VOOR DE FORENSEN. Echt en goed HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 NOVEMBER 1931 De toeneming van het aantal forensen in Velsen. Gegevens uil de belasting-statistiek. De vorige week gaven wij eën artikel over Velsen :iLs forensen-gemeente, waarin wij bij eenige foto's bijzonderheden vertelden over de uitgestrekte forensen-wijken die nabij Westerveld-Driehuls en bij den (Velsen- schen) Zeeweg gevonden worden. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft een belastingstatistiek over de laatste 4 ja ren uitgegeven. Daaruit zijn nog belangrijke gegevens te putten over de toeneming van het aantal forensen ln deze gemeente. In het algemeen kan gezegd worden, dat de forensen die zich in deze gemeente vesti gen een inkomen hebben van f 4000 tot f 10.000. Het aantal aangeslagenen met dit zuiver inkomen was: 1927.'28 1928 '29 1929 '30 1930 '31 f 4000—f 4500 143 lol 180 197 f 4500—f 5000 69 76 93 100 f 5000—f 6000 104 103 126 144 f 6000—f 7000 48 54 55 74 f 7000—f 8000 34 30 38 45 f 8000—f 9000 16 31 31 25 f 9000—f 10000 22 21 21 22 Uit dit staatje blijkt, dat de toeneming vrij belangrijk is, althans veel belangrijker dan de gewone toeneming der bevolking, ook al nemen wij daarbij in aanmerking, dat de gemeente Velsen zeer snel groeit. In het belastingjaar 1927 1928 hadden 436 personen een Inkomen van f 4000 tot f 10.000 in het belastingjaar 1930 1931 was dit aantal gestegen tot niet minder dan 607. Een toene ming dus van bijna 40 pet.. Het eerste kohier had in totaal 9788 aan slagen, het tweede 11437. Die toeneming is dus slechts 16 pet. De hierboven bedoelde 436 aangeslagenen van het belastingjaar 1927/1928 hadden te zamen eon zuiver inkomen van f 2.363.140, terwijl de 607 aangeslagen van diezelfde ca tegorie van het belastingjaar 1930 1931 een gezamenlijk zuiver Inkomen hadden van f 3.190 488. Een vermeerdering dus van f 857.348. Natuurlijk zou het onjuist zijn te veron derstellen. dat tot de categorie van inkomens van f 4000 tot f 10.000 alleen forensen be- hooren. maar wel is met vrij groote zekerheid te zeggen, dat de toeneming alleen te verkla ren is door de vestiging van forensen. Onder do Inkomens van f 10.000 en meer worden natuurlijk ook nog wel forensen ge vonden, vooral nu de laatste jaren in de omgeving van Velserbeek mooie landhuizen gebouwd zijn. Ook in de categorie Inwoners die een inkomen hebben van f 10.000 tot f 20.000 is een belangrijke stijging waar te nomen. In het jaar 1927 1923 waren er in die groep 47 aangeslagenen met een inkomen van f 616.409 in het Jaar 1930 1931 was dit aantal gestegen tot 78 meteen inkomen van f 1.041.790 Ook in de groep met inkomens van f 20.000 en hooger is een stijging waar te nemen, na melijk van 14 met een inkomen van f 1.665 679 tot 24 met een inkomen van f 1.864.628. Het aantal Inwoners met hooge inkomens is dus in dio 4 jaar met 10 vooruitgegaan, maar het gemiddelde Inkomen van die groep is belang rijk lager geworden. Onder de inkomens van f 3000 tot f 4000 zullen ongetwijfeld ook nog vele forensen ge vonden worden. Dit zijn natuurlijk niet de menschen die in de villa's en landhuisjes wo nen. maar wel ln de huizen voor den kleinen middenstanders die ook in vele wijken dezer gemeente gevonden worden. Ook die groep is ln de laatste 4 jaar vermeerderd. Eerst wa ren er 598 met een Inkomen van f 1 995.834, maar in het laatste jaar was dit aantal ge stegen tot 707 met een inkomen van f 2.368.378. In ons vorig artikel wezen wij er reeds op, dat het voor de gemeente Velsen van veel be- teekenLs is. dat het aantal forensen toeneemt want daardoor gaat de gemiddelde draag kracht der bevolking naar boven Want ook het. getal arbeiders en menschen met zeer kleine inkomens is in de laatste 4 jaar te Vel sen gestegen. Die menschen met zeer kleine inkomens zijn in het algemeen voor een ge meente, gelet op de financiën, niet voordee- lig. Vandaar dat het een gemeentebestuur tot verheuging kan stemmen als daarvoor een compensatie verkregen wordt door de vestiging van een meer draagkrachtige be volking. In 1927'1928 waren er In Velsen 638 perso nen die een zuiver inkomen hadden van slechts f 800 tot f 1000. In het jaar 1930 1931 was dit aantal gestegen tot niet minder dan 876 Dit komt gedeeltelijk omdat vele arbei ders door werkloosheid getroffen werden Er waren in het jaar 1927 1928 6477 perso nen met een inkomen van f 800' tot f 2000 Hun gezamenlijk inkomen was f 9.366.790. 4 Jaar later was dit aantal gestegen tot 7314 met. een inkomen van f 10.528.863. Het geheele aantal belastingplichtigen was in het jaar 1930/1931 11 437. zoodat bijna 2/3 van de bevolking een inkomen heeft van f 2000 of daar beneden. Het talrijkst waren de aangeslagenen in de groep met een inkomen van f 2000 tot f 2500 In het laatste jaar waren daarbij ingedeeld 1861 personen die een gezamenlijk inkomen hadden van f 4.065.905 of bijna 1 '6 van het geheele inkomen van alle inwoners van Vel sen. Het totaal van het inkomen van alle 11437 inwoners was het laatste jaar namelijk f 25.393.555. Wij wijzen er met nadruk op, dat in het be lastingjaar 1931/1932 de malaise nog niet, of slechts voor een klein deel, tot uitdrukking ls gekomen. Het inkomen der Velsenaren steeg in de laatste jaren: 1927—1928 1928—1929 1929—1930 1930—1931 f 21.171.158 f 21.708.403 f 23.402.343 f 25.393.555 Het ls evenwel een vaststaand feit, dat het kohier over 1931—1932 zeer veel lager zal zijn. De gegevens daarover zijn nog niet bekend, maar als bedacht wordt, dat reeds voorspeld werd dat liet kohier te Haarlem met 1 '5 ach teruit, zal gaan. dan is er reden om te ver onderstellen, dat Velsen ook wel met een vermindering van 1/5 rekening zal moeten houden. STADSNIEUWS AFSCHEID VAN DR. J. H. MULDER. GESCHENK VAN PAT1ÏNTEN AANGEBODEN. Een Intieme huldiging is Woensdagavond bereid aan dr. G. H. Mulder, bijzijn afscheid als huisarts van een groot aantal patiënten na een jarenlange practijk te Haarlem. In Het Blauwe Kruis had zich een aantal patiënten verzameld, toen dokter Mulder met zijn familieleden blnnerffceleid werd Ook de opvolger van dr. Mulder, dr. P. Floor, was aanwezig. De voorzitter van het comité, dc heer B. H. ter Maat, heeft den scheidenden dok ter toegesproken. Hij heeft allereerst me vrouw Mulder en mej. Mulder bloemen doen overhandigen als waardeering voor het geen zij in het familieleven hebben bijgedra gen tot de goede vervulling van de taak van den arts. Twee manden met witte en roode dahlia's heeft de heer Ter Maat vervolgens aan dr. Mulder aangeboden, waarna het geschenk aar. de patiënten, een serre-ameublement, onthuld ls. De heer Ter Maat deed dit vergezeld gaan van een oprkonde met de namen der gevers In zijn dankwoord zei dr. Mulder, dat het hem niet mogelijk geweest is van ieder per soonlijk afscheid te nemen. Hij zal echter in de komende dagen niet verzuimen nog af scheidsbezoeken af te leggen. Met genoegen zei dr. Mulder kennis te heb ben genomen van de waardeering, die voor zijn gezin tot uiting is gekomen, want zijn gezin is steeds in de eerste plaats gekomen. Spreker eindigde met te zeggen, dat hij dankbaar was. voor de geest, die uit het ge schenk spreekt. De heer Ter Maat heeft voorlezing ge daan van eenige telegrammen. Tenslotte was er, nadat zeer velen daarop sterk hadden aangedrongen, gelegenheid om dr. Mulder nog eens de hand te drukken, waarvan na tuurlijk ieder een dankbaar gebruik maakte, zoodat de plechtigheid een zeer hartelijk ka rakter droeg. WAPENSTILSTANDSDAG. DE HERDENKING TE HAARLEM. De bij de Nooit Meer Oorlog Federatie aan gesloten vredesvereenigingen hebben Woens dagavond op treffende wijze den wapenstil standsdag herdacht. Het begon des avonds met de fakkeloptocht. Om 7 uur vertrok deze stoet van de Nassau- laan. voorafgegaan door muziek. Daarna volg de een groot aantal kinderen van den Nedev- landsche Kinderbond, allen voorzien van lampions, symbool van het vredeslicht. De leden der verschillende vredesvereeni gingen droegen borden en doeken met zich mee. waarop in woord en beeld de verschrik kingen en de gevolgen van den oorlog waren afgebeeld. Ook verscheidene auto's met pro pagandamateriaal uitgerust reden in de op tocht mede. De stoet maakte een zeer suggestieven in druk en werd overal in de stad door vele be langstellenden gadegeslagen Te circa kwart voor acht werd de stoet op dc Zijlvest ontbonden. In het gebouw van den Haarlcmschen Pro testantenbond is door de Nooit Meer Oorlog Federatie na afloop van de optocht een open bare vergadering belegd. Sprekers waren ds. A. R. de Jong uit Bussum en Dirk Boer uit 'Groningen. Na het openingswoord door den voorzitter den heer Joh. op 't Eynde was allereerst het woord aan den heer Dirk Boer. die speciaal het woord tot de jongeren richtte. Wij jonee- ren, aldus spreker, hebben ons nu. op den elfden November op den bodem der werke lijkheid te plaatsen. Dertien jaren na den wapenstilstand is er nog steeds weinig veranderd. Alle naties doen mee aan een enormen bewapeningswedstriid. Overal zijn al weer vuurhaarden aanwezig, die weinig noodlg hebben om te ontvlammen. Als wij den toestand in het Oosten en de hui dige verhouding tusschen de naties bekijken, dan vragen we ons af, waar gaan we naar toe. Eiken dag worden we meer teruggedron gen door het steeds meer agressief optredend militairisme. Wij jongeren moeten onze strijd - methoden veranderen, onze strijd tegen het mllltairisme kan niet fel genoeg zijn. Ondanks loonsverlaging, ondanks crisis, ondanks be zuiniging. werden in den Achterhoek kort ge leden herhalingsoefeningen gehouden, die een half millioen kostten Dat alles slikken we. Het is onze plicht de massa in verzet hierte gen te brengen. Wanneer we zien. dat we. niettegenstaande onze actie, in de zelfvernietiging worden ge sleurd. dan is het onze taak uit onze verde digende houding tc kom»n en daadwerkelijk op te treden. De internationale toestanden vernlichten ons tot een vuriger en scherper strijd. Wie hebben belang bij uitbreiding van leger en vloot, wie hebben belang bij vrijwillige burgerwachten, vraagt spreker. Dat zijn zij. die de economische productiemiddelen in handen hebben, dat is het nationaal-kanita lisme. Wanneer hun belangen in gevaar ko men. dan aarzelen zii niet millioenen ionge menschen in den dood te jagen. Wij jongeren hebben naast den striïd tegen het militairisme. ook den strijd tegen het hui dige maatschappelijke stelsel te richten, dat vole ens spreker de oorzaak van alle ellende is I-Iet is noodig dat in iedere beweging, waar het anti-militairisme maar eenigszins toegankelijk is, de middelen te baat te nemen die een uitbarsting van een nieuwen oorlog kunnen voorkomen. Na deze rede van Dirk Boer, deelde de voor zitter van de Jongere Vredes Actie te Haar lem de heer H. Bosman, mede. dat een geval van mishandeling van dienstweigeraars was voorgevallen in de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen Hij stelde voor een telegram aan den minister van Justitie te zenden, waarin ten sterkste tegen deze handelwijze geprotesteerd wordt en tevens wordt aange drongen op grondige herzieninig van de be handeling dezer menschen. Op verzoek van een der aanwezigen werd het telegram aan gevuld met een verozek om vrijlating van alle dienstweigeraars. De aanwezigen stem den hiermede in. Daarna sprak ds. De Jong. In zijn rede ging spreker uitvoerig in op -de historie van het anti-militairisme. dat voortgekomen is uit het oude Christendom. De eerste Christe nen waren de revolutionairen, die weigerden kazernes te bouwen en wapenen te smeden voor de Romeinsche regeeri'ng. Zij waren het. die geheime anti-militairische pronaganda onder de Romeinsche soldaten voerden. Zij hadden den imperialistischen staat afge zworen. Ook de tegenwoordige mensch moet zich tegen het officieele gezag verzetten, want dit is verantwoordelijk voor den oorlog. Ook wij dragen die verantwoordelijkheid, immers als wij niet willen, kan de staat niets beginnen. Spreker citeerde in dit verband een gedeelte uit een onlangs in den „Groenen Amsterdam mer" gepubliceerd gedicht, van Charivarius, waarin deze zijn hartstochtelijk ..neen" tegen het militairisme uitspreekt Dit moet het ant woord van de jongeren zijn. Dc heer Op 't Eynde sloot de vergadering met een korte opwekking om daadwerkelijk voor den vrede aan den arbeid te gaan. 25 KOEIEN VERBRAND. Te Warga is een boerderij afgebrand. Vijf en twintig koeien kwamen in de vlammen om. DE BRUG OVER HET DONKERE SPAARNE. BEHANDELING VOOP. GED. STATEN. In een openbare vergadering van Ged. Sta ten van Noord-Holland werden Woensdag middag de bezwaren behandeld, ingebracht tegen den bouw der nieuwe brug over het Donkere Spaarne, waartoe de gemeenteraad besloot. Nadat de voorzitter, de Commissaris der Koningin, J h r. Mr. Dr. A. Re 11, naar aanleiding van de stukken een exposé van de zaak had gegeven, was eerst het woord aan de tegenstanders: den wethouder van finan ciën. Mr. M. Slingenberg en den Commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck. <De burgemeester, ook tegenstander van de brug, heeft, zooals gemeld, een nota ingediend». Mr. Slingenberg ging den loop van de zaak na tot en met het laatste besluit van den Raad tot het bouwen van de brug. Spr. zette daarbij uiteen, hoe de financieele toestand der gemeente inmiddels steeds slechter is ge worden. De heer Klein Schiphorst heeft in den Raad gezegd dat het geld moet gehaald worden waar het is, maar spr. hoopte dan nu van den heer Klein Schiphorst te verne men, waar hij als wethouder van financiën het geld voor het bouwen van deze brug van daan zou moeten halen. De kasgeldmoeilijk heden hoopen zich met den dag op. Wanneer Ged. Staten het Raadsbesluit zouden goed keuren en de Raad zou op uitvoering van het besluit aandringen, zou spr. moeten verkla ren. dat het absoluut onmogelijk is, de voor den bouw benoodigde 500.000 te betalen. Het is onder de gegeven omstandigheden on verantwoordelijk het Raadsbesluit te hand haven. Spr. vroeg Ged. Staten, er hun goed keuring niet aan te hechten en een duide lijke wenk te geven aan den gemeenteraad (en zulk een wenk zal ook aan leiders van bedrijven en diensten op haar plaats zijn) dat een ieder zich zal moeten matigen ten opzichte van wenschen, die hij koestert en dat van iedere uitgave, die men wil doen. de urgentie wel zeer dringend moet zijn. De heer Tenckinck beschouwde de zaak uitsluitend uit verkeersoogpunt. Spr. meende dat zeer weinig verkeer over de nieuwe brug zal gaan. Het verkeer van en naar het Zuiden zal de Langebrug nemen en van en naar het Noorden de Calhrijnebrug. Daartusschen is dan nog de Melkbrug. Een brug van den voorgenomen omvang over het Donkere Spaarne zal niet aan de ver wachtingen beantwoorden en slechts een zeer klein deel van het interne verkeer tot zich trekken. De plaats is ook niet ideaal: het Donkere Spaarne is niet zeer breed en tegenover de brug ligt ook geen mooie, breede verkeersweg. Opstoppingen in het verkeer zullen dus niet kunnen uitblijven. Hierna lichtten de voorstanders van het bouwen der brug hun standpunt toe. De wethouder van Openbare Werken. Mr J. Gerritsz. vestigde er de aandacht op. dat sedert het begin van deze eeuw er reeds plan nen bestonden, ter plaatse een brug te ma ken De op zijn voorstel in 1919 ingestelde Verkeerscommissle kwam in haar in 1923 in gediend rapport o.m. tot de conclusie, dat er een brug over het Donkere Spaarne moest komen. Aan den Directeur van O.W. werd opdracht gegeven voor het maken van plan nen voor: een brug over het Donkere Spaar ne. een brug ter vervanging van de Lange brug en een brug over het Z.B Spaarne. Toen spr. wethouder werd. wilde hij zoo spoedig mogelijk met- laatstgenoemde brug beginnen, maar daartegen rezen verschillen de bezwaren. Zoo werd besloten tot een brug over het Donkere Spaarne bij de Bakenesser- gracht, die dan voor het lokaal verkeer zou dienen. De brug over het Z.B. Spaarne zou moeten dienen voor het interlokaal verkeer, maar gaat in dit opzicht haar beteekenis verliezen in verband met den aanleg van den Rijksweg van Sloten af over Haarlem. Het bouwen van de brug over het D. Spaarne is meer een Haarlemsch belang dan die over het Z.B. Spaarne. Kasgeldmoeilijkheden treffen de best ge situeerde gemeenten wel eens. Het is zeer goed mogelijk, dat de stagneering binnen korten tijd eindigt. Laat de financieele toe stand van Haarlem het dan toe, dan zal n i e t in de éérste plaats de brug ln quaes- tie er moeten "komen. Na er nog de aandacht op gevestigd te hebben, dat dc stadsbussen nu over de Melkbrug moeten rijden, hetgeen op den duur niet zoo zal kunnen blijven, omdat de toestand ter plaatse er geheel ongpschikt voor is, verzocht spr. namens de voorstanders van de brug. dat Ged. St. de betreffende sup- pletoire begrooting zullen goedkeuren. De heer Klein Sch lp horst, lid van den Raad. meende, dat het ln deze bijeen komst niet de plaats was, om den wethouder van financiën aan te wijzen, waar het geld vandaan moet komen. Spr hoopte daarvoor bij de begrooting gelegenheid te vinden. Hij is voorstander van „plan 3". Een brug over het Donkere Spaarne is noodig; de Hoofd ingenieur-Directeur van den Prov. Water staat deelt deze meening in zijn rapport. B en W. hebben twee Jaar lang voorgesteld, de brug ie bouwen en daarna zelden zij plotsë- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel zijn Poeders alleen wanneer zij de hand- tcckcning dragen van den fabrikant A. Mijn hardt. ling, zonder motiveering: wij achten dc brug niet, noodig, maar zullen den Raad mede- deelen, wanneer aan de brug over het Z.B. Spaarne kan begonnen worden. Daar is dus wél geld voor! De nieuwe brug zal een uit stekend object voor werkverschaffing zijn; er kan dadelijk mede begonnen worden. Menige gemeente zal Haarlem benijden, om dat het zulk een prachtig object heeft, waar 123.000 aan loon in zit voor 3000 „man- weken". Ir. M a a s. Directeur van O.W., meende dab de nieuwe brug een groot bestaansrecht heeft.-De brug zal ongeveer 2 uur per ciag ge sloten zijn. de burgemeester meent. dat. dit 3 uur zal wezen. De verkeerstelling, waarmede O.W. zich belast heeft, geeft recht te schat ten, dat per dag 1400 auto's, 5000 rijwielen en 5000 a 7000 voetgangers van de nieuwe brug gebruik zullen maken. Wethouder Slingenberg gaf toe dat de werkloosheidsbestrijding van groot belang ls; zij ls eigenlijk het eenig element in dezen, maar tenslotte hebben B. en W. in overgroo- te meerderheid gemeend, dat dit element niet overwegend was. Er zijn zekere grenzen aan de financieele gevolgen der werkloosheidsbe strijding. Het bouwen var» de nieuwe brug zal gedurende 30 jaar de begrooting belasten. Spr. neemt wel aan. dat na eenige maanden weer gelden beschikbear zullen komen, maar ook dan Is nog een groote beperking noodig. Wethouder Gerritsz en spr. zag hierin een zwakke plek ln diens betoog ls zelf van oordeel dat. indien er geld beschik baar komt. de brug niet nr. 1 op het pro gramma mag staan. Inderdaad: woning- en scholenbouw zijn veel urgenter. Ged. Staten zullen hun beslissing nader be kend maken. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. FINANCIëELE HULP GEVRAAGD. We hebben al meermalen in onze kolommen de aandacht gevestigd op het menschlieven- de werk. dat de Zusters J. Kuyck en A. Ver kerk met ibehulp van een flinken staf van helpsters op het bekende Sanatorium „De Lichthoeve" te Santpoort verrichten en er steun voor gevraagd. Mede dank zij deze publicaties heeft dit werk in een wijden kring groote bekendheid verworven; er is a! meermalen flink hulp geboden. Thans ontvangen wij een circulaire, waaruit ons blijkt, dat zelfs in het Noorden van ons land warme belangstelling voor „De Licht hoeve" gekoesterd wordt. Het is de heer A. W. Spiering, uitgever van de ..Groninger Courant", die evenals wij van nabij kennis met dit werk gemaakt heeft, en die nu po gingen in het werk stelt om de stichting aan •de Kweekerslaan te Santpoort, waar momen teel niet minder dan 75 kinderen vriendelijk behandeld, gevoed en gekleed worden, te helpen. 1-Iij hoopt een methode gevonden te hebben, die met de onontbeerlijke hulp van vele kindervrienden (dus ook u) de finan cieele zorgen der Lichthoeve-leidsters kunnen verlichten. Er werden boekjes gedrukt die elk 32 uit- scheurbare bonnetjes bevatten. Op twintig bonnetjes is in drie-kleurendruk een ontbijt of avondboterham afgedrukt, met het op schrift: „Door dit bonnetje a 10 cents te koopen verschafte u een kind een ontbijt of avondboterham". Op twaalf bonnetjes is, eveneens in drie- kleurendruk, een warme maaltijd afgebeeld. Deze hebben als opschrift: „Door dit bonnetje a 25 cts. te koopven verschafte u een kind een warmen maaltijd". In elk boekje bevinden zich dus voor f 5 aan bons. De bonnetjes zijn op prima kunstdrukpapier gedrukt. De pakkende voorstelling zal zeker niet nalaten indruk te maken op hen, die voor het koopven van één of meer bonnetjes ln aanmerking komen, dat zijn allen, die voor het misdeelde kind voelen. Zij, die gaarne op deze wijze willen mede werken om dit mooie liefdewerk te steunen, kunnen deze bonboekjes aanvragen aan het adres van den heer Spiering, Rosensteinlaan 6 te Groningen. Gaarne wekken wij onze lezers nog eens op om het 'even te veraangenamen van de kinderen, die om een of andere droevige reden de liefderijke verzorging van eigen ouders moeten missen. JUBILEUM. Op 15 November a.s. hoopt de heer J. L. van der Kroft den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij de firma Van Konings- bruggen aan den Anegang in dienst trad. FEUILLETON 13) „Dat hangt er van af hoe je de zaak be schouwen wilt. amice. Jij met je vurige na tuur had hei liefste gewild, dat ik je hier dien porceleln-verzamelaar plotseling te voorschijn tooverde. dat begrijp ik best. Maar daar staat tegenover dat wij voor ons den heer Lang beschouwen als Iemand die wel eens iets zou kunnen weten van den moord op dien onbekenden man en het ver dwijnen van onzen vriend Veraart. Wij zoe ken een Chinees die zcorljk is, dat hij er een groote luxe-auto op nahoudt, met zijn eigen chauffeur, een landgenoqt. Drie adressen komen ons in handen, twee er van kunnen we voorlooplg bulten beschouwing laten en de derde, meneer Hoeng Tsi Lang. die te Amsterdam woont, blijkt op den dag van der» moord werkelijk met zijn wagen in Den Haag geweest te zijn, jaeven voor het uur waarop dc moord gepleegd moet zijn, ver dween hij zelfs zeer haastig uit een kunstzaal waar hij weggeroepen werd. Dit alles kar. r,:.' e be'e-kenen hebben, maar het zou c /- c kunvi b- k v.eu: name!:ik d.i v b" Lend" d'? \vi h u'.e auto in do li o.eir, raat, wol eor.s waar konden zijn en dat we i:\dcrr.aad een spoor ln handen kregen ,,'t Zou wel toevallig zijn", zei de overste een weinig schamper. „Jij ongeloovigc Thomas", lachte van Bu ren goedig. „Ik voor mij zou het voor wel héél toevallig houden als die Chinees in de luxe auto met zijn Chineeschen chauffeur niet Hoeng Tsi Lang geweest was. die im mers in de stad was. dat weten wc Zie jij soms ieder oogenbiik rijke Chineezen met hun eigen auto's en chauffeurs rondrij den?" „Het zou bijvoorbeeld de gezant zelf ge weest kunnen zijn", merkte de overste op. „Neen", zei van Buren, „aan die mogelijk heid heb ik ook gedacht, maar dat ls niet het geval. De Chlneesche gezant heeft een Euro- p>eeschen chauffeur ln zijn dienst. Ik heb er zelfs aan gedacht dat Oversteeg zich kon hebben vergist en dat het leden van een or andere Oostersche legatie waren, niet de Chl neesche maar de vertegenwoordigers van Ja pan of Siam. Maar ook die mogelijkheid is niet groot, want alle legaties hebben Euro- peesche chauffeurs: ik ben zoo vrij geweest daarnaar te informeeren". „Hoe leverde je 'm dat?" vroeg Mensing verbaasd. „Ik belde kalm-wcg de verschillende lega ties op. die daarvoor in aanmerking kwamen. Kijk. hier staan ze in den telefoongids, alle maal bij elkaar onder „Legaties", alleen dc Japansche legatie staat afzonderlijk onder „J". Neen, neen. hoe langer ik er over na denk hoe meer ik tot de overtuiging kom. dat er een heelc groote kans gestaat dat de groote auto met de Chineezen in de Heeren straat. dezelfde geweest is als die even te voren bij Kleykamp was. Gezien het feit, cat ik voor mij nog nooit Chineezen door den Haag zag toeren in hun Rolls Royces. geloof Ik ??lfs dat als je nu tcch van toeval wilt nreken het al héél toevallig zou zijn als het niet dezelfde wagen was geweest. En als wij dus een verband vermoeden tusschen den verdwenen Veraart en dc wachtende auto, dan hebben we ln het adres van den heer Hoeng Tsi Lang een belangrijk spoor. Nu jij weer". „Bliksems kerel, je spreekt als een man", zei de overste geestdriftig. „Zonder veine geen overwinning. Te verliezen hebben we niets, te winnen alles. Het doet me tenmin ste genoegen dat we in beweging komen. Met je permissie, maar ik heb vanmorgen m'n oude dienstrevolver in den zak van mijn overjas gestoken; ik vermoedde al dat ze eens noodig kon zijn. Wanneer gaat de eerste trein naar Amsterdam? Me dunkt we moes ten maar linea-recta dien sinjeur Hoen Tsi Lang opzoeken en 'm vragen waar hij Ver aart gelaten heeft. Als hij dan bij het derdq bevel z'n mond niet opendoet, geven we vuur. M'n kop er af zoo'n krachtig offensief zal een geweldige uitwerking hebben". Dr. Van Buren glimlachte. „Niet al te hard handig, m'n waaide. Op zoo'n manier zou je alles kunnen bederven. Dat is een tactiek die ons niets verder zou brengen. Neen. we moe ten het heel kalm aanleggen, zoo dat nie mand iets vermoedt. We zullen den heer Lang te spreken vragen om zijn verzameling tc bezichtigen. A'.s we eenmaal bij hem wor den toegelaten, zijn we tenminste iets verder dan nu." „Maar denk je dat hij ons zal toelaten?" vroeg Mensing. „Vermoedelijk wel, ik heb den heer Kley kamp een introductie gevraagd, hij kende mij nog van vroeger, ik heb eens enkele ver zen van Milaraspa uit het Thibetaansch voor hem vertaald, die op een van zijn oude weefsels voorkwamen. We kunnen deze intro ductie gebruiken, en al ben ik geen Sinoloog, mijn studies in Oostersche talen geven aan leiding genoeg om mijn plotselinge belang stelling in Lang's verzameling te rechtvaar digen. En wat jou betreft: jij kunt als oud- i.idiseh-inan ook interes e hebben voor Chi- :r-"v,-!».? kunst, niet waar?" „Ik west er hoegenaamd niets van", mop perde de overste. ,.lk weet ternauwernood het onderscheid tusschen een Boeddha, een Boed- dhisatwa of een Kwan-Yin", „Dat hoeft ook niet", lachte van Buren. „Dat laat je maar aan mij over. Ik zal wel praten, maar een van ons moet z'n oogen ge bruiken. Dat ben jij. Misschien ik ben er wel niet geheel zeker van maar misschien vinden we, zien we, of hooren we iets. dat ons een stap verder brengt. Dat zal afhan gen van onze handigheid, van onze voor zichtigheid Want ik heb het vermoeden dat die meneer Hoeng Tsi Lang een man is niet alleen van veel geld, maar ook van veel in vloed en macht. Ik merkte dat aan de ma nier waarop de gezant over hem sprak. Hij sprak over hem als over een invloedrijk maar sympathiek man". „Och kom", zei de overste ongeloovig. „Ja, beste kerel, ik ben bang dat jij in Oos terlingen andere wezens ziet dan ik", her nam de geleerde. ..Maar de heer Wang Koeang Ky is een dier aristocratische Oos terlingen die in hun pink meer zielebescha- ving hebben dan jij en ik in ons heele body. Een der eerste vereischten van den beschaaf den Oosterling Ls. dat hij onder alle omstan digheden zijn uiterlijke kalmte weet te bewa ren. Van daar dat jij misschien niet zoo nauwkeurig hebt opgelet als ik. maar toen Zijne Excellentie over Hoeng Tsi Lang sprak, kwam er in zijn beleefdheid iets dat al te be leefd was. Een nauw merkbaar sarcasme, dat mij even licht ontgaan zou zijn als het jou ontging.als ik niet teveel met Oosterlin gen had omgegaan op een andere manier dan jij. Bovendien is er nog 'n punt dat me trof. Herinner je je dat de gezant zei: „Ik ken dien heer niet persoonlijk, hij is een Chi nees uit Indië en die voelen zich in den re gel meer Hollander dan Chinees. Nu. dat ls absoluut onwaar. De Indische Chineezen zijn juist zéér nationalistisch en blijven rasechte vaderlanders. Zelfs de Indisch-Chineeschc jongelui die in Leiden sludeeren. hebben hun eigen Chir.eesche vereeniging. Wanneer de gezant dus den heer Lang niet kent, moet dat zijn reden hebben. Die beleefdheid was een masker", De overste haalde zijn schouders op. „Nu m'n waarde: we zullen zien"her vatte van Buren. „Als een onzer weinige Si nologen hier was. de heer Henri Borel bij voorbeeld, zou hij van de beleefde minach ting der Chineezen krasse staaltjes kunnen vertellen. Bovendien: Zljr.e Excellentie is èn Chinees èn diplomaat. Dus dubbel gesloten en dubbel beleefd". „In ieder geval houd ik m'n dienstrevolver bij me", zei de overste droogjes. „Van dien fantastischen zielenadel heb ik zoo geen ver stand: ik houd meer van de oude beproefde methodes". Dr. Van Buren keek op zijn horloge. „Het is zoowat tijd", zei hij. „De taxi kan ieder oogenbiik hier zijn Je moet weten dat »k een auto besteld heb om naar het station te rijder. Als je er nog niet geweest was. zou ik je opgebeld hebben en even langs gereden zijn. Nu gaan we alléén langs Kleykamp om de introductie te halen en dannaar Am sterdam". „Laten we onze jassen maar vast aandoen, ik brand van ongeduld om op te rukken", zei de overste, die zijn sigaret doofde en de gang In wandelde om zijn hoed en jas te halen. Terwijl zij de kamer verlieten, klonk beneden in het huis de bel. „De taxi", zeiden ze tegelijkertijd. Het was de taxi. Snel daalden ze de trappen af. De overste voorop. „Kunstzaal Kleykamp", commandeerde hij en sprong in den wagen. Dr van Buren sloeg he: portier met een klap dicht. De wagen ronkte weg Het bleef even stil. Zoowel Mensing als Van Buren hadden hun eigen gedachten. De auto gleed den Eezu.denhoutschen weg af. sloeg rechts af langs de Hertenkamp en daarna de brug over het Korte Voorhout op. De grij ze heerenhuizen en statige gevels uit den Stadhouder lij ken tijd vlogen voorbij. (.Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10