NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK De Noordersluis. Uit het Verleden. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 IJMUIDEN. Interieur van het bedieningsgebouw der Noordersluis. Wij bespraken in de beide voorgaande arti kelen de roldeuren en rolwagens en willen thans de middelen nog even bespreken, welke het mogelijk maken, aan de watermassa's ter weerszijden eener deur een gelijk niveau te geven. De heer Hakkelink, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, deelde ons verder mede, dat in elk sluishoofd een viertal z.g. riolen aanwezig is en wel ten Zuiden en ten Noorden van een deur twee stuks. Deze rio len loopen vrijwel evenwijdig en hebben ieder een normale doorsnede van pl.m. 15 M2. In het buitensluishoofd Ibopen twee riolen aan de Noordzijde om de deurkassen heen en twee aan de Zuidzijde om de deurnissen (de inhammen, waarin de zuideinden der deuren sluiten). Bij het binnensluishoofd loopen twee riolen aan de zuidzijde evenals bij het bui tensluishoofd, terwijl aan de Noordzijde twee riolen door de deurkas loopen. Dit laatste is mogelijk daar bij het gebruiken der riolen de deur uit de kas is. Bij het buitensluishoofd Was dit onmogelijk, daar in den regel steeds een der beide deurkassen droog moet staan. De riolen loopen trompetvormig in de sluis pit en in een richting, gericht naar het mid den eener deur. Dit is geschied om de water massa's die uit de riolen komen, elkaar dood te laten botsen om daarna gezamenlijk kalm over de volle 50 Meter breedte der sluis ar te doen vloeien. Dit was noodig om aan de schepen in de schutkolk een zoo rustig moge lijke ligging te geven. De richting en de vorm dezer riolen zijn proefondervindelijk in een waterbouwkundig laboratorium bepaald. Om een kalmere uitstrooming te krijgen zijn de monden der riolen dan ook vergroot van 25 M2. tot 28 M2 doorsnede. De capaciteit dezer riolen is enorm, hetgeen duidelijk zal worden, als men weet dat voor een niveauverschil van 1.40 IYL, 28000 M3. (acht en twintig duizend M3.) verplaatst moet worden, hetgeen in 6 a 7 minuten ge schiedt. De troskrachten die bij een té schutten Schip optreden zijn geringer dan voor een dergelijk geval bij de Middensluis. Daa.r heeft het kolkvullen- en ledigen plaats door twee riolen, welke over de volle lengte der sluis door de muren loopen en op een aantal plaatsen het water door zijriolen, z.g. sprui ten, in of uit de schutkolk brengen. Hierbij worden echter zijdelingsche krachten op schepen overgebracht, die weer door de tros sen opgenomen moeten .worden. Elk riool bij de Noordersluis wordt door een schuif afgesloten, die een eigen gewicht heeft van 8000 K.G. en over rails in verticalen stand wordt voortbewogen. De opwaartsche beweging, waarbij de wrijving, veroorzaakt door den waterdruk (deze is bij een verval van 4 Meter 130.000 K.G.) en het schuifge- wicht overwonnen moet worden, geschiedt door een electromotor van 5 P.K. De neer- waartsche beweging, waarbij geen wrijving door waterdruk overwonnen behoeft te wor den en het eigen gewicht mede helpt, ge schiedt door een electromotor van 3 P.K. De laatste beweging geschiedt in een onge veer driemaal sneller tempo dan de eerste. De in-, uit- en overschakeling geschiedt geheel automatisch. De schuiven, waarvan de onderkanten op 9.40 M. N.A.P. liggen, kunnen worden drooggelegd, waarvoor ter weerszijden een noodschuif wordt neergelaten en de aldus ontstane ruimte leeggepompt. De mechanische bewegingsinstallaties dezer schuiven alsmede die der reeds eerder besproken deuren zijn opgesteld In vier mas sief, in gewapend beton opgetrokken gebou wen. De beide gebouwen aan de zuidzijde op de sluis bevatten alleen de schuivenbewegings- installaties: het gebouw aan de Noordzijde op het buitensluishoofd bevat de deuren- en schuivenbewegingsinstallaties, terwijl het ge bouw aan de Noordzijde op het binnensluis hoofd buiten de deur- en schuivenbewegings installaties nog de centrale bedieningsiuimte bevat. Drie dezer gebouwen hebben een vorm ge lijkend op een dun lichaam, waarop een groot hoofd. Dit is voortgevloeid uit het feit dat boven ln deze gebouwen loopkranen, met een capaciteit van 10.000 K.G. hefvermogen zijn aangebracht en zich over railbanen bo- van de opgaande muren bewezen. Het ge bouw aan de Noordzijde op het buitensluis hoofd heeft een lengte van 53 Meter en heeft alleen in het midden der lengte twee vaste steunpunten. Overigens steunt het op schar nierende gewapend betonnen kolommen, zoo dat het vrij tengevolge van de atmosferische invloeden kan uitzetten. Het gebouw aan de Noordzijde op het bin nensluishoofd overspant de deurkas of eigen lijk beter uitgedrukt een spelonk ter diepte van 24 Meter, waaronder een vloed zit ter dikte van 2.50 Meter. Doordat de muren van dezen spelonk wel lets ten opzichte van el kander kunnen bewegen, wat niet door de zwaar bewapende (de totale wapening ijzer- doorsnede bedraagt vierduizend vierkante centimeter) dunne vloerplaat kan worden be let, is het gebouw aan de einden, gelijk een brug op rollen opgelegd en is dus niet aan de enorme door de deurreacties veroorzaakte spanningen blootgesteld. Van dit gebouw uit worden alle mechani sche werktuigen bediend, dus zoowel van de schuiven als van de deuren. Hiervoor is een clectricien aanwezig, die op telefonische, door een der beide op de sluis aanwezige sluis- knechten gegeven wenken, op een schakel bord de betreffende handles inzet en uitscha kelt (zie afbeelding). Door verschillende op het schakelbord aan wezige verklikkerlampjes worden bepaalde standen der te bewegen deuren of schuiven aangegeven, zoodat het geheel goed is te overzien. Om deze centrale bediening mogelijk te maken ligt een warnet van (circa 25 K M.) electrische kabels over het sluisterrein. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsche s.s. „The Viceroy" is Zondag morgen in ballast van Terneuzen aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden gearriveerd, om een volle lading ruwijzer voor Engeland in te nemen. Het Nederl. s.s. „Fauna" is Zondagmorgen na aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, een partij ruwijzer voor Hamburg te hebben bij geladen, naar genoemde plaats vertrokken. Het Engelsche s.s. „Alt" is Zondagmorgen na aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. een partij ruwijzer voor Engeland te hebben bij geladen, naar Goole vertrokken. Het Nederl. s.s. „Stad Zaandam" is Zon dagavond met een volle lading ijzei-erts van Bilbao aan het Hoogovenbpdrijf, te IJmuiden, aangekomen. Het Duitsclie s.s. „Ivo" van de N.D.L. va rende in de gecombineerde dienst op Zuid- Amerika is Zondagmdidag te IJmuiden aan gekomen en opgevaren naar Amsterdam, om aldaar haar stukgoederen te lossen. Het Duitsche s.s. „Nordmark" van dc II.A L. is Maandagmiddag na in de Amsterdamsche haven haar stukgoederen te hebben gelost wederom vertrokken met bestemming Ham burg via Londen en passeerde de sluizen te IJmuiden, Het Duitsche s.s. „Landsee" wordt a.s. Woensdag aan het Hoogovenbedrijf te IJmui den verwacht om een volle lading ruwijzer voor Denemarken in te nemen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 16 November: Duitsch. Rhein, Hamburg. Engelsch, Eurymedon, Hamburg. Zweedsch, Munhfors, Skogale. Nederland. Maasstroom, Leith. Noorsch. Brunla, Oslo. Letlandsch, Marl Saar, Leningrad. Duitsch, Elbing III. Elbing. Zweedsch. Wallonia, Gothenburg. Nederlandsch, Orpheus, Kopenhagen. Zweedsch. Sigrid Mathiesse, Westerfik. Noorsch. Svardisen. Hangole. Duitsch, Essen, Batavia. Engelsch, Tringa, Liverpool. Vertrokken. 15 November: Engelsch, Rondo, Sunderland. 16 November: Italiaansch, Monte Santo, Vlissingen. Duitsch, Nordmark, London. Duitsch, Ivo, Hamburg. R.K. VOLKSBOND. Door den R.K. Volksbond werd het pa troonsfeest van St.Willibrorö gevierd met 'n H. Mis en Heilige Communie, waarna een gezamenlijk ontbijt met de leden plaats vond. Des avonds opende de voorzitter, de heer C. P. J. Maas, een feestavond met een rede over de geestelijke en stoffelijke belangen van ce standsorganisatie. Verder wekte hij de leden op om de vergaderingen bij te wo nen en om in dezen tijd schouder aan schou der te staan. Hij deelde mede dat een afcee- ling van den Fabrieksarbeiaersbond opgericht en dat een St. Nicolaasfeest voor de kinderen georganiseerd zal worden. Hierna werd door de tooneelvereeniging Veisen en IJmuiden. Hoe het groeide. Den tijd van Holland op z'n smalst .toen het IJ-water tot Beverwijk reikte en de strook tusschen IJ en Noordzee luttele kilo meters was. heb ik niet gekend; oude Veise- naren hebben me nog verhalen gedaan, hoe noordwester stormen het IJ vol pompten met Zuiderzeewater, zoodat het over den rijks straatweg kwam en zij hun huizen met mest- dammen tegen den indringerigen gast moesten beschermen. In mijn jeugd, een veertig jaar geleden, was 't eenige water dat van 't Noordzeekanaal, stevig vastgehouden tusschen zijn oevers en 't was and, zoover het oog reikte. Veisen dommelde tusschen zijn geboomte, als een oude juffrouw, die haar middag slaapje doet; het reikte slechts tot het ka naal en men verbaasde zich er over, dat daar aan de overzijde een groote kruidenierswin kel, naar Engelsch voorbeeld stores genoemd, was neergezet; die stond daar lang eenzaam en verlaten, maar heeft zich weten te hand haven. De Wijk, zooals Beverwijk genoemd werd, lag een twintig minuten ver, dat was een vreemde stad. De kleine huizengroep, die het dorp Veisen vormde, werd afgesloten door de school, van waar een donkere laan reikte tot hot station netje, waarvan het omhulsel nog bestaat, halfweg die laan waren een paar kleine huis jes en in een er van woonde de rijksveld wachter, wat ie 's nachts ats je er langs kwam. een zekere geruststelling gaf. Het sta tion was voor de dorpelingen een soort ont spanningsoord. daar ging je 's avonds naar toe om de treinen te zien aankomen. Over de spoorlijn, een eindje zeewaarts, was een nederzetting van armelijke wonin gen, de Hei, waar achtergeblevenen van de kanaalgraverij buisden, zoo men beweerde, benevens orgeldraaiers en zoo iets. We be schouwden dit als een soort zigeunerkamp en gingen er nooit door: je wou met dat volkje niets te maken hebben en als je naar IJmui den moest, liet je 't links liggen. Wat verder had de weg een bult. die Hoogc Berg heette, wat voor dien heuvel wel een eervolle naam was en daarnevens heeft men gepoogd de industrie te importeeren door de stichting van een zandsteenfabriekje. dat. de tering kreeg: Veisen was toen nog niet rijp voor industrie. Van den Hoogen Berg zag je IJmuiden in de verte, een straat langs de spoorlijn, die den kanaaldijk volgde en bij de sluis eindig de. maar de huizen reikten nog nicktot de katholieke kerk. Dan had je het schoolplein met huizen er om heen. een paar straatjes erneven en er achter; je had IJmuiden ge zien. Aan den overkant van 't kanaal wroette men in 't zand voor een nieuwe sluis, daar achter was bosch En dat een veertig jaar ge leden! A. H. ..Kunstkring", onder regie van den heer Holtslag, het tooneelstuk „Wat niet sterven kon", van G. Nielen opgevoerd. Het stuk werd zeer vlot gespeeld en „Kunst kring" kan met voldoening op dezen avond terugzien. C. J. M. V. „T MOSTERDZAADJE" Bovengenoemde vereeniging gaf Maandag avond in het gebouw voor Christelijke Be langen voor een uitverkochte zaal het too- neelspel ,.de Lijdensweg'' in drie bedrijven door Felix Philippi. Te ongeveer 8 uur opende Ds. Swaan deze bijeenkomst, waarna hij een korte inleiding gaf omtigmt de strekking en inhoud van het op te voeren stuk. Hij wees er op, dat men niet zoo zeer moest zien naar het spel dan wel naar den inhoud van het stuk. Hoewel wij de opmerking van Ds. Swaan omtrent het meer zien naar den inhoud dan naar het spel begrepen, moet ik toch consta- teeeren, dat ook het spel der vertolkers van den lijdensweg zeer viel te loven. Dat de C. J. M. V. met den lijdensweg op de planken durfde te komen bewees, dat de regisseur, de heer Hunze, de spelenden ten volle op hun plaats wist. Het zou ons te ver voeren ieder der mede werkenden afzonderlijk te noemen, maar toch willen wij hierbij een uitzondering ma ken voor mevr. Johanna Wedekind, die voor namelijk in het tweede bedrijf, toen zij de bekentenis deed tegenover haar zoon en haar broer, zeer goed spel te zien gaf. Dit was ook het geval met haar broer, Heinric'n Pretorius, consul en reeder, oen advocaat Herbert en Ernst Bulau, die de dragers van het stuk bleken te zijn. Dat het geheel ook in den smaak van de aanwezigen viel, bewees wel dc stilte tijdens het spel en het luid apolaus dat na ieder bedrijf volgde. De C. J. M. V. kan met trots op dezen zeer geslaagden avond terug zien. MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1.25—f 0.75. Griet per 50 KG. f 50—f 24. Tongen per.. KG. f 1.90—f 1.35. Groote schol per 50 KG. f 30f 26. Middelschol per 50 KG. f 30—f 29.50. Zetschol per 50 KG. f 30—f 27.50. Kleine schol per 50 KG. f 25f 7.50. Schar per 50 KG. f 19f 1.60. Rog per 20 stuks f 23f 11. Vleet per stuk f 5.50f 1.80. Pieterman en poon per 50 KG. f 4,90. Groote schelvisch per 50 KG. f 40f 39. Middelschelvisch per 50 KG. f 33—f 22.50. Kleine middelschelvisch per 50 KG f 20f 10 Kleine schelvisch per 50 KG. f 12.50f 4.60. Kabeljauw per 125 KG. f 62f 50. Gullen per 50 KG. f 21—f 3.50. Leng per stuk 1.40f 0.70. Heilbot per KG. f 1.75—f 1.40. Wijting per 50 KG. f 6—f 1.50 Koolvisch per stuk f 0.85f 0.38. Makreel per 50 KG. f 14.50—f 7. Versche haring per mand f 4.20f 2.95. Gezouten haring per mand f 2.55. BAZAR P. YERMEILENSCHOOL: De openingsavond van de bazar heeft reeds een bedrag van ruim f400 opgebracht. HET BEIIF.ER VAN HET STYATS- V1SSCHERSHAVKNBEDR1JF. In dc memorie van antwoord bij het hoofdstuk Waterstaat der RUksbegrootmg deelt de minister mede, dat aan de vraag, of het Staatsvisschershavenbedrijf zal kun nen worden gebracht onder het nieuwe de partement. dat zich met de economische aangelegenheden zal bezighouden, aandacht zal worden geschonken. DE OEVERVERBINDING TE IJMUIDEN Het Rijk zal geen verbetering aanbrengen. In de memorie van antwoord bij de Wa- terstaatsbegrooting deelt de minister mode. cal het niet in het voornemen der regeering ligt de oeververbinding te IJmuiden ook met het oog op het verkeer met de hoogovens, te verbeteren. Het komt den minister voor, dat dit meer op den weg der gemeente zou liggen. besommingen Manden 315 Johanna Elisabeth Amsterdam (IJ.M. 58) Nellie Oceaan II Gloria Mary 450 200 315 285 350 295 Neptunus 140 Proef 1 260 f2800 f3100 f 1800 f1600 f2700 f3000 f2800 f 1700 f2500 f2000 f6100 f3200 f2300 f2000 f 1300 f2600 f2000 LD 120 LD 137 Groningen 35 Drion 360 Alkmaar 310 Pette 60 Holland II 310 Maasmond 270 Licsbcth Be thy 90 Eli Genevièrc 305 Timor Kotter: Kromhout f 580. Versche haring: LD 157 i 930. I6S4 LD 53 f 629. LD 238 f1226, 1546, LD 596 f 1199, lj>. 32 f 973. bazar c. vermeulenscoool In dc tu Inzaai van dc C Vcrmeulenschool had Maandagavond de opening plaats van den schoolbazar. Het hoold der school, de heer M. Schipper, gaf een korte uiteenzetting van de bedoeling van den ..Schoolbazar". Is een schoolbazar no0- wel noodig. nu sinds 1920 Rijk en Ge meente vo'doende zorg dragen voor het on derwijs, wilde spreker vragen en het ont- voord moet hierop volgen: ja, voor deze school zelfs zeer noodig. Koe is de toestand op het oogenblik? Onze bijzondere scholen wprden achter de open bare aangehaakt en als de gemeente-machi nist voldoenden stoom aan de machine heeft gegeven, loopen wij mee, doch daar is ook een gemeente-wisselwachter, die eerst dc wagens van de openbare school over het wissel laat gaan en deze dan plotseling, bij het voorbijrijden der bijzondere wagens, het wissel overhaalt, waardoor deze wagens rie- railleeren. Een echte gelijkstelling is het nog lang niet. Wij hopen dan ook op een verblij dende uitkomst van dezen bazar. Spreker hoopte dat op dc bazar veel ge kocht zou worden. Wat wij hebben is van goede quaiiteit en het is handenarbeid. De machine, die een kanker is voor de maat schappij, is hier geweerd. Spreker had een opschrift willen ver vaardigen: ..wie hier binnengaat, keere zijn portemonnaie om." Het moet erkend worden, dat er zeer veel werk van den bazar en de verschillende stands gemaakt is. Het geheel ziet er keurig uit. Er is het bekende theehoekje van de firma Wed. van Nelle en voorts zijn er veie attracties, zooals prijsschieten, electrische vischtent, sjoelbak, een draaiende para- pluie, enz. Aan de bazar is ook nog een visscherij- tentoonstelling verbonden, aie alleen reeds een gang naar de C. Vermeulenschool waard is. Men ziet hier oen geheel ter vischvangst uitgeruste trawler, allerlei zeeplanten on schelpen en ook een inktvisch. De zeeplan ten en schelpen zijn welwillend in bruikleen afgestaan door den heer F. P. Vermeulen. Het is een keur-coilectie. Men verzocht ons. nog mede te deelen, dat Woensdagavond. 18 'November door een aan tal leerlingen, met medewerking van het mu ziekgezelschap „Concinere", een Kerst-Can tate uitgevoerd zal worden, onder leiding van den heer J. Klut. De bazar mocht zich reeds den eersten avond in een druk bezoek verheugen. AANBESTEDING ONDERHOUD HAVEN. Vrijdag 18 December zal door of vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Noordholland, te Haarlem, worden aanbesteed: het onderhou den van de diepte vóór den mond van en in de Noordzeehavcn en in de kanaalgedeelten en havens buiten de sluizen te IJmuiden en van de havenhoofden en verdere werken van de Noordzeehaven gedurende 1932 en 1933, VELSEN VOLGENDEN ZOMER DRIE PONTEN IN DIENST. VAN EEN TUNNEL KAN VOORLOOPIG NIETS KOMEN. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Waterstaat der Rijksbcgrootlng deelt de minister mede, dat het in de bedoe ling ligt, den volgenden zomer tijdens den drukken tijd den dienst te Ve'.sen met drie ponten uit te oefenen, waaraan dan echter uitbreiding van personeel vooraf zal moe ten gaan. Bij een tunnel zou de vloerhoogte onge veer 25 M. onder terreinshoogte moeten val len. Zelfs met steile opritten van 40 op 1 zou de lengte van tunnel met toeritten bijne 2 1 2 KLM. worden. Voor het plaatselijk ver keer tusschen de dichtbebouwde gedeelten langs den kanaaloever zou dan nog een pontveer in stand moeten blijven. Zeer glo baal geraamd zou een tunnel met inbegrip van de werken tot drooghouding en tot luchtverversching 20 a 25 mll'ioen gulden moeten kosten. Aan het doen van een der gelijke uitgave kan voorloopig niet worden gedacht. CREMATIE LOUIS BOUWMEESTER Jr. EEN AANGRIJPENDE PLECHTIGHEID. Onder buitengewoon groote belangstelling vond Maandagmiddag te we lerveld de cre matie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Louis Bouwmeester Jr. in leven Direc teur van ..Scala" en Revue gezelschap. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren: H. B. La House en L. Coster namens dc vereeniging WJD.V. uit den Haag: L. Cos- ter als directeur van „Palermo": Louis de Vries, Hein Raven, oud-artiest, thans Direc teur van „het Zuid" te "s-Gravenhage. Kees Pruis, Piet Kohier, mevr. Theo Mann-Bouw meester. Wies je Bouwmeester, Henrlctto Da vids. Rika Davids. M. Maloitr. als secr. van de Ned. Artiesten Vereeniging. Sllvain Poons Jr., S. Poons Sr.. Willy Ruys, C H. Kalkman, di recteur van Scala. Isaac Israels. Dr A. M. L. Rüncke, H. Pinkhof >Rido), E. van Praag na mens het Nieuw Ned. Toonecl; Dr. E. Meihui zen. intendant van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, J. Mcr- kelbach directeur van den Stadsschouwburg te Amsterdam. C. C. M. van Hees. directeur van den Stadsschouwburg te Haarlem. J. Bu- ziau en S. NIeuwenhulzen, v. der Lugt. direc teur van Tivoli. Willy Mullens. K. Ilulzlnga, directeur van de Schouwburg-Mij. te 's-Gra venhage, Mr. A. Mout, Dr. A. Ides, het voltal lig personeel van Scala en de revue-artisten. verschillende directeuren van Theaters uit de provincie, het geheele orkest, Mr. Kokosky, A. E. Wunnink, directeur van Carré, Theo Frcnkel, Kalman Knaack. mevr. Wijsmuller uit 's-Gravenhage e.a. Toen de baar, voorafgegaan door alle leden van hot revuegezelschap, het crematorium bereikt had. was het podium reeds geheel In genomen door diverse bloemstukken en kran sen, voor het vervoer waarvan 3 auto's noo dig geweest waren. Als eerste spreker trad naar voren Louis de Vries namens het Toonecl verbond. „Mij ls opgedragen", aldus begon spreker, ..liier bij de laatste stonde een enkel woord te spreken. Wanneer je dit nog zou kunnen hooren, zou je kunnen begrijpen hoe zwaar mij die droeve taak valt. Ieder kan begrijpen hoe verschrikkelijk hot is dat je 200 plotseling bent weggerukt uit Je mooie leven, dat zoo. schitterend geweest is. Je waart de trots van je familie en Hen die je in dienst had. Veel ben Je voor ie vader geweest in zijn laatste levensjaren. Hot is Je goed gegaan totdat plotseling de wreede dood Je wegrukte." Nadat spreker nog een bemoedigend woord tot den zoon van den overledene had gespro ken eindigde hij met een ..Rust zacht" De heer Guus Kiehl -/.ride. dal. hij, aan wlon op dit oogenblik de laatste eer bewezen werd. kort geleden nog aan het hoofd stond van een Inrichting op gebied van amusement en kunst, die cenlg in haar soort. was. Veel heeft, hij gedaan en zeker zou hij oneindig veel meer gedaan hebben als dc dood hem niet plotseling had weggerukt. Namens het gezelschap Plantage Franschc laan legde spr. een bloemstuk ten afscheid bij de vele andere op het podium Verder spraken nog woorden van afscheid de heeren Mr. Kokosky, Willy Mullens. Ellas van Praag, Mr. A. Mouth. Sllvain Poons Jr.. Poortvlled. Dr. A. Ides, S. D. Lelyveld en P. Wijsmuller. Terwijl de baar, welke omringd was door het voltallig personeel van het revuegezel schap, onder de tonen van het Largo"' van Ch. H Rlnck langzaam daalde." kon menig een zijn tranen niet bedwingen. Nadat dc droeve plechtigheid geëindigd was kregen de buitenstaanders (ongeveer 100) welke niet binnen gelaten kondon wor den. gelegenheid naar binnen te gaan om dc kransen en bloemstukken te zien. Nadat de baar was neergelaten, dankte de schoonvader van den overledene, dc heer Sandbcrgen, dc aanwezigen voor hun belang stelling. VELSEN. ÏJSOPRU1MING IN HET NOORDZEE KANAAL. Bij nota van wijziging op dc Waterstaats- begrooting wordt f 10.000 aangevraagd als bijdrage aan de Vereeniging van Algemoenc Scheepvaartbelangen te Amsterdam In de kosten van ijsopruiming in het Noordzcc- kanaal. HET PLAATSELIJK STEUN- COMITé. HERHAALDE OPROEPING. Door den burgemeester en den wethouder van sociale aangelegenheden is heden een herhaalde oproeping per post aan do bur gers van Veisen gericht om te komen tot op richting van een plaatselijk steuncomité. Deze herhaalde oproep luidt als volgt: „Zooals U bekend is, wordt in dezen tijd van crisis en werkloosheid door do gemeente gezorgd voor een groote schare van werk- loozen en steunbehoevenden. Deze steun kan echter niet zoodanig zijn. dat het niet ge raden ls. daarnevens in oen nader te bepa len vorm (steun, ontwikkeling, ontspan ning hulp te verleenen. Ook blijft er nog een groote schare over. die niet in de termen valt om steun van de gemeente te kunnen genieten, doch die hulp eveneens van nood'; heet. Het komt ons daarom gewcnscht voor over te gaan tot het oprichten van ern plaatselijk steuncomité, dat mede zal trach ten in de nooden van de door ons bedoelde personen zooveel mogelijk te voorzien. Ieder, die dit met ons eens ls en met onze ge dachte sympathiseert, wordt vriendelijk ver zocht aan een der ondergeteekenden daar van schriftelijk medeöeeling te doen, opdat zij daarna over kunnen gaan tot het bijeen roepen van een vergadering, waarin een en ander kan worcen besproken en vaste plan nen kunnen worden gemaakt. Spoed Is m deze zeer gewcnscht." DIEFSTAL. Door v. d. B. te Wijk aan Duin Ls aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij tegen een perceel in de Trompstraat te IJmuiden had neergezet. AANGEHOUDEN. Door de politie zijn twee personen aange houden genaamd L B. en J. Bdie belden gesignaleerd stonden in het Algemeen Politic blad. dc eerste voor 3 dagen hechtenis, de tweede voor 10 dagen hechtenis. Bolden zijn naar Haarlem op transport ge teld tot het ondergaan van hun straf.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13