INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Ro ti actie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. CRISIS EN OORLOGSDREIGING. EEN REEKS LEZINGEN VAN DE JONGEREN VREDES ACTIE. Aan den vooravond van het winterseizoen lijkt het ons niet ondienstig U een en ander te vertellen omtrent de plannen van de Jon geren Vredes Actie in Haarlem voor den eerst komenden tijd. Veel wordt er geschreven en nog meer ge sproken over de hevige crisis waaronder de wereld gebukt gaat. Te pas en te onpas hoo- ren wij de crisis gebruiken als argument door zoowel vóór- als tegenstanders van allerlei schoone en onschoone zaken als: protectie, loonsverlaging, inkrimping van sociale maat regelen, behoorlijke werkloozenzorg en wat al niet meer. Maar denkt men bij heel die gewichtige be langenstrijd wel aan de andere gevaren, die uit deze crisis dreigen? De economische en financieele crisis en haar onrustbarende gevolgen verergeren met den dag. Niemand kan zeggen hoe we den win ter door zullen en of. althans in Duitschland. eon ineenstorting te voorkomen zal zijn. Revolutie en oorlog behooren lang niet tot iflip. onmogelijkheden. Wat is in een tijd als deze onze taak? In de eerste plaats moeten wij ons bewust Worden van de verantwoordelijkheid, die wij allen, hoofd voor hoofd, voor de ontwikkeling der gebeurtenissen dragen. Bezinnen wij ons op de oorzaken, aard en gevolgen van deze. crisis en trachten wij zuiver ons standpunt daartegenover vast te stellen. In de tweede plaats is het noodzakelijk, dat wij ons de mogelijkheid van oorlog voor de oogen stellen. De wereldoorlog werd door ve len onzer aanvaard, doordat hij ons volko men verrast. Ditmag ons geen tweede maal overkomen. Nu reeds, nu we nog niet door de over- istelpende vloed van oncontroleerbare gebeur tenissen en door de gevaarlijke oorlogspsy chose, die zuiver oordeelen onmogelijk maakt, zijn bedwelmd, moeten wij ons voor oogen stellen wat er dreigt te gebeuren en met ons zelf uit te vechten hoe onze persoonlijke hou ding dan zal zijn. Niet dat wij ons moeten overgeven aan de gedachte: er is toch niets meer aan te doen en cynisch moeten gaan spreken over „de volgende oorlog'' als een noodwendige zeker heid. Integendeel: laten wij nü alle krachten in spannen om een débacle te voorkomen, laten wij door een felle eisch aan onze regeeringen trachten te bereiken, dat men in Genève met anders durven zal dan eindelijk tot ontwape ning te komen, laten we over de grenzen heen vriendschapsbanden aanknoopen over er weer, opdat de door oorlogspsychose kunst matig gewekte haat en wantrouwen op ons geen vat heeft, omdat wij weten dat in het z.g. „vijandige" land een bevolking leeft, die net als wij, met dezelfde verlangens en noo- den, niet beter, doch ook niet slechter dan wij. Laten wij ook in gedachten of metter daad aan onze medemenschen over de gren zen beloven, dat wij nooit of te nimmer be reid of van zin zullen zijn de ongerechtig heid van broedermoord, jegens hen te begaan. Zoo kunnen we misschien iets doen om een gesteldheid voor te bereiden, waarin oorlog een psvchologische onmogelijkheid is. Ziethier onze derde taak: de menschen .e doordringen van de ernstige oorlogsdreiging cn van de verantwoordelijkheid, die zij daar voor dragen. Deze gedachten te verspreiden en te trach ten ze voor ons deel te verwezenlijken is ons ïiaastbijliggend doel. Daartoe is door ons een studieplan, een reeks lezingen, opgesteld, dat in verband met de huidige crisis tracht te benaderen: de oor logsoorzaken en de middelen ter bestrijding. We noemen slechts: de problemen van na tionale veiligheid, nationalisme en volk (na tionaliteit); oorlogsindustrie en verantwoor delijke productie, en vele andere onderwer pen. die deze tijd aan de orde stelt. Deze lezingen zijn niet slechts toegankelijk voor onze leden, doch voor iedere jongere, uit de jeugdbeweging en daarbuiten, omdat de behandelde vragen voor ieder urgent zijn en velen om een oplossing worstelen. Tot slot mogen wij een beroep doen op de velen, die blijkens het „gebroken geweertje"' dat zij op hun borst dragen of anderzins öe- hooren tot degenen, die het militairisme met al hun kracht willen bestrijden, doch die veelal niet bij eenïge vredesbeweging zijn aan gesloten. Laten wij beseffen, dat wij slechts door gezamenlijken strijd eenïgen drang ten goede kunnen uitoefenen en dat hierin: niets doen, schuld is. Voor de Jongeren Vredes Actie, afd. Haarlem: HARRV BOSMAN, Voorzitter, KO LENNINGS, Secretaris, steuntrekkende tobt nu de week al rond. wat moet het dan worden als de winter voor de deur staat? Deze gulden veroorlooft den werkloozen toch al geen luxe en is a's een druppel water op een gloeiende plaat. Al brengt deze gulden nu wel een kleine ver lichting in de ellende het is toch nog geen verdwijnen van armoede en er staat den werkloozen trots dien gulden nog koude en ellende genoeg te wachten. Onze meening is dus dat iederen werklooze deze gulden toe komt. Met dank voor de plaatsing. Namens de Syndicalistische Federatie van Metaalbewerkers (afd. Haarlem) A. W. GERRITSEN «SecD Nachtegaa'strajat 33, (Haarlem-N.) HET RIJKSSUBSIDIE VOOR HET M.O. EN VOORBER. H.O. STEUNVERLEENING AAN WERKLOOZEN. Geachte Redactie, Onder bovenstaand opschrift ontvingen de diverse besturen van de organisaties te Haarlem een brief vain den directeur der Arbeidsbeurs, den heer Ja Vader, met de toe zegging dat met ingang van de week van 9__14 Nov. aan de werkloozen. die hiervoor in aanmerking komen, een wekelijksche bijslag zal worden verleend van f 1 voor brandstoffen. Dit ge'dt niet voor diegenen, die reeds brandstoffen in voorraad hebben of d fc van een coöperatie of andere combinatie ontvangt. Is dit geen onbillijkheid tegenover hen. die dezen zomer of voorjaar reeds brandstof fen besteld hebben tegen zomerprijzen en deze ontvangen hebben doch nu ze werkloos zijn. niet bij machte zijn deze te betalen? Deze werkloozen hebben brandstoffen in voorraad en komen dus niet in aanmerking voor dien bijslag van f 1. En wat moet nu voor dien bijslag van f 1. En wat moet nu die werklooze, die zijn brandstoffen wel betaa'd heeft of moest betalen, daar hij deze ont vangen en geld geleend heeft van familie of anderen om toch van de zomerprijzen te profiteeren? Deze werklooze zit nu met bi andstoffenschuld en komt ook niet in aan merking voor die f 1. O.i. kan men deze ca- treorie ook wel dien gulden toezeggen. Nu gas en e'ectrisch licht in prijs gestegen zijn kemt deze het bewuste bedrag best toe. Iemand, die steuntrekkende is kan dien gulden, nu den winter voor de deur staat en alles in prijs stijgt, best gebruiken. Eeu DE PERSONEELSFORMATIE. Geachte Redactie. Een week geleden vroeg de schrijver van een ingezonden stuk in uw krant, welk be drag gemoeid was met het bedar.ken voor het Rijkssubsidie voor het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwij?. Een antwoord is daarop niet gekomen. Toch is het zeer gewenscht te weten, wat de royaliteit van 1924 of 1925 ons op 't oogen- blik jaarlijks kost. Immers, de toestanden zijn veranderd. Bij de laatste salaiTsverhooging zijn de leeraren bij het M. O. ook in wedde verhoogd De klassen zijn sindsdien ook k'einer gewor den, de Rijkswetgever houdt niet meer vast aan klassen van 30, 't aantal is geloof ik 25 geworden En dat de ambtenaren van onze gemeente er zonder pensioenkorting af zullen komen, niemand die hét gelooft. Zou de tijd nu niet gekomen zijn. dat Haarlem weer in het bezit van het Rijkssub sidie kwam0 Aan de eenzijdige bevoorrechting van het Openbaar Middelbaar onderwijs kwam dan een eind. De schoolgelden zouden ook la ger worden, een voordcel voor de burgerij en er zal nog een belangrijke som in 't laatje vloeien. Hoeveel zal die som zijn? Welke nadeelen zijn er aan dit plan ver bonden? En nu een ander punt: de ambtenaarssa larissen. In 't' Georganiseerd overleg moet de Personeelsformatie voor Openbare Wer ken en Burgerlijk Armbestuur behandeld worden. Dit gaat over ongeveer 80 ambtena ren. Daarvan zullen er een twintigtal pro motie moeten maken, dus een vierde ge- tiee'te. Hoeveel verschillende rangen zijn cr nu bij Openbare Werken. Krijgen de ambte naren, die promotie maken ook ander werk? Zoo niet, dan is die heele Personeelsformatie niet anders dan een verkapte salarisver- hooging. Een andere titel hooger salaris, maar 't zelfde werk. Voor toelichting of inlichtingen houd ik me aanbevolen. U dankzeggend voor de plaatsruimte G. K. ("Bij informatie onzerzijds werd ons mede gedeeld, dat het voor de gemeente Haarlem een verschil zou maken van f 50.000 volgens ruwe schatting wanneer het Rijkssubsi die weer zou worden aanvaard- Red.) INGEZONDEN MEDF.DLEL1NGEN a 60 Cts. per regel <]orgel eens tijdens het Concert! Natuurlijk droog prettiger en 1 goot overoL SPEELGOED ALS ST. NICOLAAS- GESCHENK. De tijd van St. Nicolaas nadert weer met rassche schreden en nog slechts een viertal weken rest ons voor het inkoopen van ge schenken. Helaas zullen dit jaar maar a'. te veel menschen door de tijdsomstandigheden getroffen genoodzaakt zijn dit prettige feest op een zeer sobere manier of wellicht in het geheel niet te vieren. Doch ongetwijfeld zul len die ouders welke eenigszins in staat zijn hun kinderen met één of meer cadeautjes te verrassen, dit niet nalaten en met de keuze daarvan zullen zij meerendeels. indien dit mogelijk is, den wensch van hun kinderen inwilligen. Het is juist die keuze, die de waarde van een geschenk bepaalt, ook al is het voorwerp nu juist niet precies het verlangde. De aard toch van het speelgoed van een kind vormt maar al te zeer zijn of haar latere wijze van werken en denken en het is daarom dat ver meden moet worden dat onze hedendaagsche kinderen spelen met soldaatjes, militaire uni formen. sabels en andere miniatuur moord werktuigen, omdat zij daardoor wanneer zij beginnen te leven, wanneer zij een waar achtig deel der maatschappij gaan uitmaken, reeds door allerlei vooroordeelen vergiftigd zijn. Zij zullen bezield zijn met een destructieve denkwijze, geen ontzag hebben voor wat de rijpere jeugd van thans dan zal hebben op gebouwd en het zal moeilijk zijn hun van de noodzakelijkheid van vrede, van opbouw en internationalisme te overtuigen, aangezien zij door hun ouders zijn opgevoerd in de bekrom pen sfeer van het verleder.. Daarom Is het niet alleen de plicht van elk ouder te vermijden dat zijn kinderen in het bezit zijn van militairistisch speelgoed, doch hij zal er tevens op attent blijven dat van het speelgoed van zijn kroost een con structieve en scheppende geest uitgaat. Wij jongeren moeten gesteund worden in ons streven naar een betere wereld. De sfeer van de achter ons liggende eeuwen heeft afgedaan, de laatste oorlog, met als onherroepelijk gevolg daarvan de huidige crisis, hebben de ondeugdelijkheid van het conservatieve stelsel voor 100 pet. bewezen. In het voorjaar van 1932 vind te Genéve de ontwapeningsconferentie plaats. Zij m o e t slagen. Doch zelfs als zij slaagt moet zij slechts het eerste definitieve bewijs zijn van een beter streven, een overwinning van het menschelijk verstand over hebzucht- een overwinning van een nieuwe breede opvat ting op dom chauvinisme. Laat vooral voor 1932 gelden: ..Een nieuwe lente, een nieuw geluid", waarna dit geluld zal moeten groeien tot een stormachtig ge roep om vrede, vrijheid van handelen en in ternationale verdraagzaamheid. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend. u H. BRUNS. EEN SPORTBELASTING. In deze donkere tijden, waarin men dage lijks van nieuwe belastingvoorstellen en be- lastingverhooging leest, heeft het mijn ver wondering gewekt dat er nog nooit een voor stel aan de hand is gedaan om de sportwed strijden te belasten. Daar de ontelbare voetbal-, hockey-, boks en andere wedstriiden duizenden en duizen den bezoekers trekken, lijkt het mij een aan zienlijke bron van inkomsten voor het Rijk. indien deze van de entree s een vermakeliik- heidsbelasting heft, welke op dezelfde practi- sche wijze kunnen worden geïncasseerd als de Gemeente doet bli schouwburg-, bioscoop- en andere uitvoeringen. Meen' niet. dat ik een tegenstander ben van soort, doch m i schuilt hierin een groo'e onbillijkheid, dat deze wedstriiden zooveel bevoorrrecht zijn boven schouwburgen, bios- coops enz. Voor de laatste gaat het voor vele huisgezinnen om het bestaan, terwijl dit voor de beoefenaren der sport nimmer een le- vensquaestie is. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik. Hoogachtend. CEHAER. Tot zoover deze inzender. Wij herinneren er hem aan, dat er in Haarlem en omstreken reeds langen tijd ver makelijkheidsbelasting van sportwedstrijden geheven wordt. REDACTIE. DE GEHUWDE AMBTENARESSEN. Het is wel een zeer treurig verschijnsel en teeken der verwording van onzen tijd wan neer we bij herhaling moeten zien dat bij Rijk. Provincie en Gemeente deze ergerlijke toestand van den arbeid en het in dienstver band houden 'hetzij tijdelijk of vast) der gehuwde ambtenaressen onaangetast blijft voortbestaan. Een dezer dagen hebben we het weer kun nen lezen hoe de Gemeenteraad van een on zer groote plaatsen Cs-Gravenhage) meende dezen wantoestand te moeten handhaven, en met het nemen van een dergelijke beslissing te denken, het algemeen belang te dienen. Vooreerst zij gezegd dat de arbeid der ge huwde vrouw als ambtenares volgens schep pingsordinantie als zeer minderwaardig moet worden beschouwd, daar zij niet op het kan toor maar in het gezinsleven thuis behoort, waar zij in de eerste plaats haar taak heeft te vervullen. Dan uit een oogpunt van bestrijding der werkloosheid, hetgeen thans een steeds groo te r probleem wordt. Wie zal de werklooze kantoorbedienden (vaders van gezinnen), hetzij kleine of groo- tere .tellen. die door deze wantoestanden ge dupeerd worden en ook mede door handha ving dezer krachten worden belet een geschikten werkkring te vinden, om, het zij dan behoorlijk, in het onderhoud van hun gezin te voorzien? Is het noodig en noodzakelijk dat b.v. een gehuwde ambtenares een salaris moet ge nieten (en er zijn er velen) gelijk aan dat van haar echtgenoot, of misschien nog meer? De voorbeelden zijn er helaas te over. Nog eens wat moet het zijn. wanneer men door tijdsomstandigheden werkloos is gewor den, te zien, dat een gehuwde ambtenares een plaats inneemt die door u bezet had kun nen worden? Zeker, er kunnen omstandigheden zijn waarin de arbeid der gehuwde vrouw als zoo danig niet alleen een uitkomst voor het ge zin. maar ook door bv. ziekte van den echt genoot gerechtvaardigd en eisch kan zijn. Jammer echter dat er in dit opzicht zoo vee'. ..patiënten" worden gekweekt Waar moeten we dan heen met al deze ambtenaressen? Is ontslaan in massa geen bevordering der werkloosheid? Neen! Ontslaan dezer ambtenaressen bij Rijk. Provincie en Gemeente beteekent hier ..werk verruiming" en terugplaatsing in het hier door veelal verwrongen gezinsleven. Niet genoeg kan worden beseft dat de plaats, door de gehuwde ambtenaressen op dit terrein van het kantoorleven ingenomen, buiten alle betoog onjuist, onredelijk en on toelaatbaar moet worden geacht. Nogmaals, uitschakeling van deze krach ten bij Rijk. Provincie en Gemeente zal meer dere verlichting geven ten opzichte van het vraagstuk der werkloosheidsbestrijding. EEN BELANGSTELLEND LEZER. SCHOUWBURG JANSWEG. „Geld speelt geen rol". Zondag 15 November zal het gezelschap van het Centraal Theater te Amsterdam, slechts één enkele opvoering geven van de groote schlager van het seizoen. „Geld speelt geen rol". Deze voorstelling is geheel gelijk aan die te Amsterdam en in de origineele bezetting. Medewerkenden hier zijn: Louis de Bree. Joh. Kaart Jr.. Theo Frenkel. Ph. La Chapelle, Mien Kerckhoven Kling, Lilly Bouwmeester, en anderen. MEETING VAN WERKLOOZEN. Dinsdagmiddag om 2 uur heeft een meeting van werkloozen plaats gehad vóór het Pavil joen, waarna een demonstratie-optocht door de stad gehouden werd. Allereerst voerde de heer Gaillard het woord, die het betreurde, dat van de 2800 werkloozen in Haarlem er zoo weinig aanwezig waren. Want er moet. voor verbetering, een massale actie komen. Dat bereikt is. dat de kolen van het burger lijk armbestuur 3 weken eerder verstrekt worden, is door de werkloozen zélf gedaan De werklooze S D A P.'ers willen wel demon- streeren met de C. P.. maar deze wil wel, doen niet onder leiding van de S.D.A.P. De heer Bouwmeester wekte allen op in grooten geta le mee te strijden voor een fatsoenlijken levensstandaard. De adviescommissie der werkloozen is niet erkend door B. en W. maar zij zal toch de klachten behandelen. De heer Seegers. het Amsterdamsche Com munistische raadslid wees op de noodzaak van een actie van onderop. Men wil de schamele loonen der arbeiders nog meer drukken. En zullen de arbeiders geslagen worden, of zullen zij van zich af slaan? Daarom moeten zij zich verzamelen aan de basis en zich gaan voorbereiden voor de massale actie en den striid, die gestreden moet worden. De arbeidersklasse dient een actieve rol te spelen. Hierna trokken met een vijftal leuzen een 80 a 100 man demonstranten door de stad langs het Spaarne naar het Soendaplein, waar de stoet ontbonden werd. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aldabt p. 9 Ouessant, Rotterdam naar Bue nos Avres. Alwaki 10 te Rotterdam V. Buenos Avres Boskoop p. 8 N. Callao. Chill n. Amsterdam. Calypso 9 te New York v. West-IndlS. Costa Ric.i i' v. Cristobal n. Cartagena. Delftdljk 7 n.m. le San Francisco, racific- Kust naar Rotterdam. Delfland 10 1 u. te Bremen, v. Amsterdam. Dcmpo 10 7 u. te Marseille. Batavia n. Rot terdam. Giekerk p. 10 Yllsslngen, Rotterdam 1. v. Ant werpen naar Bombay. Gerwln 7 te Rlo de Janeiro v. Amsterdam, vertrekt 9 n. Zuid-Amerika. Johan van Oldenbarnevelt 10 te Amsterdam v. Batavia. Jota Tjandl 19 8 u. v. Port Said. Batavia n. Rotterdam. Lematang p. 9 Thursday Island. Montferl.md 9 13 u. V. Montevideo. Buenos Ayr es naar Amsterdam. Mnrnix van St. Aldegondc 9 v. Bclawan Dell, Amsterdam naar Batavia. Modjokerto p. 10 10 u. Pantellarla, Rotterdam naar Batavia. Nieuw Zeeland 9 te Melbourne v. Singapore Xijkerk 9 v. Keast London, Beha naar Rot terdam. Orania 9 v. Rio de Janeiro. Amsterdam naar Buenos Ayres. Ouderkerk 9 te Kobe, Japan n. Rotterdam Patria 10 11 u. v. Tanger, Rotterdam naar Batavia. Polyphemus 9 v. Belawan Dell, Batavia n New York, Patria p. 9 18 u. Sageres, Rotterdam naar Batavia. I'oelau Brass 10 te Port Said, Amsterdam n Batavia. Tjisadane S te Hong Kong v. Sjanghai. Tjimanack 7 v. Hong Kong n. Cherlbon. Tclamon 9 16 u. 14 Omiji N.W. van Florcs Amsterdam naar Guatemala. Tasman 7 v. Kaapstad n. Port Natal. Veendam, 9 te New York v. Bermuda. HEVIGt S1UKM lN L. 'UKOL. BOZEN. 10 Nov. (V .D h In Zuld-Tirol hebben hevige stormen gewoed, die op ver schillende plaatsen groote aardverschuivin gen hebben veroorzaakt, zoodat vele wegen onbegaanbaar zij:, geworden. Rivieren en bergbeken zijn buil- a de oevers getreden zoodat het gebied in de omgeving daarvan overstroomd is. Op het Stiller Jock is veel sneeuw gevallen, zoodat de pas voor het auto-verkeer gesloten Is. KOTTFR IN HET KANAAL GEZONKEN. PARIJS. 10 November (Reuter). In het Kanaal is een Fransche Kotter tijden-, den storm gezonken. Vier leden der bemanning zijn verdronken. STORM BOTEN HET KANAAL. LONDEN. 10 Nov. (V.D In het Kanaal woedt sedert gisteravond weer een hevige storm. Vooral aan de Engelsche kust was de zee buitengewoon ruw en een hevige golfslag was oorzaak, dat het water hoog over de ha venwerken zoowel tc Dover als te Folkestone sloeg. Op de Seilly-ellanden werd een storm- snelheld van 100 K M. per uur geregistreerd. Een aantal daken van huizen werd op deze eilanden letterlijk honderden meters ver weggeblazen. RADIO-PROCRAMMA DONDERDAG 12 NOVEMBER. HILVERSUM 298 M. Uitsluitend AVRO-Uitzending. 8 00 Graxnofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10 30 Solistenconcert. Lien F!egel-Bloeme «plano». A. de Bruni (ttng'. Begeleiding: Egbert Veen. 11.00 Modepraatje. 11.30 Concert door het Winkels Trio vlooi, piano, celoli. 1 30 Qratrfofoonpl. 2.30 Viool recital door Henry Tibbe. Begeleiding: F. Loopuil-Roeper. 3 00 Knipcursus. 3.45 Gra mofoonpl. 4.00 Zlekenuur. 5.00 A an slCarl- ton-Hotel Amsterdam. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Om roeporkest o.l.v. N. Treep. O.a. Ouverture Martha. Flotow. 9 30 Zangrecital door Smir noff. 10.00 "Vaz Dias. 10 15 Kovacs Lajos en zijn orkest 11.00 Gramofoonpl. HUIZEN 1875 M. 8.00—9.15 KRO.. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2 NCRV. 8.00 en 10.00 Gramofoonpl 10.15 Zleken- dlenst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Half uurtje 12.15 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrou wenhalfuurtje. 4.00 Zlekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Plano duetten door Mej. T. Stellemaker en H. Brug man. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vraganholfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Uit de Ew Luth. Kerk te Deventer: Concert. Dubbel- kwartet ..Ad Dei Gloriam" o.l.v. A. J. Mooy. Mevr. v. Essen—Venneman (sopraan» cn A. J. Mooy (orgel1. Sprekers: Ds. P. Prins, D? W J. Kooiman. P. C. Tijssen cn Ds. C. v. d. Zaal. Hierna Vaz Dms cn tot 11.30 Gramofoonpl. DAVENTRY. 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11 05 Lezing 12 20 Orgelconcert. 1.20 Gramofoonpl. 1.35 Con cert door het Birmingh&msch orkest 2.25 Voor de Scholen 2 50 Lezing. 3.20 Vesper. 4.10 Voor scholen. 4.30 Jack Payne's BBC Da-is', orkest. 4.50 Licht orkestconcert. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Moderne Piano muziek. 7.10 Duitsche lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Opera-concert. BBC orkest o.l.v. Percy Pilt en Solisten. O.a. Aida. Verdi en Figaro. Mo zart. 9.20 Berichten. 9.40 Lozing. 10 !0 Con cert Sopraan en Piano. 10.50 Kerkdienst. 11.05 Dansmuziek. P4RIJS RADIO PARIS". 1725 M. 8.05. 12 50. 1.25 en 6 50 Gramofoonpl 3 20 Vroolijk halfuurtje. 9.05 Scènes ui) „Tnrluf- fe". Molière. 10.20 Concert a-moll, Schumann (piano Alfred Cortot en orkest). LANGENBERG. 473 M. 6.25. 9.35. 11.05 en 11.30 Gramofoonpl. 12 25 Orkestconcert. Werkloozen-orkest o.l.v. Dr. H. Paulig). 4.20 Orkestconc«rt. 8.20 Orkc— n Solistenconcert, «viool, cello). O.a. Cello concert van E. d'Albert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijkconcert. 2.50 Orkestconcert. 7.20 Opera-avond. Troubadour, Verdl. 9.40 Dans muziek. BRUSSEL. 508 M. en 338, M. 508 M 5.20 Orkestconcert. 6 50 Gramofoon- platen. 8 20 Concert, le Suite „L'Arlesienne", Bizet. 9.20 Vervolg concert. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Vervolg o.a. Ouvert. Dichter und Bauer, Suppé. ROME 441 M. 8.20 Symphonleconcert. O.a. concert a- moll (2 violen, plano). Vivaldi. ZESSEN, 1635 M. 7.20 Zie Kalundborg. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Barnabas von Geszy en zfjn orkest. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. Den volgenden dag' was Tunneltje al heel vroeg uit de vccrcn cn hij ging zich eens heel frisch wasschen. Hij had pas een nieuw stuk zeep gekregen, dat heel lekker rcok en daarom nam hij er een flinke hoeveelheid van en smeerde die op de spons. Wat schuimde die zeep lekker. Tuimellje wreef cr rijn* iieclc gezicht mee in Cu ging, maar steeds door tncl veel schuim Toen zijn hoofd vol schuim zat begon het van alle kanten tc prikkcir.i „Jonge, jonge."' dacht Tuimelt je. „ik moet zien, dat ik dat prikkelende schu;m cr gauw afwasch." Maar hei \»as wel of cr geen eind meer aan kwam. Hoe meer hij het iuet de sf» n- cr afwaschtc, des te meer kwam cr op zijn gezicht tc zitten. Hij riep kikker Karei. die.in een kamertje naast hou.sliepen aeze kwam in zijn hansopje aanloopcn. Kikker Karei nam Tuimeltje heet en hield zijn hoofd onder de kraan Maar toen had jc dal gezicht eens móeten zien van Tui meltje. Zijn oogen waren hcclcmaal rood en groote tranen liepen over zijn gezicht. „Ik heb zoo u pijn, luidde Tuimeltje. en t<*-n de huishoudster de oogen van 'rui:neltj.- zag. trok /e ecu bedenkelijk gezicht. .(»a gauw naar den dokter toe, want ik ben bang, dat j<- «sogcit anders vee! pijn zullen doen." en Tuimeltje ging, ondersteund door Karcltjc, naar dcu dokter.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7