KLEINHANDEL-WINSTEN. BUITENLAND. Tegenstrijdige berichten uit het verre Oosten. PUROL er op! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD De taak van het nieuwe Engelsche kabinet. De ceremonieën van a.s. Maandag. Zal het parlement na de eerste zitting tot Maandag verdaagd worden? Er wordtnaar men aan neemt hevig in Mandsjoerije gevochten. De berichtgeving zeer verward. De strijd om de brug HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De overdracht der portefeuilles door het oude aan het nieuwe Engelsche kabinet en de plechtigheid van het hand-kussen van den koning zullen Maandagochtend in het Buckingham Paleis geschieden. Er volgt dan een bijeenkomst van den Privy Council. Minister-president Mac-Donald zal a.s Maanwag uit Lossemonth terugkeeren.Spoe dig na de eedsaflegging door de minister in Buckingham Palace zal het nieuwe kabinet de eerste zitting houden. Het parlement zal naar alle waarschijn lijkheid niet langer dan ongeveer vier weken zitting hebben en daarna verdaagd worden tot Februari. De koning en de koningin van Engelana Zullen de plechtige opening van het nieuwe parlement bijwonen, evenals de prins van Wales. De conservatieve afgevaardigde captain David Margesson is. naar Reuter meldt, be noemd tot Chief-Whip van de regeering in de plaats van Eyres-Monsell, die minister van marine is geworden. Het treffen tusschen de Japansche en Chi- ncesche troepen bij de Nonni-rivier, levert nog steeds stof op voor tegenstrijdige inlich tingen van de Chineesche en Japansche ge delegeerden bij den Volkenbond. Volgens de Chineezen was er sprake van Japansche aanvallen en Chineezen over winningen en volgens de Japanneezen vielen de Chineezen aan en wonnen de Japannee zen. Uit Japansche bron wordt bijvoorbeeld ge meld, dat de troepen van generaal Ma Tsjang-sjen zijn teruggetrokken naar Tsit- sihar, waar de grootste wanorde heerscht. Men gelooft, dat Ma Tsjang-sjen zal aftre den, waarna Tsjang Hai-peng zal optreden als gouverneur ad interim van de provincie Heiloengkiang. Naar uit Washington *«rdt bericht, heeft de Japansche ambassadeur aldaar verklaard dat de gevechten bij de Nonnibrug zijn ge staakt, De Japansche troepen, die bezig zijn met de verbetering van de brug, zullen na beëindiging dezer werkzaamheden, welke ten hoogste tien dagen zullen duren, worden teruggetrokken. Minister Stimson heeft aan eenige journa listen medegedeeld, dat de politiek der Ame rikaanse he regeering ongewijzigd blijft. De regeering zal ook bij hun streven naar vrede, door onafhankelijk op te treden langs diplo- matieken weg en zich volledige onafhanke lijkheid voorbehouden bij de beoordeeling der te ondernemen stappen. Tenslotte is er nog één „officieel" (wat is „officieel" in China en Japan?) bericht, vol gens hetwelk de Japanneezen hun opmarsch naar Tsjitsjikar voortzetten. De Chineesche troepen bieden hevigen tegenstand. China. Amerikaansche nota aan Japan. Reuter meent te weten, dat de ambassadeur van de Vereenigde Staten te Tokio een nota heeft gezonden aan het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, welke vriendschap pelijke raadgevingen bevat over het vraag stuk van Japan's houding in Mandsjoerije. De twee regeeringen zouden overeengekomen zijn. om het stilzwijgen te bewaren betreffen de den inhoud der nota. Van het onverkwikkelijke Mandsjoerijsche tooneel. MOEKDEN, 6 November. Volgens hier ter stede ontvangen telegrammen zijn Ja pansche troepenafdeelingen bij de spoorbrug over de Nonni omsingeld door de Chineezen. Zij verkeéren in een wanhopige positie en hebben dringend versterkingen aangevraagd Terwijl de Japanners tot dusver hun positie aan de Nonni met succes konden handhaven, hebben de Chineezen thans aanzienlijke versterkingen ontvangen en rukken zij op over een front van acht K.M. De betreffen de Japansche troepen bestaan uit twee com pagnieën ter gezamenlijke sterkte van circa 600 man. Zij raakten in gevecht met den linkervleugel van generaal Ma Tsjang-sjen en werden daarbij van hun basis afgesne den. Naar schatting zijn meer dan 200 Chineezen en 40 Japanners gesneuveld. Vol gens andere berichten evenwel bedraagt het aantal dooden aan aJpansche zijde reeds 100, terwijl er nog steeds zwaar gevochten wordt. Japansche versterkingen zijn van Taunan naar de brug over de Nonni onderweg. Voorts is men voornemens, het hoofdkwartier der betreffende Japansche divisie naar Agantsji te verplaatsen, ten einde de be schikking te hebben over e^n grootere troe penmacht. Uit Tokio wordt gemeld, aldus .De Tel.", dat het Japansche departement van Oorlog nog steeds hoopt, dat het niet noodig zal zijn, de troepen ten Noorden van de Nonni te laten oprukken. Mocht dit evenwel onver mijdelijk blijven, dan zullen zij naar An- gantsji of Tsitsihar worden gezonden. De Japansche consul te Moekden heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken geseind dat het incident, dat de gevechten bij de Nonni heeft uitgelokt, veroorzaakt is door een Chinceschen bevelhebber, die weigerde te gehoorzamen aan het bevel van generaal Ma Tsjang-sjen om terug te trek ken. Naar verluidt, worden door de Japansche tutor:!-::ten te Tsitsihar onderhandelingen gevoerd over een wijziging in het Chineesche bewind over het gebied langs den spoorweg. Van Japansche zijde wordt ontkend, dat men poogt Ma Tsjang-sjen tot aftreden te bewegen; men wenscht slechts, dat hij zal samenwerken met Tsjen Hei-peng en dezen het bewind over het betreffende gebied zal overlaten. Amerika. 4 dooden, 10 gewonden bij het „oorlogje spelen". SAN PEDRO (Californie)6 Nov. (N. T. A.) Tijdens nachtelijke schietoefeningen aan boord van den Amerikaansche kruiser ..Colo rado" is een kanon tot afweer van vliegtui gen uit elkaar gesprongen. De ontploffing had plaats op open zee nabij het eiland Santa Rosa. Vier leden der bemanning werden op slag gedood; tien andere werden gewond, waarvan vier ernstig. Lezenswaardige uitspraak van Owen D. Young. De bijzondere correspondent, van de „Ma- tin". Stéphane Lauzanne, heeft vóór zijn te- terugkeer uit Amerika een kort onderhoud ge had met Owen D .Young, wien hij naar zijn meening vroeg in zake de kwestie der oor logsschulden. Volgens genoemden journalist heeft Owen D. Young o.a. het volgende ver klaard Bij de uitwerking van het Young-plan wa ren de omstandigheden anders dan op het oogenblik. De deskundigen zijn destijds kort zichtig geweest, want zij hadden er rekening mee dienen te houden dat de tijdsomstandig heden konden veranderen. Het zou daarom zaak zijn geweest, het plan een elastischer vorm te geven, opdat het zich aan de ge beurtenissen had kunnen aanpassen. Owcn D. Young is er echter van overtuigd, dat het Young-plan ook heden ten dage nog goed is. Nadat Owen D. Young aan den journalist uiting had gegeven van zijn respect voor de onderteekenaars, zou hij als volgt gesproken hebben Men neemt tegenwoordig zijn toevlucht tot moratoria. Een moratorium staat echter en dit had hij ook president Hoover gezegd gelijk met het afkondigen van den staat van beleg. Nu kan men in zekere gevallen wel tot den staat van beleg gedwongen worden, doch normaal leven onder zulk een toestand is on mogelijk. Daarom, hoe eerder hij wordt opge heven, hoe beter. (N.T.A.) Duitschland. De Sklarek-affaire. BERLIJN. 6 Nov. (V. D.) Bij het begin van de zitting van heden van het Sklarek-pro- ces heeft de verdediger Kurtzig de rechtbank de z.g. „zwarte lijst" overlegd.. Hij wil aan- toonen dat de zwarte lijst door den overleden directeur van de K.V.G. Kieburg aangelegd is met het doel voorkeur te geven aan be paalde personen voor leveranties. Als getui gen worden o.a. Burgemeester Scholz en zijn vrouw, de stadsachitect Adler en de vroegere opperburgemeester Booss en zijn vrouw ge noemd. De namen van deze getuigen zouden op de lijst voorkomen. Engeland. Lord Kylsanf s lot. Na een dramatisch afscheid van zijn echt- genoote in een der vertrekken van het ge rechtshof, is Lord Kylsant, de gewezen pre sident-commissaris van de Royal Mail Cteam Packet Cy., wiens beroep tegen zijn veroor deeling tot twaalf maanden gevangenisstraf wegens het uitgeven van een misleidend prospectus zijner onderneming, werd verwor pen, per taxi naar de gevangenis van Worm wood Scrubs overgebracht. Zijn straftijd gaat in op den dag der verwerping van het beroep. Bij goed gedrag kan de straf echter met twee maanden worden verminderd, zoodat Lord Kylsant naar alle waarschijn lijkheid in September 1932 zal vrijkomen. Een hard gelag voor den grooten scheep vaartmagnaat, commissaris van vier-en- dertig industrieele, scheepvaart- en bankon dernemingen. Het Handelsblad meldt nog: Bij zijn aankomst in Wormwood Scrubs Prison werd hij aan de gewone formaliteiten onderworpen. Zelfs moest hij zijn kleeren voor de gevangenisuniform wisselen. De behandeling, voeding en arbeid van de ge vangenen der „second" en „third division" zijn hetzelfde; liet eenige verschil is dat de gevangenen der „second divison" waartoe Lord Kylsant behoort) niet met die der „third division" (misdadigers) in aanraking komen. Per dag wordt tien uren gewerkt, acht uren buiten de cel, twee avonduren in de cel. Het is mogelijk dat Lord Kylsant nog bij het Hoogerhuis in beroep zal gaan. De ver gunning hiertoe moet door den Attorn ey- Generaal worden verleend, die dit slechts in hoogst belangrijke zaken doet. Sedert het Court of Criminal Appeal in 1907 werd ge sticht, is het pas twee maal voorgekomen. De vraag is opgeworpen of Lord Kylsant niet aanstonds het voorrecht had kunnen op- eischen om door zijn mede-Peers te worden berecht. De juridische experts hebben evenwel verklaard dat in het gemeene recht de eenige misdrijven, waarvoor een Peer door zijn mede-Peers kan worden berecht, zijn: verraad en trouwbreuk, en opzettelijke, ver helen van verraad en trouwbreuk. Lord Kyl sant was echter beschuldigd van „w drag", hetgeen een klasse lager in de goric der misdaden is. ord Kyl- „wange- I de cate- I INGEZONDEN MEDËDKELINGE.N a 60 Cts. per regel Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest Frankrijk, Herriot voorzitter der radicaal-socialisten. PARIJS, 6 Nov. Heden heeft de voorzit ter der radicaal-socialistische partij, Dala- dier, op het congres medegedeeld, dat hij zich niet langer voor het voorzitterschap be schikbaar stelt. Hij diende het voorstel in Edouard Herriot tot zijn opvolger te benoe men, hetgeen bij acclamatie werd aangeno men. Herriot verklaarde zich bereid de be noeming te aanvaarden. Italië Grandi vertrekt vandaag. ROME, 6 Nov. Mussolini heeft In het Palazzo Venezia den minister van Buiten landsche Zaken, Grandi, ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had over diens aanstaand bezoek aan Washington. Grandi zal morgen van Napels met de „Conté Grande" naar Amerika vertrekken. TWEEDE KAMER. 6 November. "Dc algemeene beschouwingen over de rijksbcgrool-ing voortgezt. Voornamelijk komen dc mindere goden aan het woord. Een smeekschrift der edelen? De vergadering duurt tot zeven uur. Dinsdag de regeering. Nu is de Kamer weer geheel voltallig. Vanmiddag is de laatste opengevallen plaats, die van Dr. Severijn benoemd tot Utrechtsch hoogleeraar weer vervuld. De heer Amelink werd geïnstalleerd. Lang zal die voltalligheid weer niet du ren, want Ds. Lingbeek gaat ons verlaten. En met hem menig kostelijk momentje in het Parlement, van humor vol. Immers, 't kan goed zijn in dc Kamer tover keeren. Het volle leven doet er intrede in de gedaante van velerlei geschakeerde Kamer leden, van verschillenden huize en beginsel. En moge de theorie grauw zijn, groen is het leven. Ook zooals 't zich in de Kamer mani festeert. Maar gisteren was 't niet amusant. De mindere goden zijn aan het woord geweest En veelzins hebben zij gezegd, wat reeds her haald was. Het is werkelijk een zeer ver standige daad geweest van de Kamer des tijds het is alweer vele jaren geleden om de algemeene begrootingsbeschouwingen aan tijd te binden. Desondanks slaakten we vanmiddag toch de verzuchting: Ach, waren alle leden wijs, En spraken daarbij snel. De Kamer ware een paradijs. Nu is zij vaak een. hel. Een hel dan van eentonigheid. Dr. Bierema sprak voor de liberale fractie. Ook hij gaf uiting aan den wil dier fractie om de regeering te steunen in haar maat regelen tot het sluitend maken der begroo ting. De benzinebelasting wordt aanvaard, de opschorting der storting in het Invalidi- teitsfonds wordt goedgekeurd. De middelen, die de heer Albarda heeft aangegeven, werden afgewezen, in de eerste plaats wijl zij niet voldoende zouden op brengen, in de tweede plaats omdat zij niet altijd even deugdelijk werden bevonden. B v. dc korting, die dc heer Albarda op de De fensie begrooting wil aanbrengen, achten de liberalen niet mogelijk. 25 pet korting betee- kent een zoodanig ingrijpen op de inkomsten van het personeel, dat daarvan geen sprake zal kunnen zijn. Evenals later de heer van Vuuren, die de meer financieele beschouwingen voor de R.K. groep hield, waarschuwde hij voor het werken in de richting van het sluiten van leeningen, nu de kapitaalsmarkt zoo over belast is. Daarom ook wenSchen beide hee- ren geen grooter deel van vroegere over schotten voor de huidige begrooting ter be schikking te stellen. De heer Bierema drong aan op een radio- belasting in den vorm van een loudspeaker- heffing. Ten slotte en Ds. Kersten was op dit punt niet minder in kraóht deed hij een beroep op de regeering, om den landbouw te ontzien niet alleen, maar zelfs alles te doen om de volkskracht, die op het platteland is geconcentreerd, te behouden. De heer J. ter Laan heeft een critiek van scherpen toon gehouden op de rede van den heer Aalberse. waaraan de werklooze R.K arbeider niets heeft. Hij richtte ook verwij ten tot de R.K. arbeidersafgevaardigden, die meende hij zich niet zouden dur ven en willen verzetten tegen de regeering die zich bukten onder het juk van het kapi talisme. Voorts bleek, dat, wanneer de heer Marchant geen salaris-motie had voorgesteld de heer J. ter Laan daarmede zou gekomen zUn. De belde moties-Marchant werden door Mr. Heemskerk in een kort speechje afge wezen. Een beslissing oyer een nieuw depar tement achtte hij niet Te behooren tot de competentie van de Kamer. De motic-Mar- chant over de salarissen zou hij wel willen aanvaarden, wanneer er maar een letter aan werd toegevoegd. Zij zou dan niet moe ten willen uitspreken, dat onder dc huidige omstandigheden salarisverlaging niet ge rechtvaardigd is, maar zonder die omstan digheden. Dit mopje van den jeugdigen grijsaard wist de Kamer natuurlijk niet te waardeeren. De heer Kersten heeft ook nu weer weinig variatie in zijn discours weten te brengen. Van revolutie is de heer Kersten natuurlijk zeer afkeerig, het socialisme haat hij- Maar hij ziet de revolutie niet alleen in socialisme en communisme, maar evenzeer In andere dingen tot uiting komen, in den Volkenbond b.v. en in de sociale verzekering. Niet alleen noemt hij deze laatste een revolutionnaire daad, hij spreekt zelfs van een afgodsbeeld, dat versplinterd worden moet. Hij is voor nemens van de kleine landbouwers en nij- veren de onderteekening te vragen van een smeekschrift aan de rgeering. gelijk destijds de edelen te Brussel aan Margaretha van Panna hun schriftuur aanboden, maar nu om te ontkomen aan dc drukkende socialc- lasten. Men ziet 't Ds. Kersten leeft me: I zijn gedachten in de dagen van Al va. De heer Van Vuuren toont zich steeds eer. Het oordeel van Mr. Trip. Geheel in aansluiting aan de belangrijke rapporten, welke zijn uitgebracht door cle hoogleeraren Polak en Kaag. worden door het Economisch Instituut voor den Middenstand onderzoekingen gedaan, welke een juister in zicht beoogen te geven in het zoo gecompli ceerde middenstandsbedrijf. Er bestaat tegenwoordig ontegenzeggelijk meer belangstelling voor de bestudeering van het middenstandsprobleem in al zijn verschil lende geledingen. Die belangstelling komt uit ondeneheidenen kringen. De regeering ls daarbij zeker niet achtergebleven. Maar voorts wordt door den middenstand zelf ook meer aandacht besteed aan den organisato- rischen opbouw van zijn eigen zakenleven. Daarbij leeft dan nog een groote groep van belangstellenden te-hooi-en-te-gras. Zij uiten zich in gelegenheidsartikelen, redevoe ringen ter eere van de opening van tentoon stellingen. bazars enz., of zij laten zich inter viewen. Dat daarbij wel is meer vriendeliik- heden verteld worden dan overeenstemt met de werkelijkheid, is een bekend feit. Maar het komt ook voor. dat er scherpe afkeuring wordt uitgesproken, welke niet zonder beden king is. Op een dergelijk geval zou ik hier de aandacht willen vestigen. De vroegere Thesaurier-Generaal, de tegen woordige president van de Nederlandsche Bank heeft in Genève aan een correspondent van .De Tijd" een interview toegestaan over de crisis! waarin wij ons bevinden, en de mid delen om daaraan te ontkomen. Eén passage uit dat onderhoud werd als volgt geboek staafd: Ook in Holland is een aanpassing der kleinhandelsprijzen aan de groothandelsprij- zen dringend n»odig. De tusschenhandelaren moeten bij ons wel aanzienlijke winsten ma ken indien men nagaat dat de prijzen in den groothandel gezakt zijn tot beneden het peil van vóór den oorlog terwijl daarentegen het kleinhandelsDrijsniveau nog op 150 procent van het vóór-oorlogschen peil staat." Wie niet voor het eerst in de middenstands keuken rondkijkt en wie gelegenheid heeft gehad deze groep in onze samenleving van wat meer nabil te hebben kunnen volgen, weet, dat beschuldigingen als deze, niet voor het eerst geuit worden Men is daaraan ge leidelijk gewend geraakt en waren het niet, dat iemand als Mr. Trip zich op dusdanige wijze had uitgelaten dan zou aan het geval als zoodanig misschien niet eens aandacht besteed moeten worden. Waarop baseert Mr. Trip zijn conclusie, dat de kleinhandel abnormale winsten maakt? Op het feit dat bij een vergelijking van de indexcijfers der groothandels- en kleinhandelsprijzen van vóór cn van na den oorlog, vastgesteld moet worden dat bij on geveer gelijke groothandelsprijzen thans en vóór dien tijd. de kleinhandelsprijzen op het ooeenblik 50 hooger genoteerd staan dan vóór 1914. Is een dergelijke vergelijking juist? En mag men dus naar aanleiding daarvan een blaam werpen op den middenstand? Het is misschien niet overbodig de opmerking te laten voorafgaan dat het maken van winst een levenseisch is, ook voor 't middenstands- bedrijf. Op den duur moet ieder middenstands bedrijf onderdompelen, wanneer het ge durende langer of korter tijd verlies ople vert. Ons geheele kapitalistische stelsel is trouwens O m. gebaseerd op het maken van winst. De vraag is of deze winst al dan niet redelijk geacht mag worden. Die redelijkheid verschilt voor tal van bedrijven zeer aanzien lijk. Op zich zelf is liet daarom al onvoorzich tig. om alle middenstandsbedrijven over den- zelfden kam te scheren. Laat men dien factor buiten beschouwing, dan blijft de getrokken vergelijking van Mr. Trip over. Deze is m i. niet juist. Immers, in 't bijzonder na 1914 ls de positie, zeker niet in het minst voor het detailbedrijf. geheel veranderd. De bedrijfsonkosten bij het detail- bedrijf zijn sterk gestegen en deze verhooging moest zich weerspiegelen in den kleinhandels prijzen. Een verhooging dier prijzen beteekent daar om dus nog niet dat de netto-winstmarge ook verhoogd is. Maar ook dat nog daargela ten. dient opgemerkt te worden, dat een loutere vergelijking der indexcijfers voor groot- en kleinhandelsprijzen zooals deze ons verschaft worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek, nooit mag voeren tot het trekken van conclusies, zooals Mr. Trip deed. Er zijn tal van factoren behalve de gestegen bedrijfsonkosten. die vóór den oorlog geheel anders waren dan daarna. Men denkc aan de invoering van het merkartikel, dat geheel an dere verhoudingen heeft bewerkstelligd: men vergete niet de bij voortduring toenemende eischen van het koopend publiek en het zich hoe langer hoe meer verbreidende afbetallngs stelsel. Al die factoren oefenen in meer of mindere mate hun Invloed uit op de detail prijzen. Vandaar dat Mr. Trip's vergelijking niet steekhoudend is. Bedenkt men voorts, dat het gelukkig nog niet ln het vergeetboek geraakte Kruidenh rs rapport wel een uiterst somber beeld heeft gegeven van de financieele resultaten, in dit middenstandsbedrijf verkregen dan was daar een voorbeeld voorhanden van een groep mid denstanders waar dc heer Trip toch onmoge lijk zijn aandacht op gevestigd kon hebben. Met groot genoegen mocht ik in het kort verslag van de laatstgehouden vergadering der Amsterdamsche Kamer van Koonhandel en Fabrieken lezen dat de voorzitter dier Ka mer de heer Hildring op een medcdeellng van den heer Balder die protesteerde tegen Mr. Trip's uitlating antwoordde: dat zeker de af stand tusschen groot- en kleinhandelsprijzen te groot ls, Dat is echter een gevolg van loon, bedrijfskosten enz niet van te groote winsten van den kleinhandel. Hij vertrouwde dat de bedoelde Nederlander zijn oordeel zal h«-- zien." Inderdaad .dat is te hopen. MOLLERUS financieel zeer voorzichtig man. Van een vlotte leeningspolitiek is hij afkeerig. En evenzeer acht hij het plicht de regeering in dezen tijd, waarin zoovele kapitalen werden vernietigd, niet teveel aanslagen op kapitaal bezit te doen. wijl daardoor het Nederland sche productieve vermogen zeer sterk wordt geschaad. Geen vermogensheffing thans, geen verhooging der successiebelasting, geen al te snel executeeren bij het innen van belasting. Dc heer Van Vuuren gaat met de regee ring mede in haar pogingen om de begroo ting sluitend te maken. In den nood van het oogenblik wil hij steunen. Maar de regeering moet van die bereidheid geen misbruik maken. De heer Van Vuuren gelooft, dat een in komstenheffing het volgend jaar niet kan uitblijven.De tariefsverhooglng aanvaardt hij natuurlijk hij ziet daarin een protectie: ieder ziet toch oogenblikkelijk, dat 't alleen om de dubbeltjes te doen is. Ten slotte hoorden we nog den heer Vlie gen. Hij stelde zich volkomen naast den heer Marchant, die immers betoogde dat de re geering zich volkomen buiten dc loonsver laging had te houden. Ook was hij even scherp in zijn critiek op den heer De Geer. dat deze voor 3 pCt. beslag legde op de uit- keeringen aan de gemeenten uit het ge meentefonds voor zoover *t de salarissen betreft, Wat blijft er nog op die wijze van de garantie heel. De heer Vliegen zag daar in iets als het gebeurde met art. 40. Scherp opponeerde de heer Vliegen tegen de artikelen van Mr. Van Doorninck over de gemeentelijke financieele politiek. Waarvoor hij allerminst ongerust was. Wanneer de gemeentelijke uitgaven gestegen zijn^ijn veel al de lasten, die t rijk de gemeenten heeft opgelegd, daarvan de oorzaak. Ten allerlaatste: de heer Vliegen betoogde dat men van 't socialisme nu nog zoo dikwijls beweren kan, als men wil. dat het onbe staanbaar is, hij had de zekerheid, dat het kapitalisme en de kapitalistische ellende on ophoudelijk met schokken wellicht, maar ook met zekerheid, het socialisme zou doen groeien en komen, als een wig. die hoe dieper hij in het lichaam van het kapitalis me indringt, tegelijk breeder wordt. Te zeven uur begon de minister met enkele woorden zijn rede, die hij Dinsdag zal voort zetten. INTIMUS. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alpherat 6 te Hamburg v. Rotterdam. Bodegraven p. 5 Dungoness, Amsterdam naar Chili. Colombia 6 9 u. te Hamburg v. Amsterdam. Dompo 6 9 u. v. Port Said, Batavia n. Rot terdam. Gelrla 6 te Amsterdam v. Buenos Ayres. Grootckerk 6 v. Rotterdam n. Ooat-Azië. Kota Radja 6 19 u. to Liverpool, Batavia n. Rotterdam. Kedoe S u. te Bramen v. Hamburg. Kllpfonteln 6 v. Dur-es-Salaam naar Zanzi bar. Beira naar Rotterdam. Modjokerto p. 6 Sagres, Rotterdam naar Ba tavia. Mcllskerk 7 te Genua verwacht. Beira naar Rotterdam. Nlckerie 6 te Amsterdam v. West-Indlë. Ouderkerk te Yokohama v. Rotfrd.m Rijnl L> n. Les Pal ma» Rliea 6 fi u. te Hamburg v. Amsterdam. Sibajak 6 v. Singapore, Batavia naar Rotter dam. Salapangkft S v. Genua. Batavia naar Am sterdam. Tjikcmbang G to Shanghai v. Manila Tjisadane 5 v. Shanghai n. Java. IJetroom 6 te Hamburg v. Amsterdam. Zuiderkerk 5 v. Colombo. Rotterdam naar Japan. Baarn 4 v. Cristobal v. Buenaventura. Buskoop 4 v, Antofagasta n. Mollende. Barneveld t> 10 u. 30 m. v. Lelth naar lm- mlngham. Baarn. 3 to Colon v. Amsterdam. Dempo 10 7 to Marseille verwacht. Batavia n. Rotterdam. Crljnsscn 6 v. Amsterdam naar West-IndiH. Klnndrla 6 10 u. v. Bnhia, Buenos Ayres n. Amsterdam. Giekerk 6 n.m. v. Rotterdam n. Calcutta via Antwerpen. Kota Radja C 18 u. v. Liverpool, Batavia n. Rotterdam. Orion 4 v. Kingston n. Port au Prince Orestes 4 te Valparaiso v. Amsterdam. Phrontl» 3 to Batavia v. Liverpool. Polyphemus 1 v. Batavia n. Boston en Now York. Tatrla 6 17 u. v. Southampton, Rotterdam n. Batavia. Poelau Tello 4 te Belawan Dell v. Batavia Rotterdam 6 22 u. 20 m. v. Rotterdam naar New York. Tasman 5 to Algoa Baal v. Port Louis (Maur) Tjlnegnra 5 v. Batavia n. Hongkong. TJeliwong 4 te Hongkong v. Japan. Ulyses 5 v. Cristobal n. Curacao. Van Heutsz 4 te Hongkong. Veendnm 4 v. New York n. Bermuda. Van Rensselaer 4 te Barbados v. Paramaribo. AGENDA Heden: ZATERDAG 7 NOVEMBER Palace: „Haar jongen". Op het tooneel La- rette. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het pad der zonde". Op het tooneel: Variété-attractie. 2.30 cn 815 u. Rembrandt Theater: ..Ihre Majestat die Liebe". Op het tooneel Borry Troupe. 7 cn 9.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst" 105 uur. ZONDAG 8 NOVEMBER Gebouw Protestantenbond: Psycho-Syn- tcse, Centrum Haarlem. 10.30 uur. Voor dracht van den heer B. v. d. Meer over: Gees telijke Herleving. Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers: ,,'t Gat in den Muur". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 9 NOVEMBER Stadsschouwburg: Münchcner Marionet- nentheater: „Das alte Deutsche Faustspiel" en „Goethc im Examen" 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Big van het I68c". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur. Keizerstraat 6. Te!. 10378. Fa. H. Remmers cn Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9