FEMINA ABR. MEIJER ONTZIEN. Haar! em s Dagbl a d Donderdag 12 Nov. 1931 WINTERTAILLEUR. Of het met de groote verscheidenheid van wollen winterstoffen verband houdt, valt moeilijk uit te maken, een feit is, dat er dezen winter veel mantelcostuums gedragen zullen worden. Natuurlijk speelt de bont- garneering hierbij, evenals op de mantels, een belangrijke rol. En als u het bijgaande plaatje goed bekijkt, zal u zien, dat ook deze winfcer- tallleurs in lijn, zoowel als in garneering, duidelijk herinneringen opwekken aan de mode van eenige tientallen jaren terug. Wij leven nu eenmaal in een tijd waarin men allerlei bijna lang vergeten mode-ideeën op haalt, ze moderniseert en aldus een nieuwe mode schept. De rok (patroon nr. 3167) op het plaatje is recht met van voren twee stolpplooien. De blouse (patroon nr. 3168) is een lichte b'.auwe crêpe de chine met inge zette plissés opzij. De strik op de blouse is van kastanje-bruin, evenals trouwens de rok en het manteltje. Het manteltje (patroon nr. 3166) is licht getailleerd en is verder gegar neerd met een smallen rand bont. Een aller aardigst tailleurtje, eenvoudig, doch nauw sluitend en warm. Wat de kleurenmode, speciaal voor de ja ponnen op het oogenbiik aangaat, deze is heel interessant. De mode is op hst oogenbiik niet, dal, de japon één enkele diepe rijke kleur heeft, doch is speciaal gericht op mooie com binaties van sprekende kleuren. Daarbij moet men natuurlijk oppassen voor schreeuwende effecten. We geven dus hierachter een paar bescheiden combinaties, welke erkend goed zijn en een Iraaien indruk maken: Zoo kan men nemen groen met bruin of zwart; rood met zwart; rood met een klein beetje wit; helder groen met oranje of marine-biauw; donkerbruin met kanariegeel Er zijn natuur- lijk ook een beetje meer gewaagde kleur combinaties. klaarblijkelijk onder den Invloed van de Koloniale Tentoonstelling te Parijs. Deze kleuren zijn slechts toe te passen bij een japon van zeer eenvoudig en conserva tief model. Dus niet op een zeer modieuze en ingewikkelde japon. Wanneer men dit goed in het oog houdt, kan men de volgende combinaties gebrui ken; roestrood met geel of wit; hel keizer- blauw met wijnrood en grijs; koloniaalblauw met groen; grijsblauw met rood en zwart. En weet u wat de zes voornaamste hoofd modekleuren zijn? Deze moeten dan dienen ais achtergrond voor de levendiger kleuren van de garneering. Het zijn: zacht-groen; roestrood; bruin; zwart; fleschgroen en don kerrood. MADELEINE. Van bovenstaande blouse is patroon ver krijgbaar a 65 ct. Van de rok eveneens a 65 cl. Van het manteltje a 75 ct. Postwissel zenden aan: de Beurs. Amstel- laari 66. Amsterdam Z. Op het strookje nauw keurig vermelden: naam en adres van af zender. nummer van het gewenschte patroon en maat. Levering binnen l week. (De maten van 40 tot 52 kunnen geleverd worden). HOUTZEEP. In vele recepten voor het wasschcn van wollen v^ed. wordt het gebruik van houtzeep nanbe\speciaal voor donkere stoffen, omdat "sat in het goed het mooiste blijft. Daarbij kfc.et nog. dat het goedkooper is dan gewone z Voor oen normaal kleedlng- stuk. zooalT bijvoorbeeld een japon of een mantel. n*emt men meestal 1 ons houtzeep. die men dan met water op een hoekje van liet fornuis of van de.. kachel zet om af te trekken. Do houtzeep moet op d'.e manier een uur of 8 liefst staan uit te trekken. Het kan natuurlijk ook vlugger, door het aan de kook t.c brengen. Na het aftrekken gooit men alles door ren zeef. waarna men de in de zeef ach tergebleven houtschilfertjes weer kan drogen en "tot een volgende keer bewaren. Een zui nige huisvrouw kan op die manier er twee of drie keer mee doen. Het is van belang to be denken. dat men het houtzeepwater, als men liet gaat gebruiken, vóór het wasschcn eerst tot een heel goed schuimend sop moet klut sen. waarna men er koud water bijdoet. Ver volgens gaat men dan aan het wasschen. RECEPT. CHOCOLADEVLA maakt men van een 1'2 Liter melk. 20 gr. poederchocolade. 1 1 2 le pe! maizena. 6(j gr. suiker en een vanille stokje. Op een hoekje van de kachel Iaat men de vanille In de melk trek! Een beetje melk houdt men echter om de cacao en de maizena aan te mengen. De melk en de va nille brengt men aan de kook. Ondertusschcn roert men de maïzena door de cacao en de suiker, en mengt dit samen met. de rest. van dm me"' tot een e.'adde n\i* E~-*e v- giet men roerende bij de kokende me'": neem dan de vanille eruit. Onder af en toe roeren, laat men de vla bekoelen en giet ze daarna in een schaal. Men kan deze vla gar- ueeren met schuimpjes of stijf geslagen eiwit. DE HANDSCHOEN. Vroeger speelde de handschoen in het leren der vrouw een groote rol. Men kon desnoods geen hoed op hebben, maar ergens zonder handschoenen kernen of ze uittrek ken In de schouwburg of op een feest, gold al voor heel slecht gemanierd. Daarna hebben wij na den oorlog een tijd gehad, dat men niet zoo nauw keek. ja zelfs Is er een zomer geweest, waarin het sportief stond met bloote handen te loepen maar zachtjes aan zijn we toch weer tob deze handbedetoklng overgegaan. In den win ter hebben de handschoenen in dit klimaat zeker alle reden van bestaan, willen wij onze handen vrijwaren voor springen, winter en andere ongemakken. Maar ook bij de gekieede japonnen zien we de lange, heele lange handschoenen weer meer en meer te voorsc'nijnkomen, meestal in den tint van de japon. Onze afbeelding laat u een avondjapon zien van zwarte en witte zijde, waarbij heele lange zwarte glacé handschoenen met witte oplegsels worden gedragen, wat zeer chique is". De handschoenen worden in den loop van den avond aangehouden, zoodat ze als het ware één geheel met den japon vormen, arm aan en valt op den hand. met een punt. Om het middel een smalle, zijden ceintuur met een tuiltje bloemen, dit breeikt de lange lijn eenigsezins. Het kleine bolerotje heeft als eigenaardigheid op de schouders een klokkende strook van de bedrukte zijde en hangt van voren los, zonder eenige slui ting ot" knoop-garneering. De effen zijde is onder aan den rok ge zet in een golvenden lijn met een rol- naadje. Hierbij hooren zijden schoentjes in de kleur der japon gedragen te worden. ONZE BABY. Voor onze allerkleinste moeten wij nu ook gaan zorgen vooral als zoon kindje buiten stil in den wagen ligt. Ons prentje loont u een mutsje en man teltje van licht blauw vyella. De kraag, man chetjes en overslag van het kapje zijn ge schulpt cn gefestonneerd met een tint don kerder blauw met een smal blauw lintje wordt zoowel het manteltje als het mutsje vastgemaakt. INGF.ZONDEX MEDEDEELING EN a GO Cts. per regel WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Onze collectie pullovers cn vesten is bijna weer geheel vernieuwd. Indien V iets aparts zoekt, zult U bij ons zeker slagen, vooral ook, daar de prijs voor U geen bezwaar kan zijn. Wij hebben eeti buitengewoon aardige reclame- pullover in dc modeiinten van dit seizoen nJ. groen, en bruin met tango. Ock die gezellige Schoische Pull overs en mutsen met daarbij passende rokjes zullen zeker in uv) smaak vallen. En dan die flatteerende Itallaansche mutsen. U moet beslist eens komen kijken? Fsn gelukkig fadife v ei l j*i.i op liet gezicht van Uw baby» wanneer «ij de gesmette en stukke plekken van 'i;n huidje inwrijft met Purol cn verder drooghoudt met Puroipoedcr. Netteke heeft moeder al zoo dikwijls ge vraagd om een roode jurk voor pop Lize. Een roode jurk met een wit kanten kraagje. Maar moeder heeft nog steeds geen tijd gehad en er is ook geen rood lapje in de lappenmand, dat weet Netteke heel zeker. Dus heeft pop Lize tot nu toe niet veel kans de jurk te krijgen. Maar dan komt de naaister een roode peignoir voor moeder maken. En Netteke zit vol spanning bij het knippen. Zou er iets over blijven? Ja, hoor, zelfs een heele lap! Een jurk voor pop Lize! Een stukje witte kant is er nog wel. Netteke toont haar schat ten triomfantelijk aan moeder. En moeder belooft. Als Netteke 's middags naar school is„ gaat moeder aan het werk. Ze zet de schaar in het roode goed. Maar dan bedenkt ze zien. Ze vindt dat dikke, zware goed eigenlijk heelemaal niet geschikt voor een poppenjurk. Weet je wat. ze heeft nog een mooi lapje rose Crêpe de Chine. Dat is meer iets voor pop Lize. Moeder werkt met plezier aan het rose jurkje. Ze garneert het met rose lintjes. Het wordt werkelijk schattig. Wat zal Netteke blij zijn! Om vier uur zit pop Lize kant en klaar op haar moeder te wachten. Maar nu de teleurstelling.' Netteke is he lemaal niet blij. „Wat heeft u nu gedaan!" zegt ze half huilend. „Vindt je de jurk niet mooi?" Moeder is ook teleurgesteld. Ze had zich zooveel voorge steld van Netteke's blijdschap. „U had me een roode beloofdNu heeft Lize nog geen roode jurk". Netteke's oogen loopen vol tranen. „Maar deze is toch veel mooier, dit is een feestjurk. De roode was vast lang zoo mooi niet geworden." Maar Netteke huilt en eischt haar roode jurk. Naar de rose, die werkelijk beeldig is. kijkt ze niet om. En omdat moeder het dan toch beloofd heeft zooals Netteke uit den treure herhaald. krijgt pop Lize tenslotte haar roode jurk. De jurk is wat te wijd. het goed Is niet soepel genoeg voor zoo'n minia tuur japonnetje en pop Lize ziet er allerminst „gekleed" uit. Het witte kraagje kan niet veel verhelpen. Maar Netteke is gelukkig. Zij heeft de roode jurk. Over smaak valt niet te twisten. En als kinderen eenmaal hun 2innen op iets gezet hebben, dan ziin ze door niets van hun voor liefde af te brengen. Een kind. dat een zilver ringetje met een groen steentje wil hebben, kun je alleen maar daar gelukkig mee ma ken. De prachtigste armbanden en kettingen zullen haar het ideale ringetje niet doen ver geten. Wij vinden den smaak van kinderen dik wijls zonderling. Hij komt weinig overeen met den onzen. En we willen het kind wat beters geven dan het verlangt. Maar dan komen we bedrogen uit! Het kind is ons niet dankbaar. Het heeft een bepaalden wensch en dien wil het vervuld zien. Ik heb eens een klein meisje meegemaakt, dat een bijzondere voorkeur had voor den naam „Pleuntje". Iedereen in haar omgeving vond dien naam vreeselijk. Maar ze liet zich niet bekeeren en toen ze een poesje kreeg moest dat natuurlijk Pleuntje heeten. De huis genooten verzetten zich. Ze bedachten allerlei exotische namen, de een al mooier dan de ander. Maar het meisje wou er niet van hoo ren. Haar ideaal naam bleef Pleuntje. En Pleuntje werd de poes gedoopt. We hebben later ook wel eens van die be paalde wenschen. We hebben soms jaren en jaren e enidee voor een jurk in ons hoofd dwars tegen alle mode-eischen in. „Dat zou ik nu nog graag eens willen heb ben". zeggen we. Maar we zijn „wijs" gewor den, we maken of koooen zoo'n jurk niet kiezen een modieus toilet. Het kind is nog niet zoo wits. Het vindt iets mooi en stoort zich niet aan de opinie van anderen. En zijn wensch naar dat ééne is dikwijls zoo vurig, dat het 't andere er voor voorbijziet. Ja. dat andere is misschien ook wel mooi. maar daar heeft het niet naar ver langd. Als een kind een grooten wensch heeft, die u wat zonderling voorkomt, probeer hem dan niets iets „mooiers" te geven. Dat geeft te leurstelling aan beide kanten. BEP OTTEN. EEN „TE-VEEL" AAN SPORT? Sport en gymnastiek worden over het algemeen beschouwd als een goed middel om een gezond, sterk lichaam te krijgen. Hoewel ik deze eigenschappen gaarne toeken aan het normale beoefenen van sport en gymnastiek, oordeel ik het toch noodig, dat hier zeer persoonlijk wordt gehandeld en leder geval op zich-zclf bekeken wordt. Op de eerste plaats toch moet men weten of de constitutie van liet Jcind de beoefening van sport toelaat. Een te zwak kind mag men bijvoorbeeld geen te zware eischen gaan stellen. Zulk een kind dient eerst door doelmatige voeding en rust opgekweekt te worden, alvorens het door minder doeltreffende maatregelen, die echter goed bedoeld zijn, te vermoeien en geheel uit te putten. Het beoefenen van sport in té groote mate zou ik voor Jonge kinderen zeker afraden. Zeer gematigd en op bescheiden schaal worde met gymnastieklessen aangevangen om lang zaam aan het lichaam te stalen en te har den. Ook te groote wandelingen is voor het jeugdige kind eer een uitputting dan een bevorderen der gezondheid. Hierbij denk ik vooral aan die kinderen met voorover-han- "end hcofd. afhangende schouders, platte borst cn soms nog x- of o-bcenen. Deze minder goedbedeelden mag men vooral niet plagen met sport en gymnastiek, welke boven hun lichaamskrachten gaan. Over het ontzien van anderen, maar speciaal van ouderen. Over het ontzien van anderen, maar spe ciaal van ouderen. Een van de meest rekbare begrippen is: el kaar ontzien. Iemand kan een ander stevig de waarheid zeggen, en toch nog het gevoel hebben, hem of haar te hebben ontzien, om dat er nog menig hartig woordje over dat zelfde onderwerp aan toe te voegen was; ter wijl een ander met zachte en voorzichtige be woordingen al het gevoel heeft, alsof hij een geweldig onweer over het hoofd van den ander heeft doen losbarsten. Hieruit vloeit natuurlijk voort, dat de ap preciatie van dergelijke wrijvingen ook zeer uiteenloopend is; wat de eene, voelt als een alleronaangenaamste uiteenzetting, is voor een ander een niet al te groot verwijt dat hem tamelijk koud kan laten. Of iemand die spoedig beieedigd is, zal bij een minder prettige waarheid, op beschei den toon ingekleed, dadelijk een air van be- leedigde majesteit aannemer., terwijl een ander veel onaangenamer opmerkingen over zich zal laten komen, alsof er niets gebeurd is. De menschen, die dadelijk de beleedigde uithangen, zullen allicht meer ontzien wor den dan anderen: men wil om een kleinigheid geen ruzie met hen hebben en dan stapt men er maar liever overheen, dan deze on aangenaamheden te riskeeren. Het gevolg is maar al te vaak, dat de menschen die zoo spoedig op hun teentjes getrapt zijn, nog maar hoogst zelden de waarheid over hun daden en handelingen vernemen, zoodat zij gaan meenen, dat zij eigenlijk geen ondeug den hebben, of anders zeer onbelangrijke, dat hun denkbeelden de eenige juiste zijn, dat hun manier van doen en hun leven net eenige gcede genoemd kan worden, en dat iedereen gelukkig zou zijn, als zij zich maar aan hun voorbeeld spiegelden. Als deze zeer zelfgenoegzamen niet op een bepaald oogenbiik tot een diep zelfinzicht komen, is er voor hen weinig hoop meer om te veranderen tot een dood-gewoon mensch met fouten en gebreken, die dan misschien wel meer gepresteerd heeft dan zijn mede mensehen, maar die zijn eigen kunnen in den loop der jaren toch wel zeer is gaan overschatten. Daarbij worden zij maar al te vaak gevleid door menschen, die van hun invloed in de maatschapoij gebruik willen maken om zelf vooruit te komen en daardoor wordt het steeds moeilijker om ze een minder aange name waarheid mee te deelen. Er is echter nog een andere categorie, die vaak met opzet en met overleg ontzien wordt, en dat zijn de oude menschen. Hieraan ligt niets onaangenaams ten grondslag: een oude man of vrouw, die in het leven getoond heeft, tegen een stootje te kunnen, die de moeilijkheden en onple zierige waarheid van het leven met eere ge dragen en verdragen heeft, kan toch met opzet ontzien worden, omdat volgens de meening van anderen, zijn veerkracht niet groot genoeg meer is, om de harde slagen, de onaangename waarheden op te vangen. Bovendien is hij vaak te oud, om nog van gedachten te kunnen veranderen. Een oude vader, die zijn leven lang hard heeft gewerkt, en nu op zijn welverdiende lauweren rust, wordt bijvoorbeeld in dezen malaise-tijd buiten de materieele zorgen van zijn kinderen gehouden, omdat het zijn dagen zou vergallen en omdat hij zal voelen dat hij er toch niets meer aan helpen kan. Daar is op zichzelf niets oneervols in, die vader zal ook niet het gevoel behoeven té hebben, dat hij nu heelemaal heeft afge daan, omdat zijn eigen kinderen hem niet meer noodi? hebben: voor die kinderen ver tegenwoordigt hij het ouderlijk huis, cn dat is een steun voor hen, dat geeft een gevoel van rust. van veiligheid, die niemand zal willen missen. Dat vormt een band met een vaak gelukkige jeugd, die een houvast geeft, waaraan menigeen zich in moeilijkheden vastklampt. Het zijn echter niet vader of moeder alleen die ontzien worden door hun eigen kinde ren, het zijn dikwijls vrienden of ook wel vreemden, die door anderen ontzien wor den, terwil'e van hun leeftijd. Zoo kan het gebeuren dat een oude vrouw zich voorstelt vol enthousiasme aan een jon gere; het is een vrij onmogelijk plan, maar omdat de oudste wac Duiten het leven van dezen dag is komen te staan, voelt zij dit niet. En toch zal de jongste misschien niet den moed hebben, om haar dit te zeggen, zij zal zich onderwerpen, maar lang niet van harte en het heele pan zal waarschijnlijk op een fiasco uitloopen. En dat alleen om dat de jongste der twee niet den durf heeft gehad om de oudste de waarheid te zeggen. Dat is niet goed te pratenoude menschen moeten niet zoo worden alleen door hun hoogen ouderdom, dat jongeren zich in al lerlei bochten moeten wringen om hen van gedachten te doen veranderen, dan is de ouderdom een last. Niemand, die met tact en fijn gevoel op een bescheiden manier zijn meening zegt, ook tegenover een eerbiedwaardigen ouder dom, schiet tekort in respect, wel echter een ander, die nergens rekening mee houdt, en die hetzelfde "in onaangenamen vorm in kleedt. Ontzie uw medemenschen, waar het noo dig is: waar het onnoodig is. val ze eerlijk en open aan, zonder hardheid. Ontzie oude menschen voor zoover ze daar aanleiding toe geven en bedenk, dat er onder hen toch ook nog vele zijn, die niets liever willen, dan meeleven met hun naaste, hun zorgen hel pen dragen en hun blijdschap deelen. Maar verontrust ze niet noodeloos en op harde wijze. E. E. J.—P. WIST U DIT WEL? Gekleurde lintsoorten, die als garneering op hoed of japon hebben gezeten, kan men prachtig schoon wasschen in een mengsel van 2 deelen water en 1 deel licht bier. Als het lint erg vuil is, borstelt mén het met dit meng sel schoon om het vervolgens in een schoon mengsel nogmaals te wasschen. Niet naspoe len in schoon water, anders gaat de stijvende kracht van het bier verloren. Vooral het lint niet uitknijpen, doch gladstrijken in een doek rollen en aan den verkeerden kant droog strijken. Voordat men een kinderuitzet gaat gebrui ken, moet dit eerst terdege uitgewasschen, worden, ook al is het goed splinternieuw zoo uit den winkel. Het katoenen goed, hemdjes, nachtjaponnetjes, navelbandjes, truitjes, enz. wascht men in een goed vet sop van sunlight- zeep. Luiers moeten apart nog weer uitge kookt worden, omdat die meestal heel sterk goed nogmaals in een schoon sop gewasschen opgemaakt zijn. Na dit wasschen moet het worden. Een paar maal in lauw water uit spoelen en dan te drogen hangen. Handwerkjes en knutselwerkjes voor onze kinderen. Nu de St. Nicolaastijd weer aankomt, wil len onze kinderen zoo graag zelf eens wat maken. Laten wij hen daarin zooveel moge lijk tegemoet komen door hun ideeën aan de hand te doen. Om u te helpen stel ik voor u eenige ma len achtereen eenvoudige handwerkjes voor onze dochters en knutselwerkjes voor onze jongens te geven. Wellicht brengt het u op een aardig idee of kan uw kind het gegeven voorbeeld benutten. Hieronder vindt u aangegeven hoe men van oude lappen een alleraardigst kussen kan maken. Het kan zijn van zijde, fluweel of wol, maar minstens in twee" verschillende kleuren. U neemt b.v. het meest zwart, zooals het plaatje aangeeft en de rest zoo bont moge lijk. Fig. 1 toont hoe de driehoekige lapjes aan elkaar genaaid moeten worden. Fig. 2 laat het stuk zien als het klaar is, terwijl Fig. 3 aangeeft hoe men een kwast kan maken van wol om een stuk karton of een boek gewon den. De ronde korte zijden zijn van dezelfde EEN TANDENBORSTEL-HANGER. Voor onze jongens hebben we een aardig knutselwerkje, nl. het maken van een tan denborstel-hanger. Hiervoor is noodig de deksel van een siga renkist als achterstuk. Hieraan wordt een ander iets dikker plankje bevestigd, door het vast te schroeven met twee schroeven aan de achterzijde. In dit stuk wordt een lang werpige opening gemaakt, waar een tanden borstel in kan blijven hangen. Bovenaan in hot achterstuk wordt aan gaatje geboord om het geheel aan een spijker te kunnen han gen. Dc hanger is nu gereed en behoeft nog slechts geschilderd of gelakt te worden in de gewenschte kleur en uw zoon heeft zijn cadeau gereed. kleur als dë "donkere driehoekjes. Een bïri-»' nenkussen wordt gemaakt van een stuk voe ring en met kapok gevuld. Vindt u dit idee niet aardig? Het is natuurlijk heelemaal niet noodig dat u speciaal een kussen van de lapjes maakt. Uw dochtertje kan er b.v. ook een poppendekentje voor haar vriendinnetje van maken doch dan moet de lap wel met een aardige" kleur satinet worden gevoerd. In- plaats van kwasten kan het kleedje dan met een zijden koord worden afgewerkt. VAN EEN LUCIFERSDOOSJE. Van een gewone, zoowel als van een groote lucifersdoos, die, als ze leeg zijn, altijd wor den weggegooid, kunnen aardige doosjes wor den gemaakt. De doos wordt overtrokken met een lapje zijde. Dit kan men er het beste omheen lij men. Het laadje, dat men natuurlijk moet kunnen uittrekken, krijgt een kwastje, dat er aan den binnenkant met een knoopje aan is bevestigd. De smalle kanten van het laadje schildert men in de kleur van de zijde. Men kan er de letters op borduren van den naam dergene, voor wie de doosjes bestemd zijn. Als een huisvrouw er eën werktafeltje op na houdt, is het heel aardig in plaats van een kwast op den buitenkant, het voorwerp dat 't doosje bevat er op te naaien, bv. lin nenknoopjes, boenen knoopjes, haakjes druk kers, enz. In plaats van lucifersdoosjes kan men ook heel goed poederdoosjes gebruiken.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14