G RAADSELS Raadselprljzen voor de maand Oc tober zijn bij loting ten deel geval len aan: NACHTUILTJE DOORNROOSJE. SCH'TKKEL- KINDJE en BLAUWOOGJE die ze Woensdag 11 November bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder) 1. (Ingez. door Waterrotje. Kruisraadsel. X X X X X een medeklinker een lichaamsdeel. een knaagdier. een Nederlandsche rivier. een medeklinker De kruisjes van boven naar bene den en van links na«r rechts moeten hetzelfde knaagdier noemen. 2. (Ingez. door Leeuwenbekje.) (Strikvragen. a. Ik gooi iets rood in 't water en 't komt er zwart weer uit. b. Iloe lang loopt een klok ge woonlijk? c. (Ingez. door Jong-Nederland) Welk ding leeft wel, maar heeft geen beenen? 3. (Ingez. door Ballenbreistertje.) Mijn lste veroorzaakt drukke be zigheid in 't huishouden. Mijn 2de is geen man. Mijn geheel ls iemand, die zorgt dat mijn lste (Schoon wordt. 4. (Ingez. door Orgelist). Verbor gen p'aatsen. a. Hij kreeg twee spellen. b. Er is een put recht tegenover den stal. c. Hoe luchtiger wU gekleed zijn, hoe harder wij kunnen loopen. d. Geef die veer eens aan moeder. 5. (Ingez. door Zonneschijn). Kamraadsel I 2 3 4 S 6 7 8 9 10 11 Iedere tand bevat 4 letters. 1 is een meisjesnaam. 2 is een windstreek 3 is een Jongensnaam. 4 ls een bloem 5 is een lichaamsdeel 6 is een sieraad 7 heeft een bakker b ls een ander woord voor kellner 9 ma»kt vette borden schoon. 20 is een der groote Soenda-eilan- den. Hls een zwemvogel. De rug van de kam noemt een schuilnaam. 6. (ingez. door Jong-Nederland) Mijn geheel is een plaats van 10 letters en ligt in Groningen. 6 8 4 behoort bij de meeste ma chines. 10 6 8 9 10 is een ander woord voor Ziek. 4 6 8 9 10 is vochtig. 1 2 3 4 is niet kalm. 1 5 6 10 is een ander woord voor arbeid. 7 is de 22ste letter van het alpha bet. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Waterrotje.) Welke Frieschc plaats maakt men van de 12de letter van het alfabet, 300 jaar, een vervoermiddel en een boom? 2. (Ingez. door Waterrotje.) Vul de puntjes in met klinkers, zoodat je een bekend spreekwoord krijgt. H ng r m. .kt r. .w b. .n n c. t, 3 tlngez. door Graspieper.) Strikvragen. a. Welke talen zijn soms noodig foor soldaten?. b. Wat ls er kleiner dan 't oog van de fijnste naald? c. Waarom is Londen de grootste stad van de wereld? 4. (Ingez. door W. B. Z.) Men vindt mij in den hagel, Maar nimmer in de sneeuw. Ook altijd bij een luipaard, Maar nimmer bij een leeuw. Nooit in een frisschen regen, Maar wel in koelen dauw, De arend voert mij mede, Ik leef in 's hemels blauw. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Het is een handig wevertje Plet weeft een kleedje teer en fijn, Ja, 't is een wondre kunstenaar. Zeg gauw, wie zou 't zijn? 6. Wat staat hier? mooi biz Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn; AFDEELING I 1. a. Om verkocht te worden, b. Omdat hij nog leeft. 2. Salomo. 3. Joego Slavië. 4. Zoo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. 5. Uit het oog, uit het hart 6. Meizoentje. AFDEELING II 1. a. een trap. b. kachelpotlood, c. wijsneuzen, 2. Zonnebloem. 3. De beste stuurlui staan aan wal. 4. a. Arnhem ligt verkeerd, omdat in 't Noorden de Zuiderzee ligt. in 't Zuiden Noord-Brabant, in 't Oosten Westervoort, in 't Westen Oosterbeek b. een theemuts, c. Handschoen, d. in bedsteden. 5. Wassenaar. 6. Gulden. Goede oplossingen ontvangen van: Zonneschijn 6 Zonneke 6 Jeanne v. R. 3 Blauwoogje 6 De kleine Bou wer 6 Poppenverpleegstertje 5 Wim 6 Vaders Jongen 6 Sneeuwklokje 6 Uitlooper 6 Nevada 5 Micky Mouse 6 Nikkertje 6 De kleine Violist 6 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Koop man 3 Lourens Coster 6 Nachtuiltje 6 Optimist 3 Knipperdolletje 5 Hei debloempje 5 Konijntje 6 Leeuwenbekje 4 Jong Nederland 4 Gladiooltje 6 Roosje 4 Blauwdruifje 4 Waterrotje 5 Roodborstje 5 Koe koek 5 Bloembollenkweeker 5 Zomer bloempje 5 Moeders Beste 5 Mowgli 6 Reinaard 6 Orgelist 4 Iris 6 Babbel kousje 4 Nachtegaaltje 4 Polospeel- stertje 4 Gouden regen 5 Bijenprin sesje 5 Gelukspop 6 Doornroosje 4 Wijnanda 6 Poesenmoedertje 3 Rood kapje 3 Rangeerdertje 2 Ina en Nora van Egmond 6 Kerstroosje 6 Ballen breistertje 5 Zwemstertje 6 Graspie per 4 Goudhaartje 2 Prinses Zonne glans 2 Duikstertje 6 Blauwoogje 5 De kleine Bouwer 5 Poppenverpleeg stertje 6 De looze Vos 5 Wenda 4 Trickie Mouse 4 President Kruger 5 Sneeuwklokje 5 Directeurtje 6 Tam boer 6 Marinier 5 G. Doezie 5 Pech vogeltje 4 Jackie Hezemans 6 Moe ders Kleinste 6 Wipneusje 6 Tram bestuurder 6 Boerinnetje 5 Kake laartje 6 Borduurstertje 3 Meidoorn tje 5 Duinpieper 6 Schrikkelkindje 6 Chris van Huizen 6 Oppetom 6 Al- ba 6 Knipperdolletje 1. RUILRUBRIEK OPTIMIST, Schoterweg 78rood, heeft Hille. Haas-azijn, Zeewater, Verkade. Hiervoor vraagt hij Vim, Xanthia en Turmac. MEVROUW S., Rembangstraat 29 heeft Weegschaaltjes, Sickesz, Kwat- ta. Bussink, Zeewater, Abbink, Tie- leman en Dros, Taminiau, Erdal, Meco. Bloemen, Vlinders, Vlaggen en wapens Hiervoor vraagt ze Suis (mo nogrambons). Quick. Quakers. Am- stel. Sunlight. Lux, Vim, Rinso, v. Houten en Douwe Egberts. A. MEIER, Oostvest 26 heeft v. Verkade: Mijn aquarium 93 pl. 1 gr. A., l gr. B, 3 Terrarium, 1 Pette nr. 70, 3 Droste, 1 Scholten, 4 Roodband 22 Klokjes, l Pelikaan (2 punten). 4 Haka, 28 Victoria Jeugd, 9 Quick, 3 Niemandsverdriet, 13 Zijden wapens van oude Meesters. Hiervoor vraagt^ hij: Duifmerken, Sunlight, Vim, Rinso Lux, Amstel, Edelweisz. PRESIDENT KRUGER, Rozen- prieelstraat 3 vraagt Hille-plaatje No. 53. Hij geeft er een paar bonnen voor terug. MEJ. MERTEN, Borskistraat 9, Haarlem-Noord, heeft Dik Trom, Turmacwapens en vlaggen, Amstel, Pelikanen, Karnemelkzeep: Het le ven der Zee en Vogel-album en Leu- pen. Hiervoor vraagt ze: Verkade- cactus, Droste en Sunlight. GRASPIEPER, Clercqstr. 71 rood heeft 50 Sickesz, 2 Leupen. Deze wil hij ruilen voor Hilles. Dan heeft hij nog 20 Droste, die hij wil ruilen voor Sunlight. NELLIE TOEPOEL, Dahliastraat 7, heeft 77 Weegschaaltjes, 2 Leupen (nrs. 29 en 9) 1 de Reszke 3 Droste, 8 Verkade Zeewater-aquarium, 2 Pleines (serie 3 en 7) 12 Hilles Zwerf tochten door Gelderland, 1 Utrecht, 56 Kwiek, 12 Scholten. Dit alles wil ze rullen voor Sickesz punten. RANGEERDERTJE. Marnlxstr. 35 Haarlem-Noord, heeft 22 Haas, 142 Wapentjes, 30 Hille. 4 de Beukelaar, 41 Hag, 3 Rademaker. 16 Meco, 2 Roodband, 4 v. IJsendijk, 2 Adama's 5 Miss Blanche, 8 Tieleman, 2 Batco 1 Taminiau, 3 Turmac, 1 Pelikaan, 1 Sopla, 2 Polak. 1 De Jong, 3 Bloe men in onzen tuin, 15 Zeewater, 2 Paddenstoelen 6 Hoe heet die vogel? 8 Bussink, 3 Gold Flake, 5 Haust. 1 Amstel, 30 Kwatta, 17 Weegschaal tjes. Rubriekertjes-lijst Jeanne van Rigteren, oud 11 jaar, Gen. Cronjéstraat 40. Albert de Boer, oud 10 jaar, Loots straat 3. Lida Köper. Crayenesterpad 3, Heemstede, oud 9 Jaar. R. v. d. Puttern, oud 10 Jaar, woon plaats? Albert Meier oud 10 Jaar, Oost- vest 26 Jan de Boer, oud 9 jaar, Loots - straat 3. WiLly Bos, Boekenrodestraat 22, oud? Gonnie Geutskens. oud 12 jaar, Kees Geutskens, oud 8 jaar, Koba Geutskens, oud 8 jaar, allen v. Oosten de Bruinstraat 200. Sophia, Alida Hardenberg, oud 11 jaar. Lootsstraat 11. Gretha Betke, oud 11 jaar, Pa- triarchstraat 15. Ina en Nora van Egmond, oud 7 en 9 jaar, Pijlslaan 119. Dirk Osterthun. oud 10 jaar, Per- seusstr. 1 hoek Middenweg, H.-N. Johanna J Horselenberg, oud 9 J. Cederstraat 30. Annette Klaassen, oud 12 jaar, Ma doerastraat 17. Wim Dekker, oud 9 jaar, Park laan 69. Betsie Laven, Vrouwenhekstraat 24, oud 11 jaar. Bert v. d. Wateren, oud 11 Jaar, Molenstraat 20. DE SINT-NICOLAAS- WEDSTRIJD. Vriendelijk dank aan MEVR. S- voor vele welkome schatten. Ook mUn dank aan MEVR. A. voor wol. zede, lucifersdoozen, lappen enz. Wie graag sigarenkistjes wil heb ben, mag die Zaterdag tusschen 2 en 4 komen halen bij MEVR. AN- DRéA, Kinderhuissingel 46. Wie kan Marie Tedgaat, L. Mar- garethastraat 6 rood aan een popje helpen? Mevr. J. StolpPloeg. Rustenbur- gerlaa 23 heeft voor 3 handige naai stertjes 3 poppen om aan te kleeden. Ze kunnen gehaald worden. Vrijdag en Zaterdag tot 7 uur of Maandag avond. R. v. d. Stad, Kleverlaan 34, vraagt een popje. WAT ONZE BELANG STELLING WEKT. Nog iets over Edison. Een Spaansch blad beweerde dezer dagen dat de pas gestorven Edison van af komst een Spanjaard was. Hij zou afstammen uit een joodsche familie, die indertijd uit Spanje naar de Ne derlanden gevlucht was. Dieren en muziek. Jullie weet misschien wel, dat muizen zeer ge voelig voor muziek zijn. Het gebeurt menigmaal, dat de muizen, zoodra er in de kamer muziek gemaakt wordt, uit hun holletje te voorschijn komen en doodstil op den vloer in een verborgen hoekje blijven zitten. Bij wilde dieren is het juist anders om. Volgens oude overleveringen moet het meer dan eens gebeurd zijn, dat men wilde dieren met viool spel op de vlucht gedreven heeft. Onlangs heeft men in den Londen- schen dierentuin hierover proeven genomen met een wolf. En de uit komst was verrassend. De wolven, die rustig in hun kooien lagen, begon nen zoodra er muziek gemaakt werd, onrustig heen en weer te loopen en ze werden bepaald woedend, toen de muziek dicht in hun nabijheid ge maakt werd. Waar verschillende van onze vruch ten vandaan komen. Uit Egypte komen de boon, de ui en de peer. Uit Italië en Spanje de radijs. Uit Perzié de perzik en de abrikoos Uit Arabië de spinazie. Uit Siberië de rogge. Uit Italië de kastanje. Uit Voor-Indië de komkommer. Uit Spanje de peterselie. Uit Amerika de aardappel. Kundig werk. Jerome Foba maakte voor Karei V een rijtuig ter grootte van een gerstekorrel, met twee paarden bespannen en een koetsier op den bok. Mei, Juni en Augustus beginnen steeds op verschillende dagen en de lste Januari en de 31ste Decem ber vallen steeds op dezelfden dag. Na 28 jaar kunnen we denzelfden kalender weer gebruiken. Wat een Eskimo gelooft. De Es kimo is er vast van overtuigd, dat er een tijd geweest is, dat alle zoog dieren in vrede met elkaar op het land leefden. Op zekeren keer ont stond er echter een groote vecht partij onder hen en het eene gedeel te joeg het andere deel van het land in de zee. Zoo komt het volgens hem dat tot op den huidigen dag wal- visschen en zeehonden in het wa ter leven. Land en waterdieren be schouwt hij dan ook als doodsvijan den van elkaar en hij zal dan ook geen rendiervleesch en visch na el kaar eten; dat zou de rust in zijn maag verstoren. Ook zal hij nimmer een gevangen waterdier en een landdier door dezelfde opening in IN DE TRAM. Ting! Ting! doet de tram. De conducteur fluit af. Passagiers gaan in en uit En loopen op een draf. Hé, Conducteur! We moeten mee! Ik, Beer en Poppe-Lies! Vlug in- en uitstappen Mevrouw, Dat is hier het devies. Waar moet U heen? U drieën? Enkele of heen-en-weer? ■—Ik kom dadelijk bij U t'rug, Heeft U geen klein-geld meer? Hoe oud is Beer, zegt U? Drie Jaar? Die betaalt niet, is nog vrij. En Poppe-Lies? Is vier geweest? Wat zegt U? Vijf is zij? Dus dan twee enkele ritten, Dat ls tien cent per stuk. Tlngl Ting! doet de tram, Conducteurtje heeft het druk. POSTZECELRUBRIEK FRANKRIJK II iït 4SC Jtc «ft 6te 3 I He 1 Jee I «te In 1859 verscheen de eerste serie portzegels (zie fig. 2.) De zegels zijn ongetand en vertoonen een bewerk ten rand waarin de woorden: „Pos- tes-Chiffre-Taxe". In het blanco middengedeelte staat het bedrag dat betaald moet worden, bijv. „15 centimes a percevoir". Uitgegeven werden: 10 centimes (zwart), 15 centimes (zwart), 25 centimes (zwart), 40 centimes (blauw), 60 centimes (geelbruin) en 60 centi mes (blauw). Grootte van de vakjes 2.4 bij 2.4 c.M. In 1862 werd de eerste getande serie uitgegeven in 't type van 1853'60, dus met den kop van Na poleon IH. Het waren: 1 centime (olijfgroen), 5 centimes (geelgroen), 10 centimes (geelbruin), 20 centimes (blauw), 40 centimes (oranje) en 80 centimes (rood). Grootte van de .vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Gedurende 1863—'71 verscheen een serie, die veel gelijkt op de vo rige, doch waarvan de lage waarden (1,2 en 4 c.) rond den kop een an dere kantteekening hebben. Onder den cirkel staat de waarde met groo cijfers aangegeven, (zie fig. 3). De hoogere waarden komen bijna geheel overeen met de vorige serie, doch inplaats van „Empire Franc" staat in den bovenrand „Empire Francais". De 5 franc is van groot formaat. De waarde is hier naast den cirkel vermeld. Uitgegeven wer den: 1 centime (olijfgroen), 2 cen times (roodbruin), 4 centimes (grijs) 10 centimes (geelbruin), 20 centi mes (blauw), 30 centimes 1 bruin), 40 centimes (oranje), 80 centimes /rood) en 5 franc (grijsviolet) Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. èn voor de 5 franc 2.8 bij 4.2 c.M. Zie voor de indeeling het schetsje. Nieuwe deelnemers: 251 Wilm Klomp, Voldersgracht 26. 258 Sander Bakker, Berckheidestr. 5 zwart. 261 Hendrik de Boer, Tempeliers straat 59 rood. Rustenburgerlaan 23. S. Iets over October. Oorspronke lijk was October de achtste maand van het jaar; daarna werd ze de ne gende en nog later de tiende maand wat ze sinds dien gebleven is. Men heeft getracht haar verschillende namen te geven, die echter alle mis lukt zijn. Ze bleef October heeten. Karei de Groote heeft haar den bij naam van Wijnmaand gegeven. ONZE BIBLIOTHEEK Opgericht 2 Oct. 1928 Gevestigd Klein Heiligland 66- Ruiltljden: Woensdags 56 uur en Zaterdags 1—2 uur. Leenprijs 2 ets. per deel en per leesweek (d.l. van Woensdag—Zater dag of van ZaterdagWoensdag). Seizoenkaarten: 30 boeken 50 ets. Inleggeld: 8 ets. per deelnemer (met inbegrip van opbergmap). Volledige boekenlijsten: 11 ets. p. stuk. Correspondentieadres O. B.: Gr. Houtstraat 155z. (Op enveloppe O.B.) WIJZIGING REGLEMENT In 't reglement zal een kleine wij ziging worden aangebracht. De ca talogus zal niet meer bij het inleg geld inbegrepen zijn. Het inleggeld wordt echter verlaagd tot 9 ets. De catalogus is apart verkrijgbaar te- g enbetaling van 11 ets. per deelne mer. Gewijzigd wordt nu: Art. 2: Ruiltljden: Woensdags 5-6 uur en Zaterdags 1-2 uur. Klein Hei ligland 66. Inleggeld: 8 ets. per deel nemer (incl. opbergmap). In art. 4: Boekenlijsten: 11 ets. p. stuk. De deelnemers worden verzocht hiervan goede nota te nemen. DE RUIL TIJD De ruiltijd is met ingang van 1 Nov. vastgesteld gelijk aan den met September ingeganen proeftijd. NOVEMBER-AANVULLING De November-aanvullilng van O. B. bevat o.m. drie nieuwe deelen der Lies en Loek serie. Ter voltooiing der serie van de „drie wandelende Jongens" van Kuyk is aangeschaft: Vacantieda- gen op het water. Mevr. B Z. dank ik nogmaals hartelijk voor de ontvangen boe ken. Mocht er soms iemand wezen, die boeken voor onze jongens en meis jes van de hand wil doen, dan houd ik mij hartelijk aanbevolen, des noods tegen een geringe vergoeding. INSCHRIJVINGSBILJET Nieuwe deelnemers kunnen mij het onderstaande biljet toezenden. Zij ontvangen dan alle inlichtingen voor deelname. Ondergeteekende verzoekt toezen ding van inlichtingen voor deelname aan „Onze Bibliotheek". Naam en adres: LIJST VAN NIEUWE BOEKEN 257. Kermiskind. 262, Donkere dagen voor Kerstmis 263. Goudhaantje, allen L. Fries. 213. Uit Piet's vlegeljaren (Feith). (Wordt vervolgd.) DEELNEMERSLIJST Ingeschreven op 12 Sept. 1931. 31. Adri Licdmeyer, 2e Zd. Polder straat 19. 10 jaar. 32. Tootje Compiet, Scheepmakers dijk 57, 14 jaar. Deze lijst wordt in de volgende rubrieken voortgezet. W. LASSCHUIT. Gr. Houtstraat 155zw. SOCRATES. Socrates was een heel oude en wijze kabouter, die altijd alles voor iedereen over had. Hij woonde in een boomstronk in een groot bosch. Altijd zat hij te studeeren en je kon hem meestal gebogen zien over dik ke boeken, die soms nog grooter waren dan hijzelf Die groote boe ken had hij van de menschen. Het had hem veel moeite gekost ze mee te nemen naar z'n huisje, omdat ze zoo zwaar waren. Maar de andere kabouters hielpen hem vaak, als ze tijd hadden tenminste. Toch was Socrates geen dief hoor! HIJ leende de boeken stilletjes en schreef er vele dingen uit over, die hij dacht dat hij later misschien noodig kon hebben. Zoo gauw hij een boek uit had. brachten de kabouters het 's nachts heimelijk weer terug. Al les moest altijd heel voorzichtig ge beuren, want de menschen waren hun ergste vijanden. Wanneer een mensch hen zag, waren ze verloren, dan moesten ze sterven; daar wa-s niets aan te doen, omdat ze den menschenblik niet konden verdra gen. De kabouters pasten daarom natuurlijk wel op, dat ze nooit ge zien werden door de menschen en zoo komt het, dat de menschen wel zeggen dat er geen kabouters meer bestaan. Socrates kon het maar niet vin den met de veldbewoner.s, zooals de konijnen, hazen en de kikvorschen en muizen. Hij had daar dan ook reden genoeg voor, omdat ze zoo'n leven maakten en hem stoorden In z'n werk als ze in het bosch kwa men, om dorre bladeren te rapen, waarmee ze hun holen verwarmden in den winter. De kabouters uit het bosch waren nooit luidruchtig en daar kon hij het ook heel goed mee vinden, want die hadden zelf ook een hekel aan de rumoerige veld- bewoners. Eens, toen hij 's nachts rustig bij een flakkerend kaarsje een moeilijk vraagstuk zat op te lossen, werd hij gestoord door konijnengeschrei. Boos tuurde hij uit z'n raampje om te zien wie het was. Jawel hoor, in zijn tuin, tegen het hekje geleund, stond mevrouw Konijn, met haar Jongste zoontje in haar armen, dat alsmaar huilde. Socrates kon de familie Konijn niet uitstaan, en vooral de vijf zoontjes niet, die in den herfst altijd z'n tuin ruïneerden, door er holen in te graven, inplaats van in het bosch dorre bladeren voor hun moeder te gaan zoeken. Geërgerd vloog Socrates naar buiten, tot overmaat van ramp vloog z'n kaarsje ook nog uit en kon hij niets meer onderscheiden. „O, weest u alstublieft niet boos", begon moeder Konijn in het don ker, bevend van angst, „m'n arme kleintje Ls zoo ziek, ik weet er geen raad mee. O helpt u me toch, an ders gaat het misschien wel dood!" En ze rilde van kou en angst. ,Kom er maar gauw in", zei So crates, al z'n boosheid dadelijk ver getend nu hij iemand helpen kon, en hij stak vlug de kaars weer aan. Verlegen kwam ze binnen, want ze wist, hoe lastig en hinderlijk haar kinderen altijd voor Socrates waren. „Zoo, geeft u hem maar hier", zei hij en pakte het kleine konijntje van haar over. Toen hij het on derzocht had legde hij het kleintje op de rustbank en schreef een drankje. „Het is niets ernstigs hoor", stel de hij gerust, „maar ik hou hem toch liever hier. omdat hij rustig moet blijven liggen". „O, maar Is dat niet veel te las tig?" vroeg mevrouw Konijn be zorgd. „Nee, nee, het is thuLs te druk voor hem met al die broers. Laat hem maar gerust een tijdje bij me logeeren". En zoo gebeurde het, dat Socrates het lastige zieke konijntje ver pleegde, dat hem altijd zoo gehin derd had. Na een paar dagen was het ko nijntje alweer zooveel beter dat het naar huis mocht. En een poosje la ter speelde het weer buiten in het bosch met de vriendjes, maar aLs ze in de buurt van het huisje van Socrates kwamen. Joeg hij ze er gauw vandaan, bang dat ze Soera tes zouden storen. LOUIS ZAALBERG OVERBLIJVENDE OF VASTE PLANTEN IHargariet (Chrysanthemum maxi mum) fam. Samengesteldbloemlgen (Compositen). 't Is een sierplant uit de Pyre neeën en wordt 30 -60 c.M. hoog. Evenals onze in 't wild groeiende margriet heeft deze plant helder witte bloemen met een geel hart, doch is veel steviger en grooter. Dc witte rand zijn de straal- of- llntbloemen, terwijl het gele hart gevormd wordt door buisbloamen. Ze ls uitstekend geschikt voor snij bloem. Overblijvende enkele aster 'herfst- aster) fam. Compositen. Deze plant komt in groote ver scheidenheid voor en is zeer mild- bloelend. Dc grootblocmlge alpinus Goliath (violet-blauw) bloeit reeds in Mei en wordt 15—25 c.M. hoog. De Amellussoorten bloeien in den zomer en worden ongeveer 4ü 50 c.M. hoog. Dc bloemen zijn onge veer 3 a 4 c.M. in doorsnede en heb ben een donker vloletpurpere of rose kleur met een geel hartje. De Novae Angliae en Belgi-varlc- teiten brengen een groote hoeveel heid bloemen voort en geven met de winterharde troschrysanthen kleur aan den herfsttuin. Ze zijn alle vol komen winterhard en kunnen lan gen tijd vast blijven staan. Spiraea. Alle spiraea's verlangen een bij voorkeur vochtige stand plaats en kunnen geen versche meststoffen verdragen. Om do planten tot volle ontwikkeling te doen komen zijn volle zon en een open standplaats verelscht. t Zijn mooie planten, die talrijke dikke bloempluimen vormen. Er zijn zeer uiteenloopende soorten van, zoowel wat hoogte als kleur betreft. En kele zijn uitstekend geschikt voor potcultuur. Erigcron (fijnstraal) fam. Compo siten. Een sierplant uit Noord-Amerlka met purperkleurige fijne straalbloe- men. Het hartje is goudgeel 't Zijn bijzonder fijne margrietjes, die on geveer 3 c.M. middellijn hebben. Ze bloeit reeds vroeg. Pyrethrum. Een composiet, die niet in je tuin mag ontbreken, 't Is een sierplant uit China en Japan en lijkt ook veel op een margriet. De bloemen komen echter ln vele kleu ren voor er zijn soms geheel gevuld. De bladeren vertoonen veel overeen komst met wortelenlof. De plant kan jaren lang vast blijven staan en ls volkomen winterhard. CACTUS STANDAARDJE. We zullen voor kleine cactuspotjes eens een standaardje maken. Het staat aardiger dan een rijtje losse potjes naast elkaar op de venster bank. We gebruiken triplex van on geveer 5 m.M. dikte en zagen eerst de zijkanten uit volgens de teeke- ning. De afmetingen zijn aangege ven. zoodat wc de teekenlng gemak kelijk op 't hout kunnen natceke- nen. Hebben we twee zijkanten net jes uitgezaagd en geschuurd, dan gaan we deze verbinden door 5 vier kante plankjes van 6 c.M. lengte, waarvan dc buitenhoekjes iets rond worden bijgevijld, op de treden te timmeren. De koppen van de spij kertjes worden van te voren plat geslagen. Zit 't geheel ln elkaar, dan kunnen we het beitsen of ver» ven naar verkiezing. Als 't mooi hout ls kunnen we 't ook blank la ten en alleen lakken. Van 't model, dat in de tijdingzaal aanwezig is, zijn de afmetingen iets kleiner dan op de teekenlng, doch de praktijk bewees, dat deze iets grooter moes ten zijn. TUINIER. BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van Klnder-Afdeeling moeten gezonder» worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnlxstraat 20. OPTIMIST. Natuurlijk is oud speelgoed heel welkom, als 't er maar netjes uitziet. Leesboekjes zijn ook altijd welkome geschenken. Breng het maar op 30 November naar de Tljd'.ngzaal Maar da;<r schrijf ik nog wel over. W. v. d. L. Dat ls een heelq

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 24