UIT DE OMSTREKEN n n HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 IJMUIDEN SCHEEP VAARTNJEUWS. I Hot Engclsche stoomschip „Afon Dulais" is Donderdagmorgen ln ballast van Londen aangekomen om aan het Hoogovenbedrijf le IJmuiden een volle lading ruwijzer voor En geland te laden. Het Engclsche stoomschip „Hebburn" is Donderdagmorgen met een volle lading steen kolen van Ncw-Castle aangekomen bestemd voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Het Noorsche stoomschip „Gugncr" met een volle lading gezaagd hout van Orns- kjöldsvlk met bestemming Antwerpen, is Donderdagmiddag de haven van IJmuiden binncngcloopcn en ligplaats genomen onder het fort in de buitenhaven te IJmuiden. Na de bunkorkolen aan boord te hebben geno men heeft het schip Donderdagavond haar reis voortgezet. Het Nederl. passagiersschip „Zeelandia" van de Kon. Hollandsche Lloyd is Woensdag avond met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naai' Buenos Ayres vertrokken en passeerde de sluizen te IJmuiden. Het Noorsche stoomschip „Iron Baron" is Woensdagavond na lossing harer lading pa pierhout aan de Papierfabriek te Velsen, en na in de hoogovenhaven te hebben gebun kerd, in ballast naar Leningrad, teneinde we derom een lading papierhout in te nemen. Het Engelsche stoomschip „The Viceroy" wordt heden in ballast van Terncuzen te IJmuiden verwacht om aan het Hoogovenbe drijf, te IJmuiden, een volle lading ruwijzer voor Engeland in te nemen. Het Duitsche stoomschip „Konsul Schultc" ligt momenteel te Oxelösund in lading en ver trekt waarschijnlijk heden met een volle la ding ijzererts bestemd voor het Hoogoven bedrijf te IJmuiden. S C HEEPV A AR TBERIC ÏITE N. Binnengekomen schepen. 12 November: Ned., Hontestroom, Londeiv Zweedsch, Gondul, Londen. Ned., Amazone, Hamburg. Engelsch, Afon Dulais, Langely. Duitsch, Astarte, Bremen. Ned., Soesterberg, Stromfors. Lctsch. Velta, Riga. Noorsch, Gununer, Ornskjoldsvik. Engelsch, Lctshworth. Sunderland. Ned., Vechtstroom Hull. Finsch, Vigia, Archangel. Engelsch, Stanislas, Leith. Engelsch, Mavis, Londen. Duitsch. Hunz. W. Kunstmann, Llulea. Engelsch, Brittannica, Havre. Engelsch, Gateshead. New-Castle. Ned.. Rand fontein, Hamburg. Ned., Mars. Harllngen. Ned Hermes. Hamburg. Duitsch, Helga M. L. Russ, Tornea. 13 November: Duitsch. Nordmark. Batavia. Letsch. Spidola, Archangel. Engelsch, Alt, Goole Duitsch, Luna, Rotterdam. Noorsch, Ottowa, Archangel. Duitsch, Glatte See, Portsmouth Vertrokken schepen: 12 November: Ned. motor. Valk, Mistley. Noorsch, Iron Baron, Leningrad. Duitsche motor. Elbe. Hamburg. Spaansch, Arena Mendi, Gransworth. Ned„ Tablan. Antwerpen. Zweedsch. Gratunus. New-Castlc. Duitsch, Martha Halm, Rostock. Engelsch. Agility, Goole. Noorsch. Oungner, Antwerpen. Ned Hebe, Rotterdam. Ned., Doros. Rotterdam. 13 November: Ned. Texclstroom, Bristol. Ned., Jaarstroom, Liverpool. BESOMMINGEN Zeehond 50 manden f 2148. Flandrla 50 manden f 1972. Kotter B X 203 f 358. Versche haring: LT 201 f 1275; SR 187 f 1653; YH 89 f 1910. MARKTPRIJZEN Tarbot per 50 K.G. f 75 Tongen per K.G. f 185f 135 Kleine schol per 50 K.G. f 26f 12.50 Bot per 50 K.G. f 13 Schar per 50 K.G. f 9 Vleet per stuk f 2,83 Kleine middelschelvlsch per 50 K.G. f 28.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 19,50f 10 Gullen per 50 K.G. f 27—f 6.50 Wijting per 50 K.G. f 12.50—f 4.90 Versche haring per mand f 2.85—f 2.10 Versche haring per kist f 305f 2,20 BEVERWIJK DE HEER C. A. ZWAGER BEDANKT ALS RAADSLID. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd door den voorzitter mededecling gedaan, dat de heer c. A. Zwager als raadslid ontslag heeft ge nomen. RAADSVERCADERINC. Donderdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van Burgemeester Jhr. J. C W. Strick van Linschotcn. Afwzlg de heer C. A. Zwager. Allereerst werd overgegaan tot benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school no. 2. waarvoor de voordracht luidde* 1 W. Pieksma. tijdelijk onderwijzer te Anv- sterdam.2. L. M. Winkelman, onderwijzer te Herwijnen. 3. Mej. C. J H. Diepenhorst, tijde lijk onderwijzeres te Hillegom. Benoemd werd de heer Pieksma. Radio-distributie. Inzake het vraagstuk der radio-distributie stellen B en W. voor de concessie voor het aanleggen cn cxploiteeren van een radio centrale in de gemeente Beverwijk en in de afd. Wijk aan Duin der gemeente Wijk aan Zee en Duin over te dragen aan het Tech nisch Bureau R. van Lunzen, het Technisch Bureau D G. Minkema en de N.V. v.h. C. Nij- man, alhier, onder nader door den Raad te bepalen voorwaarden. De heer W e 1 a g e herinnert er aan, dat de prijzen voor electriciteitsmateriaal gedaald zijn. Daarom stelt spr. aanhoudinig voor en geeft in overweging aan den Directeur een nieuwe begrooting te vragen, die er zeker heel anders uit zal zien. De heer Visser acht het nog altijd de meest gewenschte oplossing, dat de radio distributie ln handen der gemeente blijft. Spr. steunt het voorstel Welagen, omdat het nu toch lang genoeg geduurd heeft. De heer Out is geen voorstander van ge meentelijke exploitatie, waarmede geen enkel gemeentebelang wordt gediend. De heer Verste e g vindt, dat er nu toch eindelijk maar eens een besluit moet worden genomen. De heer Maters acht gemeentelijke ex ploitatie in deze tijden, waarin de gemeente moeite zal hebben een leening te sluiten, niet aan te raden. Wethouder S t e y n vestigt er de aandacht op. dat de minister geen toestemming geeft alvorens bekend is, waar zich het centrale punt van uitzending zal bevinden. Het eerste voorstel van B. en V/., n.m.l. gemèente-exnloi tatie, was goed. De raad wilde er echter niet aan. waarbij volgens spr. andere motieven hebben gegolden, dan de kosten. Wil men nu voortgang maken, dan dient het voorstel van B. en W. te worden aangenomen. Ten slotte blijft de gemeente toch baas. Na langdurige discussies werd het voorstel van B. en W. met 7 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen stemmen de heeren Bilder- beek. Visser, Eijking,Welagen en Mevr. Kemo- Haan. De steunregeling Met betrekking tot het adres van het Plaat selijk Arbeidssecretariaat betreffende wijzi ging der steunregeling voor de werkloozen. merken B. en W. op. dat de regeling op ver zoek van den R.K. Volksbond, den Christelij- ken- en den Beverwij kschen Bestuurders- bond vastgesteld, nog geheel aan de wen- schen dier organisaties voldoet. Zij stellen den Raad voor overeenkomstig het advies van „Maatschappelijk Hulpbetoon", dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Visser vraagt of door B. en W. precies wordt uitgevoerd, wat de organisaties gevraagd hebben. Wethouder S t e y n antwoordt, dat de huis huur vergoed wordt wanneer deze meer dan f 4 per week bedraagt, tot een maximum van f 2.50. Ook wordt toeslag op brandstoffen ver strekt. De heer Visser: Dus B en W. hebben eieren voor hun geld gekozen? Wethouder Steyn: Ja eierkolen! (Vreugde). Do heer Vi s s e r stelt voor. om aan nl'e werkloozen te geven, wat op het oogenolik aan de uitgetrokkenen gegeven wordt cn te voldoen j aan het verzoek van het P A. S., om aan arbeiders, die 13 weken lid eener orga nisatie zijn, maar door de werkloosheid niet in staat zijn hun verplichte contributie te voldoen, een uitkeering te verstrekken als aan de uitgetrokkenen wordt gegeven. De heer Bilderbeek (SD.A.P.) wensehl hieraan in geen geval mede te werken. Oo zoo n manier vermoordt men de organisaties Het P. A. S. moet volgens spr. al heel weinig organisatiebegrip hebben om dit voor te stellen. Wethouder Steyn meent, dat met het hou den van conferenties met de organisaties de goede weg wordt bewandeld. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met algemecne stemmen aangenomen. Winkelsluiting. Vervolgens kwam aan de orde het voor ste! van B. en W. om over te gaan tot vast stelling van een verordening ter afwijking van de bepalingen der winkelsluitingswet. De heer Welagen bepleit het geven van een vrijen middag aan de winkelbedienden Daar heeft dit personeel recht op. omdat het 't gemis van den vrijen Zaterdagmiddag com penseert. De heer Out betoogt, dat het heel goed mogelijk is, om door overleg tot overeenstem ming te komen. Zonder de winkeliersorgani saties er in te kennen tracht de bediencien- bond het thans van den raad gedaan te krij gen. De heer Bilderbeek daarentegen is van meening. dat het in het belang van bei de partijen is, wanneer de gemeente een re geling treft. Wethouder Steyn wijst er op. dat het niet aangaat den winkeliers een beslissing van boven af op te leggen. Spr. stelt voor te wachten tot overeenstemming tusschen de organisaties is bereikt. Dan zullen de wen- schen zeker ingewilligd kunnen worden. Het voorstel van B. en W. wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Aan mevrouw HoldertHeijl wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als leerares van de gemeentelijke Nijverheids school voor meisjes. Het zelfde geschiedt ten opzichte van een verzoek van mej. H Groot, als onderwijzeres aan de O. L. school no. 1. Van „Volksonderwijs" is een adres ingeko men inzake de instelling van een school tandartsendienst. Dit adres wordt in handen gesteld van B. en w. om praeadvies. Het adres van de besturen der Holland sche Maatschappij van Landbouw, den L.T.B. en den Chrlstelijken Boeren- en Tuinders- bond betreffende werkverschaffing gaat eveneens naar B. cn W. om advies. BLOEMENDAAL GEORGANISEERD OVERLEG. GEWIJZIGDE ONTWERP-VERORDENING. B en W. bieden den Raad opnieuw ter vast stelling aan de gewijzigde ontwerpen van de verordeningen tot regeling van het georgani seerd overleg voor ambtenaren en beambten, werklieden en politiepersoneel. Van de heeren Noorman cn Schulz hebben B. en W. o.m. overgenomen het voorstel om in de commissie drie vertegenwoordigers en drie plaatsvervangers uit den Raad te be noemen. Het voorstel van genoemde leden om één commissie van overleg in te stellen voor de ambtenaren en de werklieden wordt door B. cn W. niet aanvaard. B. en W. deelen ook niet de meening. dat de voorzitter der commission van overleg een stem zal moeten uitbrengen. Met het voorstel dat de hoofden van takken van dienst de vergaderingen van de commis sion slechts zullen bijwonen „Indien hun aanwezigheid van een bepaalde aangelegen heid door de commissie wenschelijk wordt ge acht", kunnen B. en V/. zich niet vereenigen. Aanneming van het voorstel om artikel 3 zoodanig te wijzigen, dat in de vergaderingen behalve die zaken, welke door den Voorzitter op de dagorde zijn geplaatst, ook behandeld moeten worden de aangelegenheden, waar omtrent door de organisaties bedoeld in arti kel 2 een voorstel is ingediend en een voorstel van dezelfde strekking door den heer Prinsen- berg, tijdens het overleg met ons gedaon. rou aan B. en W. niet juist voorkomen. Zij zien in de commission van georganiseerd overleg lichamen, dwei alleen adviseeren over die za ken, waaromtrent de overheid het standpunt der commissiën wenscht te kennen. De voor stellen der organisaties zullen derhalve moe ten worden ingediend bij het bevoegd gezag en door dit gezag naar de commissiën kunnen worden verwezen. EEN PARKWACHTER VOOR HET WILHELMINADUIN. De burgemeester deelt den Raad mede. dat het in zijn bedoeling ligt, den agent J. B Zwiersen. die den pensioengerechtigden leef tijd reeds bereikt heeft, met ingang van 1 Januari a s. eervol ontslag te verleenen, om dat hij niet meer die eigenschappen bezit om zijn functie, die zware lichamelijke eischen stelt, ten volle te kunnen vervullen. Bij wijze van proef zou de burgemeester Zwiersen willen zien aangesteld als park wachter ter bewaking van het Wilhelmlna duin en omgeving, tijdens de Paasch- en Pinksterdagen en de maanden Juni, Juli en Augustus. Hiervoor zal evenwel de Raad van 1 Januari a.s. af een crediet van f 250 meoten toestaan. De burgemeester vraagt hiervoor van der. Raad zekerheid. GEEN VERGUNNING. B. en W. stéllen den Raad voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van P. Frede riks te Volgelcnzang. om dispensatie van de verordening, houdende eischen waaraar. een locaiiteit moet voldoen voor vergunning of verlof. OUDERAVOND SCHOLEN 15 EN 16 Onder voorzitterschap van den heer Van der Hart werd Donderdagavond een ouder avond van de scholen 15 en 16 gehouden De heer J. Van Tongeren, inspecteur van politie alhier, hield een lezing met lichtbeelden over het verkeerswezen. Voor school 16 had een bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden mevr. Zalm en de heer Wallenberg, gekozen werden de heeren Van Leeuwen en Boogaard. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Cassee, Korte Zijl- weg 25, Overveen, een bontje; Homburg, Kerkplein 26. Bloemendaal. een jongenspet; Rikkers. Platanenlaan 5, Bloemendaal, een grijs gestreept poesje; wed. v. d, Bijl. Stoels Hofje 7, Bloemendaal, een klein zwart hond je; R.K. Pastorie te Bloemendaal. een ge lijste sleutel; Postkantoor Bloemendaal, een ledige damesportemonnaie; J Bakker. Ver lengde Koepellaan 6. Bloemendaal. een vul penhouder; Dr. Bakkerlaan 27. Bloemendaal, een ceintuur; K. v. d. Meij. Bantamstraat 41. Haarlem, een bruine dameshandschoen; Stel- leman, Frabriciusstraat 4. Haarlem, een kin- derportemonnaie met inhoud; Vinkenbaan 2, Santpoort, een jonge hond (geel); Zwemmer. Kennemerstraat 9 rood, Haarlem, een belas- tingmerk; Mooij, Bloemendaalscheweg 3(5, Bloemendaal. een heerenrijwiel; P. Boxem, L. v. Dalelaan 4. Haarlem, een hulssleutel; P Verduin. Zuidèrtuindorplaan 21. Haarlem, een vulpotlood; aan den politiepost te Aerden- hout. een beigè kindermuts en een riem; aan het bureau vgji .poUtio,.Qvei:veen, een kinder- portemonnaie: een huissleutel; een paar glacé handschoenen. TIJDELIJKE GELDLEENING. VAN TEN HOOGSTE ƒ300.000. B. en W. stellen den Raad voor. ter voorzie ning in het in den loop van het jaar 1932 te verwachten gebrek aan kasgeld, een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste 300.000, tegen een rente van niet meer dan 1 boven het promesse-disconto van de Ned. Bank. DE JAARWEDDEN VAN BURGEMEESTER, SECRETARIS EN ONTVANGER. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek van den Raad van Noord-Scharwoude om adhaesie te betuigen aan zijn toe Ged. Staten gericht verzoek om de jaarwedden van burgemeesters, secretaris sen en gemeenteontvangers te verlagen. HEEMSTEDE STEUN AAN WERKLOOZEN. Donderdagmiddag vergaderde Maatschap pelijk Hulpbetoon ter bespreking van de hulp aan werkloozen. Aan deze vergadering was voorafgegaan een uitvoerig onderzoek naar de maatrege len. genomen of te nemen in verschillende andere gemeenten. Een daaruit saamgesteld rapport werd den leden Dinsdag reeds toegezonden. Na ampele bespreking werd besloten den bijslag van f 1 per kind te doen ingaan van het eerste kind af terwijl een huurbijslag zal worden gegeven van 2/3 van het bedrag boven f 3 per week. BENNEBROEK DE NIEUWE SCHOOLGELD VERORDENING. LAGER VOOR GROOTE GEZINNEN. De door B. en W. thans aan den Raad voorgestelde schoolgeldheffing, wijkt belang- af van de bestaande regeling. De bestaande regeling gaat uit van het begrip zuiver inkomen, dat is het in komen. zooais dit door de rijksbelasting administratie is vastgesteld, zonder eenigen aftrek. In de nieuwe regeling wordt de aanslag geregeld naar het belastbaar inkomen, dat is het zuiver inkomen, verminderd met den kinderaftrek. De oude regeling had het bezwaar dat eigenlijk te weinig rekening werd gehouden met de groote gezinnen, al werd voor het tweede en volgend schoolgaand kind een reductie toegepast. Het komt bij deze regeling ook meer malen voor dat de vader, hoewel niet aan geslagen in de rijksinkomstenbelasting, toch schoolgeld moet betalen. De nieuwe verordening stelt de inkomens beneden f 800.— vrij. Bij een inkomen van f 800f 1000 wordt 40 ct. per kind en per maand betaald. Vervolgens: meer dan f 1000 t'm f 1200 f 0.50. f 1200 f 1500 f 0.60. f 1500 f 2000 f 0.80. f 2000 f 2500 f 1.—. f 2500 f 3000 f 1.5C.f f 3000 f 3500 f 2.—. f 3500 f 4000 f 2.50. f 4000 f 5000 f 3.—. f 5000 f 6000 f 3.50. f 6000 f 7000 f 4.—. f 7000 f 8000 f 4.50. i 8000 f 5.—. De reductie voor het tweede en volgende schoolgaande kind is vervallen. De nieuwe regeling beteekent een be langrijke vermindering van schoolgeld, vooral voor de groot-ere gezinnen. Met de verminderde opbrengst voor de ge meente Is bij de samenstelling der begrooting 1932 reeds rekening gehouden. Ds. J. G. LEKKERKERKER. Ds J G Lekkerkerker te Bennebroek is be roepen bij de Ned. Herv. kerk te Almkerk. (toez.) WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van de volgende waar schuwingen: Alvorens in relaties te treden m£t Emil No- wakewitz, geboren te Babentahl <D.) 11 Mei 1895. wonende aan de Ehrenstraat no. 25 te Kerkrade. handelende onder den naam van N.V. E. Nowakewitz en Co. Handels-Maat schappij. Import en Export te Kerkrade. tel. 2007. verzoekt de commissaris van Politie te Kerkrade zich eerst tot hem wenden. In de door Nowakewitz gevoerde correspondentie geeft hij aan als bankrelatie de N.V. Gelder- sche Credietvereeniging aldaar, hetgeen ech ter bezijden de waarheid is. De Commissaris van Politie van de centrale recherche te Rotterdam waarschuwt nog maals het publiek om ten aanzien van de stichting „De Heilsbrigade", ook wel genaamd ..Huize Bethel", te 's-Gravenhage. de groot ste voorzichtigheid in acht te nemen, daar ernstig moet worden betwijfeld of de aan haar afgedragen gelden wel voor liefdadige doel einden worden besteed. De personen, die voor deze instelling werkzaam zijn, hebben de gewoonte, eerst telefonisch te vragen of „evenals het vorige jaar de quitantie voor het lidmaatschap gepresenteerd mag wor den". Speciaal op handelskantoren, waar hun bekend is. dat voor weldadige doeleinden gegeven wordt, trachten zij hun slag te slaan. De Commissaris van Politie van de centrale recherche te Rotterdam maakt bekend, dat verschillende personen en combinaties van personen onder allerlei telkens veranderende schoonklinkende namen vrijwel waardelooze vulpenhouders in den handel brengen. Door middel van advertenties en strooibiljetten wordt het publiek in den waan gebracht, dat/ het gaat om een nieuw merk, dat men bij wijze van reclame voor slechts een deel van de werkelijke waarde snel zou willen invoe ren. Alle loffelijke eigenschappen, die men aan een goede vulpen kan stellen, worden daarbij opgesomd. Bij onderzoek is gebleken, dat het hier steeds gaat om een minderwaar dig product, dat slechts enkele dubbsltjes waarde heeft, zoodat men daarvoor, ondanks den schijnbaar lagen prijs, nog veel te veel betaalt. Er kwamen reeds vele klachten bij de politie binnen. De Burgemeester van Hillegom geeft be langhebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met Petrus Straathof en Leonardus Straathof, bloembollenhandelaren, beiden wonende aan de Beekkade No. 7 te Hillegom. bij hem inlichtingen in te winnen. Genoemde personen drijven ook handel onder de namen „Blumenhof' en „La Reine". HET BEGROOT!NGSTEKORT. DE MEENING VAN DEN CENTR. NED. AMBTENAARSBOND. In het orgaan van den Centr. Nederl. Amb tenaars Bond wordt o.a. het volgende over Haarlem geschreven: ..De personeele belasting is verhoogd, als mede de tarieven voor gas en electriciteit. Qe opcenten op de gemeentefondsbelasting zullen tot 80 worden opgevoerd. En op het loon der ambtenaren zal 8 3 2 pCt. premiestorting moeten worden verhaald. Met dit laatste hopen B. en W. f 400.000 binnen te krijgen, de helft van het geraamde tekort. Zij wenschen dus datgene te doen, wat het rapport der Commissie voor het loon- vraagstuk uit S.D.A.P. en N.V.V. als sluitpost- politiek veroordeelde. Dit rapport conclu deert: ..Loonen en salarissen mogen niet in verband gebracht worden met de eindbedra gen van inkomsten en uitgaven der begroo- ting. De stand der financiën mag niet het loonpeil bepalen. De sluitpostpolitiek wordt positief afgewezen". Slechts plaatselijke ver houdingen kunnen volgens het rapport van invloed zijn, maar de particuliere loonen zijn ln het algemeen in Haarlem niet lager dan die der overheid. In Haarlem worden dus nu de loonen tot een belasting-object gemaakt. Er zijn 400.000 noodig en met een verlaging van 812 pCt. op het ambtenaarsloon is de zaak weer gezond Toevallig komt men geen 20 millioen tekort in welk geval men de loonen met 20 pCt. had kunnen verlagen. Dan was de begrooting toch ook weer in orde geweest Waarmede wij willen aantoonen hoe onrede lijk in wezen deze wijze van dekking en be zuiniging is. Alle factoren worden verwaar loosd, behalve deze eene: dat de begrooting moet sluiten. Dus 400.000 extra belasting voor de ambtenaren, die toch ook het hunne aan de verhoogde opcenten en tarieven moe ten bijdragen en wier te lage belasting aan gifte niet bestaat en dus In elk geval niet bij draagt tot het geraamd tekort". SALARISVERLAGING BIJ HET BIJZONDER ONDERWIJS. BUITENZORG, 12 November (Aneta) Vast gesteld is een ordonnantie, strekkende tot vermindering van de subsidie, te verleenen aan het bizonder onderwijs en tot vermin dering van het salaris der leerkrachten bij dat onderwijs. AAN DEN GROND GEVAREN. VLISSINGEN. 13 November Het Gronin ger kofschip „Tromp" is bij Nieuwersiuis aan den grond gevaren. Sleepbooten zijn ter assistentie uitgeva ren. CR1TIEK OP MiNlbfER ibKPblKA. EEN MILITAIR SCIIOLIEREXBLAD. Blijkens het voorloopig verslag over het hoofdstuk Onderwijs der Rijksbegrootir.g 1932 werd scherp-' critiek op minister Terp stra geoefend, vele leden meenden, dat een periode van afbraak was ingetreden. Ver scheidene andere leden oordeelen deze cri tiek niet gerechtvaardigd. Opgemerkt werd, dat er plannen bestaan om te Amsterdam een militair casino voor de schooljeugd te stichten en om een scholieren blad voor het geheele land op te richten on der redactie van een reserve-officier, met het doe! miiitaire propaganda onder de jeugd te maken. Gevraagd werd, of den minister hiervan iets bekend is. Eenige leden wenschten den bouw van nieuwe bijzondere scholen geheel te staken in afwachting van de wijziging der L. O.- ket. Gevraagd werd, of bij den brand van het Nederlandsch paviljoen te Vincennes voor werpen van waarde uit een of meer der rijksmusea zijn verloren gegaan. Sommige leden veroordeelden het ingrij pen van de regeering ten aanzien van den bouw van het Leidsche stadhuis. DE REGEERING WIL GEEN TOLUNIE MET BELGIë. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag over het hoofdstuk Buit en - landsche Zaken der Rijksbegrooting 1932 zegt, de minister, dat het onderhouden van handelsbetrekkingen met Rusland niet alleen om het gevaar van communistische propa ganda bii de vestiging van een handelsdele gatie hier te lande, doch ook van zuiver economisch standpunt gezien, niet onge vaarlijk is. Daarmee zal de regeering nauw gezet rekening houden. De regeering zal geen garantie verstrekken voor een deel van het door Rusland geëischte crediet van 65 pet. Een tolunie met België zou volgens de re geering zoo eroote moei;,i'<heden od inter nationaal gebied doen rijzen, dat de regee ring in elk geval daartoe niet zou kunnen, medewerken. Over de beperking van den koleninvoer in Frankrijk en België wordt medegedeeld, dat de regeering in overleg met de steen kolenmijnen alles gedaan heeft om de maat regelen te voorkomen of althans te ver zachten. Met de Duitsche regeering is met be trekking tot de oorlogsschade thans overeen stemming bereikt, in dien zin, dat een be drag ter beschikking der Nederlandsche re geering zal worden gesteld, waardoor deze in staat zal zijn voor eenige beperkte gevallen een vergoeding uit te keeren. Er zijn besprekingen gehouden tusschen den Nederlandschen en den Franschen gene- ralen staf. Deze geschieden niet zonder voor kennis der regeering. Nederlandsche arbei ders in Duitschland worden voor zoover hulp behoevend vanwege het departement van Binnenlandsche Zaken ondersteund. Op de begrooting is. blijkens een nota van wijziging, een bezuiniging van een ton ver kregen. VEERTIG-JARIG TOONEELJUBILEUM. GRONINGEN. 13 November. Bij de voor stelling van X. IJ. Z. door het Nederlandsch Tooneel is gisteravond bij toeval bekend ge worden dat de tconeelspeler M. van Warmelo juist gisteren den dag herdacht dat hij veer tig jaar geleden aan het tooneel verbonden werd. Het Schouwburgbestuur en de Gro- ningsche Studenten-Tooneelvereeniging heb ben daarop een spontane huldiging op touw gezet. FRANKRIJK BEPERKT DEN EIERINVOER. ROERMONDSCHE EIERMIJN GEDUPEERD. Naar aanleiding van de contingenteering van den invoer van eieren door de Fransche regeering. Woensdag j.l. afgekondigd, heeft de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn een telegram gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in Den Haag, waarin wordt gezegd, dat het contingent zal vastgesteld worden in ver houding van de invoeren over 1925 tot en. met 1930 en wel op voorstel van de Neder landsche delegatie die over deze contin genteering onderhandelingen te Parijs heeft gevoerd. Dit zal algeheele stopzetting van den eierenexport naar Frankrijk beteekenen. daar deze eerst in 1931 is begonnen. Betreurd wordt dat de Nederlandsche delegatie een en ander zonder deskundige voorlichting heeft ge daan. De Coöperatieve Roermondsche Eier mijn exporteert in den laatsten tijd een vierde harer aanvoeren naar dat land. Dringend wordt verzocht, maatreegelen te nemen, dat een andere basis wordt vastge steld. DE MOORD OP DEN NOTARIS TE GORKUM. GORKUM. 13 November. Gisteren heeft de Gorinchemsche politie de aschresten uit het fornuis en de kachel uit de woning van vrouw S. te Woerden overgebracht naar het laboratorium van den deskundigen van Led den Hulsebosch te Amsterdam, die de asch- massa's aan een nauwkeurig onderzoek on derwierp om na te gaan in hoeverre de ver klaringen van de vrouw S. juist konden zijn, dat zij namelijk de bankbiljetten zou hebben verbrand. Het resultaat van dit onderzoek moet naar wij vernemen aangetoond hebben dat geen resten van verbrand waardepaar in die aschdeelen gevonden zijn, zoodat het on derzoek in andere banen wordt voortgezet. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.59 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Oameentcgc- bouw Lange Wijngaardstraat 14.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12