Molenkamp, z. E. C. Gecks- Janssen, z. J. Mil-Welp. z. C. Graper- dad-Visser, d. A. Bijl-Biel, d. J. H. van Toor-Blok. Overleden: Femmlna Dingerdis, 14 j. Jan van Laar 19 j. Ondertrouwd: K. Visser cn W. M. Rijkers. F. v. d. Fange on K. Wielink. W. Zwier en G M. Steitefeld. Getrouwd: W. Bas cn Ch. Kor. J. Biene- felt en M. de Nooij. J. Engelhart en N. A. Rademakers. J. van Oudheusden en M. H. A. Bottchcr. M. Hagedoorn en A. Pronk A. Oldenburg en M. Kraayenbrink. BEVERWIJK IIET ORGEL DER NED. HERV. KERK. Deze week zal het feit worden herdacht, dat 175 jaren geleden, dus in 1756, het orgel werd geplaatst in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente in de Kerkstraat. Het uitmuntende orgel, dat voorzien is van twee klavieren en een pedaal, samen omvat tend 25 registers, werd vervaardigd door Christiaan Muiier, den beroemden bouwer van het orgel in de St. Bavo-kerk (Groote Markt» te Haarlem. Het Instrument werd ten zeschenke gegeven door Vrouwe Elizabeth Geeivinck. weduwe van Johannes Lucas Pels van Hoogelanden. Het feit zal worden herdacht met een con cert op het jubileerende orgel, op Donderdag 12 Nov. as. door den Zaandamschen organist Cor Kee HET VRAAGSTUK DER RADIODISTRIBUTIE. VOORSTEL TOT HET VERLEENEN VAN CONCESSIE. Met betrokking tot het vraagstuk der raddodLstributie in deze gemeente hebben B. en W. bij raadsvoordacht van 11 Augustus j.I. hot volgende aan den gemeenteraad voor gesteld 1. aan den Minister van Waterstaat, inge volge art. 3 der Telegraaf- cn Telefoonwet 1904 machtiging te verzoeken voor den aan leg en de exploitatie van een radio-centrale in de gemeente Beverwijk en in de afd. Wijk aan Duin der gemeente Wijk aan Zee en Duin. 2. Na verkregen machtiging de concessie voor het aanloggen en exploitoeren van een radio-centrale in het hiervoren genoemde gebied, over te dragen aan het Technisch Bureau R. van Lunzen. Technisch Bureau D. G. Minkema en de N.V. v.h. C. N'üman al hier onder nader door den Raad te bepalen voorwaarden. In de raadsvergadering van 25 Augustus werd het eerste voorstel aangeno men. het tweede echter aangehouden. Ach teraf is B. en W. gebleken, dat de Minister eerst een beslissing op de aanvrage zal ne men. indien de plaats waar de radio-centrale zal worden gesticht, is aangewezen, welke aanwijzing noodig maakt, dat eerst bekend is wie met de exploitatie zal worden be last- In verband hiermede hebben B. on W. den Raad voorgesteld ce concessie over te dragen aan de firma's V3n Lunzen Mmkcma en de X V. V. h. C. Nijman. ONGEWENSCHTE TOESTAND AAN DEN ALKMAARSCHEN STRAATWEG EEN VOORSTEL-EIJK1NG In 1926 heeft de gemeenteraad een be drag van f 6300 gevoteerd voor de verbete ring van het rijwielpad en betegeling van het Oostelijk voetpad van den Alkmaarsdhen straatweg. Deze werken zijn door verschil lende oorzaken nog niet uitgevoerd, o.m. moest met de eigenaren van aanliggende perceelen overeenstemming worden verkre gen omtrent den afstand van grond aan de gemeente. De heer J. Eyklng, lid van den gemeente raad, heeft in verband hiermede den Raad een schriftelijk voorstel doen toekomen, om B. en W. op te dragen spoedig het fietspad te doen bestraten en het voetpad te laten betegelen. De voorsteller vestigt o.m. de aan dacht op de modderpoelen, welke zich bij regenachtig weer voor de huizen der betrok ken bewoners vormen. SCHENKINGEN VOOR DF KENNEMER OUDHEIDKAMER. De in het raadhuis alhier gevestigde Ken- nemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer S. Pirovano een foto van de versierde Kloosterstraat tijdens de Kronings feesten in 1898 ert een antiek koperen tabaksdoos mei een ingeslagen vers; van den heer B-Admiraal een antiek horloge; van den heer A. Harberts een groote gekleurde plaat in lijst van den Herdenkingsoptocht in 1865 van don slag bij Waterloo:; van den heer A Schut het boekje ..De Graftombe van „Brcderode" tc Vianen aan de Lek": van den heer en mevrouw Janson-Blaauw te Velsen- Noord een koperen snulter en een met zilver gemonteerde, antieke, tabaksdoos. KATHOLIEKE KRING. Vrijdagavond opende de stichting ..Katho lieke Kring" hot winterseizoen met een tooneelvoorstelling in de groote zaal van het K. S. A.-gebouw. Do N.V. „Het Schouwtoo- neel, (dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch gaf een voortreffelijk, voorstelleng van het gees tige Franschc blijspel „Onze beste vrienden" (Nos Intimes) van Victorion Sardou. Hot stuk werd door het Schouwtooneel in een sterke bezetting oa. met Ko van Dijk, Ezerman, Arnoldi, H. Rijken-van Rijk en Jetty van DijkRiecker op geestige en char mante wijze voor het voetlicht gebracht, in een keurig decor cn in een prettig vlot lempo. Het talrijke publiek toonde zich met Sar- dou's schepping zeer ingenomen en applau disseerde langdurig. DE LANDVERHURING. Naar wij vernemen hebben B. en W. de Woensdagmiddag verpakte gemeentelijk tcel- en groslanden allen aan de hoogste bieders, door ons Vrijdag vermeld, voor de geboden bedragen gegund. De totale opbrengst was f 4555. De verhuring geschiedde voor den tijd van vijf jaren. Ondertrouwd: J. He ij veld t en C. H. Drog- trop. Geboorten: A. Oosterloo-Ellcns, z. M. G. van Son-Castrlcum, d. Overleden: J. van Laar, ongehuwd. W. G. Koorn, 36 J. geh. met W. E. van VclthuiJ- scn. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 12 November a.s. des avonds tc half acht. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: 1. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school no. 2. 2. Voorstel tot uitbreiding van het aantal leden der commissie van advies op den ge meentelijken dienst der arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering. 3. Voorstel omtrent de exploitatie van een radiocentrale in deze gemeente. 4. Praeadvies op het adres van het plaatse lijk arbeidssecretariaat betreffende wijziging der steunregeling voor werkloozen. 5. Voorstel tot vaststelling van een veror dening ter afwijking van bepalingen eer win kelsluitingswet. 6. Meöedeeiingen en ingekomen, stukken, EEN ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD. Door de samenwerkende organisaties, be staande den Alg. Ned. Bouwa>beiders- bond, den R.K. Bouwarbeidersbond „St. Jozepih" en den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond werd een adres aan dén Raad gezon den dat de werkloosheid in de gemeente Velsen, welke zeer zeker ook onder de bouw vakarbeiders schrikbarend is. in den komen den winter niet nog grooteren omvang zal nemen. Zij verzoeken daarom den Raad spoed te willen betrachten met het doen uitvoeren van het genomen Raadsbesluit ten opzichte van den bouw van 140 arbeiderswoningen te VeLsen-N.; het doen uitvoeren van werken ten algemeene nutte, b.v. het bouwen van eenige badhuizen (douche baden) in de verschillende druk bewoonde deelen van de gemeente en het bouwrijp maken van grond en het aanleggen van een Gemeentelijk sport park. Verder wijzen adressanten op den met goed gevolg toegepasten maatregel van de ge meente Amsterdam, nl. het toekennen van premie aan hen, welke reparatie en onder houdswerk laten verrichten aan de hun toe- behoorende woningen, kortom het nemen van al die maatregelen welke geacht kunnen worden de werkloosheid in het bouwbedrijf zoo veel mogelijk te verlichten. TENTOONSTELLING MOND HYGIËNE EN TANDVERZORGING Vrijdagavond was door een voorloopig co mité. welk zich ten doel stelde een tentoon stelling te houden op het gebied van mond hygiëne en tandverzorging, gepaard met po pulaire wetenschappelijke lezingen en ver toon ingen, een bijeenkomst belegd in de lunchroom Eynthoven, om de plannen hier voor uit te werken. Aan de uitnoodiging om deze bijeenkomst bij te wonen hadden vele vereenigingen ge hoor gegeven, oa. de geneeskundige kring Kennemerland", de plaatselijke tandartsen en vele plaatselijke vereenigingen. Toen de voorzitter van het voorloopig comité de bij eenkomst opende, sprak hij er zijn vreugde uit over de groote opkomst. Nadat spreker het doel en de plannen van het comité uit een had gezet, werd overgegaan tot het ver kiezen van een bestuur van het uitvoerend comité. Hierin werden benoemd de heeren: Dr. Paerl, voorzitter, A. Kool, secretaris, A. van Bodegraven, 2de secretaris, P. Pleiler, penningmeester en Dr. van Leusen als com missaris, terwijl verder uit de verschillende aanwezige vereenigingen het verdere uitvoe rend comité werd gevormd tot uitwerking der plannen. Als persvertegenwoordigers werden in het uitvoerend comité benoemd de heeren S. Baarda, G. Bunte, en F. Wildeboer. De datum van de te houden tentoonstelling werd vast gesteld van 19 tot 22 Nov., terwijl over de plaats waar deze gehouden zal worden, nog onderhandeld zal worden. Nadat nog eenige punten in het belang der zaak besproken waren, sloot de voorzit ter onder dank deze welgeslaagde bijeen komst. WEEKOVERZICHT. Er zijn deze week niet veel stoomtrawlers kan den afslag geweest: vanaf verleden week Zaterdag tot en met Vrijdagmorgen j.I. in totaal slechts 74 booten, wat gezien de lage prijzen in het begin der week waarschijnlijk wel goed is geweest daar er anders mogelijk nog meer slechte uitkomsten waren te boe ken! Maandag waren er heel wat kustbooten welke belangrijke partijen tongen hadden aan gebracht en jammer genoeg met zeer lage E rijzen zoodat de hoeveelheid beslissende ictor was of de besomming nog loonendwerd Ja of neen! Er wordt dan ook beweerd dat als de resultaten zoo laag blijven er met het nieuwe jaar weer heel wat stoomtrawlers in den hoek zullen gaan. Toch was er deze weck één dag met werkelijk zeer hooge besommin gen n.l. Woensdag j.la toen er 14 booten bin nen waren en met elkander meer dan f 52000 besomden, gemiddeld dus f 3700 per boot het geen in langen tijd niet is voorgevallen! Slfcen dag waren ook de tongen-prijzen weer iwen hooger dan Maandag en de schelvisch- prijzen zelfs mooi voor dezen tijd. Zulke da gen kan de visscherij meer gebruiken in deze slechte tijden. Maandag was het ook weer eens een ouderwetsche drifterdag met 26 stuks op een dag; dat gaf weer een heele be drijvigheid aan den kant, wat wij hier vroe ger jaren meer zagen dan tegenwoordig net geval is. Doch ook hier weer enorme lage prij zen van ongeveer f 1,50 per mand versche haring, waardoor deze besommingen tegen de f 600 bleven. Eén kon het zoowaar nog tot f 600 brengen. Het was dan ook Woensdag pen meevaller voor de eenige drifter die toen aan den afslag was, want deze maakte f7 en f 8 per kist, een belangrijk verschil dus met den prijs van enkele dagen terug. Van deze hooge prijzen profiteerde ook de Hollandsehe drifter f 700. De vischprijzen waren Dondcr- kist maakte. Jammer voor deze onderneming was de vangst niet zoo groot en besomde deze dirfter f 700. De vischprijzen waren Donder dag ook weer goed en de tongen al weer iets hooger dan den vorigen dag doch nu waren de vangsten over het algemeen niet zoo best. wat zijn oorzaak vindt in het slechte weer tijdens de visscherij. Daar er Vrijdag slechts twee stoomtrawlers aan den afslag kwamen kunnen er de volgende week heel wat booten verwacht worden en wij willen hopen dat f*e prijs dan zal blijven zooals deze in het laatst dezer week was. SCHEEPVAARTNIEUTVS Het Engelsche s.s. The Emperor is Vrijdag morgen met een volle lading ruwijzer van het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, naar Engeland vertrokken. Het Letlandsche s.s. „Everline" is Donder dagmiddag met een volle lading papierhout van Leningrad aan de papierfabriek, te Vel sen, aangekomen. Het Nederl. passagiersschip „Gelria" van dc Kon. Holl Lloyd is Vrijdagmorgen mcC passagiers en stukgoederen van Buenos Aires Het Nederl. passagiersschip „Nickerie" van de K. N. S. M. met passagiers en stukgoede-, ren is Vrijdagmorgen van West Indië via Havre te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amsterdam. Het Nederl. passagiersschip „Crijnssen" van de K. N. S. M. is Vrijdagmiddag 12 uur met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar West Indië vertrokken en passeerde om 15.30 uur de sluizen te IJmuiden. Het Finsche s.s. „Albert Kasimir" welk schip eenige dagen geleden de haven van IJmuiden binnenliep vanwege het slechte weer en ge brek aan bunkerkolen is Vrijdagmiddag na te hebben gebunkerd wederom naar zee ver trokken met bestemming Gravelines. De Nederl. tankboot „Den Haag" van de A. P. C. is Donderdagavond na haar lading olie te Amsterdam te hebben gelost wederom naar zee vertrokken met bestemming Philadelphia. KETELDEFECT. De ..IJsselmond" IJM. 78 kwam Vrijdagmor gen binnen met een gebroken reis wegens een keteldefect. VERGADERING. In verband met het ontslag van den heer J. Post als ambtenaar voor de aanneming van arbeiders wegens zijn benoeming tot controleur bij de burgerlijke instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt Woens dagavond 11 November een vergadering ge houden van den Centralen Bond en den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders gecombineerd voor hun vakgroep havenar beiders, teneinde in de vacature te voorzien. EEN GEDEELTE VAN EEN VLEET OPGEVISCHT. De „Trijntje Cornelia" T. X. 24 kwam Vrij dagmorgen binnen met een groot gedeelte vleet van een Duitschen logger. Voor de daarvoor vastgestelde belooning zal dit aan den eigenaar terug worden ge geven, JONGE OUD-KATHOLIEKEN TE IJMUIDEN. Naar men ons mededeelt zal op Zondag 8 November de bondsvergadering van den „Bond van vereenigingen van Jonge Oud- Katholieken in Nederland" gehouden worden, Deze algemeene vergadering zal gepresi deerd worden door den bondsvoorzitter Pas toor F. T. van der Steen. De kerkdienst in verband met de van bui ten komende gasten vangt aan om half elf. De H. Mis zal worden opgedragen door pastoor L. Rinkel, aan het einde van den dienst zal het voor de Oud-Katholieke jeugd zoo bekende „Bondslied" gezongen worden. Na den kerkdienst wordt in hotel „Kennemer hof" gezamenlijk de lunch gebruikt, waarna om half twee de vergadering een aanvang zal nemen. Te half zes zal de vergadering geschorst worden om gezamenlijk te dineeren. Aan het einde der algemeene bondsverga dering, zal door pastoor J. de Vrij te Dord- drecht, een lezing gehouden worden over „de jeugd en den nood der tijden". Het geheel belooft een belangrijke dag te worden voor de plaatselijke vereeniging van jonge Oud-Katholieken ..Door geloof saam- gebracht" welke dien dag als gastvrouw de leiding heeft. DE TOESTAND IN HET HARING VISSCHERIJBEDRIJF. De toestand in het haringvisscher ij bedrijf is ook treurig te noemen. De vangsten zijn over het algemeen zeer goed, maar de prijzen zijn van dien aard. dat deze slecht loonend zijn. Al zullen er dan ook in deze teelt wel uitzonderingen zijn, waar van de verdiensten redelijk te noemen zijn, daar staat tegenover, dat er ook schepen zijn, waarvan de bemanning niet veel boven het garantieloon zal verdienen. Wat dit bc- teekent voor moeder de vrouw, met 14 per week rond te komen, laat zich niet gemak kelijk onder woorden brengen. Daarbij komt dan het vooruitzicht van een langen werk loozen winter wellicht, waardoor hier dubbel zwaar wordt geleden. Menigmaal denken wij nog weieens aan de vergaderingen, die we tijdens de onderhan delingen over de arbeidsovereenkomst, in 't begin van dit jaar, hebben gehouden, en waar we meermalen de opmerking hoorden maken, als onzerzijds gewezen werd op de algeheeie inzinking van het economische leven, dat er in het haringvisscherijbedrijf nog geen crisis was. Al moest dit voor 't moment worden toegegeven, toch meenden we op de mogelijk heid van inzinking te moeten wijzen, mede in verband met de vraag, of het contract voor één of twee jaar zou afgesloten worden, lezen wij in „Toenadering". Niemand zal het thans wel betreuren, dat het voorstel van twee jaar is aanvaard ge worden, zoodat wij nu niet aan het eind van de teelt onder zeer ongunstige omstandig heden hebben te onderhandelen. Te meer, waar de moeilijkheden zich schijn baar nog meer opstapelen. Wij denken o.a. aan de toepassing van contingenteering van den invoer van visch in Frankrijk, die is ingegaan op 1 October 1931. en vastgesteld is voor de periode vanaf dien datum tot 30 September 1932. Ook dit be tee kent voor onze visscherij in 't algemeen weer een beperking van het afzetgebied. Voorts de onzekerheid van geldkoersen en de slechte economische toestand, waarin nog geen verbetering valt te bespeuren, zijn oorzaken van een meer dan gedrukte stem ming. ook voor de toekomst. Laat ons hopen, dat de toestand zich spoe dig ten gunste moge wenden en laten onze vlsschers bedenken, dat juist ln tijden van inzinking de organisatie versterkt dient te worden, omdat de organisatie wil zijn een schild voor de zwakken. Daarom moet aan de uitbreiding van het ledental nu juist de meeste aandacht be steed worden. Wij moeten trachten den moeilijken tijd zoo dragelijk mogelijk door te komen, ons tegen verlaging van het levenspeil verzetten

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 21