Het Mandsjoerijsche conflict. VOOR DE FORENSEN. BUITENLAND. De woninghuren te Haarlem. HAAKLtM S DAObLAD DONDtRDAG 19 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Chineezen een verpletterende nederlaag toe gebracht. Ongerechtvaardigde motiveering van den Japanschen generaal. Terwijl men in Parijs vergadert. Ook in Parijs een totale wendingBesluiten buiten China en Japan op komst? Wanneer zal men eindelijk de strengste maatregelen nemen? Sir John Simon's voorstel. het belangrijkste nieuws. De Japanneezen hebben wanneer men de jongste berichten gelooven mag en ter wijl in Parijs vergaderd wordt over de vraag hoe de verzoening het snelst tot stand kan worden gebracht, het leger van den Chinee- schen Generaal Ma Tsjang-Sjen verslagen, de stad Angastji bezet, den Chineeschen Oosterspoorweg overschreden en het centrum de stad Tsitsihar ingenomen, waar de Chi neesche politie werd ontwapend. Op het oogenblik hebben de Japanneezen de beide kanten*van den Chineesch-Russi- schen Oosterspoorweg bezet en van te meer beteekenis is dit feit, omdat deze kant van den spoorweg, zoogenaamd ..Russische in vloedssfeer'" is. Eenige honderden dooden zouden aan beide kanten gevallen zijn. Thans koestert de Chineesche bevolking natuurlijk de vrees, dat ook Charbin binnenkort bezet zal worden. De Japansche generaal Honjo motiveert de daad met de zonderlinge bewering, dat hij uit zelfverdediging gehandeld heeft. In Parijs heeft men sterk den indruk nadat men met de onderhandelingen geen stap verder is gekomen dat men niet meer met een machteloos ministerie van buiten- landsche zaken in Tokio te doen heeft, maar met de militaire partij en geheraal Honjo in Mandsjoerije, en dat de partij en de gene raal zich geen zier aantrekken van wat de Volkenbondsvergadering decreteert. Men zal zich herinneren, dat er een plech tige Japansche belofte bestond aan Enge land. volgens welke Tsitsihar in geen geval bezet zou worden. De Japansche gedelegeerde in Parijs praat intusschen vérder over moeilijk te begrijpen stellingen in de Fransche, de Duitsche, de Engelsche en de Japansche taal en in een mengelmoes van alle vier. Klaarblijkelijk is het Josjisawa's bedoeling de heeren aan het praten te houden en het doen nemen van maatregelen uit te stellen. De Japansche re geer in g geeft hem dien overeenkomstige constructies en blijft China de schuld geven van het Japansche geweld. In de geheime zitting van den Volkenbonds raad. welke Woensdagmorgen is gehouden en waaraan niet werd deelgenomen door de ver tegenwoordigers der strijdende partijen, werd een zeer belangrijke wending der zaken aangekondigd. De Britschc minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, hield een redevoe ring waarin hij tamelijk duidelijk te ver staan heeft gegeven dat het beter zou zijn de onmogelijkheid van een oplossing der bui tengewoon moeilijke Mandsjoerijsche kwestie door den Volkenbond openlijk toe te. geven dan zich te vergenoegen met schijnoplossin gen in den geest van de tot nu toe gegeven „aanbevelingen". Dergelijke schijnoplossin gen, aldus spreker, schaden het aanzien van den Volkenbond meer dan ieder ander be sluit. Daarenboven heeft Simon gerefereerd aan artikel 15 van het Volkenbondsstatuut. Arti kel 15 geeft in tegenstelling met artikel 11 den Volkenbondsraad de kans af te wijken van 't principe der eenstemmigheid en de stemmen der geschil hebben de partijen te ne geeren. Aldus zou een breuk met de autori teit en alle daaruit voortvloeiende gevolgen kunnen worden geconstateerd. Indien even tueel op voorstel van China zou worden be sloten tot toepassing van artikel 15. zouden de onderhandelingen in een volkomen nieuwe fase treden. Ook de vertegenwoordiger van Duitschland staatssecretaris von Buelow heeft zich in zooverre bij den Britschen minister aange sloten. dat hij schijnoplossingen eveneens onverdraaglijk noemde voor het aanzien van den Volkenbond. In den namiddag heeft een strict geheime zitting plaats gehad ten einde de beide strij dende partijen ieder afzonderlijk de gelegen heid te geven hun standpunt uiteen te zet ten. Officieele mededeelingen over het ver loop der zittingen wordt niet verstrekt. Hoe dan ook, uit alles blijkt thans dat de in vergadering bijeenzijnde Volkenbondsle den verplicht zijn de strengste maatregelen te nemen, waartoe het Volkenbondsstatuut hen machtigt. Het aanzien van den Bond is er mee gemoeid. Wellicht dat de toepassing van artikel 15 den weg opent tot het nemen van die sanc ties, die Japan bijvoorbeeld in zijn bui- tenlandschen handel ernstig zouden kun nen schaden. L. A. Frankrijk Een Volkenbondsenquête commissie naar Mandsjoerije? PARIJS. 18 November (VJD.) Naar cie „Temps" Woensdag van toonaangevende zijde verneenlt, heeft de Japansche Raadsdele- gatie een compromisvoorstel van haar regee ring ingediend, waarin als voornaamste punt wordt genoemd de zending van een enquête commissie van den Volkenbond naar Mand sjoerije. Deze commissie zal moeten onder zoeken of de Chineesche regeering in staat zal zijn de orde en vrede aan de grens te handhaven. De buitenlandsche commissie niet tevreden over Laval. PARIJS. 18 November (V.D.l De Bulten- landsclie Commissie van de Kamer heeft Woensdag op voorstel van den soclalisiischen afgevaardigde, Grumbach, besloten met 16 tegen 11 stemmen den president der com missie, Paul Boncour, op te dragen den Franschen premier het leedwezen uit te druk ken der commissie over de ontoereikende ver klaringen, welke hij voor de vereenigde com missies voor financieele en buitenlandsche aangelegenheden in de bijeenkomsten van het einde der vorige week heeft afgelegd. Een tweede voorstel, waarbij de nunistei- president wordt opgewekt aanvullende ver klaringen af te leggen, werd met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Duitschland. Severing dreigt met spreek verbod. BERLIJN, 18 Nov. (V.D.) In een te Frankfurt a. d. Oder uitgesproken redevoe ring deelde de Pruisische minister van bin- nenlandschc zaken heden mede, dat tot ge welddadigheden aanleiding gevende uitlatin gen tijdens openbare vergaderingen in den vervolge een spreekverbod voor den redenaar in Pruisen ten gevolge zouden hebben. Engeland. liNGL/iUixlit.N MfcDEDfctLtNGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN SPORT EN SPEL VOETBAL. ONZE PORTRETTEN-GALERIJ. Openbare meening maakt zich bezorgd over Fransch-Duitsche besprekingen. In het Lagerhuis heeft het Labour-lid Wedgwood Benn den minister van Buiten landsche Zaken verzocht, inlichtingen te verstrekken nopens den vooruitgang, die tot dusver is verkregen bij de Fransch-Duitsche besprekingen over de prioriteit respectieve lijk de delging der in Februari a.s. verval lende credieten door Duitschland vóór de aan Frankrijk te verrichten herstelbetalin gen. Namens den minister antwoordde de on derstaatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, Eden aldus „De Tel." dat de thans tus- schen de Fransche en de Duitsche regeering aan den gang zijnde besprekingen uitsluitend betrekking hebben op de kwestie der te vol gen procedure, t.w. op welke wijze de in het Young-plan vervatte bepalingen in zake de instelling van een speciale commissie van advies ter bestudeering van Duitschlands fi nancieele positie aan de thans heerschende omstandigheden kunnen worden aange past. Spreker was niet in staat, eenigerlei me dedeelingen te verstrekken over de bespre kingen. die thans te Parijs door den Brit schen minister van Buitenlandsche Zaken worden gevoerd. Daarop vroeg Wedgwood Benn: ..Beseft de minister, dat de openbare meening in En geland zich veel bezorgder maakt over de vraag, of wij in Februari ons geld krijgen dan over het Mandsjoerijsche conflicf" Het antwoord van den onderstaatssecre taris -op deze vraag luidde, dat aan de regee ring de beteekenis der commercieele credie ten en leenïngen duidelijk voor oogen staat De anti-dumpingwet in tweede lezing aangenomen. LONDEN, 18 Nov. (V.D.) De anti-dum- pingwet is door het Lagerhuis heden in tweede lezing aangenomen met 376 tegen 47 stemmen. Oostenrijk. De Oostenrijksche Heimwehren tegen een samengaan met de nat.-soc. WEENEN. 18 Nov. (V.D.) Op grond van een enquete der Oostenrijksche nationaal- socialisten hebben voor eenigen tijd in Stier marken en Kaernten plaatselijke onderhan delingen plaats gehad tusschen de Heim- schutzbonden en de nationaal socialisten. Deze onderhandelingen hadden echter geen resultaat, aangezien de nat. :-oc... naar de Heimwehren beweren, in de op te richten gemeenschap de leiding wilden hebben. Op een bijeenkomst der landsleiders der Heim wehren in Linz is thans het besluit genomen, onder alle omstandigheden politiek zelfstan dig te blijven. FINANCIEEL SCHANDAAL IN SPANJE? DE ECHTGENOOT VAN MADAME HANAU AAN HET WERK? MADRID. 18 Nov. (V.D.) In politieke kringen te Barcelona is groot opzien gebaard door de komst aldaar van den echtgenoot van de door het Parijsche proces bekende Mada me Hanau. Bloch. Bloch heeft, naar de laatste berichten melden, gepoogd verscheidene leden van de Catalaansche regeering te winnen voor een offensief tegen de peseta, van welker val hij nadeelige uitwerkingen verwacht op de Banque dc France, welke groote bedragen in pesetas zou hebben. Het heeft den schijn, als of deze zaak. waarin ook verscheidene afge vaardigden van de Spaansche nationale re geering zouden zijn verwikkeld, tot een groot schandaal zou uitgroeien. PROTEST TEGEN DE BEPERKING DER PERSVRIJHEID. STUTTGART. 17 November (V. D.) De werkgemeenschap der Wurtembergsche Pers protesteert tegen het feit dat op grond van de noodverordeningen beperkingen van de persvrijheid worden beoogd, welke veel ver der gaan dan het doe! der verordeningen, politieke excessen te bestrijden. Zij eischt dat de rechtsonzekerheid welke door de noodverordeningen en door haar gelijktijdige handhaving is ingetreden, wordt opgeheven. H. BEUK. (Bloemendaal). „Beijk de Tweede", zou men eigenlijk on der dit cliché kunnen zetten, want hij is de jongere broer van Jan Beijk. die zooveel jaren het doel van Bloemendaal zoo hoogst verdienstelijk verdedigd heeft. Wat Beijk Sr. in het doel was, is zijn broer op de spilplaats namelijk buitengewoon goed. Laatstgenoem de heeft al (en doet dit nog) in heel wat moeilijk posities redding voor zijn club ge bracht. Hij is een „meester" in het omhalen van den bal. Het is ongelooflijk wat hij met zijn lange beenen bereiken kan. Bijna eiken Zondag zit er climax in zijn spel. In de span nendste wedstrijden is hij in zijn element, tot groot genoegen vooral van de jongere toeschouwers, want heel dikwijls als hij een bal in heel moeilijke positie heeft omgehaald, valt hij op den grond. Beijk is ook een echte clubman: hij is één van de weinige spelers van het eerste elftal, die trouw elke week komt oefenen. Hij is 1 December 1902 te Heemstede geboren. Zijn voetballoopbaan begon hij als 13-jarige jongen in het. toen be staande „Volksweerbaarheid", dat later ge combineerd werd met „Bloemendaal". Hij begon als linksbinnen in het derde elftal; dit duurde slechts één seizoen. Toen werd hij linksbuiten in het tweede. Ongeveer tien jaar achtereen heeft hij in het eerste elftal gespeeld, eerst als middenvoor en daarna steeds als midhalf. Vrijwel elke voetballer heeft wel eens een wedstrijd gespeeld, waar aan hij de aangenaamste herinneringen bewaart. Dit Is ook met Beijk het geval. Hij denkt nog steeds met genoegen terug aan den wedstrijd, dien Bloemendaal tijdens de Olympiade tegen dc Argentijnen heeft ge speeld. En hoewel Bloemendaal dezen strijd, die voor de Argentijnen slechts een nuttige oefenpartij was. verloor, zal Beijk dien toch nooit vergeten. In de zomermaanden beoefent hij do cricketsport. II. R. C.—HAARLEM. Ter gelegenheid van dezen belangrijken wedstrijd is door de Supportersvereen. der H. F. C.-Haarlem tegen a.s. Zondag een autobustocht georganiseerd naar den Helder. Het vertrek heeft plaats Zondagmorgen 11 uur van de Groote Markt. KEGELEN HAARLEMSCHE KEGELBOND. De jaarlijksche wedstrijd om het persoon lijke kampioenschap van den H.K.B. is weer geëindigd. Op de eerste dagen van dezen wedstrijd was de deelneming van de dames- en heerenleden niet groot. Op de beide laatste dagen (Zaterdag en Zondag was de opkomst echter buitengewoon groot, zoodat men bij de sluiting kon constateeren dat de deelneming gelukkig niet minder was dan vorige jaren. Zaterdag nam D. Bremer de van ouds bekende kegelaar en kampioen, weer dc leiding met 326 houten, in aanmer king genomen dc moeilijke banen was dat een mooie prestatie, doch het kon hooger. Men was dan ook eenparig van meening dat hij geen kampioen over 1931 zou worden. Deze voorspelling bleek juist gezien: Zon dag overtrof Meyer zijn concurrent Bremcr met 3 houten n.l. 329 in 50 worpen met 50 treffers, waarmede Meyer het kampioen schap 1931 behaalde. Deze overwinning ls des te mooier als men nagaat dat in 40 worpen een totaal had van 248 zoodat hij in zijn laatste serie van 10 worpen een totaal moest hebben van 78 om gelijk tc zijn met Bremer. Dit was voor hem een zware strijd, een serie van 78 werpen is mooi. doch als men deze moet werpen, is het niet ge makkelijk, doch met een mooie serie van 81 bracht hij zijn totaal op 329. De consolatieprijs voor het minste hout met de minste poedels werd behaald door D. J van Ellinchuizen met 277 in 50 treffers. Als hoogste dameswerpster in 50 worpen kwam mevrouw De Bruin glansrijk uit den strijd met 297 in 45 treffers. De feestelijke prijsuitreiking zal plaats hebben op Dinsdag 24 November in het Club gebouw van den H.K.B.waarbij medewer king verleenen het duo Joe en Nelly. Hol lands bekende artisten. De officeele uitslag van den wedstrijd is als volgt: Vrije Baanwedstrijd (Juniores), gewone telling Baan G: le pr. G. Rotteveel 45: 2e pr. W. Lubbers 41: 3e pr. N. M. Verdel 40; 4e pr. J. A v. Kessel 2 x 39: 5e pr. G. Ren ting 39 - 38; 6e pr. Mevr. v. d. Storm 39 - 2 x 38: 7e pr. L. J, van Leeuwen 3 x 38; 8e pr. C. L. Platei 38 - 36 - 35 Vrije Baanwedstrijd (Seniores), gewone telling Baan F.: le pr. Jos. v. d. Eisen 44 - 2 x 43: 2e pr. Mevr. De Bruin 44: 3e pr. II. C. Louw 2 x 43: 4e pr. mevr. Schouten 2 x 42; 5e pr. L. Ketellapper 42-41: 6e pr. A. C. J. Kreek 42 - 40; 7e pr. N. P. Visser 2-41; 8e pr. D. Bremer 41 - 40 - 2 x 39. Vrije baanwedstrijd Hamburgertelling, Baan H.: le pr. mevr. De Bruin 120; 2e pr. L Ketellapper 114110: 3e pr. H. v. Duinen 114 - 2 x 104: 4e pr. J. Beeren 108: 5e pr. H. Lomans 104—102; 6e pr.H. C. Louw 104; 7e pr. D. Bremer 2 x 100; 8e pr. N. Tummers 100 - 94. Eenige jaren geleden was liet een groote zeldzaamheid als er een bordje Te huur aan een woning stond. Er was toen en zooals het te Haarlem was. kon vrijwel als een maatstaf voor alle steden gelden! een belangrijk te kort aan huizen, zoowel voor den arbeider als voor den niet handeldrij- venden middenstander. Vandaar dat. nu de particuliere bouwnijverheid niet. in het tekort kon voorzien, de overheid gedwongen was om niet alleen arbeiders-, maar ook mid- denstanaswomngen te bouwen. Groote com plexen verrezen en hoewel de huren stevig waren, was er geen behoefte aan huurders. In de laatste jaren zijn de particuliere bou wers evenwel weer begonnen met het bouwen van middenstandswoningen. Vooral in Haar lem-Noord zijn honderden nieuwe huizen ge bouwd. Maar .de andere buitenwijken van Haarlem bleven niet achter. Overal waar bouwgrond voor dit soort huizen beschik baar was, is gebouwd. Sterk in het Amster- damsche kwartier, in de nabijheid van den rijksweg Haarlem-Amsterdam, minder sterk, maar toch nog vrij omvangrijk in het inmid dels door Haarlem geannexeerde Haarlem merhoutpark en het Zuiderhout park. Ook in het aan Haarlem grenzende deel van Heemstede is veel gebouwd, o.a. op ..Leeuw en Hooft"'. De woningvoorraad te Haarlem was: Huren: 30 Juni 1928 30 Juni 1931 350—450 3433 4092 450— f 600 2736 3534 600—800 2273 2819 800—ƒ1000 1215 1281 9657 11.726 In drie jaar tijds is dus alleen te Haarlem het aantal middenstandswoningen met 2069 toegenomen. Die toeneming is dus ongeveer 21'pCt. Dit is blijkbaar meer dan de behoefte was! Er hebben zich in dien tijd wel veel Amsterdammers te Haarlem gevestigd in ver band met de afschaffing van de forensen- belasting, maar die vestiging en de normale uitbreiding van het inwoners-aantal, zijn niet voldoende geweest om alle nieuw-ge bouwde huizen aan bewoners te helpen. Vooral in de laatste maanden is dit over schot ontstaan. Het gevolg is, dat er nu vele nieuwe huizen leeg staan. Zoo erg Ls het zelfs geworden, dat er voor gegadigden al de eerste drie maanden gratis wonen wordt aangeboden, zooiets heeft natuurlijk een terugslag op de huren van de huizen. Die zijn dan ook voor de beschikbare woningen al naar beneden gegaan. Het overschot zal over eenige maanden nog wel grooter zijn. want er zijn nog eeni ge honderden huizen in aanbouw. Na de er varingen van den laatst en tijd zullen de bouwexploitanten natuurlijk wel weer voor zichtiger worden en niet op verder avontuur gaan bouwen. Eerst zal er dan weer vraag moeten komen. Dit teveel aan middenstandswoningen is ook van beteekenis voor de huizen van de middenstandsbouwvereenigingen in dc na- oorlogsche jaren met financieelen steun van rijk en gemeente gebouwd. Reeds nu staan van eenige vereenigingen en stichtingen wo ningen te huur. Dit bepaalt zich dus niet alleen meer tol Tuinwijk-Zuid in hel Haar- lemmèrhoutpark. Alleen aan de Kleverlaan zagen wij een 8-tal middenstandswoningen met het bordje „te huur" prijken. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat die leege huizen te wijten waren aan vertrek dei- bewoners naar elders. Bij informatie aan het bureau van de bevolking vernamen wij even wel. dat het vertrek van inwoners naar bul ten niet grooter dan normaal ls. Daaruit valt het leeg-staan der woningen dus niet. te ver klaren. Bfj verder onderzoek bleek ons even wel. dat de vroegere bewoners dezer huizen naar nieuw-gebouwde huizen in Haarlem- Noord getrokken zijn. Die zijn namelijk goed- kooper en in enkele gevallen ook nog ge riefelijker ingericht. De huizen van „Onder Dak aan de Kleverlaan doen namelijk ƒ55.50 huur in de maand, terwijl men nu in Haar lem-Noord flinke hulzen kan huren voor 45. Zelfs zijn er daar huizen die voor 35 worden aangeboden. Wij hadden hierover een onderhoud met eenige makelaars, die ons verzekerden, dat de kans groot is, dat verschillende mldden- standsvereenlgingen op den duur met. een aantal onverhuurde huizen zullen blijven zitten. Vooral de minst-aardige huizen zul len het moeilijkst huurders krijgen en be houden. Zet de concurrentie door. dan zal het eenige zijn. dat de huren verlaagd wor den. Van sommige complexen is de huur in de laatste jaren al iets gezakt, maar dan zal de medewerking van de overheid, die inder tijd als geldschieter optrad, noodig zijn. om dc huren nog meer te verlagen, opdat ge concurreerd kan worden met de particuliere huizen op de woningmarkt. De vereenigingen te Haarlem hebben totaal ongeveer 500 hui zen. zoodat met een huurverlaglng van 100 per jaar een bedrag van 50.000 gemoeid zou zijn. Een dezer makelaars had vernomen, dai nog verschillende bewoners van midden- standsvereenigingen hun huur hadden opge zegd. Zou het zoo vroeg hij gelukken daarvoor andere huurders te vinden, als er goedkoopere huizen beschikbaar zijn, waar men kan intrekken zonder een waarborgsom te storten, zooals de vereenigingen elschen? Iemand die den toestand op de woning markt tc Haarlem uitstekend beoordeelen kan, verklaarde ons: Men kan er verzekerd van zijn. dat deze dingen de aandacht van de autoriteiten hebben. Tot nu toe zijn de omstandigheden evenwel nog niet zoo ernstig dat een ingrijpen noodig is. Buiten Tuin wijk-Zuid exploiteeren de middenstands bouwvereenigingen nog zonder verlies. Het is dus nog voordeeliger om desnoods eenige huizen leeg te hebben staan, dan alle huren te verlagen. Het ls evenwel noodig om de verdere ontwikkeling nauwkeurig gade te slaan. Er komt bij één woningbouwvereniging, die dure arbeiderswoningen exploiteert, ook reeds een vrij belangrijk aantal huizen leeg te staan. De andere vereenigingen. dus zij die niet zulke hooge huren voor de arbei derswoningen behoeven te vragen, hebben nog geen leege huizen. Wel komen er „te huur'-bordjes aan arbeiderswoningen van particuliere exploitanten ln Haarlem- Noord, omdat vele arbeiders huren van 7 gulden niet meer kunnen betalen. Willen die ex ploitanten op den duur hun huurders hou den. dan zullen zij met de huren naar om laag moeten. Alleen als de exploitanten ar beiderswoningen kunnen bouwen die niet meer dan 5, hoogstens 5.50 huur doen. zullen zij in de toekomst op bewoners kun nen rekenen. Ook voor de gemeente zal hot noodig zijn zich ln de toekomst meer dan ooit toe te leggen op het bouwen van arbei derswoningen die verhuurd kunnen worden voor 5 of minder. Koppelwedstrijd. Baan T.: le pr. J. J. Cor- nelissen en P. van Gaart 2 x 50; 2e pr. Jac. van Maris en J. Beeren 50: 3e pr. H. Denkers en G. Schouten 49: 4e pr. M. v. d. Storm en H. van Duinen 2 x 48. Persoonlijk Kampioenschap H.H.B. 1931: kampioen J. J. Meyer met 329: 1. D. Bremer 326; 2. F. Logtens. 323 3. R. van Nikkelen Kuiper 320: 4. H. Frantzcn 316; 5. L. Drost 315; 6. J. A. van Daalen 313: 7. J. Heymans 312; 8. A. Wagenaar 309 (47); 9. C. Cassee 309 (46); 10. J. Baggerman 308 <49>; 11 N. Tummers 308 4612. Jac van Maris 307; 13. G. Rotteveel 305; 14. J. J. Lansdorp. 304 (47); 15. C. L. Platel304 (46); 16. W. Lubbers 303; 17. J. v. d. Plaat. 302 50» 18. H. van Duinen 302 (4619. W. J. van Zutphen 299. 20. Grupping, 297 (46). HONDENSPORT. LEZING FR. J. REYNDERS Maandagavond 23 November houdt de heer F. J. Reyr.drs voor dc Kynologenclub ..Ken- nemerland" Ln Hotel Boekenrode tc Heem stede een lezing over dc onderwerpen: ..Hoe koop ik een jachthond?" en „Met den hond op de patrijzenjacht". BOKSEN EUROPEESCII KAMPIOENSCHAP WELTER- GEWICHT VOOR PROFESSIONALS. Uit Brussel: Woensdag had tc Brussel do ontmoeting plaats om het kampioenschap van Europa in het weltergewicht voor pro fessionals tusschen den Belgischen titelhou der Roth en den uitdagenden Hollander Huib Huizenaar. Het gevecht ging over 15 ronden van 3 minuten. Tot in dc eerste vier ronden ging de strijd vrijwel gelijk op. doch daarna nam de Belg hot initiatief tot den aanval. Na een spannenden strijd won Ro'.h op punten en behield dus zijn titel van kam pioen van Europa in het weltergewicht. DAMMEN. HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAM- BOND. Dinsdagavond jl. speelden te Amsterdam voor bovengenoemde competitie: Damvereeniging Jozef BlankenaarHaarlemsche Damclub I. Amsterdam Haarlem. F. RamanJ. W. van Dartelen x—x O. J. B. v. d. SleenA. de Jong 2—0 D. BosmaP. G. van Engelen xx E. J. HubelmeijerJ. B. Sluiter Jr. 20 J. v. d. SteegJ. van der Giessen 11 W. WassenaarJoh. Fabel Jr. xx P. GoezinnenJ. Poppen x—x J. MetzJ. van Looij 02 P. A. TimmersJ. P. van Eijk x—x P. de BakkerH. Greeuw 02 Voorloopige uitslag 55 De met een x gemerkte partijen werden wegens het late uur afgebroken; die worden arbitrair beslist. GYMNASTIEK TURNVEREENIGING „SANTPOORT" Bovengenoemde vereenlglng geeft Donder dag 20 November een uitvoering in Hotel „De Weyman" te Santpoort. DE POSTDIEFSTAL TE WINSCHOTEN. Verdacht var. den diefstal van duizend gulden uit een dienstbrief van het postkan toor te Nieiuwe-Pekela naar het postkan toor te Winschoten heeft men tc Winschoten gearresteerd een ongeveer 40-jarigen ge huwden post- en telegraafbesteller, woon achtig te Winschoten. EEN JEUGDHERBERG TE SCIIEVEN1NGEN? Op initiatief van de Nederlandsche Rels- verecnlging zijn tc Scheveningen hervat de pogingen om te komen tot de stichting van een Jeugdherberg. ACENDA Heden- DONDERDAG 19 NOVEMBER Schouwburg Jansweg; Cabaretvoorstelling Jan van Riemsdijk. ..Goedkoop Logies". 8 u. Ged. Oude Gracht 79: Ds. G. J. Waarden burg over „Het donkere Licht". 8.15 uur. Luxor Theater: „Het Wolvenlied" en „De Vrouw aan het Kruis". Tooneel: Variété 8.15 uur. Palace: „De zanger van Sevllla". Tooneel: Carl Braun. componisten-imitatie. 8 15 uur. Rembrandt Theater: „Walsdroom". Too neel: 5 Ponchellis, koord-attractie. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling" „Kind en Kunst". 10—5 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Gebouw Protestantenbond: Lezing over Dante's Goddelijke Comedie. 8.15 uur. VRIJDAG 20 NOVEMBER Concertgebouw: Orgelconcert door George Robert met medewerking van Berthe Seroen (zang), Carel van Leeuwen Boomkamp (cello). 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Voorstelling door Haarlem's Tooneel ten bate pensioenfonds Tooneelspelersbond. 8.15 uur. Stadsschouwburg: N V. Ita'iaansche Opera „Rigoletto" 8 uur. Remonstrantenhuis: Lezing door den heer Herbert. 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. APOTHEKEN f AVO ND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Fa. Begemann cn Sneltjes, Jansstraat 24, tel. 1Q043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5