De moordzaak te Gorkum opgehelderd. Het woord is aan... Help mee! Inbraak in het Belastingkantoor Het Belangrijkste. 49e Jcicir^anK INo. 14Ö40 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en heestdagen. Dinsdag 10 INovember 1931 HAARLEM S DAGBLAD r. w. feereboom UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. robert peereboom •n ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.27J-», per maand 1.20. per 3 maanden 3-57K, franco per post /3.87J4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weck 0.05. per maand ƒ0.22. per 3 mnd. 0.65, franco per post f 0.72J*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Burtenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122. 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1-5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclamss f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 1 0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentje» fiederen dag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering vooi Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvingei f 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 1 OO.i. Idem voor Abonnés op het Geill. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger l30.-s DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bekentenis van den gearresteerde. De notaris aangevallen na een twistgesprek. Het geld wordt nog vermist. Over den overval op de Boerenleenbank te Schipluiden wordt nog gemeld: Te De Lier is iemand aangehouden, die aan het signalement beantwoordde en zich zeer zenuwachtig gedroeg. De getuigen, die de mannen, die den overval hebben gepleegd, hadden gezien, hebben den aangehoudene echter niet absoluut herkend. De toestand van den kassier was Maandag gunstig,. De 28-jarige werklooze arbeider uit Woer den, die Zaterdagavond werd gearresteerd als verdacht van den roofmoord op notaris Cour- rech Staal te Gorkum, heeft Maandagmid dag te kwart voor vijf voor den Commissaris vam Politie te Gorinchem een volledige be kentenis afgelegd. Hij heeft medegedeeld ,dat hij zich Don derdagavond te zes uur heeft vervoegd ten kantore van notaris Courrech Staal. Toen heeft de notaris tegen hem gezegd, dat hij eerst moest eten en hem niet voor acht uur kon ontvangen. Hij is toen om acht uur te ruggekomen en heeft zijn fiets voor het huis neergezet. Er is toen gesproken over aflossing van geld, dat hij schuldig was aan den notaris. Tijdens die bespreking is een twist ontstaan. De man heeft zich daarbij erg opgewonden en heeft den notaris met den vuist een klap op het hoofd gegeven, waardoor deze tegen den schoorsteenmantel viel, welke toen is ge broken. Daarna richtte de notaris zich op, waarna de aanvaller hem met een vaas op nieuw op het hoofd sloeg. De heer Courrech Staal viel toen neer en bleef liggen. Zooals het sectie-onderzoek heeft uitgewezen schijnt de dood door hartverlamming te zijn inge treden. Hierna heeft de man zich de vermiste 6000 gulden toegeëigend en is er vandoor ge gaan. Het onderzoek naar het vermiste geld wordt voortgezet. Hoe de moordenaar te werk ging. De NJR.Ct. meldt over het verhaal van den gearresteerde nog het volgende: De commissaris van politie te Gorinchem, de heer Van der Marei, die hem telkens weer in verhoor heeft genomen, kon, dank zij het minitieuse onderzoek, waartoe o.a. dr. Van Ledden Hulsebos en de heer Tas, inspecteur van politie te Rotterdam, chef van den dac- tyloscopischen en fotografischen dienst zoo veel hebben bijgedragen, zóóveel bewijsma teriaal tegenover zijn beweringen stellen en hem zóó dikwijls op tegenstrijdigheden in zijn verhaal betrappen, dat de man tenslotte door den mand viel en zei: Dan zal ik het maar zeggen, ik heb het gedaan Na gezien te hebben, dat de notaris dood was, is de aanvaller naar de brandkast ge gaan, waarvan de deur open stond. De sleutels zaten aan de deur, en met be hulp van die sleutels heeft de man een klein vakje boven in de kast geopend, waar het bankpapier lag geborgen in een soort van portefeuille. Het geld nam hij er uit. Het was een bedrag van f 6100. Vervolgens heeft hij de verzekering van de electrische lichtleiding een paar slagen teruggedraaid. Er brandde nl. ook in het bovenhuis, dat, zooals men weet den alleen wonenden notaris tot woon huis diende, licht en hij vond het veiliger dat dit licht uit was, immers het zou allicht arg waan kunnen wekken, als er den geheelen nacht maar licht zou blijven branden. Ver volgens is hij naar de keuken gegaan, waar hij onder de kraan zijn handen, die met bloed waren bevlekt heeft gewasschen. Hij heeft ze afgedroogd aan de vaatdoek, die la ter met bloedsporen bevlekt, ineengefrom meld in een hoekje is gevonden. Daarna is hij naar boven gegaan, om het woonhuis te inspecteeren. Omdat hij den eleetrischen stroom had afgesloten kon hij geen licht ma ken. Hij lichtte zich daarom bij met lucifers. Toen hij niets van zijn gading kon vinden, besloot hij het pand te verlaten. Zooals we reeds schreven was hij per fiets gekomen en zijn fiets stond al dien tijd bui ten tegen het raam. Eerst is de man naar de keuken teruggegaan, waar hij ae achter deur opende, om te zien, of hij langs dezen weg misschien ongemerkt weg zou kunnen komen. Toen hij evenwel merkte, dat hij over een paar hooge schuttingen zou moeten klimmen, besloot hij toch maar langs den voorkant weg te gaan. De achterdeur liet hij open staan: deze deur heeft dus den gehee len nacht opengestaan en het verhaal van den nachtwaker, die verklaarde, dat hij des morgens vroeg nog had geconstateerd, dat de achterdeur nog gesloten was, waaruit dus opgemaakt zou kunnen worden, dat de mis dadiger den geheelen nacht in het pand is gebleven, komt daardoor wel in een eigen aardig daglicht te staan. De moordenaar is de voordeur uitgegaan. heeft deze achter zich dicht vetrokken, is op zijn fiets gestapt rn is iiaar Woerden teruggereden. Het geld Vcft hij volgens zijn verklaring onder weg Arthur Pinero: De duivel is altijd in het hart van de Vrouw, omdat het de warmste plaats is waar hij Tiaar toe kan gaan. HAARLEM, 10 November. in de Lek geworpen, maar aan deze mede- deeling wordt weinig geloof gehecht. Het ge- heele drama heeft zich binnen een uur tijds afgespeeld. Om 9 uur was hij al weer op weg naar huis. Ook het verhaal van den getuige, die beweerde den notaris Donderdagavond laat nog te hebben gezien, moet dus naar het rijk der fabelen worden verwezen. Toen de moordenaar en zijn vrouw Zater dagavond aan den Rotterdamschen trein te Woerden gearresteerd werden, was de vrouw in het bezit van een citybag, welke een nieu we damestasch, een nieuwe mecanodoos, een doos fijne bonbons ed. bleek te bevatten, kort om het had er veel van, als Hadden zij te Rotterdam flinke inkoopen gedaan, wat, ge zien de fLnancieele moeilijkheden, waarin zij verkeerden, vrij vreemd was te achten. Bewijsmateriaal genoeg. De veerman van het veer Tienhoven- Jaarsveld, die Zondag met den verdachte werd geconfronteerd herkende in hem met groote stelligheid den man, die Donderdag avond tusschen 11 uur en kwart over elf met dat veer met zijn fiets is overgezet. In dien de verdachte omstreeks 9 uur uit Go rinchem is gegaan, kan hij inderdaad om streeks 11 uur bij dat veer zijn geweest en om half één te Woerden. Voorts hebben twee vrouwelijke getuigen Donderdagavond tegen acht uur een man het huis van den notaris zien binnengaan, wiens signalement klopt met dat van den moordenaar. De resultaten van het uiterst nauwgezet onderzoek van de deskundigen naar stille ge tuigen zijn nog niet volledig bekend. Maan dagavond waren bijvoorbeeld de vingeraf drukken, die in het kantoor van den notaris waren gevonden nog niet vergeleken kunnen worden met die van den arrestant. Voorts be schikt men nog over heel wat materiaal, dat nog niet in het geding gebracht is kunnen worden en dat mogelijk, dank zij de volle dige bekentenis thans niet meer zoo noodig is De vrouw verdacht van heling. Zaterdagavond is de vrouw, van wie de ge zondheidstoestand te wenschen liet, op vrije voeten gesteld. Vanmorgen zou de man naar het huis van bewaring te Dordrecht worden overgebracht, om ter beschikking van de justitie te wor den gesteld. De commissaris verzocht nog te melden dat hij bij het onderzoek veel steun heeft ge had van den rijkstelefoondienst, die hem het werk zeer heeft vergemakkelijkt. Men meldt uit Woerden aan het blad, dat de Gorinchemsche politie in samenwerking met de Woerdensche politie nogmaals huis- verdachte, maar tot heden het geld niet ge- zoeking heft gedaan in de woning van den vonden heeft. De vrouw is thans op vermoeden van heling gearresteerd. De moordenaar is oorspronkelijk afkomstig uit de gemeente Noordeloos. Wegens een on- eenigheid. die hij jaren geleden met zijn va der heelt gehad en waarbij hij met hulp van een broer den ouden man heeft mishandeld, leefde hij sedert dien tijd met zijn vader in onmin en kwam nooit meer thuis. Voor het overige stond hij niet ongunstig bekend. ONGELUK IN DUITSCHE STEENGROEVE. Minstens 12 dooden. Tengevolge van een dynamietexplosie. PIRMASENS, 9 November (V. D.) Maan dagmiddag heeft in de omgeving van Hauen- stein een ernstig ongeluk plaats gehad in een steengroeve. In de groeve werd met dy namiet gewerkt. Een der schoten mislukte, in zooverre, dat het rotsblok niet direct los liet, Toen arbeiders dichterbij kwamen, ging het rotsblok plotseling los, waardoor zij er onder werden bedolven. Nader wordt bericht: Toen het bewuste schot weigerde, was een groot aantal nieuwsgierigen naderbij ge komen met het gevolg dat toen de lading eindelijk ontplofte, ongeveer 15 personen bedolven werden. Naar verluidt zijn reeds 6 lijken geborgen, twee personen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis van Pirmasens overgebracht. Men verwacht stellig dat er onder de rotsblokken nog zes lijken bedolven zuilen liggen. (Van 913 November zamelt het Leger des Heils als „Bond van Barmhartigheidin de voor naamste steden des lands kleeren. beddengoed e.d. in voor de allerarmsten.) Eens, toen de jagers van Chassé Nog strijdend door ons landje joegen, Namen zij onze lakens mee, Waarvan zij witte broekjes droegen. Zij deelden ook de lakens uit In die, nu lang voorbije, dagen, Zij requireerden links en rechts. Zij namen, zonder zelfs te vragen. Weer trekt een leger door ons land Maar ditmaal is 't een heir der vrede, Het requireert niet, doch het vraagit En neemt de gaven dankbaar mede. Het draagt er zelf geen broekjes van, Maar deelt ze uit aan onze armen, Het is geen leger voor den strijd, Het is een leger van erbarmen. Kom, vriendlijk lezer, lezeres, Kom kameraad, kijk in uw kasten, Of daar niet nog wat kleeren zijn. Die oud zijn of u niet meer pasten. Een oude mantel, jas of hoed. Of schoenen, overhemden, sokken, Of lakens, dekens, ondergoed, Of kousen, oude broeken, rokken, Kom, er is wel iets van die soort. Leg het op zij, men komt het halen, De Bond van de Barmhartigheid Zal u met dank ervoor bot alen. Met dank, al hoort gij zelf dien niet, Van onze allerarmste broeders, Van kindren, dien gij warmte biedt, En van hun zorgelijke moeders. 't, Leger des Heils klopt aan uw deur. Help het, naar uw vermogen, strijden, Met 't wapen der barmhartigheid, Tegen den zwaren nood der tijden. P. GASUS. Niets gestolen. Geweldige chaos aangericht. VERLAGING DER RECHTEN VAN HET SUEZ KANAAL. PARIJS 9 November (V. D.) De directie var. de Suez Kanaal Maatschappij heeft be sloten de doorvaarirechten van het Kanaal vanaf 15 November a.s. te verlagen voor ge laden schepen van 6.65 gouden franken tot 6 gouden franken per ton. Vanmorgen zes uur werd aan de politie kennis gegeven, dat er een ruit kapot was aan de voorzijde van het Belastingkantoor aan het Klein Heiligland. Onmiddellijk stelde de politie een onder zoek in. Toen zij het bewuste lokaal binnen trad, vond zij daar een geweldigen chaos. Haar eerste indruk was, dat er een wervel storm had plaats gehad. Alle kasten waren leeggehaald en de inhoud was over den grond gesmeten. Duizenden strooken papier, waar op de bedragen der gestorte gelden vermeld stonden, lagen in een dikke laag en in de grootste wanorde op den grond. Daarover heen had de ongewenschte bezoeker alle voorwerpen gegooid, die maar binnen zijn bereik lagen. Pruliemanden en stempels wa ren er doorheen gegooid, alsmede een groot aantal intkokers met inhoud, zoodat vele pa pieren niet meer te lezen waren. Ook de stoe len van de ambtenaren hebben het moeten ontgelden, die waren door het gansche lokaal geschopt. De papieren lagen ook op straat voor het gebouw. De motieven tot deze daad liggen vooralsnog in het duister. Diefstal kan niet de drijfveer geweest zijn. want er wordt niets van waar de vermist. De brandkast was ook onaange roerd gelaten. Vermoedelijk moet hier aan een wraakne ming gedacht worden, maar wie daardoor ge troffen moest worden, is eveneens een raad sel. De politie stelde natuurlijk een uitgebreid onderzoek in, waartoe het belastingkantoor vanmorgen vroeg eenigen tijd voor het pu bliek gesloten bleef. Eenig resultaat heeft dit onderzoek niet opgeleverd. De werksters, die ae lokalen in ditgebouw moeten schoonhouden, hadden geruimen tijd noodig ee r de chaos opgeruimd was. Natuurlijk werd het geval voor het belas tingkantoor in het Klein Heiligland druk door het publiek besproken. De gebroken ruit was te elf uur vanmorgen nog niet door een an dere vervangen en de glasscherven iagen over de straat verspreid. De man, die door het gat- in de ruit gekropen is. moet niet groot ge weest zijn; ook moet hij voorzichtig te werk zijn gegaan om zich niet aan de uitstekende punten glas te kwetsen. Eén der omwonenden heeft te half twee vannacht wei glasgerinkel gehoord, maar daaraan werd verder geen aandacht geschon ken. De politic zet haar onderzoek voort. Meneer Samuel. „De minister van binnenlandsche za ken, Sir Herbert Samuel, heeft in een rede over de a.s. ontwapeningsconferen tie gezegd, dat het noodig zou zijn op die bijeenkomst om rekening te houden met de vermindering die Brittannië reeds in zijn weermacht heeft aangebracht. Hij wees er op dat terwijl de uitgaven voor de vloot zoowel in 1914 als in 1931 beide 51 miilioen bedroegen, hetgeen men voor die uitgaven kocht veel kleiner was. Een nauwkeurige berekening toonde, vol gens Samuel, dat in 1914 de tegenwoor dige sterkte der vloot slechts 1.31 mii lioen zou gekost hebben, zoodat er een feitelijke vermindering was met 2 miilioen. Met dit feit moest ter confe rentie rekening worden gehouden. Er moest gelijk recht zijn voor alle par tijen". Dit is wel een mooie manier van redenee- -en. Het klinkt alsof de firma Vickers- urmstrong, in bommen en granaten, kanon- len, vliegtuigen en aanverwante artikelen, in eigen persoon aan het woord is. Hot zou eigenlijk wel aardig zijn als die heeren eens zelf aan het woord kwamen, en een luiden kreet aanhieven om beschermende rechten tegen de concurrentie van meneer Skoda, meneer Creusot-Schneider, misschien wel meneer Krupp ook, en hoe die weldoener; der menschheid meer mogen heeten. Maar zij houden zich in het openbaar altijd erg stilzoolang er geen oorlog is. Dan over- buldert hun stem ineens alles en iedereen, Meneer Samuel heeft het intusschen weer eens mooi gezegd. Hij Is minister van Bin nenlandsche Zaken, zoodat het niet erg dui delijk is wat hij met de vloot te maken heeft en waarom hij daarover een redevoering moet houden. Misschien alleen, omdat het een onpartijdigen indruk maakt-. Zoo'n First Lord o"f the Admiralty maakt, als hij een dergelijk betoog opzet, altijd den Indruk alsof hij voor zijn eigen parochie staat te preeken. Vergeef mij deze beeldspraak. Als dit nu de eerste redevoering van de nieuwe Engelscne Nationale Regeering is tot inleiding van de Ontwapeningsconferentie, kunnen we alvast met vreugde ae volgende tegemoet zien. Die kan dan bijvoorbeeld door den minister van Posterijen of misschien nog beter door den minister van Onderwijs ge houden worden. Het is allemaal een kwestie van opvoeding. De minister van Onderwijs zou het "kunnen aanpakken in dezen trant: „Mijn vereerde collega van Binnenlandsche Zaken heeft on langs gezegd dat wij in vergelijking met 1914 al twintig miilioen minder voor de vloot uit geven. Meneer Samuel is een bescheiden man en wil zich niet verhoovaardigen op de weldaden onzes beleids. Dat zij ook van mij verre. Niettemin voel ik mij gedrongen er uw aandacht op te vestigen, dat onze bezulni gingen nóg veel grooter zijn dan hij gezegd heeft. Immers, het pond is .als direct gevolg van de dure heldendaden van onze vloot anno 1914, met zoo ongeveer een kwart in waarde verminderd. Dat wil dus zeggen dat als we op het oogenblik 51 miilioen pond voor de vloot uitgeven, dat eigenlijk maar een waarde van een kleine veertig miilioen pond vertegenwoordigt. Bij twintig miilioen bezuiniging van mijn onvolprezen, ho norabel en vriend Samuel komen er dus nog eens twaalf. Totaal tweeëndertig. Rest: nog geen veertig, volgens dien hooggeloofdcn profeet van het Onderwijs, den heer Bartjes. Wat wil dat zeggen, dames en heeren? Dat wij al bijna voor de helft tot vlootontwapo- ning zijn overgegaan. Weliswaar zijn cr meer en veel geduchter bewapende oorlogsschepen aan in 1914, maar wat doet dat ertoe? Bartjes liegt niet. Bovendien hebben we ze noodig voor onze veiligheid. U weet hoe veilig het is. Met de merkwaardige scherpte van geest die mijn boezemvriend Heer Samuel kenmerkt, heeft hij in dit verband aan het jaar 1914 herinnerd. Is er een enkel jaar te noemen, meneer de voorzitter, dames en heeren, dat ons een veiliger gevoel geeft? Mijn collega voor Openbare Gezondheid, die straks aan het woord komt om u uiteen te zetten, hoeveel goedkooper onze huidige vloot van bombar dementsvliegtuigen in 1900 geweest zou zijn, als zij toen gebouwd was 'hetgeen helaas verhinderd is door het ongelukkige toeval, dat het vliegtuig toen nog niet uitgevonden was) zou u de preclese cijfers van zijn de partement kunnen geven. Dit herinner ik mij er zelf van, dat in 1914 het sneuvelen van ongeveer een miilioen Engelschen be gon, en het levenslang verminken van ver scheidene honderdduizenden. Ik zwijg van de millioenen verwondingen. die nog niemand ooit heeft kunnen tellen, maar mijn collega voor Openbare Gezondheid weet wel precies hoeveel tienduizenden uit dat tijdperk er nog in krankzinnigengestichten zitten. Mijn collega voor Financiën, die er in ge slaagd is met uw aller sterk toegenomen medewerking zijn begrooting min of meer sluitend te maken, zou u ook treffende staal tjes kunnen vertellen van de groote voordee- len, die de vloot van 1914 zijn departement heeft opgeleverd. En van de kosten rest, volgens Samuel en Bartjes, nu nog maar een armzalige veertig miilioen pond! We hebben tweeëndertig mii lioen bezuinigd! Dames en heeren. Ik zal nog verder gaan. Als wij de tegenwoordige vloot in 1814. toen het stalen schip nog uitgevon den moest worden, gebouwd hadden zou zij maar vijftien miilioen gekost hebben. Ik heb er de loonlijsten in het Britsch Museum op nagekeken. Dat is dus nog eens zestien miilioen bij de twee-en-dertlg. totaal acht-en-veertig miilioen, waaruit dus blijkt dat wl) a! zoowat heelemaai ontwapend hebben, tenminste wat de vloot betreft. Enzoovoorts, enzoovoorts. Ik wil alleen maar zeggen, dat je als mi nister heel wat beweren kunt, In Engeland zoowei als in andere landen. En dat dit een mooie basis Ls, om er de Ontwapeningscon ferentie op tot welslagen te brengen R, P. Politieke rede van MacDonald. (2e blad, le pag.) De jongste berichten uit Mandsjoerijc. (2e blad, le pag.) Een Engelsch kinderuurtje met propaganda voor een oorlogsmuseum. (2e blad, le pag.) Inbraak in het belastingkantoor. (le blad, le pag.) Inbraak in het Kenaupark. (le blad. 2e pag.) De moordzaak te Gorcum opgehelderd. (le blad. le nag.) De overval op den notaris te Gorcum. Waar om de arrestatie te Woerden geschiedde. (2e blad. 2e pag.) De roofoverval te Schipluiden. Schot op den kassier zonder ecnigc noodzaak gelost. (2e blad. 2e pag.) Verlanglijst van de Tweede Kamer. De meeste wcnschcn betreffen thans de crisis. (2e blad, 3c pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.; Meneer Samuel. (le blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. leblad.)' INGEZONDEN. Wij zijn genoodzaakt eenige ingezonden stukken uit te stellen tot het nummer van morgen. BRAND IN EEN ENGELSCH KRANKZINNIGENGESTICHT. KRANIG OPTREDEN DER ZUSTERS. LONDEN. 9 November (V. D.) Hedenmor gen ls door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in het krankzinnigengesticht voor vrouwen te Ditchling (Sussex'. Door het kalm en moedig optreden van de Zusters van St. Augustinus echter kon een ontzag gelijke tragedie worden voorkomen. De dertig zusters snelden n.l. onmiddellijk toen de brand ontdekt was naar haar posten, ter wijl de moeder-overste de brandweer waar schuwde. Even kalm alsof het een brand oefening betrof, werden d^ patiënten, 73 in getal, naar den hall geleid, terwijl diegenen, die bedlegerig waren, gedragen werden. An dere zusters tastten onmiddellijk het vuur aan met chemische brandbluschaoparaten e.d hetgeen zoo'n goed resultaat had. dat zij het. vuur wisten te beperken tot de muziekzaal. Inmiddels was de brandweer ge arriveerd. die echter nog 6 volle uren noodig had om het vuur geheel te bedwingen. Een qentleman-inbreker. Die een brandkast van 100 kilo meenam Het was op 31 October dat uit de woning van den hertog de GuiseHite. nog verwant aan den kroonpretendent van Frankrijk, een brandkast, 100 kilo wegende, 75 cM. hoog en 45 cM. breed, met geld on juweelen, ter waar de van ongeveer 500.000 fracs weggenomen werd. Ook zijn papieren zaten er in. Verder is niets uit het huls, uit les Tourelles in Dieppe, vermist, meldt le Journal. Onderzoekers brachten verband tusschen dezen diefstal, die in den middag gebeurd ls en het tegelijkertijd verdwijnen van een zekeren Pontes, die nog slechts korten tijd In Dieppe woonde en In een fabriek werkzaam was. Deze Fonlé-s op en top een heer. werd opgenomen in den vriendenkring van de Guise Hite. En nu bleek, dat op dien bewusten Zaterdag Fontès aan zijn directie te kennen gegeven had ecnigc dagen wegens ziekte, niet te kunnen werken. Ook heeft men hem om een uur of 7 ln een straatje te Dieppe ge zien met een handwagen waarop oen kist Een kruidenier verklaart, hem de kist ver kocht te hebben op dien Zaterdag. Het op laden geschiedde vlak tegenover het huis van een rechter. Men deed huiszoeking in zijn kamer on ontdekte uit vele brieven en andere papieren dat „Fontès" in werkelijkheid Serge de Lenz heette. Zijn hospita toonde der politie een foto van Fontès, die een Inspecteur herken de als van Lenz. Serge de Lenz. gentleman-inbreker Ls in 1922 op 15 Januari gearresteerd. Na 34 oplich terijen en inbraken die ongestraft bleven en waarin uit de keuze van slachtoffers en buit zijn onmiskenbare artistieke smaak bleek, werd hij een jaar later tot 10 Jaar veroor deeld. doch In Juli van dit jaar voorloopig in vrijheid gesteld. Toen kwam hij in de Ijsfabriek van den heer Batel. Door zijn verregaande brutaliteit en zijn vertrouwenwekkende persoonlijkheid kreeg hij den heer Batel zóóver, dat deze hem hielp in zijn fabriek methet smel ten van door Serge gestolen goud- en zil verwerken! Hij beweerde deze voor een arm- geworden dame te moeten opsmelten om ze op die manier Iets duurder te kunnen ver- koopen. In den nacht van Zaterdag op Zondag iseen vriendin van hem te Dieppe opgebeld uit Parijs: Fontès vertelde dat hij vele cocktails op haar gezondheid zou drinken, hU was in Parijs. Inderdaad heeft de politie aldaar kunnen vaststellen dat hij. ook Zon dagavond nog. in Parijs eenige gelegenheden bezocht heeft. Misschien is hij nóg in de Fransche hoofdstad, misschien zwerft hi) buitenslands. Men zoekt ijverig....

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1