DE LOONEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL Het woord is aan... Het kan! Schip in nood. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14841 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag XI November isol HAARLEM S DAGBLAD ^'''1RO^E«TEPEETBMOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. «Urf*—ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week /0.27J4, per maand 1.20. per 3 maanden 3.57J-», franco per post 3.87J4, losse nrs. /0-06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand f 0.22. per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes fiedercn dag) 13 regels 030. elke regel meer /0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvingei 11 50.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvingei f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Gedeelte der organisaties bereid een offer te brengen Verschillende gedachten over de vraag hoe dat moet worden gedaan. Carmen Sylva Gij kunt alléén geestig zijn, indien zij die u omringen, het óók zijn. De haan heeft mooi kraaien tegen de eendenzij hooren hem niet. RAPPORT OVER DE KON. HOLL. LLOYD. Financiëele reorganisatie noodig. KASVOORSCHOT TOT EEN VIERDE TERUG TE BRENGEN. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft, naar het Handelsblad meldt, de Kamer doen toekomen een afschrift van een correspondentie tusschen den minister en den voorzitter der commissie inzake kas- voorschotten Kon. Holl. Lloyd, alsmede het rapport der door den minister ingestelde commissie van advies inzake kasvoorschot- ten Kon. Holl. Lloyd. Haar onderzoek heeft de commissie tot de overtuiging gebracht, „dat het bedrijf van den Kon. Holl. Lloyd in meer normale tijden levensvatbaarheid heeft''. Doch tevens heeft zij vastgesteld, dat de Kon. Holl Lloyd „zich thans in een buitengewoon ongunstige fi- nancieele positie bevindt". Zonder afschrijvingen op de vloot sedert 1927 bedroeg volgens de voorloopige balans per 31 December 1930 het verlies niet min der dan f 8.409.407. „Dit verlies", zegt het rapport, Js ontstaan na de reorganisatie van 1924, die niet voldoende ver is ingevoerd". Of na 1932 de Kon. Holl. Lloyd in staat zal zijn, zonder steun, zijn bedrijf vol te houden, hangt af van den toestand, die dan het scheepvaartbedrijf zal beheerschen. Indien weer normale toestanden aanbreken b.v. gelijk aan de periode 19251928, dan zou, mits de gedragslijn der tegenwoordige direc tie wordt gevolgd, onder het voortbestaan der overeenkomst met de Duitsche ondernemingen voor den Lloyd een bescheiden loonend bedrijf verzekerd te achten zijn, indien nog enkele daartoe noodige voorwaarden worden ver vuld. Deze voorwaarden zijn: a. dat een finan- cieele reorganisatie tot stand komt, die de lasten van den Lloyd in overeenstemming brengt met zijn werkelijke positie en draag kracht (ten aanzien va nde cijfers der balans, die voor de positie van den Lloyd voldoende sprekend zijn, wordt opgemerkt, dat de daarin opgenomen waarde der vloot geen maatstaf voor de werkelijke waarde mag zijn. Bij reor ganisatie zal met een belangrijk lagere waarde rekening te houden zijn)b. dat, hoe wel ten gevolge van de samenwerking met de Duitsche ondernemingen onmiddellijke ver nieuwing van een deel der vloot niet noodig is, toch over eenige ja rep, in elk geval vóór 1940, enkele nieuwe schepen, ter vervanging van bestaande, worden gebouwd. Bij een om slag der conjunctuur mag dan verwacht wor den, dat althans een deel van de bouwsom wordt gevonden in afschrijvingen en even- tueele exploitatie-overschotten, vooral als een goede financieele reorganisaties tot stand wordt gebracht. De wil tot samenwerking bestaat bij de RotterdamZuid-Amerikalijn, doch de onder handelingen konden nog niet beginnen. De commissie is van meening: a. dat de N.V. Kon. Holl. Lloyd in eene buitengewoon zwakke positie verkeert niet tegenstaande de reorganisatie van 1924 en hetgeen daarna geschied is om haar voort bestaan mogelijk te maken; b. dat de steunverleening van het Rijk in 1924 wel niet tot stand gekomen zou zijn, als tijdens de beslissing daarover bekend zou zijn geweest, wat nu uit het rapport der com missie van advies gebleken is; c. dat de positie van de naaml. vennoot schap belangrijk gunstiger zou zijn, wanneer reeds in 1924 en volgende jaren was ge schied hetgeen thans onder de nieuwe di rectie is gedaan om het bedrijf meer econo misch te exploiteeren; d. dat thans, nu de bereikte besparingen op de exploitatie niet voldoende effect kun nen sorteeren ten gevolge van den algemee- nen toestand, waarin het geheele scheep vaartbedrijf verkeert, niet aanstonds en zon der meer kan worden overgegaan tot stopzet ting van de steunverleening; e dat echter voortzetting van deze steun verleening alleen verantwoord kan worden geacht, wanneer eene financieele reorgani satie, als door de commissie van advies be doeld, plaats heeft cn daaromtrent binnen enkele maanden volstrekte zekerheid be staat; fdat het te betreuren is dat de commissie van advies in zake de samenwerking met de Rotterdam-Zuid-Amerika-Lijn niet tot eene positieve conclusie is kunnen komen. Op grond van een en ander stelt de com missie aan de Kamer voor als haar oordeel uit. te spreken, dat de overeenkomst met den N.V. Kon. Holl. Lloyd aangegaan d.d. 21 Aug. 1930. behoort te worden opgezegd vóór of op 30 November a.s.; dat het verleenen van kas- voorschotcn aan deze naam!, vennootschap over 1932 slechts kan plaats hebben, met be houd van de overige bepalingen der loopen- óc overeenkomst onder voorwaarde, dat uiter lijk 31 Maart 1932 een voor de Regeering aan nemelijke financieele reorganisatie zal zijn tot stand gekomen, waarbij uit den aard der zaak tevens een regeling moet worden ge troffen voor de reeds verleende en eventueel nog te verleenen voorschotten door het Rijk (voor wat 'de laatste betreft, zal de vraag overwogen behooren te worden of en in welke mate zij preferent zullen zijn), alsmede eene overeenkomst verkregen is met de Rotter- dam-Zuid-Amerika Lijn, althans gebleken is, dat de NV. Kon. Holl. Lloyd harerzijds het redelijke gedaan heeft om de totstandkoming dezer overeenkomst te bevorderen; en dat in afwachting van de vervulling dezer voor waarden slechts een kasvoorschot voor 1932 zal kunnen worden verleend van een vierde gedeelte van de som voor 1932 bepaald in de thans van kracht zijnde overeenkomst. Het lid van den Raad van State Mr. J. B. Kan zal optreden als voorzitter van een Rijkscom missie tot bestrijding van de moeilijkheden in het bedrijfs leven, waaraan de centrale werkgevers- en werknemers organisaties zullen mede werken.) Een commissie trekt ten strijde Tegen zorgen in 't bedrijf. Wel, die zal 't bedrijvig hebben, Dat is zeker buiten kijf. Vaak, als er commissies komen Hoor je er vooreerst niet van, Maar zoo zal het wel niet worden In 't geval commissie Kan. Hier moet snel en flink beraden, Wederzijds met goeden wil, Want 't bedrijf wordt steeds maar stiller. Maar de tijd staat nimmer stil. Men moet middelen verzinnen, Ruim van blik en vast van hand, Om de welvaart .te herwinnen Van ons volk en vaderland. Het is wel een zware opgaaf, Die men de commissie geeft, Maar geen doel is zoo belangrijk. Als het doel waarnaar zij streeft En de naam des presidenten Make men tot leuze van 't Groote werk dat er te doen is, Voor bedrijfscommissie: 't Kan! P. GASUS. Noodtoestand van het Panamakanaal. Croote aardverschuiving. NEW YORK, 10 Nov. (V.D.) Een geweldige landverschuiving nabij Culebracut, een van de smalste p'aatsen van het Panamakanaal heeft duizenden tonnen aarde en rotsen ver plaatst, met het gevolg, dat een 40-tal sche pen die reeds door hoog water twee dagen on- onthoud hadden, werden tegengehouden. De aardverschuiving is van dien aard, dat het kanaal op dit punt nog slechts een breedte heeft van 8 voet en een diepte van 25 voet, vergeleken bij de vorige 300 en 45 voeten. Baggermolens zijn voortdurend ingespan- nenaan het werk om het kanaal weer op de juiste breedte en diepte terug te brengen. Met allen spoed worden tevens maatregelen genomen om het verschuiven te voorkomen waarvan men vreest, dat zij binnenkort in het kanaal kunnen te land komen. HAARLEM, 1 1 November. Na dertien jaar. Sinds den wapenstilstand op 11 November 1918 is dit de dag van de twee minuten stilte en van de min of meer plechtige herinne- rings-betoogen. Ik zal kort zijn en geen hcrinnerings- preek pogen af te steken. Wij hebben met het heden en vooral met de toekomst te ma ken. In de naaste toekomst ligt de Interna tionale Ontwapeningsconferentie. De tijden zijn slecht, de verwarring is groot. Wat van de maatschappelijke orde in Europa rest wordt ernstig bedreigd. Het zijn tijden als deze waarin de groote gedachten, de groote ondernemingen geboren worden. Uit perioden van „hoogconjunctuur", van welvaart en zelfgenoegzaamheid, zijn zij nimmer te voorschijn gekomen. Dc nood dringt tot daden. Omdat elf November nu eenmaal die groo te datum is geworden, kunnen wij hem ge bruiken ten voordeele van de toekomst. Niet om te treuren over het doode verleden, over de rekening van 11 November 1918, die de wereld nog steeds bezig is te betalen, maar om het nieuwe te sterken. Hoe dat nieuwe moet zijn, is al zoo vele malen in deze kolommen betoogd. Het is 12^ jaar geleden dat de Volkenbond werd opge richt met een statuut, waarin het vermaarde artikel 8 de internationale ontwapening vastlegde. Er is nog niets van verwezenlijkt, ondanks tailooze conferenties, ondanks de „geest van Locarno" en het Kellogg Pact, en millioenen mooie frasen. De groote vraag is: zullen de menschen die in Februari a.s. te Genève bijeenkomen, het nóg eens durven laten mislukken? Zullen zij door slechte en kortzichtige raadgevers be*- invloed worden, door dom nationaal egoïsme en angst, of zal de machtige aandrang die in de wereld is opgestuwd en die sterker is aan eenige vorige conferentie hem ooit ge kend heeft, het winnen? Wij in Holland hebben althans een voor beeld van onzen goeden wil en van ons be grip van de eenheid, die noodig is, gegeven. De felste tegenstanders in ons land hebben elkaar hierin de hand gereikt. Het is zeker dat dit de invloed van Nederland's delegatie te Genève zal sterken. Het is te verwachten dat zij krachtige taal zal doen hooren. Mocht zelfs deze Ontwapeningsconferentie nog mislukken, dan kunnen wij 2 Februari gaan instellen als tweeden treurdag. Droevi ger, zieliger, machteloozer vooral nog dan 11 November.... een datum van een „ancien régime". Maar ik blijf vol hoop op een nieuw régime: op het uitroeien van den massa waanzin. R. P. DE KONINKLIJKE FAMILIE EN DE SALARISVERMINDERING. TIEN PROCENT AFGESTAAN. In de Tweede Kamer heeft minister De Geer Dinsdag medegedeeld, dat de Koningin Moeder en Prinses Juliana besloten hebben om voor 1932 10 pCt. van haar inkomen niet op te nemen. De Koningin heeft op andere wijze een offer gebracht, n.l. door voor een groot deel van de inkomsten uit de Kroon domeinen ontheffing van de verschuldigde pacht te verleenen, zulks op advies van de commissie-Lovink. Dit bedraagt veel meer dan 10 pCt. Men zie het Kamerverslag. RIJKSSTEUN AAN DE AARDAPPELTEELT. Dc minister van Binnenlandschc Zaken heeft Dinsdag in de Kamer meegedeeld, dat dc regeering spoedig voorstellen zal doen tot steun aan de aardappelteelt, zulks wegens den toestand der Noord-Hollandsche tuinders in het bijzonder in De Streek. Men zie het Kamerverslag. Dinsdag is opnieuw een vergadering ge houden van de sub-commissie uit het Ge organiseerd Overleg, die tot taak heeft te overwegen of bezuinigingen op de begrooting voor 1932 mogelijk zijn. Voorzitter was Mr. J. Gerritsz, wethouder, die ook de vergade ringen van het Overleg leidt. De wethouder van financiën Mr. M. Süngenberg woonde de vergadering bij. Eveneens was aanwezig de raadscommissie voor Arbeids- en Pensioen zaken. (In deze commissie hebben zitting de heeren Joosten, de Braai, Boes. Loerakker en mevrouw mr. Sche'tema de heer Loerak ker was evenwel afwezig Namens de organisaties werd allereerst medegedeeld, dat er Maandagavond een ge combineerde besturenvergadéring v.as ge houden. waaraan 9 organisaties hadden deel genomen. Daar was besloten aan de sub commissie uit het Overleg mede te deelen. dat getwijfeld werd aan de juistheid van de mededeelingen over de grootte van het te kort op de begrooting. B. en W. hebben bo vendien een bezuinigingscommissie (be doeld is de commissie van drie hoofdambte naren) ingedee'd, zoodat het thans onjuist geacht wordt om te spreken over korting op de salarissen en loon en. De 9 organisaties vinden daarin aanleiding om den voorzitter van het Overleg te verzoeken de geheele be handeling uit tc stellen, totdat een juister beeld verkregen kan worden van de finan ciën der gemeente Haarlem. De voorzitter, Mr. Gerritsz. wees dit voor stel „uitstellen en afwachten tot het resul taat van de bezuinigingscommissie bekend is, beslist af. Hier moet thans onderhandeld worden over de arbeids- en dienstvoorwaar- den. Billijkheid en rechtvaardigheid bren gen mede, om tot een offer te komen. De or ganisaties hebben zoo zei Mr. Gerritsz blijkbaar de hoop. dat de raad het voorstel tot 8 12 pet. pensioen-korting zal afwijzen, de raad staat vrij. maar de kans. dat de raad. als het Overleg niet tot een regeling komt, de 8 1 2 pet. korting zal aannemen, is grooter dan de organisaties denken. Wij moeten thans hier stemmen zoo besloot spreker of wij onderhandelen zul len of niet. De woordvoerder der 9 organisaties ver zocht a'snog het denkbeeld om af te wach ten bij B. en W. aanhangig te maken. Mis schien dat B. en W. nog tot andere gedach ten komen. Als de voorzitter evenwel zou la ten stemmen over de vraag ..verder onder handelen of niet" dan zullen de organisaties stemmen voor verder onderhandelen. Daarop werd een korte schorsing der ver gadering gevraagd en verkregen. Na heropening deelde de woordvoerder der organisaties mede, dat de organisaties voor een deel uit de besprekingen concludeerden, dat er iets gedaan moest worden, een ander deel stelde zich op het standpunt, dat B. en W. alsnog hun oordeel konden wijzigen. Ten slotte werd evenwel verklaard, dat de 9 or ganisaties prijs stelden op verder onderhan delen. Daarop werden door eenige leden der raadscommissie voor arbeids- en pensioen zaken en door organisatie-vertegenwoordi gers denkbeelden ter tafel gebracht over eventueele premie-betaling of salaris-korting Er werd o.a. door een lid van de raadscom missie de gedachte geopperd om de eerste f 1000 van het inkomen geheel vrij te stellen en verder een progressieve heffing vast te stellen. Een ander lid dezer commissie was tegen een progressie cn wilde niet verder gaan dan de eerste f 500 vrij te stellen. Een organisatie-vertegenwoordiger opperde het denkbeeld om van de eerste f 1000 1 pet. te heffen en verder van elk ef 1000 1 pet. meer (van f 1000 dus f 10, van f 2000 f 30, van f 3000 f 60. van 4000 f 100, van f 5000 f 150, van f 6000 f 210. enz.) Van dit voorstel werd door een lid der raadscommissie opgemerkt, dat het hem wel aanlokte, maar dat de op brengst te laag zou worden. Van verschillende zijden werd er nog op aangedrongen om het offer dat het gemeen te personeel moet brengen zoo klein moge lijk te doen zijn. Ook leden der raadscom missie verklaarden, dat zij een offer van f 400 000 van het gemeentepersonecl te zwaar vonden. De voorzitter. Mr Gerritsz, deelde tenslotte mede, dat met de gemaakte opmerkingen re kening zal worden gehouden. B. cn W. en dc raadscommissie zullen zich daarover bera den en met de resultaten van dit beraad in de volgende vergadering van de subcom missie uit het Overleg komen. Het is nog niet bekend, wanneer die nieu we vergadering gehouden zal worden. Uit andere bron vernemen wij nog, dat de grootst mogelijke meerderheid van de raads commissie van arbeids- en pensioenzaken zich voor een offer van het gemeenteperso- neel heeft uitgesproken. Zij meent, dat het offer moet ge bracht worden, maar 8 12 pet. werd door verschillende leden te hoog geacht. S'echts voor een lid stond het nog niet absoluut vast, dat een offer noodig was, hoewel hij erkende, dat naar zijn gevoel de toestand ernstiger geworden is. Een organisatie-bestuurder verklaarde ons: De korting op salaris of verhaal van pen sioenpremie komt er dus. hoe en op we ke wijze zal in dc volgende vergadering van de sub-commissie overwogen worden. Nu de raadscommissie zich in haar grootst mogelijke meerderheid voor een offer had uitgesproken cn nu ook bekend geworden is hoe dc meerderheid van de raadsfracties over de noodzake'JJkheld van dit offer denkt, was het pleit voor de gemeenteambtenaren en werklieden beslist. Het spreekt wel van zelf. dat geen van de organisaties salaris- korting of pensioen-verhaal wenschte, maar hoe onaangenaam zij het ook vonden, zij hebben toen geen uitstel door B. en W kon worden toegestaan, begrepen, dat. zij hun aanvankelijk standpunt moesten verlaten en hebben zich dan ook bereid verklaard om verder te onderhandelen. Zoo dc organisaties in hun weigering volhard hadden, dan zou het loonvraagstuk in zijn geheel in den ge meenteraad gekomen zijn. Dan zou. naar wethouder Mr. Gerritsz verklaarde, het ge vaar, dat het personeel het volle pond moet brengen, grooter zijn geworden. „Dc organisaties hebben zoo deelde deze organisatiebestuurder ons mede thans getoond, dat zij bereid zijn een offer tc bren gen. Laten wij hopen, dat dit offer niet te groot zal behoeven te zijn. want het gemccn- tepersoneel wordt immers ook al getroffen door alle andere maatregelen, zooals bc- lastingverhooging, hoogere tarieven %*oor gas en electriciteit, enz." Tenslotte vernemen wij nog. dat in het Overleg nog eens nadrukkelijk is vastgesteld dat het offer van het gemeentcpersoneel een tijdelijke maatregel zal zijn. Als er verhaal van pensioen-premie zal worden ingevoerd, zal dit geen invloed hebben op de grootte van het latere pensioen. Ook werd ons nog medegedoc'd. dat dc wethouder van financiën, Mr. Slingenberg, in het Overleg heeft medegedeeld, dat hij bezwaar zou hebben tegen vrijstelling van de eerste f 1000 en dan een sterke progressie bovendien. Hij zou wellicht, geen b( /waar hebben om de eerste f 500 vrij te stellen cn dan een matige progressie vast te stellen. Eenige organisaties blijven af wijzend staan. Nader vernemen wij nog, dat er buiten do negen organisaties, waarvan hierboven sprake Is, er nog drie of vier organisaties van gemeentepersonecl zijn. Die blijven op haar standpunt staan, dat er geen termen zijn om de salarissen en loonen van het gemeente- personeel te verlagen. Bij de Spaansche kust. Nog 118 menschen aan boord? BILBAO, 10 No». (V DJ Van boord van het Grieksche s-s. Georglos M werden Maandag des middags te 12 uur noodseinen opgevan gen. Het schip bevond zich op 45 graden 37 minuten N B. en 7 gr. 22 min. WL, d. i. op 120 mijl ten Noorden van de Spaansche kust. Het schip dreef in Oostelijke richting af met een snelheid van 2 mijl per uur. Er bevin den zich nog 118 personen aan boord. Dc ra dio-installatie van het in nood verkcérendc schip schijnt defect te zijn geraakt, daar op draadlooze seinen niet gereageerd wordt. De „Georgios M" meet 5254 ton. De Georgios vergaan? PARIJS, 10 Nov. (V.D.) Volgens een bij het radiostation van Bordeaux binnengekomen draadloos bericht, heeft een stoomschip eenige opvarenden van den „Georgios" ge red. Volgens dit bericht zouden echter nog 118 menschen aan boord zijn van het schip, waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen. De opening van het Engclsche parlement cn de daarbij gehouden redevoeringen. (2e blad. Ie pag.) De koninklijkfamilie en dc salarisvcrmin- dcring. (Ie blad. Ie pa? Het Paviljoen van Vincennes spoedig naar Diemen. (2e blad, 2e pag.) Intimus: Tweede Kamer. (3e blad. 2e pag.) Dc loonen van het gemeentepersonecl. (Ie blad, lc pag.) Rapport over dc Kon. Holl. Lloyd. (Ie blad. Ie pag.) Het geschil tusschen „Nederlandsch Fabri kaat" en den Bioscoopbond. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ R. P.: Na dertien jaar (Ie blad, le pag.) C. J. v. T.: liet ontslaan der Arbciderskivar- tieren. V. (4e blad, lc pag.) W. T.: Langs dc Straat: Wapenstilstand. (2e blad, 2c pag.) (Laatste berichten 2e pag. Ie blad. Eet Panamakanaal.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1