BUITENLAND. De Opening van het Engelsche parlement. Stofzuigerhui» MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC M NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD De antwoorden op de Engelsche troonrede. De gerechtvaardigde critiek van George Lans- bury op den vrede van 1918 en de schulden regeling. MacDonald's antwoord. De Riiksvoorkeursrechten voor de Dominions. Nieuwe Rijksconferentie in Ottawa. 't Kan verkeeren. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Engelsche troonrede werd de wensche- lijkheid uitgesproken van de voortzetting der buitenlandsche politiek, die bestaat uit het aanmoedigen van den vrede en de wederzijdsche bereidwilligheid en het zich bij voortduring ijverig bezig houden met het werk van den Volkenbond. De regeering schenkt met name sterke aandacht aan de voorbereiding van de aanstaande ontwape ningsconferentie, waarvan een gelukkige af loop, een groote en algemeene weldaad zou be teekenen. Voorts zeide de koning de traditioneele zinnen over op handen zijnde conferenties, over de Ronde-Tafel-Conferentie en over de noodzakelijkheid van een omstandig finan cieel beleid, waarbij hij tevens aankondigde, dat het Parlement spoedig voorstellen der regeering bereiken zullen, die den toestand zullen moeten verbeteren. De conservatief Lloyd en de liberaal Flint brachten namens de regeeringspartijen het antwoord uit, dat van algeheele voldoening getuigde, met de strekking der troonrede. George Lansbury becritiseerde als leider der oppositie, 's konings rede en merkte natuur lijk op, dat deze „nationale regeering" geen nationale regeering is, en dat er voor de wereld geen betere toekomst is weggelegd, indien men niet gaat inzien dat de vrede van 1918 geen vrede was. De verantwoordelijkheid voor den oorlog werd op de Duitschers gelegd, doch iedereen weet. nu wij de memoires hebben kunnen lezen van staatslieden, die oorlog en vrede hebben gemaakt, dat het Duitsche volk niet schuldiger is, dan eenig ander volk. Het is tijd, dat de regeering een poli tiek overweegt, die herinneringen aan den oorlog wegvaagt en een einde maakt aan alle herstelbetalingen en schadeloosstellin gen. Dan zal spoedig geoogst worden, wat thans gezaaid wordt, zooals wij nu oogsten wat in 1919 en 1920 werd gezaaid. Overeenkomstig deze redevoering diende de Labour-leider der oppositie een adres van antwoord in. Lansbury heeft overigens inderdaad den spijker op den kop geslagen, door terug te gaan, tot de principieele fouten van 1918; hij had zijn betoog nog kunnen voltooien, door de krankzinnige hooge bewapeningen van na 1918 in zijn rede te betrekken. Helaas heeft de uitspraak van deze macli- telooze enkeling van een in wezen conserva tief parlement, geen politieke beteekenis. In het antwom"d van MacDonald vinden wij dezelfde motieven terug die hem tot een leiddraad waren bij de rede in Guildhall, tijdens de installatie van den nieuwen Lon- denschen burgemeester; wij hebben deze motieven nog besproken, doch vermelden nog als een merkwaardige passage uit de rede, de opmerking over het dumpings-gevaar. MacDonald zeide namelijk; Indien, voor dat het Huis over enkele weken wordt ver daagd, blijkt dat werkelijk dumping bestaat, zal de regeering maatregelen voorstellen en bijzondere volmachten vragen, om er tegen te kunnen optreden. Nogmaals keerde MacDonald zich tegen 'de regeling der oorlogsschulden en tegen de absurde verwarringen op het gebied der grondpolitiek. Van belang ook is de verwijzing in de troonrede naar een nieuwe conferentie in Ottowa in 1932 met de regeeringen der Do minions. De conferentie van 1930 leed schip breuk, tengevolge van den onwil der Labour- regeering om tegemoet te komen aan de protectionistische eischen (Rijkspreferentie) van de Dominions. Thans is het MacDonald die opnieuw een Confex-entie laat aankondigen en het lijdt geen twijfel of de nationale Laboux-lcden zul len thans met de conservatieven die er na tuurlijk allang vóór waren, de regeering der Dominions haar zin geven en overgaair tot de invoering van wederkecrige rijksvoor keursrechten. 't Kan toch verkeeren! Tenslotte kunnen wij nog mededeelen. dat MacDonald zijn kabinet d.m.v. 32 nieuwe be noemingen voltooid heeft. In tegenstelling met het oude Laboui*kabi- net bevindt zich onder de nieuwe leden geen enkele vrouw. Tot postmeester-generaal is de conservatief Sir. Kingsley Wood, be noemd. tot minister van Transportwezen T. I. Pybus. tot attorney general Sir William Jowitt (national Labour), tot onderstaats secretaris in het ministerie van Buitenland sche Zaken de conservatief Captain Eden en tot onderstaatssecretaris voor de Domi nions de zoon van den premier Malcolm MacDonald. L. A. China. Onafhankelijke regeering in Moekden. Dinsdagmiddag werd te Moekden de onaf hankelijke Mandsjoerijsche regeering uitge roepen. Generaal Joean Tsjinkai is officieel als gouverneur geïnstalleerd. Deze plechtig heid werd geleid door Japansche hooge ambtenaren en door tal van Japansche officie ren bijgewooxid. Alle in het Chineesch uitge sproken redevoeringen werden in het Ja- pansch vertaald. Generaal Mijaki, de chef van den staf van generaal Honjo, die het opperbevel voert in Mandsjoerije, sprak gelukwenschen uit voor 't welzijn van de nieuwe regeering. De plechtig heid verliep in allen eenvoud en nergens werd gevlagd, aldus ..De Tel." Door het Japansche hoofdkwartier wordt het bericht ontkend, dat generaal Ma Tsjang- sjen aan Japan den oorlog zou hebben ver gaar cL Spanje. Algemeene staking in Almeria. MADRID. 10 November (V. D.) Te Alme ria hebben de syndicalistische vakvereenigin- gen de algemeene staking geproclameerd. De arbeid aan de haven is geheel stilgelegd. De regeering verklaart tegen de onwettige sta king met alle ter beschikking staande midde len te zullen optreden. Bij de botsingen tus- schen stakers en de politie zijn drie personen ernstig gewond. Te Bilbao is een communist in een bar bin nengedrongen waar zich verscheidene na tionalisten bevonden. Hij loste verschillende schoten uit een pistool ten gevolge waarvan twee personen werden gedood. Te Burgos hebben de socialisten ter bestrij ding van de propaganda van rechts de alge meene staking geproclameerd. Rusland. Redevoering van Worosjilow. MOSKOU, 10 November (V. D.) De bla- den publiceeren een i-edevoering, -die de volks commissaris van ooi'log en marine, Worosjilow heeft uitgesproken tijdens een revue, gehou den ter eere van de veertienjarige herden king van de Russische revolutie. Na een overzicht te hebbeix gegeven van het succes van den socialistischen opbouw in Rus land en de diepe crisis in het kapitalistische systeem merkte Worosjilow op, dat men het als een naiveteit of liever als een laagheid moet beschouwen, wanneer men beweert, dat Rusland zich het einde van het kapitalisme voorstelt in een gewapende botsing met den Russischen staat. Dat zou te veel eer zijn voor het svervende kapitalisme. Rusland denkt al leen maar aan de socialistische reconstructie. Op dit oogenblik, evenals vroeger, zijn wij voorstanders van een samengaan in vrede met de kapitalistische landen. ..Laat men ons niet uitdagen, noch in het Oosten, noch in het Westen. Wij willen den oorlog niet. Wan neer iemand zijn krachten met de onzen wil meten, moet hij dat zelf weten. De regimen ten, divisies en corpsen van het roode leger zijn gereed." Generaal Ma valt aan. MOSKOU. 10 November (V, D Naar uit Peking gemeld wordt, hebben de strijdkx*ac"n- ten van generaal Ma een nieuwen aanval ondernomen op de Japansche stellingen op 12 K M. tenn Zuiden van den Nonnirivier. Dc strijd duurt nog voort. Duitschland. Opening der Fransch-Duitsche onderhandelingen. BERLIJN. 10 November (V. D.) Vrijdag a.s. des morgens te elf uur zal in het Ministe rie van Bmnenlandsche Zaken te Parijs de openingszitting der gemengde Fransch- Duitsche economische commissie worden ge houden. Overdreven berichten? BERLIJN. 10 November (V. D.) Naar aanleiding van de berichten in de Duitsche pers, die den indruk wekken alsof de Japan sche troepen in de Chineezen-stad van Tientsin een groote slachting hebben aange richt, heeft het Rijksministerie van Buiten landsche Zaken te Berlijn eenige officieele telegrammen ontvangen, waarin wordt ge zegd dat oorlogspropaganda wordt gemaakc. in de berichtgeving van zoowel Japansche als Chineesche zijde. Volgens deze telegi-ammen zouden er in de laatste dagen in Mandsjoerije geen militaire operaties van eenige beteekenis zijn geschied. EEN LUGUBERE VONDST IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 10 Nov. (V.D.) Hedenmorgen werd bij Trepto In de Spree het lijk van een vrouw gevonden. Het parket uit Berlijn, was spoedig ter plaatse en het onderzoek wees uit., dat lijk ongeveer vertien dagen in het water moet hebben gelegen. Het hoofd en de linker on derarm ontbraken. Bovendien toonde het li chaam ernstige verwondigen en was de wer velkolom gebroken. COMMUNISTISCHE PROPA GANDA IN DE RIJKSWEER. DRESDEN 10 Nov. (VP.) Te Dresden is een vaandrig van de Rijksweer gearresteerd die verbindingen onderhield met een com munistisch echtpaar uit Plauen en een der de communist. Ook deze drie personen zijn gearresteerd. Bij het verhoor bekende de vrouw., dat de jeugdige vaandrig een com munistisch vertrouwensman was, die de op dracht had in de Rijksweer communistische propaganda te maken. Alle vier gearresteer den zullen terechtstaan wegens hoogverraad. VERSCHEIDENE SCHEPEN IN NOOD. BORDEAUX. 11 Nov. (N.T.A.) Het Griek- sche stoomschip „Georgies" heeft in de Golf van Biscaje schipbreuk geleden. Toen sche pen, die op de S. O. S.-signalen waren uit gevaren, ter plaatse verschenen, was van de „Georgies"' niets meer te bespeuren. Het schip had een bemanning van 18 koppen. Een Fransch stoomschip, dat getracht had hulp te bieden en dat vijf man van de „Georgies" had opgenomen, is eveneens in nood geraakt. Ook van andere schepen worden S. O. S.- seinen ontvangen, o.a. van een Italiaansch en Spaansch stoomschip. DE GESTOLEN OORKONDE VAN DE GRONDWET VAN 1849. BEHANDEUNG IN HOOGER BEROEP. BERLIJN, 10 Nov. (VT>.) In den nacht van 24 op 25 Juli 1930 werd ingebroken in de boe kerij van het Rijksdaggebouw. Schrijftafels werden opengebroken en een aantal kost baarheden. ter waarde van drie duizend Mark, werd ontvreemd. Pas eenige dagen later werd geconstateerd, dat ook de oor konde van de Duitsche Rijksgrondwet van 28 Maart 1849 ontbrak, die voor verzame laars een waarde van ongeveer honderddui zend Mark had. Hoewel het politieonderzoek aanvankelijk zonder resultaat bleef, werd de oorkonde tenslotte ontdekt in de woning van den kunstschilder en vervaardiger van re- ligieuse kunst Wohlgemuth. Wohlgemuth zelf kon pas in het begin van dit jaar gear resteerd worden, waarbij bleek, dat hij zich nog aan verscheidene andere inbraken had schuldig gemaakt. Wohlgemuth is reeds in 1926 wegens schilderijendiefstal uit de schil derijengalerij te Koningsbergen tot gevange nisstraf veroordeeld. Voor de Schepenrechtbank werd Wohlge muth wegens den diefstal in het Rijksdag gebouw, veroordeeld tot een jaar en zeven maanden gevangenisstraf en drie jaar eer verlies. Aangezien het O- M. drie jaar tucht huisstraf tegen hem geëischt had, ging de ambtenaar in hooger beroep. De zaak werd heden in hooger beroep behandeld voor de tweede groote Strafkamer van het Landsge- recht te Berlijn. DE ZWAGER VAN HOOVER GEARRESTEERD. WEGENS OVERTREDING VAN DE DRANKWET. NEW YORK, 10 Nov. (VX>.) In het stadje San a Monica bij Los Angeles in Californië is de daar woonachtige zwager van president Hoover, Leavitt genaamd, gearresteerd. Hij werd door een agent van politie gesnapt toen hij juist een delicatessenwinkel door een achterdeurtje wilde verlaten met 19 fles- schen whiskey. Ook de eigenaar van de zaak werd gearresteerd. Na veel gepraat echter, werden beiden te gen borgstelling van S 250 weer op vrije voe ten gesteld. Het gebeurde heeft in geheel Amerika geweldig opzien gebaard. DE TE ARNHEM GEDOODE AGENT. DRIE JAAR TEGEN MESSTEKER GEëlSCHT. De Rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag de zaak behandeld tegen eenige jongelieden, die op 2 September, toen zij dronken waren, ver zet gepleegd hebben tegen den agent van po litie J. A. Gruel. waarbij een hunner hem met een mes in de buik gestoken heeft, tengevolge waarvan de agent is overleden. Tegen dezen laatste werd drie jaar gevangenis straf geëischt, tegen de anderen 1 jaar en 3 maanden, 9 maanden en 6 maanden. De of ficier van Justitie schetste de plichtsbe trachting van den agent en hcrinnei-de er aan. hoe deze zich op zijn sterfbed gelukkig zeide te achten niemand doodgeschoten te hebben. Hij vergaf zijn belagers hun daad van harte. De officier betwijfelde het, of de kogel wel altijd zoo lang in de revolver zal blijven en of men dit van de politie mag ver gen. DE FAMILIEDIEVENBENDE. Naar de Tel. meldt, heeft de politie te Box tel een dievenbende gesnapt, vormende een geheele familie, man, vrouw, dochter en schoonzoon. Vijftien rijwielen werden ts voorschijn gebracht, voorts een sleeperswa gen vol andere voorwerpen van diefstal af komstig. Verschillende dingen waren in stroo- mijten of in de bosschen verborgen, zoodat het meeste waardeloos zou geworden zijn. De dochter was juist Donderdag getrouwd. GESCHOTEN OP EEN WERKLIEDENTREIN? Dinsdagavond zou geschoten zijn op den werkliedentrein van de Hembrug naar Am sterdam. Een venster van een der coupés werd doorboord, de kogel schijnt aan den an deren kant den wagen te hebben verlaten. STEEDS MEER GOUD NAAR DE NED. BANK. Dc goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week met bijna 8 1.2 millioen toegenomen. HEVIGE AUTOBOTSING TE BUSSUM. Donderdagmiddag, even vóór vijf uur reed op den Rijksweg tusschen de Gooischc Boer en Crailoo te Bussum een groote vracht auto met aardappelen, toen van den anderen kant een platte vrachtwagen, bespannen met een paard naderde exx daarachter in ra zende vaart een auto. Deze wilde tusschen de beide voertuigen doorrijden; de bestuurder van den groente-auto gooide het stuur naar rechts om. De automobilist, die de situatie te laat zag. deed hetzelfde en kwam hierdoor tegen den plattewagen aan, waarna hij wegzeulde naar het fietspad. Zijn kleine auto werd geheel in elkaar gedrukt. De kapstang stak door de voorruit, terwijl de twee achter wielen las vlogen. De automobilist was er verschrikkelijk aan toe. Hij had twee hevige hoofdwonden, een hersenschudding en eenige wonden in het gezicht en een fractuur van de rechter elleboog. Hij was bulten kennis en werd in emstigen toestand naar de Majella- stichting overgebracht. De bestuurders van de andere voertuigen kregen geen noemenswaardig letsel. De auto mobilist. die gewond werd. bleek te zijn de ongeveer 25-jarige luitenant-vlieger Schot uit Soesterberg. NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN EN CHINA. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken, van koloniën en van defensie gevraagd of de regeering bereid is mede te deelen of het zenden van drie Nederlandsch oorlogs schepen naar Chineesch gebied een onderdeel vormt van de politiek die de Volkenbond voert, om hetgeen naar de opvatting van den vrager is de Japansche oorlog in China door] te laten gaan? k INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. (Zie ook eldeirs ln dit nummer.) KLEINHANDELSPRIJZEN. IS DE ONKOSTENFACTOR EEN ONVERANDERLIJKE GROOTHEID? Het onderwerp, dat in Haarlem's Dagblad door den heer Mollerus is aangesneden, zal ongetwijfeld in breedc kringen belangstel ling wekken. Beschouwingen als deze moeten natuurlijk van algemeenen aard blijven en slechts een gedetailleerd onderzoek naar de financieele resultaten van een groot aantal detailzaken, zou kunnen uitmaken, of er in den kleinhandel al of niet winsten worden gemaakt die in dezen tijd van versobering als onmatig hoog moeten worden gekenmerkt. Een dergelijk onderzoek heeft, voor zoover mij bekend, nooit plaats gehad en zou ook waarschijnlijk op onoverkomenlijke bezwa ren stuiten. In zooverre is dus de uitlating van den nieuwen President der Nederland sche Bank misschien wat lichtvaardig ge weest. Aan den anderen kant moet worden geconstateerd, dat dan ook de uitlating van den heer E. Heldring, dat de groote afstand tusschen groot- en kleinhandelsprijzen al leen het gevolg is van loon en bedrijfskosten, niet zoodanig gefundeerd is. dat men deze stelling als onaantastbaar moet beschouwen. Het is geenszins mijn bedoeling om te trachten een van beide meeningen te weer leggen. Daarvoor ontbreekt ook mij het noo- dige materiaal. Wel zou ik willen vragen of de factor onkosten, waaronder ik dan versta, die uitgaven in het winkelbedrijf, die geen verband houden met het loon, als een on veranderlijke grootheid moeten worden be schouwd, m.a.w. of op deze uitgaven niet be langrijk zou zijn te bezuinigen. Ik meen zon der aarzeling te mogen zeggen, dat ip het distributiebedrijf wel degelijk op een zoo danige wijze zou kunnen worden bezuinigd, dat met instandhouding van de tegenwoor dige" winstmarge (lang niet ieder zal willen toegeven, dat die handhaving onder de tegen woordige gewijzigde omstandigheden nood zakelijk is) de winkelprijzen niet onbelang rijk zouden kunnen worden verlaagd. Wij leven in en tijd van versobering en in dit licht gezien, meen ik. dat het geheele distributiebedrijf weinig rationeel en op een veel te groote leest is geschoeid. Er zijn in het winkelbedrijf natuurlijk tal van lasten, op welker omvang de middenstand weinig of geen directen invloed kan hebben. Wij den ken daarbij in de eerste plaats aan de vele vormen van belasting en in zooverre draagt, de overheid, die in de goede vj aren verzuimd heeft het budget naar beneden te brengen, mede schuld. Maar er zijn ook onkosten, die den klein handel op zijn schouders neemt uit concur- rentieoverwegingen, uit een zucht om zijn concurrent de loef af te steken en te over troeven. Indien men de winkelinrichtingen van thans vergelijkt met die van een veertig of vijftig jaar geleden (ik spreek op grond van overlevering) dan moet worden gecon stateerd, dat er een streven is naar steeds grootere luxe, naar vergrooting en uitbrei- ding, verschijnselen die misschien zullen wor den verdedigd met fraaie woorden van durf en ondernemingsgeest, maar die toch in we zen onzen middenstand op onkosten hebben gejaagd, die, nu het geld in enkele jaren be langrijk in waai-de is toegenomen, een naar verhouding veel grooteren druk uitoefenen op het bedrijf, dan het geval was, toen de zaken werden ingericht. Men kan dan ook het verschijnsel waarnemen, dat winkelza ken (niet alleen in Haarlem, maar ook el ders). waarvan de omvang en inrichting in geen verhouding stond tot de redelijk te ver wachten omzet, zulks in verband met het aantal inwoners der stad en het aantal con- curreerende zaken, successievelijk verdwij nen. Helaas moet worden geconstateerd, dat nieuwe zaken, die in hun plaats verrijzen aan hetzelfde eu%-el mank gaan; de uitgaven die aan de inrichtingen ten koste worden ge legd zijn te hoog. Laat men niet aankomen met de bewering, dat het publiek er om vraagt. Het eenige resultaat voor den ver bruiker is. dat hij te hooge prijzen betaalt. Het valt niet te ontkennen, dat het publiek door de onderlinge concurrentie in den klein handel op bepaalde punten verwend is. Maar een samenwerking tusschen vooraanstaande winkelzaken, zou daarin veel verandering kunnen brengen. Wij denken b.v. aan het laten thuis bezor gen van artikelen, die even goed door den kooper kunnen worden meegenomen. Dat men de gelegenheid om het gekochte te laten thuisbezorgen openstelt, is op zich zelf mis schien te verdedigen, doch laat de kooper, die daarop staat daarvoor dan extra beta len, waardoor de prijzen voor andere koo- pei-s, die minder gemakzuchtig zijn uitgeval len lager konden worden gesteld. Een voorbeeld van verregaande geldver- kwisting zonder eenig praktisch nu vormde zeker wel de lichtweek in'Haarlem. De eenige die er van geprofiteerd heeft is Philips die de leverantie had van de vele duizenden lam pen. Overigens drutscht het tegen ieder ge zond verstand in, dat men uit een econo misch oogpunt met een dergelijke reclame niets bereikt. Het geld. dat er voor werd uit gegeven in dezen tijd van werkloosheid en ai-moede waarin duizenden gebrek lijden aan het hoognoodige, is een dergelijke goedkoope pralerij, niet verantwoord. Men behoeft waar lijk geen misanthroop te zijn. om dat te er kennen. Het mag trouwens tot voldoening stemmen, dat er tal van middenstanders zijn geweest, die dit ingezien hebben en die aan deze dwaasheid niet hebben willen mee doen. Hulde aan deze middenstanders, die toonden een beter economisch inzicht te heb ben, dat ons gemeentebestuur, dat zijn volle medewerking verleende. Als conclusie van deze korte beschouwing, wil ik nog even naar voren brengen, dat men in den middenstand goed zou doen, om door onderlinge samenwerking te komen tot een versobering van winkelinrichting en ver laging van al die onkosten, waarop werkelijk bespaard kan worden, ten einde langs dezen weg te komen tot een afbouw der kleinhan delsprijzen waardoor den winkelstand niet meer het vei'wijt (zonder nader onderzoek) kan treffen, dat men de prijzen ophoudt en te groote winsten maakt, een verwijt, dat in het algemeen genomen waarschijnlijk ook niet gegrond is. JAC. FAHRENFORT. Bijschrift: Wij hebben dit stuk ter inzage gegeven aan onzen medewerker Jhr. J. C. Mol'.erus, die er de volgende commen taar op geeft: Heeft de heer Jac. Fahrcnfort aanvankelijk LMiUUAbo a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 Tol. No. 10756 bedoeld te schrijven over: Kleinhandelsprij zen of heeft hij dit onderwerp als aanloopje gekozen, om de organisatoren der Haarlem se he Lichtweek te kapittelen? Ik weet het niet Dat de schrijver tegenstander der Licht week was. is zijn goed recht. Zijn opmerkin gen terzake zouden evenwel den indruk kun nen vestigen alsof hij van het eerste tot hot laatste moment die Lichtweek heeft mede gemaakt en rondgekeken heeft in hot ge bouw aan de Nieuwe Gi-acht. 5a. Dat is niet het geval. Vandaar dan ook waarschijnlijk vriendelijkheden als over: het „gezond ver stand". „goedkoope pralerij", „deze dwaas heid" enz. Met dikke woorden komt men cr niet en wanneer de schrijver daartoe animo zou hebben, noodig ik hem uit op rustige wijze dit onderdeel eens te bespreken. Nu nog het een en ander over de conclusie aan het einde van het ingezonden stuk. Ik stel daarbij voorop, dat medewerking van middenstanders tot het zoo laag mogelijk vaststellen van detailprijzen een eisch is. in 't bijzonder voor dezen tijd. Wat nu speciaal betreft de verlaging der onkosten merkt de heer F. op. dat door samenwerking versobe ring van winkelinrichting mogelijk zou zijn. In die richting wordt in het z.g. filiaalbe drijf al het een en ander gedaan cn het zal den heer F. zeker niet ontgaan zij dat. een groot-bedrijf op het gebied van den verkoop van kruidenierswaren, uniforme winkelin richtingen heeft in al zijn zaken. Daar is dat mogelijk; doch hoe wil men daartoe geraken bij detailzaken van geheel verschillend ka rakter? De moeilijkheid springt onmiddellijk in het oog. Toch zijn er pogingen gaande mot name in Rotterdam om in oen be paalde wijk van de stad in do winkelinrich tingen moer gelijkvormigheid te bereiken. De moeilijkheden zijn ovenwol niet te on derschatten. Ook op het gebied der collec tieve reclame is nog veel te doen en ls op thans bestaande onkosten te besparen. Dat alles zal evenwel alleen helpen, wanneer te genover de bespaarde kosten geen nieuwe ko men te staan. Verhooging van precariobe- lasting en van tarieven voor gas en electri- schen stroom en wij hebben daarvan in onze stad ervaring doen de bezuinigin gen door den schrijver aanbevolen geheel of grootendeels te niet. Die extra-kosten kan de kleinhandelaar niet ontgaan en deze zijn het m i. grootendeels die de kleinhandelsprijzen niet op een niveau hebben gebracht, waarop wij deze gaarne zouden zien. MOLLERUS. MINISTER HIJMANS OVER DEN VOLKENBOND. BRUSSEL, 10 Nov. (B.TA.) De minister van buitenlandsche zaken Hijmans heeft tij dens een rede op een buitengewone verga dering van de Belgische Rotary Clubs gezegd, dat Europa zich economisch en politiek alleen zal kunnen redden door wederzijdschen bij stand en samenwerking. Na de poging besproken te hebben die uit ging van den Volkenbond, om te beletten dat er oorlog zou uitbreken tusschen Japan en China, gaf Hijmans het bestek aan van de aanstaande ontwapeningsconferentie, die ten doel heeft de bewapeningen tot het mini mum terug te brengen, dat vereenigbaar is met de veiligheid van elk land, onder inter nationale controle. De vrede kan slechts gewaarborgd worden door doeltreffende samenwerking van alle naties tegen een staat, die zijn verplichtingen schendt. De Volkenbond is het Instrument van den vrede, waarvan wij ons moeten bedienen zoo wel ter bescherming van ons vaderland als voor het welzijn van de menschheid. Financiëele berichten. GENERAL MOTORS CO. De afzet van de General Motors Co.. heeft in de eerste tien maanden van het loopendc ja ar 968.300 personen- en vrachtwagens be dragen, dat is ^middeld 96.800 stuks per maand tegen een afzet van gemiddeld 97.800 stuks por maand in het goheele jaar 1930 cn van gemiddeld 158.300 stuks per maand ln 1929. Dc afzet aan dc Amerikaansche han delaars, die in 1929 gemiddeld 128.000 wagens per maand had bedragen en verleden Jaar tot 86.200 stuks per maand daalde, bedroeg dit jaar nog slechts gemiddeld 83.600 stuks per maand. Daarentegen ls de afzet aan de bulenlandsche handelaars van het concern van gemiddeld 11.500 wagens per maand ln 1930 gestegen tot 13.200 stuks per maand in het ioopende jaar tegen gemiddeld 30.300 wa gens per maand in 1929 (N.R.Ct.) AGENDA WOENSDAG 11 NOVEMBER Gem- Concertzaal: Feestconccrt Bachvcr- eeixiging. Concertgebouw orkest uit Amster dam. o. 1. v. dr. Willem Mengelberg. Solisten: Ilona Durigo cn Jac. Urlus. zang. Schouwburg Jansweg: „De big van het 168e", 8.15 uur. Teyler's Stichting Aula: Lezing door A. v. d. Boom. over Glasschilderkunst oud cn nieuw, 8 uur. Palace: „Haar jongen'". Op het toonccl La- rette, 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater; „Het pad der zonde". Op het tooneel Variété-attractie. 2.30 en 8 15 u. Rembrandt Theater: „Ihre Majcstat die Liebe". Op het tooneel Borry Troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind cn Kunst" 10—5 uur. DONDERDAG 12 NOVEMBER Groote Kerk, Orgelbespeling 3—4 uur. Schouwburg Jansweg: De Big van het 168ste, 8.15 uur. De Kroon: Alliance Frangalse. Lezing Paul Berthelot. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst" 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378, Fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. TcL 10354.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5