Ernstig verkeersongeluk op den Haarlemmerweg. Het woord is aan... Coup de grace. Princess' Room, Het Belangrijkste. Ned. Handels- en Landbouwbank te Haarlem. 49e Jaargang No. 14850 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 21 November 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P- W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, per maand f 1.20, per 3 maanden ƒ3.5754, franco per post ƒ3.8754, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels /0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer /0.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-, Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. DE UITSLAG DER PERIODIEKE VERKIEZINGEN. Vrijdag werd de verkiezing gehouden van leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken. Tot 4 uur was er gelegenheid, om candida- ten op te geven. Bij enkele candidaatstelling werden gekozen. Voor de af deeling Grootbedrijf de heeren: Ir. F. C. Dufour, te Haarlem; B. F. Enschedé, te Heemstede; C. A. C. Gunters, te Zandvoort; H. C. M. Mensing, te Aalsmeer; W. A. Philip- po. te Bennebroek; J. J. Swens, te Haarlem en Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., te Haarlem. Voor de afdeeling Kleinbedrijf de heeren: C. ten Boom, te Haarlem; J. J. Brinkman, te Haarlem; E. H. Brokmeier, te Zandvoort; J. van der Burg, te Haarlem; G. Deddens, te Hoofddorp; Th. G. C. Hooy, te Haarlem en H. J. L. Klein Schiphorst te Haarlem. CONFLICT IN DE INDISCHE WET- GEVENDE VERGADERING. WETSONTWERP OP DE FINANCIëN VERWORPEN. NEW DELHI, 20 Nov. (Reuter.) De geko zen leden van alle niet-ambtelijke partijen in de Indische Wetgevende Vergadering, drie Indiërs en de Europeesche groep uitgezon derd, verlieten heden de vergadering. Zij wenschten zich n.l. niet te vereenigen met de verdere behandeling van het suppletoire wetsontwerp op de financiën gezien de houding van lord Wilüngdon den onderko ning, die het wetsontwerp voor heroverwe ging naar de vergadering terugzond. Het wetsontwerp werd ten slotte met 63 tegen 48 stemmen verworpen. De vergade ring werd verdaagd. HET GROOTE OPLICHTINGSPROCES AMSTERDAM. JTEGEN BEIDE VERDACHTEN DRIE JAAR GEëlSCHT. Vrijdag heeft de officier van justitie te Amsterdam, mr. van Dulleman, zijn requisi toir gehouden in de strafzaak tegen de beide promotors, beheerende vennooten van het Hollandsch Crediet Syndicaat, verdacht van oplichting en verduistering op groote schaal. Spr. vorderde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek yan zes maanden voorarrest. Het requisitair duurde 4y2 uur. Mr. Muller Mass is heeft een aanvang ge maakt met zijn pleitrede. HOE „MISTPOFFERS" ONTSTAAN. VOORTPLANTING VAN HET GELUID DER BRANDING. Dr. P. v. A. schrijft aan het Vaderland over „mistpoffers": Als opmerkzaam natuurvriend vooral waar 't mijn eigen vaderland betreft wil ik gaarne even nader onder de aandacht van de blijkbaar belangstellende pers bren gen, hoe die mistpoffers somtijds op onze kust ontstaan. Er is reeds terloops in een kort zinnetje gewezen op een mogelijk ver band met -de branding. Aangezien ik t zelf heb waargenomen, kan ik hier ver zekeren, dat de branding er werkelijk mede te maken heeft. Bij mistig weer is 't gemeenlijk stil of bijna windstil. Loopt er nu* op zee nog veel deining, dan zijn er natuurlijk op 't strand toch nog belangrijke brekers. Komt die deining uit een richting, tamelijk wel evenwijdig aan ons zoo vlakke Noordzee strand, dan tuimelt de brekende golf in haar volle lengte ongerimpeld en door geen stuifwater verstoord pardoes ten onderste boven. Den laatsten breker ziet men ietwat traag opstijgenopsteigeren zou ik hier zeer wel durven neerschrijven, en plof dan soms wel over een lengte van 30 tot 50 M. gelijkmatig vooroverbuigend hals over kop statig neer op den egalen harden strand- bodem. Tijdens dat statig opsteigeren en omtuimelen ontstaat aan de golf een on der de genoemde weersomstandigheden gladwandige horizontale orgelpijpholte of ook kanon-dito, die nog juist den tijd vindt om als klankversterker te „resoneeren" en om ineengestort, vervloeid en verdwenen te zijn voor oog en oor van den verbaasden, .onvoldoend opmerkzamen strandwandelaai. *Nu wij weten, dat onze weeke veenbodem onder de duinen door verloopt, behoeft ons de dreunende voortplanting van zoo'n gelijktijdig neerploffende watermassa niet te verbazen. DE BLOEMBOLLEN. UITVOERCIJFERS. In de maanden 1 Januari31 October 1931 zijn dit jaar 42.466.584 KG. bloembollen uitge voerd, met een waarde van f 27.561.499. Over denzelfden tijd van 1930 was dit 42.999.625 KG. met een waarde van f 44.060 858. De hoeveelheid is dus vrijwel gelijk, maar de opbrengst is belangrijk minder. Aanhangwagen van tractor door de tram gegrepen. Geen persoonlijke ongevallen. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is op den Haarlemmerweg ter oogte van het Kruithuis een gecompliceerd verkeersonge luk gebeurd. Een tractor met aanhangwagen, bestuurd door den heer J. H_ toeoenoorenae aan de Urm a Smallegange te Haarlem, kwam uit de richting Haarlem. Van den tegenovergestel- den kant naderden twee luxe-auto's. Een de zer auto's wilde de ander passeeren, juist op 't oogenblik dat de vrachtwagen uit Haarlem voorbijreed, 't Gevo'g was, dat eerstgenoem de luxe-auto tegen den tractor opreed. De be stuurder van dit voertuig raakte de macht over zijn stuur kwijt, zoodat tractor en aan hangwagen dwars over den weg en de tram rails schoten. De aanhangwagen bleef mid- tden op de rails staan, terwijl de tractor vlak boven het water kwam te hangen. De inzittenden, n.l. de zooeven genoemde chauf feur J. H. en zijn passagier, de heer K. S., wisten spoedig den beganen grond te berei ken en zich in veiligheid te stellen. Van de aanrijdende auto werd de achter kant zwaar beschadigd. Dc inzittenden, een notaris en zijn chauffeur bleven ongedeerd. Kort na het ongeval naderde uit de richting Amsterdam de electrische tram, be staande uit den motorwagen en twee bij wagens. De wagenbestuurder kon de tram niet tijdig genoeg tot stilstand brengen en reed met vrij groote snelheid tegen den lee- gen aanhangwagen op, die totaal verbrij zeld werd. Tengevolge van den hevigen schok liep de motorwagen van de tram uit de rails. Het voorgedeelte werd ernstig be schadigd. enkele ruiten braken en ook de beide andere wagens kregen materiee'.e schade. De bestuurder van den motorwagen kwam evenals de passagiers met den schrik vrij. Tijdens de aanrijding is de tram ook nog tegen een mast van de electrische gelei ding gebotst. Deze knapte af. waardoor de bovenleiding brak. Tengevolge hiervan moest het tramverkeer tusschen Halfweg en Sloterdijk worden stopgezet. Wij verna men, dat de passagiers, die in het bezit van een tramkaartje Amsterdam—Haarlem of omgekeerd waren, gebruik mochten maken van den trein. De herstellingswerkzaamheden aan de ge leiding en het opruim in gswerk waren om acht uur des avonds geëindigd, waarna het tramverkeer (aanvankelijk over één spoor) doorgang kon vinden. Einstein De doorsnce-mensch leeft niet lang ge noeg om van zijn eigen ervaringen ecnig wezenlijk nut te hebben. En niemand, schijnt het, kan zich de ervaring van anderen ten nutte maken. Daar ik vader en leeraar ben, iceet ik dat we onze kinderen niets leeren kunnen. We kunnen hen nooit onze levens wijsheid, noch onze mathematische kennis overgeven, leder moet zijn lesje opnieuw leeren. fIn Amerika wil men een tiende deel der melkkoeien afmaken, omdat er teveel zijn.) In ons aller vreemde wereld Stijgt de dwaasheid snel ten to|>. Overvloed bracht ons malaise, Zoo staat alles op zijn kop. Aan de Braziliaansche stranden Gooit men koffie in de zee, En men stookt er ook den spoorweg In de plaats van steenkool, mee. Elders zit men met een massa Inverkoopbare katoen, Men verbrandt ze maar, niet wetend, Wat er anders mee te doen. Bloemkool gooit men op de mesthoop In ons eigen kleine land. Liever zou met het verkoopen. Maar het wil niet van de hand. En nu lees ik. uit de Staten, Van een overdaad van vee. Er zijn eensklaps teveel koeien. En wat moet daar nou weer mee! Wel, dan komt het eenig middel, Dat de mensch bedenken kan, Tien procent wordt maar vernietigd, 'n Simpel, maar een bloedig plan. Koffie en katoen en bloemkool, Ach, daar blijf je koeltjes bij. Maar een massa koeienslachting Wekt tóch even medelij.' Arme koeien, jullie gaven Plichtsgetrouw je volle melk. Goed voor elk ja, maar de fout is. Jullie gaf téveel voor elk. En men is daarvoor niet dankbaar. Ver van dien, men eischt je dood, Ach, een koe kan dat niet snappen. Maar je gulheid bracht slechts nood. Het verstand in onze wereld Is allang zoozeer verstoord. Dat de mensch sinds tal van jaren D'eigen melkkoetjes vermoordt. Arme koe, je bent de zwakste, Ook al ben je minder dwaas, Als overcomplete graaskoe. Krijg je straks je coup de grace. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Kalverstr. 28 A'dam HET RESTAURANT VOOR DEN ZAKENMAN Prima koffie en thee, tot 2 uur, IS CCnt De verbrijzelde auto die half in het water terecht kwam. DE BEPERKTE HERHAI TNGS- OEFENINGEN IN 1932. In 1932 zouden bij de landmacht voor herhalingsoefeningen aan de beurt zijn de lichting 1929 nagenoeg in haar geheel en verder in hoofdzaak de lichting 1927, alleen voor zooveel de infanterie en de zieken dragers betreft en de lichting 1926 met uit zondering van de infanterie en de zieken dragers. De Regeering heeft in dc Memorie van Antwoord nopens de Defensiebegroot-ing de Tweede Kamer mededeeling gedaan van haar voornemen om de herhalingsoefenin gen, welke in 1932 zouden worden gehouden voor het meerendee! der dienstplichtigen te verschuiven tot 1933. In 1932 komen dan voornamelijk diegenen voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst voor wie de verschuiving om wettelijke redenen bezwaar oplevert, alsmede de dienstplichtigen, die in 1931 hadden moeten opkomen, doch uitstel verkregen tot 1932. Dientengevo'ge zullen in 1932 voor herhalingsoefeningen uitsluitend behoeven op te komen dc dienstplichtigen van de landmacht van de lichting 1926. be- hoorende tot de wielrijders, den motordienst, de artillerie, waaronder begrepen do trein- afdeeling, de genietroepen, de pontonniers en torpedlsten, de huzaren en de inten dancetroepen, en verder zij, aan wie uitstel tot 1932 werd verleend. Bij de infanterie zijn het derhalve alleen een aantal uitstel-genietenden die in 1932 voor herhalingsoefeningen moeten opko men. Het ligt In de bedoeling om ook voor de zeemacht een dergelijken maatregel te treffen. In 1932 zouden voor herhalingsoefe ningen moeten opkomen de dienstplichtigen der zeemacht van de lichting 1929 of voor- zooveel de kustwachters betreft, van de lichting 1928. Hun opkomst wordt in haar geheel verschoven tot 1933. Wel echter zul len bij de zeemacht evenals bij de land macht moeten opkomen de in 1931 voor herhalingsoefeningen opgeroepen dienst plichtigen, die uitstel tot 1932 hebben ge kregen. De Regeering stelt zich voor in 1933 en volgende jaren de herha'lngsoefeningen weer regelmatig te doen geschieden, met dien erstandc. dat bij de meest" ondere'r "l:n van leger en vloot de dienstplichtigen elke her halingsoefening of een der herhalingsoefe ningen een jaar later vervullen dan tot dusver. DE SKLAREK-AFFAIRE. HET VERHOOR VAN DE EX-GEMEENTE ONTVANGER. BERLIJN. 20 Nov. «Wolff). In het Skla- rekproces werd heden de gewezen commis saris van de Berlijnsche inkoopmaatschappij en de Kleiderverwertungsgesellschaft, Schü- ning, aanvankelijk niet onder eeede gehoord. Leo Sklarek herinnert aan verschillende bijzonderheden en zegt: „Ik heb u uit de klauwen van uw directeur Kieberg gered. In 1925 heeft u gezegd: ..Mijn directeur heeft een tekort van 400.000 mark". Terwijl Leo Sklarek met de vuist op de tafel sloeg, schreeuwde hij„Ik had niet gedacht, dat gij hier zoo zoudt optreden". Nadat Schüning aarzelend had toegegeven zegt de president: „U kunt dankbaar zijn, dat ik niet eerder den eed heb afgenomen". Getuige gaf daarop toe 10.000 mark provisie te hebben ontvangen. Vervolgens werd de vroegere gemeente ontvanger dr. Lange als getuige gehoord. Hij verklaarde dat hij over Kieberg. den direc teur van de Kleider Verwendungs Gesell- schaft, eerst bij de liquidatiebalans iets na- deeligs had gehoord. Hij had echter van een strafrechtelijke vervolging van Kieburg afge zien wegens het ontbreken van bewijzen. Op het journallstenbal was hij met ds Sklareks samengeweest. Willv Sklarek interrumpeerde. Mij werd opgedragen uw echtgenoote een cadeautje te geven en ik heb haar later 500 Mark gestuurd. Terwijl wij er zaten, heeft Max in mijn tegenwoordigheid de volgende woorden met u gewisseld: „Deze overeenkomsten zijn im mers vpor ons slechts tijdelijke nadeelen; wij kunnen slechts de schade weer inhalen, als het manopolie-accord tot stand komt". Dr, Lange, die voorgaf zich van dit ge sprek niets meer te kunnen herinneren, werd opnieuw door Willy Sklarek onderbroken met de woorden: „Ik beweer, dat dr. Lange alles heel goed heeft geweten". In het verdere verloop van het proces ver klaarde Leo Sklarek, dat de vriendschap tus schen het gemeentebestuur en de Sklareks zoo nauw geweest was, dat de wethouder Nydahl eens moet hebben gezegd: „Als iets door de Sklareks gevraagd wordt, wordt het in den gemeenteraad eenstemmig aangeno men. De communistische wethouder Gabel betoogde dat men zeker den gemeente-ont vanger en den burgemeester van de knoeie rijen en vervalschingen van Kieburg op de hoogte had gesteld. Door den communisti- schen wethouder Degener werden deze mede- deelingen bevestigd. Maandag bij de verdere behandeling dezer aangelegenheid zal burgemeester Scholz als eerste getuige worden gehoord. Dc aanvraag van dc surseance van betaling der N.V. Ncd. Handels- en Landbouwbank, Uit dc crediteurenvergadering. (Ie blad, le pag.) Het Fransch-Duitsche accoord en de bctcc- kenis daarvan voor Duitschland en Europa. (3e blad, lc pag.) Uit Rusland: Scherp antwoord van Litioinof aan de Japanschc regecring. (3e blad. le pag.) Het conflict in Twente. Duitschers te werk gesteld bij Jannink. (6e blad. 2e pag.) Nieuioe poging tot overval op een notaris (6e blad, 2e pag.) Ernstig verkeersongeluk op den Haarlemmer weg. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.; Nieuio Feminisme (le blad. 2e pag.) A. K. u. R.Uit Engeland Een begin ian protectie. (3e blad, 2e pag.) Jhr. J. C. Mollerus: De bcteekenis van het Merkartikel. (3e blad, 3e pag.) Karei dc Jong: Radiomuziek der Week. Een voorbespreking. (3e blad, 2e pag.) H. L. Warnier- Twee dirigenten: Dr. Peter DrWillem. (5e blad, 2e pag.) Brieven van een ambtenaar b. B. (5e blad, 2e pag.) A. Heeroma: Uit den strijd tegen de misdaad. <5e blad. le pag.) Dr. W. G. N. v. d. Steen: Indrukken van een reis door Indlë. (5e blad. lc pag.) C. G. B.: Bij Haste Z. (5c blad, 3e pag.) Lettinga: Financieele Kroniek. (3e blad. 3e pag.) Veteranen uit de arbeidersbeweging. A. M. van Dam. (2e blad. 2e pag.) Het einde van de R 100. (5e blad. 3e pag.) Uit het leven van Charlie Chaplin. (5e. blad, 2e pag.) C. J. v. T.: De ambachten in den loop der eeuwen. (5e blad. 3e Dag.) Biographicën in een notedop: Prof. Bolland. (5e blad, 2e pag.) H. D. puzzles. (2e blad. le pag.! Wim T.H. D. Vertelling ..Dc kortste weg". (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) De aanvraag van de surseance van betaling. Uit de crediteurenvergadering. Op 3 October hebben wij medegedeeld, dat de Ned. Handels- en Landbouwbank te Haar lem (die haar kantoor heeft aan do Gcd. Oude Gracht, hoek Jacobijnestraat) haar loketten gesloten had en een aanvang tot surseance van betaling bij de Haarlemschc rechtbank had ingediend. Tot voorloopig bewindvoerder werd benoemd Mr. A. Bruch. Hedenmorgen had in het Paleis van Justi tie de vergadering van crediteuren plaats. Bij de aanvraag tot surséance werd een lijst van debiteuren en crediteuren over gelegd. De lijst der debiteuren wees aan f 833.340. Van de crediteuren f841.598. Onder de vorderingen is een vordering van de spaarbankafdeeling van de naamlooze vennootschap tot een bedrag van f266.932. Op het Haarlemsche kantoor was aan spaar bankgelden f44.000 ingelegd. Er was voor de crediteurenvergadering vrij veel belangstelling. Zelfs waren er crediteu ren uit Groningen. Het eerst werd gehoord de heer T. Ver schoor, directeur van de bank. Deze ver klaarde, dat hij hoopte zulke regelingen te treffen, dat een bevredigend verloop ver kregen kan worden. De bewindvoerder Mr. A. Bruch las een uitvoerig rapport voor: Daarin werd een overzicht gegeven van de geschiedenis van de bank. Opgemerkt werd. dat reeds het eerste jaar 5 pet. dividend werd uitgekeerd. Toen was reeds te weinig afgeschreven. Bo vendien werd te weinig rekening gehouden met risico onder de debiteuren. Eigenlijk was het eerste jaar al verlies, zoodat een voor zichtig beheer ^eëischt had. dae er geer winst uitgekeerd had mogen worden. Dit beleid voldeed niet aan redelUke clschen van voorzichtigheid. Evenzoo dc dividend uitkeeringen over 1916 en 1917. Dc post voor reserve bestemd was in wezen :e klein, omdat daarvoor posten aangewend waren die geen reëele waarde hadden. Over 1918 en 1919 en 1920 wordt ook hetzelfde gezegd. In 1920 werden gebouwen op de balans gezel met Inbegrip van de vcrbouwlngskosten. zelfs zijn de kosten van registratie en notaris dia.bij w-ken;; Op den post van f 450.030 aan debiteuren werd weer niet afgeschre ven, hoewel door de stijging het risico be langrijk gestegen was. In latere jaren waren de gebouwen In waarde belangrijk gestegen, maar er werd niet op afgeschreven, of zoo goed als niet, want f 300 op een post van f 76.000 betee ken t niets. Er werd voortgegaan met het niet-afschrijven op debiteuren, hoewel be kend was. dat daaronder debiteuren waren die onmachtig geworden waren om te be talen. In 1927 stelde dc directeur voor geen dividend uit te keeren, de winst te gebrui ken voor reserveering. maar de commissa- rissenvergadering besliste tot uitkeering van dividend Over latere Jaren werd geen di vidend uitgekeerd. De gebouwen staan op de balans voor f 105.000, terwU' zij bij verkoop niet de helft zullen opbrengen. De post debiteuren van de bank te Haar lem beliep ongeveer f 365.000. Bij een voor zichtige afwerking kan daarvan f 115.003 te recht komen. Dat wil dus zeggen, dat daar op 2 1 2 ton moet worden afgeschreven. Daaruit blijkt, dat met te groot optimisme credieten verleend werden, of dat te groote lankmoedigheid betracht werd met de af wikkeling. In strijd met een goed commercieel be heer werd in den loop der jaren f 75.030 aan dividend uitgekeerd. Het niet uitkeeren van dividend zou dus dc bank niet vo'ledig heb ben kunnen redden, waaruit blijkt, dat er nog andere redenen zijn dan alleen dc uit betaling van dividend die tot de slechte re sultaten heeft geleld. De bewindvoerder meende, dat de bezittin gen getaxeerd moeten worden op f 259.971 en Je schulden op f 592.674. Het is vermoedelijk mogelijk om aan de crediteuren ongeveer 35 pet. uit te keeren. Spreker achtte het beter om surséance van betaling te verleenen dan een faillissement uit te spreken. Dc directeur is bezig te trach ten een reorganisatie van de Bank mogelijk te maken, terwijl ook de mogelijkheid be staat, dat er een regeling getroffen wordt, die den crediteuren -beter bevredigen zal dan bij faillissement. Mr. P. Tideman vroeg als gemachtigde voor een accepthouder toegang ter verga dering. D" bewindvoerder adviseerde daartegen, •r-.Usi do grond >!ag van deze schuld niet erkend kan worden Erkenning van hel cantract dat aan dit aecopt ten er ligt, zou zware ver- - uau biUik opleggen. Het

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1