STATEN-GENERAAL. VICTORIA-WATER Voordracht Charlotte Kohier. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 TWEEDE KAMER. 10 November. De referring aan het woord. Zij verdedigt hare maatregelen. Be langrijke toezegging voor de landar beiders. - Offers van de Koninklijke familie. Salariskorting en de uit- keering aan de gemeenten. Voor een volgend geslacht moet gewaakt worden. Vandaag is in de Tweede Kamer, in het al gemeen debat over de Staatsbegrooting. de regeering aan het woord geweest in de perso nen van den minister-president en den mi nister van Financiën. Minister Ruys begon uiteraard de verdedi ging. De premier deelde allereerst mee dat de regeering op gemeenten en provincies in vloed zal oefenen voor het gebruik van bin- nenlandsche steenkolen. Daarna verdedigde hij 't als dringend noodzakelijk, dat de re geering die zelf in het algemeen belang be zuinigend en besparend werkt, het recht heeft om het algemeen belang, van de lagere organen ook te eischen, dat deze medehelpen het totaal der publieke uitgaven te drukken. De autonomie der gemeenten acht de bewinds man daarbij niet in het geding; deze heeft immers grenzen. Waarvoor is anders aan de Kroon het vernietigingsrecht geschonken? De minister legde er allen nadruk op. dat er ter bestrijding der werkloosheid reeds veel is gedaan. Daarmede zal worden doorgegaan. Ook wanneer een gemeente een beroep doei op het Rijk voor steunverleening. is de re geering steeds bereid tot hulp. Is er wellicht een nalatige gemeente in het opzicht van steun, laai men mij dan aldus de minister daarvan mededeeling doen, dan ka-n ik Ingrijpen. Voor de landarbeiders legde de premier een belangrijk verklaring af. De regeering is zeer onder den indruk van den nood ten plattelande. Daarom is zij bereid, de kassen der land arbeidersorganisaties in staat te stel len. niet alleen over te gaan tot de gebruike lijke reglementaire uitkeering uit de werk- loosheidskassen van 7 weken, maar deze ter mijn uit te breiden tot 13 weken. Acht de re geering zich tot deze concessie voor de land arbeiders gerechtigd, verdere beroepen zul len in dat verband met den stand der rijks middelen, van deze faciliteiten niet kunnen genieten, De minister erkende ten volle, dat op het platteland de nood niet gering is, maar leg de de belofte af voor den boerenstand, die voor de gezondheid van ons volk van zoo grootc waarde is, alles te zullen doen wat mogelijk is en tot de competentie der regee ring behoort. Spoedig zullen de Kamer voorstellen berei ken tot overheidssteun aan de aardappelteelt. De regeering heeft in dezen tijd van sterke golving in het economisch leven, voor den welstand daarvan oen taak en roeping, aldus de heer Ruys de Bcerenbrouck. Daarom heeft zij vervolgde de bewindsman ten einde veel leed en kommer en onnoodigen strijd te voorkomen, zich niet op den achtergrond wil den houden, toen anderen de regeeving vroe gen het overleg te willen tot stand bren gen tusschen werkgevers,en werknemers. De minister-president, merkte op, dat ver schillende arbeiders terecht hebben gevoeld, dat het streven der regeering. bij het instel len van het overleg óók was, om een poging tot loonsdaling. sterker dan noodzakelijk is voor het intact houden van onzen export, te gen te gaan. En hij deed een beroep, want do regeering wil in dezen moeilijken tijd heel het volk aan haar zijde hebben, op de werk gevers. om hunne arbeidsnemers zoo volledig mogelijk in te lichten. De minister hoopte, dat veel ellende van botsing ook zal kunnen voorkomen worden door de commissie voor de huidige bedrijfsmoeilijkheden, onder het presidium van Mr. Kan. Met de algemecne strekking van de rede voeringen dergenen, die aandrongen op ver sterking van handels- en betalingsbalans stemde de bewindsman gaarne in. Do motie-Marchant betreffende het bren gen van alle economische bemoeienis bij één departement van economische zaken en alle sociale aangelegenheden bij één departement van sociale zaken, noemde de premier eerder theoretisch, dan practisch aanvaardbaar. Had de motie-voorsteller niet teveel -relet op alleen de economische aangelegenheden van het departement van Waterstaat en die van andere ministeries, b.v. van Financiën ver geten? Al die bemoeiingen bij een Departe ment brengen, zou meende de regeering zeer desorganiseerend werken En .boven dien: liet economisch departement zou af schrikwekkende vormen aannemen. De re geering is bereid het centraalbureau voor de statistiek onder Economische en Sociale za ken te rangschikken. Maar over een direc toraat van den Landbouw werd niets door de regeering medegedeeld. De minister eindigde met het betoog, dat het. onder den indruk van den nood der tij den thans noodzakelijk is. den ernstigen toe stand zakelijk onder het oog te zien. Dan was het. woord aan den beheerder van van de schatkist. Allereerst wees de minister de middelen tot het bij elkaar brengen van de begroo- tlngseindjes. die door den heer Albarda en den heer Merchant waren opgesomd, af. Voor het bestemmen van een grooier deel der overschotten van vroegere dienstjaren voor de begrootingen der komende drie jaren, dan de regiering nad voorgesteld, waar schuwde de minister ten sterkste. Dat zou de noodzakelijkheid van het sluiten van leenin gen zeer beïnvloeden. En de ontredderde ka pitaalsmarkt van het oogenblik gedoogt niet daarop al te veel beroepen te doen. De voorstellen om op de Defensie-begroo ting 25 pet, te korten, vergeleek Minister De Geer met de motie van den heer Braat, en kele jaren geleden ingediend, om op de gc- hcele begrooting 50 pet. te korten. Van een versterkte inkomstenbelasting wilde Minister de Geer niet weten. Dat zou hij, althans voor 1032. in strijd achten met het beginsel van draagkracht. Evenals het in oorlogstijd gewenscht was de oorlogswinst te treffen, evenals het goed is plotselinge verbetering In de financieele positie, als ge volg van erfenis b.v.. te treffen, evenzeer achtte de minister het noodig met plotse linge daling van Inkomsten rekening te hou den. De vele belastingschuldigen, die in '32 onder, voor het inkomen van dat jaar zeer hoogen. druk zullen zitten, moeten niet met nog een extra-conjunctuurheffing geplaagd worden. De minister verdedigde vervolgens de on derscheidene dekkingsmiddelen der regeering. pc besparing op dc storting in het Invalidi- teitsfonds, noemde de minister, een onschuldig middel. De baten uit de benzinebelasting en uit het tarief van invoerrechten liet de minister on besproken. De discussie komt nog bij de be treffende ontwerpen. Wat de salarissen betreft, stemde de mi nister in mei den heer Aalberse, dat in eik geval de ambtenaarssalarissen deze moeilijke jaren niet zonder daling zullen kunnen door komen. De minister verdedigde de salarisverlaging voorts, als middel mede. om noodzakelijkheid der bereidvaardigheid van hen. wier moreele medewerking noodzakelijk is voor het drage lijk houden van den toestand, aan te ge ven. Dê minister legde daarop de verklaring af, dat dc Koningin-Moeder en Prinses Juliana elk 10 pet. van hun inkomen over 1932 niet wcnschen te ontvangen. De Konin gin heeft voorgelicht door een commissie- Lovink van de pachten over het Kroon domein zooveel laten vallen, dat ook, wan neer men de inkomsten uit deze domeinen samenvoegt met de grondwettelijke toelagen, de vermindering verre uitgaat boven 10 pet. van het totale bedrag. Men weot. dat de in komsten uit het Kroondomein behooren tot wat de Koningin als staatshoofd toekomt. Het Kroondomein moet onderscheiden wor den van het particuliere domein. Ook heeft de minister de korting op de fondsuitkeering aan de gemeenten verdedigd. Hij heeft zijn aandacht vooral gegeven aan dit argument, dat de vijfjarige periode uit de wet op de financieele verhouding niet meer is dan een berekeningsperiode en als zoodanig eenige vastheid gaf. maar allerminst een contractueele garantie of een onvervreemd baar recht op de schatkist beteekende. De wetgever kan ten allen tijde wijzigingen in de wet op de financieele verhouding aan brengen. Bovendien zou het voor de rijks ambtenaren zeer onbillijk zijn, wanneer de salarissen der gemeente-ambtenaren gesau veerd zouden worden, mede door Rijksgeld. Op de vraag over de welstand van gemeen telijke obligaties van den heer Vliegen, ant woordde heel diplomatiek de minister, dat de koers van menige gemeentelijke obligatie beneden de werkelijke waarde ligt. De minister wees ten slotte op de nood zakelijkheid alles in het werk te stellen, wat kan medewerken om voor het geslacht na ons, het licht over Eurooa te doen opgaan. Morgen de replieken. Dc Postbegrooting in dc avondvergadering. De eerste avondvergadering had de postbe- grooting tot onderwerp. En reeds dadelijk: 14 sprekers. Ieder 20 minuten. Dat bracht al over middernacht op zich zelf. Er zijn veel personeelsvragen behandeld Wij zien deze in des ministers antwoord alle terug. Er werd natuurlijk ook, zij het heel zacht, op tariefsverlaging aangedrongen. Dc heer Guit achtte dat noodig, als een middel om te komen tot een lager stabilisatie-vlak. De heeren Schaepman (oud-journalist) en Krij ger 'oud-dagbladdirecteur) hebben met groo ten nadruk op een vluggere krantenbezorging aangedrongen, de eerste dok op voorkeuv- tarieven van telefoon en telegraaf, als gevolg van het dienen van het algemeen belang door de Pers. Verder trok de meeste aandacht de onbe vredigdheid op het terrein van de radio, het gebrek aan samenwerking en eenheid. De heer Boon pleitte met animo voor de A.V.R.O., voor het schenken van de vergunning tot het toepassen van het Gleichwellensysteem. De heeren Teullllgs. Krijger en van Dijk wier pen de schuld van het feit. dat er nog geen sterke samenwerking tusschen de vier om- roeporganinaties is op de A.V.R.O. Prof. Slo- temaker de Bruine nam een tusschenstand- punt in. Hij vroeg zich af of het gebrek aan medewerking van de A.V.R.O. wellicht zijn oorzaak vond in het stempel dat de minister op de A.V.R.O. drukte en dat door de A.V.R.O. niet wordt erkend. Nu de minister bereid is gebleken het contact, met de A.V.R.O. te ver nieuwen, hoopt de heer Slotemaker op een oplossing van deze oorzaak aller radio-kwa len. door samenspreking met de A.V.R.O.- menschen. Voorts hoopte de oud-minister met. de heeren Teulings en van Dijk dat het mogelijk zal blijken, dat wanneer de vereenigingen het algemeen gedeelte verzorgen ac nuance van de uitzendende vereeniging daarin tot uitdrukking kan komen. Dit natuurlijk n.a.v. het afbreken van de Hervormingsuitzending door de N.C.R.V. De heer Boon klaagde er ovei*. dat wel b.v. de V.A.R.A. het recht heeft zonder meer poli tieke uitzendingen te houden, terwijl de libe ralen daartoe niet de gelegenheid hebben. Hij drong er nog eens heel stérk op aan. dat de Dolitiek buiten den aether zal worden gehou den. De minister heeft tarlevenverlaglng afge wimpeld. dat kan het bedrijf niet dragen. Hij hoopte voor de telefoon ten plattelande nog enkele faciliteiten te kunnen bereiken. Wat de postbestelling betrof van couranten, de minister legde nog eens de verklaring af, dat hij de bestelling van nieuwsbladen zooveel mogelijk zal bevorderen. Bepaalde perstarieven kan het bedrijf niet dragen. Naar aanleiding van wat Prof. Slotemaker zeide. moet de minister opmerken, dat hij aan de A.V.R.O. geen cachet heeft opgedrukt. Hij heeft bij het radiobesluit geregistreerd wat er was en aan de aanwezige groepen naar bil lijkheid l 4 van den zendtijd doen toekomen. Samenwerking aldus do minister moet er komen op voet van algehcele gelijkheid, anders nietDie samenwerking is noodig, ook voor den bouw van twee sterke zenders. De minister deelde mede. dat de proeven te Kootwijk niets praejudicceren. De minister zal de kwestie van een beroeps instantie nagaan, maar eerst afwachten het resultaat der commissie-Kooien. Op de vra gen betreffende de N.C.R.V. zal de bewinds man schriftelijk antwoorden. INTIMUS. UIT DE STAATSCOURANT. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Aangewezen Ls met ingang van 16 Januari 1932 als directeur van het P. en T.-kantoor te Dordrecht Y. Bakker, thans id. te Leeu warden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel NATUURLIJK BRONWATER. De meest gevraagde tafeldrank. LETTEREN EN KUNST HET TOON EEL. Volksvoorstelling. DE DIENSTKNECHT IN HET HUIS. De Dienstknecht in het Huis is wel een der merkwaardigste voorbeelden van een stuk, dat ondanks moordende kritieken een* groot succes heeft gehad. Zelden is een tooneelspel na een première zoo meedoogenloos in de pers afgebroken als dit spel van Charles Ran Kennedy na de eerste opvoering te Den Haag en Verkade was reeds van plan het van het repertoire te nemen, toen het plotseling de aandacht trok in theosophische kringen. Dat beteekende tegelijk een keerpunt en nu, twintig jaar later, behoort het nog tot de vaste repertoire-stukken van Verkade. Een andere merkwaardigheid van deze „moraliteit" is. dat Amerikaansche impres- sario's indertijd den Oberammergau-spelers hebben voorgesteld met dit stuk waarin de „dienstknecht" de verpersoonlijking van Christus is een tournee door Amerika te maken. Het stuitte af op den onwil der Ober- ammergauers, die weigerden buiten hun dorp op to treden. Het is een geheel nieuwe bezetting be halve natuurlijk de rol van Manson, die aan Verkade „vastzit" waarin het stuk thans is gegeven. In elke nieuwe bezetting zijn het steeds de rollen van Robert, de „man van het riool" en Mary, het dochtertje, die het meest de aandacht vragen. Willem van dei- Veer is mi de werkman en hij haalt deze rol eenigszirfK in de romantische sfeer. Hij zegt zijn tekst op sommige momenten min o' meer declamatorisch en heeft een enkelen keer neiging tot het overgevoelige. Maar hij speelt de rol breed, forsch en op sommige oogenblikken zooals in het verhaal van zijn tocht door het riool zelfs monumen taal. Bertie van Eerem, een mij geheel onbe kend actricietje, ls thans Mary. Het was echt jong en lief en voor een debutante een wer kelijk kranige prestatie. Maar zij deed toch te veel denken aan een wat precieus, aristo cratisch figuurtje van Rie Cramer. Het bleef voornamelijk bij uiterlijk spel. en de ziel van dat kind zooals een Tilly Lus. de meest ontroerende Mary, die wij ooit zagen, ons eens gaf bleef vrij wel verborgen. Het was echter reeds veel, wat zij in deze moeilijke rol bereikte. Jules Brongers speelde den bisschop van Lancashire en hoedde zich van dezen geeste lijke een caricatuur te maken, zooals inder tijd Cor Ruys meende te moeten doen. Een goed gespeelde rol van Brongers, die wij met vreugde eindelijk weer in een artistieker milieu zagen. Frits van Dijk en Mies Elout waren nu dominee Smythe en zijn vrouw. De dominee was overtuigender dan zijn vrouw. Van Dijk is ook een sterker speel- kracht dan Mies Elout, die wat weinig kleuren op haar palet heeft en daardoor in een groote rol niet voortdurend vermag te boeien. De centrale figuur in het stuk is Manson en Verkade drukt door zijn spel vol wijding en geestelijke rust steeds weer in elke nieuwe bezetting zijn stempel op de voorstelling. De dienstknecht is een zijner mooiste rollen. Met dit stuk van Charles Ran Kennedy werd bij de opening van onzen Stadsschouw burg in 1918 de serie der volksvoorstellingen ingeleid. Dat de zaal gisteren, evenals bij die eerste volksvoorstelling geheel uitverkocht was, bewijst wel. dat De Dienstknecht in het Huis nog niets van zijn oude aantrekkings kracht verloren heeft. En ook nu miste deze moraliteit haar uitwerking op het publiek niet. In een, wij kunnen zeggen gewijde stemming volgde men het spel. Eerst aan hot slot kon de geestdriftige bewondering zich ontladen in een warme en langdurige ovatie. J. B. SCHUIL. MUZIEK. EERSTE JUBILEUMSCONCERT DER HAARLEMSCHE BACHVEREENICINC. HET SPREEKUUR VAN DI N WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van onderwijs, dc heer W. Roodenburg, is verhinderd morgen, Donder dag, zijn gewone spreekuur te houden. Een grootsche uiting van kracht en schoon heid is Bach's" eerste Jubileumconcert ge worden, een dier zeldzame concerten waarop de hoorder zich willig en weerstandloos buigt onder de eeuwig jonge macht van het genie, en de vlekkelooze openbaring van de meest verheven sevhoonheid in diepe ontroering en dankbaarheid ondergaat. Dr. Van Anrooy met het Residentieorkest en Carl Flesch hebben Beethoven vertolkt: het zegt genoeg voor de ingewijden; het zegt meer dan lange uitwei dingen. Kracht en schoonheid! De Egmont-Ouver- ture: onverzettelijk geweld van den verdruk ker en onbreekbare energie en vitaliteit van de verdrukten De wapenspreuk „Palma sub oondere crcscit" mag als devies van dit werk gelden. En de Vijfde Symphonie:: de macht van het Fatum en de grandioze zege-hymne van haar overwinnaar Kraft ist die Moral nes Menschen, sic ist auch die Meinige". „Ich werde das Schicksal in den Rachen greifen" zijn bekende uitingen van den heros Beetho ven. die zich zelf door het Noodlot niet bul gen liet, en wiens elementaire kunst ook nu nog elke poging tot verkleining door „onbegrepen" levende componeerenden zege vierend tart. Hij, de oude meester, de gewel dige reus. heeft het hun ook wel moeilijk gemaakt; de kunst om met weinig middelen veel te zeggen hebben ze hem nog niet kun nen afkijken. Het is Dinsdagavond weer ge bleken uit de schier niet eindigende toejui chingen. die de dankbaarheid der hoorders vertolken. Maar zij golden niet alleen het genie van Beethoven: zij golden ook Van An rooy en zijn orkest. Van Anrooy's ruige, machtige, alle sentimentaliteit of uiterlijk effect vermijdende opvatting mocht wel echt Beethovensch heeten; de weergave zijner be doelingen door het orkest was volmaakt te noemen. De tallooze prachtige détails als de hobo-solo in het eerste hoofddeel der Sym phonic, de strijkers pizzicati en de fagot in het Scherzo, om er een paar te noemen -- waren slechts noodzakelijke onderdeden in hot grootsche geheel, dat in de majestueuze finale zijn apotheose vond. Tusschen deze krachtuitingen de volmaakte schoonheid van het vioolconcert in de vertol- king van Carl Flesch, vertolking, die nog al-1 tijd verre uitsteekt boven die van anderen en het ontelbare malen gehoorde werk steeds weer nieuw, spannend en ontroerend maakt. Flesch' meesterlijke en volkomen logische op bouw. waarin geen onderdeeltje nutteloos aangewend wordt, moge een cerebralen fac tor doen veronderstellen: bij zijn voordracht komt daarvan niets tot uiting en huiverend ondergaat men de schoonheidsemotie bij zijn heerlijke cantilenes De Olympische grootheid van dit werk vindt in Flesch haar idealen vertolker. Symboliek was de omlijsting van het viool concert door Ouverture en Svmphonie: sym boliek voor de ongebroken vitaliteit en vioiis- tische kracht van den grooten meester, wiens jaren bijna die der Bach vereeniging evenaren. Het geldt zijn afscheid van het podium: m volle energie wil hij terugtreden en de plaats voor anderen vrii laten. Men kan ziin besluit betreuren, de motieven moet men eerbiedigen. ,.Ik hoor liever:: „Jammer dat hij heengaat dan „Goed dat hij heengaat" merkte Flesch zelf op. Wij zullen er in moeten berusten. En we hebben hem lang lang toegejubeld. Er waren tal van prachtige bloemenman den voor het Bestuur, er waren mooie lau werkransen voor den dirigent, in wien tevens het Residentieorkest gehuldigd werd en voor Carl Flesch. De voorzitter van de Bachver- eeniging heeft Dr. Van Anrooy hartelijk toe gesproken Kracht en schoonheid dc symboliek van dit concert moge zich ook uitstrekken tot de jubileerende vereeniging. die ons zooveel schoonheid verschafte en nog verschaffen cal in de ongebroken kracht van haar bestaan. Onze beste wenschen aan het bestuur. K. DE JONG. IJ M U I D E N „Stervend Europa." Voor „Varia". „Stervend Europa" van Ivan Goll (voor treffelijk vertaald door rnr. E. Straat) is een moderne novelle die beteekenis en leven krijgt door Charlotte Köhler's weergaloos knappe vertolking. Bij de lezing van dit proza was het ons echter reeds opgevallen, dat er misverstanden ten aanzien van den vorm van dit werk bestaan. Het eerste mis verstand is de veronderstelling dat „Stervend Europa" expressionistisch is, de tweede ver gissing werd begaan door diegenen die Goll's uiting „geen aaneengesloten verhaal, zelfs geen afgebakende periode" hebben genoemd. (Zelfs het officieele programma met de korte karakteristiek, geeft deze qualificatie van „Stervend Europa"). Expressionistisch is deze novelle geenszins. Men doet het beste haar te beschouwen als een hartstochtelijke, uiterst onbeheerschte, hier en daar zelfs lyrische en modern-romantische of modern fantastische, belijdenis. Bij nauwkeurige lezing zal de critische en deskundige beoordeelaar ontdek ken dat er geen spoor is van het starre, ge forceerde cn gekunstelde expressionisme, dat als kunstuiting voor de toekomst geen leven de kiemen in zich droeg en alleen geschikt was, om de zoekende geesten „van het een op het ander te brengen". Integendeel. Goll's zinnen zijn vloeiend, traditioneel van bouw, vol sentiment, vol van die hartstochtelijke breedsprakigheid, die het expressionisme vreemd was. Goll moge dan al voortgekomen zijn uit de expressionistische school, expressionistisch Is „Stervend Europa" niet. Evenmin is het onsamenhangend of een niet aaneengesloten verhaal. Het verhaal is integendeel (al bestaat 't uit velerlei schijn baar onsamenhangende tafereelen) een sterk omlijnde conceptie van het standpunt van een agressief kunstenaar tegenover de hui dige Europeesche cultuur, die zijns inziens tot verwording opgeteekend is. De symp tomen van deze. verwording zoekt hij in een reeks rauwe tafereelen die als logische, doch gedeeltelijk onbewuste aaneenschake lingen van gedachten (associaties) zeer zeker bij elkaar hooren en zeer zeker en krachtig aaneengesloten geheel vormen. Het is reeds tallooze malen gezegd en ge schreven dat Charlotte Kohier deze obse- deerende novelle meesterlijk zegt. Het lijkt, of de kunstenaresse bezeten is, door dezelfde woede of afkeer, of door het zelfde medelijden met een dwalende mensch- heid, dat Iwan Goll bezeten moeten hebben, toen hij zijn sterk subjectieve proza op het papier smeet. En ook deze gang van zaken pleit al tegen de opvatting, als zou „Stervend Europa" expressionisme zijn! Een stroom van menschelijke gevoelens breekt zich hier in een stroom van snel vloeiend cn bijna pic turaal proza baanen het is Charlotte Kohier die deze bittere menschelijke klacht (van wellicht alle tijden) opvangt., en weer- op-nieuw zegt en herschept. Wij gelooven niet, dat de leden van Varia, die het gebouw „Thalia" vulden, ten volle begrepen hebben wat Goll te zeggen had. Onrustig geschuifel op stoelen en veel en luid gekuch waren af en toe de bewijzen van zekere onrust. Aan den anderen kant staa* het vast, dat de groote kunstenaresse die Charlotte Kohier is, het publiek tijdens de hoogtepunten van het spel een doodelijke stilte wist af te dwingen. En dit is m.i. meer dan genoeg, en reden genoeg om Varia dankbaar te zijn voor dit experiment, waartoe het overigens door een tragisch sterfgeval gedwongen was. Door het overlijden van mevrouw Roza. de echtge- noote van den regisseur van „Varia" moest de vertooning van „Op hoop van Zegen" immers afgelast worden. Desalniettemin meenen wij dat „Varia" hier een schitterend voorbeeld heeft gegeven, voor andere, over ruime middelen beschik kende machtige dilettanten-tooneelvereeni- gingen elders in den lande' Een voorbeeld dat wanneer het in ruime mate werd nage volgd een bron van verdiensten zou kunnen vormen voor kunstenaars die hun brood met hun kunst moeten verdienen. L. A. DIMITRI SMIRNOFF. De groote Russische tenor Dimitri Smir noff welke met medewerking van de Rus sische zangeres Lydia Smirnoff-Malzeva a.s. Vrijdag 13 dezer in den Stadsschouwburg te Haarlem zal optreden, zal o.a. ten gehoore brengen: Oud-Italiaansche aria's van Gior- dani: Pergoiesi, Donizetti: liederen en opera aria's van Rachmaninoff; Gretchaninoff; Rimskv-Korsakoff (uit de opera „Sadko"); Puccini en Magnani; voorts duetten met Ly dia Smirnoff-Malzen uit „Boris Godounow" van Moussorgsky; uit „Mefistofele" van Boito. enz. Lydia Smirnoff-Malzeva zal verder nog ten gehoore brengen liederen en aria's van Cho pin en Tschaikowsky (uit de opera Op- ritchnik"). De muzikale begeleiding is in handen van Fausto Magnani (dir. van de Scala te Mi laan). STADSSCHOUWBURG. Zondag 15 November geeft het Ver. Rot- terdamsch Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouw burg alhier een vertooning van Het Hoofd in den strop, 'n spannend avontuur van John. V. Bradley. Dit. stuk is elders met enormen bijval ontvangen. De hoofdrollen worden vervuld door Dick van Veen, Louis van Gas teren, Hermann Schwab, Louise Kooiman, An ton Roemer Wllh. Schwab-Welman e.a. De regie is van Hermann Schwab. „HET CREMERNIEUWS". „Het Creniernieuws", officieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer" al hier, kondigt een tweede wedstrijdvoorstel ling aan. Op Dinsdag 17 November wordt nl. door de Kon. Rederijkerskamer „Zwolle" te Zwolle opgevoerd; „Het dubbele leven", too- neelspel in vier bedrijven door Willem Schür- mann. M. J v. G. geeft in een uitvoerig artikel: „De Rederijkerij in vroeger dagen" een inte ressant stukje historie van het dilettanten- tooneel. KLEEDINGWEEK „LEGER DES HEILS" DONDERDAG HET KLEVERPARKKWARTIER AAN DE BEURT. De leider van het Leger des Heils alhier deelt ons mede: De stroom gaat onophoudelijk voort, d.w.z. aan dc oproeping aan het Nederlandsche volk inzake ophalen van kleeding, enz., wordt ook in Haarlem grif gehoor gegeven. Op milde wijze worden de auto's, die door ver schillende zakenmenschen geheel belangeloos worden afgestaan, gevuld met allerlei arti kelen. Het ligt in de bedoeling, Donderdag het Klever parkkwartier te bewerken. Het is jammer, dat een week zoo kort is, het dus zoo moeilijk is. om in zoo'n korten tijd alle wijken te bezoeken. Zooveel mogelijk zal dit echter gedaan worden, en met grooten dank voor het reeds geschonkene, verzoeken wij voor 't verdere van deze week aller hartelijke medewerking. NOODLOTTIG SPELEN MET LUCIFERS. In de Lange Leidschedwarsstraat no. 23 te Amsterdam hebben Dinsdagmiddag kinde ren met lucifers gespeeld, waardoor niet al leen een begin van brand ontstond, maar ook twee kinderen van 5 jaar en 8 maanden ern stige brandwonden opliepen. Het jongetje van 5 jaar heeft de lucifers af gestoken en daarbij brandwonden opgeloopen aan de linkerhand en het rechteroor. Het kindje van acht maanden kreeg ernstige brandwonden in het gelaat. Een buurman heeft toen hij te hulp snelde een ruit inge slagen en zich daarbij ernstig aan de hand gewond. De gewonden zijn naar een ziekenhuis ver voerd. Charlotte Kohier» HET GESTOLEN GELD VERBRAND? VERKLARING VAN DE VROUW TE CORINCHEM. De echtgenoote van den dader van den moord op notaris Courrech Staal te Gorin- chem heeft Dinsdagmiddag aan de politie verklaard het gestolen geld. ten bedrage van f 6100 te hebben verbrand. Zij wordt heden ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. De politie zet het onder zoek nog steeds voort. EEN OPTICIEN MAG EEN BRIL VOORSCHRIJVEN. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep, ingesteld door het O.M. tegen liet vonnis van de Rechtbank te Aansterdam waarbij een opticien is vrijgesproken van het hem ten laste geleede onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, omdat hii een meisje na onderzoek der ocgen een bril had voorgeschreven. De Hooge Raad overwoog, dat verdachte het meisje niet de bril heeft voorgeschreven met de werkelijke of voor gewende strekking om genezing van haar afwijking te bevorderen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10