HAARLEMSCHE STADSBEELD. Hoe het geworden is. UIT HET LEVEN VAN RAMSAY MACDONALD. De moeilijke tijd in Londen. De Orchideeënverzameling te Weenen. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 7 NOVEMBER 1931 HET PROVENIERSHUIS. Hoe het eens was. HET t IX. Zooals wij nu het Proveniershuis kennen. Zijn huwelijk met Margaret Gladstone. Toen het Proveniershuis Heerenlogement toas De grootste en schoonste van Europa. Nederlanders en de botanische tuin van Schoenbrunn. (Van onzen Weenschen correspondent) Wanneer wij deze teekeningen vergelijken, dan blijkt wel. dat er aan dit gebouw in den loop der eeuwen heel wat veranderd helaas niet verfraaid is De trapgevel recht-s is wat het bovenstuk betreft nog vrij wel ongeschonden, maar nu komt dit detail niet meer zoo tot zijn recht als vroeger toen alles een mooi geheel was. Aan de ramen is ook wat veranderd, de pittige verhouding die het oude typeerde, is er uit verdwenen. Het is ook jammer dat de gewelven boven de ramen aan het oog onttrokken zijn, waar door de gevel vlak geworden is. De voor deur valt nu ook -geheel uit het oude karak ter van den gevel. Naast den trapgevel die nu grenst aan de Doelstraat stond vroeger nog een mooi gebouwtje. Dat ls natuurlijk voor een verkeersverbetering opgeofferd. Het mooie oude poortje is ook door den leelijken bovenbouw verknoeid. Het zou aan te bevelen zijn om als de gemeentefinanciën er eens wat beter voor staan, den voorgevel van het Proveniershuis zooveel mogelijk in den ouden toestand te rug te brengen. Nu is er juist in de laatste maanden inwendig veel verbouwd, om aan het Burgerlijk Armbestuur een behoorlijk onderdak te geven, maar omdat nu de uiter ste zuinigheid met de gemeentefinanciën be tracht wordt, is niets aan den buitengevel verfraaid. Het Proveniershuis is een overblijfsel van het St. Michielsklooster, dat in 1414 gesticht werd door de Tertiarissen, de orde door Franciscus van Assisi gesticht voor hen die een Christelijk leven wilden leiden zonder de kloosterbelofte af te leggen. Het klooster was in het bijzonder bestemd voor adellijke jonk vrouwen of voorname burgerdochters, die van de opbrengst harer goederen in eigen onderhoud konden voorzien. Na de hervorming werd het klooster inge richt ten dienste van de schutterij, het ont ving toen den naam van St. Jorisdoelen. Boven de poort werd een beeld geplaatst van St. Joris met den draak. In 1618 werd het gebouw vergroot en be stemd voor oude-mannenhuis. I-ater werd het een poos gebruikt voor Heerenlogement. Weenen, 5 November Deze week zal te Amsterdam een orchi deeën-tentoonstelling worden gehouden, voor welke Prins Hendrik een medaille beschik baar heeft gesteld. Velen van mijn lezers weten misschien niet, dat de allergrootste orchideeöncollectie van ons continent zich te Weenen bevindt, en wel in den botanischen tuin van het prachtige lustslot Schönbrunn, waartoe ook een dierentuin behoort en dat een groot aantal van de orchideeën, welke in ons land gekweekt worden, van deze collectie afkomstig zijn. Wij Nederlanders hebben een buitenge woon belangrijke rol in de ontwikkelingsge schiedenis van den botanischen tuin van Schönbrunn gespeeld. Nederlanders toch zijn de oprichters van den plantentuin ge weest en bekwame Nederlanders hebben er gedurende langen tijd aan het hoofd van staan. Nog in het begin van de vorige eeuw werd de plantentuin niet anders dan „kai ser lich-königlicher Hollandisch-botanischer Garten" genoemd. Gerhard van Swieten, de lijfarts van Ma ria Theresia, die in het jaar 1700 het eerste levenslicht te Leiden aanschouwd had en die aan de Leidsche universiteit als leerling van den grooten Boerhaave gestudeerd had, had de keizerin den raad gegeven een bota nischen tuin aan te leggen. Hij liet een be kenden Nederlandschen hortoloog, Adrlaan van Stekhoven, naar Weenen komen en deze heeft den plantentuin in het jaar 1753 aan gelegd. Nog steeds heeft men in de nabij - held van het slot Schönbrunn een straat, die naar hem genaamd is en staat in het gebouw der directie van den botanischen tuin een marmeren buste van hem. Van Stekhoven heeft niet alleen den plan tentuin geheel nieuw aangelegd, doch heeft ook tal van veranderingen in het reeds be staande uitgestrekte park van het slot aan gebracht, waarin hij den toentertijd zoo be minden en gezochten Franschen stijl liet overheerschen. Van Stekhoven bleef tot 1780 aan het hoofd van den botanischen tuin staan. Twee jaar later stierf hij in den ouderdom van zevenenzeventig jaren. Onder zijn toezicht werden verschillende groote broeikassen gebouwd, in welke tal van exoti sche planten werden ondergebracht. Een van Van Stekhovens hulptuiniers was eveneens een Nederlander, Richard van der Schot, die te Delft geboren was. Deze heeft van 1755 tot 1759 met den beroemden botanicus baron Nicolaas van Jacquin een reis naar West- Indië gemaakt om daar planten voor den botanischen tuin bijeen te zoeken. Van Jacquin was ook weer een Nederlander Evenals Van Swieten was hij te Leiden ge boren en wel ln het Jaar 1727. Ook hij was een geneeskundige. Van Swieten liet hem naar Weenen komen om hoogleeraar aan do door hem in het leven geroepen faculteit der medicijnen te worden. Hij had zich altijd ten zeerste voor botanie geïnteresseerd en was buitengewoon verheugd, toen hij in den bo tanischen tuin van Schönbrunn twee land- genooten aantrof. Richard van der Schot is de opvolger van Van Stekhoven geworden. Hij stond van 1780 tot 1790 aan het hoofd van den bota nischen tuin. Hij stierf op den negentienden Februari 1790. Ook zijn zoon, Josef van der Schot, had zich tot de tuinmanskunst ge wend, hij was tulnier in den botanischen universlteitstuin aan den Rennweg en heeft van 1794 tot 1802 zUn krachten ook aan den tuin van Schönbrunn gegeven. De bekende Weenschc journalist dr. E. M. Kronfeld, heeft in een boek, getiteld „Park und Garten van Schönbrunn" uitvoerig over de ver diensten van de Van der Schots te Weenen uitgeweid en er tevens op gewezen, dat er nog tegenwoordig tuiniers van dien naam in ons land wonen. Hij voert o.a. den naam van de firma van der Schoot (met twee o's) en Zoon te Hillcgom aan. Richard van der Schots opvolger Franz Boos. uit Baden af komstig, was met Elisabeth van der Schot gehuwd. Onder Boos had men in den Schönbrunner tuin nog maar heel weinig orchideeën. Eerst tegen het midden van de vorige eeuw begon men er een grootere collectie van aan te leggen. Tegenwoordig heeft men niet minder dan zesendertigduizend orchideeenplanten. die over zes groote broeikassen verdeeld zijn. Onder het keizerrijk werden deze vreemdsoortige bloemen bijna uitsluitend tot versiering van de tafels en de zalen bij groote hoffeesten gebruikt. Het aantal soorten werd steeds grooter en grooter. Men bezat reeds duizenden diverse kruisingen. De orchideeën- kweekerij kostte buitengewoon veel geld nu nu kwam de opperste hofmeester van keizer Frans Jozef gedurende de laatste periode van diens regeering op een schitterend idee. Het duurde eenlgen tijd vóór hij de toestemming van den keizer kon krijgen, maar de mo narch liet zich overhalen en nu werden reusachtige openbare verkoopingen van de te Schönbrunn gekweekte exemplaren ge houden. Honderden kruisingen vonden nu haar weg naar Nederland, Engeland, Frank rijk, Duitschland en België. Tijdens den wereldoorlog en gedurende de daaropvolgende eerste jaren heeft de Schön brunner orchideeöncollectie ten zeerste gele den. De verzorging van de bloemen en plan ten, de voortdurende verwarming van de broeikassen kostten hoopen geld. ITet was haast in het geheel niet meer mogelijk nieu we exemplaren in te voeren. Men besteedde ook minder tijd aan het onderhoud en de collectie zou er tegenwoordig misschien erg treurig uitzien, wanneer zich niet een geluk kig toeval had voorgedaan. Een baron Roth schild te Frankfurt was een hartstochtelijk verzamelaar van orchideeën geweest. Hij had zelfs expedities naar verre landen onderno men, enkel en alleen om zich in het bezit van een orchideeënsoort te stellen, die nog in zijn verzameling ontbrak. Na zijn dood wilde niemand van zijn erfgenamen veel geld aan het onderhoud van de collectie besteden een groote Duitsche tuinier nam de verza meling over en deze verkocht haar daarop weer aan een Weenschen millionnair, die zijn rijkdom eerst na den oorlog verworven had. Met broeikassen en al werden de plan ten naar Weenen getransporteerd. Hier bloeiden de kostbare bloemen gedurende en kele jaren in den letterlijken zin des woords in het. verborgen, want het groote publiek wist niets van de verzameling en kreeg haar ook nooit te zien. Ten slotte vond de Weenschc Croesus zijn nieuwe orchideeën- liefhebberij toch te kostbaar en daarom bood hij de collectie den Oostenrijkschen staat te koop aan. De prijs was relatief laag en de staat ging op het aanbod in. On geveer veertienduizend orchideeënplanten namen nu haar intrek in de reeds bestaan de kweekerij. waardoor de Oostenrijksche staat er zich thans op kan beroemen de schoonste en de grootste orchideeëncollectie van Europa te bezitten. W. M. BEKAAR ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel KUNSTZAAL REEKER Wagenweg 102 - Tel. 14011 SPECIALE AANBIEDING van een collectie Perzische Tapijten tegen VERMINDERDE PRIJZEN MISS SALAMAN ACHTERNA. MOLLISON VERTREKT MORGEN. Wat mag een vrouw aan klee ding uitgeven ,De man moet royaal zijn/ Nief dezelfde Dt> Engelsche rechter Mc Cardie heeft thans al- jurk bij twee weer een zaak te berech ten over de vraag, wat gelegenheden. een vrouw aan kleeding rrtag uitgeven. Gedaag- LONDEN. 5 November. (V.D.) J A. Mol- lissin die het record afstandsvlucht Austraiië- Elngeland op zijn naam heeft, is van plan morgen van Lympne naar Kaapstad te ver trekken ten einde het door miss Salaman ge vestigde record te verbeteren. het ongeluk met een revolver te utrecht. De jonge man, door wiens revolver Don derdagavond in een café te Utrecht de vrouw van den caféhouder gedood werd,, zal wegens het veroorzaken van dood door schuld en het dragen van een verboden vuurwapen ter beschikking van de justitie worden gesteld. pressie in omgekeerde richting als gewoonlijk De Raad van State heeft ongegrond ver klaard een beroep van den gemeenteraad van Millingen tegen het besluit van Gede puteerde Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting voor 1931 we gens te laag loon voor den gemeenteveld wachter. Voor drie veldwachters van Geldermalsen werd een dergelijk besluit genomen. den zijn de bekende schrijver Gilbert Frankau en zijn vrouw, die aangespro ken worden tot het betalen van f 3000. ongeveer voor kleeding door de vrouw in 1928 gekocht bij Martial en Armand, waar voor mile Akerman optreedt. Mevr. Fran kau kan betalen en zegt, dat zij gekocht heeft met machtiging van haar man, terwijl deze dat ontkent en niet wil betalen, schrijft de News Chronicle. „Hij wenschte mij altijd goed gekleed te zien", zei mevrouw Frankau, „en hij is pas begonnen mijn rekeningen onbetaald te laten, toen wij huwelijksoneenigheden kre gen". De Frankaus wonen in de Fransche plaats Beauvallen en de rechter merkte op, dat men daar toch eigenlijk geen gelegenheid heeft zijn kleeren te toonen. Wat de beken tenis ontlokte, dat je „Nice en Monte Carlo makkelijk kunt bereiken vooral per auto". Mc Cardie: ,,U en ik moeten daarover geen geheimen onthullen". Mile Akerman dacht, dat elke man voor zijn vrouw de kleedingrekeningen hooft te betalen. Mc Cardie: „Dat denkt iedere vrouw". Op de vraag, welk gedeelte van het in komen van den man een vrouw mag spen- deeren aan kleeren antwoordde elscheresse: „Minstens een tiende. Hoe grooter het In komen hoe hooger dat percentage en hoe royaler de man moet zijn". „U meent dus dat een man royaal moet zijn?" „Ja". Later zelde hij: „Geen vrouw heeft den moed om een korte jurk te dragen als andere vrouwen een lange hebben. En dit zijn de kiezers!" De advocaat van Gilbert Frankau be weerde. dat de man de grootte der uitgaven van de vrouw mocht bepalen, waarmee de rechter het niet eens was. „Als een vrouw een huis van f 5000 wil bewonen, heeft de man het recht een huls van f 2000 te kiezen als hij dat wil. Maar hij mag niet zeggen ik kleed me als een vrek en dus moet mijn vrouw ook oude kleeren dragen. Hij moet redelijk blijven. En daarbij moeten de regels van de maatschappelijke kringen, waarin we leven in acht worden genomen. Buitenspori ge uitgaven zijn echter af te keuren. Waar is de oude spaarzaamheid gebleven?" De advocaat van eischeresse: „Verspreid naar de vier windstreken. Een dame als mevr. Frankau mag een vriendin niet bezoeken in dezelfde japon als waarmede ze haar bij zich thuis ontving. Zij vindt het geen prettig idee dat de an dere haar zóó arm zal schatten, dat ze de zelfde jurk bij twee gelegenheden moet dragen". McCardle: „Ik zie niet ln, waarom ze dat niet. zou kunnen!" Advocaat: ..Ik ben dat met u eens, maar het wordt blijkbaar niet gedaan!" De heer Frankau heeft niet bepaald, hoe ver zijn vrouw gaan mocht". Mc Cardie: „De man moet zeer voorzichtig zijn in de keuze van de woorden tegen zijn vrouw. Op welke wijze zou U het aan Uw vrouw vertellen?" Advocaat: „De echtgenoot kan zeggen: Wij moeten onze uitgaven beperken. Je kunt een bepaalde toelage krijgen die je niet mag overschrijden, tenzij op eigen risico. Voor het te veel ben ik niet aansprakelijk". Mc Cardie: „Zou u het op deze wijze in- kleeden?" Advocaat: „Misschien zou een rijp beraad de woorden wat verzachten. En ik geloof, dat de heer Frankau ze veel te veel verzacht heeft". Nergens ter wereld voelt iemand zich zoo eenzaam als in een wereldstad, waar hij geen vrienden heeft, Ramsy Mac Donald heeft dat gevoel vroe ger ook sterk gehad, toen hij, met luttele shil lings op zak, door Londen dwaalde, een baantje zoekend op advertenties afgaande, uitkijkend naar een bordje: Bediende ge vraagd. En toen de nood op het hoogste was gestegen toen hij niet wist, waar hij zijn vol gende maal zou kunnen vinden, toen verkreeg hij een plaatsje als jongste bediende op de kantoren van den juist opgerichten Wielrijdersbond. Mac Donald had nooit op een fiets gezeten had niet de minste belang stelling voor den Bond, maar hij had de paar gulden die hem zijn baantje opleverde, hard noodig. Zijn werk bestond uit adressen schrijven. Eenige weken later veranderde hij van vak. Hij werd aangenomen op een salaris van ven en een halve gulden per week als factu- rlst in het warenhuis van Cooper, Box en Co. Zijn ontvangsten stonden hem geen middag malen toe, zoodat hij zijn lunch-uurtjes in de Guild Hall Bibliotheek doorbracht. Iedereen, die eenzaamheid en armoede ge kend heeft in zijn jeugd, zal begrijpen, hoe dikwijls Mac Donald terugverlangde naar zijn geboorteland Schotland, naar Lossiemouth. Maar zijn plannen zette hij stug door. Zijn avonden besteedde hij aan studeeren in het Birkbeck Institute en aan het lezen in ge leende boeken. Hij kwam in contact met een scheikundige, die hem toestond van zijn laboratorium ge bruik te maken. Maar zijn zeer korte nacht rusten hij ging geregeld om 2 uur naar cd en stond om 7 uur weer op sloopten zijn krachten. En toen hij op het punt stond een wetenschappelijke opleiding te beginnen door een examen te doen voor een beurs, werd hij ziek. In de politiek. Maar gelukkig merkte de liberale candidaat Thomas Hough hem op die juist een parti culier secretaris noodig had. En hij nam den jongen man aan, die economie gestudeerd had en bij een verkiezing ln Schotland ge holpen. die vlot kon schrijven en inzicht be zat in het bestuur van zijn land, tegen een sa laris van 75 pond per jaar, verhoogd tot 100 pond. „Nu ben ik rijk" schreef Mac Donald hierna. Van 1888—1891 heeft hij met de liberalen sche kennis van de politik verrijkt. Mac Do nald voelde echter al voor de Sociaal-Demo craten, doch hij vond, dat de socialistische gedachte beter geholpen was door ln de libe rale partij te werken, dan in een afzonderlijke politieke organisatie. Pas in 1893, toen de Onafhankelijke Labour Partij opgericht werd, voelde hij voor een eigen partij en sloot zich daarbij aan. Hij heeft van 1891 af de journalistiek be oefend. „Een heerlijke tijd was dat, waaraan ik met groote voldoening terugdenk", zei hij vaak. „Niets heeft mij later meer trotsch doen zijn dan het verschijnen van mijn eerste hoofdartikel in een Londensche krant". Hij werkte zich intusschen op tot een der leidende figuren van de Onafhankelijke La bour Partij. De voornaamste taak was de ar beiders op te wekken tot politieke acties. Tusschen 1895 en 1899 werd een onafgebroken propagonda daarvoor gevoerd zoowel in do vakbeweging als, in 1900, in het Labour Re presentation Committee, de voorlooper van de moderne Labour Partij. Zijn eerste verkiezingsstrijd. In 1895 vocht hij zijn eerste verkiezings strijd met 27 andere Onafhankelijke Labour Partij-candidaten, hij als candidaat voor Southampton. Hij werd niet verkozen: slechts 866 stemmen werden op hem uitgebracht! Twee candidaten werden toen gekozen, maar de beloften voor 'n betere toekomst waren er. En in die dagen ontmoette hij Margaret Gladstone, dochter van een bekend scheikun dige en hoogleeraar. In 1895 raakten zij ver loofd en in November 1896, toen Mac Donald 30 jaren oud was, trouwden zij. Margaret Gladstone bracht haar man een nieuwe ervaring: die van een eigen huis en persoonlijk geluk. Hun huwelijk was een ge dicht in het prozaïsche leven, tot aan haar dood toe toen zij hem met vijf kinderen ach terliet. Zij heeft hem constant terzijde ge staan in zijn strijd voor zijn politieke begin selen. In Febr. 1911 stierf zijn zoontje David aan diphterist 8 dagen later overleed zijn moe der en aan het eind van het jaar zijn vrouw. DE PLANNEN VOOR OVER PLAATSING VAN DE „KOLONIALE". Den Haag of Diemen? HET ONTWERP VOOR DE HOOFDSTAD GROOTSCH OPGEZET. Naar wij in de Tel. lezen is Donderdagmid dag ten stadhuize van Amsterdam een confe rentie gehouden tusschen wethouder dr. Abrahams, burgemeester mr. A. J. de Wolf van Diemen en den heer A. G. Giezen, direc teur van de permanente tentoonstellings- exploitatle te Diemen, over de overbrenging van de koloniale tentoonstelling uit Vincen- nes naar Diemen. De heer Giesen heeft aan het blad een en ander uit de voorgeschiedenis van deze plan nen meegedeeld. Zoodra het Paviljoen te Vlncennes voor de tweede maal verrezen was. werd aldaar een conferentie gehouden tusschen dr. v. d. Waals, secretaris van het tentoonstellingscomité, mi nister Fock en den heer E. P. Wevers, direc teur der N.V. Grupe te 's Gravenhage, welke laatste het tweede Paviljoen heeft gebouwd. De besprekingen liepen over de mogelijkheid, om wanneer de tentoonstelling gesloten zou zijn (aanvankelijk was de sluitingdatum op 1 November gesteld) de gebouwen met de in zending als één complex over te brengen naar Nederland, om daar weer te exposeeren. De heer Wevers becijferde de kosten van afbre ken en overbrengen op circa f 100.000. Aan vankelijk was het voornemen, de expositie te 's Gravenhage op te stellen. De heer Wevers meende de f 100.000 te kun nen vinden door het exploiteercn van een vermaakspark, hetwelk dan aan de expositie verbonden zou worden. De heer Giezen heeft toen het plan voor Diemen geopperd. Dr. v. d. Waals vond deze plannen zeer geschikt. De heer Giezen bracht een gerantiefonds van f 350.000 bijeen. De opzet was, dat er een afzonderlijk -o- mité gesticht zou worden, waarin eenige le den van het tentoonstellingscomité te Vin- cennes zitting zouden hebben. De rechten, welke het Koloniaal Instituut te Amsterdam had verleend aan het comité te Vincennes, moesten dan overgeheveld worden op het nieuwe Nederlandsche comité. Inmiddels was gebleken, dat de burge meester van Den Haag aan een eventueele tentoonstelling geen lunapark wenschte te verbinden. Ongeveer half October heeft de heer Gie zen een bezoek gebracht bij wethouder dr. Abrahams, ook in diens kwaliteit als lid van den Raad van Beheer van het Koloniaal In stituut, ten einde zich er van te overtuigen, of op de medewerking van den wethouder te rekenen viel. Uit een later gevolgd onder houd tusschen den heer Giezen en den secre taris-generaal van het Koloniaal Instituut, den heer E. P. Westerveld kwam vast te staan, dat op een d.d. 9 October ingekomen verzoek van den Haagschen burgemeester, om de in zending te Vincennes te mogen exposeeren in het Schoolmuseum te 's Gravenhage, gunstig was beschikt. De plannen van den heer Giezen gaan ech ter veel verder. De ondernemers van de plannen hebban schriftelijk aan het Koloniaal Instituut ver zocht, ook al zou de inzending te Vincennes eventueel in het Schoolmuseum te 's Graven hage worden geëxposeerd uit de rijke colle- tie voorwerpen waarover het museum be schikt voldoende objecten af te staan om de van Vincennes naar Amsterdam over te bren gen fraaie hal behoorlijk en aantrekkelijk te vullen. Het voornemen is om uit particulier bezit in Nederland tal van Indische voort brengselen op het gebied van kunst en indu strie te Diemen te exposeeren. Het ligt in de bedoeling op de terreinen te Diemen eventueel ook een Indisch dorp te bouwen waar men het leven en de gebruiken van de Inlandsche bevolking zal kunnen ga deslaan. Ook zal er een speciale afdecling ko men voor de communicatiemiddelen tusschi n het Moederland en de Koloniën waarvoor cc K. L. M. bereids haar medewerking heeft toegezegd.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 22